Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010XC0216(02)

    Paraiškos paskelbimas pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų geografinių nuorodų ir kilmės vietos nuorodų apsaugos 6 straipsnio 2 dalį

    OL C 38, 2010 2 16, p. 13–16 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    16.2.2010   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 38/13


    Paraiškos paskelbimas pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų geografinių nuorodų ir kilmės vietos nuorodų apsaugos 6 straipsnio 2 dalį

    2010/C 38/09

    Šiuo paskelbimu suteikiama teisė pareikšti prieštaravimą paraiškai pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 7 straipsnį (1). Prieštaravimo pareiškimai Komisijai turi būti pateikti per šešis mėnesius nuo paraiškos paskelbimo.

    BENDRASIS DOKUMENTAS

    TARYBOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 510/2006

    „PORC DE FRANCHE-COMTÉ“

    EB Nr.: FR-PGI-005-0504-04.11.2005

    SGN ( X ) SKVN ( )

    1.   Pavadinimas:

    „Porc de Franche-Comté“

    2.   Valstybė narė arba trečioji šalis:

    Prancūzija

    3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto apibūdinimas:

    3.1.   Produkto rūšis:

    1.1 klasė.

    Šviežia mėsa (ir subproduktai)

    3.2.   Produkto, kuriam taikomas 1 punkte nurodytas pavadinimas, apibūdinimas:

    „Porc de Franche-Comté“ – tai šviežia atšaldyta kiaulių, šeriamų daugiausia išrūgomis, skerdžiamų ne mažiau kaip 182 dienų amžiaus (kiaulės skerdžiamos paprastai 190–200 dienų), ir kurių neatvėsinta skerdena sveria ne mažiau kaip 75 kg, mėsa.

    Penimos pagal šiuos genetinius kriterijus atrinktos patelės ir kastruoti patinai:

    Penimus paršelius vedančios paršavedės neturi turėti halotano geno.

    Paskutiniu etapu naudojami kuiliai padeda gauti geros kokybės, rausvos spalvos homogenišką mėsą.

    Halotano geną turinčių mėsinių kiaulių turi būti mažiau kaip 3 %, jos neturi turėti alelinio geno Rn-.

    Visiems „Porc de Franche-Comté“ mėsos gabalams (skerdenoms, išpjaustymo ir pardavimo vienetams) taikoma atrankos procedūra, kad mėsa būtų be trūkumų (šerių skutimo defektų, odos trūkumų, sumušimo žymių, kraujosruvų, lūžių ar pašalinių medžiagų). Mėsa taip pat atrenkama pagal spalvą (per šviesios ir per tamsios mėsos naudoti negalima) ir kūno riebalų kokybę (riebalai turi būti balti ir standūs, o mėsa su minkštais aliejingais riebalais nenaudojama). Galiausiai, kokybę padeda užtikrinti mėsos atranka pagal galutinį pH.

    3.3.   Pašarai (taikoma tik gyvūninės kilmės produktams):

    „Porc de Franche-Comté“ naudojamos kiaulės šeriamos daugiausia išrūgomis. Šis šalutinis sūrio gamybos produktas turi sudaryti 15–35 % kiaulių raciono sausosios medžiagos; pašarui gali būti naudojamos neapdorotos, koncentruotos arba sausos išrūgos.

    Kiaulių mitybos poreikiams patenkinti be išrūgų joms duodama ir pašaro papildų (daugiausia grūdų ir jų produktų). Pašaro papildus sudaro ne mažiau kaip 50 % grūdų ir jų produktų, iš kurių ne mažiau kaip 25 % sudaro patys grūdai, augalinės kilmės baltymai, kuriuos papildo amino rūgštys. Taip pat kontroliuojamas linolo rūgšties, dėl kurios gali pablogėti riebalų kokybė, kiekis, jis negali viršyti 1,7 % viso raciono.

    3.4.   Specialios pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės:

    „Porc de Franche-Comté“ kiauliena parduodama šviežia atšaldyta, pakuota arba nepakuota:

    skerdenomis,

    stambiagabaliais pusgaminiais,

    smulkiagabaliais pusgaminiais.

    3.5.   Specialios ženklinimo etiketėmis taisyklės:

    Produkto etiketėje turi būti nurodoma:

    prekinis pavadinimas „Porc de Franche-Comté“.

    4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas:

    Kiaulės, kurių mėsa ženklinama „Porc de Franche-Comté“ nuoroda, yra atvestos, penimos ir skerdžiamos Franche-Comté regione, apimančiame Doubs (25), Jura (39), Haute Saone (70), Belfort (90) departamentus.

    Kiaulės skerdžiamos šioje geografinėje vietovėje; tai padeda joms išvengti streso, patiriamo transportuojant, ir užtikrinti kuo tinkamesnes mėsos technologines savybes.

    5.   Ryšys su geografine vietove:

    5.1.   Geografinės vietovės ypatumai:

    Franche-Comté regionas plyti tarp Ronos ir Reino upių, jį supa du kalnų masyvai, kurie jam suteikia formą: rytuose Jura kalnai, o šiaurėje – Vogėzai. Regiono vakaruose yra žemuma, per kurios lygumą teka dvi upės – Sona ir Du, rytuose pereinanti į dvi plynaukštes ir galiausiai į Juros kalnų grandinę.

    Kraštovaizdžiui didelę įtaką daranti pagrindinė regiono žemdirbystės kryptis yra gyvulininkystė ir ypač pienininkystė. Franche-Comté labai išvystyta saugoma geografine nuoroda žymimų sūrių gamyba. Vietovėje yra daug „fruitières“ (vietinis sūrinių pavadinimas).

    Sūrinėms gaminant produkciją gaunama išrūgų – pašarams ypač tinkančios žaliavos: jose nedaug riebalų ir nesočiųjų riebalų rūgščių, tačiau nemažai lizino ir treonino – kai kurioms gyvūnų rūšims labai svarbių amino rūgščių. Taigi būtent dėl nedidelių sūrinių (ir dėl to vietoje naudojamų išrūgų, kurių nereikia nei vežti, nei šaldyti) gausos regiono teritorijoje vystėsi kiaulių, šeriamų daugiausia išrūgomis, auginimas.

    Šioje vietovėje pagaminama kiauliena parduodama daugiausia regione. „Porc de Franche-Comté“ kiauliena parduodama šviežia, taip pat gali būti parduodama sūdytiems mėsos produktams gaminti.

    5.2.   Produkto ypatumai:

    Tam tikros „Porc de Franche-Comté“ kiaulienos savybės:

    „Porc de Franche-Comté“ kiauliena pasižymi mėsininkų ar dešros gamintojų vertinamomis savybėmis, t. y. skerdena kokybiška ir mėsa tinkama perdirbti:

    labai gera mėsos struktūra, spalva ir tekstūra,

    laikomuose raumenyse ir sudalintuose gabaluose eksudatas nesusidaro,

    virtų gaminių savybės: minkšta nugarinė; kumpiai kietos tekstūros ir sultingi, o kvapas savitas ir labai malonus; riebalai balti ir standūs.

    „Porc de Franche-Comté“ kiaulienos kokybę lemia įvairūs veiksniai: genetiniai duomenys, transportavimo ir skerdimo sąlygos, naudojami pašarai ir skerdžiamų kiaulių amžius bei svoris.

    Kokybė ir genetinė informacija

    „Porc de Franche-Comté“ kiaulienai naudojami gyvuliai (reprodukcijai nenaudoti kastruoti kuiliai ir kiaulės – kad mėsa neturėtų nemalonaus nekastruotų kuilių mėsos kvapo), atrenkami pagal du pagrindinius genus, ypač lemiančius technologines savybes: halotano (HAL) arba streso geną, kuris sukelia PSE (blyškios, minkštos, vandeningos mėsos) sindromą, ir RN geno RN alelį (arba rūgščios mėsos genas).

    Kokybė ir auginimo sąlygos

    Be gyvulių genetinių ypatybių, SGN „Porc de Franche-Comté“ labai svarbios ir tam tikros auginimo Franche-Comté regione sąlygos (šėrimas išrūgomis ir ilgai trunkantis auginimas), lemiančios mėsos kokybę.

    Tai leidžia teigti, kad didelės energetinės vertės racionas, kuriame naudojamos išrūgos, padeda pagerinti mėsos kokybę, nes kiaulės auga lėčiau ir skerdžiamos ilgiau paaugintos, dėl to mėsa yra brandesnė. Be to, išrūgos padeda pagerinti kiaulių kūno riebalų kokybę.

    Taip pat įrodyta, kad dėl didesnio skerdimo amžiaus („Porc de Franche-Comté“ naudojamos kiaulės skerdžiamos ne mažesnio kaip 182 dienų amžiaus) ir didesnio skerdenos svorio („Porc de Franche-Comté“ skerdena sveria daugiau nei 75 kg) pagerėja mėsos kokybė, ypač nugaros lašinių kietumas ir storis. Be to, skerdenos svoris ir skerdimo amžius bei specialus kiaulių pašaras padeda pagerinti organoleptines kiaulių riebalinio audinio savybes. Didėjant kiaulės amžiui ir svoriui kiaulės nesočiųjų riebalų kiekis mažėja.

    Prie „Porc de Franche-Comté“ kiaulienos kokybės gerinimo taip pat prisideda transportavimui ir skerdimui taikomi reikalavimai, kuriais siekiama sumažinti gyvulių patiriamą stresą.

    „Porc de Franche-Comté“ kiaulių pašarams taikomi reikalavimai padeda kiaulienoje sumažinti nesočiųjų riebalų rūgščių ir taip pagerinti organoleptines mėsos ir jos produktų savybes. Pažymėtina, kad dėl nesočiųjų riebalų rūgščių peroksidacijos džiovintų kumpių išoriniai riebalai gali tapti oranžinės spalvos, o mėsos skonis gali suprastėti dėl susidariusių ketonų, taip pat dėl aldehidų ji gali įgauti kartų kvapą. Taikant šiuos metodus nesočiųjų riebalų mėsoje sumažėja, todėl mėsos išvaizda ir kvapas nepakinta.

    Ilgainiui pelnytas geras vardas

    Nuo XIX amžiaus Franche-Comté regione kiaules imta penėti naudojant vietos sūrinėse gaunamas išrūgas; toks penėjimo būdas tapo šio regiono žemės ūkio ypatybe.

    Sūrių ir kiaulienos gamybos ryšys išliko iki mūsų dienų; šio regiono kiaulininkystės ūkiai vis dar glaudžiai susiję su įvairių SKVN Franche-Comté (Comté, Morbier, Mont d’Or, Bleu de Gex) sūrių gamyba. Tokiu būdu kiaulininkystės ūkiai padeda panaudoti sūrinėse gaunamas išrūgas ir pieno ūkiams tiekia organinę trąšą pievoms tręšti. Tai vietos ekonomikos sistema, kurioje du ekonomikos sektoriai priklauso vienas nuo kito.

    Šiuo metu „Porc de Franche-Comté“ kiaulienos gamintojai siekia patenkinti regiono rinkos poreikius: galutinių vartotojų šviežios mėsos poreikius ir perdirbėjų – žaliavos.

    5.3.   Priežastinis geografinės vietovės ir kurios nors produkto savybės, gero vardo ar kito požymio ryšys:

    Kiaulienos gamyba Franche-Comté regione vystėsi kartu su vietos sūrinėmis.

    Kiaulininkystė Franche-Comté regione atsirado dėl šio regiono pieno gamybos ir perdirbimo ypatybių. Dėl to, kad šios vietovės sūrinės nedidelės, išrūgas patogiau sunaudoti vietoje, jų netransportuojant ir neatšaldant. Tuo galima paaiškinti faktą, kad Franche-Comté regionas šiuo metu yra vienintelis Prancūzijoje, kuriame kiaulių pašarui naudojamas didelis išrūgų kiekis.

    Skaičiuojama, kad 180 regiono sūrinių perdirba 1 000 mln. litrų pieno, iš kurio gaunama 850 mln. litrų išrūgų. Ketvirtadalis jų sunaudojama kiaulininkystės sektoriuje.

    Ši ypatybė susijusi su specialios gyvulininkystės sistemos atsiradimu, pavyzdžiui, kad išrūgų nereikėtų vežioti autocisternomis, tarp ūkių tam nutiesti vamzdžiai, o srutas kiaulių augintojai teikia pieno ūkių kooperatyvų nariams, kurie pastarąsias naudoja pievoms tręšti.

    Devintajame XX amžiaus dešimtmetyje į šio regiono ūkius daug investuota, kad išrūgos būtų naudojamos laikantis šiuolaikinės kiaulininkystės reikalavimų. Šiuo metu apie 2/3 penimų kiaulių vietų Franche-Comté regione naudojamos išrūgos (apie 70 000 vietų, t. y. 190 000 kiaulių per metus). Beje, kiaulininkystės ūkių, kuriuose naudojamos išrūgos, ir pieno perdirbimo įmonių santykis panašus.

    Taip per sūrininkystę ir galimybę naudoti šiame sektoriuje gaunamas išrūgas susiformavo tvirtas kiaulininkystės ir Franche-Comté regiono ryšys. Taip toks šėrimo būdas, atsiradęs išrūgas naudojant kiaulėms penėti ir gyvulius auginant ilgiau (kiaules auginamos ilgiau ir yra sunkesnės), yra tiesiogiai susijęs su Franche-Comté regionu ir lemia „Porc de Franche-Comté“ ypatybes, t. y. mėsa tinkamos tekstūros ir spalvos, eksudatas joje beveik nesusidaro, o riebalai standūs ir balti. Franche-Comté regiono vartotojai šią mėsą labai vertina dėl kokybės ir vietos kilmės.

    Nuoroda į paskelbtą specifikaciją:

    (Reglamento (EB) Nr. 510/2006 5 straipsnio 7 dalis)

    http://www.inao.gouv.fr/repository/editeur/pdf/IGP2008/CDCPorcDeFrancheComte.pdf


    (1)  OL L 93, 2006 3 31, p. 12.


    Top