This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 32020L1828
Vartotojų apsauga – atstovaujamieji ieškiniai
Šia direktyva Europos Sąjungos (ES) valstybių narių paskirtoms organizacijoms ar viešiesiems subjektams suteikiami įgaliojimai vartotojų grupių vardu pareikšti atstovaujamuosius ieškinius (įskaitant tarpvalstybinius atstovaujamuosius ieškinius) uždraudžiamųjų priemonių ir teisių gynimo priemonių tikslu. Tarp tokių priemonių yra reikalavimas, kad prekiautojai, pažeidžiantys vartotojų teises tokiose srityse kaip finansinės paslaugos, kelionės ir turizmas, energetika, sveikata, telekomunikacijos ir duomenų apsauga, sumokėtų kompensaciją atitinkamai ir kaip numatyta pagal ES ar nacionalinės teisės aktus.
Kadangi teisminiai ir administraciniai procesai gali efektyviai ir veiksmingai prisidėti prie vartotojų kolektyvinių interesų apsaugos, valstybėms narėms paliekama diskrecija nuspręsti, ar atstovaujamąjį ieškinį galima pareikšti teisminiame ar administraciniame procese arba abiejuose, priklausomai nuo atitinkamos teisės srities arba atitinkamo ekonomikos sektoriaus.
Kompetentingi subjektai
Valstybės narės paskiria subjektus, kurie galės pareikšti atstovaujamuosius ieškinius vartotojų (kompetentingų subjektų) vardu.
Kompetentingas subjektas gali pareikšti atstovaujamuosius ieškinius kitoje nei jį paskyrusioje valstybėje narėje (tarpvalstybiniai ieškiniai), jeigu:
Valstybės narės taip pat gali nuspręsti, kad išvardyti kriterijai būtų taikomi iš anksto skiriant kompetentingus subjektus vidaus (juos paskyrusioje valstybėje narėje) atstovaujamųjų ieškinių pareiškimo tikslu. Valstybės narės gali ad hoc pagrindu paskirti kompetentingus subjektus konkretaus vidaus atstovaujamojo ieškinio pareiškimo tikslu.
Europos Komisija internetiniame portale paskelbia kompetentingų subjektų, paskirtų tarpvalstybinių ieškinių pareiškimo tikslu, sąrašą, kuris prireikus atnaujinamas.
Uždraudžiamosios priemonės
Uždraudžiamoji priemonė yra laikina arba galutinė priemonė, kuria nutraukiama arba uždraudžiama praktika. Jos abi gali būti naudojamos esamai praktikai sustabdyti arba neišvengiamai praktikai uždrausti. Tai taip pat gali būti (atsižvelgiant į nacionalinę teisę) numatyta pareiga paskelbti teismo sprendimą arba taisomąjį pareiškimą.
Kompetentingas subjektas neprivalo įrodyti, kad nuo pažeidimo nukentėję atskiri vartotojai patyrė faktinių nuostolių ar faktinę žalą arba esama prekiautojo tyčios ar neatsargumo.
Teisių gynimas
Teisių gynimo priemone prekiautojas įpareigojamas imtis taisomųjų veiksmų, pavyzdžiui, atitinkamai ir kaip numatyta pagal ES ar nacionalinę teisę sumokėti kompensaciją, atlikti remonto darbus, pakeisti prekę, sumažinti kainą, nutraukti sutartį arba atlyginti sumokėtą kainą.
Valstybės narės užtikrina, kad:
Šie taisomieji veiksmai turi nedaryti poveikio papildomiems taisomiesiems veiksmams, kurie nebuvo to atstovaujamojo ieškinio dalykas.
Siekiant išvengti interesų konflikto tais atvejais, kai atstovaujamąjį ieškinį dėl teisių gynimo priemonių finansuoja trečioji šalis, tokį finansavimą leidžiančios valstybės narės privalo visų pirma užtikrinti, kad:
Taikūs susitarimai
Valstybės narės turi užtikrinti, kad:
Proceso išlaidos
Sankcijos
Valstybės narės privalo:
Panaikinimas
Nuo 2023 m. birželio 25 d. Direktyva 2009/22/EB (žr. santrauką) panaikinama ir pakeičiama Direktyva (ES) 2020/1828.
Direktyva įsigaliojo 2020 m. gruodžio 24 d. Valstybės narės turi perkelti ją į savo teisę ne vėliau kaip 2022 m. gruodžio 25 d. ir pradėti taikyti nuo 2023 m. birželio 25 d.
Direktyva yra dokumentų rinkinio „Naujos galimybės vartotojams“ dalis.
Daugiau informacijos žr.:
2020 m. lapkričio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2020/1828 dėl atstovaujamųjų ieškinių siekiant apsaugoti vartotojų kolektyvinius interesus, kuria panaikinama Direktyva 2009/22/EB (OL L 409, 2020 12 4, p. 1–27).
Paskesni Direktyvos 2020/1828/ES daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.
paskutinis atnaujinimas 02.05.2023