Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021AE0120

    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo dėl laiko tarpsnių naudojimo taisyklių laikino palengvinimo Bendrijos oro uostuose dėl COVID-19 pandemijos iš dalies keičiamas Tarybos reglamentas (EEB) Nr. 95/93 (COM(2020) 818 final – 2020/0358 (COD))

    EESC 2021/00120

    OL C 123, 2021 4 9, p. 37–41 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    2021 4 9   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 123/37


    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo dėl laiko tarpsnių naudojimo taisyklių laikino palengvinimo Bendrijos oro uostuose dėl COVID-19 pandemijos iš dalies keičiamas Tarybos reglamentas (EEB) Nr. 95/93

    (COM(2020) 818 final – 2020/0358 (COD))

    (2021/C 123/07)

    Pagrindinis pranešėjas

    Thomas KROPP

    Konsultavimasis

    Europos Parlamentas, 2021 1 18

    Taryba, 2021 1 21

    Teisinis pagrindas

    Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 100 straipsnio 2 dalis ir 304 straipsnis

    Atsakingas skyrius

    Transporto, energetikos, infrastruktūros ir informacinės visuomenės skyrius

    Priimta plenarinėje sesijoje

    2021 1 27

    Plenarinė sesija Nr.

    557

    Balsavimo rezultatai

    (už / prieš / susilaikė)

    225 / 1 / 4

    1.   Išvados ir rekomendacijos

    1.1.

    2020 m. gruodžio 16 d. Europos Komisija pasiūlė naują, iš dalies keičiantį reglamentą (1) dėl laikino nuostatos „naudok arba prarasi“ taikymo palengvinimo laikotarpiui po 2021 m. kovo 27 d. Iš esmės Komisija pasiūlė vėl pradėti taikyti taisyklę „naudok arba prarasi“, tačiau ribotą laikotarpį numatant 40 proc., o ne 80 proc. laiko tarpsnių panaudojimo ribą. Be to, EK pasiūlė suteikti jai deleguotuosius įgaliojimus pratęsti laiko tarpsnių taisyklės taikymo palengvinimą remiantis tam tikrais kriterijais, susijusiais su krizės trukme ir intensyvumu.

    1.2.

    EESRK teigiamai vertina EK iniciatyvą pratęsti laikiną Europos Bendrijos laiko tarpsnių reguliavimo taisyklių taikymo palengvinimą ir pritaria pasiūlymui įgalioti Komisiją laiko tarpsnių ribą koreguoti iki 2024–2025 m. žiemos sezono.

    1.3.

    Tačiau, siekiant sukurti iš tiesų lankstų reagavimo mechanizmą, pasiūlyme taip pat reikėtų numatyti oro linijų teisę susigrąžinti ištisas laiko tarpsnių serijas, derinant šią priemonę su kintamu laiko tarpsnių ribos naudojimu.

    1.4.

    Pratęsimas yra pagrįstas, nes pasaulinė ekonomikos krizė 2021 m. pradžioje yra gilesnė nei buvo manoma prieš 12 mėnesių, pirmąjį 2020 m. ketvirtį. Priešingai nei tikėtasi, COVID-19 pandemija dar nesuvaldyta. Tiesą pasakius, antroji eksponentinio užsikrėtimų augimo banga 2020 m. antroje pusėje Europoje turėjo dar skaudesnių sveikatos, socialinių, ekonominių ir finansinių padarinių ir padarinių sveikatai nei pirmoji banga. Transportas, prekyba ir turizmas yra vieni skaudžiausiai paliestų ūkio sektorių. Be to, šiuo metu Europoje plinta labai užkrečiama viruso mutacija. Jungtinė Karalystė neseniai įvedė trečią karantiną, kad suvaldytų trečiąją viruso bangą.

    1.5.

    EESRK ragina EK ir teisėkūros institucijas persvarstyti Komisijos pasiūlymą atsižvelgiant į rekomendacijas, pateiktas Pasaulio oro uostų laiko tarpsnių valdybos (WASB), kuriai priklauso oro linijos, oro uostai ir laiko tarpsnių koordinatoriai, ir kuri 2021 m. vasaros laikotarpiui, kuriam sudaromas tvarkaraštis (2), rekomendacijas dėl laiko tarpsnių taikymo palengvinimo paskelbė 2020 m. lapkričio 20 d. (IATA, A4E, ACI-Europe ir EUACA pritaria WASB rekomendacijai). WASB rekomendavo derinti i) visišką taisyklės „naudok arba prarasi“ taikymo sustabdymą ištisų laiko tarpsnių serijoms, kurios grąžinamos į fondą iki sezono pradžios, ir ii) 50 proc. laiko tarpsnių ribos naudojimą toms oro tarpsnių serijoms, kurias oro linijos pasilieka. Rekomendacijose taip pat siūlomos tam tikros su COVID-19 situacija susijusios pagrįsto laiko tarpsnių nenaudojimo sąlygos ir nuostatos.

    1.6.

    EESRK mano, kad būtina išsaugoti pusiausvyrą, derinant poreikį vengti neigiamai aviacijos sektoriaus galimybes atsigauti nuo šios krizės paveikti galinčias priemones, ilgalaikį oro linijų tikslą išsaugoti brangiai kainuojančius laiko tarpsnius oro uostuose ir būtinybę užtikrinti reikiamą konkurencijos dėl tokio riboto kiekio laiko tarpsnių lygį.

    1.7.

    Galiausiai, EESRK apgailestauja, kad EK, kaip atrodo, daugiausia dėmesio skiria priemonėms, leidžiančioms taikyti ES laiko tarpsnių skirstymo taisyklių palengvinimą, neatsižvelgdama į tai, kad tokias priemones atkartos visi kiti pasaulio regionai. Todėl pageidautini yra tokie pakeitimai, kurie būtų praktiškai įvykdomi ir dėl kurių būtų susitarta pasauliniu mastu, pavyzdžiui, WASB rekomendacijos.

    2.   Bendrosios pastabos

    2.1.

    Tarybos reglamente (EEB) Nr. 95/93 (3), kuris buvo iš dalies pakeistas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 793/2004 (4), nustatytos laiko tarpsnių paskirstymo ES oro uostuose procedūros ir taisyklės. Šio reglamento 10 straipsnyje nurodoma, kad per tam tikrą laikotarpį, kuriam sudaromas tvarkaraštis, oro vežėjai privalo panaudoti ne mažiau kaip 80 proc. jiems skirtų laiko tarpsnių, kad išlaikytų tuos laiko tarpsnius atitinkamu kitų metų laikotarpiu, kuriam sudaromas tvarkaraštis (todėl taisyklė vadinama „naudok arba prarasi“).

    2.2.

    2020 m. kovo 30 d. Europos Sąjunga priėmė Laiko tarpsnių reglamento pakeitimą (5), kuriuo remiantis visą 2020 m. vasaros laikotarpį, kuriam sudaromas tvarkaraštis ir kuris pasibaigė 2020 m. spalio 24 d., netaikoma taisyklė „naudok arba prarasi“. Šis pakeitimas taip pat įgaliojo EK pratęsti netaikymo laikotarpį iki 2021 m. balandžio 4 d.2020 m. spalio 14 d. Komisija priėmė deleguotąjį aktą (6), kuriuo pratęsė taisyklės „naudok arba prarasi“ netaikymo laikotarpį iki 2020–2021 m. žiemos laikotarpio, kuriam sudaromas tvarkaraštis, pabaigos – 2021 m. kovo 27 d.

    2.3.

    EESRK savo pozicijos dokumente, kuris buvo priimtas 2020 m. kovo 25 d., pritarė siūlomam ES taisyklių dėl oro uostų laiko tarpsnių paskirstymo laikinam sustabdymui. Šiame dokumente buvo pritariama planavimo stabilumo užtikrinimui oro linijoms ir galimybei operatyviai ir lanksčiai reaguoti į pokyčius rinkoje neprarandant laiko tarpsnių, kurių reikia norint atkurti veikiančius tinklus.

    2.4.

    Sakydama, kad reikia nustatyti, kaip grįžti prie įprasto taisyklės „naudok arba prarasi“ taikymo, Komisija pasiūlė nuo 2021 m. vasaros laikotarpio, kuriam sudaromas tvarkaraštis, grįžti prie įprasto Laiko tarpsnių reglamente nustatytų laiko tarpsnių naudojimo reikalavimų taikymo, tačiau nustatant ne 80 proc., o 40 proc. laiko tarpsnių ribą. Be to, Komisijai iki 2024–2025 m. žiemos sezono imtinai būtų suteikti deleguotieji įgaliojimai papildomai pratęsti tarpsnių naudojimo taisyklės taikymo palengvinimo laikotarpį, koreguojant laiko tarpsnių panaudojimo normą remiantis įvairiais rodikliais, pavyzdžiui, faktiniais ir prognozuojamais oro eismo duomenimis, apkrovos koeficientais ir orlaivių parko naudojimo rodikliais. Pasiūlyme taip pat nustatomos tam tikros sąlygos, inter alia, dėl išimčių, kurios būtų taikomos naujai paskirtiems laiko tarpsniams arba laiko tarpsniams, kuriais buvo pasikeista, taip pat laiko tarpsnių grąžinimo terminui.

    2.5.

    2020 m. lapkričio 20 d. oro linijas, oro uostus ir laiko tarpsnių koordinatorius jungianti Pasaulinė oro uostų laiko tarpsnių valdyba (WASB) pareiškė pasiekusi susitarimą dėl rekomendacijų dėl laiko tarpsnių naudojimo taisyklių palengvinimo 2021 m. vasaros laikotarpiui, kuriam sudaromas tvarkaraštis (7). IATA, A4E (8), ACI-Europe ir EUACA pritaria WASB rekomendacijai. Kitaip nei EK pasiūlyme, WASB rekomenduoja derinti i) visišką taisyklės „naudok arba prarasi“ taikymo sustabdymą ištisoms laiko tarpsnių serijoms, kurios grąžinamos į fondą likus dar daug laiko iki sezono pradžios ir ii) 50 proc. naudojimo ribą laiko tarpsnių serijoms, kurias oro linijos pasilieka. Taip pat siūlomos tam tikros sąlygos ir nuostatos tiems atvejams, kai konkrečiai dėl COVID-19 situacijos laiko tarpsniai pagrįstai nepanaudojami.

    2.6.

    EESRK pritaria tam, kad 2021 m. vasaros laikotarpiu galiotų laiko tarpsnių reguliavimo taisyklės „naudok arba prarask“ taikymo palengvinimas. Tačiau Komitetas mano, kad EK pasiūlymas turėtų numatyti ne tik laiko tarpsnių ribos sumažinimą, bet ir galimybę grąžinti ištisas laiko tarpsnių serijas. Iš tiesų, susisiekimui vidutinės trukmės ir ilguoju laikotarpiu naudingiau, jeigu oro linijos gautų paramą savo finansiniam atsigavimui ir atkūrus eismą galėtų atstatyti savo tinklus. Be to, laiko tarpsnių naudojimo taisyklės netaikymo trečiosiose šalyse galimybei dažnai keliama abipusiškumo sąlyga, taigi, gali būti, kad reikia pasauliniu mastu suderinto sprendimo.

    2.7.

    EESRK pritaria 2020 m. lapkričio 20 d. paskelbtų WASB rekomendacijų esminiams principams, kurie numato galimybę oro linijoms krizės laikotarpiu grąžinti ištisas laiko tarpsnių serijas. Atrodo, kad EK daugiausia dėmesio skiria priemonėms, palengvinančioms ES laiko tarpsnių skirstymo taisyklių taikymą, neatsižvelgdama į tai, kad tokias priemones atkartos visi kiti pasaulio regionai. Todėl pageidautini tokie pakeitimai, kurie būtų praktiškai įvykdomi ir kurie būtų suderinti pasauliniu mastu. Komitetas ragina EK ir teisėkūros institucijas apsvarstyti Komisijos pasiūlymą atsižvelgiant į WASB rekomendacijas.

    3.   Konkrečios pastabos

    3.1.

    Iki 2020 m. gruodžio 31 d. dėl COVID-19 pandemijos Europos oro eismas, palyginti su ankstesniais metais, iš viso prarado 6,1 mln. skrydžių arba 1,7 mlrd. keleivių kelionių (9).

    3.2.

    Siekdamos sustabdyti viruso plitimo tempus vyriausybės įvedė griežtus tarptautinio oro eismo ir savo piliečių judėjimo ribojimus. Oro vežėjams teko smarkiai sumažinti savo pajėgumus ir nutraukti skrydžius. Kelete ES valstybių narių oro transporto bendrovės laikinai sustabdė visus savo skrydžius.

    3.3.

    Ši padėtis nesikeičia ir 2021 m., o tai daro didelį spaudimą visų aviacijos srities suinteresuotųjų subjektų, visų pirma socialinių partnerių, finansiniam gyvybingumui ir jie visi yra pagrįstai sunerimę dėl savo darbo vietų ateities. Nors vakcina jau rasta ir nuo 2020 m. gruodžio 27 d. ES pradėtas skiepijimas, gyventojų vakcinacijos mastai yra nepakankami, kad būtų galima panaikinti bendrus ribojimus, tad priemonių, kuriomis siekiama sumažinti užsikrėtimų apimtis, nebus galima atsisakyti iki pat 2021 m. pabaigos ar net 2022 m. (10). Nėra jokių požymių, rodančių, kad paklausa 2021 m. vasaros laikotarpiu nors kiek priartėtų prie pastarųjų metų lygmens. Dabartinis netikrumas išliks ir jis netgi gali padidėti, jeigu atsirastų naujų, labiau užkrečiamų ar mirtinų COVID-19 variantų. Iš tiesų, remiantis pramonės sektoriaus prognozėmis, atsigavimo laikotarpis gali tęstis ne mažiau kaip iki 2024 ar 2025 m. (11).

    3.4.

    Laiko tarpsniai būtini, kad būtų galima valdyti atvykstamuosius ir išvykstamuosius skrydžius perpildytuose oro uostuose ir yra svarbūs oro vežėjams, kurie nori gauti prieigą prie ribotų oro uostų pajėgumų, kad galėtų išsaugoti savo tinklus ir susisiekimą, kurį jie užtikrina savo klientams. Vežėjams prireikė daugelio metų savo tinklams sukurti ir laiko tarpsniams, būtiniems eismui Europos viduje, tarpžemyniniam ir šalutiniam eismui užtikrinti, įsigyti. Nesant nuostatos, neutralizuojančios taisyklę „naudok arba prarasi“, oro vežėjai, norėdami išlaikyti savo laiko tarpsnius, būtų įpareigoti toliau vykdyti skrydžius, kuriais vyktų itin mažai keleivių, todėl labai padidėtų finansiniai nuostoliai ir būtų daroma nereikalinga žala aplinkai.

    3.5.

    2020 m. visos taikytos priemonės buvo paremtos prielaida, kad jos padės užtikrinti veiksmingą tolesnio viruso plitimo kontrolę per trumpą arba bent jau numatomą laikotarpį. Šie lūkesčiai kol kas nepasiteisino; tiesą pasakius atsigavimo nuo šios beprecedentės krizės proceso kol kas dar negalima patikimai prognozuoti.

    3.6.

    Nuo 2020 m. kovo mėn., kai buvo įgyvendintas pirminis su COVID-19 susijęs taisyklės netaikymas, oro paslaugų paklausa tvariai nepadidėjo. Nors vasaros mėnesiais eismas šiek tiek padidėjo iki - 51 proc., palyginti su ankstesniais metais, po 2020 m. vasaros, kai prasidėjo antroji pandemijos banga ir valstybės narės įvedė naujas karantino priemones, eismas vėl sumažėjo. 2020 m. rugsėjo 14 d. Eurokontrolė smarkiai pakoregavo savo prognozę, ją sumažindama. Tačiau atrodo, kad net ir pakoreguotas eismo scenarijus yra pernelyg optimistinis. Lapkričio mėn. eismas sudarė -62 proc., o gruodį – -60 proc. ankstesnių metų apimties, tuo tarpu Eurokontrolė prognozavo atitinkamai - 58 proc. ir - 54 proc. eismą. 2021 m. Eurokontrolė prognozuoja - 60 proc. eismą sausio mėn. ir - 50 proc. eismą vasario mėn (12).

    3.7.

    Kadangi virusas plinta toliau ir vis kyla jo bangos, o vyriausybės imasi griežtų priemonių jam suvaldyti, paklausa oro paslaugoms išlieka labai maža, todėl aviacijos sektorius vis dar jaučia didelį, gal net savo egzistencijai pavojų keliantį finansinį spaudimą. Todėl, EESRK nuomone, sumažinti taisyklės „naudok arba prarasi“ taikymo naštą būtų pagrįsta ir būtina.

    3.8.

    EESRK palankiai vertina tai, kad suinteresuotieji subjektai – oro linijos, oro uostai ir laiko tarpsnių koordinatoriai – kartu surado kompromisinį sprendimą WASB. EESRK žino, kad bendras laiko tarpsnių reguliavimas jiems yra ginčytinas klausimas. EESRK nuomone, WASB rekomendacija tinkamai atsižvelgiama į bendruosius ir konkrečius tikslus, kurių siekia Komisija, kaip nurodyta prie Komisijos pasiūlymo pridedamame Komisijos tarnybų darbiniame dokumente (13).

    3.9.

    EESRK pritaria bendram Komisijos tikslui įveikti tam tikrus trūkumus ir iššūkius, susijusius su visišku taisyklės netaikymu atitinkamą sezoną, skatinant susisiekimą, palaikant konkurenciją ir sudarant geresnes sąlygas laipsniškam laiko tarpsnių naudojimo taisyklės taikymo palengvinimo nutraukimui. EESRK taip pat pritaria konkretiems Komisijos tikslams, visų pirma kuo labiau sumažinti žalingą poveikį aplinkai, kurį daro skrydžiai su labai maža apkrova.

    3.10.

    Savo pasiūlyme į 10a straipsnį įtraukti naują 2a dalį Komisija tiesiog siūlo, kad laiko tarpsnių serijų, paskirstytų laikotarpiui nuo 2021 m. kovo 28 d. iki 2021 m. spalio 30 d., atveju oro vežėjai turėtų teisę gauti tas pačias laiko tarpsnių serijas kitu lygiaverčiu laikotarpiu, kuriam sudaromas tvarkaraštis, jei jie panaudos 40 proc. tos serijos laiko tarpsnių. Tai reiškia, kad vežėjai turės aptarnauti net ir neekonomiškus skrydžius su nepaprastai maža, bent jau iki 40 proc. apkrova ir negalės grąžinti tokių tarpsnių, nerizikuodami jų visai prarasti. Oro transporto bendrovių skatinimas skraidyti beveik tuščiais orlaiviais nesuderinamas su Komisijos nurodytu tikslu kuo labiau sumažinti žalingą poveikį aplinkai. Tai būtų galima ištaisyti, jeigu oro linijos galėtų sugrąžinti ištisas laiko tarpsnių serijas, žinodamos, kad jų atveju paklausa bus maža (pavyzdžiui, mažo eismo dienomis ar ne piko laiku).

    3.11.

    Atitinkamai EK pasiūlymas neatitinka jame išsikelto tikslo užtikrinti veiksmingą oro linijų veikimą ir veiksmingą oro uosto pajėgumų panaudojimą. Neleidžiant grąžinti ištisų laiko tarpsnių serijų, oro linijos neskatinamos grąžinti laiko tarpsnių anksti, kad būtų galima optimizuoti laiko tarpsnių perskirstymą ir planavimą oro uostams, oro linijoms ir vartotojams. Galimybė grąžinti ištisas laiko tarpsnių serijas leistų oro uostams geriau pritaikyti savo pačių veiklą. Visų pirma, atsirastų laiko tarpsnių, kuriuos, priklausomai nuo paklausos pokyčių, būtų galima perskirstyti arba naudoti ad hoc, pavyzdžiui, krovinių gabenimo skrydžiams Siūlomas reglamento 10a straipsnio papildymas 7 dalimi, numatant trijų savaičių terminą laiko tarpsnių grąžinimui, panašaus efekto neturėtų (14). Priešingai, kyla pavojus, kad vien dėl mažesnės ribos gali atsirasti labai fragmentiškų tvarkaraščių, o tai bus nenaudinga tam nedaugeliui likusių klientų.

    3.12.

    Nors ir pritardamas bendriems Komisijos tikslams skatinti susisiekimą, konkurenciją ir sudaryti sąlygas laipsniškam laiko tarpsnių taisyklės taikymo palengvinimo panaikinimui, EESRK mano, kad reikia išsaugoti ilgalaikę perspektyvą. Susisiekimas ir konkurencija (ypač su vežėjais iš už ES ribų) vidutinės trukmės ir ilguoju laikotarpiu geriausiai pasiekiami užtikrinant, kad visais kitais atžvilgiais gyvybingos įmonės išgyventų dabartinę krizę neprarasdamos turto, kurio reikės atnaujinus eismą. Kartu reguliavimas neturi būti pernelyg protekcionistinis, siekiant išvengti atsipalaidavimo ir apsaugoti konkurenciją. Atsižvelgdamas į neaiškią paklausos vasaros laikotarpiu tendenciją ir pačios Komisijos prielaidą, kad eismo lygis sudarys 50 proc. 2019 m. lygio (15), EESRK mano, kad pernelyg anksti, net ir esant 40 proc. lygiui, vėl pradėti pradėti taikyti laiko tarpsnių naudojimo reikalavimus pagal Laiko tarpsnių reglamentą. Kartu, jeigu taisyklė bus visiškai netaikoma ir toliau, nepavyks įveikti Komisijos nustatytų iššūkių ir pasiekti jos išsikeltų tikslų. EESRK mano, kad WASB rekomendacija derinti visiško netaikymo švelninamąjį poveikį ir laiko tarpsnių ribos poveikio kontroliuojantį efektą yra tvirtas pagrindas, nuo kurio atsispyrus galima grįžti prie įprasto laiko tarpsnių naudojimo reikalavimų taikymo.

    3.13.

    10a straipsnio 4 dalyje siūlomas deleguotas teisės aktas turėtų sudaryti sąlygas Komisijai ne tik iš dalies keisti procentines vertes, kurios minimos 10 straipsnio 2a dalyje, bet ir imti taikyti galimybę grąžinti ištisas laiko tarpsnių serijas atitinkamo sezono pradžioje. Nors Komisijos pasiūlymas numato visiško laiko tarpsnių naudojimo taisyklės netaikymo (t. y. 0 proc.) galimybę, jame nenumatyta galimybė derinti du elementus. Tik toks derinimas būtų iš tiesų lankstus reagavimo mechanizmas.

    3.14.

    Laiko tarpsnių koordinavimas yra pasaulinė problema. Todėl ES reglamentas dėl laiko tarpsnių turi derėti su trečiųjų šalių, kurios dažnai reikalauja abipusiškumo, taisyklėmis. Visiško taisyklės netaikymo atveju, tai nekelia problemų, nes tai yra galimai didžiausios aprėpties priemonė laiko tarpsnių naudojimo sąlygoms palengvinti. Tikėtina, kad WASB rekomendacija taip pat sulauks pasaulinio pripažinimo (16).

    3.15.

    EESRK laikosi nuomonės, kad siekiant atsparumo ir pažangaus reguliavimo, reikėtų apsvarstyti galimybę taikyti nuostatas, kurios leidžia sušvelninti laiko tarpsnių naudojimo taisykles pagal Reglamentą (EEB) Nr. 95/93, ne tik tais atvejais, kurie susiję su COVID-19, tačiau ir dėl būsimų įvykių, kurie gali turėti didelį poveikį aviacijos pramonei. Dabartinė situacija nėra pirmas kartas, kai prireikė iš dalies keisti laiko tarpsnių naudojimo taisyklę, nustatytą Reglamente (EEB) Nr. 95/93:

    2002 m. po rugsėjo 11 d. teroristinių išpuolių (Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 894/2002 (17)),

    2003 m. – dėl SARS protrūkio (Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1554/2003 (18)),

    2009 m. – per pasaulinę finansų krizę (Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 545/2009 (19)).

    Tokia tvarka turėtų apimti galimybę operatyviai reaguoti apsieinant be papildomo reglamento ir esant galimybei reaguoti lanksčiai, pradedant visišku taisyklės netaikymu ir pakoreguotomis laiko tarpsnių ribomis, baigiant išankstinio laiko tarpsnių grąžinimo ir ribų deriniu, kaip 2021 m. vasaros laikotarpiui siūlo WASB.

    3.16.

    EESRK yra pasirengęs prisidėti prie tolesnių diskusijų dėl geriausių būdų, kaip atkurti gyvybingą ir konkurencingą Europos aviacijos sektorių. Toks požiūris turėtų būti visapusiškas ir apimti diskusijas su visais suinteresuotaisiais subjektais, ypač socialiniais partneriais, kurie labai nukentėjo nuo COVID-19 krizės. Tokio pobūdžio visapusiškas požiūris turėtų apimti visų taisyklių ar priemonių, dėl kurių aviacijos sektoriui nederamai tenka pernelyg didelė našta, peržiūrą.

    Briuselis, 2021 m. sausio 27 d.

    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė

    Christa SCHWENG


    (1)  COM(2020) 818 final.

    (2)  WASB-Recommendation, Airport slot alleviation measures for Northern Summer 2021, https://www.iata.org/contentassets/4820c05b19f148e2855db91f2a579369/wasb-northern-summer-21-recommendation-for-slot-use-relief.pdf

    (3)  1993 m. sausio 18 d. Tarybos reglamentas (EEB) Nr. 95/93 dėl laiko tarpsnių paskirstymo Bendrijos oro uostuose bendrųjų taisyklių (OL L 14, 1993 1 22 p. 1,).

    (4)  2004 m. balandžio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 793/2004, iš dalies keičiantis Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 95/93 dėl laiko tarpsnių paskirstymo Bendrijos oro uostuose bendrųjų taisyklių (OL L 138, 2004 4 30, p. 50).

    (5)  2020 m. kovo 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2020/459, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (EEB) Nr. 95/93 dėl laiko tarpsnių paskirstymo Bendrijos oro uostuose bendrųjų taisyklių (OL L 99, 2020 3 31, p. 1).

    (6)  2020 m. spalio 14 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2020/1477, kuriuo dėl laikino išimtinių priemonių taikymo pratęsimo siekiant pašalinti COVID-19 pandemijos padarinius iš dalies keičiamas Tarybos reglamentas (EEB) Nr. 95/93 (OL L 338, 2020 10 15, p. 4).

    (7)  WASB-Recommendation, Airport slot alleviation measures for Northern Summer 2021, https://www.iata.org/contentassets/4820c05b19f148e2855db91f2a579369/wasb-northern-summer-21-recommendation-for-slot-use-relief.pdf

    (8)  A4E narė „Ryanair“ šiai pozicijai nepritarė ir savo nuomonę išdėstys atskirai.

    (9)  Ten pat.

    (10)  Klausimai ir atsakymai. Skiepijimas nuo COVID-19 Europos Sąjungoje, 2020 m. gruodžio 21 d., https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/qanda_20_2467

    (11)  Aviation Round Table Report on the Recovery of European Aviation, November 2019, https://www.aci-europe.org/downloads/resources/Aviation%20Round%20Table%20DECLARATION%20FINAL%2016.11.2020.pdf

    (12)  Eurocontrol, Think Paper #8: What COVID-19 did to European Aviation in 2020, and Outlook 2021, 1 January 2021. https://www.eurocontrol.int/publication/what-covid19-did-european-aviation-2020-outlook-2021

    (13)  SWD/2020/341 final.

    (14)  Ši konkreti nuostata taip pat yra neveiksminga, nes nesilaikymas neturi jokių pasekmių. Laiko tarpsnių skirstymas kitą sezoną priklauso nuo to, kaip oro linijos pasiekia laiko tarpsnių ribą, nepriklausomai nuo to, ar jos grąžina laiko tarpsnius per trijų savaičių laikotarpį, ar ne.

    (15)  Žr. 7 išnašos 11 konstatuojamąją dalį.

    (16)  Tuo metu, kai buvo rengiama ši nuomonė, WASB pasiūlymą dėl 2021 m. vasaros jau patvirtino Naujoji Zelandija, Malaizija ir Kanada (Vankuveris). Brazilija pratęsė dabartinį laiko tarpsnių naudojimo taisyklės netaikymą 2020–2021 m. žiemos laikotarpiui. JAV Federalinė aviacijos administracija pradėjo konsultacijas dėl (tik) šių dviejų galimybių: esamo (visiško) netaikymo pratęsimo ir dėl WASB pasiūlymo.

    (17)  OL L 142, 2002 5 31, p. 3.

    (18)  OL L 221, 2003 9 4, p. 1.

    (19)  OL L 167, 2009 6 29, p. 24.


    Top