Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Tiešsaistes starpniecības pakalpojumi – taisnīgums un pārredzamība komerciālajiem lietotājiem

Tiešsaistes starpniecības pakalpojumi – taisnīgums un pārredzamība komerciālajiem lietotājiem

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (ES) 2019/1150 par taisnīguma un pārredzamības veicināšanu komerciālajiem lietotājiem paredzētos tiešsaistes starpniecības pakalpojumos

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

Tās mērķis ir komerciālajiem lietotājiem tiešsaistes platformās nodrošināt taisnīgumu un pārredzamību , sniedzot viņiem iedarbīgākas tiesiskās aizsardzības iespējas, kad viņi saskaras ar problēmām, tiešsaistes platformās Eiropas Savienībā veidojot paredzamu un inovācijām draudzīgu regulatīvo vidi.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Darbības joma

  • Regula ievieš jaunus noteikumus tiešsaistes starpniecības pakalpojumiem* (tiešsaistes platformām) un tiešsaistes meklētājprogrammām, kuru mērķis ir savest kopā ES uzņēmumus un profesionālās vietnes ar ES patērētājiem.
  • Tiešsaistes platformas aptver plašu darbību klāstu, tostarp:
    • tiešsaistes tirdzniecības vietas;
    • sociālo mediju un radošā satura veikalus;
    • lietojumprogrammu izplatīšanas platformas;
    • cenu salīdzinājumu vietnes;
    • kopdarbības ekonomiskās tirdzniecības vietas, kas uzņem profesionālos lietotājus; un
    • tiešsaistes vispārīgās meklētājprogrammas.
  • Tiem ir galvenie raksturlielumi, tostarp informācijas un sakaru tehnoloģiju lietojums, lai veicinātu mijiedarbību (tostarp tirdzniecības darījumus) starp lietotājiem, datu par šo mijiedarbību apkopošana un lietošana un tīkla ietekme, kas platformu ar visvairāk lietotājiempadara vērtīgāku citiem lietotājiem.

Noteikumi un nosacījumi

Tiešsaistes platformu nodrošinātājiem ir:

  • jānodrošina, ka profesionāliem lietotājiem noteikumi un nosacījumi ir viegli saprotami un ērti pieejami;
  • iepriekš jāinformē par iespējamajiem iemesliem to pakalpojumu ierobežojumiem, pārtraukšanu vai izbeigšanu;
  • vismaz 15 dienas iepriekš jāinformē savi profesionālie lietotāji par jebkādām noteikumu un nosacījumu izmaiņām, ja vien tās netiek piemērotas kādu īpašu juridisku pienākumu dēļ vai ir vērstas pret neparedzētu vai nenovēršamu kiberdrošības risku – neievērojot šīs saistības, jebkādas izmaiņas ir uzskatāmas par spēkā neesošām;
  • jārīkojas godprātīgi, atturoties no noteikumu un nosacījumu retroaktīvu izmaiņu ieviešanas, piedāvājot iespēju izbeigt darbību saviem profesionālajiem lietotājiem un aprakstot, vai tiek saglabāta jebkāda piekļuve komerciālo lietotāju datiem pēc līguma izbeigšanas;
  • jāizskaidro, vai viņi patur jebkādas tiesības attiecībā uz savu profesionālo lietotāju intelektuālo īpašumu vai attiecībā uz platformas iespējām pārdot profesionālo lietotāju preces un pakalpojumus ārpus attiecīgās platformas;
  • jāsniedz profesionālajiem lietotājiem detalizēts iemeslu izklāsts par viņu pakalpojumu ierobežojumiem, pārtraukšanu vai izbeigšanu – galīgas izbeigšanas gadījumā šāds paziņojums ir jāsniedz 30 dienas iepriekš;
  • jānodrošina, ka profesionālo lietotāju identitāte ir skaidri redzama.

Noteikumiem un nosacījumiem ir jāietver:

  • galvenie parametri, kas nosaka ranžējumu un relatīvo nozīmīgumu attiecībā pret visiem citiem parametriem – šim aprakstam ir jāiekļauj jebkāda iespējamība ietekmēt ranžējumu attiecībā pret tiešu vai netiešu samaksu (papildus tiešsaistes platformām arī tiešsaistes meklētājprogrammām ir jāiestata galvenie parametri, kas nosaka ranžējumu);
  • ja attiecināms, jebkādu papildus preču vai pakalpojumu apraksts, ko varētu piedāvāt pati tiešsaistes platforma kā papildinājumu precēm vai pakalpojumiem, ko piedāvā profesionālie lietotāji;
  • jebkādas atšķirīgas apstrādes apraksts precēm un pakalpojumiem, ko tie piedāvā (vai ko piedāvā profesionālie lietotāji, kurus tie kontrolē), salīdzinot ar apstrādi, ko saņem preces un pakalpojumi, ko piedāvā citi profesionālie lietotāji (šīs saistības vienlīdzīgi attiecas uz tiešsaistes meklētājprogrammām);
  • profesionālo lietotāju tehniskās un līgumā atrunātās piekļuves personīgajiem un citiem datiem, ko komerciālie lietotāji vai patērētāji uzrāda tiešsaistes starpniecības pakalpojumiem vai kuri tiek ģenerēti, lietojot šos pakalpojumus, apraksts;
  • ja piemērojams, tiesiskie, ekonomiskie vai komerciālie apsvērumi par jebkādiem ierobežojumiem profesionālajiem lietotājiem piedāvāt preces vai pakalpojumus saskaņā ar atšķirīgiem nosacījumiem, izmantojot citus kanālus;
  • informācija par piekļuvi tiešsaistes platformu iekšējām sūdzību izskatīšanas sistēmām, kā arī vienam vai vairākiem vidutājiem, pie kuriem komerciālie lietotāji var vērsties, lai mēģinātu risināt jebkādus strīdus attiecībā uz tiešsaistes platformas attiecīgo nodrošinātāju un šo sistēmu funkcionalitāti.

Sūdzības, starpniecība un tiesiskās aizsardzības iespējas

  • Tiešsaistes platformu nodrošinātājiem, kuri nodarbina vairāk nekā 50 personu vai sasniedz vairāk nekā 10 miljonu eiro gada apgrozījumu, ir jāizveido un jāuztur iekšēja sūdzību izskatīšanas sistēma, kas sastāv no profesionālajiem lietotājiem, par neatbilstību tiesiskajām saistībām, kas izklāstītas regulā.
  • Vai jebkādām tehnoloģiskām problēmām, veiktajiem pasākumiem vai nodrošinātāju rīcību, kas var ietekmēt komerciālos lietotājus. Sūdzības ir jāapstrādā ātri un efektīvi, un par pieņemto lēmumu ir jāinformē individuāli vienkāršā un saprotamā valodā.
  • Lai sniegtu pārskatu, tostarp Tiešsaistes platformu ekonomikas novērošanas centram, tiešsaistes platformu nodrošinātājiem ir jāpublicē viņu iekšējo sūdzības izskatīšanas sistēmu efektivitātes statistika.
  • Lai turpmāk veicinātu ātru un efektīvu strīdu izšķiršanu, tiešsaistes platformu nodrošinātājiem ir jānorāda viens vai vairāki vidutāji, pie kuriem komerciālie lietotāji var vērsties, lai mēģinātu risināt jebkādus strīdus attiecībā uz tiešsaistes platformas attiecīgo nodrošinātāju.

Izpildes nodrošināšana

  • Pārstāvniecības organizācijām un publiskajām iestādēm ir pastāvīgas tiesības rīkoties valstu tiesvedībās un apkarot jebkādu tiešsaistes starpniecību pakalpojumu un meklētājprogrammu nodrošinātāju neatbilstību regulai.
  • ES dalībvalstīm papildu jāuzrāda efektīvi publiskie izpildes nodrošināšanas mehānismi.

Pārskatīšana

Tiešsaistes platformu ekonomikas novērošanas centrs palīdzēs Komisijai uzraudzīt jauno noteikumu ietekmi, kā arī digitālajā ekonomikā radušās problēmas un iespējas. Līdz 2022. gada 13. janvārim Komisija novērtēs, vai ir nepieciešami papildu vai atšķirīgi noteikumi kā daļa no paredzamās regulas pārskatīšanas.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2020. gada 12. jūlija.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Tiešsaistes starpniecības pakalpojumi: tiešsaistes platformas – informācijas sabiedrības pakalpojumi, kas ļauj komerciālajiem lietotājiem piedāvāt preces vai pakalpojumus patērētājiem, ar mērķi atvieglot tiešo darījumu uzsākšanu starp šiem komerciālajiem lietotājiem un patērētājiem; tie tiek piedāvāti komerciālajiem lietotājiem, balstoties uz līgumattiecībām starp šo pakalpojumu nodrošinātāju un komerciālajiem lietotājiem, kuri piedāvā preces un pakalpojumus patērētājiem.

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2019/1150 (2019. gada 20. jūnijs) par taisnīguma un pārredzamības veicināšanu komerciālajiem lietotājiem paredzētos tiešsaistes starpniecības pakalpojumos (OV L 186, 11.7.2019., 57.–79. lpp.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2016/943 (2016. gada 8. jūnijs) par zinātības un darījumdarbības neizpaužamas informācijas (komercnoslēpumu) aizsardzību pret nelikumīgu iegūšanu, izmantošanu un izpaušanu (OV L 157, 15.6.2016., 1.–18. lpp.)

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2016/680 (2016. gada 27. aprīlis) par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi, ko veic kompetentās iestādes, lai novērstu, izmeklētu, atklātu noziedzīgus nodarījumus vai sauktu pie atbildības par tiem vai izpildītu kriminālsodus, un par šādu datu brīvu apriti, ar ko atceļ Padomes Pamatlēmumu 2008/977/TI (OV L 119, 4.5.2016., 89.–131. lpp.)

Direktīvas (ES) 2016/680 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2015/1535 (2015. gada 9. septembris), ar ko nosaka informācijas sniegšanas kārtību tehnisko noteikumu un Informācijas sabiedrības pakalpojumu noteikumu jomā (OV L 241, 17.9.2015., 1.–15. lpp.)

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1215/2012 (2012. gada 12. decembris) par jurisdikciju un spriedumu atzīšanu un izpildi civillietās un komerclietās (OV L 351, 20.12.2012., 1.–32. lpp.)

Skatīt konsolidēto versiju.

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 593/2008 (2008. gada 17. jūnijs) par tiesību aktiem, kas piemērojami līgumsaistībām (Roma I) (OV L 177, 4.7.2008., 6.–16. lpp.)

Skatīt konsolidēto versiju.

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2008/52/EK (2008. gada 21. maijs) par konkrētiem mediācijas aspektiem civillietās un komerclietās (Mediācijas direktīva) (OV L 136, 24.5.2008., 3.–8. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 19.08.2019

Top