EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011AE0538

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl pasiūlymo dėl Tarybos direktyvos, kuria iš dalies keičiamos Direktyvos 2000/75/EB nuostatos dėl vakcinavimo nuo mėlynojo liežuvio ligos (COM(2010) 666 galutinis – 2010/0326 (COD))

OL C 132, 2011 5 3, p. 92–93 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

3.5.2011   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 132/92


Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl pasiūlymo dėl Tarybos direktyvos, kuria iš dalies keičiamos Direktyvos 2000/75/EB nuostatos dėl vakcinavimo nuo mėlynojo liežuvio ligos

(COM(2010) 666 galutinis – 2010/0326 (COD))

2011/C 132/18

Vienintelis pranešėjas Ludvík JÍROVEC

Europos Sąjungos Taryba, vadovaudamasi Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 43 straipsnio 2 dalimi, 2011 m. sausio 26 d. nusprendė pasikonsultuoti su Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetu dėl

Pasiūlymo dėl Tarybos direktyvos, kuria iš dalies keičiamos Direktyvos 2000/75/EB nuostatos dėl vakcinavimo nuo mėlynojo liežuvio ligos

COM(2010) 666 galutinis – 2010/0326 (COD).

Žemės ūkio, kaimo plėtros ir aplinkos skyrius, kuris buvo atsakingas už Komiteto darbo šiuo klausimu organizavimą, 2011 m. vasario 28 d. priėmė savo nuomonę.

470-ojoje plenarinėje sesijoje, įvykusioje 2011 m. kovo 15–16 d. (2011 m. kovo 15 d. posėdis), Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas priėmė šią nuomonę 185 nariams balsavus už, 2 – prieš ir 12 susilaikius.

1.   Išvados ir rekomendacijos

1.1   Komitetas rekomenduoja tokiu pat būdu iš dalies keisti 2007 m. spalio 26 d. Komisijos reglamentą (EB) Nr. 1266/2007 dėl Tarybos direktyvos 2000/75/EB įgyvendinimo taisyklių, susijusių su tam tikrų mėlynojo liežuvio ligai neatsparių rūšių gyvūnų kontrole, stebėsena, priežiūra ir judėjimo ribojimais.

1.2   Komitetas primena, kad nutraukiant vakcinavimą nuo snukio ir nagų ligos ir nuo kiaulių maro vienas iš svariausių argumentų, pagrindžiančių tokius veiksmus, buvo tai, kad išlaidos, susijusios su galimų židinių išnaikinimu, būsiančios mažesnės už vakcinacijos išlaidas.

1.3   Komiteto manymu, svarbu pabrėžti, jog ES valstybėms narėms turi būti sudaryta galimybė pačioms priimti sprendimą šiuo klausimu, nes vidutinio klimato zonai priklausančių ir pietinių šalių epideminės situacijos skiriasi, taip pat skiriasi ir tiems regionams būdingi mėlynojo liežuvio ligos tipai. Vakcinacijos atsisakiusios valstybės turi daugiau galimybių diagnozuoti ligą. Esama pavojaus susidurti su naujomis azijinėmis ligos atmainomis, kurias ne taip lengva diagnozuoti.

1.4   Komitetas mano, kad nagrinėjamoje iš dalies keičiamoje direktyvoje tinkamai atsižvelgiama į naujausius technologijų pasiekimus vakcinų gamybos srityje konstatuojant, jog jos gali būti naudojamos už teritorijų, kur ribojamas gyvūnų judėjimas, ribų. Šiuo pasiūlymu iš dalies keisti direktyvą užtikrinama, kad valstybės narės nepatirs papildomų administracinių išlaidų, išskyrus išlaidas, susijusias su informavimu apie tam tikros vakcinavimo programos įgyvendinimą. Nenumatoma, kad šis pasiūlymas turėtų kokių nors rimtų socialinių padarinių. Komitetas visiškai pritaria direktyvos tikslui ir palankiai vertina nagrinėjamą pasiūlymą.

2.   Įžanga ir svarbiausios komunikato nuostatos

2.1   Šiuo pasiūlymu dėl Tarybos direktyvos siekiama keisti su vakcinavimu susijusias nuostatas, kurias iki šiol reglamentavo Direktyva 2000/75/EB, ir padaryti jas lankstesnes atsižvelgiant į tai, kad šiuo metu esama inaktyvintų vakcinų, kurias galima sėkmingai naudoti ir teritorijose, kuriose neribojamas gyvūnų judėjimas.

2.2   Komisija mano, kad būtina iš dalies keisti teisės aktus, kad būtų atsižvelgta į technologinę vakcinų gamybos pažangą. Jos siūlomu teisės akto pakeitimu bus sudarytos sąlygos pasirinkti tinkamą mėlynojo liežuvio ligos kontrolės strategiją atsižvelgiant į konkrečią situaciją valstybėse narėse be bereikalingo Sąjungos kišimosi.

2.3   Šiuo metu bendrai pripažįstama, kad inaktyvintų vakcinų naudojimas yra tinkamiausia aiškius simptomus turinčios mėlynojo liežuvio ligos kontrolės ir prevencijos priemonė Sąjungoje. Naudojant šias vakcinas galima atsisakyti dabartinių kliūčių prevenciniam vakcinavimui už teritorijų, kuriose ribojamas gyvūnų judėjimas, ribų.

3.   Pastabos

3.1   Per pastaruosius trejus metus buvo sukurtos šiuolaikinės inaktyvintos mėlynojo liežuvio ligos vakcinos, kurias galima saugiai naudoti už teritorijų, kuriose taikomi ribojimai, ribų. Todėl valstybės narės gali pačios parengti nacionalines ligos kontrolės ir prevencijos strategijas be bereikalingo Sąjungos kišimosi.

3.2   Pasiūlymu padidinus mėlynojo liežuvio ligos kontrolės priemonių skaičių turėtų sumažėti šios ligos neigiamas ekonominis ir socialinis poveikis. Vis dėlto sunku tiksliai kiekybiškai įvertinti šio pasiūlymo naudą, nes ji priklausys nuo sunkiai nuspėjamų ligos, kuri jau nebėra egzotinė retenybė Europoje, pokyčių.

3.3   Pasiūlymas neturi įtakos dabartinėms ligos kontrolės priemonėms. Todėl jis neturės tiesioginio poveikio ES metinėms ir daugiametėms tam tikrų gyvūnų ligų likvidavimo, kontrolės ir stebėsenos programoms.

3.4   Šiuo pasiūlymu leidžiama vykdyti vakcinavimą visoje ES teritorijoje, todėl bus galima sumažinti tiesioginius ir netiesioginius dėl mėlynojo liežuvio ligos patiriamus nuostolius ir taip sušvelninti neigiamą šios ligos poveikį ekonomikai.

3.5   Pasiūlymu bus sudarytos sąlygos vykdyti vakcinavimą platesniu mastu ir gali būti atverta platesnė rinka inaktyvintą mėlynojo liežuvio ligos vakciną gaminančioms farmacijos bendrovėms.

2011 m. kovo 15 d., Briuselis

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas

Staffan NILSSON


Top