EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009D0563

2009/563/EK: Komisijas Lēmums ( 2009. gada 9. jūlijs ), par ekoloģiskajiem kritērijiem Kopienas ekomarķējuma piešķiršanai apaviem (izziņots ar dokumenta numuru C(2009) 5612) (Dokuments attiecas uz EEZ )

OV L 196, 28.7.2009, p. 27–35 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Šis dokuments ir publicēts īpašajā(-os) izdevumā(–os) (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 08/08/2016; Atcelts ar 32016D1349 Spēkā esības beigu datums ir balstīts uz datumu, kad publicēts atceļošais akts, kurš stājas spēkā tā paziņošanas dienā. Atceļošais akts ir paziņots, bet paziņošanas datums EUR-Lex vietnē nav pieejams; tā vietā izmantots publicēšanas datums.

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2009/563/oj

28.7.2009   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 196/27


KOMISIJAS LĒMUMS

(2009. gada 9. jūlijs),

par ekoloģiskajiem kritērijiem Kopienas ekomarķējuma piešķiršanai apaviem

(izziņots ar dokumenta numuru C(2009) 5612)

(Dokuments attiecas uz EEZ)

(2009/563/EK)

EIROPAS KOPIENU KOMISIJA,

ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2000. gada 17. jūlija Regulu (EK) Nr. 1980/2000 par pārskatīto Kopienas ekoetiķetes piešķiršanas programmu (1) un jo īpaši tās 6. panta 1. punkta otro daļu,

apspriedusies ar Eiropas Savienības Ekomarķējuma komiteju,

tā kā:

(1)

Saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 1980/2000 Kopienas ekomarķējumu var piešķirt produktiem ar tādām īpašībām, kuras var nodrošināt būtisku uzlabojumu saistībā ar galvenajiem vides aspektiem.

(2)

Regulā (EK) Nr. 1980/2000 paredzēts noteikt konkrētus ekomarķējuma kritērijus katrai produktu grupai, pamatojoties uz Eiropas Savienības Ekomarķējuma komitejas izstrādātajiem kritērijiem.

(3)

Tajā paredzēts arī, ka ekomarķējuma kritēriji un ar tiem saistītās vērtēšanas un verifikācijas prasības ir laikus jāpārskata pirms katrai produktu grupai noteikto kritēriju spēkā esības termiņa beigām.

(4)

Saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 1980/2000 ir laikus pārskatīti ekoloģiskie kritēriji un ar tiem saistītās attiecīgās novērtēšanas un verifikācijas prasības, kas izklāstītas Komisijas 2002. gada 18. marta Lēmumā 2002/231/EK, ar ko nosaka pārskatītus ekoloģiskos kritērijus Kopienas ekomarķējuma piešķiršanai apaviem un groza Lēmumu 1999/179/EK (2). Šie ekoloģiskie kritēriji un attiecīgās novērtēšanas un verifikācijas prasības ir spēkā līdz 2010. gada 31. martam.

(5)

Ņemot vērā pārskatīšanas rezultātus, zinātnes attīstības un tirgus norišu dēļ ir lietderīgi grozīt produktu grupas definīciju un noteikt jaunus ekoloģiskos kritērijus.

(6)

Šiem ekoloģiskajiem kritērijiem un ar tiem saistītajām vērtēšanas un verifikācijas prasībām būtu jāpaliek spēkā četrus gadus no šā lēmuma pieņemšanas dienas.

(7)

Tāpēc Lēmums 2002/231/EK būtu jāaizstāj.

(8)

Ir jānosaka pārejas periods, lai ražotājiem, kuru produktiem atbilstīgi Lēmumā 2002/231/EK noteiktajiem kritērijiem piešķirts apavu ekomarķējums, dotu pietiekamu laiku savu produktu pielāgošanai pārskatītajiem kritērijiem un prasībām. Ražotājiem būtu jāatļauj līdz Lēmuma 2002/231/EK spēkā esības termiņa beigām iesniegt pieteikumus, kas sagatavoti saskaņā ar Lēmumā 2002/231/EK vai šajā lēmumā noteiktajiem kritērijiem.

(9)

Šajā lēmumā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar atzinumu, ko sniegusi atbilstīgi Regulas (EK) Nr. 1980/2000 17. pantam izveidotā komiteja,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Produktu grupa “apavi” ietver visus garderobes piederumus, kas paredzēti, lai aizsargātu vai nosegtu pēdas, un kam piestiprināta pazole, kura saskaras ar zemi. Apavos nav elektrisku vai elektronisku detaļu.

2. pants

Lai saņemtu Kopienas ekomarķējumu produktiem, kas atbilst produktu grupai “apavi”, saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 1980/2000 (turpmāk “ekomarķējums”), apaviem jāatbilst šā lēmuma pielikumā izklāstītajiem kritērijiem.

3. pants

Produktu grupas “apavi” ekoloģiskie kritēriji un ar tiem saistītās vērtēšanas un verifikācijas prasības ir spēkā četrus gadus no šā lēmuma pieņemšanas dienas.

4. pants

Administratīviem mērķiem produktu grupai “apavi” piešķir kodu “017”.

5. pants

Lēmumu 2002/231/EK atceļ.

6. pants

1.   Pieteikumus ekomarķējuma saņemšanai produktu grupā “apavi”, kas iesniegti pirms šā lēmuma pieņemšanas dienas, izvērtē atbilstoši Lēmuma 2002/231/EK nosacījumiem.

2.   Pieteikumus ekomarķējuma saņemšanai produktu grupā “apavi”, kas iesniegti no šā lēmuma pieņemšanas dienas, bet vēlākais līdz 2010. gada 31. martam, var sagatavot atbilstoši Lēmuma 2002/231/EK kritērijiem vai šajā lēmumā noteiktajiem kritērijiem.

Šos pieteikumus izvērtē atbilstoši kritērijiem, saskaņā ar kuriem pieteikumi ir sagatavoti.

3.   Ja ekomarķējumu piešķir, pamatojoties uz pieteikumu, kas izvērtēts saskaņā ar Lēmumā 2002/231/EK noteiktajiem kritērijiem, šo ekomarķējumu ir atļauts izmantot divpadsmit mēnešus no šā lēmuma pieņemšanas dienas.

7. pants

Šis lēmums ir adresēts dalībvalstīm.

Briselē, 2009. gada 9. jūlijā

Komisijas vārdā

Komisijas loceklis

Stavros DIMAS


(1)  OV L 237, 21.9.2000., 1. lpp.

(2)  OV L 77, 20.3.2002., 50. lpp.


PIELIKUMS

PAMATPRINCIPI

Kritēriju noteikšanas mērķi

Šo kritēriju mērķis ir:

ierobežot toksisku atlieku daudzumu,

ierobežot gaistošu organisko savienojumu emisiju un

veicināt ilgāk lietojamu produktu izgatavošanu.

Kritēriji ir noteikti līmeņos, kas veicina, ka marķē tādus apavus, kuriem ir maza ietekme uz vidi.

Vērtēšanas un verifikācijas prasības

Konkrētas novērtēšanas un verifikācijas prasības norādītas katram kritērijam atsevišķi.

Piemērotos gadījumos drīkst izmantot citas – attiecīgajam kritērijam nenorādītas – testēšanas metodes, ja tās kā ekvivalentas akceptējusi kompetentā iestāde, kura izskata pieteikumu.

Funkcionālā vienība ir viens kurpju pāris. Prasības noteiktas 40. izmēra kurpēm (Paris point). Prasības, kas attiecas uz bērnu kurpēm, noteiktas 32. izmēra kurpēm (Paris point) (vai lielākajam izmēram, ja lielākais izmērs ir mazāks par 32. izmēru (Paris point)).

Tās kurpju virsas detaļas, kuru masa ir mazāka par 3 % no visas virsējās daļas, kritēriju piemērošanai neņem vērā. Kurpju pazoles detaļas, kuru masa ir mazāka par 3 % no visas pazoles, kritēriju piemērošanai neņem vērā.

Vajadzības gadījumā kompetentās iestādes var pieprasīt iesniegt apstiprinošus dokumentus un veikt neatkarīgas verifikācijas.

Izvērtējot pieteikumus un uzraugot atbilstību kritērijiem, kompetentajām iestādēm ieteicams ņemt vērā atzītas vides vadības sistēmas, piemēram, EMAS vai ISO 14001, īstenošanu (piezīme: šādu vadības sistēmu ieviešana nav obligāta).

KRITĒRIJI

1.   Bīstamas vielas gatavajā produktā

a)

Ja kurpes ir izgatavotas no ādas, gatavajā produktā nedrīkst būt hroma (VI).

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs un/vai tā piegādātājs(-i) iesniedz testēšanas pārskatu, kas sagatavots, izmantojot standartā EN ISO 17075 norādīto metodi (detektēšanas robeža 3 ppm). Parauga sagatavošana jāveic, ievērojot standartā EN ISO 4044 noteiktās prasības.

(Piezīme: analizējot dažu veidu krāsotas ādas, mērījumus var apgrūtināt traucējumi.)

b)

Produkta izgatavošanai izmantotajos materiālos vai gatavajā produktā nedrīkst būt arsēna, kadmija un svina.

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs un/vai tā piegādātājs(-i) iesniedz testēšanas pārskatu, kas sagatavots, izmantojot vienu no šādām standartā EN 14602 norādītām testēšanas metodēm:

produkta izgatavošanā izmantoto produktu testēšana. Kritērijā noteiktās vielas nav konstatējamas nevienā produkta izgatavošanai izmantotajā materiālā,

gatavā produkta testēšana. Kritērijā noteiktās vielas pēc apavu detaļu atdalīšanas un pilnīgas sasmalcināšanas nav konstatējamas ne to virsējās, ne apakšējās detaļās.

Sagatavojot ādas izstrādājumu paraugus, jāievēro standartā EN ISO 4044 noteiktās prasības.

c)

Brīvā un hidrolizētā formaldehīda saturs apavu detaļās nedrīkst pārsniegt šādas robežas:

—   tekstilmateriāliem: nav konstatējams,

—   ādām: 150 ppm.

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs un/vai tā piegādātājs(-i) iesniedz testēšanas pārskatu, kas sagatavots, izmantojot šādas testēšanas metodes: tekstilmateriāliem – EN ISO 14184-1 (detektēšanas robeža 20 ppm); ādām – EN ISO 17226-1 vai 2.

2.   Ūdens patēriņa samazināšana (tikai attiecībā uz lielo un mazo dzīvnieku ādu miecēšanu)

Lielo un mazo dzīvnieku ādu miecēšanā (1) nedrīkst pārsniegt šādas ūdens patēriņa robežvērtības:

—   lielo dzīvnieku ādām: 35 m3/t,

—   mazo dzīvnieku ādām: 55 m3/t.

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs un/vai tā piegādātājs(-i) iesniedz atbilstošu dokumentāciju par to, ka minētās robežvērtības nav pārsniegtas.

3.   Emisijas no materiālu ražošanas

a)

Ja notekūdeņus, kas rodas miecētavās un tekstilmateriālu rūpnīcās, tieši iepludina saldūdeņos, ķīmiskā skābekļa patēriņa (ĶSP) saturs ūdenī pēc tā attīrīšanas pabeigšanas nedrīkst pārsniegt 250 mg ĶSP/l.

Ja notekūdeņus, kas rodas miecētavās, iepludina komunālo notekūdeņu attīrīšanas ierīcēs/iekārtās, šo kritēriju nepiemēro, ja var apliecināt:

ka notekūdeņu iepludināšana no miecētavas komunālo notekūdeņu sistēmā ir atļauta un

ka komunālo notekūdeņu attīrīšanas iekārta darbojas un attīrītos ūdeņus saldūdens sistēmā iepludina, ievērojot ES prasību minimumu saskaņā ar Padomes Direktīvu 91/271/EEK (2).

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs iesniedz testēšanas pārskatu un papildinformāciju, kas iegūta, izmantojot ĶSP noteikšanas metodi ISO 6060 – Ūdens kvalitāte – ķīmiskā skābekļa patēriņa noteikšana.

Ja notekūdeņus iepludina komunālo notekūdeņu attīrīšanas iekārtā, jānodrošina attiecīgas iestādes dokumentācija, kas apliecina, ka iepludināšana ir atļauta un komunālo notekūdeņu attīrīšanas iekārta darbojas, ievērojot Direktīvā 91/271/EEK noteikto prasību minimumu.

b)

Attīrītos miecētavu notekūdeņos hroma (III) saturs nedrīkst pārsniegt 1 mg/l.

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs iesniedz testēšanas pārskatu un papildinformāciju, kas iegūta, izmantojot hroma noteikšanai šādas testēšanas metodes: ISO 9174 vai EN 1233, vai EN ISO 11885.

4.   Kaitīgu vielu izmantošana (līdz pārdošanai)

a)

Nedrīkst izmantot pentahlorfenolu (PCP) un tetrahlorfenolu (TCP), to sāļus un esterus.

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs un/vai tā piegādātājs(-i) iesniedz deklarāciju par to, ka materiāli nesatur minētos hlorfenolus, kopā ar testēšanas pārskatu par testēšanas rezultātiem pēc šādām testēšanas metodēm: ādām – EN ISO 17070 (detektēšanas robeža 0,1 ppm); tekstilmateriāliem – XP G 08-015 (detektēšanas robeža 0,05 ppm).

b)

Neizmanto tādas azokrāsvielas, kurām sadaloties var rasties šādi aromātiskie amīni:

4-aminodifenils

(92-67-1)

benzidīns

(92-87-5)

4-hlor-o-toluidīns

(95-69-2)

2-naftilamīns

(91-59-8)

o-amino-azotoluols

(97-56-3)

2-amino-4-nitrotoluols

(99-55-8)

p-hloranilīns

(106-47-8)

2,4-diaminoanizols

(615-05-4)

4,4’-diaminodifenilmetāns

(101-77-9)

3,3’-dihlorbenzidīns

(91-94-1)

3,3’-dimetoksibenzidīns

(119-90-4)

3,3’-dimetilbenzidīns

(119-93-7)

3,3’-dimetil-4,4-diaminodifenilmetāns

(838-88-0)

p-krezidīns

(120-71-8)

4,4’-metilēn-bis-(2-hloranilīns)

(101-14-4)

4,4’-oksidianilīns

(101-80-4)

4,4’-tiodianilīns

(139-65-1)

o-toluidīns

(95-53-4)

2,4-diaminotoluols

(95-80-7)

2,4,5-trimetilanilīns

(137-17-7)

4-aminoazobenzols

(60-09-3)

o-anizidīns

(90-04-0)

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs un/vai tā piegādātājs(-i) iesniedz deklarāciju par to, ka šādas azokrāsvielas nav izmantotas. Ja veic šīs deklarācijas verifikāciju, izmanto šādas testēšanas metodes: ādām – CEN ISO TS 17234; tekstilmateriāliem – EN 14362-1 vai 2.

Tekstilmateriāliem robežvērtība ir 30 ppm. (Piezīme: attiecībā uz 4-aminoazobenzolu rezultāti var būt kļūdaini pozitīvi, tāpēc ieteicams veikt rezultātu apstiprināšanu.)

Ādām robežvērtība ir 30 ppm. (Piezīme: attiecībā uz 4-aminoazobenzolu, 4-aminodifenilu un 2-naftilamīnu rezultāti var būt kļūdaini pozitīvi, tāpēc ieteicams veikt rezultātu apstiprināšanu).

c)

Gumijā nedrīkst konstatēt šādus N-nitrozoamīnus:

N-nitrozodimetilamīns (NDMA),

N-nitrozodietilamīns (NDEA),

N-nitrozodipropilamīns (NDPA),

N-nitrozodibutilamīns (NDBA),

N-nitrozopiperidīns (NPIP),

N-nitrozopirolidīns (NPIR),

N-nitrozomorfolīns (NMOR),

N-nitrozo N-metil N-fenilamīns (NMFA),

N-nitrozo-N-etil-N-fenilamīns (NEFA).

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs iesniedz testēšanas pārskatu, kas sagatavots, izmantojot testēšanas metodi EN 12868 (1999-12) vai EN 14602.

d)

Detaļās no ādas, gumijas vai tekstilmateriāliem nedrīkst izmantot C10-C13 hloralkānus.

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs un/vai tā piegādātājs(-i) iesniedz deklarāciju par to, ka šādi hloralkāni nav izmantoti.

e)

Nedrīkst izmantot krāsvielas, kas atbilst kancerogēno, mutagēno, reproduktīvajai sistēmai toksisko videi bīstamo vielu klasifikācijas kritērijiem ar šādiem R apzīmējumiem: R40, R45, R49, R50, R51, R52, R53, R60, R61, R62, R63 vai R68 (vai jebkuru to kombināciju). (Klasifikācijas noteikumi saskaņā ar Padomes Direktīvu 67/548/EEK (3) vai Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 1999/45/EK (4)).

Alternatīvi klasifikācijai var izmantot Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1272/2008 (5). Šādā gadījumā izejvielām nedrīkst pievienot tādas vielas vai preparātus, kam ir piešķirti vai izmantošanas laikā var tikt piešķirti bīstamības apzīmējumi (vai to kombinācijas) H351, H350, H350i, H400, H410, H411, H412, H413, H360F, H360D, H361f, H361d H360FD, H361fd, H360Fd, H360Df, H341.

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs iesniedz deklarāciju par to, ka šādas krāsvielas nav izmantotas.

f)

Nedrīkst izmantot alkilfenola etoksilātu (APE) un perfluoroktānsulfonātu (PFOS).

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs iesniedz deklarāciju par to, ka šādas vielas nav izmantotas.

g)

Nedrīkst izmantot tādas krāsvielas, kas atbilst ādu sensibilizējošu vielu klasifikācijas kritērijiem (R43). (Klasifikācijas noteikumi saskaņā ar Direktīvu 67/548/EEK vai Direktīvu 1999/45/EK.)

Alternatīvi klasifikācijai var izmantot Regulu (EK) Nr. 1272/2008. Šādā gadījumā izejvielām nevar pievienot tādas vielas vai preparātus, kam ir piešķirts vai izmantošanas laikā var tikt piešķirts bīstamības apzīmējums H317.

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs iesniedz deklarāciju par to, ka šīs krāsvielas nav izmantotas.

h)

Ftalāti. Saskaņā ar Direktīvu 67/548/EEK produktā (attiecīgos gadījumos) drīkst izmantot tikai tādus ftalātus, kuriem izmantošanas laikā ir veikts riska novērtējums un kuri nav apzīmēti ar šādiem riska apzīmējumiem (vai to kombinācijām): R60, R61, R62, R50, R51, R52, R53, R50/53, R51/53, R52/53. Turklāt produktā nav atļauts izmantot DNOP (di-n-oktilfalātu), DINP (diizononilftalātu), DIDP (diizodecilftalātu).

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs iesniedz deklarāciju par atbilstību šim kritērijam.

i)

Biocīdi. Atļauts izmantot tikai tādus biocīdos produktus, kas satur biocīdās aktīvās vielas, kuras iekļautas Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 98/8/EK (6) IA pielikumā un ir apstiprinātas izmantošanai apavos.

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs iesniedz deklarāciju par šā kritērija ievērošanu kopā ar izmantoto biocīdo produktu sarakstu.

5.   Gaistošu organisko savienojumu (GOS) izmantošana kurpju galīgajā montāžā

Gaistoši organiskie savienojumi (GOS) ir tādi organiskie savienojumi, kuru tvaika spiediens 293,15 K temperatūrā ir 0,01 kPa vai lielāks, vai kuriem konkrētajos lietošanas apstākļos ir attiecīga gaistamība.

Kopējais GOS patēriņš gatavo apavu ražošanā nedrīkst pārsniegt vidēji 20 g GOS uz vienu pāri.

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs iesniedz aprēķinu par kopējo gatavo kurpju ražošanā izmantoto GOS daudzumu kopā ar pamatojuma datiem, testēšanas rezultātiem un atbilstošo dokumentāciju, aprēķinus veicot saskaņā ar standartā EN 14602 minētajiem norādījumiem. (Iepirkto ādu, līmju, apdares materiālu un apavu ražošanas uzskaite jāveic vismaz par iepriekšējiem sešiem mēnešiem.)

6.   Enerģijas patēriņš

Jādeklarē enerģijas patēriņš ražošanas posmā.

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzēju lūdz iesniegt attiecīgo informāciju saskaņā ar tehnisko papildinājumu A1.

7.   Gatavo produktu iepakojums

Ja apavu galīgajam iepakojumam izmanto kartona kastes, tās izgatavo no 100 % otrreizējo izejvielu. Ja apavu galīgajam iepakojumam izmanto plastmasas maisiņus, tos izgatavo vismaz no 75 % otrreizējo izejvielu vai arī tiem jābūt bioloģiski noārdāmiem vai kompostējamiem saskaņā ar standartā EN 13432 noteikto definīciju (7).

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikumu iesniedz kopā ar produkta iepakojuma paraugu un attiecīgu deklarāciju par atbilstību šim kritērijam. Kritērijs attiecas tikai uz primāro iepakojumu, kā tas ir definēts Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvā 94/62/EK (8).

8.   Informācija uz iepakojuma

a)   Norādījumi lietotājiem

Produktus piegādā kopā ar šādu informāciju (vai tai līdzvērtīgu tekstu):

“Šīs kurpes ir apstrādātas, lai uzlabotu to mitrumizturību. Tām nav vajadzīga papildu apstrāde.” (Šis kritērijs attiecas tikai uz apaviem, kas apstrādāti, lai nodrošinātu to mitrumizturību.)

“Ja iespējams, nemetiet apavus atkritumos, bet nododiet remontā. Tas ir mazāk kaitīgi videi.”

“Lietošanai nederīgus apavus nododiet pārstrādei attiecīgos vietējos uzņēmumos, ja tādi pieejami.”

b)   Informācija par ekomarķējumu

Uz iepakojuma jābūt šādam (vai līdzvērtīgam) tekstam:

“Lai iegūtu plašāku informāciju, apmeklējiet ES ekomarķējuma interneta adresi: http://www.ecolabel.eu”.

c)   Informācija patērētājiem

Uz iepakojuma jābūt informācijas ailītei, kurā pieteikuma iesniedzējs paskaidro savas rūpes par vides ilgtspēju.

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs iesniedz produkta iepakojuma un kopā ar produktu sniegtās informācijas paraugu, kā arī deklarāciju par atbilstību katrai šā kritērija daļai.

9.   Ekomarķējumā norādāmā informācija

Ekomarķējuma 2. ailē jābūt šādam tekstam:

mazāks gaisa un ūdens piesārņojums,

ierobežots kaitīgo vielu daudzums.

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikumam iesniedzējs iesniedz produkta iepakojuma paraugu, uz kura ir marķējums, un deklarāciju par atbilstību šim kritērijam.

10.   Izturību raksturojošie rādītāji

Darba apavi un aizsargapavi ir marķēti ar EK marķējumu (saskaņā ar Padomes Direktīvu 89/686/EEK (9).

Visiem pārējiem apaviem jāatbilst turpmākajā tabulā norādītajām prasībām.

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs iesniedz testēšanas pārskatu, kas sagatavots atbilstoši turpmākajā tabulā norādītajiem parametriem, izmantojot šādas testēšanas metodes:

EN 13512 Apavi – Apavu virsu un oderu un testa metodes - Izturība pret locīšanu,

EN 13571 Apavi – Apavu virsu, oderu un ieliekamo zolīšu testa metodes – Pārrāvumstiprība,

EN 17707 Apavi – Pazoļu testa metodes – Locījumizturība,

EN 12770 Apavi – Pazoļu testa metodes – Nodilumizturība,

EN 17708 Apavi – Visa apava testēšanas metodes – Virsas un zoles salīmētība,

EN 12771 Apavi – Pazoļu testa metodes – Saraušanas spēka noteikšana,

EN ISO 17700 Apavi – Apavu virsu, oderu un ieliekamo zolīšu testa metodes – Krāsas berzesizturība.

 

Parastie sporta apavi

Skolēnu apavi

Ikdienas apavi

Vīriešu ielas apavi

Apavi aukstam laikam

Sieviešu ielas apavi

Modes apavi

Bērnu apavi

Apavi iekštelpām

Apavu virsas izturība pret locīšanu:

(kc bez redzamiem bojājumiem)

Sauss = 100

Mitrs = 20

Sauss = 100

Mitrs = 20

Sauss = 80

Mitrs = 20

Sauss = 80

Mitrs = 20

Sauss = 100

Mitrs = 20

– 20 ° = 30

Sauss = 50

Mitrs = 10

Sauss = 15

Sauss = 15

Sauss = 15

Apavu virsas pārrāvumstiprība:

(vidējā pārrāvumstiprība, N)

āda:

≥ 80

≥ 60

≥ 60

≥ 60

≥ 60

≥ 40

≥ 30

≥ 30

≥ 30

citi materiāli:

≥ 40

≥ 40

≥ 40

≥ 40

≥ 40

≥ 40

≥ 30

≥ 30

≥ 30

Pazoļu izturība pret locīšanu:

plaisu palielināšanās (mm):

≤ 4

≤ 4

≤ 4

≤ 4

≤ 4

≤ 4

 

 

 

Nsc = spontāni nerodas plaisas

Nsc

Nsc

Nsc

Nsc

Nsc – 10 °C

Nsc

 

 

 

Pazoļu nodilumizturība:

D ≥ 0,9 g/cm3 (mm3)

≤ 200

≤ 200

≤ 250

≤ 350

≤ 200

≤ 400

 

 

≤ 450

D < 0,9 g/cm3 (mg)

≤ 150

≤ 150

≤ 170

≤ 200

≤ 150

≤ 250

 

 

≤ 300

Virsas un zoles salīmētība (N/mm)

≥ 4,0

≥ 4,0

≥ 3,0

≥ 3,5

≥ 3,5

≥ 3,0

≥ 2,5

≥ 3,0

≥ 2,5

Pazoļu saraušanas spēka noteikšana:

(vidējā izturība N/mm)

D ≥ 0,9 g/cm3

8

8

8

6

8

6

5

6

5

D < 0,9 g/cm3

6

6

6

4

6

4

4

5

4

Krāsas berzesizturība apavu iekšpusē (apavu virsa, odere vai ieliekamās zolītes): pelēks tonis uz filca pēc 50 mitruma cikliem

≥ 2/3

≥ 2/3

≥ 2/3

≥ 2/3

≥ 2/3

≥ 2/3

 

≥ 2/3

≥ 2/3


(1)  Lielo dzīvnieku ādas ir “dzimumgatavību sasniegušu vai pilnīgi pieaugušu lielāku dzīvnieku, piem., liellopu, zirgu, kamieļu, ziloņu utt., ārējais audu pārklājums”. Mazo dzīvnieku ādas ir “mazāku dzīvnieku, piem., aitu un kazu, vai lielāku sugu dzīvnieku, kas nav sasnieguši dzimumgatavību, piem., teļu, ārējais audu pārklājums. Cūku, rāpuļu, putnu un zivju ādas uzskata par mazo dzīvnieku ādām.” (Starptautiskā ādas terminu vārdnīca, ICT)

(2)  OV L 135, 30.5.1991., 40. lpp.

(3)  OV 196, 16.8.1967., 1. lpp.

(4)  OV L 200, 30.7.1999., 1. lpp.

(5)  OV L 353, 31.12.2008., 1. lpp.

(6)  OV L 123, 24.4.1998., 1. lpp.

(7)  EN 13432 “Iepakojums – Prasības iepakojumam resursu atgūšanai to kompostējot un biodegradējot – Testēšanas shēma un iepakojuma atbilstības novērtējuma kritēriji”.

(8)  OV L 365, 31.12.1994., 10. lpp. 3. panta 1. punkta a) apakšpunkts: “tirdzniecības jeb primārais iepakojums, t. i., iepakojums, kas paredzēts, lai veidotu tirdzniecības vienības gala lietotājam vai patērētājam tirdzniecības vietā”.

(9)  OV L 399, 30.12.1989., 18. lpp.

Tehniskais papildinājums

A1.   Enerģijas patēriņa aprēķināšana

Enerģijas patēriņa aprēķinā ņem vērā tikai gatavā produkta montāžu (ražošanas posmu).

Vidējo enerģijas patēriņu (AEC) katram kurpju pārim var aprēķināt divējādi.

 

Pamatojoties uz kopējo kurpju produkcijas apjomu, ko uzņēmums saražo vienā dienā:

—   MJdp= vidējā enerģija, ko vienā dienā izmanto kurpju ražošanas vajadzībām [elektroenerģija + fosilais kurināmais] (aprēķināta pēc gada datiem),

—   N= vidēji vienā dienā saražoto kurpju skaits (aprēķināts pēc gada datiem).

Formula

 

Pamatojoties uz uzņēmuma kurpju produkciju, kas marķēta ar ekomarķējumu:

—   MJep= ekomarķēto kurpju ražošanai vidēji vienā dienā patērētā enerģija [elektroenerģija + fosilais kurināmais] gadā (aprēķināta pēc gada datiem),

—   Nep= vidēji vienā dienā saražoto ekomarķēto kurpju skaits (aprēķināts pēc gada datiem).

Formula


Top