EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017R1369

Enerģijas patēriņš: Marķēšanas nosacījumu ietvars

Enerģijas patēriņš: Marķēšanas nosacījumu ietvars

 

KOPSAVILKUMS

Regula (ES) 2017/1369 par energomarķējumu

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

Tajā ir sniegta pamatinformācija par energopatēriņu ietekmējošu ražojumu marķēšanu, sniedzot standarta informāciju par energoefektivitāti, kā arī enerģijas un citu resursu patēriņu, lai palīdzētu patērētājiem pieņemt lēmumus par pirkumiem. Tā nav attiecināma uz lietotiem ražojumiem, ja viens tie netiek importēti ārpus ES, un uz transporta līdzekļiem.

Ar to atceļ Direktīvu 2010/30/ES.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Uz visiem energopatēriņu ietekmējošiem ražojumiem būs redzami marķējumi jaunā, atjauninātā un skaidrākā skalā no A (visefektīvākais) līdz G (vismazāk efektīvais). Šī sistēma aizstās iepriekšējo marķējumu no A+++ līdz G sistēmu, kas ir mazāk efektīva, jo tiek izstrādāti aizvien vairāk energopatēriņu ietekmējoši ražojumi. Tajā ir arī iekļauta prasība par ražojuma informācijas lapu.

Pirms 2017. gada 1. augusta izmantoto marķējumu skalu atjauninās Eiropas Komisija, t. i., pārkalibrēs atbilstoši jaunajai regulai.

Komisija pieņem atsevišķu deleģēto aktu katrai specifiskai ražojumu grupai, lai papildinātu regulu. Ar to nosaka detalizētās marķēšanas prasības specifiskām ražojumu grupām, kur:

  • ražojumu grupai ir ievērojams energotaupības potenciāls;
  • ražojumu grupā modeļiem ar līdzvērtīgu funkcionalitāti ievērojami atšķiras attiecīgie raksturlielumi;
  • nav ievērojamas negatīvas ietekmes ražojumu grupas cenas un ar aprites ciklu saistīto izmaksu ziņā.

Deleģētie akti, kas attiecas uz specifiskām ražojumu grupām, starp citām lietām norāda:

  • specifisku ražojumu grupu, uz ko attiecas detalizētas marķēšanas prasības;
  • marķējuma dizainu un saturu, tai skaitā enerģijas patēriņa skalu no A līdz G, kam iespēju robežās ir vienotas dizaina pazīmes pa ražojumu grupām;
  • citu informāciju, kas izceļ ražojuma energoefektivitāti;
  • ja iespējams, atsauci uz marķējumu, kas identificē produktus, kas ir energoviedi, t. i., spēj pielāgot un optimizēt patēriņa paradumus;
  • mērījumu un aprēķinu metodes, kas jāizmanto marķējuma un ražojuma informācijas noteikšanai, tostarp energoefektivitātes indeksa (EEI) definīciju;
  • deleģētā akta novērtēšanas un no tās izrietošas iespējamas pārskatīšanas dienu;
  • atšķirības, kas energoefektivitātes ziņā pastāv dažādos klimatiskajos reģionos.

Piegādātāja un tirgotāju pienākumi ir šādi:

  • uzrādīt ražojuma energoefektivitātes klasi un pieejamās klases uz marķējuma;
  • sadarboties ar tirgus uzraudzības iestādēm un nekavējoties rīkoties, lai novērstu jebkādas neatbilstības;
  • ražojumiem, uz kuriem attiecas deleģētie akti, nenorādīt citu informāciju, kas varētu patērētājus maldināt par enerģijas patēriņu;
  • ražojumiem, uz kuriem neattiecas deleģētie akti, neizvietot marķējumus, kas atdarina šajā regulā paredzētos marķējumus.

Tirgotājiem, tostarp interneta tirgotājiem, tirdzniecības vietā ir jāuzrāda piegādātāja nodrošinātais marķējums un jānodrošina klientiem ražojuma informācijas lapa.

Komisija izveidos ražojumu reģistrācijas datubāzi:

  • lai sniegtu atbalstu tirgus uzraudzības iestādēm tās uzdevumu, tostarp izpildes mehānismu, realizēšanā;
  • lai sniegtu sabiedrībai informāciju par ražojumiem, to enerģijas marķējumus un ražojumu informācijas lapas;
  • lai sniegtu Komisijai jaunāko energoefektivitātes informāciju, kurā pārskatīta enerģijas marķēšana.

Datubāzē patērētāji varēs skatīt ražojumu marķējumus un informācijas lapas, atvieglojot mājsaimniecības ierīču energoefektivitātes salīdzināšanu.

Regulā ir arī noteikts ražotājiem informēt patērētājus, ja programmatūras vai programmaparatūras (programmatūra, kas ir iegulta aparatūrā un kalpo kā interfeiss starp konkrēto aparatūru un operētājsistēmu, piemēram, viedtālruni vai datori) atjauninājumi var samazināt ražojuma energoefektivitāti. Tajā ir aizliegts lietot “anulētas ierīces”, kas izmaina ražojuma veiktspēju testa apstākļos.

Līdz 2025. gada 2. augustam, Komisija novērtēs šīs Regulas ieviešanu un iesniegs ziņojumu Eiropas Parlamentam un Padomei.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama no 2017. gada 1. augusta, izņemot piegādātāju pienākumus saistībā ar produktu datubāzi, kas piemērojami no 2019. gada 1. janvāra.

KONTEKSTS

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2017/1369 (2017. gada 4. jūlijs), ar ko izveido energomarķējuma satvaru un atceļ Direktīvu 2010/30/ES (OV L 198, 28.7.2017., 1.–23. lpp.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2009/125/EK (2009. gada 21. oktobris), ar ko izveido sistēmu, lai noteiktu ekodizaina prasības ar enerģiju saistītiem ražojumiem (OV L 285, 31.10.2009., 10.–35. lpp.)

Direktīvas 2009/125/EK turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei: Eiropas enerģētiskās drošības stratēģija (COM(2014) 330 final, 28.5.2014.).

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai, Reģionu komitejai un Eiropas Investīciju bankai. Pamatstratēģija spēcīgai Enerģētikas savienībai ar tālredzīgu klimata pārmaiņu politiku (COM(2015) 80 final, 2015. gada 25. februāris)

Pēdējo reizi atjaunots: 27.06.2018

Augša