EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017R1369

Energopatēriņš – marķēšanas noteikumu sistēma

Energopatēriņš – marķēšanas noteikumu sistēma

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (ES) 2017/1369 par energomarķējumu

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

Regulā ir noteikts satvars tiesību aktu pieņemšanai par energopatēriņu ietekmējošu ražojumu energomarķējumu, sniedzot standartizētu informāciju par energoefektivitāti, kā arī enerģijas un citu resursu patēriņu, lai palīdzētu patērētājiem pieņemt lēmumus par pirkumu veikšanu. Šo regulu nepiemēro lietotiem ražojumiem, ja vien tie nav importēti no trešām valstīm ārpus Eiropas Savienības (ES), vai transportlīdzekļiem.

Ar to atceļ Direktīvu 2010/30/ES.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Energopatēriņu ietekmējošiem ražojumiem ir marķējums, kas ļauj klientiem izdarīt apzinātu izvēli attiecībā uz energoefektīvākiem un ilgtspējīgākiem ražojumiem, ņemot vērā tehnoloģisko progresu. Regulā ir paredzēta jauna, atjaunināta un skaidrāka skala no A (visefektīvākais) līdz G (vismazāk efektīvais), kas tiks pārņemta turpmākajās deleģētajās regulās. Tajā ir arī iekļauta prasība par ražojuma informācijas lapu.

Daudzām marķējumiem, kas jau tika lietoti pirms 2017. gada 1. augusta, Eiropas Komisija ir “mainījusi skalu”, t. i., pārkalibrējusi, lai atbilstu jaunajam regulējumam ar skalu no A līdz G.

Komisija pieņem atsevišķu deleģēto aktu par katru konkrētu ražojumu grupu, lai papildinātu regulu. Tajā nosaka detalizētas prasības konkrētu ražojumu grupu marķēšanai, kurām:

  • ražojumu grupai ir ievērojams energotaupības potenciāls;
  • līdzvērtīgiem modeļiem ražojumu grupā ir būtiski atšķirīgi darbības līmeņi;
  • nav būtiskas negatīvas ietekmes uz ražojumu grupas pieejamību cenas ziņā vai kopējām izmaksām.

Deleģētie akti, kas attiecas uz specifiskām ražojumu grupām, starp citām lietām norāda:

  • specifisku ražojumu grupu, uz ko attiecas detalizētas marķēšanas prasības;
  • marķējuma dizainu un saturu, tostarp skalu no A līdz G, kas parāda ražojuma energopatēriņu, un kam jābūt vienotam noformējumam visās ražojumu grupās;
  • citu informāciju, kas izceļ ražojuma energoefektivitāti;
  • citu resursu izmantošanu un papildu informāciju par produktu, ja nepieciešams;
  • atsauci marķējumā, kas identificē ražojumus, kas ir viedi energopatēriņa ziņā, t. i., spēj pielāgoties patēriņa modeļiem un vajadzības gadījumā tos optimizēt;
  • mērīšanas un aprēķina metodes, kas izmantojamas marķējuma un ražojuma informācijas noteikšanai, tostarp energoefektivitātes indeksa noteikšanai;
  • deleģētā akta novērtēšanas un no tās izrietošas iespējamas pārskatīšanas dienu;
  • energoefektivitātes atšķirības dažādos klimatiskajos reģionos.

Piegādātājs un tirgotājs ir atbildīgi par:

  • ražojuma energoefektivitātes klases un pieejamo klašu diapazona norādīšanu uz etiķetes;
  • sadarbību ar tirgus uzraudzības iestādēm un tūlītēju darbību veikšanu, lai novērstu jebkādu neatbilstību;
  • to, lai netiktu rādīta cita informācija, kas varētu maldināt klientus par energopatēriņu, uz tādiem ražojumiem, uz kuriem attiecas deleģētie akti;
  • to, lai netiktu rādīti marķējumi, kas atdarina šajā regulā paredzētos marķējumus, uz tādiem ražojumiem, uz kuriem neattiecas deleģētie akti, vai ražojumiem, kas nav saistīti ar energopatēriņu.

Tirgotājiem, tostarp tiešsaistes tirgotājiem, ir jāuzrāda piegādātāja nodrošinātais marķējums, un tirdzniecības vietā klientiem ir jānodrošina ražojuma informācijas lapa.

Komisija ir izveidojusi ražojumu reģistrācijas datubāzi, ko sauc par Eiropas ražojumu energomarķējuma reģistru:

  • lai sniegtu atbalstu tirgus uzraudzības iestādēm tās uzdevumu, tostarp izpildes mehānismu, realizēšanā;
  • lai sniegtu informāciju sabiedrībai par ražojumiem un to energomarķējumiem un ražojumu informācijas lapām;
  • lai sniegtu Komisijai jaunāko informāciju par energoefektivitāti, lai tā varētu pārskatīt energomarķējumu.

Datubāze ļauj sabiedrībai iepazīties ar ražojumu marķējumiem un informācijas lapām, atvieglojot sadzīves tehnikas energoefektivitātes salīdzināšanu. Īstenošanas regulā (ES) 2024/994 ir noteikti ražojumu datubāzes darbības aspekti.

Regulā arī noteikts, ka ražotājiem ir jāinformē patērētāji, ja programmatūras vai programmaparatūras (programmatūra, kas ir iegulta aparatūras daļā un kalpo kā saskarne starp šo aparatūru un operētājsistēmu, piemēram, viedtālrunī vai datorā) atjauninājumi varētu samazināt ražojuma energoefektivitāti. Ar to tiek aizliegts lietot “anulētas ierīces”, kas izmaina ražojuma veiktspēju testa apstākļos.

Līdz 2025. gada 2. augustam Komisija izvērtēs šīs regulas ieviešanu un iesniegs ziņojumu Eiropas Parlamentam un Eiropas Savienības Padomei.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir spēkā kopš 2017. gada 1. augusta, izņemot piegādātāju pienākumus saistībā ar ražojumu datubāzi, kuri ir spēkā kopš 2019. gada 1. janvāra.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2017/1369 (2017. gada 4. jūlijs), ar ko izveido energomarķējuma satvaru un atceļ Direktīvu 2010/30/ES (OV L 198, 28.7.2017., 1.–23. lpp.).

Regulas (ES) 2017/1369 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2024/994 (2024. gada 2. aprīlis), ar ko nosaka saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2017/1369 izveidotās ražojumu datubāzes darbības aspektus (OV L, 2024/994, 2.4.2024.).

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2009/125/EK (2009. gada 21. oktobris), ar ko izveido sistēmu, lai noteiktu ekodizaina prasības ar enerģiju saistītiem ražojumiem (OV L 285, 31.10.2009., 10.–35. lpp.).

Skatīt konsolidēto versiju.

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei Eiropas enerģētiskās drošības stratēģija (COM(2014) 330 final, 28.5.2014.).

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai, Reģionu komitejai un Eiropas Investīciju bankai Pamatstratēģija spēcīgai Enerģētikas savienībai ar tālredzīgu klimata pārmaiņu politiku (COM(2015) 80 final, 2015. gada 25. februāris).

Pēdējo reizi atjaunots: 07.05.2024

Augša