Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62023CN0442

    C-442/23. sz. ügy: 2023. július 14-én benyújtott kereset – Lengyel Köztársaság kontra Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa

    HL C 304., 2023.8.28, p. 13–14 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    2023.8.28.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 304/13


    2023. július 14-én benyújtott kereset – Lengyel Köztársaság kontra Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa

    (C-442/23. sz. ügy)

    (2023/C 304/17)

    Az eljárás nyelve: lengyel

    Felek

    Felperes: Lengyel Köztársaság (képviselő: B. Majczyna meghatalmazott)

    Alperesek: Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa

    Kereseti kérelmek

    A felperes azt kéri, hogy a Bíróság:

    semmisítse meg teljes egészében az (EU) 2018/841 rendeletnek a hatály, a jelentéstételi és a megfelelési szabályok egyszerűsítése, és a 2030-ra vonatkozó tagállami célértékek meghatározása, valamint az (EU) 2018/1999 rendeletnek a nyomon követés, a jelentéstétel, az előrehaladásra vonatkozó nyomon követés és a felülvizsgálat javítása tekintetében történő módosításáról szóló, 2023. április 19-i (EU) 2023/839 európai parlamenti és tanácsi rendeletet (1);

    az Európai Parlamentet és az Európai Unió Tanácsát kötelezze az eljárási költségek viselésére.

    Jogalapok és fontosabb érvek

    Lengyelország az alábbi jogalapokat hozza fel a megtámadott 2023/839 rendelettel szemben:

    1)

    Az EUMSZ 192. cikk (2) bekezdése c) pontjának megsértésére alapított jogalap

    Lengyelország megítélése szerint az alperes intézmények megsértették EUMSZ 192. cikk (2) bekezdésének c) pontját, mivel a megtámadott rendeletet nem a Szerződés említett rendelkezése alapján fogadták el, amely egyhangúságot követel meg a Tanácson belül, jóllehet a megtámadott rendelet jelentős mértékben érinti a tagállamok valamelyikének különböző energiaforrások közötti választását és energiaellátásának általános szerkezetét.

    2)

    Az EUMSZ 192. cikk (2) bekezdése b pontja harmadik franciabekezdésének megsértésére alapított jogalap

    Lengyelország megítélése szerint az alperes intézmények megsértették az EUMSZ 192. cikk (2) bekezdése b pontjának harmadik franciabekezdését, mivel nem a Szerződés említett rendelkezése alapján fogadták el a megtámadott rendeletet, amely egyhangúságot követel meg a Tanácson belül, jóllehet a megtámadott rendelet érinti a tagállamokban a földhasználatot.

    3)

    Az EUSZ 4. cikk (1) bekezdésének és az EUSZ 5. cikk (2) bekezdésének megsértésére alapított jogalap

    Lengyelország véleménye szerint az alperes intézmények megsértették a hatáskör-átruházás elvét, mivel a megtámadott rendelet olyan kötelezettségvállalásokat és célértékeket határoz meg, amelyek jelentős mértékben beavatkoznak az erdőgazdálkodás módszereibe a tagállamokban, miközben a Szerződések nem ruháznak hatáskört az Európai Unióra az erdészet területén.

    4)

    Az EUMSZ 191. cikk (2) bekezdésével összefüggésben az arányosság elvének (EUMSZ 5. cikk (4) bekezdése) és a tagállamok egyenlőségére vonatkozó elvnek (EUMSZ 4. cikk (2) bekezdése) a megsértésére alapított jogalap

    Lengyelország úgy véli, hogy a megtámadott rendelet elfogadásával az alperes intézmények megsértették az arányosság elvét, a tagállamok egyenlőségének elvét, és nem vették kellő mértékben figyelembe az Unió különböző régióinak helyzetében mutatkozó különbségeket. A LULUCF-ágazatban az üvegházhatásúgáz-kibocsátásra és -elnyelésre vonatkozó kötelezettségvállalások és célértékek Lengyelország általi teljesítése negatív és súlyos társadalmi-gazdasági és pénzügyi következményekkel járhat. Ezenkívül a megtámadott rendelet indokolatlan aránytalanságot hoz létre a kötelezettségvállalások és célértékek szintjén a különböző tagállamok között.

    5)

    A megtámadott rendelet hatásának megfelelő vizsgálatára vonatkozó kötelezettség megsértésére és a 191. cikk (3) bekezdésének megsértésére alapított jogalap

    Lengyelország szerint az alperes intézmények megsértették a megfelelő hatásvizsgálat benyújtására vonatkozó kötelezettséget, mivel a rendelettervezetet kísérő hatásvizsgálat alapvető hiányosságokat mutat a rendeletben meghatározott kötelezettségvállalásoknak és célértékeknek az egyes tagállamokra gyakorolt hatását illetően. Ugyanakkor nem vették kellő mértékben figyelembe a rendelkezésre álló tudományos és műszaki adatokat, az Unió különböző régióinak környezeti feltételeit, a beavatkozás, illetve a be nem avatkozás lehetséges hasznait és költségeit, valamint az Unió egészének gazdasági és társadalmi fejlődését, valamint régióinak kiegyensúlyozott fejlődését, ami sérti az EUMSZ 191. cikk (3) bekezdését.


    (1)  HL 2023. L 107., 1. o.


    Top