Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 22014A0830(01)

    Asociacijos susitarimas su Moldova

    Asociacijos susitarimas su Moldova

     

    DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

    ES ir Europos atominės energijos bendrijos (Euratomas) bei jų valstybių narių ir Moldovos Respublikos asociacijos susitarimas

    Sprendimas 2014/492/ES dėl ES ir Euratomo bei jų valstybių narių ir Moldovos Respublikos asociacijos susitarimo pasirašymo ES vardu ir laikino taikymo

    Sprendimas 2014/493/Euratomas dėl pritarimo, kad Europos Komisija Euratomo vardu sudarytų ES ir Euratomo bei jų valstybių narių ir Moldovos Respublikos asociacijos susitarimą

    Sprendimas (ES) 2016/839 dėl ES ir Euratomo bei jų valstybių narių ir Moldovos Respublikos asociacijos susitarimo sudarymo ES vardu

    KOKS ŠIO SUSITARIMO IR ŠIŲ SPRENDIMŲ TIKSLAS?

    Šio susitarimo tikslai:

    • skatinti politinę asociaciją, dialogą ir ekonominę integraciją, įskaitant aktyvesnį Moldovos dalyvavimą Europos Sąjungos (ES) politikos srityse, programose ir agentūrų veikloje;
    • skatinti, palaikyti ir stiprinti regioninio ir tarptautinio masto taiką ir stabilumą;
    • skatinti ir stiprinti bendradarbiavimą laisvės, saugumo ir teisingumo srityje siekiant įtvirtinti teisinės valstybės principą ir pagarbą žmogaus teisėms bei pagrindinėms laisvėms;
    • padėti stiprinti Moldovos demokratiją, teisinės valstybės principus ir politinį, ekonominį bei institucinį stabilumą;
    • remti Moldovos pastangas plėtoti savo ekonominį potencialą tarptautinio bendradarbiavimo priemonėmis, taip pat glaudžiau derinant teisės aktus su ES teisės aktais;
    • pasiekti laipsnišką Moldovos ekonominę integraciją į ES vidaus rinką, visų pirma sukuriant išsamią ir visapusišką laisvosios prekybos erdvę.

    Sprendimu 2014/492/ES Europos Sąjungai suteikiamas leidimas susitarimą pasirašyti ir laikinai taikyti.

    Sprendimu 2014/493/Euratomas ir Sprendimu (ES) 2016/839 pažymimas ES, Europos atominės energijos bendrijos (Euratomas) ir ES valstybių narių asociacijos susitarimo su Moldova sudarymas.

    PAGRINDINIAI ASPEKTAI

    Susitarimą sudaro 465 straipsniai, papildomi priedai ir protokolai. Jis apima toliau nurodytas sritis.

    Bendrieji principai (I antraštinė dalis), visų pirma:

    • demokratinės teisės, žmogaus teisės ir pagrindinės laisvės;
    • laisvosios rinkos ekonomika, darnus vystymasis ir veiksmingas daugiašališkumas;
    • teisinė valstybė, geras valdymas, bendradarbiavimas ir geri kaimyniniai santykiai.

    Politinis dialogas, reformos ir bendradarbiavimas užsienio ir saugumo politikos srityje (II antraštinė dalis), visų pirma:

    • stabilių ir veiksmingų politinių institucijų kūrimas;
    • laipsniškas užsienio ir saugumo politikos derinimas;
    • įsipareigojimas užkirsti kelią konfliktams, užtikrinti regiono stabilumą, kovoti su terorizmu ir masinio naikinimo ginklais.

    Laisvė, saugumas ir teisingumas (III antraštinė dalis), visų pirma:

    Bendradarbiavimas ekonomikos ir kitais sektorių klausimais (IV antraštinė dalis), visų pirma:

    Prekyba ir su prekyba susiję klausimai (V antraštinė dalis), visų pirma:

    • nacionalinis režimas ir patekimas į prekių rinką, įskaitant:
      • išsamios ir visapusiškos laisvosios prekybos erdvės sukūrimą tarp šalių ir muitų iš kitos šalies kilusioms prekėms panaikinimą su tam tikromis išimtimis (išdėstytomis prieduose),
      • laipsnišką derinimą su ES teisės aktais techninių prekybos kliūčių, sanitarijos ir fitosanitarijos, muitinės ir prekybos palengvinimo, paslaugų ir viešųjų pirkimų srityse,
      • derinimą su ES ir tarptautine praktika intelektinės nuosavybės teisių, konkurencijos ir energetikos srityse, taip pat su tarptautiniais standartais aplinkos ir darbo srityse („prekyba ir darnus vystymasis“).

    Intelektinės nuosavybės teisių srityje 2012 m. pasirašytas ES ir Moldovos susitarimas dėl geografinių nuorodų apsaugos buvo įtrauktas į asociacijos susitarimą. Asociacijos susitarimo vienas iš prioritetų yra užtikrinti, kad Moldovos įstatymai šioje srityje būtų veiksmingai vykdomi ir kad atitinkamų administracijų pareigūnai ir teismų sistemos darbuotojai būtų tinkamai apmokyti. Asociacijos tarybos kontekste (žr. toliau) ES ir Moldova reguliariai susitinka aptarti šios srities klausimus ir geriausią praktiką.

    Finansinė parama ir nuostatos dėl kovos su sukčiavimu ir kontrolės (VI antraštinė dalis), visų pirma:

    • Moldovos finansavimas iš ES, Europos investicijų banko, Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko ir kitų finansų įstaigų lėšų;
    • prioritetinių išlaidų sričių daugiametės programos ir metinės veiksmų programos;
    • keitimasis informacija ir operatyvus bendradarbiavimas;
    • sukčiavimo, korupcijos ir kitos neteisėtos veiklos prevencija ir kovos su ja priemonės.

    Institucinės, bendrosios ir baigiamosios nuostatos (VII antraštinė dalis), visų pirma:

    Techniniuose prieduose išsamiai aprašoma, kaip turi būti įgyvendinami įvairūs susitarime numatyti įsipareigojimai. Kai kurie, pavyzdžiui, susiję su geografinėmis nuorodomis, prekyba ir sanitariniais ar fitosanitariniais aspektais, buvo nežymiai keisti nuo 2016 m.

    Laikinos prekybos liberalizavimo priemonės

    • Nuo 2022 m. vasario mėn. vykdoma neišprovokuota ir nepagrįsta Rusijos karinė agresija prieš Ukrainą padarė didelį poveikį Moldovos gebėjimui prekiauti su likusiu pasauliu, nes Moldova yra priklausoma nuo tranzito per Ukrainos teritoriją ir Ukrainos infrastruktūros.
    • Šiomis sudėtingomis aplinkybėmis ES remia Moldovą didindama asociacijos susitarime numatytą rinkos liberalizavimą, visų pirma žemės ūkio produktų.
    • Reglamentu (ES) 2023/1524 nustatomos laikinos prekybos liberalizavimo priemonės, visiškai liberalizuojant visų produktų importą iš Moldovos ir pakeičiant ankstesnį teisės aktą – Reglamentą (ES) 2022/1279, kuris buvo taikomas vienerius metus iki 2023 m. liepos 23 d.
    • Naujosiomis priemonėmis, kurios bus taikomos iki 2024 m. liepos 24 d., panaikinamos tarifinės kvotos septyniems žemės ūkio produktams, kurių eksportas iš Moldovos į ES pagal asociacijos susitarimą dar nėra visiškai liberalizuotas: slyvoms, valgomosioms vynuogėms, obuoliams, pomidorams, česnakams, vyšnioms ir vynuogių sultims. 2023 m. reglamentu taip pat panaikinama tam tikriems žemės ūkio produktams taikoma įvežimo kainų sistema ir taip visiškai liberalizuojamas visų šių produktų importas į ES.
    • Europos Komisija atidžiai stebi Reglamento (ES) 2023/1524 poveikį ir yra įgaliota priimti įgyvendinimo aktus, kuriais būtų laikinai sustabdytas prekybos liberalizavimo priemonių taikymas, jei importas daro neigiamą poveikį „panašių“ arba „tiesiogiai konkuruojančių“ produktų gamintojams ES. Šiuo atžvilgiu Komisijai padės Apsaugos priemonių komitetas, įsteigtas Reglamentu (ES) 2015/478 dėl bendrų importo į ES taisyklių (žr. santrauką).

    ĮSIGALIOJIMO DATA

    • Šis susitarimas yra mišrus*, todėl jį ratifikuoti turi Parlamentas ir kiekviena valstybė narė.
    • Susitarimas įsigaliojo 2016 m. liepos 1 d.

    KONTEKSTAS

    ES yra didžiausia Moldovos prekybos partnerė ir investuotoja. 2021 m. ji sudarė 61 proc. viso Moldovos eksporto ir 49 proc. visos prekybos.

    Daugiau informacijos žr.:

    SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

    Mišrus susitarimas. Jei susitarimo dalykas nepatenka į išimtinę ES kompetenciją (šiuo atveju susitarime taip pat dalyvauja Euratomas), tokį susitarimą turi pasirašyti ir ES valstybės narės. Tai vadinamieji mišrūs susitarimai. Tai reiškia, kad susitariančiosios šalys su ES nepriklausančiomis susitariančiosiomis šalimis yra ne tik ES, bet ir valstybės narės. Pasirašius mišrų susitarimą gali tekti priimti ES vidaus aktą, pagal kurį pasidalijami valstybių narių ir ES įsipareigojimai.

    PAGRINDINIAI DOKUMENTAI

    Europos Sąjungos ir Europos atominės energijos bendrijos bei jų valstybių narių ir Moldovos Respublikos asociacijos susitarimas (OL L 260, 2014 8 30, p. 4–738).

    Vėlesni asociacijos susitarimo daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

    2014 m. birželio 16 d. Tarybos sprendimas 2014/492/ES dėl Europos Sąjungos ir Europos atominės energijos bendrijos bei jų valstybių narių ir Moldovos Respublikos asociacijos susitarimo pasirašymo Europos Sąjungos vardu ir laikino taikymo (OL L 260, 2014 8 30, p. 1–3).

    2014 m. birželio 16 d. Tarybos sprendimas 2014/493/Euratomas dėl pritarimo, kad Europos Komisija Europos atominės energijos bendrijos vardu sudarytų Europos Sąjungos ir Europos atominės energijos bendrijos bei jų valstybių narių ir Moldovos Respublikos asociacijos susitarimą (OL L 260, 2014 8 30, p. 739–740).

    2016 m. gegužės 23 d. Tarybos sprendimas (ES) 2016/839 dėl Europos Sąjungos ir Europos atominės energijos bendrijos bei jų valstybių narių ir Moldovos Respublikos asociacijos susitarimo sudarymo Europos Sąjungos vardu (OL L 141, 2016 5 28, p. 28–29).

    SUSIJĘ DOKUMENTAI

    2023 m. liepos 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2023/1524 dėl laikinų prekybos liberalizavimo priemonių papildant prekybos lengvatas, taikomas produktams iš Moldovos Respublikos pagal Europos Sąjungos ir Europos atominės energijos bendrijos bei jų valstybių narių ir Moldovos Respublikos asociacijos susitarimą (OL L 185, 2022 7 22, p. 1–6).

    2017 m. rugpjūčio 4 d. ES ir Moldovos Respublikos asociacijos tarybos rekomendacija Nr. 1/2017 dėl ES ir Moldovos Respublikos asociacijos darbotvarkės (OL L 215, 2017 8 19, p. 3–46).

    Europos atominės energijos bendrijos steigimo sutarties suvestinė redakcija (OL C 203, 2016 6 7, p. 1–112).

    Žr. konsoliduotą versiją.

    Informacija apie Europos Sąjungos ir Europos atominės energijos bendrijos bei jų valstybių narių ir Moldovos Respublikos asociacijos susitarimo įsigaliojimą (OL L 161, 2016 6 18, p. 1).

    2015 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2015/478 dėl bendrų importo taisyklių (kodifikuota versija) (OL L 83, 2015 3 27, p. 16–33).

    Pranešimas dėl Europos Sąjungos ir Europos atominės energijos bendrijos bei jų valstybių narių ir Moldovos Respublikos asociacijos susitarimo laikino taikymo (OL L 259, 2014 8 30, p. 1).

    paskutinis atnaujinimas 28.08.2023

    Į viršų