This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 32021D2241
Council Decision (EU) 2021/2241 of 13 December 2021 on the composition and the mandate of the European Research Area and Innovation Committee (ERAC)
Padomes Lēmums (ES) 2021/2241 (2021. gada 13. decembris) par Eiropas Pētniecības telpas un inovācijas jautājumu komitejas (ERAC) sastāvu un pilnvarām
Padomes Lēmums (ES) 2021/2241 (2021. gada 13. decembris) par Eiropas Pētniecības telpas un inovācijas jautājumu komitejas (ERAC) sastāvu un pilnvarām
ST/14239/2021/INIT
OV L 450, 16.12.2021, p. 143–147
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
In force
16.12.2021 |
LV |
Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis |
L 450/143 |
PADOMES LĒMUMS (ES) 2021/2241
(2021. gada 13. decembris)
par Eiropas Pētniecības telpas un inovācijas jautājumu komitejas (ERAC) sastāvu un pilnvarām
EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,
ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 179. panta 1. punktu un 240. panta 3. punktu,
tā kā:
(1) |
Ar Padomes 1974. gada 14. janvāra rezolūciju (1) tika izveidota Komiteja zinātniskās un tehniskās pētniecības jautājumos (Crest). Minēto rezolūciju aizstāja Padomes 1995. gada 28. septembra rezolūcija (2), kas pēc tam tika grozīta un papildināta – vispirms ar Padomes 2010. gada 28. maija rezolūciju (3), ar kuru Crest tika pārdēvēta par “Eiropas Pētniecības telpas jautājumu komiteju”, tad ar Padomes 2013. gada 30. maija rezolūcija (4), ar kuru šis nosaukums tika pārveidots par “Eiropas Pētniecības telpas un inovācijas jautājumu komiteju” (ERAC) , un tad ar Padomes 2015. gada 1. decembra secinājumiem par Eiropas pētniecības telpas (EPT) konsultatīvās struktūras pārskatīšanu. |
(2) |
Padome 2020. gada 1. decembrī pieņēma secinājumus par jauno Eiropas Pētniecības telpu (“jaunā EPT”), to definējot kā uz pētniekiem orientētu, vērtībās balstītu, izcilības un ietekmes virzītu telpu, kurā tiek atbalstīti un var brīvi cirkulēt pētnieki, zināšanas un tehnoloģijas. |
(3) |
Padome 2021. gada 26. novembrī pieņēma secinājumus par jaunās EPT turpmāko pārvaldību, kurā tā uzsvēra, ka jaunā EPT un tās prioritātes prasa, lai vispusīgi tiktu pārstrādāta pašreizējā EPT pārvaldība, un apstiprināja, ka ERAC ir augsta līmeņa apvienotā stratēģiskā politikas padomdevēja komiteja, kurai agrīnā stadijā jāsniedz padomi Padomei, Komisijai un dalībvalstīm par stratēģiskiem politikas jautājumiem pētniecības un inovācijas jomā. |
(4) |
Padome vienojās pārskatīt ERAC pilnvaras, lai atspoguļotu jaunās EPT pārvaldību un līdzdalību ERAC paredzētu tikai dalībvalstu un Komisijas pārstāvjiem, kuri atbild par pētniecības un inovācijas politiku augstā izpildu līmenī. Padome arī atzina, ka tas, ka ERAC kopīgi vada šādi dalībvalstu un Komisijas pārstāvji, sniedz pievienoto vērtību. |
(5) |
Tādēļ būtu jāpārskata ERAC pilnvaras, |
IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.
1. pants
1. Ar šo tiek pieņemtas Eiropas Pētniecības telpas un inovācijas jautājumu komitejas pārskatītās pilnvaras.
2. Pārskatīto pilnvaru teksts ir izklāstīts pielikumā.
2. pants
Šis lēmums stājas spēkā tā pieņemšanas dienā.
Briselē, 2021. gada 13. decembrī
Padomes vārdā –
priekšsēdētājs
J. BORRELL FONTELLES
(1) Padomes 1974. gada 14. janvāra rezolūcija par valstu politikas koordināciju un par tādu projektu definēšanu, kuri ir Savienības interesēs zinātnes un tehnoloģiju jomā (OV C 7, 29.1.1974., 2. lpp.).
(2) Padomes 1995. gada 28. septembra rezolūcija par Crest (OV C 264, 11.10.1995., 4. lpp.).
(3) Padomes 2010. gada 28. maija rezolūcija par izmaiņām Eiropas Pētniecības telpas (EPT) pārvaldībā – skatīt dokumentu 10255/10 http://register.consilium.europa.eu.
(4) Padomes 2013. gada 30. maija rezolūcija par konsultatīvo darbu Eiropas Pētniecības telpas jautājumos – skatīt dokumentu 10331/13 http://register.consilium.europa.eu.
PIELIKUMS
Eiropas Pētniecības telpas un inovācijas jautājumu komitejas (ERAC) pilnvaras
KOMITEJAS UZDEVUMI
1. pants
1. Eiropas Pētniecības telpas un inovācijas jautājumu komiteja (“Komiteja”) ir augsta līmeņa apvienotā stratēģiskā politikas padomdevēja komiteja, kas agrīnā stadijā sniedz padomus Padomei, Komisijai un dalībvalstīm par stratēģiskiem politikas jautājumiem pētniecības un inovācijas jomā.
2. Komitejas uzdevumi ietver šādus uzdevumus:
a) |
konsultēt par stratēģisku politisko virzību un nākotnes tendencēm, kas prasa Savienības un valstu, tostarp reģionālo, pētniecības un inovācijas politiku uzlabošanu, tostarp saistībā ar pašreizējo un nākamo Savienības pētniecības un inovācijas pamatprogrammu un citām attiecīgajām Savienības iniciatīvām, kuru pamatā ir pētniecība un inovācija; |
b) |
ierosināt atjauninājumus EPT politikas programmā, sniedzot agrīnas stratēģiskas konsultācijas, cita starpā ņemot vērā progresu, kas panākts notiekošajās EPT darbībās; |
c) |
visā EPT politikas programmas īstenošanas laikā analizēt un sniegt padomus par jaunām prasībām attiecībā uz politiku, kas atbilst EPT politikas programmas kritērijiem; |
d) |
mijiedarboties ar līdzīga līmeņa pārvaldības un koordinācijas struktūrām citās attiecīgajās politikas jomās, piemēram, augstākās izglītības un rūpniecības jomā. |
2. pants
Komiteja pēc Padomes vai Komisijas lūguma vai pēc savas iniciatīvas sniedz padomus un sagatavo atzinumus un ziņojumus.
SASTĀVS
3. pants
1. Komitejas locekļi ir dalībvalstis un Komisija (“locekļi”).
2. Katrs loceklis izvirza līdz diviem pārstāvjiem Komitejā, kuri augstā izpildu līmenī atbild par pētniecības un inovācijas politiku.
3. Komitejas loceklis, kas nevar piedalīties kādā Komitejas sanāksmē, var minētajai sanāksmei iecelt aizstājēju vai savas funkcijas uzticēt citam loceklim. Par to pirms sanāksmes rakstiski informē Komitejas līdzpriekšsēdētājus un sekretariātu.
PRIEKŠSĒDĒTĀJI UN SEKRETARIĀTS
4. pants
1. Komiteju kopīgi vada kādas dalībvalsts pārstāvis un Komisijas pārstāvis.
2. Komiteja ar savu locekļu vairākumu no dalībvalstu pārstāvju vidus ievēlē līdzpriekšsēdētāju. Šāda līdzpriekšsēdētāja amata termiņš ir uz trīs gadu laikposmu, kas ir vienu reizi atjaunojams.
3. Dalībvalstij, kuras pārstāvis ir iecelts par Komitejas līdzpriekšsēdētāju, un Komisijai Komitejā ir viens papildu pārstāvis uz līdzpriekšsēdētāja amata termiņu.
4. Līdzpriekšsēdētājiem nav balsstiesību.
5. pants
Ja viens no līdzpriekšsēdētājiem nevar pildīt līdzpriekšsēdētāja pienākumus, minētais līdzpriekšsēdētājs, vienojies ar otru līdzpriekšsēdētāju, ieceļ aizstājēju.
6. pants
Padomes Ģenerālsekretariāts nodrošina Komitejas sekretariāta pakalpojumus.
PROCEDŪRA
7. pants
Ja tiek lūgts balsojums, atzinumus un ziņojumus pieņem ar Komitejas locekļu vienkāršu vairākumu. Katram loceklim ir viena balss. Komiteja ziņo par diskusijas laikā paustiem mazākuma vai atšķirīgiem viedokļiem.
8. pants
Komitejas sanāksmju laikā izsakās tikai locekļi. Tomēr izņēmuma gadījumos līdzpriekšsēdētāji var vienoties par citādu kārtību.
9. pants
Saskaņā ar Padomes reglamentu Komiteja attiecīgā gadījumā uz attiecīgām Komitejas sanāksmēm konkrētu darba kārtības jautājumu izskatīšanai var uzaicināt Savienības pamatprogrammas asociēto valstu, kā arī attiecīgo trešo valstu pārstāvjus, ārējus ekspertus un ieinteresētās personas.
10. pants
Komiteja pienācīgi pamatotos gadījumos konkrētus uzdevumus var uzticēt ad hoc pagaidu darba grupām.
11. pants
1. Komiteju sasauc divas reizes gadā. Vajadzības gadījumā līdzpriekšsēdētāji sasauc arī Komitejas ārkārtas sanāksmi.
2. Komitejas sanāksmes parasti notiek Briselē, bet var notikt valstī, kas attiecīgajā laikposmā ir Eiropas Savienības Padomes prezidentvalsts saskaņā ar Padomes reglamentu.
12. pants
1. Komitejai ir valde. Valdē ir ERAC līdzpriekšsēdētāji un viens pārstāvis no katras dalībvalsts, kas veido kārtējo un nākamo Padomes triju prezidentvalstu komandu.
2. Valde, kam vajadzības gadījumā palīdz Komitejas ad hoc darba grupas, atlasa un sagatavo tematiskos jautājumus Komitejas stratēģiskajām diskusijām.
13. pants
Komisija Komiteju regulāri informē par EPT foruma darbu.
14. pants
Komiteja saskaņā ar Padomes reglamentu pieņem savu Darba procedūru.