EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011R1276

Komisijas Regula (ES) Nr. 1276/2011 ( 2011. gada 8. decembris ), ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 853/2004 III pielikumu par apstrādi, ar kuru iznīcina dzīvotspējīgus parazītus zivsaimniecības produktos, kas paredzēti lietošanai pārtikā Dokuments attiecas uz EEZ

OV L 327, 9.12.2011, p. 39–41 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Šis dokuments ir publicēts īpašajā(-os) izdevumā(–os) (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2011/1276/oj

9.12.2011   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 327/39


KOMISIJAS REGULA (ES) Nr. 1276/2011

(2011. gada 8. decembris),

ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 853/2004 III pielikumu par apstrādi, ar kuru iznīcina dzīvotspējīgus parazītus zivsaimniecības produktos, kas paredzēti lietošanai pārtikā

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2004. gada 29. aprīļa Regulu (EK) Nr. 853/2004, ar ko nosaka īpašus higiēnas noteikumus attiecībā uz dzīvnieku izcelsmes pārtiku (1), un jo īpaši tās 10. panta 1. punktu,

tā kā:

(1)

Regulā (EK) Nr. 853/2004 ir paredzēti īpaši dzīvnieku izcelsmes pārtikas higiēnas noteikumi pārtikas apritē iesaistītajiem tirgus dalībniekiem. Minētajā regulā cita starpā noteikts, ka pārtikas apritē iesaistītie tirgus dalībnieki Eiropas Savienības tirgū dzīvnieku izcelsmes produktus drīkst laist vienīgi tad, ja tie ir sagatavoti un apstrādāti tikai tādos uzņēmumos, kuri atbilst šīs regulas III pielikuma attiecīgajām prasībām.

(2)

Regulas (EK) Nr. 853/2004 III pielikuma VIII sadaļas III nodaļas D daļā paredzēts, ka pārtikas apritē iesaistītajiem tirgus dalībniekiem jānodrošina, lai noteiktus zivsaimniecības produktus, tostarp tos, ko paredzēts patērēt jēlus vai gandrīz jēlus, apstrādātu, tos sasaldējot un iznīcinot dzīvotspējīgus parazītus, kuri var radīt risku patērētāju veselībai.

(3)

Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde 2010. gada aprīlī pieņēma zinātnisku atzinumu par parazītu riska vērtēšanu attiecībā uz zivsaimniecības produktiem (2) (EFSA atzinums). Atzinumā ir iekļauta informācija par gadījumiem, kad zivsaimniecības produkti var radīt risku veselībai attiecībā uz dzīvotspējīgu parazītu klātbūtni. EFSA atzinumā ir analizēta arī šādu parazītu iznīcināšanai zivsaimniecības produktos paredzētu dažādu apstrādes veidu iedarbība.

(4)

EFSA atzinumā gan norādīts, ka attiecībā uz visām savvaļā nozvejotām jūras un saldūdens zivīm jāņem vērā risks tām saturēt dzīvotspējīgus parazītus, kas, ja šos produktus lieto uzturā jēlus vai gandrīz jēlus, apdraud cilvēku veselību, tomēr, ja epidemioloģiskie dati liecina, ka zvejas vietas nerada draudus veselībai attiecībā uz parazītu klātbūtni, kompetentā iestāde var pieņemt valsts pasākumus, kas attiecībā uz savvaļas nozvejā iegūtajiem zvejas produktiem pieprasīto apstrādi ar sasaldēšanu ļauj apstiprināt izņēmumu. Par šiem valsts pasākumiem būtu jāpaziņo Komisijai.

(5)

EFSA atzinumā secināts, ka, ja saimniecībās audzētus lašus audzē peldošos sprostos vai uz sauszemes iekārtotos baseinos un baro ar barības maisījumiem, kuru saturā dzīvu parazītu klātbūtne ir maz iespējama, risks inficēties ar Anisakis kāpuriem ir niecīgs, ja vien audzēšanas prakse nemainās. Lai gan atzinumā secināts, ka par citām saimniecībās audzētām zivīm pietiekami kontroles dati nav pieejami, EFSA ir izstrādājusi kritērijus, kas ļauj izvērtēt, kuros gadījumos akvakultūras produkti no akvakultūras uzņēmumiem nerada draudus veselībai attiecībā uz parazītu klātbūtni.

(6)

Tādēļ, ja vien audzēšanā ievēro tās pašas procedūras, kuru pamatā ir minētie kritēriji, var uzskatīt, ka ne vien lasim, bet arī citiem saimniecībās audzētiem akvakultūras produktiem risks attiecībā uz parazītiem, kas var apdraudēt patērētāju veselību, ir niecīgs. Tādējādi attiecībā uz prasību par sasaldēšanu izņēmumu var attiecināt arī uz šādiem saimniecībās audzētiem akvakultūras produktiem, vienlaikus joprojām augstā līmenī nodrošinot veselības aizsardzību.

(7)

Tādēļ ir lietderīgi grozīt Regulas (EK) Nr. 853/2004 III pielikuma VIII sadaļas III nodaļas D daļā izklāstītās prasības, lai ņemtu vērā dažus EFSA atzinumā iekļautos jaunos zinātniskos ieteikumus un gūto praktisko pieredzi.

(8)

Šajā regulā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Pārtikas aprites un dzīvnieku veselības pastāvīgās komitejas atzinumu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Regulas (EK) Nr. 853/2004 III pielikumu groza saskaņā ar šīs regulas pielikumu.

2. pants

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2011. gada 8. decembrī

Komisijas vārdā

priekšsēdētājs

José Manuel BARROSO


(1)  OV L 139, 30.4.2004., 55. lpp.

(2)  EFSA Journal 2010; 8(4):1543.


PIELIKUMS

Regulas (EK) Nr. 853/2004 III pielikuma VIII sadaļas III nodaļas D daļu aizstāj ar šādu:

“D.   PRASĪBAS ATTIECĪBĀ UZ PARAZĪTIEM

1.

Pārtikas apritē iesaistītajiem tirgus dalībniekiem, kas laiž tirgū šādus no zivīm vai galvkāju gliemjiem iegūtus zivsaimniecības produktus:

a)

zivsaimniecības produktus, ko paredzēts patērēt jēlus; vai

b)

marinētus, sālītus un jebkādā citā veidā apstrādātus zivsaimniecības produktus, ja to apstrāde nav pietiekama dzīvotspējīgā parazīta iznīcināšanai,

ir jānodrošina izejvielas vai gatavā produkta apstrāde, to sasaldējot, lai iznīcinātu dzīvotspējīgus parazītus, kas var apdraudēt patērētāju veselību.

2.

Pret visiem parazītiem, izņemot trematodes, produkts jāapstrādā, to sasaldējot un tā temperatūru viscaur pazeminot vismaz līdz:

a)

– 20 °C ne mazāk kā 24 stundas; vai

b)

– 35 °C ne mazāk kā 15 stundas.

3.

Pārtikas apritē iesaistītajiem tirgus dalībniekiem 1. punktā izklāstītā apstrāde ar sasaldēšanu nav jāveic šādiem zivsaimniecības produktiem:

a)

kam ir veikta termiska apstrāde, ar kuru iznīcina dzīvotspējīgos parazītus, vai kam tādu ir paredzēts veikt pirms patērēšanas; pret visiem parazītiem, izņemot trematodes, produktu vismaz vienu minūti karsē, temperatūrai tā iekšienē esot vismaz 60 °C;

b)

kas sasaldēti ir glabāti pietiekami ilgu laiku, lai dzīvotspējīgie parazīti būtu iznīkuši;

c)

kas ir nozvejoti savvaļā ar nosacījumu, ka:

i)

ir pieejami epidemioloģiskie dati, kuri liecina, ka izcelsmes zvejas vieta nav drauds veselībai attiecībā uz parazītu klātbūtni; un

ii)

to atļauj kompetentā iestāde;

d)

kas ir iegūti zivju audzēšanā, audzēti no embrijiem un baroti tikai ar barību, kurā veselību apdraudošu dzīvotspējīgu parazītu klātbūtne nav iespējama, turklāt ir ievērota viena no šādām prasībām:

i)

tie audzēti tikai vidē, kas ir brīva no dzīvotspējīgiem parazītiem; vai

ii)

pārtikas apritē iesaistītais tirgus dalībnieks, izmantojot kompetentās iestādes apstiprinātas procedūras, pārbauda, vai akvakultūras produkti nerada draudus veselībai attiecībā uz dzīvotspējīgu parazītu klātbūtni.

4.

a)

Ja vien 1. punktā minētos zivsaimniecības produktus nepiegādā galapatērētājam, tie tirgū jālaiž, pievienojot dokumentu, kuru izsniedzis pārtikas apritē iesaistītais tirgus dalībnieks, kas veicis apstrādi ar sasaldēšanu, un kurā norādīts, kāda veida apstrāde ar sasaldēšanu produktiem veikta;

b)

pirms laist tirgū 3. punkta c) un d) apakšpunktā minētos zivsaimniecības produktus, kam nav veikta apstrāde ar sasaldēšanu vai ko pirms patērēšanas nav paredzēts apstrādāt, iznīcinot dzīvotspējīgus parazītus, kuri rada draudus veselībai, pārtikas apritē iesaistītajam tirgus dalībniekam jāgarantē, ka zivsaimniecības produkti ir cēlušies no zvejas vietas vai zivaudzētavas, kas atbilst vienā no šiem punktiem minētajiem īpašajiem nosacījumiem. Šo noteikumu var izpildīt, norādot informāciju tirdzniecības dokumentā vai jebkādā citā informatīvā materiālā, kas pievienots zivsaimniecības produktiem.”


Top