Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015JC0016

Cilvēktiesības un demokrātija - ES jaunais rīcības plāns

Dokumenta juridiskais statuss Šis kopsavilkums ir arhivēts un netiks atjaunināts, jo dokuments, kuram izveidots kopsavilkums, vairs nav spēkā vai neataino pašreizējo situāciju.

Cilvēktiesības un demokrātija - ES jaunais rīcības plāns

Uz mūsdienu konfliktiem un plaši izplatītajiem mēģinājumiem neievērot cilvēktiesības Eiropas Savienībai ir jāreaģē stingri un apņēmīgi.

AKTS

Kopīgs paziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei. Rīcības plāns cilvēktiesību un demokrātijas jomā (2015.-2019. gads) “Cilvēktiesību jautājumi joprojām ES uzmanības centrā” (JOIN(2015) 16 final, 2015. gada 28. aprīlis).

KOPSAVILKUMS

Uz mūsdienu konfliktiem un plaši izplatītajiem mēģinājumiem neievērot cilvēktiesības Eiropas Savienībai ir jāreaģē stingri un apņēmīgi.

Jaunā ES Rīcības plāna cilvēktiesību un demokrātijas jomā mērķis ir stiprināt ES cilvēktiesību politikas īstenošanu visā pasaulē. Tajā galvenā uzmanība ir pievērsta pilsoniskās sabiedrības pārstāvju nozīmei, aizstāvot cilvēktiesības un sniedzot atbalstu cilvēktiesību aizstāvjiem.

KĀDS IR ŠĪ KOPĪGĀ PAZIŅOJUMA MĒRĶIS?

Šī Eiropas Komisijas un Eiropas Savienības Augstās pārstāves ārlietās un drošības politikas jautājumos kopīgā paziņojuma mērķis ir ierosināt rīcības plānu cilvēktiesību un demokrātijas jomā laikposmam no 2015. līdz 2019. gadam.

ES Padome šo rīcības plānu pieņēma 2015. gada 20. jūlijā savos secinājumos par ES Rīcības plānu cilvēktiesību un demokrātijas jomā 2015.-2019. gadam. To īstenos ES iestādes kopīgi ar ES valstīm, aktīvi iesaistot pilsoniskās sabiedrības organizācijas.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

2015.-2019. gada rīcības plānā ir īpaši uzsvērta vietējo iestāžu un mehānismu (tostarp valsts cilvēktiesību iestāžu un pilsoniskās sabiedrības pārstāvju) pašatbildība un tās stiprināšana sadarbībā ar šiem partneriem.

Principi

Rīcības plāna mērķi:

  • iespēju sniegšana rīcībspēkiem (valdības, parlamentārām, reģionālām organizācijām) trešās valstīs, tiesu varas nozīmes stiprināšana un atbalsts pilsoniskajai sabiedrībai, tostarp sociālajiem partneriem;
  • diskriminācijas izskaušana un vārda brīvības un dzimumu līdztiesības ievērošanas, kā arī sieviešu pilnvērtīgu iespēju veicināšana;
  • ES darbības redzamības uzlabošana cilvēktiesību jomā.

Stratēģiskās jomas

Rīcības plānā ir noteiktas piecas galvenās stratēģisko pasākumu jomas.

  • 1.

    Rīcībspēku pašatbildības stiprināšana uz vietas, īstenojot pasākumus, kuru mērķis ir sadarboties ar ārējām ieinteresētajām personām gan valsts, gan nevalstiskajā sektorā.

  • 2.

    Svarīgāko cilvēktiesību problēmjautājumu risināšana, saglabājot līdzsvaru starp pilsoniskajām un politiskajām tiesībām (*), no vienas puses, un ekonomiskajām, sociālajām un kultūras tiesībām (*), no otras puses.

  • 3.

    Visaptverošas pieejas nodrošināšana cilvēktiesību jautājumos konfliktu un krīžu situācijās, atbalstot līdzekļu izstrādi valsts, reģionālajā un starptautiskajā līmenī, lai novērstu, risinātu un izskaustu cilvēktiesību pārkāpumus.

  • 4.

    Labākas politikas saskaņotības un konsekvences veicināšana, lai integrētu cilvēktiesību apsvērumus tādās ES politikas jomās kā tirdzniecība un investīcijas, migrācija un patvērums, attīstības politika, kā arī pasākumi terorisma apkarošanai.

  • 5.

    Efektivitātes uzlabošana un orientēšanās uz rezultātiem cilvēktiesību un demokrātijas jomā, izstrādājot vairāk uz rezultātiem vērstu un stratēģiskāku pieeju.

Pasaules mēroga plāns

Saskaņā ar šo ES rīcības plānu īstenotie pasākumi attieksies uz visiem pasaules reģioniem, ņemot vērā vietējās vajadzības.

Attiecībā uz šo plānu 2017. gadā tiks veikta starpposma pārskatīšana, lai novērtētu galvenos gūtos rezultātus un ņemtu vērā jaunus izaicinājumus.

KONTEKSTS

2012. gadā ES pieņēma Stratēģisko satvaru par cilvēktiesībām un demokrātiju, kas ietvēra rīcības plānu 2012.-2014. gadam. Tā mērķis bija sekmēt cilvēktiesību apsvērumu iekļaušanu daudzās ES politikas jomās.

Pēc šī trīsgadu stratēģiskā plāna, kas ietvēra 97 rīcības, īstenošanas tika secināts, ka vairākās jomās ir nepieciešami papildu pasākumi. Tos paredzēts risināt ar 2015.-2019. gada rīcības plānu.

Plašāka informācija:

ATSLĒGVĀRDI

  • (*) Pilsoniskās un politiskās tiesības: tiesības, kas aizsargā indivīdu brīvību un kas iedzīvotājiem nodrošina iespējas piedalīties pilsoniskajā un politiskajā dzīvē bez diskriminācijas vai apspiešanas.
  • (*) Ekonomiskās, sociālās un kultūras tiesības: tiesības uz pārtiku, mājokli, izglītību, veselības aprūpi un sociālo nodrošinājumu, tiesības piedalīties kultūras dzīvē, tiesības uz ūdeni un sanitāriju, kā arī tiesības strādāt.

SAISTĪTIE AKTI

Padomes 2012. gada 25. jūnija secinājumi par cilvēktiesībām un demokrātiju, ES Stratēģiskais satvars par cilvēktiesībām un demokrātiju un ES Rīcības plāns par cilvēktiesībām un demokrātiju.

Padomes 2015. gada 20. jūlija secinājumi par Rīcības plānu cilvēktiesību un demokrātijas jomā (2015.-2019. gads).

Pēdējo reizi atjaunots: 16.08.2015

Augša