Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 12016E210

ES išorės veiksmai

ES išorės veiksmai

 

DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Europos Sąjungos sutarties (ES sutarties) 21–46 straipsniai dėl ES išorės veiksmų ir bendros užsienio ir saugumo politikos

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 205–222 straipsniai dėl ES išorės veiksmų

KOKS ŠIŲ SUTARČIŲ STRAIPSNIŲ TIKSLAS?

Šiais straipsniais ES užtikrinamos reikiamos priemonės teikti pagalbą, bendradarbiauti, plėtoti santykius ir kurti partnerystę su ES nepriklausančiomis šalimis, įskaitant tarptautinių susitarimų sudarymą, ir tarptautinėmis, regioninėmis bei pasaulinėmis organizacijomis, siekiant ES sutarties 21 straipsnyje išvardytų ES išorės veiksmų tikslų.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

ES sutarties 21 straipsnyje išvardyti principai, kuriais grindžiami ES išorės veiksmai, ir šių veiksmų tikslai, visų pirma:

  • apginti savo vertybes, pagrindinius interesus, saugumą, nepriklausomybę ir vientisumą;
  • įtvirtinti ir remti demokratiją, teisinę valstybę, žmogaus teises ir tarptautinės teisės principus;
  • išsaugoti taiką, užkirsti kelią konfliktams ir stiprinti tarptautinį saugumą.

Be to, 21 straipsnyje nustatyta, kad ES užtikrintų savo išorės veiksmų ir kitų politikos sričių nuoseklumą. ES išorės veiksmai aprėpia šešias sritis:

1. bendrą užsienio ir saugumo politiką (įskaitant bendrą saugumo ir gynybos politiką) (ES sutarties 23–46 straipsniai).

2. vystomąjį bendradarbiavimą (SESV 208–211 straipsniai).

  • Pagrindinis ilgalaikis ES vystomojo bendradarbiavimo tikslas yra panaikinti skurdą pasaulyje, skatinant tvarų ekonominį, socialinį ir aplinkosauginį vystymąsi besivystančiose šalyse;

3. humanitarinę pagalbą (SESV 214 straipsnis).

  • ES humanitarinės pagalbos veiksmų paskirtis yra suteikti laikiną pagalbą ir paramą žmonėms, gyvenantiems ES nepriklausančiose šalyse ir nukentėjusiems nuo gaivalinių nelaimių ar žmogaus sukeltų katastrofų;

4. pagalbą (SESV 212–213 straipsniai).

  • ES gali teikti pagalbą, įskaitant finansinę pagalbą, ES nepriklausančiomis šalims, išskyrus besivystančias šalis. Tokie veiksmai turi atitikti ES vystymosi politiką;

5. prekybą (SESV 205–207 straipsniai).

  • ES bendra prekybos politika priklauso išimtinei ES kompetencijai.
  • Europos Parlamentas yra teisėkūros institucija, prekybos klausimais veikianti drauge su Taryba.
  • ES muitų sąjunga prisideda prie:
    • darnaus pasaulio prekybos plėtojimo;
    • laipsniško tarptautinės prekybos ir tiesioginių užsienio investicijų apribojimų panaikinimo;
    • muitų ir kitų kliūčių mažinimo;

6. solidarumo sąlygą (SESV 222 straipsnis).

Solidarumo sąlyga suteikia pagrindą, leidžiantį ES ir ES šalims veikti bendrai ir naudotis turimomis priemonėmis, siekiant:

  • užkirsti kelią terorizmo grėsmei ES šalių teritorijose;
  • apsaugoti ES šalį nuo galimo teroro akto ir teikti jai pagalbą teroro akto atveju;
  • teikti pagalbą gaivalinę nelaimę ar žmogaus sukeltą katastrofą patyrusiai ES šaliai.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIAI DOKUMENTAI

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. V antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos, susijusios su Sąjungos išorės veiksmais, ir konkrečios nuostatos, susijusios su bendra užsienio ir saugumo politika. 1 skyrius – Bendrosios nuostatos dėl Sąjungos išorės veiksmų. 21 straipsnis (OL C 202, 2016 6 7, p. 28–29)

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. V antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos, susijusios su Sąjungos išorės veiksmais, ir konkrečios nuostatos, susijusios su bendra užsienio ir saugumo politika. 1 skyrius – Bendrosios nuostatos dėl Sąjungos išorės veiksmų. 22 straipsnis (OL C 202, 2016 6 7, p. 29–30)

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. V antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos, susijusios su Sąjungos išorės veiksmais, ir konkrečios nuostatos, susijusios su bendra užsienio ir saugumo politika. 2 skyrius – Konkrečios nuostatos dėl bendros užsienio ir saugumo politikos. 1 skirsnis – Bendrosios nuostatos. 23 straipsnis (OL C 202, 2016 6 7, p. 30)

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. V antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos, susijusios su Sąjungos išorės veiksmais, ir konkrečios nuostatos, susijusios su bendra užsienio ir saugumo politika. 2 skyrius – Konkrečios nuostatos dėl bendros užsienio ir saugumo politikos. 1 skirsnis – Bendrosios nuostatos. 24 straipsnis (ES sutarties ex 11 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 30–31)

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. V antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos, susijusios su Sąjungos išorės veiksmais, ir konkrečios nuostatos, susijusios su bendra užsienio ir saugumo politika. 2 skyrius – Konkrečios nuostatos dėl bendros užsienio ir saugumo politikos. 1 skirsnis – Bendrosios nuostatos. 25 straipsnis (ES sutarties ex 12 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 31)

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. V antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos, susijusios su Sąjungos išorės veiksmais, ir konkrečios nuostatos, susijusios su bendra užsienio ir saugumo politika. 2 skyrius – Konkrečios nuostatos dėl bendros užsienio ir saugumo politikos. 1 skirsnis – Bendrosios nuostatos. 26 straipsnis (ES sutarties ex 13 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 31)

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. V antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos, susijusios su Sąjungos išorės veiksmais, ir konkrečios nuostatos, susijusios su bendra užsienio ir saugumo politika. 2 skyrius – Konkrečios nuostatos dėl bendros užsienio ir saugumo politikos. 1 skirsnis – Bendrosios nuostatos. 27 straipsnis (OL C 202, 2016 6 7, p. 32)

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. V antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos, susijusios su Sąjungos išorės veiksmais, ir konkrečios nuostatos, susijusios su bendra užsienio ir saugumo politika. 2 skyrius – Konkrečios nuostatos dėl bendros užsienio ir saugumo politikos. 1 skirsnis – Bendrosios nuostatos. 28 straipsnis (ES sutarties ex 14 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 32)

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. V antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos, susijusios su Sąjungos išorės veiksmais, ir konkrečios nuostatos, susijusios su bendra užsienio ir saugumo politika. 2 skyrius – Konkrečios nuostatos dėl bendros užsienio ir saugumo politikos. 1 skirsnis – Bendrosios nuostatos. 29 straipsnis (ES sutarties ex 15 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 33)

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. V antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos, susijusios su Sąjungos išorės veiksmais, ir konkrečios nuostatos, susijusios su bendra užsienio ir saugumo politika. 2 skyrius – Konkrečios nuostatos dėl bendros užsienio ir saugumo politikos. 1 skirsnis – Bendrosios nuostatos. 30 straipsnis (ES sutarties ex 22 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 33)

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. V antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos, susijusios su Sąjungos išorės veiksmais, ir konkrečios nuostatos, susijusios su bendra užsienio ir saugumo politika. 2 skyrius – Konkrečios nuostatos dėl bendros užsienio ir saugumo politikos. 1 skirsnis – Bendrosios nuostatos. 31 straipsnis (ES sutarties ex 23 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 33–34)

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. V antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos, susijusios su Sąjungos išorės veiksmais, ir konkrečios nuostatos, susijusios su bendra užsienio ir saugumo politika. 2 skyrius – Konkrečios nuostatos dėl bendros užsienio ir saugumo politikos. 1 skirsnis – Bendrosios nuostatos. 32 straipsnis (ES sutarties ex 16 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 34)

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. V antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos, susijusios su Sąjungos išorės veiksmais, ir konkrečios nuostatos, susijusios su bendra užsienio ir saugumo politika. 2 skyrius – Konkrečios nuostatos dėl bendros užsienio ir saugumo politikos. 1 skirsnis – Bendrosios nuostatos. 33 straipsnis (ES sutarties ex 18 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 34)

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. V antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos, susijusios su Sąjungos išorės veiksmais, ir konkrečios nuostatos, susijusios su bendra užsienio ir saugumo politika. 2 skyrius – Konkrečios nuostatos dėl bendros užsienio ir saugumo politikos. 1 skirsnis – Bendrosios nuostatos. 34 straipsnis (ES sutarties ex 19 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 35)

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. V antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos, susijusios su Sąjungos išorės veiksmais, ir konkrečios nuostatos, susijusios su bendra užsienio ir saugumo politika. 2 skyrius – Konkrečios nuostatos dėl bendros užsienio ir saugumo politikos. 1 skirsnis – Bendrosios nuostatos. 35 straipsnis (ES sutarties ex 20 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 35)

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. V antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos, susijusios su Sąjungos išorės veiksmais, ir konkrečios nuostatos, susijusios su bendra užsienio ir saugumo politika. 2 skyrius – Konkrečios nuostatos dėl bendros užsienio ir saugumo politikos. 1 skirsnis – Bendrosios nuostatos. 36 straipsnis (ES sutarties ex 21 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 35–36)

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. V antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos, susijusios su Sąjungos išorės veiksmais, ir konkrečios nuostatos, susijusios su bendra užsienio ir saugumo politika. 2 skyrius – Konkrečios nuostatos dėl bendros užsienio ir saugumo politikos. 1 skirsnis – Bendrosios nuostatos. 37 straipsnis (ES sutarties ex 24 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 36)

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. V antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos, susijusios su Sąjungos išorės veiksmais, ir konkrečios nuostatos, susijusios su bendra užsienio ir saugumo politika. 2 skyrius – Konkrečios nuostatos dėl bendros užsienio ir saugumo politikos. 1 skirsnis – Bendrosios nuostatos. 38 straipsnis (ES sutarties ex 25 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 36)

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. V antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos, susijusios su Sąjungos išorės veiksmais, ir konkrečios nuostatos, susijusios su bendra užsienio ir saugumo politika. 2 skyrius – Konkrečios nuostatos dėl bendros užsienio ir saugumo politikos. 1 skirsnis – Bendrosios nuostatos. 39 straipsnis (OL C 202, 2016 6 7, p. 36)

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. V antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos, susijusios su Sąjungos išorės veiksmais, ir konkrečios nuostatos, susijusios su bendra užsienio ir saugumo politika. 2 skyrius – Konkrečios nuostatos dėl bendros užsienio ir saugumo politikos. 1 skirsnis – Bendrosios nuostatos. 40 straipsnis (ES sutarties ex 47 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 37)

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. V antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos, susijusios su Sąjungos išorės veiksmais, ir konkrečios nuostatos, susijusios su bendra užsienio ir saugumo politika. 2 skyrius – Konkrečios nuostatos dėl bendros užsienio ir saugumo politikos. 1 skirsnis – Bendrosios nuostatos. 41 straipsnis (ES sutarties ex 28 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 37–38)

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. V antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos, susijusios su Sąjungos išorės veiksmais, ir konkrečios nuostatos, susijusios su bendra užsienio ir saugumo politika. 2 skyrius – Konkrečios nuostatos dėl bendros užsienio ir saugumo politikos. 2 skirsnis – Nuostatos dėl bendros saugumo ir gynybos politikos. 42 straipsnis (ES sutarties ex 17 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 38–39)

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. V antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos, susijusios su Sąjungos išorės veiksmais, ir konkrečios nuostatos, susijusios su bendra užsienio ir saugumo politika. 2 skyrius – Konkrečios nuostatos dėl bendros užsienio ir saugumo politikos. 2 skirsnis – Nuostatos dėl bendros saugumo ir gynybos politikos. 43 straipsnis (OL C 202, 2016 6 7, p. 39)

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. V antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos, susijusios su Sąjungos išorės veiksmais, ir konkrečios nuostatos, susijusios su bendra užsienio ir saugumo politika. 2 skyrius – Konkrečios nuostatos dėl bendros užsienio ir saugumo politikos. 2 skirsnis – Nuostatos dėl bendros saugumo ir gynybos politikos. 44 straipsnis (OL C 202, 2016 6 7, p. 39–40)

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. V antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos, susijusios su Sąjungos išorės veiksmais, ir konkrečios nuostatos, susijusios su bendra užsienio ir saugumo politika. 2 skyrius – Konkrečios nuostatos dėl bendros užsienio ir saugumo politikos. 2 skirsnis – Nuostatos dėl bendros saugumo ir gynybos politikos. 45 straipsnis (OL C 202, 2016 6 7, p. 40)

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. V antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos, susijusios su Sąjungos išorės veiksmais, ir konkrečios nuostatos, susijusios su bendra užsienio ir saugumo politika. 2 skyrius – Konkrečios nuostatos dėl bendros užsienio ir saugumo politikos. 2 skirsnis – Nuostatos dėl bendros saugumo ir gynybos politikos. 46 straipsnis (OL C 202, 2016 6 7, p. 40–41)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Penktoji dalis – Sąjungos išorės veiksmai. I antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos dėl Sąjungos išorės veiksmų. 205 straipsnis (OL C 202, 2016 6 7, p. 139)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Penktoji dalis – Sąjungos išorės veiksmai. II antraštinė dalis – Bendra prekybos politika. 206 straipsnis (EB sutarties ex 131 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 139)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Penktoji dalis – Sąjungos išorės veiksmai. II antraštinė dalis – Bendra prekybos politika. 207 straipsnis (EB sutarties ex 133 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 140–141)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Penktoji dalis – Sąjungos išorės veiksmai. III antraštinė dalis – Bendradarbiavimas su trečiosiomis šalimis ir humanitarinė pagalba. 1 skyrius – Bendradarbiavimas vystymosi labui. 208 straipsnis (EB sutarties ex 177 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 141)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Penktoji dalis – Sąjungos išorės veiksmai. III antraštinė dalis – Bendradarbiavimas su trečiosiomis šalimis ir humanitarinė pagalba. 1 skyrius – Bendradarbiavimas vystymosi labui. 209 straipsnis (EB sutarties ex 179 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 141)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Penktoji dalis – Sąjungos išorės veiksmai. III antraštinė dalis – Bendradarbiavimas su trečiosiomis šalimis ir humanitarinė pagalba. 1 skyrius – Bendradarbiavimas vystymosi labui. 210 straipsnis (EB sutarties ex 180 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 142)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Penktoji dalis – Sąjungos išorės veiksmai. III antraštinė dalis – Bendradarbiavimas su trečiosiomis šalimis ir humanitarinė pagalba. 1 skyrius – Bendradarbiavimas vystymosi labui. 211 straipsnis (EB sutarties ex 181 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 142)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Penktoji dalis – Sąjungos išorės veiksmai. III antraštinė dalis – Bendradarbiavimas su trečiosiomis šalimis ir humanitarinė pagalba. 2 skyrius – Ekonominis, finansinis ir techninis bendradarbiavimas su trečiosiomis šalimis. 212 straipsnis (EB sutarties ex 181a straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 142)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Penktoji dalis – Sąjungos išorės veiksmai. III antraštinė dalis – Bendradarbiavimas su trečiosiomis šalimis ir humanitarinė pagalba. 2 skyrius – Ekonominis, finansinis ir techninis bendradarbiavimas su trečiosiomis šalimis. 213 straipsnis (OL C 202, 2016 6 7, p. 143)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Penktoji dalis – Sąjungos išorės veiksmai. III antraštinė dalis – Bendradarbiavimas su trečiosiomis šalimis ir humanitarinė pagalba. 3 skyrius – Humanitarinė pagalba. 214 straipsnis (OL C 202, 2016 6 7, p. 143)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Penktoji dalis – Sąjungos išorės veiksmai. IV antraštinė dalis – Ribojančios priemonės. 215 straipsnis (EB sutarties ex 301 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 144)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija Penktoji dalis – Sąjungos išorės veiksmai. V antraštinė dalis – Tarptautiniai susitarimai 216 straipsnis (OL C 202, 2016 6 7, p. 144)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Penktoji dalis – Sąjungos išorės veiksmai. V antraštinė dalis – Tarptautiniai susitarimai. 217 straipsnis (EB sutarties ex 310 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 144)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Penktoji dalis – Sąjungos išorės veiksmai. V antraštinė dalis – Tarptautiniai susitarimai. 218 straipsnis (EB sutarties ex 300 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 144–146)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Penktoji dalis – Sąjungos išorės veiksmai. V antraštinė dalis – Tarptautiniai susitarimai. 219 straipsnis (EB sutarties ex 111 straipsnio 1–3 ir 5 dalys) (OL C 202, 2016 6 7, p. 146–147)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Penktoji dalis – Sąjungos išorės veiksmai. VI antraštinė dalis – Sąjungos santykiai su tarptautinėmis organizacijomis ir trečiosiomis šalimis bei Sąjungos delegacijos. 220 straipsnis (EB sutarties ex 302–304 straipsniai) (OL C 202, 2016 6 7, p. 147)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Penktoji dalis – Sąjungos išorės veiksmai. VI antraštinė dalis – Sąjungos santykiai su tarptautinėmis organizacijomis ir trečiosiomis šalimis bei Sąjungos delegacijos. 221 straipsnis (OL C 202, 2016 6 7, p. 147)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Penktoji dalis – Sąjungos išorės veiksmai. VII antraštinė dalis – Solidarumo sąlyga. 222 straipsnis (OL C 202, 2016 6 7, p. 148)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Europos Sąjungos sutarties ir Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinės redakcijos (OL C 202, 2016 6 7, p. 1–388)

paskutinis atnaujinimas 06.07.2018

Į viršų