Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020D2183

    Komisijas Īstenošanas lēmums (ES) 2020/2183 (2020. gada 21. decembris) par konkrētiem aizsardzības pasākumiem saistībā ar ziņošanu par SARS-CoV-2 infekciju ūdelēm, citiem Mustelidae dzimtas dzīvniekiem un jenotsuņiem (izziņots ar dokumenta numuru C(2020) 9531) (Dokuments attiecas uz EEZ)

    C/2020/9531

    OV L 433, 22.12.2020, p. 76–79 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 16/05/2021; Atcelts ar 32021D0788 Spēkā esības beigu datums ir balstīts uz datumu, kad publicēts atceļošais akts, kurš stājas spēkā tā paziņošanas dienā. Atceļošais akts ir paziņots, bet paziņošanas datums EUR-Lex vietnē nav pieejams; tā vietā izmantots publicēšanas datums.

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2020/2183/oj

    22.12.2020   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    L 433/76


    KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS LĒMUMS (ES) 2020/2183

    (2020. gada 21. decembris)

    par konkrētiem aizsardzības pasākumiem saistībā ar ziņošanu par SARS-CoV-2 infekciju ūdelēm, citiem Mustelidae dzimtas dzīvniekiem un jenotsuņiem

    (izziņots ar dokumenta numuru C(2020) 9531)

    (Dokuments attiecas uz EEZ)

    EIROPAS KOMISIJA,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

    ņemot vērā Padomes Direktīvu 89/662/EEK (1989. gada 11. decembris) par veterinārajām pārbaudēm Kopienas iekšējā tirdzniecībā, lai izveidotu iekšējo tirgu (1), un jo īpaši tās 9. panta 4. punktu,

    ņemot vērā Padomes Direktīvu 90/425/EEK (1990. gada 26. jūnijs) par veterinārajām pārbaudēm, kas piemērojamas Savienībā iekšējā tirdzniecībā ar noteiktiem dzīviem dzīvniekiem un produktiem, lai izveidotu iekšējo tirgu (2), un jo īpaši tās 10. panta 4. punktu,

    tā kā:

    (1)

    2020. gadā tika ziņots par ūdeļu inficēšanos ar SARS-CoV-2 vīrusu, un ir konstatēts, ka infekciju var pārnest no cilvēka uz ūdelēm un no ūdelēm uz cilvēku. Dažas dalībvalstis un trešās valstis ziņoja par ūdeļu inficēšanos ar SARS-CoV-2. Turklāt kāda dalībvalsts ziņoja par Covid-19 gadījumiem, cilvēkam inficējoties ar SARS-CoV-2 vīrusa variantiem, kuri saistīti ar ūdelēm. Slimību profilakses un kontroles centru 2020. gada decembra pētījumi liecina, ka jenotsuņi (Nyctereutes procyonoides) arī ir uzņēmīgi pret SARS-CoV-2.

    (2)

    2020. gada 12. novembrī Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC) publicēja ātro riska novērtējumu par jauno, ar ūdelēm saistīto SARS-CoV-2 variantu noteikšanu.

    (3)

    ECDC ātrajā riska novērtējumā secināts, ka vispārējais riska līmenis, ko cilvēka veselībai rada ar ūdelēm saistītie SARS-CoV-2 varianti, var būt diapazonā no zema (attiecībā uz sabiedrību kopumā) līdz ļoti augstam (attiecībā personām, kas ir medicīniski neaizsargātā grupā un vīrusam tiek pakļautas arodekspozīcijas ceļā). Ātrajā riska novērtējumā arī norādīts, ka būtu vajadzīgi turpmāki izmeklējumi, lai novērtētu, vai ar ūdelēm saistītie SARS-CoV-2 varianti varētu radīt kādu ietekmi uz atkārtotas inficēšanās risku, samazināt vakcīnu iedarbīgumu vai pazemināt ārstēšanas ieguvumus.

    (4)

    2020. gada 12. novembrī Pasaules Dzīvnieku veselības organizācija (OIE) publicēja paziņojumu “Covid-19 un ūdeles”, kurā norādīja, ka uzņēmīgo dzīvnieku, tādu kā ūdeles, radītais risks kļūt par SARS-CoV-2 perēkli rada pasaules mēroga bažas, jo vīrusa pārnešana uz cilvēku varētu ietekmēt sabiedrības veselību.

    (5)

    Tiek uzskatīts, ka jenotsuņi ir uzņēmīgi pret SARS-CoV-2 infekciju, un OIE aicināja valstis veikt uzņēmīgo dzīvnieku, tādu kā ūdeles un jenotsuņi, uzraudzību attiecībā uz SARS-CoV-2 infekciju, ieviešot pieeju “Viena veselība”.

    (6)

    Saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2003/99/EK (3), dalībvalstīm jānodrošina, ka tiek vākti dati par zoonožu sastopamību un to ierosinātājiem.

    (7)

    Saskaņā ar Direktīvas 90/425/EEK 10. panta 1. punktu dalībvalstis nekavējoties ziņo citām dalībvalstīm un Komisijai par jebkādiem tās teritorijā notikušiem zoonožu un slimību uzliesmojumiem vai citiem apstākļiem, kas varētu būt par iemeslu nopietnam dzīvnieku vai cilvēka veselības apdraudējumam.

    (8)

    Saskaņā ar Direktīvas 89/662/EEK 9. panta 1. punktu dalībvalstis nekavējoties ziņo citām dalībvalstīm un Komisijai par jebkādiem tās teritorijā notikušiem zoonožu un slimību uzliesmojumiem vai citiem apstākļiem, kas varētu būt par iemeslu nopietnam dzīvnieku vai cilvēka veselības apdraudējumam.

    (9)

    Lai attiecībā uz riskiem, kurus izraisa ar ūdelēm saistīto SARS-CoV-2 variantu cirkulācija Mustelidae dzimtas dzīvnieku un jenotsuņu populācijās, varētu veikt riska novērtējumu saskaņā ar pieeju “Viena veselība”, kā arī lai identificētu minētā riska pārvaldības iespējas un par tām informētu, papildus iepriekš minētajām tūlītējas paziņošanas prasībām būtu nepieciešams izveidot efektīvu, saskaņotu ziņošanas sistēmu, kas ļautu bez kavēšanās apmainīties ar visu būtisko informāciju.

    (10)

    Ņemot vērā steidzamo vajadzību novērtēt, cik lielu risku rada Savienības epidemioloģiskā situācija saistībā ar SARS-CoV-2 gadījumiem ūdelēm, citiem Mustelidae dzimtas dzīvniekiem un jenotsuņiem, dalībvalstīm Komisijai būtu jāiesniedz regulāri ziņojumi par šādiem infekcijas gadījumiem, ko konstatē turētiem vai savvaļas Mustelidae dzimtas dzīvniekiem un jenotsuņiem. Lai nodrošinātu pienācīgu riska paziņošanu Savienībā, Komisija dalībvalstīm sniegs savāktās informācijas kopsavilkumu. Būtu lietderīgi šajā lēmumā noteikt ziņojuma paraugu, datus grupējot pēc uzliesmojuma un pret SARS-CoV-2 vīrusu uzņēmīgās sugas. Šim lēmumam būtu jāstājas spēkā pēc iespējas ātrāk, ņemot vērā Direktīvā 90/425/EEK un Direktīvā 89/662/EEK noteikto tiesisko regulējumu. Savāktie un iesniegtie dati tiek apstrādāti saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2016/679 (4).

    (11)

    Šajā lēmumā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Augu, dzīvnieku, pārtikas aprites un dzīvnieku barības pastāvīgās komitejas atzinumu,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

    1. pants

    1.   Dalībvalstis Komisijai iesniedz ziņojumu par ūdeļu, citu Mustelidae dzimtas dzīvnieku un jenotsuņu (Nyctereutes procyonoides) inficēšanos ar SARS-CoV-2 savas valsts teritorijā, un šāds ziņojums iesniedzams trīs dienu laikā pēc pirmā apstiprinātā gadījuma.

    2.   Gadījumos, kad pēc 1. punktā minētā pirmā apstiprinājuma 1. punktā minētajiem dzīvniekiem konstatē jaunus inficēšanās gadījumus ar SARS-CoV-2 vai tā uzliesmojumu, dalībvalstis reizi nedēļā iesniedz sekojumziņojumu. Dalībvalstis sekojumziņojumu iesniedz arī tad, ja ir būtiski atjauninājumi attiecībā uz slimības epidemioloģiju un zoonotiskajām sekām.

    3.   Šā panta 1. un 2. punktā minētajos ziņojumos attiecībā uz katru inficēšanās gadījumu vai uzliesmojumu sniedz šā lēmuma pielikumā prasīto informāciju.

    4.   Šā panta 1. un 2. punktā minētos ziņojumus iesniedz elektroniski, tādā formā, kādu Komisija noteiks Augu, dzīvnieku, pārtikas aprites un dzīvnieku barības pastāvīgās komitejas sastāvā.

    2. pants

    1.   Par visiem dalībvalstu ziņojumiem, ko tās iesniegušas saskaņā ar 1. pantu, Komisija ar Augu, dzīvnieku, pārtikas aprites un dzīvnieku barības pastāvīgās komitejas starpniecību informē pārējās dalībvalstis.

    2.   Komisija tikai informatīvā nolūkā savā tīmekļvietnē publicē atjauninātu kopsavilkumu ar informāciju, kuru dalībvalstis sniegušas saskaņā ar 1. pantu sniedzamajos ziņojumos.

    3. pants

    Šo lēmumu piemēro līdz 2021. gada 20. aprīlim.

    4. pants

    Šis lēmums ir adresēts dalībvalstīm.

    Briselē, 2020. gada 21. decembrī

    Komisijas vārdā –

    Komisijas locekle

    Stella KYRIAKIDES


    (1)  OV L 395, 30,12,1989., 13. lpp.

    (2)  OV L 224, 18.8.1990., 29. lpp.

    (3)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2003/99/EK (2003. gada 17. novembris) par zoonožu un zoonožu ierosinātāju uzraudzību, ar kuru groza Padomes Lēmumu 90/424/EEK un atceļ Padomes Direktīvu 92/117/EEK (OV L 325, 12.12.2003., 31. lpp.).

    (4)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2016/679 (2016. gada 27. aprīlis) par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46/EK (OV L 119, 4.5.2016., 1. lpp.).


    PIELIKUMS

    Informācija, kas jānorāda 1. pantā minētajos ziņojumos par ūdeļu, citu Mustelidae dzimtas dzīvnieku un jenotsuņu (“uzņēmīgo sugu”) inficēšanās gadījumiem ar SARS-CoV-2

    1.   

    Ziņošanas datums.

    2.   

    Dalībvalsts.

    3.   

    Ziņojuma veids (pirmreizējs ziņojums / iknedēļas sekojumziņojums).

    4.   

    Dalībvalstī konstatēto uzliesmojumu / slimības gadījumu kopskaits, par kuriem šis ziņojums tiek sniegts.

    5.   

    Par katru uzliesmojumu / slimības gadījumu norāda šādu informāciju:

    a)

    katra dalībvalstī konstatētā uzliesmojuma / slimības gadījuma sērijas numurs;

    b)

    reģions, kurā atrodas saimniecība vai cita vieta, kurā turēti vai atradušies attiecīgie dzīvnieki, un tās aptuvena ģeogrāfiskā atrašanās vieta;

    c)

    datums, kad radušās aizdomas par inficēšanos;

    d)

    saslimšanas apstiprinājuma datums;

    e)

    diagnostikas metode(-s);

    f)

    aptuvens datums, kad vīruss saimniecībā vai minētajā vietā varētu būt ievazāts;

    g)

    iespējamais vīrusa avots;

    h)

    īstenotie kontroles pasākumi (precizēt (1));

    i)

    uzņēmīgo dzīvnieku skaits saimniecībā vai minētajā vietā (grupēt pēc uzņēmīgās sugas);

    j)

    klīniski vai subklīniski skarto dzīvnieku skaits saimniecībā vai minētajā vietā (grupēt pēc uzņēmīgās sugas; ja nav zināms precīzs skaits, norādīt aplēsi);

    k)

    morbiditāte (slimības biežums): klīniski skartu dzīvnieku ar Covid-19 pazīmēm līdzīgiem simptomiem skaits saimniecībā vai minētajā vietā (grupēt pēc uzņēmīgās sugas) attiecībā pret uzņēmīgo dzīvnieku skaitu; sniegt arī klīnisko pazīmju apraksta kopsavilkumu (ja nav zināms precīzs skaits, norādīt aplēsi);

    l)

    mirstība: saimniecībā vai minētajā vietā mirušo dzīvnieku skaits (grupēt pēc uzņēmīgās sugas; ja nav zināms precīzs skaits, norādīt aplēsi).

    6.   

    Molekulārās epidemioloģijas dati, būtiskas mutācijas.

    7.   

    Būtiski dati par tādu cilvēkam konstatētu slimības gadījumu skaitu dalībvalstī, kuri ir tieši saistīti ar 1. panta 1. un 2. punktā minētajiem uzliesmojumiem / slimības gadījumiem dzīvnieku populācijā.

    8.   

    Cita būtiska informācija.


    (1)  Pārvietošanas kontrole valsts iekšienē; uzraudzība ierobežojumu vai aizsardzības zonā; izsekojamība; karantīna; liemeņu, blakusproduktu un atkritumu oficiāla iznīcināšana; pilnīga izkaušana; slimības perēkļu kontrole savvaļas dzīvniekiem; zonēšana; dezinfekcija; vakcinācijas atļaušana (ja ir pieejama vakcīna); skarto dzīvnieku neārstēšana vai jebkādu citu attiecīgu pasākumu neesība.


    Top