Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022D2452

    Komisijos įgyvendinimo sprendimas (ES) 2022/2452 2022 m. gruodžio 8 d. kuriuo nustatomos Tarybos direktyva (ES) 2019/997 nustatyto ES laikinojo kelionės dokumento papildomos techninės specifikacijos (SECRET UE/EU SECRET non classifiée en l’absence de la partie II de l’annexe / when detached from Part II of the Annex – non-classified.) (pranešta dokumentu Nr. C(2022) 8938)

    C/2022/8938

    OL L 320, 2022 12 14, p. 47–53 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2022/2452/oj

    2022 12 14   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    L 320/47


    KOMISIJOS ĮGYVENDINIMO SPRENDIMAS (ES) 2022/2452

    2022 m. gruodžio 8 d.

    kuriuo nustatomos Tarybos direktyva (ES) 2019/997 nustatyto ES laikinojo kelionės dokumento papildomos techninės specifikacijos (1)

    (pranešta dokumentu Nr. C(2022) 8938)

    EUROPOS KOMISIJA,

    atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo,

    atsižvelgdama į 2019 m. birželio 18 d. Tarybos direktyvą (ES) 2019/997, kuria nustatomas ES laikinasis kelionės dokumentas ir panaikinamas Sprendimas 96/409/BUSP (2), ypač į jos 9 straipsnio 1 dalį,

    kadangi:

    (1)

    Direktyva (ES) 2019/997 nustatomos taisyklės dėl sąlygų ir procedūros, kurios taikomos trečiosiose šalyse neatstovaujamiems piliečiams siekiant gauti ES laikinąjį kelionės dokumentą (toliau – ES LKD), ir nustatomas vienodas dokumento formatas, kurį sudaro vienoda ES LKD forma ir vienoda ES LKD įklija;

    (2)

    Direktyvos (ES) 2019/997 prieduose pateikiamos specifikacijos, kurias turi atitikti vienoda ES LKD forma ir įklija. Dabar būtina nustatyti papildomas technines specifikacijas, susijusias su vienodos ES LKD formos ir įklijos dizainu, formatu ir spalvomis, vienodos ES LKD formos medžiagos ir spaudos būdų reikalavimais bei apsaugos priemonėmis ir reikalavimais, įskaitant griežtesnius apsaugos nuo apgaulės, padirbinėjimo ir klastojimo standartus;

    (3)

    siekiant užkirsti kelią padirbinėjimui ir klastojimui ir atsižvelgiant į ypatingą šio sprendimo priedo II dalyje išdėstytų papildomų techninių specifikacijų pobūdį, jos turi būti slaptos ir neskelbiamos;

    (4)

    siekiant užtikrinti informacinių dokumentų buvimą, valstybės narės turėtų viena kitai ir Komisijai pateikti savo ES LKD pavyzdžius ir saugoti paskesnių spausdinimo partijų pavyzdžius;

    (5)

    šiame sprendime numatytos priemonės atitinka pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 1683/95 (3) 6 straipsnį įsteigto komiteto nuomonę,

    PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

    1 straipsnis

    Papildomos techninės specifikacijos, susijusios su ES laikinųjų kelionės dokumentų (ES LKD) būtinomis gamybos sąlygomis, nurodymais ir standartais, išdėstomos priedo I dalyje.

    Papildomos techninės specifikacijos, susijusios su vienodos ES LKD formos ir įklijos dizainu, formatu ir spalvomis, vienodos ES LKD formos medžiagos ir spaudos būdų reikalavimais ir apsaugos priemonėmis ir reikalavimais, įskaitant griežtesnius apsaugos nuo apgaulės, padirbinėjimo ir klastojimo standartus, išdėstomos priedo II dalyje. Priedo II dalis žymima slaptumo žyma SECRET UE/EU SECRET.

    2 straipsnis

    Kiekviena valstybė narė atsiunčia Komisijai ir kitoms valstybėms narėms savo ES LKD pavyzdžius. Kiekviena valstybė narė taip pat saugo paskesnių spausdinimo partijų pavyzdžius ir užtikrina galimybę Komisijai ir kitoms valstybėms narėms su jais susipažinti.

    3 straipsnis

    Šis sprendimas skirtas valstybėms narėms.

    Priimta Briuselyje 2022 m. gruodžio 8 d.

    Komisijos vardu

    Didier REYNDERS

    Komisijos narys


    (1)  SECRET UE/EU SECRET non classifiée en l’absence de la partie II de l’annexe / when detached from Part II of the Annex – non-classified.

    (2)   OL L 163, 2019 6 20, p. 1.

    (3)   1995 m. gegužės 29 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1683/95, nustatantis vienodą vizų formą (OL L 164, 1995 7 14, p. 1).


    PRIEDAS

    ES laikinojo kelionės dokumento papildomos techninės specifikacijos

    I dalis

    Būtinos gamybos sąlygos, nurodymai ir standartai (1)

    1.

    TURINYS 50

    2.

    NURODYMAI DĖL GAMINTOJŲ 50

    3.

    FIZINIS SAUGUMAS 50

    3.1.

    GAMYBOS PASTATAI 50

    3.2.

    APSAUGOS PERSONALAS 50

    3.3.

    SAUGUMO KONTROLĖS PATALPA 51

    3.4.

    LANKYTOJŲ ARBA TREČIŲJŲ ŠALIŲ PATEKIMAS Į VIDŲ 51

    3.5.

    DARBUOTOJŲ PATEKIMAS Į VIDŲ 51

    3.6.

    GAMYBOS ZONOS KONTROLĖ 51

    3.7.

    ĮVEŽAMŲ IR IŠVEŽAMŲ MEDŽIAGŲ TVARKYMAS 51

    3.8.

    PRISTATYMAS 51

    4.

    GAMYBOS METODŲ IR MEDŽIAGŲ APSAUGA 52

    4.1.

    PLOKŠTĖS 52

    4.2.

    POPIERIUS 52

    4.3.

    DIFRAKCINĖ OPTIŠKAI KINTANČIO VAIZDO PRIEMONĖ 52

    4.4.

    APSAUGINIAI DAŽAI 53

    4.5.

    LAIKYMAS 53

    5.

    KOKYBĖS KONTROLĖ 53

    6.

    NUORODOS 53

    1.   TURINYS

    Šioje priedo dokumento dalyje nustatomos ES laikinųjų kelionės dokumentų (ES LKD) gamybos taisyklės.

    Ši priedo dalis gali būti pateikta galimoms apsauginės spaudos gaminius spausdinančioms spaustuvėms, pavyzdžiui, konkurso metu.

    2.   NURODYMAI DĖL GAMINTOJŲ

    ES LKD gamybą vykdyti turi tik viešosios arba privačiosios apsauginės spaudos gaminius spausdinančios spaustuvės arba institucijos, kurioms valstybės narės pateikė užsakymą ir kurios gali gaminti aukšto apsaugos lygio dokumentus.

    Tokios bendrovės arba institucijos turi galėti įrodyti savo kompetenciją imtis tokios gamybos. Pagrindinė gamintojo buveinė turi būti Sąjungoje, o ES LKD taip pat turi būti gaminama Sąjungoje.

    ES LKD gamybos perduoti trečiajai šaliai negalima (tai netaikoma žaliavoms ir sudėtinėms dalims, tokioms kaip plaušeliai ir nepadirbamasis popierius), nebent sutartį dėl ES LKD gamybos sudaranti valstybė narė suteikia tam leidimą ir apie tai praneša Europos Komisijai. Trečiosiomis šalimis esančios bendrovės, kurios imasi dalies ES LKD gamybos, taip pat privalo laikytis šiame dokumente išvardytų saugumo standartų ir praktikos.

    Gamintojas turi būti sertifikuotas pagal standartų ISO 9001 „Kokybės valdymo sistema“ ir ISO/IEC 27001 „Informacijos saugumo valdymo sistemos“ reikalavimus.

    Be to, gamintojas privalo turėti galiojantį ISO 14298 „Apsauginės spaudos procesų valdymo“ sertifikatą (anksčiau – CWA 14641), kurio lygis – bent „Vyriausybinis“ („Governmental“), arba lygiavertį sertifikatą pagal nacionalines reguliavimo nuostatas.

    Valstybei narei paprašius, gamintojai privalo pateikti saugumo audito sertifikatų informaciją.

    Valstybės narės privalo užtikrinti, kad gamintojai laikytųsi šių taisyklių, ir privalo pranešti Komisijai apie bendrovę, kuri buvo atrinkta vykdyti gamybą.

    Gamintojas privalo pranešti valstybei narei apie bet kokį su ES LKD, pagrindinėmis medžiagomis arba fiziniu infrastruktūros saugumu gamybos metu susijusį saugumo pažeidimą; valstybė narė nepagrįstai nedelsdama turi informuoti Komisiją.

    3.   FIZINIS SAUGUMAS

    Šiame skirsnyje išdėstyti reikalavimai papildo standartą ISO 14298 ir yra privalomi ES LKD gamybos metu. Jie taip pat taikomi medžiagoms, pusgaminiams ir ES LKD laikymui.

    Fizinis gamybos teritorijos ir pastatų saugumas turi būti užtikrinamas pagal standartą ISO 14298 ir „Intergraf“ sertifikavimo reikalavimus (ypač atsižvelgiant į E rizikos kategoriją „Su fiziniu įsibrovimu ir prieiga susijusi rizika“) arba pagal lygiavertes nacionalines reguliavimo nuostatas.

    Visi asmenys (darbuotojai, apsaugos personalas, lankytojai, trečiosios šalys ir kt.), kurie yra gamintojo teritorijoje arba gamybos pastatuose, turi būti kontroliuojami laikantis standarto ISO 14298 arba „Intergraf“ sertifikavimo reikalavimų arba lygiaverčių nacionalinių reguliavimo nuostatų.

    3.1.   GAMYBOS PASTATAI

    Visi pastatai, kuriuose laikomos ir tvarkomos žaliavos, pusgaminiai bei gatavi gaminiai, turi būti sertifikuoti bent lygiu „Vyriausybinis“ („Governmental“) pagal standartą ISO 14298 arba lygiaverčiu lygiu pagal nacionalines reguliavimo nuostatas.

    3.2.   APSAUGOS PERSONALAS

    Gamintojas turi paskirti specialų atskirą padalinį arba geros reputacijos sertifikuotą apsaugos bendrovę bei gerai parengtą apsaugos personalą, atsakingus už saugumą teritorijoje ir gamybos zonose. Rekomenduojama, kad išorinė apsaugos bendrovė būtų sertifikuota atsižvelgiant į kokybės aspektus (pvz., ISO 9001, DIN 77200).

    3.3.   SAUGUMO KONTROLĖS PATALPA

    Gamintojas savo gamybos teritorijoje turi turėti saugumo kontrolės patalpą. Fizinio saugumo priemonės privalo atitikti standarto EN 50518 reikalavimus (sertifikuoti nereikalaujama) arba nacionalines reguliavimo nuostatas ir (arba) standartus. Nukrypstant nuo ankstesnio sakinio, galima nukrypti nuo standarto EN 50518, jei nukrypimai grindžiami rizikos vertinimu. Įėjimo į saugumo kontrolės patalpą durys ir iš įėjimo, ir iš išėjimo pusės privalo turėti kortelių skaitlį arba biometrinės prieigos kontrolės sistemą, kuriais naudojantis registruojami visi įeinantys ir išeinantys asmenys; durys taip pat turi turėti įdiegtą kortelės perdavimo blokavimo ar įėjimo iš paskos blokavimo (angl. anti-pass back) funkciją.

    Rekomenduojama, kad visą laiką budėtų ne mažiau kaip du operatoriai (apsaugos darbuotojai). Rekomenduojama, kad tie operatoriai (apsaugos darbuotojai) būtų gamintojo darbuotojai.

    3.4.   LANKYTOJŲ ARBA TREČIŲJŲ ŠALIŲ PATEKIMAS Į VIDŲ

    Bet kokios trečiosios šalies arba lankytojo patekimas į gamybos zonas turi būti griežtai kontroliuojamas atsižvelgiant į standartą ISO 14298. Tokie asmenys turi būti visą laiką lydimi ir visuomet nešiotis asmens tapatybę patvirtinantį leidimą taip, kad jis būtų matomas.

    3.5.   DARBUOTOJŲ PATEKIMAS Į VIDŲ

    Patekti į gamybos zonas turi būti leidžiama tik įgaliotiems darbuotojams, taikant patekimo kontrolės sistemą, kuri griežtai grindžiama kiekvieno atskiro asmens patikra. Turi būti įdiegta patekimo kontrolės procedūra. Rekomenduojama, kad patekimo teisė būtų suteikiama tik vadovaujantis principu „būtina žinoti“.

    3.6.   GAMYBOS ZONOS KONTROLĖ

    Gamybos zonos turi būti kontroliuojamos visada. Kai gamybos zonos nenaudojamos, jos turi būti fiziškai užrakintos ir stebimos.

    Jei patekti į tokias gamybos zonas taptų būtina tuo metu, kai gamyba nevyksta, apie tai turi būti pranešta saugumo padaliniui ir jo atstovai turi dalyvauti į jas patenkant. Tokiais atvejais, jei saugumo padalinio atstovai fiziškai nebūtų vietoje, į gamybos zonas turi būti negalima patekti (skirtingi rakto (-ų) turėtojai).

    3.7.   ĮVEŽAMŲ IR IŠVEŽAMŲ MEDŽIAGŲ TVARKYMAS

    Gamintojas privalo turėti specialias siuntimo ir pristatymo zonas, kuriose tvarkomos įvežamos ir išvežamos medžiagos ir gaminiai. Visos siuntimo ir pristatymo zonos durys, įskaitant ją juosiančios tvoros vartus, tarpines duris ir vidines siuntimo ir pristatymo zonos duris, turi veikti elektroniniu būdu ir susietai, t. y. kai atidaromos vienos durys, kitos durys yra užrakinamos elektroniniu būdu.

    Turi būti įdiegtos tokioms medžiagoms vežti skirtomis transporto priemonėmis vykstančių lankytojų ir vairuotojų patikros procedūros. Informacija apie kiekvieną medžiagos pristatymą turi būti įtraukiama į žurnalą.

    3.8.   PRISTATYMAS

    ES LKD pristatymą reguliuoja sutartį sudaranti valstybė narė kartu su gamintoju. Kadangi gatavi, bet nepersonalizuoti ES LKD laikomi didelės rizikos gaminiais, jų vežimo saugumo lygis turi būti aukščiausias.

    Turi būti atliktas ir patvirtintas dokumentais kiekvienos rūšies vežimo bendras rizikos vertinimas, ir turi būti įgyvendinamos bet kokios papildomos apsaugos priemonės, kurios įvertinus laikomos būtinomis (pvz., šarvuotoji transporto priemonė, lydinčioji transporto priemonė). Tie vertinimai turi būti peržiūrimi kaskart pakitus atitinkamoms aplinkybėms.

    Visa pakrovimo ir iškrovimo veikla, įskaitant pristatymą gaunančiajai šaliai, turi būti stebima taikant dvigubą kontrolę, t. y. turi dalyvauti du arba daugiau asmenų.

    Vežimo dokumentuose turi būti nurodomi vežamų ES LKD serijos numeriai.

    Rekomenduojama, kad transporto priemonių, kuriomis vežami apsauginės spaudos gaminiai, padėtis ir vieta vežant būtų tikrinamos reguliariais intervalais. Turi būti naudojamos bent dvi nepriklausomos sistemos, kuriomis užtikrinamas veiksmingas ryšys su išorės partneriais, jei kiltų kokių nors vežimo sutrikimų.

    Apie bet kokią problemą (pvz., jei kuri nors susijusi šalis nesilaiko šių būtiniausių vežimo reikalavimų, transporto priemonė užpuolama arba kas nors vežant dėl kokios nors priežasties prarandama) turi būti nedelsiant pranešta gamybos bendrovei.

    Prie apsaugotųjų gaminių negali būti prieigos iš vairuotojo kabinos. Jie turi būti vežami metaliniame visiškai uždarame skyriuje (negali būti naudojamos transporto priemonės su tentiniu kėbulu), į kurį pakraunama ir iš kurio iškraunama per užrakinamas duris. Spynų raktai negali būti vežami toje transporto priemonėje.

    4.   GAMYBOS METODŲ IR MEDŽIAGŲ APSAUGA

    Šiame skirsnyje išdėstoma būtina informacija apie gaminant ES LKD naudojamas sudėtines dalis. Gamintojas privalo parengti tikslią ir išsamią audito nuo apsauginių medžiagų gavimo iki ES LKD pristatymo seką. Į ją būtina įtraukti ir nereikalingos, sugadintos arba pusiau pagamintos medžiagos sunaikinimą.

    Be to, gamintojas pasirenka žaliavų tiekėjus ir už juos atsako. Kai būtina, juos taip pat turi patvirtinti atitinkama valstybė narė. Rekomenduojama, kad apsauginės spaudos žaliavų tiekėjai būtų sertifikuoti tokiu pat lygiu kaip gamintojai, ypač atsižvelgiant į standartą ISO 14298. Jei gamintojas laikytų tiekėją turinčiu gerą reputaciją ir patikimu (ir atitinkamai jį būtų patikrinęs), bet šis nebūtų sertifikuotas, tuomet reikia gauti atitinkamos sutartį sudarančios valstybės narės pritarimą, o valstybė narė privalo apie tai pranešti Komisijai.

    4.1.   PLOKŠTĖS

    Rekomenduojama, kad visos ES LKD gaminti naudojamos spaudos plokštės būtų gaminamos įgaliotojo gamintojo patalpose, kuriose gaminami ES LKD. Jei spaudos plokščių jau nebereikėtų (pvz., dėl nusidėvėjimo, defektų ir kt.), jos turi būti padaromos netinkamos naudoti ir saugiai tinkamu būdu sunaikintos.

    Visos plokštės, kurių gali reikėti kitoms gamybos partijoms, turi būti laikomos saugioje zonoje bendrovės teritorijoje.

    Jei gamintojas spaudos plokščių gaminti savo patalpose negalėtų, būtinas spaudos plokštes galima užsisakyti tik iš kito geros reputacijos plokščių gamintojo, kuris, pavyzdžiui, anksčiau gamino plokštes ES vizos įklijai. Tačiau toks plokščių gamintojas turi būti sertifikuotas pagal standartą ISO 14298. Tokios plokštės gali būti pristatytos įgaliotiesiems gamintojams tik gavus valstybės narės leidimą. Apie jį turi būti pranešta ir Komisijai.

    4.2.   POPIERIUS

    Turi būti griežtai kontroliuojamas ES LKD gaminamas popierius. Tai taikoma ir paties popieriaus gamybai, ir tolesniems būtiniems veiksmams (lipniojo laikmens pritvirtinimui). Turi būti atlikta visų ritinių ir lapų saugumo patikra, kad būtų galima užtikrinti atskaitomybę tiekimo grandinėje.

    Visas ES LKD gamintojui pristatytinas popierius turi būti suskaičiuotas prieš jį pristatant. Gamintojui pristatomi ir gamyboje naudojami lapai turi būti tikrinami ir tvarkoma jų apskaita.

    Popierius gamintojams turi būti pristatomas saugiomis transporto priemonėmis. Turi būti atliktas ir patvirtintas dokumentais vežimo bendras rizikos vertinimas, ir turi būti įgyvendinamos bet kokios papildomos apsaugos priemonės, kurios įvertinus laikomos būtinomis (pvz., šarvuotoji transporto priemonė, lydinčioji transporto priemonė). Tie vertinimai turi būti peržiūrimi kaskart pakitus atitinkamoms aplinkybėms.

    4.3.   DIFRAKCINĖ OPTIŠKAI KINTANČIO VAIZDO PRIEMONĖ

    ES LKD skirtos difrakcinės optiškai kintančio vaizdo priemonės (DOVID) gamyba ir naudojimas turi būti kontroliuojami ir tvarkoma jų apskaita. Tai taikoma ne tik gataviems DOVID ženklams, bet ir pusgaminiams bei sugadintiems gaminiams arba atliekoms.

    DOVID ženklai įgaliotiesiems gamintojams turi būti pristatomi saugiomis transporto priemonėmis. Pristatytinų DOVID skaičius turi būti registruojamas.

    Gamintojo patalpose naudotini DOVID ženklai taip pat turi būti kontroliuojami ir tvarkoma jų apskaita. Visos atliekos turi būti laikomos saugiai ir gali būti saugiai sunaikinamos vėliau, kaip tinkama. Turi būti tvarkoma DOVID ženklų apskaita, kad, jei būtų pareikalauta, būtų galima užtikrinti visą audito seką.

    Komisija arba valstybė narė kasmet gali užsakyti DOVID kaip grupinį užsakymą, kad sumažėtų kaina atskiroms valstybėms narėms. Valstybės narės yra atsakingos už sutarčių ir finansines sąlygas pagal grupinį užsakymą. Teikiant grupinį DOVID užsakymą dalyvauti gali tik gamintojai, apie kuriuos pranešta.

    4.4.   APSAUGINIAI DAŽAI

    ES LKD gamybai naudojami apsauginiai dažai. Tokių dažų naudojimas yra ribojamas. Dažus galima užsisakyti iš geros reputacijos tiekėjų, iš kitų ES LKD gamintojų arba jie gali būti gaminami gamintojų patalpose. Gamintojas gali pristatyti tokius dažus kitam įgaliotajam gamintojui tik gavęs pastarojo leidimo gaminti ES LKD įrodymą.

    Apsauginiai dažai privalo būti laikomi saugioje zonoje. Kad būtų galima stebėti gamybos procese naudojamus apsauginius dažus, būtinas audito procesas.

    4.5.   LAIKYMAS

    Gaminant ES LKD naudojamos medžiagos gali būti suskirstytos į tokias kategorijas:

    pagrindinės medžiagos (pvz., dažai, nepadirbamasis popierius),

    pagrindinės priemonės (pvz., spaudos plokštės),

    pusgaminiai (nebaigtos formos ir (arba) įklijos, kurių gamybos etapai dar ne visi baigti),

    baigti ES LKD – forma ir įklija.

    Laikant ir tvarkant gaminį būtina derama apsauga, atskaitomybė ir kontrolė kiekviename etape. Rekomenduojama, kad laikymo zonos atitiktų saugykloms taikomus reikalavimus (žr. ISO 14298).

    5.   KOKYBĖS KONTROLĖ

    Kiekvienas ES LKD gamintojas, pasikonsultavęs su gamybai leidimą suteikiančia valstybe nare, gali patikslinti, kokią kokybės kontrolę rekomenduojama taikyti kiekvienu gamybos etapu. Tokia kokybės kontrole turi būti užtikrinama, kad pagaminti ES LKD atitiktų technines specifikacijas, nustatytas Tarybos direktyva (ES) 2019/997 ir jos pagrindu priimtais įgyvendinimo aktais, t. y. kad įvairių ES LKD gamybos partijų kokybė skirtųsi kuo mažiau.

    Jei būtų pagaminti ir išleisti į apyvartą techninių specifikacijų neatitinkantys ES LKD, atitinkama valstybė narė privalo nedelsdama apie tai pranešti kitoms valstybėms narėms ir Komisijai.

    6.   NUORODOS

    ISO 14298

    „Apsauginės spaudos procesų valdymas“ (anksčiau – CWA 14641)

    EN 50518

    „Stebėjimo ir pavojaus signalų priėmimo centras“

    ISO 9001

    „Kokybės valdymo sistemos“

    ISO/IEC 27001

    „Informacijos saugumo valdymo sistemos“


    (1)  SECRET UE/EU SECRET non classifiée en l’absence de la partie II de l’annexe / when detached from Part II of the Annex – non-classified.


    Top