EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document E2004C0055

EBTA uzraudzības iestādes ieteikums Nr. 55/04/KOL (2004. gada 30. marts) par saskaņotu 2004. gada uzraudzības programmu, lai nodrošinātu atbilstību pesticīdu atlieku maksimālajam pieļaujamam daudzumam graudaugos un uz tiem un dažiem citiem augu izcelsmes produktiem

OV L 139, 2.6.2005, p. 20–24 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
OV L 349M, 12.12.2006, p. 66–70 (MT)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2004/55/oj

2.6.2005   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 139/20


EBTA UZRAUDZĪBAS IESTĀDES IETEIKUMS

Nr. 55/04/KOL

(2004. gada 30. marts)

par saskaņotu 2004. gada uzraudzības programmu, lai nodrošinātu atbilstību pesticīdu atlieku maksimālajam pieļaujamam daudzumam graudaugos un uz tiem un dažiem citiem augu izcelsmes produktiem

EBTA UZRAUDZĪBAS IESTĀDE,

ņemot vērā Eiropas Ekonomikas zonas līgumu (EEZ), un jo īpaši tā 109. pantu un 1. protokolu,

ņemot vērā EBTA valstu starpā noslēgto līgumu par Uzraudzības iestādes un Tiesas izveidošanu, un jo īpaši tā 5. panta 2. punkta b) apakšpunktu un 1. protokolu,

ņemot vērā aktu, uz kuru ir atsauce EEZ līguma II pielikuma XII nodaļas 38. punktā (Padomes 1986. gada 24. jūlija Direktīva 86/362/EEK par pesticīdu atlieku maksimālo līmeņu noteikšanu graudos un uz tiem (1), kurā pēdējie grozījumi izdarīti un kurš pielāgots EEZ līgumam ar 1. protokolu, un jo īpaši tā 7. panta 2. punkta b) apakšpunktu,

ņemot vērā aktu, uz kuru ir atsauce EEZ līguma II pielikuma XII nodaļas 54. punktā (Padomes 1990. gada 27. novembra Direktīva 90/642/EEK par pesticīdu atlieku maksimālā pieļaujamā daudzuma noteikšanu konkrētos augu izcelsmes produktos un uz tiem, ieskaitot augļus un dārzeņus (2)), kurā pēdējie grozījumi izdarīti un kurš pielāgots EEZ līgumam ar 1. protokolu, un jo īpaši tā 4. panta 2. punkta b) apakšpunktu,

pēc konsultācijām ar EBTA Pārtikas komiteju, kas palīdz EBTA Uzraudzības iestādei,

tā kā:

(1)

EBTA Uzraudzības iestādei pakāpeniski jāstrādā, lai izveidotu sistēmu, kas ļautu izvērtēt uztura pakļautību faktiskajai pesticīdu iedarbībai. Lai būtu iespējams reāls izvērtējums, jābūt pieejamiem datiem par pesticīdu atliekām vairākos pārtikas produktos, kas veido Eiropas iedzīvotāju uztura nozīmīgākās sastāvdaļas. Vispārēji atzīts, ka Eiropas iedzīvotāju uztura nozīmīgākās sastāvdaļas ir 20–30 pārtikas produktu. Ņemot vērā tos resursus, kādi valsts līmenī ir pieejami pesticīdu atlieku uzraudzībai, EBTA valstis saskaņotā uzraudzības programmā katru gadu var analizēt tikai astoņu produktu paraugus. Pesticīdu lietošana uzrāda pārmaiņas trīs gadu noteiktā laika posmā. Katrs pesticīds tādējādi parasti jākontrolē 20–30 pārtikas produktos vairākos trīs gadu ciklos.

(2)

Visu šā ieteikuma aptverto pesticīdu atliekas jākontrolē 2004. gadā, jo tas ļaus izmantot šos datus, lai izvērtētu faktisko uztura pakļautību to iedarbībai.

Vajadzīga sistemātiska statistiska pieeja paraugu skaitam, kas jāpaņem katrā saskaņotajā uzraudzības praktiskajā pasākumā. Šādu pieeju ir noteikusi Komisija Pārtikas kodeksā (Codex Alimentarius) (3). Pamatojoties uz binomiālo varbūtības sadalījumu, var aprēķināt, ka apmēram 650 paraugu izpēte dod vairāk nekā 99 % paļāvību viena tāda parauga uziešanai, kurā pesticīdu atlieku saturs ir virs kvantitatīvās noteikšanas robežas (KNR), kad mazāk nekā 1 % no augu izcelsmes produktiem satur atliekas virs KNR. Šie paraugi jāpaņem visā Eiropas ekonomikas zonā. EBTA valstīm, pamatojoties uz iedzīvotāju un patērētāju skaitu, ieteicams vienā gadā paņemt vismaz 12 paraugus vienam produktam.

(3)

Eiropas Komisija ir publicējusi jaunas pamatnostādnes par Kvalitātes kontroles procedūrām pesticīdu atlikumu analīzei (4). Šīs pamatnostādnes EBTA valstu analītiskajām laboratorijām pēc iespējas jāīsteno un pastāvīgi jāpārskata, ņemot vērā to pieredzi, kas iegūta uzraudzības programmās.

(4)

Direktīvas 90/642/EEK 4. panta 2. punkta a) apakšpunktā un Direktīvas 86/362/EEK 7. panta 2. punkta a) apakšpunktā EBTA valstīm prasīts precizēt kritērijus, kas piemēroti to valsts kontroles programmu izstrādāšanā. Šādai informācijai jāietver: i) kritēriji, kas tiek piemēroti, lai noteiktu iegūstamo paraugu skaitu, veicamās analīzes un piemērotos ziņošanas līmeņus, un kritēriji, pēc kādiem ir noteikti ziņošanas līmeņi; ii) informācija par akreditēšanu saskaņā ar aktu, uz kuru ir atsauce EEZ līguma II pielikuma XII nodaļas 54. punktā (Padomes 1993. gada 29. oktobra Direktīva 93/99/EEK par papildu pasākumiem attiecībā uz pārtikas produktu oficiālo pārbaudi (5), laboratorijām, kas veic analīzes; iii) pārkāpumu skaits un veids un veiktās darbības.

(5)

Informācija par uzraudzības programmu rezultātiem ir īpaši piemērota apstrādei, uzglabāšanai un pārraidei ar elektroniskajām/informātikas metodēm. Ir izstrādāti formāti datu piegādei pa elektronisko pastu no EK dalībvalstīm Komisijai. EBTA valstis varētu izmantot tādu pašu formātu, un tādēļ tām jānodrošina sava ziņojuma nosūtīšana EBTA Uzraudzības iestādei standarta formātā. Šāda standarta formāta tālāka attīstība visefektīvāk tiek uzsākta ar pamatnostādņu izstrādāšanu.

IESAKA EBTA VALSTĪM TURPMĀKO:

1)

Iegūt un analizēt to produktu/pesticīdu atlieku kombināciju paraugus, kas noteiktas šā ieteikuma pielikumā, paņemot vismaz 12 paraugus katram produktam un atbilstoši atspoguļojot, valsts, EEZ un trešo valstu daļu EBTA valsts tirgū.

Dodot priekšroku pesticīdiem, kas rada akūtu risku, piemēram, OP-esteriem, endosulfānam un N-metilkarbamātiem, individuālai analīzei atsevišķām vienībām otrajā laboratorijas paraugā gadījumā, ja tiek atklāti šādi pesticīdi, jāpakļauj arī šādu produktu izvēlēti paraugi: āboli, tomāti, salāti, puravi un galviņkāposti, jo sevišķi, ja tie ir viena ražotāja produkcija. Vienību skaitam jāsaskan ar aktu, uz kuru ir atsauces EEZ līguma II pielikuma XII nodaļas 54.zz punktā (Komisijas 2002. gada 11. jūlija Direktīva 2002/63/EK, ar ko nosaka Kopienas paraugu ņemšanas metodes pesticīdu atlieku oficiālajai kontrolei augu un dzīvnieku izcelsmes produktos un uz to virsmas un ar ko atceļ Direktīvu 79/700/EEK (6).

Jāpaņem divi paraugi. Ja pirmajā laboratorijas parauga saturā ir mērķpesticīda uztveramas atliekas, otrā parauga vienības jāanalizē atsevišķi.

2)

Ziņot par to analīžu paraugu rezultātiem, kuriem pārbaudītas produktu/pesticīdu atlieku kombinācijas, kas noteiktas šā ieteikuma pielikumā, vēlākais līdz 2005. gada 31. augustam, ieskaitot:

a)

izmantotās analītiskās metodes un sasniegtos ziņojumu līmeņus atbilstoši kvalitātes kontroles procedūrām, kas noteiktas kvalitātes kontroles procedūrās pesticīdu atlieku analīzē;

b)

traucējumu skaitu, veidu un veiktās darbības.

Šis ziņojums jāiesniedz tādā formātā, ieskaitot elektronisko formātu, kas atbilst vadlīnijām (7) EEZ valstīm attiecībā uz ieteikumu ieviešanu, kas saistīti ar saskaņotām uzraudzības programmām.

3)

Vēlākais līdz 2004. gada 31. augustam nosūtīt EBTA Uzraudzības iestādei un EBTA valstīm visu informāciju, kas pieprasīta Direktīvas 86/362/EEK 7. panta 3. punktā un Direktīvas 90/642/EEK 4. panta 3. punktā un attiecas uz 2003. gada uzraudzības realizāciju, lai vismaz ar pārbaudes paraugu iegūšanu nodrošinātu atbilstību maksimālajam pesticīdu atlikumu līmenim, ieskaitot:

a)

valsts programmu rezultātus attiecībā uz pesticīdu atliekām;

b)

informāciju par savu laboratoriju kontroles procedūrām, un jo īpaši informāciju attiecībā uz pamatnostādņu aspektiem, kas saistīti ar tām kvalitātes kontroles procedūrām pesticīdu atlieku analīzei, kuras tās nav varējušas izmantot vai kuru izmantošanā tām ir bijušas grūtības;

c)

informāciju par akreditāciju saskaņā ar Direktīvas 93/99/EEK 3. panta noteikumiem (ieskaitot akreditācijas veidu, akreditējošo organizāciju un akreditācijas sertifikāta kopiju) laboratorijām, kuras veic analīzes;

d)

informāciju par tām lietpratības pārbaudēm un apļveida pārbaudēm, kurās šī laboratorija ir piedalījusies.

4)

Vēlākais līdz 2004. gada 30. septembrim nosūtīt EBTA Uzraudzības iestādei savu paredzēto programmu maksimālā pieļaujamā pesticīdu atlieku daudzuma uzraudzībai, kas noteikts Direktīvās 90/642/EEK un 86/362/EEK 2005. gadam, ieskaitot informāciju par:

a)

tiem kritērijiem, kas izmantoti, nosakot iegūstamo paraugu un veicamo analīžu skaitu;

b)

izmantotajiem ziņošanas līmeņiem un kritērijiem, pēc kuriem noteikti ziņošanas līmeņi;

c)

sīkāku informāciju par to laboratoriju akreditāciju, kuras veic analīzes, saskaņā ar Direktīvu 93/99/EEK.

Šis ieteikums adresēts Islandei, Lihtenšteinai un Norvēģijai.

Briselē, 2004. gada 30. martā

EBTA Uzraudzības iestādes vārdā —

Kolēģijas loceklis

Bernd HAMMERMANN

direktors

Niels FENGER


(1)  OV L 221, 7.8.1986., 37. lpp.

(2)  OV L 350, 14.12.1990., 71. lpp.

(3)  Codex Alimentarius, Pesticīdu paliekas pārtikas produktos, Roma, 1994. gads, ISBN 92-5-203271-1; 2. sēj., 372. lpp.

(4)  Dok. Nr. SANCO/10476/2003, http://europa.eu.int/comm/food/plant/protection/resources/qualcontrol_en.pdf

(5)  OV L 290, 24.11.1993., 14. lpp.

(6)  OV L 187, 16.7.2002., 30. lpp.

(7)  Katru gadu tiek iesniegts un izskatīts Pastāvīgajā pārtikas aprites un dzīvnieku veselības komitejā.


PIELIKUMS

Kontrolējamās pesticīdu/produktu kombinācijas

Analizējamās pesticīdu atliekas

Gads

 

2004.

2005. (1)

2006. (1)

Acefāts

(c)

(a)

(b)

Aldikarbs

(c)

(a)

(b)

Azinfosmetils

(c)

(a)

(b)

Azoksistrobīns

(c)

(a)

(b)

Benomilu grupa

(c)

(a)

(b)

Bromopropilāts

(c)

(a)

(b)

Kaptans

(c)

(a)

(b)

Hlorotalonils

(c)

(a)

(b)

Hlorpirifoss

(c)

(a)

(b)

Hlorpirifosmetils

(c)

(a)

(b)

Cipermetrīns

(c)

(a)

(b)

Ciprodinils

(c)

(a)

(b)

Deltametrīns

(c)

(a)

(b)

Diazinons

(c)

(a)

(b)

Dihlofluanīds

(c)

(a)

(b)

Dikofols

(c)

(a)

(b)

Dimetoāts

(c)

(a)

(b)

Difenilamīns (2)

(c)

(a)

(b)

Endosulfāns

(c)

(a)

(b)

Fenheksamīds

(c)

(a)

(b)

Folpets

(c)

(a)

(b)

Imazalils

(c)

(a)

(b)

Iprodions

(c)

(a)

(b)

Kresoksimmetils

(c)

(a)

(b)

Lambdacihalotrīns

(c)

(a)

(b)

Malations

(c)

(a)

(b)

Manebgrupa

(c)

(a)

(b)

Mekarbams

(c)

(a)

(b)

Metamidofoss

(c)

(a)

(b)

Metalaksils

(c)

(a)

(b)

Metidations

(c)

(a)

(b)

Metiokarbs

(c)

(a)

(b)

Metomils

(c)

(a)

(b)

Miklobutanils

(c)

(a)

(b)

Ometoāts

(c)

(a)

(b)

Oksidemetonmetils

(c)

(a)

(b)

Parations

(c)

(a)

(b)

Permetrīns

(c)

(a)

(b)

Forāts

(c)

(a)

(b)

Pirimifosmetils

(c)

(a)

(b)

Procimidons

(c)

(a)

(b)

Propizamīds

(c)

(a)

(b)

Spiroksamīns

(c)

(a)

(b)

Tiabendazols

(c)

(a)

(b)

Tolilfluanīds

(c)

(a)

(b)

Triazofoss

(c)

(a)

(b)

Vinklozolīns

(c)

(a)

(b)

(a)

Bumbieri, banāni, pupas (svaigas vai saldētas), kartupeļi, burkāni, apelsīni/mandarīni, persiki/nektarīni, spināti (svaigi vai saldēti).

(b)

Ziedkāposti, pipari, kvieši, baklažāni, rīsi, vīnogas, gurķi, zirņi (svaigi/saldēti, bez pākstīm).

(c)

Āboli, tomāti, salāti, zemenes, puravi, apelsīnu sula, galviņkāposti, rudzi/auzas.


(1)  Norādoši 2005. un 2006. gadam saskaņā ar programmām, kuras tiks ieteiktas šiem gadiem.

(2)  Difenilamīni jāanalizē tikai ābolos un bumbieros.

(a)

Bumbieri, banāni, pupas (svaigas vai saldētas), kartupeļi, burkāni, apelsīni/mandarīni, persiki/nektarīni, spināti (svaigi vai saldēti).

(b)

Ziedkāposti, pipari, kvieši, baklažāni, rīsi, vīnogas, gurķi, zirņi (svaigi/saldēti, bez pākstīm).

(c)

Āboli, tomāti, salāti, zemenes, puravi, apelsīnu sula, galviņkāposti, rudzi/auzas.


Top