Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017PC0493

Rekomendacija TARYBOS SPRENDIMAS kuriuo suteikiami įgaliojimai pradėti derybas dėl Konvencijos, kuria įsteigiamas Daugiašalis investicinių ginčų sprendimo teismas

COM/2017/0493 final

Briuselis, 2017 09 13

COM(2017) 493 final

Rekomendacija

TARYBOS SPRENDIMAS

kuriuo suteikiami įgaliojimai pradėti derybas dėl Konvencijos, kuria įsteigiamas Daugiašalis investicinių ginčų sprendimo teismas

{SWD(2017) 302 final}
{SWD(2017) 303 final}


AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS

Pasiūlymo pagrindimas ir tikslai

Pastaraisiais metais vis labiau viešai svarstomas ir nagrinėjamas investuotojų ir valstybės ginčų sprendimo (toliau – IVGS) sistemos įtraukimo į prekybos ir investicijų susitarimus klausimas. Nustatytos kelios dėl IVGS, kuris grindžiamas arbitražo principais, kylančios problemos. Šios problemos yra, be kita ko, nesamas ar nepakankamas IVGS legitimumas, nuoseklumas ir skaidrumas, taip pat peržiūros galimybės trūkumas.

Siekdama pašalinti šiuos apribojimus, Sąjunga nuo 2015 m. laikosi požiūrio, kad investicinių ginčų sprendimo sistema ES prekybos ir investicijų susitarimuose turi būti institucionalizuota, ir į susitarimus įtraukia investicinių teismų sistemą (toliau – ITS). Tačiau dėl savo dvišalio pobūdžio ITS negali iki galo išspręsti visų pirmiau nurodytų problemų. Be to, ITS įtraukiant į Sąjungos susitarimus administracinės procedūros tampa vis sudėtingesnės, o poveikis biudžetui vis didesnis.

Daugiašalio investicinių ginčų teismo iniciatyva siekiama sukurti tarptautinių investicinių ginčų sprendimo sistemą 1 , kuri būtų nuolatinė, nepriklausoma ir teisėta; kuri būtų nuspėjama, t. y. ja būtų kuriama nuosekli teismo praktika; kuri numatytų galimybę pateikti apeliacinius skundus dėl sprendimų; kuri būtų ekonomiškai efektyvi; kurią taikant teismo procesas būtų skaidrus ir veiksmingas ir būtų leistas trečiosios šalies įstojimas į bylą (įskaitant, pavyzdžiui, suinteresuotas aplinkos apsaugos ar darbo organizacijas). Teismo nepriklausomumas turėtų būti užtikrintas nustatant griežtus etikos ir nešališkumo reikalavimus, nepratęsiamas darbuotojų kadencijas, teisėjų darbą visu etatu ir nepriklausomus darbuotojų skyrimo mechanizmus.

Ši iniciatyva bus skirta tik procedūriniams klausimams. Tokie klausimai kaip taikytina teisė ar aiškinimo standartai, įskaitant suderinamumo su kitais tarptautiniais įsipareigojimais (pavyzdžiui, įsipareigojimais Tarptautinei darbo organizacijai ir JT konvencijoms) užtikrinimą, bus nustatyti susijusiuose investicijų susitarimuose, kuriuos Daugiašalis investicinių ginčų teismas turės taikyti.

Šia iniciatyva Sąjungos politiką investicinių ginčų sprendimo srityje siekiama suderinti su bendru Sąjungos požiūriu į kitas tarptautinio valdymo ir tarptautinio ginčų sprendimo sritis, pagal kurį pirmenybė teikiama daugiašaliams sprendimams. Ši iniciatyva nėra Komisijos Reglamentavimo kokybės ir rezultatų (REFIT) programos dalis.

Suderinamumas su toje pačioje politikos srityje galiojančiomis nuostatomis

2015 m. gegužės mėn. Komisijos koncepcijos dokumente „Investavimas pagal TPIP ir kitus susitarimus: reformų kelias. Teisės reguliuoti stiprinimas ir perėjimas nuo dabartinio ad hoc arbitražo prie Investicijų teismo“ 2 nustatytas tradicinės IVGS sistemos dviejų etapų reformos metodas. Pirmasis etapas – institucionalizuota teismo sistema (t. y. ITS) investiciniams ginčams spręsti įtraukiama į būsimus Sąjungos prekybos ir investicijų susitarimus. Antrasis etapas – Sąjunga imasi veiksmų, kad sukurtų daugiašalį investicinių ginčų teismą. Siekiama, kad šis daugiašalis teismas pakeistų visas į Sąjungos prekybos ir investicijų susitarimus įtrauktas dvišales ITS ir leistų Sąjungai, jos valstybėms narėms ir šalims partnerėms galiojančių investicijų susitarimų nuostatas, susijusias su IVGS, pakeisti galimybe kreiptis į daugiašalį investicinių ginčų teismą.

Suderinamumas su kitomis Sąjungos politikos sritimis

Ši rekomendacija atitinka 2015 m. spalio mėn. Komisijos komunikatą „Prekyba visiems“ 3 , kuriame nustatyta, kad Komisija, be dvišalių veiksmų, dar „bendradarbiaus su partneriais, kad pasiektų sutarimą dėl visapusiškai veikiančio nuolatinio Tarptautinio investicijų teismo“.

Iš tiesų 2015 m. lapkričio 12 d. viešai paskelbtame ES siūlomame Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės (TPIP) tekste dėl investicijų apsaugos ir investicinių ginčų sprendimo Komisija nurodė, kad „Komisija kartu su kitomis šalimis imsis steigti nuolatinį Tarptautinį investicijų teismą. <...> Tai leis senąjį IVGS mechanizmą visiškai pakeisti modernia, veiksminga, skaidria ir nešališka tarptautinių investicinių ginčų sprendimo sistema“ 4 .

Rekomendacija taip pat suderinta su 2017 m. gegužės mėn. diskusijoms skirtu Komisijos dokumentu dėl globalizacijos suvaldymo 5 , kuriame daroma aiški nuoroda į šią iniciatyvą ir teigiama, kad „[tarptautiniai investiciniai] [g]inčai nebeturėtų būti sprendžiami arbitrų pagal vadinamąją investuotojų ir valstybės ginčų sprendimo tvarką. Todėl Komisija pasiūlė įsteigti Daugiašalį investicijų teismą, kuris būtų teisinga ir skaidri ginčų sprendimo priemonė.“

Be to, Taryba, priimdama sprendimą, kuriuo suteikiami įgaliojimai pasirašyti Išsamų ekonomikos ir prekybos susitarimą (toliau – IEPS), nurodė, kad „pritaria Europos Komisijos dedamoms pastangoms siekti, kad būtų įsteigtas Daugiašalis investicinių ginčų teismas, kuris, kai tik bus įsteigtas, pakeis IEPS nustatytą dvišalę sistemą, laikantis IEPS numatytos procedūros.“ 6

2.TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI

Teisinis pagrindas

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 218 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad Komisija teikia rekomendacijas Tarybai, kuri priima sprendimą, kuriuo suteikiami įgaliojimai pradėti derybas ir paskirti Sąjungos derybininką. Pagal SESV 218 straipsnio 4 dalį Taryba gali duoti nurodymus derybininkui.

Subsidiarumo principas (neišimtinės kompetencijos atveju)

Pagal Europos Sąjungos sutarties 5 straipsnio 3 dalį subsidiarumo principas netaikomas srityse, kuriose ES turi išimtinę kompetenciją.

Investicijų apsaugos srityje Sąjunga turi iš dalies išimtinę ir iš dalies pasidalijamąją kompetenciją.

SESV 3 straipsnyje nustatyta, kad Sąjunga turi išimtinę kompetenciją bendros prekybos politikos srityje. Pagal SESV 207 straipsnį tiesioginės užsienio investicijos (TUI), įskaitant galimybę derėtis ir sudaryti tarptautinius susitarimus dėl TUI, yra Sąjungos bendros prekybos politikos dalis.

Savo nuomonėje 2/15 dėl ES ir Singapūro laisvosios prekybos susitarimo (EUSFTA) Teisingumo Teismas patvirtino, kad pagal SESV 207 straipsnį Sąjunga turi išimtinę kompetenciją dėl esminių apsaugos standartų, paprastai įtraukiamų į investicijų susitarimus, tokia apimtimi, kiek tokie standartai taikomi TUI 7 . Toje pačioje nuomonėje Teisingumo Teismas išaiškino, kad netiesioginių investicijų atveju su tais esminiais standartais susijusią kompetenciją dalijasi Sąjunga ir valstybės narės.

Savo Nuomonėje 2/15 Teismas taip pat išaiškino, kad su IVGS susijusią kompetenciją (kiek tai susiję ir su TUI, ir su netiesioginėmis investicijomis) Sąjunga ir jos valstybės narės dalijasi tiek, kad valstybės narės tam tikruose ginčuose privalo būti atsakovės.

Sąjunga kartu su valstybėmis narėmis yra susitarimų, kuriuose nustatytas tradicinis IVGS (Energetikos chartijos sutarties, toliau – ECS) arba ITS (ES ir Kanados išsamaus ekonomikos ir prekybos susitarimo, toliau – IEPS), šalis ir gali turėti tapti atsakove dėl šių susitarimų kylančiuose ginčuose. Be to, Komisija dabar derasi dėl kelių kitų laisvosios prekybos susitarimų (LPS) ir atskirų investicijų susitarimų, į kuriuos įtraukta ITS. Numatyta, kad Sąjunga bus atsakovė bent keliuose dėl šių susitarimų kilsiančiuose ginčuose.

Todėl Sąjungos dalyvavimas planuojamoje Konvencijoje yra būtinas, kad į jos taikymo sritį būtų įtraukti dėl pirmiau nurodytų susitarimų kylantys ginčai, kuriuose Sąjunga bus atsakovė.

Galiojančiuose susitarimuose, į kuriuos įtrauktas IVGS arba ITS ir kurių šalimi yra Sąjunga (ECS ir IEPS), nustatyta, kad tam tikrais atvejais atsakovės yra valstybės narės. Planuojamuose susitarimuose, į kuriuos įtraukta ITS, taip pat galėtų būti nustatyta, kad valstybės narės yra atsakovės tam tikruose ginčuose. Be to, valstybės narės Reglamentu Nr. 1219/2012 8 yra Sąjungos įgaliotos toliau taikyti arba sudaryti beveik 1 400 dvišalių investicijų sutarčių, į kurias įtrauktas tradicinis IVGS. Dėl minėtų priežasčių šia iniciatyva numatytai daugiašalei investicinių ginčų sprendimo reformai turi pritarti ne tik Sąjunga, bet ir valstybės narės.

Proporcingumo principas

Šia rekomendacija dėl Tarybos sprendimo, kuriuo suteikiami įgaliojimai pradėti derybas dėl Konvencijos, kuria įsteigiamas Daugiašalis investicinių ginčų sprendimo teismas, neviršijama to, kas būtina nustatytiems politikos tikslams pasiekti.

Vadovaujantis proporcingumo principu apsvarstytos visos pagrįstos politikos galimybės, siekiant įvertinti tikėtiną tokių politikos priemonių veiksmingumą. Jos išsamiai aprašytos Poveikio vertinimo ataskaitoje.

Priemonės pasirinkimas

Komisijos rekomendacija dėl Tarybos sprendimo, kuriuo suteikiami įgaliojimai pradėti derybas, atitinka SESV 218 straipsnio 3 dalį, kuriuo nustatyta, kad Komisija teikia rekomendacijas Tarybai, kuri priima sprendimą, kuriuo suteikiami įgaliojimai pradėti derybas.

3.EX-POST VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI

Galiojančių teisės aktų ex-post vertinimas ir (arba) tinkamumo patikros

IVGS peržiūra reguliariai atliekama pagal ECS, ir Sąjunga bei valstybės narės kaip susitariančiosios šalys joje aktyviai dalyvauja. Nors vykdant ECS peržiūrą Sąjungos prioritetas tebėra investicijų apsaugos, įskaitant ginčų sprendimą, modernizavimas, pagrindinis investicinių ginčų sprendimo reformos akstinas išlieka šia iniciatyva siūloma daugiašalė reforma.

ITS sukurta labai neseniai, todėl jos vertinimas dar neatliktas.

Konsultacijos su suinteresuotosiomis šalimis

Per visą poveikio vertinimo procesą Komisija aktyviai bendradarbiavo su suinteresuotosiomis šalimis ir vedė visapusiškas konsultacijas.

2016 m. gruodžio 21 d. – 2017 m. kovo 15 d. Komisija surengė viešas konsultacijas internete: jos pradėtos Prekybos GD svetainėje ir paskelbtos apklausų svetainėje „EU Survey“ (Komisijos viešų konsultacijų internetinė priemonė). Suinteresuotųjų šalių buvo paprašyta atsakyti į klausimus, įskaitant apie problemas ir galimas politikos galimybes, tokių galimybių techninius aspektus ir galimą poveikį. Per konsultacijas išreikšta bendra didelė parama daugiašalei investicinių ginčų sprendimo reformai, kuri aprašyta šioje iniciatyvoje, tačiau liko ir neaiškumų, ypač dėl jos techninių aspektų.

Atskiri atsakymai į viešas konsultacijas paskelbti apklausų svetainėje. Viešų konsultacijų internete ir visų kitų veiksmų, kuriuos Komisija atliko vykdydama konsultacijas su suinteresuotosiomis šalimis, santraukos ataskaita pridėta prie poveikio vertinimo ataskaitos.

Poveikio vertinimas

Atliktas daugiašalės investicinių ginčų sprendimo reformos, įskaitant galimybę sukurti daugiašalį investicinių ginčų teismą, poveikio vertinimas. Prie šios rekomendacijos pridedama poveikio vertinimo ataskaita, santraukos lentelė ir teigiama Reglamentavimo patikros valdybos nuomonė.

Kadangi į daugiašalio investicinių ginčų teismo iniciatyvą įtrauktos tik procesinės (t. y. ginčų sprendimo), bet ne materialinės teisės normos (kurios įtrauktos į susijusius investicijų susitarimus), ji neturėtų turėti didesnio poveikio aplinkai ar socialinio poveikio.

Reglamentavimo tinkamumas ir supaprastinimas

Daugiašalis investicinių ginčų teismas sumažins su investicinių ginčų sprendimu susijusią administracinę naštą, nes visi ginčai bus sprendžiami taikant vieną procesinės teisės normų rinkinį. Taip bus užtikrinta investuotojų galimybė naudotis teisėta, nepriklausoma ir veiksminga tarptautinių investicinių ginčų sprendimo sistema, neatsižvelgiant į investuotojų dydį ir (arba) apyvartą. Siekiant atsižvelgti į mažesnę MVĮ apyvartą, joms gali būti suteikta papildoma parama. Tikimasi, kad teismo procesas bus trumpesnis ir todėl investuotojams kainuos mažiau, palyginti su tradicine, neatnaujinta sistema. Be to, didesnis esminių nuostatų dėl investicijų aiškinimo nuspėjamumas ir nuoseklumas padės sumažinti ginčų skaičių.

Pagrindinės teisės

Pagal ES sutarties 21 straipsnio 1 dalį Sąjunga vadovausis demokratijos, teisinės valstybės, žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių principais, kurie susiję su šia iniciatyva, įskaitant visų pirma Pagrindinių teisių chartijos 47 straipsnį.

Sąjungos veiksmais daugiašaliu lygmeniu negali būti sumažintas pagrindinių teisių apsaugos Sąjungoje lygis. Daugiašaliu investicinių ginčų teismu siekiama sukurti papildomą tarptautinės teisės priemonę, kuria būtų užtikrintas tarptautiniais susitarimais valstybėms nustatytų prievolių vykdymas. Todėl ja nedaromas poveikis dabartinėms užsienio investuotojų teisėms pagal Sąjungos vidaus teisę ir valstybių narių teisę ar tokių vidaus teise suteiktų teisių užtikrinimo gynimo priemonėms.

4.POVEIKIS BIUDŽETUI

Tikslių šios iniciatyvos finansinių padarinių šiuo metu nustatyti neįmanoma, nes dar neįvyko daugiašalės derybos dėl esminių daugiašalio investicinių ginčų teismo elementų. Manoma, kad jį išlaikyti bus pigiau nei susitarimuose, dėl kurių derybos jau baigtos arba dar bus deramasi, išlaikyti ITS ir dabartinę sistemą. Atlikta įvairiomis prielaidomis pagrįstų skaičiavimų, kurie pateikti poveikio vertinimo ataskaitoje.

5.KITI ELEMENTAI

Įgyvendinimo planai ir stebėsena, vertinimas ir ataskaitų teikimo tvarka

Kai daugiašalis teismas pradės veikti, Komisija reguliariai atliks jo stebėseną. Ji taip pat reguliariai atliks Sąjungos finansinių įnašų, skirtų teismo sąnaudoms padengti, auditą. Daugiašalio investicinių ginčų teismo veikimas bus įvertintas tada, kai bus praėję pakankamai laiko, kad būtų sukaupta reikšmingų duomenų. Pridėtoje poveikio vertinimo ataskaitoje pateikiama išsamesnė informacija apie numatomą stebėsenos ir vertinimo tvarką.

Procedūriniai aspektai

Komisija palankiai vertina tai, kad Europos Sąjungos Tarybos narės, laikydamosi savo institucinės tvarkos, vis dažniau ankstyvame etape į derybas dėl investicijų susitarimų įtraukia savo parlamentus. Komisija ragina Europos Sąjungos Tarybos nares taip pat elgtis ir dėl šios rekomendacijos dėl Tarybos sprendimo, tinkamai atsižvelgiant į Tarybos sprendimą 2013/488/ES dėl ES įslaptintos informacijos apsaugai užtikrinti skirtų saugumo taisyklių 9 .

Komisija skelbia šią rekomendaciją ir jos priedą iškart po jos priėmimo.

Komisija rekomenduoja, kad derybiniai nurodymai būtų paskelbti iškart po jų priėmimo.

Rekomendacija

TARYBOS SPRENDIMAS

kuriuo suteikiami įgaliojimai pradėti derybas dėl Konvencijos, kuria įsteigiamas Daugiašalis investicinių ginčų sprendimo teismas

EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 218 straipsnio 3 ir 4 dalis,

atsižvelgdama į Europos Komisijos rekomendaciją,

KADANGI reikėtų pradėti derybas siekiant sudaryti Europos Sąjungos bei jos valstybių narių ir kitų suinteresuotųjų šalių Konvenciją, kuria įsteigiamas Daugiašalis investicinių ginčų sprendimo teismas,

PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

1 straipsnis

Komisija įgaliojama Sąjungos vardu pradėti derybas dėl Konvencijos, kuria įsteigiamas Daugiašalis investicinių ginčų sprendimo teismas.

2 straipsnis

Derybos vedamos laikantis šio sprendimo priede išdėstytų derybinių nurodymų.

3 straipsnis

Šis sprendimas ir jo priedas bus paskelbti viešai iš karto po jų priėmimo.

4 straipsnis

Šis sprendimas skirtas Komisijai.

Priimta Briuselyje

   Tarybos vardu

   Pirmininkas

(1) Šios iniciatyvos taikymo sričiai nepriklauso ginčai, kylantys dėl dvišalių investicijų sutarčių, sudarytų tarp valstybių narių (t. y. ES vidaus dvišalių investicijų sutarčių), ir ginčai tarp valstybės narės investuotojo ir valstybės narės pagal Energetikos chartijos sutartį. Komisija tokios rūšies sutartis laiko prieštaraujančiomis Sąjungos teisei.
(2) Pateikta http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2015/may/tradoc_153408.PDF .
(3) Pateikta http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2015/october/tradoc_153846.pdf .
(4) Žr. http://europa.eu/rapid/press-release_IP-15-6059_en.htm .
(5) Pateikta https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/reflection-paper-globalisation_lt.pdf .
(6) Pareiškimų ir deklaracijų, įtrauktų Tarybai priimant sprendimą, kuriuo suteikiami įgaliojimai pasirašyti IEPS, 36 pareiškimas. Briuselis, 2016 m. spalio 27 d.
(7) 2017 m. gegužės 16 d. ESTT nuomonė C-2/15, EU:C:2017:376 pagal SESV 218 straipsnio 11 dalį dėl Europos Sąjungos kompetencijos sudaryti laisvosios prekybos susitarimą su Singapūru.
(8) 2012 m. gruodžio 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1219/2012, kuriuo nustatoma valstybių narių ir trečiųjų šalių dvišaliams investicijų susitarimams skirta pereinamojo laikotarpio tvarka (OL L 351, 2012 12 20, p. 40).
(9) http://eur-lex.europa.eu/legal-content/LT/TXT/?uri=CELEX:32013D0488  
Top

Briuselis, 2017 09 13

COM(2017) 493 final

PRIEDAS

prie

Rekomendacijos dėl Tarybos sprendimo

kuriuo suteikiami įgaliojimai pradėti derybas dėl Konvencijos, kuria įsteigiamas Daugiašalis investicinių ginčų sprendimo teismas

{SWD(2017) 302 final}
{SWD(2017) 303 final}


PAPILDYMAS

Dėl derybų proceso

1.Sąjunga siekia užtikrinti, kad derybose dėl Konvencijos visoms suinteresuotosioms šalims ir tarptautinėms organizacijoms būtų sudarytos sąlygos veiksmingai dalyvauti derantis ir siekiant sutarimo.

2.Sąjungai visose derybose atstovauja Komisija. Remdamosi lojalaus bendradarbiavimo ir vieningo atstovavimo išorės santykiuose principais, kaip nustatyta Sutartyse, derybose dalyvaujančios Sąjunga bei jos valstybės narės visapusiškai bendradarbiauja ir imasi reikiamų veiksmų visų derybų metu.

3.Derybos vedamos prižiūrint Jungtinių Tautų Tarptautinės prekybos teisės komisijai (UNCITRAL). Balsavimo metu valstybės narės, kurios yra Jungtinių Tautų Tarptautinės prekybos teisės komisijos narės, naudojasi savo balsavimo teisėmis laikydamosi šių derybinių nurodymų ir prieš tai sutartų ES pozicijų.

4.Sąjunga siekia užtikrinti, kad derybos vyktų skaidriai, be kita ko, kai įmanoma, būtų užtikrintos garso ir (arba) vaizdo transliacijos internetu, ir kad pilietinės visuomenės organizacijų atstovai turėtų galimybę dalyvauti diskusijose kaip akredituoti stebėtojai.

Dėl derybų turinio

5.Konvencija turėtų leisti Sąjungai dėl susitarimų, kurių šalimi yra arba bus Sąjunga, kylančius ginčus perduoti daugiašalio teismo jurisdikcijai. Todėl Sąjunga turėtų galėti tapti Konvencijos šalimi, o Konvencijos nuostatos turėtų būti suformuluotos taip, kad Europos Sąjunga galėtų veiksmingai jomis naudotis.

6.Konvencija taip pat turėtų leisti Sąjungos valstybėms narėms ir trečiosioms šalims dėl susitarimų, kurių šalimis jos yra arba bus, kylančius ginčus perduoti daugiašalio teismo jurisdikcijai 1 .

7.Pagrindinis Konvencijos mechanizmas turėtų būti tas, kad daugiašalio teismo jurisdikcija apima ir dvišalį susitarimą, kai abi susitarimo šalys susitarė dėl šio susitarimo kylančius ginčus perduoti daugiašalio teismo jurisdikcijai. Daugiašalių susitarimų atveju Konvencija turėtų leisti dviem ar daugiau tokio susitarimo šalių susitarti ginčus dėl daugiašalio susitarimo perduoti daugiašalio teismo jurisdikcijai.

8.Daugiašalį teismą turėtų sudaryti pirmosios instancijos teismas ir apeliacinis teismas. Apeliacinis teismas turėtų turėti kompetenciją peržiūrėti pirmosios instancijos teismo priimtus sprendimus, kai padaryta teisės klaidų arba akivaizdžių faktinių aplinkybių vertinimo klaidų. Apeliacinis teismas turėtų turėti įgaliojimus grąžinti bylas pirmosios instancijos teismui, kad procesas būtų užbaigtas atsižvelgiant į apeliacinio teismo išvadas (bylos grąžinimas iš naujo nagrinėti žemesnės instancijos teismui).

9.Turėtų būti užtikrintas teismo nepriklausomumas. Teismo nariams (ir pirmosios instancijos teismo, ir apeliacinio teismo) turėtų būti nustatyti griežti kvalifikacijos ir nešališkumo reikalavimai. Konvencijoje turėtų būti numatytos etikos taisyklės ir nušalinimo mechanizmai. Teismo nariams turėtų būti mokamas pastovus atlyginimas. Jie turėtų būti paskirti nustatytos, ilgos trukmės nepratęsiamai kadencijai, jiems turėtų būti suteikta darbo visą kadenciją garantija ir visos reikiamos nepriklausomumo garantijos. Nariai turėtų būti skiriami pagal objektyvią ir skaidrią procedūrą.

10.Konvencija turėtų apimti reikiamas lankstumo priemones, kad būtų galima prisitaikyti prie prisijungiančių naujų narių ir galimų naujų tipų susitarimų, kurie gali būti priskirti šio teismo jurisdikcijai. Konvencijoje neturėtų būti atmesta galimybė, kad teismui galėtų talkinti esamos tarptautinės organizacijos sekretoriatas ir kad teismas vėlesniame etape galėtų būti integruotas į tokią organizaciją.

11.Daugiašalio teismo procesas turėtų vykti skaidriai, turėtų būti numatyta trečiosios šalies įstojimo į bylą galimybė ir laikomasi UNCITRAL taisyklėse dėl sutartimis grindžiamo investuotojų ir valstybių arbitražo skaidrumo nustatytų taisyklių ir standartų ar į juos panašių taisyklių ir standartų.

12.Turėtų būti nustatytos veiksmingos tarptautinės teisės nuostatos dėl daugiašalio teismo sprendimų vykdymo.

13.Vienas iš derybų tikslų turėtų būti tai, kad daugiašalio teismo veikla būtų ekonomiškai efektyvi ir būtų užtikrintas jo prieinamumas mažosioms ir vidutinėms įmonėms bei fiziniams asmenims. Fiksuotas teismo išlaidas, įskaitant jo narių atlyginimų ir administracinių bei sekretoriato paslaugų išlaidas, iš esmės turėtų padengti Konvencijos, kuria įsteigiamas daugiašalis teismas, susitariančiosios šalys. Dėl tokių išlaidų padalijimo susitariančiosioms šalims turėtų būti sprendžiama laikantis teisingumo principo, pagal kurį gali būti atsižvelgta į tokius veiksnius kaip šalių ekonominio išsivystymo lygis, susitarimų, kuriuose dalyvauja konkreti šalis, skaičius, atitinkamas šalių tarptautinių investicijų srautų dydis.

14.Sąjunga turėtų siekti užtikrinti, kad prireikus būtų suteikta finansinė parama, kad besivystančios ir mažiausiai išsivysčiusios šalys galėtų veiksmingai dalyvauti investicinių ginčų sprendimo procedūroje. Tokia iniciatyva gali būti įtraukta į daugiašalio investicinių ginčų teismo steigimo procesą arba įgyvendinta atskirai.

15.Konvenciją, kuria įsteigiamas daugiašalis teismas, turėtų galėti pasirašyti ir prie jos prisijungti bet kuri suinteresuotoji šalis ir ekonominės integracijos regioninė organizacija, kuri yra investicijų susitarimo šalis. Joje turėtų būti numatytas greitas įsigaliojimas, kai tik bus deponuotas būtiniausias ratifikavimo dokumentų skaičius.

(1) Šio sprendimo taikymo sričiai nepriklauso ginčai, kylantys dėl dvišalių investicijų sutarčių, sudarytų tarp valstybių narių (t. y. ES vidaus dvišalių investicijų sutarčių), ir ginčai tarp valstybės narės investuotojo ir valstybės narės pagal Energetikos chartijos sutartį.
Top