Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013XC1219(01)

    Komisijos komunikatas, kuriuo iš dalies keičiamas Komisijos komunikato valstybėms narėms dėl Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 107 ir 108 straipsnių taikymo trumpalaikiam eksporto kredito draudimui priedas

    OL C 372, 2013 12 19, p. 1–2 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    19.12.2013   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 372/1


    Komisijos komunikatas, kuriuo iš dalies keičiamas Komisijos komunikato valstybėms narėms dėl Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 107 ir 108 straipsnių taikymo trumpalaikiam eksporto kredito draudimui priedas

    (2013/C 372/01)

    I.   ĮVADAS

    (1)

    Komisijos komunikato valstybėms narėms dėl Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 107 ir 108 straipsnių taikymo trumpalaikiam eksporto kredito draudimui (1) (toliau – komunikatas) 13 dalyje nurodyta, kad valstybiniai draudikai (2) negali teikti trumpalaikio eksporto kredito draudimo nuo parduotinos rizikos. Parduotina rizika 9 dalyje apibrėžta kaip komercinė ir politinė rizika, kurios ilgiausias rizikos laikotarpis yra trumpesnis negu dveji metai ir kurią patiria valstybiniai ir nevalstybiniai pirkėjai to komunikato priede išvardytose šalyse.

    (2)

    Dėl sudėtingos padėties Graikijoje 2012 m. trūko draudimo ar perdraudimo pajėgumų eksportui į Graikiją padengti. Todėl Komisija iš dalies pakeitė Komisijos komunikatą valstybėms narėms pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 107 ir 108 straipsnius trumpalaikiam eksporto kredito draudimui, iš parduotinos rizikos šalių sąrašo (3) laikinai pašalindama Graikiją. Šis pakeitimas nustos galioti 2013 m. gruodžio 31 d. Todėl nuo 2014 m. sausio 1 d. Graikija iš esmės būtų vėl laikoma parduotinos rizikos šalimi, nes į komunikato priedo parduotinos rizikos šalių sąrašą įtrauktos visos ES valstybės narės.

    (3)

    Tačiau pagal komunikato 36 dalį, likus trims mėnesiams iki laikino pašalinimo galiojimo pabaigos, Komisija pradėjo peržiūrėti situaciją, kad nustatytų, ar, atsižvelgiant į dabartinę padėtį rinkoje, galima pateisinti Graikijos pašalinimo iš parduotinos rizikos šalių sąrašo laikotarpio galiojimo pabaigą 2014 m., ar rinka dar nepakankamai pajėgi, kad būtų galima padengti visą ekonomiškai pateisinamą riziką ir dėl to reikia tokį laikotarpį pratęsti.

    II.   VERTINIMAS

    (4)

    Siekdama nustatyti, ar tai, kad privačių pajėgumų nepakanka visai ekonomiškai pagrįstai rizikai apdrausti, yra pateisinama priežastis pratęsti laikino Graikijos pašalinimo iš parduotinos rizikos šalių sąrašo laikotarpį, Komisija konsultavosi su valstybėmis narėmis, privačiais kredito draudikais ir kitomis suinteresuotosiomis šalimis ir siekė iš jų gauti informacijos. 2013 m. spalio 8 d. Komisija paskelbė prašymą pateikti informacijos apie galimybes naudotis trumpalaikiu eksporto į Graikiją kredito draudimu (4). Atsakymų pateikimo terminas baigėsi 2013 m. lapkričio 6 d. Iš valstybių narių, privačių draudikų ir eksportuotojų gauti 24 atsakymai.

    (5)

    Komisijai pateiktoje arba jos turimoje informacijoje aiškiai nurodyta, kad Graikijai dar nepakanka privačių eksporto kredito draudimo pajėgumų ir kad artimiausiu metu galimybės naudotis dideliais pajėgumais nebus. Bendra rizikos Graikijoje draudimo apyvarta 2012–2013 m. išliko maža. Privatūs eksporto kredito draudikai ir toliau atsargiai draudžia eksportą į Graikiją ir neužtikrina pakankamai draudimo pajėgumų naujoms kredito draudimo riboms ar netgi dabartinėms apyvartoms apdrausti. Kartu dėl nepakankamos galimybės naudotis privačiu draudimu valstybiniai draudikai ir toliau registravo didėjančią eksporto į Graikiją kredito draudimo paklausą. Jokioje pateiktoje informacijoje nėra duomenų, rodančių, kad Graikiją vėl reikėtų įtraukti į parduotinos rizikos šalių sąrašą.

    (6)

    Nuo 2012 m. gruodžio mėn., kai buvo nuspręsta laikinai pašalinti Graikiją iš parduotinos rizikos šalių sąrašo, privatūs draudimo pajėgumai 2013 m. nebuvo atkurti. Respondentai patvirtino, kad mažųjų ir vidutinio dydžio eksportuotojų padėtis itin sunki ir kai kuriais atvejais užregistruotas visiškas draudimo veiklos nutraukimas. Dauguma nuomonę pateikusių subjektų laikėsi nuomonės, kad privatūs draudimo pajėgumai dar per menki eksportui į Graikiją drausti, ir manoma, kad 2014 m. jie padidės tik ribotai. Minėtame sprendime išdėstyta Komisijos analizė, susijusi su nepakankamais privačiais eksporto į Graikiją kredito draudimo pajėgumais, tebėra aktuali.

    (7)

    Nuo praėjusio gruodžio mėn. Graikijos ekonomikos perspektyva šiek tiek pagerinta (5). Tačiau pagal 2013 m. rudens Europos ekonominę prognozę Graikijos ekonomika ir toliau patiria nuosmukį, 2013 m. realusis BVP mažėjo vis lėčiau. Tikimasi, kad 2014 m. realusis BVP padidės daugiausia dėl eksporto ir investicijų. Kita vertus, manoma, kad privatus vartojimas vis dar mažės, kaip ir disponuojamos pajamos. Kartu, remiantis per viešas konsultacijas pateikta informacija, manoma, kad bendras nemokių įmonių skaičius 2014 m. ir toliau didės.

    (8)

    Dėl šių priežasčių, remdamasi surinkta informacija, Komisija nustatė, kad privačių draudimo pajėgumų neužtenka visai ekonomiškai pagrįstai rizikai apdrausti, ir nusprendė pratęsti Graikijos pašalinimo iš parduotinos rizikos šalių sąrašo laikotarpį.

    III.   KOMUNIKATO PAKEITIMAS

    (9)

    Toliau nurodytas Komisijos komunikato valstybėms narėms dėl Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 107 ir 108 straipsnių taikymo trumpalaikiam eksporto kredito draudimui pakeitimas bus taikomas nuo 2014 m. sausio 1 d. iki 2014 m. gruodžio 31 d.

    Priedas pakeičiamas taip:

    „PARDUOTINOS RIZIKOS ŠALIŲ SĄRAŠAS

    Visos valstybės narės, išskyrus Graikiją

    Australija

    Kanada

    Islandija

    Japonija

    Naujoji Zelandija

    Norvegija

    Šveicarija

    Jungtinės Amerikos Valstijos“


    (1)  OL C 392, 2012 12 19, p. 1.

    (2)  Valstybinis draudikas – įmonė arba kita organizacija, kuri teikia eksporto kredito draudimą valstybės narės padedama arba jos vardu, arba valstybė narė, kuri teikia eksporto kredito draudimą (žr. 9 punktą).

    (3)  OL C 398, 2012 12 22, p. 6.

    (4)  http://ec.europa.eu/competition/consultations/2013_export_greece/index_en.html

    (5)  Pavyzdžiui: S&P ir „Fitch“: B- iš CCC 2012 m. liepos mėn.; „Moody’s“ reitingas liko stabilus, t. y. C.


    Top