Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013AE0917

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “E-veselības rīcības plāns 2012.–2020. gadam – inovatīva veselības aprūpe 21. gadsimtam” ” COM(2012) 736 final

    OV C 271, 19.9.2013, p. 122–126 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    19.9.2013   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 271/122


    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “E-veselības rīcības plāns 2012.–2020. gadam – inovatīva veselības aprūpe 21. gadsimtam””

    COM(2012) 736 final

    2013/C 271/23

    Ziņotāja: Isabel CAÑO AGUILAR

    Eiropas Komisija 2013. gada 19. februārī saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 304. pantu nolēma konsultēties ar Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteju par tematu

    “Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “E-veselības rīcības plāns 2012.–2020. gadam — inovatīva veselības aprūpe 21. gadsimtam” ”

    COM(2012) 736 final.

    Par Komitejas dokumenta sagatavošanu atbildīgā Transporta, enerģētikas, infrastruktūras un informācijas sabiedrības specializētā nodaļa savu atzinumu pieņēma 2013. gada 30. aprīlī.

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja 490. plenārajā sesijā, kas notika 2013. gada 22. un 23. maijā (22. maija sēdē), ar 154 balsīm par un 4 atturoties, pieņēma šo atzinumu.

    1.   Secinājumi un ieteikumi

    1.1.

    EESK atbalsta ierosināto E-veselības rīcības plānu 2012.–2020. gadam. Tomēr paziņojumā trūkst nodaļas par veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas sociālajiem aspektiem un veselības un sociālās aprūpes plašāku attīstību.

    1.2.

    EESK atgādina, ka par jaunā plāna veiksmīgu īstenošanu galvenokārt ir atbildīgas dalībvalstis, lai gan Komisija veic būtiskas atbalsta un koordinācijas funkcijas.

    1.3.

    E-veselības jomas uzmanības centrā jābūt humānajam aspektam. Jānovērš tādi riski kā “bezpersoniskums” un psiholoģisko faktoru ignorēšana.

    1.4.

    EESK pauž īpašu nožēlu par veselības aprūpes darbinieku skaita samazināšanu laikā, kad prasības attiecībā uz veselības aprūpes sistēmu kļūst stingrākas.

    1.5.

    EESK norāda, ka paziņojumā ir tikai daļēji izklāstīts, kā jaunais plāns tiks finansēts. Ir nepieciešams vispārējs izklāsts, kurā jānorāda, kādu izdevumu daļu attiecīgi finansēs publiskais sektors, privātais sektors un attiecīgā gadījumā — pacienti un nodokļu maksātāji kopumā.

    1.6.

    EESK uzsver, ka ir nepieciešams pilnīgi saskaņot paziņojumā norādītās programmas, darbības un darba grupu darbu, lai novērstu pārklāšanās risku.

    1.7.

    Attiecībā uz datoru aprīkojuma nepieciešamo standartizāciju jāuzsver, ka valsts pārvaldes iestādēm ir jāīsteno pienācīga kontrole, lai novērstu dominējoša stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kas jau ir notikusi atsevišķās IKT jomās.

    1.8.

    EESK atzinīgi vērtē lēmumu aplūkot arī tādu ļoti svarīgu sadarbspējas aspektu kā galvenie juridiskie jautājumi, kas traucē īstenot pārrobežu telemedicīnas sistēmu.

    1.9.

    EESK uzskata, ka Komisijas priekšlikums attiecībā uz uzņēmējdarbības vides attīstīšanu saistībā ar e-veselību un jo īpaši MVU atbalstīšanu ir atbilstošs, bet tas nav pietiekami konkrēts un kvantificēts, lai varētu precīzāk izvērtēt atbalsta apmēru.

    1.10.

    Attiecībā uz Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumentu EESK uzsver, ka to nevajadzētu sašaurināt līdz sistēmu savienošanai, un ir jānodrošina iedzīvotāju iespējas apzināties, saprast un izmantot Eiropas iedzīvotāju priekšrocības saistībā ar jaunajām iespējām.

    1.11.

    Par jaunās e-veselības programmas mērķi jāizvirza vienlīdzīgāku iespēju nodrošināšana visiem Eiropas iedzīvotājiem attiecībā uz veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu. Šajā ziņā ļoti būtiski ir nodrošināt vispārēju platjoslas piekļuvi internetam.

    Lai novērstu to, ka pašreizējā nevienlīdzīgā piekļuve veselības aprūpei rodas arī e-veselības jomā, ir nepieciešama plašāka rīcība un lielāki ieguldījumi nekā tie, ko paredz ERAF (Eiropas Reģionālās attīstības fonds).

    1.12.

    E-veselības kultūras uzlabošana. A) attiecībā uz pacientiem: ņemot vērā ar projektu “Sustains” gūto pieredzi, ir ļoti svarīgi palielināt personu iespējas piekļūt saviem datiem, kas pašlaik ir “bloķēti” veselības aprūpes informācijas sistēmās, un izmantot tos; B) attiecībā uz veselības aprūpes darbiniekiem: būtiski izglītības programmās iekļaut apmācību par e-veselību.

    2.   Ievads

    2.1.

    Kopš ES pieņēma savu pirmo rīcības plānu e-veselības jomā (2004. gadā) ir panākts progress, bet joprojām pastāv šķēršļi integrētas Eiropas sistēmas izveidei, tostarp šādi:

    pacientu, iedzīvotāju un veselības aprūpes speciālistu nepietiekamas zināšanas par e-veselības risinājumiem un neuzticēšanās tiem;

    e-veselības pakalpojumu sadarbspējas trūkums;

    nepietiekams vai sadrumstalots tiesiskais regulējums;

    IKT pakalpojumu pieejamības reģionālās atšķirības un ierobežota pieejamība vismazāk attīstītos reģionos.

    2.2.

    Savstarpēji nesavietojamu produktu izplatīšana Eiropā ir nenovēršamas sekas situācijai, kad tirgus ir sadrumstalots, un kad saziņas vai informācijas apmaiņas standarti neeksistē vai galvenie dalībnieki tos nepārzina. Tāpēc bieži nav iespējams savienot dažādu valstu, blakus esošo reģionu vai pat veselības aprūpes centru informācijas sistēmas. Piemēram, dažos gadījumos slimnīcā radioloģijas nodaļas programmatūra nenodrošina informācijas apmaiņu ar programmām, ko izmanto citās šīs slimnīcas nodaļās.

    2.3.

    Saskaņā ar stratēģijas “Eiropa 2020” un Eiropas digitalizācijas programmas mērķiem jaunā e-veselības rīcības plāna uzdevums ir pievērsties šiem šķēršļiem un tos novērst, kā arī precizēt e-veselības politikas darbības jomu un ieskicēt redzējumu par e-veselības attīstību Eiropā.

    2.4.

    E-veselības pakalpojumu pasaules tirgus, kurā vērojama spēcīga attīstība, 2016. gadā var sasniegt 27 300 miljonus dolāru apgrozījumu. Lielie Eiropas uzņēmumi dažkārt ir vadošie pasaulē, un tiek lēsts, ka šajā nozarē darbojas aptuveni 5 000 uzņēmumu.

    3.   Komisijas priekšlikumi

    3.1.

    Komisija norāda uz problēmām Eiropas veselības aprūpes sistēmās. Pirmkārt, demogrāfijas attīstības un citu faktoru rezultātā 27 ES dalībvalstu sabiedrības veselības aprūpes izmaksas 2060. gadā var sasniegt 8,5 % no IKP, un šajā laikā vienlaicīgi samazināsies ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaits un pieaugs to iedzīvotāju skaits, kas būs vecāki par 65 gadiem. Otrkārt, ir jāpanāk aktīva Eiropas līdzdarbība pasaules e-veselības tirgū.

    3.2.

    Mērķi:

    uzlabot e-veselības pakalpojumu sadarbspēju;

    atbalstīt pētniecību, izstrādi, inovāciju un konkurētspēju;

    sekmēt e-veselības izmantošanu un nodrošināt tās plašāku ieviešanu;

    veicināt politisko dialogu un starptautisko sadarbību šajā jomā.

    3.3.

    Pasākumi ietver arī pārrobežu e-veselības pakalpojumu sadarbspējas veicināšanu (tehniskie un semantiskie elementi, kvalitātes marķējumi, sertifikācija), zaļās grāmatas par veselību pieņemšanu, tirgus apstākļu uzlabošanu uzņēmumiem un iedzīvotāju izglītotības palielināšanu digitālo pakalpojumu jomā (Konkurētspējas un inovāciju programma un programma “Apvārsnis 2020”).

    4.   EESK atzinums. Vispārīgas piezīmes

    4.1.

    EESK atbalsta ierosināto E-veselības rīcības plānu 2012.–2020. gadam.

    4.2.

    Tomēr EESK uzskata, ka šajā plānā būtu jāiekļauj nodaļa par pakalpojumu sniegšanas sociālajiem aspektiem. Konkrētāk, par tādiem aspektiem kā pienācīga digitālās plaisas novēršana, tehnoloģiju pieejamība, tehnoloģiju izmantošanas spēja vai analīze par sociālo nevienlīdzību veselības aprūpes jomā, kas var palielināties. Būtu jāiekļauj arī sociālās un veselības aprūpes plašāka attīstība, ko būtiski varētu sekmēt IKT izmantošana.

    4.3.

    EESK atgādina, ka, ņemot vērā kompetenču sadalījumu, par veiksmīgu rīcības plāna īstenošanu galvenokārt ir atbildīgas dalībvalstis, kuru vidū pašlaik vērojamas būtiskas atšķirības e-veselības ieviešanā. Komisijai ir svarīga nozīme, nodrošinot atbalstu un saskaņotību ar tiesisko regulējumu, jo īpaši ar Līguma par ES darbību 114., 168., 173. un 179. pantu. Ir jānodrošina dalībvalstu un Komisijas pilnīga sadarbība un aktīva līdzdalība e-veselības tīklā (Direktīva 2011/24/ES).

    4.4.

    E-veselībai jāveicina pacientu un speciālistu savstarpējā uzticēšanās, novēršot “bezpersoniskuma” risku un psiholoģisko faktoru ignorēšanu. E-veselības jomas uzmanības centrā jābūt humānajam aspektam. Tomēr EESK norāda, ka saskaņā ar informāciju no dažām Eiropas organizācijām, kas aizstāv pacientu tiesības, piemēram, no Eiropas Pacientu foruma, (European Patients Forum (EPF)), šo procesu virza tehnoloģijas, nevis rūpes par pacientu vajadzībām. Šis aspekts rada bažas, un tas ir jāņem vērā.

    4.5.

    Darbinieku trūkumu nevar aizstāt ar tehnoloģijām. EESK pauž īpašu nožēlu par veselības aprūpes darbinieku skaita samazināšanu laikā, kad prasības attiecībā uz veselības aprūpes sistēmu kļūst stingrākas. IKT ir tikai rīks, kas palīdz tiem vīriešiem un sievietēm, kuri ikdienā pašaizliedzīgi veic pacientu veselības aprūpi, un sniedz atbalstu pacientiem, sekmīgāk veidot komunikāciju ar veselības aprūpes speciālistiem.

    4.6.

    EESK norāda, ka paziņojumā ir tikai daļēji izklāstīts, kā jaunais plāns tiks finansēts. Ir nepieciešams vispārējs izklāsts, kurā jānorāda, kādu izdevumu daļu finansēs publiskais sektors, privātais sektors un attiecīgā gadījumā — pacienti un nodokļu maksātāji kopumā.

    4.7.

    Ņemot vērā Komisijas paziņojumā norādītās programmas, pasākumus, projektus un darba grupas, EESK norāda uz nepieciešamību nodrošināt to pilnīgu koordināciju un novērst pārklāšanās iespējamību.

    4.8.

    Jaunā e-veselība plāna veiksmīgai ieviešanai ļoti svarīgi ir īstenot pārmaiņas veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēju organizatoriskajā struktūrā. Nav iespējams izveidot piekļuvi e-veselības pakalpojumiem, balstoties vienīgi uz administratīvu iestāžu vai iedzīvotāju kā gala lietotāju atbildību. Starpniekorganizācijām, kas sniedz veselības aprūpes pakalpojumus, jāpieliek pūles, lai to struktūras un darbinieki pielāgotos jaunajiem pakalpojumu modeļiem.

    5.   Īpašas piezīmes

    5.1.   Sadarbspēja

    5.1.1.   Tematiskie un semantiskie aspekti

    5.1.1.1.   EESK uzskata, ka kopumā Komisijas priekšlikums attiecībā uz sadarbspēju ir atbilstošs, tomēr norāda, ka nepietiek ieviest iespēju apmainīties ar datiem vai dokumentiem, izmantojot kopīgus protokolus, jo pastāv arī semantiskas, organizatoriskas un juridiskas problēmas, kas jāatrisina.

    5.1.1.2.   Semantiskā sadarbspēja

    Komisijas priekšlikumā vajadzētu izskaidrot dažādu darba programmu, piemēram, Septītās pamatprogrammas un ISA, saistību ar SNOMED CT (Sistematizētās medicīnas nomenklatūras klīniskie termini), kas ir visaptveroša un vienota pasaulē vērienīgākā, precīzākā un svarīgākā klīniskā terminoloģija daudzās valodās, kuru izplata Starptautiskā veselības terminoloģijas standartizācijas organizācija (IHTSDO). Tā ir bezpeļņas organizācija, kurā darbojas vairākas ES dalībvalstis, ASV, Austrālija u. c. valstis.

    5.1.1.3.   Standartizācija

    E-veselības jomā darbojas daudzi datortehnikas un programmatūras nodrošinātāji. Ir ļoti svarīgi saskaņā ar Regulu (ES) Nr. 1025/2012 veicināt standartizācijas attīstību, lai nozarei un lietotājiem, jo īpaši tiem, kuriem jāpieņem lēmums par pirkumu, nodrošinātu visinteresantāko piedāvājumu, kas saistīts ar vismazāko risku, ir visizdevīgākais un piemērotākais ieguldījumam. EESK uzsver, ka valsts pārvaldes iestādēm ir jāīsteno pienācīga kontrole, lai novērstu dominējoša stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kas jau ir notikusi atsevišķās IKT jomās.

    5.1.1.4.   Organizatoriskais aspekts

    EESK atzinīgi vērtē Komisijas lēmumu noteikt konkrētus pasākumus integrācijai un sadarbībai ES. Eksperimentālais projekts EPSOS (“European Patients Smart Open Services”) (1) veicinās konkrēto pasākumu izstrādi, kurus Komisija paredz e-veselības pārrobežu procesu integrēšanai.

    5.1.1.5.   Juridiski jautājumi

    5.1.1.5.1.   EESK atzinīgi vērtē lēmumu apspriest tos galvenos juridiskos jautājumus, kas traucē īstenot pārrobežu telemedicīnas sistēmu (2). Ņemot vērā to, ka runa ir par inovatīvām tehnoloģijām, ne pasaules mērogā un pat ne atsevišķu valstu mērogā vēl nav pilnībā novērstas visas juridiskās nepilnības un šķēršļi.

    5.1.1.5.2.   Veselības aprūpes speciālistu un iestāžu licencēšana un atļauju izsniegšana

    Saskaņā ar Direktīvu 2011/24/ES par pacientu tiesību piemērošanu pārrobežu veselības aprūpē piemēro ārstniecības dalībvalsts tiesību aktus (4. panta 1. punkta a) apakšpunkts) (3). EESK iesaka apsvērt Direktīvas 2005/36/EK par profesionālo kvalifikāciju atzīšanu reformu, jo šajā direktīvā nav paredzēta pārrobežu pakalpojumu sniegšana.

    5.1.1.5.3.   Datu aizsardzība

    Informācija par veselības stāvokli ir sensitīva. Pacienti vēlas kontrolēt šo informāciju un piekļuvi tai. Lai nodrošinātu vienlīdzīgus noteikumus visiem Eiropas iedzīvotājiem, pasaules līmenī ir sīki jāapspriež pacientu tiesības liegt pieeju informācijai savā slimību vēsturē. EESK norāda, ka, neuzticoties veselības datu drošībai, pacienti var sākt slēpt būtiski svarīgu informāciju.

    5.1.1.5.4.   Vispārējās tiesības uz personas datu aizsardzību nosaka LESD (16. pants) un Pamattiesību harta (7. un 8. punkts), savukārt Direktīva 95/46/EK paredz gan datu aizsardzību apstrādes laikā, gan datu brīvu apriti (4). Tomēr plašā rīcības brīvība, kas piešķirta dalībvalstīm direktīvas transponēšanai, ir radījusi būtiskas atšķirības datu aizsardzības līmenī, kas faktiski pašreiz ir viens no galvenajiem pārrobežu telemedicīnas šķēršļiem. Tāpēc EESK atkārtoti pauž atbalstu ierosinātajai Vispārīgajai datu aizsardzības regulai (5) saskaņā ar savu 2012. gada 23. maija atzinumu (6).

    5.1.1.5.5.   Izmaksu kompensēšana

    Valstij, kurā pacients saņem veselības aprūpi, attiecīgā gadījumā ir jānodrošina pārrobežu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas izmaksu kompensēšana (Direktīvas 2011/24/ES 7. panta 1. punkts). EESK uzskata, ka pacientam ir jāsaņem skaidra informācija par kompensēšanas nosacījumiem.

    5.1.1.5.6.   Atbildība par zaudējumiem, kas radušies darbinieku pieļauto kļūdu dēļ, un par medicīnas preču un iekārtu piegādi

    Šis jautājums ir sarežģīts, arī tāpēc, ka var būt iesaistīti daudzi dalībnieki. Pārrobežu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas gadījumā ir spēkā vispārējs princips, proti, piemēro tās dalībvalsts tiesību aktus, kurā sniedz šos pakalpojumus (Direktīva 2011/24/ES, 4. pants, 1. punkts). Attiecībā uz bojātiem produktiem piemēro Direktīvu 85/374/EEK, kurā noteikts princips “atbildība neatkarīgi no vainas”. EESK uzskata, ka, ņemot vērā pašreizējo tiesisko pamatu, kazuistika jārisina juridiskā ceļā.

    5.1.1.5.7.   Jurisdikcija un piemērojamie tiesību akti

    Arī šis ir ļoti sarežģīts jautājums, kas jārisina saskaņā ar spēkā esošajām tiesību normām un starptautiskajiem līgumiem. EESK ierosina apsvērt ārpustiesas sistēmas domstarpību risināšanai, piemēram, arbitrāžu un mediāciju.

    5.1.1.5.8.   Piekļuves tiesības

    Ir paaugstinājies pacientu un iedzīvotāju piekļuves līmenis veselības aprūpes informācijai un personīgajai slimības vēsturei. Daži reģioni ir paaugstinājuši pakalpojumu līmeni, nodrošinot veselības aprūpes centru darbību un pakalpojumu sniegšanu visu diennakti visiem iedzīvotājiem, atsevišķām riska pacientu grupām vai veseliem reģioniem. Pacienti var pieteikt konkrētu apmeklējuma laiku un pienācīgi piekļūt informācijai savā slimības vēsturē. Tas motivē pacientu aktīvi uzņemties atbildību par savas veselības aprūpi un profilaksi. EESK uzskata, ka ir vēlams nodrošināt vispārējas piekļuves tiesības arī pārrobežu pakalpojumu gadījumā.

    5.1.1.5.9.   “Mobilā veselība un labklājība”

    EESK atzinīgi vērtē Komisijas lēmumu zaļajā grāmatā, kuru publicēs 2014. gadā, izskatīt jautājumus par mobilo veselību (m-veselību) un veselības aprūpes un labklājības lietojumprogrammām. Tas ir īpašs e-veselības aspekts, kas šobrīd kļūst aizvien populārāks, jo arvien plašāk tiek izmantotas mobilās ierīces (viedtālruņi, planšetdatori u.c.) un īpašas to lietojumprogrammas (apps), taču, palielinoties lietotāju skaitam, ir nepieciešams regulēt to izmantošanas tehniskos un juridiskos aspektus.

    5.2.   Pētniecība, izstrāde un inovācija

    5.2.1.

    EESK uzskata, ka pētniecības jomas, kuras Komisija ir ierosinājusi atbalstīt programmas “Apvārsnis 2020” sadaļā “Veselība, demogrāfiskās pārmaiņas un labklājība”, ir atbilstošas.

    5.2.2.

    Tā kā vēl nav noteikts finansējuma apjoms, kādu ES piešķirs pētniecībai medicīnā 2014.–2020. gadā, EESK atgādina, ka Amerikas Savienoto Valstu Nacionālais veselības institūts šajā jomā ik gadu iegulda 30 900 miljonus dolāru.

    5.2.3.

    Izskatot priekšlikumus, ko formulējušas veselības aprūpes nozari pārstāvošās organizācijas, piemēram, EPHA (Eiropas Sabiedrības veselības alianse), EESK ierosina pētniecības programmās ņemt vērā arī šādus aspektus:

    papildināšana ar citām programmām, piemēram, ar programmu “Veselība izaugsmei”, izveidojot ticamu statistiku par to slimību attīstību, ar kurām vērojama augsta saslimšana iedzīvotāju vidū — par aptaukošanos, sirds un asinsvadu slimībām, audzējiem, diabētu u. c.;

    koordinācija, ņemot vērā, ka pētnieki līdz šim ir strādājuši neatkarīgi un nepietiekami sazinoties savā starpā;

    to darbu patentu nosacījumi, kurus apmaksā nodokļu maksātāji, lai novērstu iespēju, ka pētniecības riski tiktu segti kopīgi, bet peļņa — privatizēta (7).

    5.3.   EESK uzskata, ka Komisijas priekšlikums attiecībā uz uzņēmējdarbības vides attīstīšanu saistībā ar e-veselību un jo īpaši MVU atbalstīšanu ir atbilstošs, bet nav pietiekami konkrēts un kvantificēts, lai varētu precīzāk izvērtēt atbalsta apmēru.

    5.4.   Attiecībā uz Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumentu 2014.-2020. gadam, ko īsteno saskaņā ar EPSOS eksperimentālā projekta un citu projektu un pētījumu rezultātiem, EESK vērš uzmanību uz to, ka šo instrumentu nevajadzētu sašaurināt līdz sistēmu savienošanai. Turklāt ir jānodrošina iedzīvotāju iespējas apzināties, saprast un izmantot “iedzīvotāju iesaistīšanas” priekšrocības.

    5.5.   Kohēzija

    5.5.1.

    Par jaunās e-veselības programmas mērķi jāizvirza vienlīdzīgāku iespēju nodrošināšana visiem Eiropas iedzīvotājiem attiecībā uz veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu. EESK jau ir norādījusi, ka ātrdarbīga interneta nodrošināšana visās valstīs un pilnīgs pārklājums acīmredzot ir būtiski nosacījumi telemedicīnas attīstībai, tāpēc ir jāstiprina visu teritoriju, jo īpaši lauku apgabalu un nomaļo apgabalu nodrošinātība ar digitālajām tehnoloģijām (8).

    5.5.2.

    Tuvojoties pašreizējā ERAF plānošanas posma beigām, EESK pauž cerību, ka 2014.–2020. gada plānošanas posmā tiks izstrādāti priekšlikumi jaunākās paaudzes tehnoloģiju plašai izmantošanai visā ES teritorijā un, pats svarīgākais, ka šim nolūkam būs paredzēts pietiekams budžets. Tomēr, lai novērstu, ka pašreizējā nevienlīdzīgā piekļuve veselības aprūpei rodas arī e-veselības jomā, ir nepieciešama plašāka rīcība un lielāki ieguldījumi nekā tie, ko paredz ERAF.

    5.6.   E-veselības kultūras uzlabošana

    5.6.1.

    EESK uzskata, ka attiecībā uz pacientiem ir ļoti svarīgi nodrošināt personu spēju piekļūt saviem datiem, kas pašlaik daudzos gadījumos ir “bloķēti” veselības aprūpes informācijas sistēmās, un izmantot tos (šajā ziņā jāpiemin projekts “Sustains”, kas pašlaik ir izveidots 13 Eiropas reģionos un kura mērķis ir veicināt personu piekļuvi saviem medicīnas datiem “personīgajās veselības mapītēs”, un citiem tīmeklī sniegtajiem pakalpojumiem).

    5.6.2.

    Attiecībā uz veselības aprūpes darbiniekiem ir būtiski profesionālajās (gan veselības aprūpes speciālistu, gan administrācijas darbinieku) izglītības programmās iekļaut apmācību par e-veselību.

    5.7.   Programmu izvērtēšana

    5.7.1.

    EESK uzskata, ka kopīgu vērtību noteikšana un Komisijas īstenotas izvērtēšanas programmas attiecībā uz e-veselības priekšrocībām ir viens no tiem jautājumiem, kam jāpievērš vislielākā uzmanība, ņemot vērā to, ka ātrums, kādā notiek tehnoloģiju izmaiņas, bieži vien neļauj noteikt to patieso noderīgumu. Veiktās aptaujas liecina, ka iedzīvotāju un medicīnas darbinieku atbalsts e-veselībai ir tieši saistīts ar pārliecību, ka tā būs pierādāms uzlabojums veselības aprūpes sistēmā.

    5.7.2.

    EESK arī norāda, ka laba informētība par tiem modeļiem un tehnoloģijām, kam būs pozitīva ietekme, un to nepārprotama veicināšana ir būtiska tiem veselības aprūpes modeļiem, kuru pamatā ir IKT. Lai to panāktu, ir nepieciešamas precīzas un dinamiskas izvērtēšanas metodes, kurās īpaša uzmanība tiek pievērsta vispārējai sniegto pakalpojumu izvērtēšanai, nevis pašas tehnoloģijas izvērtēšanai. Turklāt ir jāiekļauj arī pakalpojuma efektivitātes izvērtēšana saistībā ar radītajām kopējām izmaksām un ieguvumiem, lai gan, protams, ekonomiskajai efektivitātei nevajadzētu būt vienīgajam kritērijam, lai izlemtu, vai ieteikt izmantot uz IKT balstītos veselības aprūpes modeļus.

    5.7.3.

    Kopumā publiskā sektora iestāžu, rūpniecības nozaru un pārstāvošo organizāciju vidū dominē uzskats, ka e-veselība (ar ko saprot ļoti dažādas lietojumprogrammatūras) var ietvert ieguvumus veselībai. EESK piekrīt šim viedoklim, bet atzīmē, ka ir jāņem vērā arī uz reālu pieredzi balstītā kritika, kas apšauba izmaksu samazināšanos un norāda uz problēmām — programmēšanas kļūdām, ziņojumu “klonēšanu”, krāpšanas iespējamību, paaugstinātām izmaksām u. c.

    5.8.   Politiskā dialoga un starptautiskās sadarbības veicināšana

    Neapšaubāmi ir nepieciešams Komisijas ierosinātais pasaules mēroga politiskais dialogs par e-veselību, ņemot vērā, ka šajā jomā būtiskus pasākumus veic arī jaunattīstības valstis. Tādējādi būs iespējams izmantot IKT tehnoloģijas, kas būtu virzītas uz ANO mērķu sasniegšanu, un tās piemērot, ievērojot solidaritāti.

    Briselē, 2013. gada 22. maijā

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas priekšsēdētājs

    Henri MALOSSE


    (1)  EPSOS formulē ieteikumus, tehniskās specifikācijas, sistēmu aprakstus, organizāciju modeļus, rīkus un lietojumprogrammatūras, kuru mērķis ir uzlabot sadarbspēju starptautiskā līmenī. Turklāt tas ir ieviesis eksperimentālas sistēmas

    (2)  Skatīt Komisijas darba dokumentu par esošā ES tiesiskā regulējuma piemērošanu telemedicīnas pakalpojumiem, SWD(2012) 414 final.

    (3)  Skatīt Direktīvas 2000/31/EK 3. panta 1. un 2. punktu “Izcelsmes valsts princips”.

    (4)  Tāpat piemēro arī Direktīvu 2002/58/EK par personas datu apstrādi un privātās dzīves aizsardzību elektronisko komunikāciju nozarē un Direktīvu 2011/24/ES.

    (5)  COM(2012) 11 final, 2012/0011 (COD).

    (6)  EESK izpētes atzinums “Digitālais tirgus – izaugsmes virzītājspēks”, OV C 229, 31.7.2012., 1. lpp.

    (7)  EPHA Position on Horizon 2020 (2012. gada jūnijs) http://ec.europa.eu/research/horizon2020/pdf/contributions/during-negotiations/european_organisations/european_public_health_alliance.pdf

    (8)  OV C 317, 23.12.2009.


    Top