EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Tvirtesnis bendradarbiavimas sutuoktinių ir registruotų partnerysčių turto klausimais

Tvirtesnis bendradarbiavimas sutuoktinių ir registruotų partnerysčių turto klausimais

 

DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) 2016/1103, kuriuo įgyvendinamas tvirtesnis bendradarbiavimas jurisdikcijos, taikytinos teisės ir teismo sprendimų sutuoktinių turto teisinių režimų klausimais pripažinimo ir vykdymo srityje

Reglamentas (ES) 2016/1104, kuriuo įgyvendinamas tvirtesnis bendradarbiavimas jurisdikcijos, taikytinos teisės, teismo sprendimų registruotų partnerysčių turtinių pasekmių klausimais pripažinimo ir vykdymo srityje

KOKS ŠIŲ REGLAMENTŲ TIKSLAS?

Šiais dviem reglamentais nustatomos taisyklės, taikomos susituokusių porų ir registruotų partnerių turtui, kai pora turi skirtingas ES valstybių narių pilietybes arba kai pora turi turto kitoje ES valstybėje narėje.

Juose pateikiamos peržiūrėtos taisyklės, dėl kurių susitarė 18 ES valstybių narių, dėl jurisdikcijos, taikytinos teisės ir teismo sprendimų sutuoktinių turto teisinių režimų* klausimais pripažinimo ir vykdymo arba dėl registruotos partnerystės* turtinių pasekmių*, atsirandančių, kai santuoka arba registruota partnerystė nutraukiama, arba kai miršta vienas iš partnerių.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Tvirčiau bendradarbiauja 18 ES valstybių narių: Belgija, Bulgarija, Kipras, Čekija, Vokietija, Graikija, Ispanija, Prancūzija, Kroatija, Italija, Liuksemburgas, Malta, Nyderlandai, Austrija, Portugalija, Slovėnija, Suomija ir Švedija, kaip nurodyta Tarybos sprendime (ES) 2016/954. Kitos valstybės gali laisvai prisijungti bet kuriuo metu po to, kai reglamentas buvo priimtas. Šiuo klausimu Estija išreiškė susidomėjimą ir nurodė, kad apsvarstytų galimybę dalyvauti bendradarbiaujant priėmus reglamentą.

Taikymo sritis

Reglamentai nėra taikomi bendrojo sutuoktinių veiksnumo, santuokos pripažinimo ar galiojimo klausimams, tarpusavio išlaikymo prievolėms ir paveldėjimui. Reglamentai nekeičia nacionalinių įstatymų dėl santuokos ar registruotų partnerysčių ir juose nustatyta, kad taikytina teisė taikoma bet kokiam turtui, nesvarbu, kur yra turtas, ir bus taikoma neatsižvelgiant į tai, ar ši teisė yra ES valstybės narės teisė.

Jurisdikcija

Reglamentais siekiama suteikti piliečiams galimybę savo bylas sutvarkyti tos pačios ES valstybės narės teismuose. Sutuoktiniai ir partneriai gali susitarti, kurios valstybės įstatymai bus taikomi sutuoktinių ar registruotos partnerystės turtui:

  • arba valstybės, kurioje vienas iš jų ar abu turi „įprastinę gyvenamąją vietą“;
  • arba sutuoktinio, arba partnerio pilietybės valstybės;
  • arba valstybės, kurioje buvo sudaryta registruota partnerystė.

Jei pora nepasirenka valstybės, jurisdikcija bus nustatyta byloje dėl sutuoktinių turto, remiantis (nurodyta iš eilės):

  • valstybe, kurioje abu poros nariai gyveno po santuokos nutraukimo; arba
  • poros bendra pilietybe, kai santuoka buvo nutraukta; arba
  • valstybe, su kuria porą siejo glaudžiausi ryšiai tuo metu, kai buvo nutraukta santuoka.

Jei santuoka nepripažįstama nacionalinėje teisėje kalbant apie sutuoktinių turtą, teismas gali atsisakyti pripažinti jurisdikciją, taip pat ir registruotos partnerystės atveju. Reglamentu neužkertamas kelias šalims taikiai ne teismo tvarka išspręsti ginčą, pavyzdžiui, kreipiantis į notarą pasirinktoje ES valstybėje narėje.

Registruotos partnerystės reglamente aprašomi klausimai, susiję su registruotos partnerystės turtinėmis pasekmėmis, ypač su turto likvidavimu ir registruotos partnerystės turtinių pasekmių poveikiu vieno iš sutuoktinių ir trečiųjų asmenų santykiams.

Teismo sprendimų pripažinimas ir vykdymas

Reglamentuose nustatomos taisyklės dėl teismo sprendimų pripažinimo, vykdytinumo ir vykdymo, panašios į kituose ES teisės aktuose, susijusiuose su teisminiu bendradarbiavimu civilinėse bylose, nustatytas taisykles. Teismo sprendimas gali būti nepripažintas dėl aplinkybių, kuriomis toks pripažinimas akivaizdžiai prieštarautų ES valstybės narės, kurioje siekiama pripažinti sprendimą, viešajai tvarkai.

NUO KADA TAIKOMI ŠIE REGLAMENTAI?

Išskyrus kai kuriuos parengiamuosius administracinius klausimus, reglamentai taikomi nuo 2019 m. sausio 29 d.

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Sutuoktinių turto teisinis režimas: taisyklės, susijusios su turtiniais santykiais tarp sutuoktinių ir jų santykiais su trečiaisiais asmenimis, atsirandančiais kaip santuokos ar jos nutraukimo pasekmė.
Registruotos partnerystės turtinės pasekmės: taisyklės, reguliuojančios partnerių tarpusavio turtinius santykius ir jų santykius su trečiaisiais asmenimis, kurie atsiranda kaip teisinių santykių, sukurtų įregistravus partnerystę arba ją nutraukus, pasekmė.
Registruota partnerystė: bendrą dviejų asmenų gyvenimą reglamentuojantis teisinis režimas, numatytas teisėje, kurio registravimas yra privalomas pagal tą teisę ir kuris atitinka formalius teisinius reikalavimus, kurie pagal tą teisę taikomi jo sukūrimui.

PAGRINDINIAI DOKUMENTAI

2016 m. birželio 24 d. Tarybos reglamentas (ES) 2016/1103, kuriuo įgyvendinamas tvirtesnis bendradarbiavimas jurisdikcijos, taikytinos teisės ir teismo sprendimų sutuoktinių turto teisinių režimų klausimais pripažinimo ir vykdymo srityje (OL L 183, 2016 7 8, p. 1–29)

Vėlesni Reglamento (ES) 2016/1103 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį dokumentą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

2016 m. birželio 24 d. Tarybos reglamentas (ES) 2016/1104, kuriuo įgyvendinamas tvirtesnis bendradarbiavimas jurisdikcijos, taikytinos teisės, teismo sprendimų registruotų partnerysčių turtinių pasekmių klausimais pripažinimo ir vykdymo srityje (OL L 183, 2016 7 8, p. 30–56)

Žr. konsoliduotą versiją.

SUSIJĘS DOKUMENTAS

2016 m. birželio 9 d. Tarybos sprendimas (ES) 2016/954, kuriuo leidžiama tvirčiau bendradarbiauti tarptautinių porų turto teisiniam režimui (sutuoktinių turto teisiniam režimui ir registruotos partnerystės turtinėms pasekmėms) taikytinos jurisdikcijos, teisės ir teismo sprendimų pripažinimo ir vykdymo srityje (OL L 159, 2016 6 16, p. 16–18)

paskutinis atnaujinimas 07.09.2018

Top