Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009D0544

    2009/544/EB: 2008 m. rugpjūčio 13 d. Komisijos sprendimas, kuriuo nustatomi ekologiniai kriterijai, taikomi suteikiant Bendrijos ekologinį ženklą patalpų vidaus apdailos dažams ir lakams (pranešta dokumentu Nr. C(2008) 4453) (Tekstas svarbus EEE)

    OL L 181, 2009 7 14, p. 39–48 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Šis dokumentas paskelbtas specialiajame (-iuosiuose) leidime (-uose) (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 02/06/2014; panaikino 32014D0312

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2009/544/oj

    14.7.2009   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    L 181/39


    KOMISIJOS SPRENDIMAS

    2008 m. rugpjūčio 13 d.

    kuriuo nustatomi ekologiniai kriterijai, taikomi suteikiant Bendrijos ekologinį ženklą patalpų vidaus apdailos dažams ir lakams

    (pranešta dokumentu Nr. C(2008) 4453)

    (Tekstas svarbus EEE)

    (2009/544/EB)

    EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA,

    atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį,

    atsižvelgdama į 2000 m. liepos 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1980/2000 dėl pakeistos Bendrijos ekologinio ženklo suteikimo sistemos (1), ypač jo 6 straipsnio 1 dalies antrą pastraipą;

    kadangi:

    (1)

    Pagal Reglamentą (EB) Nr. 1980/2000 Bendrijos ekologinis ženklas gali būti suteiktas produktui, kurio savybėmis labai prisidedama prie pagrindinių aplinkosaugos aspektų gerinimo.

    (2)

    Reglamente (EB) Nr. 1980/2000 numatoma, kad konkretūs kriterijai, rengiami remiantis Europos Sąjungos Ekologinio ženklinimo valdybos kriterijų projektu, turi būti nustatomi pagal produktų grupes.

    (3)

    Jame numatoma ir tai, kad ekologinių kriterijų, taip pat su tais kriterijais susijusių reikalavimų vertinimo bei patikros persvarstymas turi būti atliekamas laiku, dar nepasibaigus konkrečių produktų grupių kriterijų galiojimo laikotarpiui.

    (4)

    Remiantis Reglamentu (EB) Nr. 1980/2000 buvo laiku persvarstyti ekologiniai kriterijai ir susiję vertinimo bei patikros reikalavimai, nustatyti 2002 m. rugsėjo 3 d. Komisijos sprendime 2002/739/EB, nustatančiame patikslintus ekologinius kriterijus, taikomus suteikiant patalpų vidaus apdailos dažams ir lakams Bendrijos ekologinius ženklus, ir iš dalies keičiančiame Sprendimą 1999/10/EB (2). Tie ekologiniai kriterijai ir susiję vertinimo bei patikros reikalavimai taikomi iki 2009 m. vasario 28 d.

    (5)

    Atsižvelgiant į šį persvarstymą ir į mokslo pažangą bei rinkos pokyčius, būtų tikslinga pakeisti sąvokos „produktų grupė“ apibrėžtį ir nustatyti naujus ekologinius kriterijus.

    (6)

    Todėl Sprendimą 2002/739/EB reikėtų pakeisti kitu.

    (7)

    Ekologiniai kriterijai ir susiję vertinimo bei patikros reikalavimai turėtų būti taikomi iki ketverius metus nuo šio sprendimo paskelbimo dienos.

    (8)

    Gamintojams, kurių produktams iki 2008.8.18 suteiktas patalpų apdailos dažų ir lakų ekologinis ženklas arba kurie paprašė suteikti šį ženklą iki 2008.8.18 turėtų būti suteiktas pereinamasis laikotarpis, kad jie turėtų pakankamai laiko taip pritaikyti savo produktus, kad šie atitiktų pakeistus kriterijus ir reikalavimus. Siekiant teisinio aiškumo gamintojams turėtų būti leidžiama iki 2009 m. vasario 28 d. pateikti paraiškas, parengtas pagal Sprendime 2002/739/EB arba šiame sprendime nustatytus kriterijus. Po tos dienos turėtų būti taikomi tik šiame sprendime nustatyti kriterijai.

    (9)

    Šiame sprendime numatytos priemonės atitinka komiteto, įsteigto pagal Reglamento (EB) Nr. 1980/2000 17 straipsnį, nuomonę,

    PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

    1 straipsnis

    1.   Produktų grupei „patalpų vidaus apdailos dažai ir lakai“ priskiriami patalpų viduje naudojami dekoratyviniai ir apsauginiai dažai bei lakai, beicai ir panašūs produktai, apibrėžti 2 dalyje, naudojami vartotojų mėgėjų bei profesionalų ir pirmiausia skirti naudoti patalpų viduje bei parduodami kaip patalpų vidaus apdailos produktai.

    Šią grupę, inter alia, sudaro: grindų dangos ir grindų dažai; produktai, kuriems mėgėjų arba profesionalių dažytojų prašymu reikiamą atspalvį suteikia prekybininkai; atspalvių suteikimo (spalvų derinimo) sistemos; skysti arba pastos pavidalo dekoratyviniai dažai, kuriuos gamintojai, atsižvelgdami į vartotojų poreikius, gali paruošti naudoti, padaryti reikiamo atspalvio ar kitaip paruošti, įskaitant tokios produktų grupės gruntus ir gruntinius dažus.

    2.   Dažai – tai skysta, pastos arba miltelių pavidalo pigmentinė dengimo medžiaga, kuri, ja padengus pagrindą, sudaro nepermatomą plėvelę, turinčią apsauginių, dekoratyvinių arba specialių techninių savybių.

    Lakai – tai skaidri dengimo medžiaga, kuri, ja padengus pagrindą, sudaro permatomą tvirtą plėvelę, turinčią apsauginių, dekoratyvinių arba specialių techninių savybių.

    Apdailos dažai ir lakai – tai dažai ir lakai, kuriais dengiami pastatai, jų apdailos ir kitos detalės, siekiant juos padailinti ir apsaugoti. Dažai ir lakai tepami in situ. Nors pagrindinė dažų bei lakų paskirtis yra apdaila, jie atlieka ir apsauginę funkciją.

    Medžio beicai (lazuriniai lakai) – tai dangos, sudarančios permatomą arba pusiau permatomą plėvelę, padailinančią medieną bei apsaugančią ją nuo klimato poveikio ir palengvinančią medienos priežiūrą.

    Atspalvio suteikimo sistemos – tai spalvotų dažų paruošimo būdas, kai baziniai dažai maišomi su pigmentais.

    3.   Minėtai produktų grupei nepriskiriami šie produktai:

    a)

    antikorozinės dangos;

    b)

    dangos, apsaugančios nuo suteršimo;

    c)

    medienos antiseptikai;

    d)

    dangos, skirtos specialiems pramoniniams tikslams ir profesionalams, įskaitant ypač tvirtas dangas;

    e)

    fasadų dangos;

    f)

    visi produktai, kurie visų pirma skirti naudoti išorėje ir parduodami kaip išorės produktai.

    2 straipsnis

    1.   Kad dažams ir lakams pagal Reglamentą (EB) Nr. 1980/2000 ir šio straipsnio 2 bei 3 dalis būtų suteiktas Bendrijos ekologinis ženklas, jie turi priklausyti produktų grupei „patalpų vidaus apdailos dažai ir lakai“, kaip apibrėžta 1 straipsnyje, ir atitikti šio sprendimo priede nustatytus ekologinius kriterijus.

    2.   Konkrečios galutinės paskirties dvikomponentės reaktyvios dangos turi atitikti šias sąlygas:

    a)

    kiekviena atskira sudedamoji dalis turi atitikti priede nustatytus ekologinius kriterijus (išskyrus lakiesiems organiniams junginiams (LOJ) taikomą kriterijų);

    b)

    prie jų turi būti pridėta informacija, paaiškinanti, kad sudedamosios dalys neturi būti naudojamos pavieniui arba sumaišytos su kitais produktais;

    c)

    galutinis, naudoti paruoštas, produktas taip pat turi atitikti ekologinius kriterijus, įskaitant kriterijų dėl LOJ.

    3.   Dangos, parduodamos kaip patalpų vidaus ir išorės dangos, turi atitikti ir šiame sprendime patalpų vidaus apdailos dažams ir lakams nustatytus kriterijus ir Komisijos sprendime 2009/543/EB (3) išorės dažams ir lakams nustatytus kriterijus.

    3 straipsnis

    Produktų grupei „patalpų vidaus apdailos dažai ir lakai“ nustatyti kriterijai ir susiję vertinimo bei patikros reikalavimai taikomi ketverius metus nuo šio sprendimo įsigaliojimo dienos.

    4 straipsnis

    Administravimo tikslais produktų grupei „patalpų vidaus apdailos dažai ir lakai“ priskiriamas „07“ kodas.

    5 straipsnis

    Sprendimas 2002/739/EB panaikinamas.

    6 straipsnis

    1.   Ekologiniai ženklai, iki 2008 m. rugpjūčio 18 d. suteikti produktams, kurie priskiriami produktų grupei „patalpų vidaus apdailos dažai ir lakai“, gali būti toliau naudojami iki 2009 m. vasario 28 d.

    2.   Jei paraiškos dėl ekologinio ženklo suteikimo produktų grupei „patalpų vidaus apdailos dažai ir lakai“ priskiriamiems produktams buvo pateiktos iki 2008 m. rugpjūčio 18 d. ekologinis ženklas šiems produktams suteikiamas Sprendime 2002/739/EB nustatytomis sąlygomis. Tokiais atvejais ekologinis ženklas gali būti naudojamas iki 2009 m. vasario 28 d.

    3.   Paraiškos dėl produktų, priskiriamų produktų grupei „patalpų vidaus apdailos dažai ir lakai“, teikiamos po 2008 m. rugpjūčio 18 d., bet iki 2009 m. kovo 1 d., gali būti parengtos taikant arba Sprendime 2002/739/EB, arba šiame sprendime nustatytus kriterijus.

    Jei paraiška parengta taikant Sprendime 2002/739/EB nustatytus kriterijus, ekologinis ženklas gali būti naudojamas iki 2009 m. vasario 28 d.

    7 straipsnis

    Šis sprendimas skirtas valstybėms narėms.

    Priimta Briuselyje 2008 m. rugpjūčio 13 d.

    Komisijos vardu

    Olli REHN

    Komisijos narys


    (1)  OL L 237, 2000 9 21, p. 1.

    (2)  OL L 236, 2002 9 4, p. 4.

    (3)  Žr. šio Oficialiojo leidinio p. 27.


    PRIEDAS

    A.   BENDROSIOS NUOSTATOS

    Kriterijų tikslai

    Šiais kriterijais visų pirma siekiama, kad:

    produktas būtų naudojamas efektyviai ir susidarytų kuo mažiau jo atliekų,

    mažinant tirpiklių išmetalus, būtų sumažintas pavojus aplinkai ir kitokio pobūdžio pavojai (pavyzdžiui, troposferos ozonui),

    būtų mažinamos nuodingų arba kitokių teršalų nuotekos į vandenis. Kriterijai nustatyti taip, kad skatintų ženklinti mažiau kenksmingus aplinkai vidaus patalpų dažus ir lakus.

    Vertinimo ir patikros reikalavimai

    Prie kiekvieno kriterijaus nurodomi konkretūs vertinimo ir patikros reikalavimai.

    Jeigu reikalaujama, kad pareiškėjas pateiktų deklaracijas, dokumentus, analizes, bandymų ataskaitas ar kitus kriterijų atitikties įrodymus, turima omenyje, kad prireikus juos gali pateikti pareiškėjas ir (arba) jo tiekėjas (-ai), ir (arba) jo (jų) tiekėjas (-ai), ir t. t.

    Tam tikrais atvejais gali būti taikomi kiti bandymų metodai negu nurodytieji prie kiekvieno kriterijaus, jei jų lygiavertiškumą pripažįsta paraišką vertinanti kompetentinga institucija.

    Prireikus kompetentingos institucijos gali reikalauti patvirtinamųjų dokumentų ir atlikti nepriklausomas patikras.

    Kompetentingoms institucijoms vertinant paraiškas ir kontroliuojant atitiktį kriterijams rekomenduojama atsižvelgti į pripažintų aplinkosaugos valdymo sistemų, tokių kaip AVAS arba ISO 14001, įgyvendinimą (Pastaba. Tokių valdymo sistemų įgyvendinimas nėra privalomas).

    Jei kriterijuose yra nurodytos sudedamosios dalys, jos apima medžiagas ir preparatus. Sąvokų „medžiagos“ ir „preparatai“ apibrėžtys pateiktos REACH reglamente (Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1907/2006 (1)).

    Kompetentingai institucijai turi būti pateikta tiksli produkto sudėtis, nurodant visas jį sudarančias medžiagas, kurias pareiškėjas naudoja. Turi būti pranešta apie kiekvieną medžiagą, kurioje yra daugiau kaip 0,01 % priemaišų, jei kituose kriterijuose nenustatyta dar mažesnė koncentracija.

    B.   EKOLOGINIAI KRITERIJAI

    Pakuotėje parduodamiems dažams ir lakams taikomi visi kriterijai, išskyrus 3 kriterijų dėl LOJ ribų. Pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2004/42/EB (2) LOJ ribos taikomos produktui, kuris paruoštas naudoti, taigi didžiausias LOJ kiekis turėtų būti apskaičiuojamas atsižvelgiant į visus rekomenduojamus priedus, pavyzdžiui, spalvas ir (arba) skiediklius. Skaičiuojant bus reikalingi žaliavų tiekėjų pateikti duomenys apie kietųjų medžiagų kiekį, LOJ kiekį ir produkto tankį.

    1 ir 2 kriterijai taikomi tik baltiems ir šviesiai spalvintiems dažams (įskaitant baigiamąsias dangas, gruntus, gruntinius dažus ir (arba) tarpines dangas).

    Kalbant apie atspalvių suteikimo sistemas, 1 ir 2 kriterijai taikomi tik baltiems dažams (pagrindui, kuriame yra daugiausia TiO2). Kai baltasis pagrindas neatitinka 7 kriterijaus a punkte nurodyto dengiamosios gebos reikalavimo – 8 m2 1 litrui, kai nepermatomumas 98 %, šis kriterijus įvykdomas suteikus atspalvį ir gavus standartinę spalvą RAL 9010.

    1 ir 2 kriterijai netaikomi skaidrioms dangoms.

    1.   Balti pigmentai

    Balto pigmento kiekis (balti neorganiniai pigmentai, kurių šviesos lūžio rodiklis yra didesnis kaip 1,8). Balto pigmento kiekis dažuose turi būti 36 g 1 m2 sausos dangos arba mažiau, dangos nepermatomumas – 98 % Šis reikalavimas netaikomas lakams ir beicams.

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia deklaraciją, kad balti pigmentai nėra naudojami, arba pateikia dokumentus, kuriuose nurodomas jų kiekis ir dengiamoji geba, taip pat detalius skaičiavimus, įrodančius atitiktį šiam kriterijui.

    2.   Titano dioksidas

    Titano dioksidas. Išmetamų atliekų ir nuotekų, susidarančių gaminant titano dioksido pigmentą, kiekiai yra ne didesni kaip (paimta iš Informacinio dokumento apie geriausias turimas didelio kiekio neorganinių medžiagų gamybos technologijas (BREF) (2007 m. rugpjūčio mėn.):

    SOx išmetalai (perskaičiuoti į SO2): 252 mg 1 m2 sausosios dangos (98 % nepermatomumo),

    sulfato atliekos: 18 g 1 m2 sausosios dangos (98 % nepermatomumo),

    chlorido atliekos: 3,7, 6,4 ir 11,9 g 1 m2 sausosios dangos (98 % nepermatomumo) atitinkamai neutralaus rutilo, sintetinio rutilo ir rutilo rūdų.

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia deklaraciją, kad titano dioksidas nėra naudojamas, arba patvirtinamuosius dokumentus, nurodančius šiuos parametrus atitinkančius išlakų ir atliekų išmetalų kiekius kiekius, titano dioksido kiekį produkte, dengiamąją gebą ir detalius skaičiavimus, įrodančius atitiktį šiam kriterijui.

    3.   Lakieji organiniai junginiai (LOJ)

    LOJ kiekis neturi būti didesnis kaip:

    Produktų klasifikacija (Direktyva 2004/42/EB)

    LOJ ribos (g/l, įskaitant vandenį)

    Vidinių sienų ir lubų matinės dangos (blizgesio laipsnis < 25@60 °)

    15

    Vidinių sienų ir lubų blizgiosios dangos (blizgesio laipsnis > 25@60 °)

    60

    Vidaus apdailos ir plakiravimo dažai medienai ir metalui, įskaitant gruntinius dažus

    90

    Vidaus apdailos ir nepermatomi dažai medienai, įskaitant nepermatomus dažus medienai (lazurinius lakus)

    75

    Vidaus plonasluoksniai (kitaip – labai žemo tuklumo lazuriniai) lakai

    75

    Gruntai

    15

    Surišimo gruntai

    15

    Vienkomponentės dengimo medžiagos

    100

    Dvikomponentės dengimo medžiagos, skirtos baigiamosios dangoms, pavyzdžiui, grindų

    100

    Specialiosios dekoratyvinės dengimo medžiagos

    90

    Šiuo atveju lakieji organiniai junginiai (LOJ) – tai organiniai junginiai, kurių pradinis virimo taškas yra 250 °C arba mažiau, išmatuotas esant 101,3 kPa standartiniam slėgiui, kaip nurodyta Direktyvoje 2004/42/EB. Šioje direktyvoje nurodytos dažų ir lakų pakategorės naudojamos LOJ riboms apibrėžti. Čia pateikiamos tik su vidaus dangomis susijusios kategorijos.

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia šio kriterijaus atitikties deklaraciją. Pareiškėjas nurodo LOJ kiekį visuose produktuose.

    4.   Lakieji aromatiniai angliavandeniliai (LAA)

    Lakieji aromatiniai angliavandeniliai nededami tiesiai į produktą prieš suteikiant arba suteikiant jam atspalvį (jei taikoma); tačiau LAA turinčių sudedamųjų dalių gali būti dedama tiek, kad LAA kiekis galutiniame produkte neviršytų 0,1 % (m/m).

    Šiuo atveju lakusis aromatinis angliavandenilis (LAA) – bet kuris Direktyvoje 2004/42/EB apibrėžtas organinis junginys, kurio pradinis virimo taškas yra 250 °C arba mažiau, kai standartinis slėgis lygus 101,3 kPa, ir kurio išplėstos struktūros formulėje yra bent vienas aromatinis žiedas.

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia šio kriterijaus atitikties deklaraciją ir nurodo, kad, išskyrus įmonėje pagamintas sudedamąsias dalis, LAA nepridėta, ir, jei taikoma, tiekėjų deklaracijas apie sudedamąsias dalis, patvirtinančias juose esantį LAA kiekį.

    5.   Sunkieji metalai

    Produkto arba spalvos (jei taikoma) (kai naudojama kaip medžiaga arba bet kurio preparato sudedamoji dalis) sudėtyje neturi būti šių sunkiųjų metalų arba jų junginių: kadmio, švino, chromo VI, gyvsidabrio, arseno, bario (išskyrus bario sulfatą), seleno, stibio.

    Taip pat į juos nededama kobalto, išskyrus kobalto druskas, kurios naudojamos kaip alkidinių dažų džioviklis. Jų koncentracija galutiniame produkte neturi būti didesnė kaip 0,05 % (m/m), matuojant kobalto metalu. Kobaltui pigmentuose šis reikalavimas taip pat netaikomas.

    Sudedamosiose dalyse šių metalų pėdsakai dėl žaliavose esančių priemaišų gali sudaryti iki 0,01 % (m/m).

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia šio kriterijaus atitikties deklaraciją ir sudedamųjų dalių tiekėjų pateiktas deklaracijas (jei taikoma).

    6.   Pavojingos medžiagos

    a.

    Produktai. Prieš suteikiant atspalvį arba jį suteikus (jei taikoma) produktai neturi būti pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 1999/45/EB (3) klasifikuojami kaip labai toksiški, toksiški, pavojingi aplinkai, kancerogeniniai, toksiški reprodukcijai, kenksmingi, koroziniai, mutageniniai arba jautrinantys (nebent tokį poveikį daro jų sudedamosios dalys, paženklintos R43).

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia šio kriterijaus atitikties deklaraciją ir medžiagos, iš kurios produktas pagamintas, saugos duomenų lapą, atitinkantį REACH II priedo reikalavimus.

    b)

    Sudedamosios dalys (labai toksiškos, toksiškos, kancerogeninės, mutageninės, toksiškos reprodukcijai). Jokia sudedamoji dalis, įskaitant naudojamas atspalviui suteikti (jei taikoma), kuri paraiškos teikimo metu atitinka kurios nors iš šių rizikos frazių (ar jų derinių) priskyrimo kriterijus, negali būti naudojama:

    R23 (toksiška įkvėpus),

    R24 (toksiška susilietus su oda),

    R25 (toksiška prarijus),

    R26 (labai toksiška įkvėpus),

    R27 (labai toksiška susilietus su oda),

    R28 (labai toksiška prarijus),

    R33 (pavojinga – kaupiasi organizme),

    R39 (pavojinga – sukelia labai sunkius negrįžtamus sveikatos pakenkimus),

    R40 (įtariama, kad gali sukelti vėžį),

    R42 (gali sukelti alergiją įkvėpus),

    R45 (gali sukelti vėžį),

    R46 (gali sukelti paveldimus genetinius pakenkimus),

    R48 (veikdama ilgą laiką sukelia sunkius sveikatos sutrikimus),

    R49 (įkvėpus gali sukelti vėžį),

    R60 (kenkia vaisingumui),

    R61 (kenkia negimusiam vaikui),

    R62 (gali pakenkti vaisingumui),

    R63 (gali pakenkti negimusiam vaikui),

    R68 (gali sukelti negrįžtamus sveikatos pakenkimus),

    kaip nustatyta Tarybos direktyvoje 67/548/EEB (4) arba Direktyvoje 1999/45/EB. Aktyviąsias sudedamąsias dalis, kurios produkto sudėtyje naudojamos kaip konservantai ir kurioms priskiriama kuri nors iš šių rizikos frazių – R23, R24, R25, R26, R27, R28, R39, R40 arba R48 (arba jų derinių), vis dėlto galima naudoti, jeigu jų kiekis sudaro ne daugiau kaip 0,1 % (m/m) bendros dažų masės.

    Arba galima naudotis Pasauline suderintąja cheminių medžiagų klasifikavimo ir ženklinimo sistema (PSS) (5). Tuomet nenaudojamos sudedamosios dalys, įskaitant naudojamas atspalviams suteikti (jei taikoma), klasifikuojamos taip (arba jų deriniai):

    ūmus toksiškumas (per burną) – I, II, III kategorijos,

    ūmus toksiškumas (per odą) – I, II, III kategorijos,

    ūmus toksiškumas (per kvėpavimo takus) – I, II, III kategorijos,

    kvėpavimo takų jautrinimas – I kategorija,

    mutageninės medžiagos – I, II kategorijos,

    kancerogeninės medžiagos – I, II kategorijos,

    reprodukcijai toksiškos medžiagos – I, II kategorijos,

    sisteminis toksiškumas konkrečiam veikiamam organui (vienkartinis poveikis) – I, II kategorijos,

    sisteminis toksiškumas konkrečiam veikiamam organui (pakartotinis poveikis) – I, II kategorijos,

    kaip nustatyta ST/SG/AC.10/30 (6) ir patikslinta ST/SG/AC.10/34/Add.3 dėl Pasaulinės suderintosios cheminių medžiagų klasifikavimo ir ženklinimo sistemos. Aktyviąsias sudedamąsias dalis, kurios produkto sudėtyje naudojamos kaip konservantai ir kurioms priskiriama kuri nors iš toliau nurodytų PSS kategorijų, vis dėlto galima naudoti, jeigu jų kiekis sudaro ne daugiau negu 0,1 % (m/m) bendros dažų masės:

    ūmus toksiškumas (per burną, odą ir kvėpavimo takus) – I, II, III (tik per burną ir odą);

    sisteminis toksiškumas konkrečiam veikiamam organui (vienkartinis ir (arba) pakartotinis poveikis) – I, II (arba jų deriniai) ir

    kancerogeniškumas – II kategorija.

    Alkidiniuose dažuose gali būti ne daugiau kaip 0,3 % (m/m) metilo etilo ketoksimo.

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia šio kriterijaus atitikties deklaraciją ir medžiagos, iš kurios produktas pagamintas, saugos duomenų lapą, atitinkantį REACH II priedo reikalavimus.

    c)

    Sudedamosios dalys (pavojingos aplinkai). 2 % (m/m) neturi viršyti nė viena sudedamoji dalis, įskaitant naudojamas atspalviui suteikti (jei taikoma), kuri paraiškos įteikimo metu atitinka kurią nors iš šių rizikos frazių (ar jų derinių):

    N R50 (labai toksiškos vandens organizmams),

    N R50/53 (labai toksiškos vandens organizmams, gali sukelti ilgalaikius nepalankius vandens ekosistemų pakitimus),

    N R51/53 (toksiškos vandens organizmams, gali sukelti ilgalaikius nepalankius vandens ekosistemų pakitimus),

    N R52/53 (kenksmingos vandens organizmams, gali sukelti ilgalaikius nepalankius vandens ekosistemų pakitimus),

    R51 (toksiškos vandens organizmams),

    R52 (kenksmingos vandens organizmams),

    R53 (gali sukelti ilgalaikius nepalankius vandens ekosistemų pakitimus),

    kaip nustatyta Direktyvoje 67/548/EEB arba Direktyvoje 1999/45/EB.

    Arba galima atsižvelgti į Pasaulinę suderintąją cheminių medžiagų klasifikavimo ir ženklinimo sistemą (7). Šiuo atveju 2 % (m/m) neturi viršyti nė viena sudedamoji dalis, išskyrus naudojamas atspalviams suteikti (jei taikoma), kuriai paraiškos įteikimo metu priskiriama kuri nors iš šių rizikos frazių (ar jų derinių):

    toksiškumo vandens organizmams arba ekosistemoms kategorijos (ir jų deriniai):

    ūmus I, II, III,

    lėtinis I, II, III, IV,

    kaip nustatyta ST/SG/AC.10/30 ir patikslinta ST/SG/AC.10/34/Add.3 dėl Pasaulinės suderintosios cheminių medžiagų klasifikavimo ir ženklinimo sistemos.

    Bet kuriuo atveju bendra visų sudedamųjų dalių, kurioms paraiškos įteikimo metu yra arba gali būti priskiriama kuri nors iš šių rizikos frazių (ar jų derinių) arba PSS klasifikacijų, suma neturi būti didesnė kaip 4 % (m/m).

    Šis reikalavimas netaikomas amoniakui, akilamoniakui.

    Šis reikalavimas neturi poveikio įsipareigojimui vykdyti reikalavimą, nurodytą 6 kriterijaus a punkte.

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia šio kriterijaus atitikties deklaraciją, sudedamųjų dalių sąrašą ir kiekvienos sudedamosios dalies saugos duomenų lapus, atitinkančius REACH II priedo reikalavimus.

    d)

    Alkilfenoletoksilatai (APEOs). Alkilfenoletoksilatai nenaudojami produkte prieš suteikiant atspalvį arba jį suteikus (jei taikoma).

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia šio kriterijaus atitikties deklaraciją.

    e)

    Izotiazolinono junginiai. Izotiazolinono junginių koncentracija produkte neturi būti didesnė kaip 0,05 % (m/m) prieš suteikiant atspalvį arba jį suteikus (jei taikoma). Panašiai ir 5-chlor-2-metil-2H-izotiazol-3-ono (EB Nr. 247–500–7) ir 2-metil-2H-izotiazol-3-ono (EB Nr. 220–239–6) (3:1) mišinio koncentracija neturi viršyti 0,0015 % (m/m).

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia šio kriterijaus atitikties deklaraciją, nurodydamas kiekius (jeigu produkte yra junginių).

    f)

    Perfluorintų alkilo sulfonatų (PFAS), perfluorintų karboksilo rūgščių (PFCA), įskaitant perfluoroktano rūgštį (PFOA), ir panašių medžiagų, įtrauktų į EBPO (OECD) „Laikinuosius PFOS, PFAS, PFOA, PFCA, susijusių junginių ir cheminių medžiagų, kurios gali susiskaidyti į PFCA, sąrašus (patikslintus 2007 m.)“, neleidžiama naudoti produkte. EBPO sąrašas yra pateiktas šio kriterijų dokumento priede.

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia šio kriterijaus atitikties deklaraciją.

    g)

    Formaldehidas. Sudedamosiose dalyse folmaldehido gali būti tik tiek, kad visas laisvo formaldehido kiekis, gautas suteikus atspalvį, neviršytų 0,001 % (m/m).

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia šio kriterijaus atitikties deklaraciją. Be to, jis pateikia iš žaliavų tiekėjų gautus bandymo, atlikto taikant VdL-RL 03 tyrimų metodą (VdL rekomendacija 03) „Formaldehido koncentracija dėžutėje, nustatyta acetilacetono metodu“, rezultatus ir skaičiavimus, susijusius su minėtų bandymų rezultatais galutiniam produktui, kad nurodytų, jog galutinė didžiausia galima formaldehido, išlaisvinto formaldehidą išlaisvinančių medžiagų, koncentracija nėra didesnė kaip 0,001 % (m/m). Kitu atveju formaldehidas, kurį išlaisvina formaldehido donorai, gali būti išmatuotas galutiniame produkte taikant standartą, pagrįstą aukšto slėgio skysčių chromatografija.

    h)

    Halogenintieji organiniai tirpikliai. Nepaisant 6 kriterijaus a, b ir c punktų, prieš suteikiant atspalvį arba jį suteikus (jei taikoma) produkto sudėtyje gali būti naudojami tik tie halogenintieji junginiai, kurių rizika buvo įvertinta ir kuriems nebuvo priskirtos R26/27, R45, R48/20/22, R50, R51, R52, R53, R50/53, R51/53, R52/53 ir R59 rizikos frazės (arba jų deriniai) pagal Direktyvas 67/548/EEB ir 1999/45/EB paraiškos teikimo metu.

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia šio kriterijaus atitikties deklaraciją.

    i)

    Ftalatai. Nepaisant 6 kriterijaus a, b ir c punktų, prieš suteikiant atspalvį arba jį suteikus (jei taikoma) produkto sudėtyje gali būti naudojami tik tie ftalatai, kurių rizika buvo įvertinta ir kuriems nebuvo priskirtos R60, R61, R62, R50, R51, R52, R53, R50/53, R51/53, R52/53 frazės (arba jų deriniai) pagal Direktyvą 67/548/EEB su pakeitimais. Be to, produkte neleidžiama naudoti DNOP (di-n-oktilftalato), DINP (di-izononilftalato), DIDP (di-izodecilftalato).

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia šio kriterijaus atitikties deklaraciją.

    7.   Tinkamumas naudoti

    a)

    Dengiamoji geba. 1 litro baltų ir šviesiai spalvintų dažų (įskaitant baigiamąsias dangas, gruntus, gruntinius dažus ir (arba) tarpines dangas) dengiamoji geba (kai nepermatomumas 98 %) turi būti ne mažesnė kaip 8 m2.

    Suteikiant atspalvius šis kriterijus taikomas tik baltiems baziniams dažams, kuriuose TiO2 yra daugiausia. Tais atvejais, kai balti baziniai dažai neatitinka 8 m2 1 litrui dengiamosios gebos, kai nepermatomumas 98 %, reikalavimo, šį kriterijų jie turi atitikti sumaišyti su pigmentu, siekiant gauti standartinę spalvą RAL 9010. Visiems kitiems baziniams dažams, naudojamiems spalvotiems produktams gauti, – tai baziniai dažai, kuriuose dažniausiai yra mažiau TiO2, kurie negali atitikti bent jau 8 m2 1 litrui, kai nepermatomumas 98 %, reikalavimo, – šis kriterijus netaikomas. Dėl dažų, kurie sudaro spalvų derinimo sistemą, pareiškėjas ant produkto pakuotės ir (arba) POS turi galutiniam vartotojui nurodyti, kokį atspalvį ar gruntą/gruntinius dažus (jei įmanoma, paženklintus Bendrijos ekologiniu ženklu) reikia naudoti kaip bazinę dangą prieš dedant tamsesnį atspalvį.

    Gruntų, kurie turi specialiųjų izoliuojančių ir (arba) sandarinančių, įsiskverbimo ir (arba) rišamųjų savybių, ir gruntų, kurie turi specialiųjų sukibimo savybių, skirtų aliuminio ir galvaniniams paviršiams, 1 litro dengiamoji geba (kai nepermatomumas 98 %) turi būti ne mažesnė kaip 6 m2.

    1 kg storos dekoratyvinės dangos (dažai specialiai sukurti tam, kad sudarytų trimatės erdvės įspūdį, ir dėl to jie dengia labai storu sluoksniu) dengiamoji geba kitokia – 1 m2.

    Šis reikalavimas netaikomas lakams, beicams, grindų dangoms, grindų dažams, gruntiniams dažams ir sukimbantiems gruntams ar kitoms permatomoms dangoms.

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia bandymų ataskaitą apie ISO 6504/1 metodo (Dažai ir lakai. Dengiamosios gebos nustatymas. 1 dalis. Baltiesiems ir šviesiai spalvintiems dažams taikomas Kubelkos ir Munko metodas) arba ISO 6504/3 metodo (3 dalis. Šviesiai spalvintų dažų kontrastinio šviesos atspindžio rodiklių santykio (nepermatomumo) nustatymas esant nurodytai sklidai), arba dažų, specialiai sukurtų tam, kad sudarytų trimatės erdvės įspūdį, ir todėl dengiančių labai storu sluoksniu, atveju – NF T 30073 (arba lygiaverčio) metodo taikymą. Bazinių dažų, kurie naudojami spalvotiems produktams gauti ir kurie nėra įvertinti pagal pirmiau minėtus reikalavimus, atveju pareiškėjas pateikia įrodymų, kaip galutiniam vartotojui bus patariama prieš naudojant produktą naudoti gruntą ir (arba) pilkus (ar kito atitinkamo atspalvio) gruntinius dažus.

    b)

    Atsparumas drėgnajam šveitimui. Jei teigiama (ant paties produkto arba susijusioje reklaminėje medžiagoje), kad sienų dažus (pagal EN 13300) galima plauti, valyti ir šveisti, jų atsparumas drėgnajam šveitimui turi būti 2 arba aukštesnės klasės pagal EN 13300 ir EN ISO 11998 (ne daugiau negu 20 mikronų po 200 ciklų).

    Kadangi atspalvių gali būti daug, atliekami tik atspalvių suteikimo sistemų bazinių dažų atitikties šiam kriterijui bandymai.

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia bandymų ataskaitą, parengtą pagal EN 13300 reikalavimus, taikant EN ISO 11998 metodą (Dangų atsparumo drėgnajam šveitimui ir valomumo nustatymo bandymas) ir įrodymų (ant produkto pakuotės arba susijusios reklaminės medžiagos), kad galutinis vartotojas yra informuotas apie tai, jog lubų dažų atsparumas drėgnajam šveitimui nebuvo išbandytas.

    c)

    Atsparumas vandeniui. Išbandyti ISO 2812–3 metodu, lakai, grindų dangos ir grindų dažai turi būti tokie atsparūs vandeniui, kad juos veikus vandeniu 24 valandas ir praėjus 16 valandų po bandymo neprarastų blizgesio ir nepakistų spalva.

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia bandymų ataskaitą apie ISO 2812–3 metodo (Dažai ir lakai. Atsparumo skysčiams nustatymas. 3 dalis. Metodas naudojant sugeriančiąją terpę) naudojimą.

    d)

    Adhezija (sukibimas). Taikant EN 2409 bandymą sukibimui nustatyti, grindų dangų, grindų dažų ir grindų gruntinių dažų, metalo ir medienos gruntinių dažų sukibimas turi būti ne mažiau kaip 2 balų. Pigmentiniai mūro gruntai turi išlaikyti adhezijos bandymą atplėšiamuoju metodu pagal EN 24624 (ISO 4624), jei pagrindo kohezijos stipris atliekant EN 24624 bandymą yra mažesnis nei dažų adhezijos stipris, priešingu atveju dažų sukibimas turi būti didesnis nei išlaikymo vertė 1,5 MPa.

    Permatomiems gruntams šis reikalavimas netaikomas.

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia bandymų ataskaitą apie EN ISO 2409 arba EN 24624 (ISO 4624) metodo taikymą.

    e)

    Atsparumas dilimui . Atlikus 1 000 bandymo ciklų esant 1 000 g apkrovimui ir naudojant CS10 ratą pagal EN ISO 7784–2:2006 standartą, neturi nudilti daugiau kaip 70 mg grindų dangos ir grindų dažų.

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia bandymų ataskaitą, įrodančią, kad taikant EN ISO 7784–2:2006 metodą šis kriterijus tenkinamas.

    8.   Vartotojui skirta informacija

    Ant pakuotės pateikiama arba prie pakuotės pridedama ši informacija:

    kaip produktą naudoti, ant kokio pagrindo ir kokiomis sąlygomis jis skirtas naudoti. Patariama, kaip atlikti parengiamąjį darbą, pvz., teisingai paruošti pagrindą, kaip produktą naudoti patalpų viduje (jei taikoma) ir kokioje temperatūroje;

    patariama, kaip valyti įrankius ir tinkamai tvarkyti atliekas (kad būtų mažiau teršiamas vanduo). Šie patarimai pritaikomi konkrečios rūšies produktui ir jo konkrečiai paskirčiai; prireikus galima naudoti piktogramas;

    patariama, kokiomis sąlygomis laikyti produktą jį atidarius (kad būtų mažiau kietųjų atliekų), taip pat ir kaip prireikus saugiai elgtis;

    tamsesnių dangų, kurioms netaikomas 7 kriterijaus a punktas, atveju patariama, kokį reikia naudoti gruntą arba bazinius dažus (jei įmanoma, paženklintus Bendrijos ekologiniu ženklu);

    apie storas dekoratyvines dangas informuojama, kad šie dažai specialiai sukurti tam, kad sudarytų trimatės erdvės įspūdį;

    patariama, kad nepanaudotus dažus turi tvarkyti specialistas, kad nebūtų pakenkta aplinkai, ir dėl tos priežasties jie neturėtų būti išmetami kartu su buitinėmis atliekomis arba išpilami. Vietos valdžios institucijoms rekomenduojama organizuoti šalinimą ir surinkimą,

    patariama, kokių saugos priemonių laikytis dažytojams. Ant pakuotės pateikiamas arba prie pakuotės pridedamas šis (arba panašus) tekstas:

    Daugiau sužinoti apie tai, kodėl šiam produktui buvo suteiktas „Gėlės ženklas“, galite tinklalapyje: http://ec.europa.eu/environment/ecolabel.

    Vertinimas ir patikra. Paprašius pateikiamas produkto pakuotės pavyzdys ir, jei taikoma, šių kriterijų atitikties deklaracija.

    9.   Informacija, pateikiama ekologiniame ženkle

    Ekologinio ženklo 2 langelyje pateikiamas toks tekstas:

    gerai tinka naudoti patalpų viduje,

    apribotas pavojingų medžiagų kiekis,

    nedidelis tirpiklio kiekis.

    Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia produkto pakuotės pavyzdį su ženklu ir šio kriterijaus atitikties deklaraciją.


    (1)  OL L 396, 2006 12 30, p. 1.

    (2)  OL L 143, 2004 4 30, p. 87.

    (3)  OL L 200, 1999 7 30, p. 1.

    (4)  OL 196, 1967 8 16, p. 1.

    (5)  2007 m. birželio 27 d. Europos Komisija priėmė Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl medžiagų ir mišinių klasifikavimo, ženklinimo bei pakavimo ir iš dalies keičiančio Direktyvą 67/548/EEB ir Reglamentą (EB) Nr. 1907/2006, pasiūlymą (COM(2007) 355 galutinis). Daugiau informacijos, susijusios su dabartinių sistemų ir PSS sutaptimi, rasite priimto pasiūlymo III tomo VII priede: http://ec.europa.eu/enterprise/reach/docs/ghs/ghs_prop_vol_iii_en.pdf.

    (6)  Jungtinių Tautų Pavojingų krovinių vežimo ir pasaulinės suderintosios cheminių medžiagų klasifikavimo ir ženklinimo etiketėmis sistemos ekspertų komitetas: http://www.unece.org/trans/main/dgdb/dgcomm/ac10rep.html.

    (7)  Žr. 5 išnašą.


    Top