Įvairiarūšis vežimas: mišrusis krovinių vežimas tarp ES šalių
DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:
Direktyva 92/106/EEB dėl tam tikrų mišriojo krovinių vežimo tarp ES šalių tipų bendrų taisyklių
KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?
- Šia direktyva siekiama skatinti įvairiarūšį* krovinių vežimą remiant tarptautinį krovinių vežimą, kuris atitinka tam tikrus kriterijus (t. y. vadinamąjį mišrųjį krovinių vežimą):
- apsaugant mišrųjį krovinių vežimą nuo nacionalinių apribojimų (leidimų, tarifų ir kvotų);
- išaiškinant, kad kelių kabotažo* apribojimai netaikomi mišriojo krovinių vežimo atkarpoms, einančioms automobilių keliais;
- leidžiant vykdant mišrųjį krovinių vežimą automobilių keliu einančiomis atkarpomis vežti sunkesnius ir didesnius krovinius;
- skiriant finansinę paramą, t. y. taikant mokestines paskatas ir „vežimo savo sąskaita“ apibrėžtį išplečiant mišriuoju krovinių vežimu.
PAGRINDINIAI ASPEKTAI
Taikymo sritis
Direktyva taikoma mišriajam krovinių vežimui tarp ES šalių, kai:
- transporto priemonė ar priekaba važiuoja keliu pradinėje ar paskutinėje kelionės atkarpoje;
- kitoje atkarpoje važiuoja geležinkeliu, vidaus vandenų arba jūrų transportu, kai ši dalis yra ilgesnė nei 100 km matuojant tiesia linija;
- pradinė ar paskutinė kelionės atkarpa kelių transportu yra:
- tarp vietos, kurioje krovinys pakraunamas, ir artimiausios tinkamos geležinkelio pakrovimo stoties pradinei atkartai ir tarp artimiausių tinkamų geležinkelio iškrovimo stočių ir vietos, kurioje krovinys iškraunamas paskutinei atkarpai,
- ne didesniu kaip 150 km spinduliu, matuojant tiesia linija, nuo pakrovimo ar iškrovimo vidaus vandenų uosto ar jūrų uosto.
Tarptautiniam vežimui naudojamų sunkvežimių didžiausi leistini matmenys ir masė nustatyti Direktyvoje 96/53/EB (žr. santrauką).
Važtos dokumentas
Krovinius vežant mišriai važtos dokumente turi būti pateikta ši informacija:
- geležinkelio pakrovimo ir iškrovimo stotys, susijusios su krovinių vežimo geležinkeliu atkarpa;
- vidaus vandenų pakrovimo ir iškrovimo uostai, susiję su krovinių vežimo vidaus vandenų transportu atkarpa, arba jūrų pakrovimo ir iškrovimo uostai, susiję su krovinių vežimo jūrų transportu atkarpa.
Tarptautinis krovinių vežimas
- Visi ES šalyje įsisteigę vežėjai, atitinkantys sąlygas, pagal kurias leidžiama verstis krovinių vežimo tarp ES šalių profesine veikla ir patekti į tokio krovinių vežimo rinką, gali mišriai vežamus krovinius vežti automobilių keliais pradinėje ir (arba) paskutinėje atkarpoje, kuri yra neatsiejama mišriojo vežimo dalis ir kurioje gali būti arba nebūti kertama siena.
- Direktyva nustatomos specialios mišriojo krovinių vežimo taisyklės, kai siunčiančioji / priimančioji šalis savo sąskaita veža krovinį automobilių keliais pradinėje / paskutinėje atkarpoje. Tuomet priimančioji / siunčiančioji šalis tam tikromis sąlygomis taip pat gali vežti krovinius savo sąskaita.
Reglamentu (EB) Nr. 1072/2009 nustatomos bendrosios ES taisyklės dėl patekimo į ES krovinių vežimo rinką, skirtos kelių kabotažo operacijas vykdantiems vežėjams nerezidentams (žr. santrauką).
ES šalių prievolės
ES šalys turi imtis priemonių užtikrinti, kad motorinių transporto priemonių mokesčiai, taikomi mišriajam krovinių vežimui naudojamoms kelių transporto priemonėms.
Peržiūra
Europos Komisija kas dvejus metus turi parengti Tarybai mišriojo krovinių vežimo plėtros ataskaitą.
NUO KADA TAIKOMA ŠI DIREKTYVA?
Direktyva taikoma nuo 1992 m. gruodžio 15 d. ES šalys turėjo ją perkelti į savo teisę ne vėliau kaip 1993 m. birželio 30 d.
KONTEKSTAS
Daugiau informacijos žr.:
SVARBIAUSIOS SĄVOKOS
Įvairiarūšis vežimas – prekių pervežimas kelių, geležinkelių, vidaus vandens kelių ar jūrų transportu.
Kabotažas – vežėjo, registruoto vienoje ES šalyje, vykdomas vidaus vežimas kitoje ES šalyje.
PAGRINDINIS DOKUMENTAS
1992 m. gruodžio 7 d. Tarybos direktyva 92/106/EEB dėl tam tikrų mišriojo krovinių vežimo tarp valstybių narių tipų bendrųjų taisyklių nustatymo (OL L 368, 1992 12 17, p. 38–42)
SUSIJĘ DOKUMENTAI
2009 m. spalio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1072/2009 dėl bendrųjų patekimo į tarptautinio krovinių vežimo kelių transportu rinką taisyklių (OL L 300, 2009 11 14, p. 72–87)
Vėlesni Reglamento (EB) Nr. 1072/2009 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.
1996 m. liepos 25 d. Tarybos direktyva 96/53/EB nustatanti tam tikrų Bendrijoje nacionaliniam ir tarptautiniam vežimui naudojamų kelių transporto priemonių didžiausius leistinus matmenis ir tarptautiniam vežimui naudojamų kelių transporto priemonių didžiausią leistiną masę (OL L 235, 1996 9 17, p. 59–75)
Žr. konsoliduotą versiją.
paskutinis atnaujinimas 07.07.2020