Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Eiropas uzņēmējsabiedrības statūti

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (EK) Nr. 2157/2001 par Eiropas uzņēmējsabiedrības statūtiem

Direktīva 2001/86/EK, ar ko papildina Eiropas uzņēmējsabiedrības statūtus darbinieku iesaistīšanas jomā

KĀDS IR ŠĪS REGULAS UN DIREKTĪVAS MĒRĶIS?

  • Ar Regulu par Eiropas uzņēmējsabiedrības statūtiem ievieš Eiropas juridisko formu akciju sabiedrībām, ko paredzēts dibināt Eiropas Savienības (ES) teritorijā un ko pazīst ar nosaukumu Societas Europaea (līdz ar to izmantojams akronīms SE). Tas rada vienotu tiesisko regulējumu, kurā uzņēmumi no dažādām ES dalībvalstīm var plānot un veikt savas uzņēmējdarbības reorganizāciju ES mērogā, kā arī Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) valstīs.
  • Direktīva papildina regulu. Tās mērķis ir nodrošināt, lai SE izveide neizraisītu darbinieku iesaistīšanas prakses izzušanu vai mazināšanos uzņēmumos, kas piedalās šīs SE izveidē, ņemot vērā dažādos noteikumus un praksi ES dalībvalstīs attiecībā uz to, kā darbinieku pārstāvji var ietekmēt lēmumus, ko pieņem uzņēmējsabiedrībā.
  • Regulas pielikumi ir vairākkārt grozīti, lai ņemtu vērā izmaiņas valsts ekvivalentos akciju sabiedrībām, kā arī papildu valstis, kas pievienojas ES. Pēc Covid-19 pandēmijas uzliesmojuma 2020. gadā to grozīja ar Regulu (ES) Nr. 2020/699, ar kuru ieviesa pagaidu pasākumus attiecībā uz SE pilnsapulcēm.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Regula (EK) Nr. 2157/2001

SE regulas un valsts tiesību aktu kopīga piemērošana

SE, kuras biroja juridiskā adrese ir dalībvalstī, darbību reglamentē:

  • regulas noteikumi;
  • saistībā ar regulas neaptvertajiem aspektiem – valsts tiesību aktu noteikumi, ko ES pieņēmusi, īstenojot Eiropas pasākumus, kuri attiecas tieši uz SE, un kas piemērojami akciju sabiedrībām – parasti darbības izbeigšanu, likvidāciju, maksātnespēju un maksājumu pārtraukšanu lielā mērā reglamentē piemērojamie valsts tiesību akti.

SE izveidošanas noteikumi

SE izveido no vismaz divām uzņēmējsabiedrībām no dažādām EEZ valstīm, kas nozīmē, ka to var izveidot vienīgi no esošām sabiedrībām. Tai ir jābūt minimālajam kapitālam 120 000 EUR, un to var izveidot tabulā norādītajos veidos.

Nodibināšanas veids

Uzņēmējsabiedrības veids

Izpildāmie kritēriji

Apvienošanās (lai izveidotu SE)

Akciju sabiedrības

Vismaz divas uzņēmējsabiedrības ir no dažādām EEZ valstīm

Eiropas pārvaldītājsabiedrības dibināšana

Akciju sabiedrība vai sabiedrība ar ierobežotu atbildību

Vismaz divas uzņēmējsabiedrības ir no dažādām EEZ valstīm vai tām ir bijis meitas uzņēmums vai filiāle citā ES dalībvalstī vismaz divus gadus

Eiropas meitas uzņēmuma dibināšana

Uzņēmējsabiedrības vai citas juridiskas personas

Vismaz divas uzņēmējsabiedrības ir no dažādām EEZ valstīm vai tām ir bijis meitas uzņēmums vai filiāle citā ES dalībvalstī vismaz divus gadus

Pārveidošana

Akciju sabiedrības

Uzņēmējsabiedrībai ir bijis meitas uzņēmums citā EEZ valstī vismaz divus gadus

SE:

  • var izveidot vienu (vai vairākus) meitasuzņēmumus, kas arī ir SE;
  • juridiskajai adresei jābūt valstī, kurā ir tās galvenais birojs;
  • var pārcelt savu juridisko adresi uz EEZ, neuzsākot sākotnējā uzņēmuma maksātnespējas procesu, lai izveidotu jaunu.

Paziņojumu par SE reģistrāciju un likvidācijas pabeigšanu informatīvā nolūkā publicē Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Divas iespējamās organizācijas struktūras

SE statūti var attiekties uz divām atšķirīgām organizācijas sistēmām:

  • duāla sistēma, kas ietver valdi un uzraudzības padomi, kā arī akcionāru pilnsapulci;
  • viena līmeņa sistēma, kas ietver pilnsapulci un valdi.

Nodokļu saskaņošanas trūkums

SE ir piemērojami nodokļi un nodevas visās EEZ valstīs, kur izvietoti to pārvaldes centri.

Ar grozījumiem Regulā (ES) Nr. 2020/699 ievieš pagaidu izņēmumu noteikumiem attiecībā uz SE (un Eiropas kooperatīvajām sabiedrībām (Societas Cooperativa Europaea – SCE), kas izveidotas saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 1435/2003). Covid-19 pandēmijas dēļ ieviestie pārvietošanās ierobežojumi un sociālās distancēšanās pasākumi apgrūtina SE un SCE organizēt kopsapulces sešu mēnešu laikā pēc finanšu gada beigām, kā tas ir juridiski prasīts, tādēļ šis pagaidu pasākums ļauj SE un SCE rīkot kopsapulces 12 mēnešu laikā pēc finanšu gada beigām, bet ne vēlāk kā līdz 2020. gada 31. decembrim.

Direktīva 2001/86/EK

Darbinieku iesaistīšanās SE

  • Vadībai un darbinieku pārstāvjiem pirms SE reģistrācijas ir jālemj par darbinieku iesaistīšanās SE darbībā modeli.
  • Vienošanās dokumentam jāietver informācija un konsultēšanās procedūras, un attiecīgos gadījumos arī darbinieku iesaistīšanās SE pārvaldes struktūrās.
  • Tomēr šī iesaistīšanās ir obligāta tikai tad, ja darbinieki no tās guva labumu jau pirms SE nodibināšanas.
  • Ja abas puses nespēj vienoties, ir piemērojami direktīvas pielikumā uzskaitītie standarta principi.

NO KURA LAIKA TIKS PIEMĒROTA REGULA UN DIREKTĪVA?

  • Regulu piemēro kopš 2004. gada 8. oktobra.
  • Direktīvu piemēro kopš 2001. gada 10. novembrī, un ES valstu tiesību aktos tā bija jātransponē līdz 2004. gada 8. oktobrim.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

PAMATDOKUMENTI

Padomes Regula (EK) Nr. 2157/2001 (2001. gada 8. oktobris) par Eiropas uzņēmējsabiedrības (SE) statūtiem (OV L 294, 10.11.2001., 1.–21. lpp.)

Regulas (EK) Nr. 2157/2001 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

Padomes Direktīva 2001/86/EK (2001. gada 8. oktobris), ar ko papildina Eiropas uzņēmējsabiedrības statūtus darbinieku iesaistīšanas jomā (OV L 294, 10.11.2001., 22.–32. lpp.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Padomes Regula (ES) 2020/699 (2020. gada 25. maijs) par pagaidu pasākumiem attiecībā uz Eiropas uzņēmējsabiedrību (SE) un Eiropas Kooperatīvo sabiedrību (SCE) pilnsapulcēm (OV L 165, 27.5.2020., 25.–26. lpp.)

Padomes Regula (EK) Nr. 1435/2003 (2003. gada 22. jūlijs) par Eiropas Kooperatīvās sabiedrības (SCE) statūtiem (OV L 207, 18.8.2003., 1.–24. lpp.)

Skatīt konsolidēto versiju.

Padomes Direktīva 2003/72/EK (2003. gada 22. jūlijs), ar ko papildina Eiropas Kooperatīvās sabiedrības statūtus darbinieku iesaistīšanas jomā (OV L 207, 18.8.2003., 25.–36. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 28.09.2020

Top