EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Tėvų ir prižiūrinčiųjų asmenų profesinio bei asmeninio gyvenimo pusiausvyra

Tėvų ir prižiūrinčiųjų asmenų profesinio bei asmeninio gyvenimo pusiausvyra

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Direktyva (ES) 2019/1158 dėl tėvų ir prižiūrinčiųjų asmenų profesinio bei asmeninio gyvenimo pusiausvyros

KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

  • Ja siekiama užtikrinti lyčių lygybę, susijusią su galimybėmis darbo rinkoje ir vienodu požiūriu darbe visoje ES, padedant užtikrinti tėvų ir prižiūrinčiųjų asmenų profesinio bei asmeninio gyvenimo pusiausvyrą.
  • Joje nustatyti būtiniausi reikalavimai, susiję su šeimos atostogomis (tėvystės, vaiko priežiūros ir prižiūrinčiojo asmens atostogomis) ir su susitarimų dėl lanksčių darbo sąlygų taikymu.
  • Ja siekiama paskatinti moteris dalyvauti darbo rinkoje ir vyrams bei moterims lygiau dalytis priežiūros pareigomis.
  • Ja sukuriamos paskatos vyrams prisiimti lygią su moterimis priežiūros pareigų dalį, nes nustatomos mokamos tėvystės ir vaiko priežiūros atostogos, kurių stoka lemia, kad mažai tėvų vyrų naudojasi atostogomis.
  • Dėl moterų ir vyrų profesinio ir asmeninio gyvenimo pusiausvyros politikos disbalanso stiprėja lyčių stereotipai ir skirtumai darbo ir priežiūros srityse. Vienodo požiūrio politikos turėtų spręsti stereotipų, susijusių su vyriškomis ir moteriškomis profesijomis bei vaidmenimis, problemą.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Taikymo sritis

  • Direktyva skirta visiems vyrams ir moterims, dirbantiems pagal darbo sutartį arba palaikantiems darbo santykius, kaip apibrėžta kiekvienoje ES šalyje galiojančiais teisės aktais, kolektyvinėmis sutartimis ar praktika, atsižvelgiant į ES Teisingumo Teismo jurisprudenciją.

Būtinos teisės

Šioje direktyvoje nustatomos individualios teisės, susijusios su:

  • tėvystės atostogomis, vaiko priežiūros atostogomis ir prižiūrinčiojo asmens atostogomis;
  • susitarimais dėl lanksčių darbo sąlygų, skirtais darbuotojams, kurie yra tėvai, arba prižiūrintiesiems asmenims ir
  • teisine apsauga, taikoma žmonėms, kurie prašo su šeima susijusių atostogų ir lanksčių darbo sąlygų arba jomis naudojasi.

ES šalys gali nuspręsti palikti galioti arba toliau taikyti darbuotojams palankesnes nuostatas.

Tėvystės atostogos

  • Tėvai vyrai arba tėvui prilyginami antrieji partneriai turi teisę į 10 darbo dienų tėvystės atostogas, kai gimsta vaikas.
  • Išmokos už tėvystės atostogas turi būti lygiavertės nacionalinių nedarbingumo dėl ligos išmokų dydžiui.
  • Teisė į tėvystės atostogas suteikiama netaikant reikalavimo turėti ankstesnio darbo ar tarnybos stažo.
  • ES šalys gali nustatyti, kad teisė į apmokėjimą ar pašalpą būtų suteikiama tik turint tam tikrą ankstesnio darbo stažą, kuris negali būti ilgesnis nei šeši mėnesiai prieš pat numatomą vaiko gimimo datą.

Vaiko priežiūros atostogos

  • Kiekvienas darbuotojas turi individualią teisę į keturių mėnesių mokamas vaiko priežiūros atostogas, dviejų mėnesių iš šių atostogų tėvai negali perleisti vienas kitam.
  • Bent už du mėnesius vaiko priežiūros atostogų turi būti numatytas tinkamo dydžio apmokėjimas kiekvienam iš tėvų.
  • ES šalys gali nustatyti reikalavimą, kad teisė į vaiko priežiūros atostogas būtų suteikiama tik turint tam tikrą ankstesnio darbo arba tarnybos stažą, kuris neturi būti ilgesnis nei vieni metai.
  • ES šalys imasi būtinų priemonių siekdamos užtikrinti, kad darbuotojai turėtų teisę prašyti suteikti vaiko priežiūros atostogas lanksčiais būdais, kaip antai dirbti ne visą darbo dieną arba pakaitomis tam tikrą skaičių viena po kitos einančių dienų dirbti ir atostogauti.

Prižiūrinčiojo asmens atostogos

  • Šia direktyva nustatomos taisyklės prižiūrintiesiems asmenims, t. y. darbuotojams, prižiūrintiems artimuosius, kuriems reikia pagalbos dėl rimtos medicininės priežasties. Šios taisyklės taip pat taikomos asmeniui, kuris gyvena tame pačiame namų ūkyje, kaip ir darbuotojas.
  • Kiekvienas prižiūrintysis asmuo turi teisę į penkių darbo dienų per metus atostogas.

Susitarimai dėl lanksčių darbo sąlygų

  • Darbuotojai, kurie turi vaikų iki tam tikro amžiaus, ne mažesnio nei aštuoneri metai, ir prižiūrintieji asmenys turi teisę prašyti susitarimų dėl lanksčių darbo sąlygų priežiūros tikslais.
  • Šie susitarimai apima susitarimus dėl nuotolinio darbo, lankstų darbo grafiką ar sutrumpintą darbo laiką.
  • Darbdaviai per priimtiną laikotarpį apsvarsto šiuos prašymus ir motyvuoja atsisakymą patenkinti tokį prašymą arba atidėti tokių susitarimų sudarymą.
  • ES šalys gali nustatyti, kad teisė prašyti lanksčių darbo sąlygų būtų suteikiama tik taikant reikalavimą turėti tam tikrą ankstesnio darbo arba tarnybos stažą. Šis stažas negali būti ilgesnis nei šeši mėnesiai.

Teisinė apsauga

ES šalys turi nustatyti taisykles, kuriomis užtikrinama, kad:

  • darbuotojai būtų apsaugoti nuo diskriminacijos ir atleidimo už tai, kad prašė leisti pasinaudoti arba pasinaudojo su šeima susijusiomis atostogomis ar lanksčiomis darbo sąlygomis;
  • darbuotojai, kurie mano, kad buvo atleisti iš darbo dėl to, kad naudojosi tokiomis teisėmis, turėtų turėti galimybę paprašyti darbdavio tinkamai pagrįsti atleidimą;
  • darbuotojai turėtų išlaikyti ankstesnį darbą ir jau įgytas arba įgyjamas teises po tokių atostogų pabaigos.

Panaikinimas

Šia direktyva nuo 2022 m. rugpjūčio 2 d. panaikinama Direktyva 2010/18/ES dėl vaiko priežiūros atostogų.

NUO KADA TAIKOMA ŠI DIREKTYVA?

Direktyva taikoma nuo 2019 m. rugpjūčio 1 d. ir turi būti perkelta į ES šalių teisę iki 2022 m. rugpjūčio 2 d. (išskyrus nuostatą dėl išmokos už dvi paskutines vaiko priežiūros atostogų savaites, kuri įsigalios 2024 m. rugpjūčio 2 d).

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2019 m. birželio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2019/1158 dėl tėvų ir prižiūrinčiųjų asmenų profesinio ir asmeninio gyvenimo pusiausvyros, kuria panaikinama Tarybos direktyva 2010/18/ES (OL L 188, 2019 7 12, p. 79–93)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2010 m. kovo 8 d. Tarybos direktyva 2010/18/ES, įgyvendinanti patikslintą BUSINESSEUROPE, UEAPME, CEEP ir ETUC sudarytą Bendrąjį susitarimą dėl vaiko priežiūros atostogų, ir panaikinanti Direktyvą 96/34/EB (OL L 68, 2010 3 18, p. 13–20)

Paskesni Direktyvos 2010/18/ES daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

1992 m. spalio 19 d. Tarybos direktyva 92/85/EEB dėl priemonių, skirtų skatinti, kad būtų užtikrinta geresnė nėščių ir neseniai pagimdžiusių arba maitinančių krūtimi darbuotojų sauga ir sveikata, nustatymo (dešimtoji atskira direktyva, kaip numatyta Direktyvos 89/391/EEB 16 straipsnio 1 dalyje) (OL L 348, 1992 11 28, p. 1–7)

Žr. konsoliduotą versiją.

paskutinis atnaujinimas 24.02.2020

Top