Επιλέξτε τις πειραματικές λειτουργίες που θέλετε να δοκιμάσετε

Το έγγραφο αυτό έχει ληφθεί από τον ιστότοπο EUR-Lex

Έγγραφο 52021AE1172

    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Pasiūlymo dėl Tarybos reglamento, kuriuo iš dalies keičiamos Tarybos reglamento (ES) Nr. 389/2012 dėl administracinio bendradarbiavimo akcizų srityje nuostatos, susijusios su elektroninių registrų turiniu (COM(2021) 28 final – 2021/15 (CNS))

    EESC 2021/01172

    OL C 286, 2021 7 16, σ. 106 έως 108 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    2021 7 16   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 286/106


    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Pasiūlymo dėl Tarybos reglamento, kuriuo iš dalies keičiamos Tarybos reglamento (ES) Nr. 389/2012 dėl administracinio bendradarbiavimo akcizų srityje nuostatos, susijusios su elektroninių registrų turiniu

    (COM(2021) 28 final – 2021/15 (CNS))

    (2021/C 286/19)

    Pranešėjas

    Szilárd PODRUZSIK

    Prašymas pateikti nuomonę

    Europos Sąjungos Taryba, 2021 2 5

    Teisinis pagrindas

    Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 113 straipsnis

    Atsakingas skyrius

    Ekonominės ir pinigų sąjungos, ekonominės ir socialinės sanglaudos skyrius

    Priimta skyriuje

    2021 4 13

    Priimta plenarinėje sesijoje

    2021 4 27

    Plenarinė sesija Nr.

    560

    Balsavimo rezultatai

    (už / prieš / susilaikė)

    230 / 0 / 6

    1.   Išvados ir rekomendacijos

    1.1.

    Kaip jau yra minėjęs anksčiau (1), EESRK visiškai pritaria nuolatiniam taisyklių atnaujinimui, kad būtų galima užtikrinti tinkamą nacionalinių mokesčių administratorių administracinio bendradarbiavimo lygį. EESRK taip pat remia Europos Komisijos ir valstybių narių pastangas kuo geriau pasinaudoti IT ir technologiškai patobulintomis sistemomis siekiant pagerinti mokesčių surinkimą ir kovoti su sukčiavimu.

    1.2.

    EESRK visiškai pritaria Komisijos pasiūlymui tiek, kiek jis susijęs su dabartinių teisės aktų dėl nacionalinių registrų techniniais pakeitimais akcizų srityje, kurie tapo būtini neseniai patvirtinus Direktyvą (ES) 2020/262 (2).

    1.3.

    EESRK primena, kad svarbu organizuoti ir administruoti nacionalinius akcizų registrus užtikrinant teisę į informacijos, kuri yra įtraukta į šiuos registrus ir juose tvarkoma, privatumą. Pagal Europos Teisingumo Teismo praktikoje nustatytą proporcingumo principą, tvarkant tokius duomenis turėtų būti neviršijama to, kas būtina ir proporcinga siekiant apsaugoti teisėtą valstybių narių fiskalinį interesą.

    1.4.

    Kadangi patvirtinus Direktyvą 2020/262, kurioje pateiktos „patvirtinto siuntėjo“ ir „patvirtinto gavėjo“ apibrėžtys, taip pat papildomai apibrėžiama sąvoka „patvirtintas siuntėjas arba patvirtintas gavėjas siunčia ar gauna akcizais apmokestinamų prekių retai“, tapo būtina pritaikyti nacionalinius registrus, EESRK rekomenduoja Komisijai užtikrinti, kad šios sąvokos būtų pakankamai nuosekliai aiškinamos ir taikomos, siekiant informacijos, įtrauktos į nacionalinius registrus, vienodumo.

    1.5.

    EESRK ragina valstybes nares atidžiai apsvarstyti ir stebėti įgyvendinimo išlaidas vykstant Komisijos pasiūlymu inicijuotam pritaikymo procesui. Tačiau, jei vykdant pritaikymo procesą paaiškėtų, kad reikia papildomų išlaidų visiškai apsaugoti Europos įmonių ir žmonių privatumą, reikėtų nedelsiant užtikrinti atitinkamas papildomas investicijas į informacines technologijas ir registrų kibernetinį saugumą.

    2.   Komisijos pasiūlymas

    2.1.

    Komisijos pasiūlymu iš dalies keičiamas Tarybos reglamentas (ES) Nr. 389/2012 (3), kuriuo nustatomas valstybių narių administracinio bendradarbiavimo akcizų srityje dėl nacionalinių elektroninių registrų turinio teisinis pagrindas.

    2.2.

    Šį pasiūlymą buvo privaloma pateikti pagal neseniai patvirtintos Direktyvos (ES) 2020/262 V skirsnį. Visų pirma Direktyvos 35 straipsnio 8 dalyje nustatyta, kad „jei patvirtintas siuntėjas arba patvirtintas gavėjas siunčia ar gauna akcizais apmokestinamų prekių retai, tai 3 straipsnio 12 ir 13 punktuose nurodytas patvirtinimas suteikiamas tik konkrečiam akcizais apmokestinamų prekių kiekiui, vienam gavėjui ar siuntėjui ir konkrečiam laikotarpiui“.

    2.3.

    Atsižvelgiant į tokią nuostatą, Komisijos pasiūlyme išskiriama informacija, kuri turi būti įtraukta į valstybių narių tvarkomus registrus apie patvirtintus siuntėjus ir gavėjus, kurie prekių siunčia ar gauna retai.

    2.4.

    Tarybos reglamento (ES) Nr. 389/2012 19 straipsnyje nustatyta bendra valstybių narių prievolė turėti elektroninius registrus, į kuriuos įtraukti leidimai ekonominės veiklos vykdytojams ir sandėliams, kurie gabena akcizais apmokestinamas prekes, kurioms pritaikytas akcizų mokėjimo laikino atidėjimo režimas, taip pat leidimai ekonominės veiklos vykdytojams, gabenantiems jau išleistas vartoti prekes, kurie yra patvirtinti siuntėjai ir patvirtinti gavėjai.

    2.5.

    Siekiant, kad kompiuterizuota sistema veiktų tinkamai užtikrinus išsamių, atnaujinamų ir tikslių duomenų saugojimą, Komisijos pasiūlymo tikslas – išplėsti Tarybos reglamento (ES) Nr. 389/2012 19 straipsnio taikymo sritį, nustatant informaciją, kuri turi būti įtraukta į nacionalinius ekonominės veiklos vykdytojų, kurie tik retkarčiais gabena akcizais apmokestinamas prekes, registrus.

    2.6.

    Konkrečiau kalbant, ši informacija, kuri taikoma tiek patvirtintiems siuntėjams, tiek patvirtintiems gavėjams, yra susijusi su prekių kiekiu, ekonominės veiklos vykdytojo tapatybe atlikus prekių gabenimą ir laikino patvirtinimo trukme.

    2.7.

    Siūlomu pakeitimu nesiekiama nustatyti naujos akcizų leidimo turėtojų kategorijos rato – juo veikiau nustatoma pirmiausia valstybėje narėje laisvai gabenamų prekių sąvokos sąsaja su jau apibrėžtomis sąvokomis „akcizais apmokestinamų prekių sandėlis“, „registruotas gavėjas“ ir „registruotas siuntėjas“, susiejant jas su naujais patvirtinto siuntėjo ir (arba) patvirtinto gavėjo statusais. Taigi šiuo pakeitimu išplečiama ir patikslinama oficialioje duomenų bazėje jau užregistruota informacija.

    2.8.

    Pasiūlymas grindžiamas SESV 113 straipsniu, pagal kurį „Taryba, spręsdama pagal specialią teisėkūros procedūrą ir pasikonsultavusi su Europos Parlamentu bei Ekonomikos ir socialinių reikalų komitetu, vieningai priima nuostatas dėl apyvartos mokesčius, akcizą ir kitas netiesioginio apmokestinimo formas reglamentuojančių teisės aktų suderinimo, būtino užtikrinanti, kad bus sukurta ir ims veikti vidaus rinka bei bus išvengta konkurencijos iškraipymo“.

    2.9.

    Pasiūlymas neturi poveikio ES biudžetui ir bus taikomas nuo 2023 m. vasario 13 d.

    3.   Bendrosios ir konkrečios pastabos

    3.1.

    Kaip nurodyta ankstesnėse nuomonėse (4), EESRK visiškai pritaria nuolatiniam taisyklių atnaujinimui, kad nacionalinės valdžios institucijos galėtų tinkamai bendradarbiauti administraciniu lygmeniu, siekdamos užtikrinti visišką mokesčių surinkimą ir veiksmingą kovą su sukčiavimu akcizų srityje.

    3.2.

    Be to, EESRK remia Europos Komisijos ir valstybių narių pastangas kuo geriau pasinaudoti IT ir technologiškai patobulintomis sistemomis siekiant pagerinti mokesčių surinkimą ir kovoti su sukčiavimu.

    3.3.

    Todėl EESRK visiškai pritaria vertinamam pasiūlymui tiek, kiek jis susijęs su dabartinių teisės aktų dėl nacionalinių registrų techniniais pakeitimais akcizų srityje, kurie tapo būtini neseniai patvirtinus ir pradėjus įgyvendinti Direktyvą (ES) 2020/262.

    3.4.

    EESRK mano, kad būtų naudinga turėti išsamią duomenų bazę, kuria naudojantis pasiūlyme nurodytą informaciją būtų galima patikrinti Akcizų informacijos mainų (SEED) sistemoje. Tokiu būdu apmokestinamų gabenamų prekių stebėsena ir tinkamas bet kokios su akcizais susijusių mokesčių naštos taikymas bus suvienodintas, veiksmingesnis ir skaidresnis.

    3.5.

    Atrodo, kad pasiūlymas atitinka subsidiarumo principą, nes nacionalinių registrų turinys ir veikimas, kiek tai susiję su informacija apie registruotus siuntėjus ir gavėjus, kurie veiklą vykdo retai, turėtų būti suderinti pagal Europos taisykles. Palyginti su keliais nacionaliniais metodais, Komisijos numatytą reguliavimo tikslą galima geriau pasiekti tokiomis taisyklėmis. Šiuo atžvilgiu atrodo tikslinga pasirinkti reglamentą, kuris turi būti patvirtintas pagal SESV 113 straipsnį.

    3.6.

    Pasiūlymas taip pat atitinka proporcingumo principus, nustatytus pagal ETT praktiką ir įtvirtintus Sutartyje. Pasiūlymo turinys iš tiesų neviršija to, kas būtina Komisijos numatytam reguliavimo tikslui pasiekti, nedarant netinkamo poveikio privačių įmonių interesams.

    3.7.

    Kitaip tariant, pasiūlymu sukuriama priimtina didesnė administracinė našta nacionaliniams mokesčių administratoriams, tačiau tai pateisina galutinis rezultatas – pasitelkiant registrus vykdoma kontrolės sistema yra išsamesnė, veiksmingesnė ir skaidresnė.

    3.8.

    EESRK primena, kad svarbu organizuoti ir administruoti nacionalinius registrus užtikrinant pagrindines teises ir ypač teisę į informacijos, kuri yra įtraukta į šiuos registrus ir juose tvarkoma, privatumą. Pagal proporcingumo principą, tvarkant tokius duomenis turėtų būti neviršijama to, kas būtina ir proporcinga siekiant apsaugoti teisėtą valstybių narių fiskalinį interesą.

    3.9.

    Kadangi patvirtinus Direktyvą (ES) 2020/262, kurioje pateiktos „patvirtinto siuntėjo“ ir „patvirtinto gavėjo“ apibrėžtys (3 straipsnis), taip pat papildomai apibrėžiama sąvoka „patvirtintas siuntėjas arba patvirtintas gavėjas siunčia ar gauna akcizais apmokestinamų prekių retai“ (35 straipsnis), tapo būtina pritaikyti nacionalinius registrus, EESRK rekomenduoja Komisijai užtikrinti, kad šios sąvokos būtų pakankamai nuosekliai aiškinamos ir taikomos, siekiant informacijos, įtrauktos į nacionalinio lygmens registrus, vienodumo.

    3.10.

    EESRK pažymi, kad pasiūlymas neturės poveikio ES biudžetui, tačiau kartu ragina valstybes nares atidžiai apsvarstyti ir stebėti įgyvendinimo išlaidas vykstant pritaikymo procesui. Tačiau, jei vykdant pritaikymo procesą paaiškėtų, kad reikia papildomų išlaidų, kad būtų visiškai apsaugotas Europos įmonių ir žmonių privatumas, reikėtų nedelsiant užtikrinti atitinkamas papildomas investicijas į informacines technologijas.

    Briuselis, 2021 m. balandžio 27 d.

    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė

    Christa SCHWENG


    (1)  Žr. EESRK nuomonę dėl administracinio bendradarbiavimo akcizų srityje (OL C 68, 2012 3 6, p. 45).

    (2)  OL L 58, 2020 2 27, p. 4.

    (3)  OL L 121, 2012 5 8, p. 1.

    (4)  Žr. EESRK nuomonę dėl administracinio bendradarbiavimo akcizų srityje (OL C 68, 2012 3 6, p. 45).


    Επάνω