Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008D0206

    2008 m. kovo 3 d. Tarybos sprendimas 2008/206/TVR dėl 1-benzilpiperazino (BZP) apibrėžimo kaip naujos psichoaktyviosios medžiagos, dėl kurios turi būti taikomos kontrolės priemonės ir baudžiamosios nuostatos

    OL L 63, 2008 3 7, p. 45–46 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Šis dokumentas paskelbtas specialiajame (-iuosiuose) leidime (-uose) (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/206/oj

    7.3.2008   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    L 63/45


    TARYBOS SPRENDIMAS 2008/206/TVR

    2008 m. kovo 3 d.

    dėl 1-benzilpiperazino (BZP) apibrėžimo kaip naujos psichoaktyviosios medžiagos, dėl kurios turi būti taikomos kontrolės priemonės ir baudžiamosios nuostatos

    EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

    atsižvelgdama į Europos Sąjungos steigimo sutartį,

    atsižvelgdama į 2005 m. gegužės 10 d. Tarybos sprendimą 2005/387/TVR dėl keitimosi informacija apie naujas psichoaktyvias medžiagas, jų rizikos įvertinimo ir kontrolės (1), ypač į jo 8 straipsnio 3 dalį,

    atsižvelgdama į Komisijos iniciatyvą,

    pasikonsultavusi su Europos Parlamentu,

    kadangi:

    (1)

    Rizikos įvertinimo ataskaita dėl 1-benzilpiperazino (BZP) buvo parengta remiantis Sprendimu 2005/387/TVR neeiliniame Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro išplėstinio Mokslo komiteto posėdyje ir po to 2007 m. gegužės 31 d. pateikta Tarybai ir Komisijai.

    (2)

    BZP yra sintetinė medžiaga. Europos Sąjungoje apie ją pirmą kartą pranešta 1999 m. Kaip amfetaminas ir metamfetaminas, BZP stimuliuoja centrinę nervų sistemą, bet jos poveikio stiprumas gerokai mažesnis (apytiksliai 10 % d-amfetamino poveikio). BZP metabolizmą gali paveikti genetiniai enzimų sistemų polimorfizmai, todėl didelė dalis individų yra jautrūs BZP poveikiui. Be to, yra galimybė, kad BZP sąveikauja su kitais narkotikais, bet iš esmės trūksta žmogaus farmakokinetinių duomenų.

    (3)

    Kai kuriose valstybėse narėse BZP galima teisėtai įsigyti mažmeninės prekybos cheminėmis medžiagomis tiekėjų įmonėse; rekreaciniais tikslais jis parduodamas tablečių ir kapsulių pavidalu internete arba kai kuriose valstybėse narėse vadinamosiose „žolelių“ arba „smartshop“ parduotuvėse. Neteisėtoje narkotikų rinkoje BZP galima parduoti ir (arba) įsigyti kaip ir populiarųjį narkotiką ekstazį.

    (4)

    Trylika valstybių narių ir viena trečioji valstybė (Norvegija) pranešė apie konfiskuotus BZP miltelius, kapsules arba tabletes, kurių kiekis įvairus – nuo 1 kapsulės ir (arba) tabletės iki 64 900 tablečių. Yra mažai informacijos, iš kurios būtų galima spręsti apie didelio masto BZP sintezę, apdorojimą arba platinimą ir su tuo susijusį organizuotą nusikalstamumą.

    (5)

    BZP neturi nustatytos ir pripažįstamos medicininės vertės; Europos Sąjungoje nėra žinomų licencijuotų medicinos produktų, kurių sudėtyje būtų BZP.

    (6)

    Šiuo metu neatliekamas BZP vertinimas ir jis nebuvo įvertintas pagal JT sistemą. Penkiose valstybėse narėse dėl BZP taikomos kontrolės priemonės ir baudžiamosios sankcijos, numatytos jų teisės aktuose, laikantis įsipareigojimų, numatytų pagal 1961 m. arba 1971 m. JT konvencijas. Dvi valstybės narės dėl BZP taiko kontrolės priemones pagal savo teisės aktus, reglamentuojančius vaistus.

    (7)

    BZP buvo rasta post mortem mėginiuose. Tačiau nežinoma, kiek BZP buvo susijęs su mirtimi, nes visais atvejais būta kitų medžiagų arba aplinkybių.

    (8)

    Rizikos įvertinime atskleidžiamas įtikinamų mokslinių BZP keliamos bendros rizikos įrodymų trūkumas. Tačiau dėl jo stimuliuojančių savybių, pavojaus sveikatai, medicininės naudos nebuvimo ir laikantis atsargumo principo BZP reikia kontroliuoti, bet kontrolės priemonės turėtų būti tinkamai parinktos, atsižvelgiant į palyginti mažą medžiagos keliamą riziką.

    (9)

    Pradėta 1-benzilpiperazino kontrolė padėtų išvengti problemų tarptautinės teisėsaugos ir teisminio bendradarbiavimo srityse,

    NUSPRENDĖ:

    1 straipsnis

    Valstybės narės, laikydamosi nacionalinės teisės aktų, imasi būtinų priemonių, kad 1-benzilpiperazinui (taip pat žinomam kaip 1-benzil-1,4-diazacikloheksanas, N-benzilpiperazinas arba – ne taip tiksliai – benzilpiperazinas, arba BZP) būtų taikomos kontrolės priemonės, atitinkančios medžiagos keliamą riziką, ir baudžiamosios sankcijos, kaip numatyta jų teisės aktuose, kuriais vykdomi jų įsipareigojimai pagal 1971 m. Jungtinių Tautų psichotropinių medžiagų konvenciją.

    2 straipsnis

    Šis sprendimas skelbiamas Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

    Jis įsigalioja kitą dieną po paskelbimo.

    Priimta Briuselyje, 2008 m. kovo 3 d.

    Tarybos vardu

    Pirmininkas

    J. PODOBNIK


    (1)  OL L 127, 2005 5 20, p. 32.


    Top