Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022XC1017(03)

    Apstiprināšanas pieteikuma publikācija attiecībā uz produkta specifikācijas grozījumu, kas nav maznozīmīgs, saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām 2022/C 397/10

    C/2022/7266

    OV C 397, 17.10.2022, p. 20–25 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    17.10.2022   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 397/20


    Apstiprināšanas pieteikuma publikācija attiecībā uz produkta specifikācijas grozījumu, kas nav maznozīmīgs, saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām

    (2022/C 397/10)

    Šī publikācija dod tiesības trīs mēnešu laikā no šīs publikācijas dienas pret šo grozījuma pieteikumu izteikt iebildumus atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51. pantam.

    APSTIPRINĀŠANAS PIETEIKUMS ATTIECĪBĀ UZ PRODUKTA SPECIFIKĀCIJAS GROZĪJUMU, KAS NAV MAZNOZĪMĪGS, AIZSARGĀTA CILMES VIETAS NOSAUKUMA / AIZSARGĀTAS ĢEOGRĀFISKĀS IZCELSMES NORĀDES GADĪJUMĀ

    Grozījuma apstiprināšanas pieteikums saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1151/2012 53. panta 2. punkta pirmo daļu

    “Colline di Romagna”

    ES Nr.: PDO-IT-0211-AM02 — 16.2.2022

    ACVN (X) AĢIN ( )

    1.   Pieteikuma iesniedzēja grupa un tās likumīgās intereses

    Organizzazione di Produttori Associazione Regionale Produttori tra Olivicoli dell’Emilia-Romagna [Emīlijas-Romanjas reģiona olīvu audzētāju ražotāju organizācija] — Società Cooperativa Agricola [lauksaimniecības kooperatīvs ar ierobežotu atbildību], kura juridiskā adrese ir Via XXIII Settembre 1845 No 112/a – 47921 Rimini (RN); tālr. +39 0541/741762; e-pasta adrese: a.r.p.o@libero.it; sertificētā e-pasta adrese: arporimini@legalmail.it.

    Produkta specifikācijas grozīšanas pieteikumu ražotāju organizācija ARPO ir tiesīga iesniegt saskaņā ar Lauksaimniecības, pārtikas un mežsaimniecības politikas ministrijas 2013. gada 14. oktobra dekrēta 13. pantu.

    2.   Dalībvalsts vai trešā valsts

    Itālija

    3.   Produkta specifikācijas punkts, uz kuru attiecas grozījums vai grozījumi

    Produkta nosaukums

    Produkta apraksts

    Ģeogrāfiskais apgabals

    Izcelsmes apliecinājums

    Ražošanas metode

    Saikne

    Marķējums

    Cits: pārbaudes

    4.   Grozījuma vai grozījumu veids

    Ar reģistrētu ACVN vai AĢIN apzīmēta produkta specifikācijas grozījums, kuru nevar uzskatīt par maznozīmīgu saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1151/2012 53. panta 2. punkta trešo daļu.

    Ar reģistrētu ACVN vai AĢIN apzīmēta produkta specifikācijas grozījums, kuru nevar uzskatīt par maznozīmīgu saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1151/2012 53. panta 2. punkta trešo daļu, ja vienots dokuments (vai tā ekvivalents) attiecībā uz produktu nav publicēts.

    5.   Grozījums vai grozījumi

    Produkta apraksts

    Grozījums attiecas uz produkta specifikācijas 6. pantu un vienotā dokumenta 3.2. punktu par organoleptiskajām īpašībām, konkrētāk, par aromātu un garšu, kā arī kopējo skābumu.

    Teksta redakcija, kas pašlaik ir šāda:

    “smarža: vidējs vai dažreiz intensīvs augļainums, ko var papildināt zāles vai lapu notis;

    garša: augļainums ar nelielu rūgtumu un/vai asumu, ko var papildināt mandeļu, artišoku vai tomātu notis; paneļa testā iegūtie punkti: ≥ 7;

    kopējais maksimālais skābums, kas izteikts kā oleīnskābe (pēc masas): nepārsniedz 0,5 g uz 100 g eļļas;”,

    ir grozīta un izteikta šādā redakcijā:

    “smarža: vidējs vai dažreiz intensīvs augļainums (mediāna > 3 ≤ 7), ko var papildināt zāles (vai lapu) un/vai mandeļu, artišoku vai tomātu notis;

    garša (smarža un garša): olīvu augļainums, ko var papildināt zāles un/vai mandeļu, artišoku vai tomātu notis ar vieglu/vidēju rūgtumu un asumu (mediāna > 1,5 <= 6);

    kopējais maksimālais skābums, kas izteikts ar oleīnskābi (pēc masas): nepārsniedz 0,4 g uz 100 g eļļas;”.

    Attiecībā uz organoleptiskajām īpašībām specifikācija ir pielāgota attiecīgajiem ES tiesību aktiem, ieviešot Regulā (EK) Nr. 796/2002 paredzētās metodes tipisko īpašību medianālos rādītājus. Vecā sensorās analīzes metode, kurai vairs nav jēgas, un paneļa testā iegūtie ≥ 7 punkti ir svītroti.

    Maksimālais kopējais skābums, kas izteikts ar oleīnskābi, ir samazināts un nu ir ne vairāk kā 0,4 %. Šis samazinājums ir veikts, lai uzlabotu kvalitāti.

    Izcelsmes apliecinājums

    Pašreizējā specifikācijas redakcijā nav iekļauts pants par izcelsmes apliecinājumu. Tāpēc ir pievienots šāds pants:

    “8. pants. Izcelsme

    Lai garantētu produkta izcelsmi, ir jāuzrauga katrs ražošanas procesa posms un jāreģistrē katra posma ievade un izvade. Šis process, kurā pārbaudes struktūra uztur olīvu audzēšanai izmantoto kadastrālo zemes gabalu, pilnvaroto lauksaimniecības ražotāju, dzirnavnieku un akreditēto iepakotāju reģistrus, kopā ar regulāru izaudzēto daudzumu paziņošanu pārbaudes struktūrai garantē produkta izsekojamību.”

    Ražošanas metode

    Grozījumi attiecas uz produkta specifikācijas 4. pantu (“Audzēšanas metodes”), jo īpaši punktu par ražas novākšanas periodu.

    Teksta redakcija, kas pašlaik ir šāda:

    “Periods, kurā novāc olīvas, kas paredzētas neapstrādātas augstākā labuma olīveļļas ar aizsargātu cilmes vietas nosaukumu “Colline di Romagna” ražošanai, ir no katra gada 20. oktobra līdz 15. decembrim.”,

    ir grozīta un izteikta šādā redakcijā:

    “Periods, kurā novāc olīvas, kas paredzētas neapstrādātas augstākā labuma olīveļļas ar aizsargātu cilmes vietas nosaukumu “Colline di Romagna” ražošanai, ir katru gadu no nogatavošanās sākuma līdz 15. decembrim.”

    Šis grozījums ir saistīts ar īpašiem laikapstākļiem, kas dokumentēti ar laikapstākļu datiem, kuri iegūti, ik dienu analizējot klimatu laikposmā no 1961. līdz 2018. gadam, un kuri liecina par nepārprotamu temperatūras paaugstināšanos pēdējos gados apgabalā, kurā ražo neapstrādātu augstākā labuma olīveļļu “Colline di Romagna”.

    Šie klimatiskie apstākļi ietekmē neapstrādātas augstākā labuma olīveļļas ražošanu, jo tie ietekmē olīvu nogatavošanās laiku. Tāpēc ražas novākšanas datums ir svītrots un sasaistīts ar sezonālajām tendencēm un līdz ar to ar nogatavošanās sākumu, kas ir ideāls laiks, lai sāktu ražas novākšanu un nodrošinātu optimālu olīveļļas kvalitāti.

    Saikne

    Saikne ar vidi ir iekļauta publicētajā kopsavilkumā, bet nav iekļauta pašreizējā specifikācijā. Produkta specifikācijā tiek iekļauts konkrēts pants, kurā ietverts kopsavilkuma lapas teksts. Tas sastāv no kopsavilkuma lapas 4.4. punkta pirmās daļas un publicētā kopsavilkuma 4.6. punkta teksta. Šīs daļas ir iekļautas vienotā dokumenta 5. punktā.

    Tāpēc specifikācijas teksts ir papildināts šādi:

    “10. pants

    Saikne

    No Villanovas laikmeta cauri viduslaikiem līdz pat 20. gadsimta sākumam baznīcas un citos oficiālos dokumentos ir ietvertas daudzas atsauces gan uz olīvkokiem, kas atrodami Romanjas kalnos, gan uz olīveļļas nozīmi vietējā lauku ekonomikā.

    20. gadsimta sākumā eļļu no vietējām olīvām ieguva 22 provinces pašvaldībās. Olīvu audzēšana raisīja īpašu interesi, par ko liecina bukleta “Ulivo e olio” izdošana Rimini 1901. gadā. Arī 20. gadsimta sākumā izdevumā “Rivista agraria romagnola” bija regulāra sleja ar informāciju un padomiem par olīvu audzēšanu. Mikroklimats apvienojumā ar piemērotām audzēšanas metodēm ļauj iegūt kvalitatīvu eļļu ar izcilām ķīmiskajām un organoleptiskajām īpašībām.

    Dabiskos faktorus veido divi raksturlielumi — augsne un, galvenokārt, mikroklimats —, kas tieši ietekmē eļļas ķīmiskās un organoleptiskās īpašības, jo olīvas tiek novāktas, pirms tās sasniedz pilnu briedumu, tādējādi nodrošinot, ka tiek iegūta kvalitatīva eļļa. Zeme lielākoties sastāv no vidēji smagas augsnes, kas vairāk ir māls. Tai ir augsts krīta saturs, un tā ir labi strukturēta, un tas veicina olīvu augšanu. Mikroklimats ar lielāko daļu nokrišņu pavasarī un rudenī un zemu gada vidējo temperatūru (rezultātā augu augšanas laikposms aprobežojas ar laiku no aprīļa līdz oktobrim) nosaka olīvu pakāpenisku un vēlu nogatavošanos, tāpēc ir iespējams ražot kvalitatīvu olīveļļu ar labām ķīmiskajām un organoleptiskajām īpašībām. Cilvēkfaktoru vislabāk raksturo vietējo lauksaimnieku tradicionālā pieķeršanās olīvu audzēšanai un metodes, ko viņi ieviesuši, lai saglabātu šo praksi šajā apgabalā.

    Olīvu audzēšana ir plaši izplatīta visā Rimini provincē, galvenokārt mazos un vidējos pakalnos, kas atrodas aiz piekrastes teritorijas un iestiepjas Forli-Čezēnas provincē. Šajos apgabalos olīvu audzēšana kopā ar vīnogu audzēšanu ir vienīgais iespējamais lauksaimniecības veids, kas tiek praktizēts, jo tā notiek stāvās marginālās vietās, kur ir grūti nodarboties ar lauksaimniecību. Līdz ar to tā ir būtiska lauku ainavas sastāvdaļa.

    “Correggiola” šķirne ir visizplatītākais olīvkoku veids šajā apgabalā, un tā nodrošina eļļai raksturīgās īpašības. Šķirnei ir papildu priekšrocība, jo tā ir izturīga pret aukstumu, tai ir tendence nogatavoties pakāpeniski un vēlu, un tas kopā ar augsnes un klimata īpašībām palīdz iegūt tipisku un augstu novērtētu eļļu.”

    Grozījums neietekmē saikni.

    Cits: pārbaudes

    Pašreizējā specifikācijas redakcijā nav iekļauts pants par pārbaudēm. Tāpēc ir pievienots īpašs pants.

    No jauna pievienotā teksta redakcija ir šāda:

    “9. pants

    Pārbaudes

    Produkta atbilstību specifikācijai uzrauga kontroles iestāde saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1151/2012 36. un 37. panta noteikumiem.

    Šī kontroles struktūra ir Kiwa Cermet Italia, via Cadriano 23, 40057 Cadriano di Granarolo (BO), Tālr. +39 0514593111; Fakss +39 051763382; E-pasts: info@kiwacermet.it.”

    VIENOTAIS DOKUMENTS

    “Colline di Romagna”

    ES Nr.: PDO-IT-0211-AM02 — 16.2.2022

    ACVN (X) AĢIN ( )

    1.   Nosaukums vai nosaukumi [ACVN vai AĢIN]

    “Colline di Romagna”

    2.   Dalībvalsts vai trešā valsts

    Itālija

    3.   Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts

    3.1.   Produkta veids

    1.5. grupa. Eļļa un tauki (sviests, margarīns, eļļa u. c.)

    3.2.   Apraksts par produktu, uz kuru attiecas 1. punktā minētais nosaukums

    Nododot patēriņam ar ACVN “Colline di Romagna” apzīmētu neapstrādātu augstākā labuma olīveļļu, tai ir jābūt šādām raksturīgajām īpašībām:

     

    krāsa: no zaļas līdz zeltaini dzeltenai;

     

    smarža: vidējs vai dažreiz intensīvs augļainums (mediāna > 3 ≤ 7), ko var papildināt zāles (vai lapu) un/vai mandeļu, artišoku vai tomātu notis;

     

    garša: augļainums, ko var papildināt zāles un/vai mandeļu, artišoku vai tomātu notis ar vieglu/vidēju rūgtumu un asumu (mediāna > 1,5 ≤ 6);

     

    kopējais maksimālais skābums, kas izteikts ar oleīnskābi (pēc masas): nepārsniedz 0,4 g uz 100 g eļļas;

     

    peroksīda skaitlis: ≤12 mEq O2/kg;

     

    oleīnskābe: ≥72 %;

     

    tokoferoli: ≥70 mg/kg.

    3.3.   Dzīvnieku barība (tikai dzīvnieku izcelsmes produktiem) un izejvielas (tikai pārstrādātiem produktiem)

    Ar ACVN “Colline di Romagna” apzīmētā eļļa jāiegūst no šādām olīvkoku šķirnēm: “Correggiolo” (60 % vai vairāk katrā birzī), “Leccino” (līdz 40 % katrā birzī) un mazāk nozīmīgām šķirnēm, piemēram, “Pendolino”, “Moraiolo” un “Rossina” (līdz 10 % katrā birzī).

    3.4.   Konkrēti ražošanas posmi, kas jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā

    Visi ražošanas posmi (olīvu audzēšana, ražas novākšana un eļļas ekstrakcija) jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā.

    3.5.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta griešanas, rīvēšanas, iepakošanas u. c. īpašie noteikumi

    Lai aizsargātu “Colline di Romagna” olīveļļas raksturīgās īpašības un kvalitāti, nodrošinot, ka trešās iestādes veiktās pārbaudes notiek attiecīgo ražotāju uzraudzībā, “Colline di Romagna” neapstrādāta augstākā labuma olīveļļa arī jāiepako 4. punktā minētajā ražošanas apgabalā.

    “Colline di Romagna” neapstrādāta augstākā labuma olīveļļa ir jāizlaiž patēriņam fasēta šāda tilpuma hermētiski noslēgtos pārtikas produktu traukos: 0,10 litri, 0,25 litri, 0,50 litri, 0,75 litri, 1,00 litrs, 3,00 litri un 5,00 litri.

    3.6.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta marķēšanas īpašie noteikumi

    Aizsargātajam cilmes vietas nosaukumam “Colline di Romagna” uz etiķetes jābūt norādītam ar skaidriem un neizdzēšamiem burtiem, lai to varētu viegli atšķirt no visas pārējās sniegtās informācijas. Uz etiķetes jānorāda gads, kurā izaudzētas olīvas, no kurām ražota eļļa. Nav atļauts sniegt papildu norādes uz ražošanas apgabalā esošo pašvaldību, pagastu vai teritoriju ģeogrāfiskajiem nosaukumiem vai vietvārdiem.

    4.   Ģeogrāfiskā apgabala īsa definīcija

    Apgabals, kurā audzē un spiež olīvas, kas paredzētas neapstrādātas augstākā labuma olīveļļas “Colline di Romagna” ražošanai, ir daļa no Rimini un Forli-Čezēnas [Forlì-Cesena] provinces Emīlijas-Romanjas [Emilia Romagna] reģionā.

    5.   Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu

    No Villanovas laikmeta cauri viduslaikiem līdz pat 20. gadsimta sākumam baznīcas un citos oficiālos dokumentos ir ietvertas daudzas atsauces gan uz olīvkokiem, kas atrodami Romanjas kalnos, gan uz olīveļļas nozīmi vietējā lauku ekonomikā.

    20. gadsimta sākumā eļļu no vietējām olīvām ieguva 22 provinces pašvaldībās. Olīvu audzēšana raisīja īpašu interesi, par ko liecina bukleta “Ulivo e olio” izdošana Rimini 1901. gadā.

    Arī 20. gadsimta sākumā izdevumā “Rivista agraria romagnola” bija regulāra sleja ar informāciju un padomiem par olīvu audzēšanu.

    Mikroklimats apvienojumā ar piemērotiem audzēšanas paņēmieniem ļauj iegūt kvalitatīvu eļļu ar izcilām ķīmiskajām un organoleptiskajām īpašībām.

    Dabiskos faktorus veido divi raksturlielumi — augsne un, galvenokārt, mikroklimats —, kas tieši ietekmē eļļas ķīmiskās un organoleptiskās īpašības, jo olīvas tiek novāktas, pirms tās sasniedz pilnu briedumu, tādējādi nodrošinot, ka tiek iegūta kvalitatīva eļļa.

    Zeme lielākoties sastāv no vidēji smagas augsnes, kas vairāk ir māls. Tai ir augsts krīta saturs, un tā ir labi strukturēta, un tas veicina olīvu augšanu. Mikroklimats ar lielāko daļu nokrišņu pavasarī un rudenī un zemu gada vidējo temperatūru (rezultātā augu augšanas laikposms aprobežojas ar laiku no aprīļa līdz oktobrim) nosaka olīvu pakāpenisku un vēlu nogatavošanos, tāpēc ir iespējams ražot kvalitatīvu eļļu ar labām ķīmiskajām un organoleptiskajām īpašībām. Cilvēkfaktoru vislabāk raksturo vietējo lauksaimnieku tradicionālā pieķeršanās olīvu audzēšanai un metodes, ko viņi ieviesuši, lai saglabātu šo praksi šajā apgabalā.

    Olīvu audzēšana ir plaši izplatīta visā Rimini provincē, galvenokārt mazos un vidējos pakalnos, kas atrodas aiz piekrastes teritorijas un iestiepjas Forli-Čezēnas provincē. Šajos apgabalos olīvu audzēšana kopā ar vīnogu audzēšanu ir vienīgais iespējamais lauksaimniecības veids, kas tiek praktizēts, jo tā notiek stāvās marginālās vietās, kur ir grūti nodarboties ar lauksaimniecību. Līdz ar to tā ir būtiska lauku ainavas sastāvdaļa.

    “Correggiola” šķirne ir visizplatītākais olīvkoku veids šajā apgabalā, un tā nodrošina eļļai raksturīgās īpašības. Šķirnei ir papildu priekšrocība, jo tā ir izturīga pret aukstumu, tai ir tendence nogatavoties pakāpeniski un vēlu, un tas kopā ar augsnes un klimata īpašībām palīdz iegūt tipisku un augstu novērtētu eļļu.

    Atsauce uz specifikācijas publikāciju

    Produkta specifikācijas pilnais teksts ir pieejams internetā tīmekļa vietnē http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

    vai

    tieši atverot Lauksaimniecības, pārtikas un mežsaimniecības politikas ministrijas mājaslapu (www.politicheagricole.it), noklikšķinot uz “Qualità” (ekrāna augšdaļas labajā pusē), tad uz “Prodotti DOP IGP STG” (ekrāna kreisajā malā) un, visbeidzot, uz “Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE”.


    (1)  OV L 343, 14.12.2012., 1. lpp.


    Top