EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A Szíriára vonatkozó uniós stratégia

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

(JOIN(2017) 11 final) közös közlemény – A Szíriára vonatkozó uniós stratégia

MI A KÖZÖS KÖZLEMÉNY CÉLJA?

A közlemény meghatározza az uniós stratégia elemeit (amelyeket a Tanács hagy jóvá), hogy az EU hogyan járulhatna hozzá jobban és erőteljesebben a tartós politikai megoldáshoz Szíriában, a meglévő, az ENSZ által egyeztetett keretrendszer értelmében.

A közlemény a legfrissebb stratégiai dokumentum, amely a szíriai válsággal foglalkozik. Követi az EU Szíriára vonatkozó stratégiáját, amelyet 2015 márciusában határoztak meg (és 2016-ban felülvizsgáltak), az EU Szíriára és Irakra, valamint az ISIL/Dáis veszélyre vonatkozó regionális stratégiájának részeként. Az a dokumentum egy 2013. évi közleményt követett, amely a szíriai válság átfogó megközelítését tartalmazza.

FŐBB PONTOK

Stratégiai célok

A közlemény 5 stratégiai célt határoz meg:

  • Egy Szíria – egyesült és területileg egységes ország valamennyi szíriai állampolgár számára.
  • Demokratikus Szíria – legitim kormány és többpárti politikai rendszer, a jogállamiság tiszteletben tartása és egyenlő állampolgárságon alapuló egyéni jogok.
  • Sokszínű és inkluzív Szíria – multikulturális ország, amelyben valamennyi etnikai és vallási csoport úgy érzi, hogy egyéniségük védelmet élvez és hogy egyenlő hozzáféréssel rendelkeznek a kormányzathoz.
  • Erős és biztonságos Szíria – hatékony állam működő intézményekkel, középpontjában az állampolgárok biztonsága és a szolgáltatások, egységes nemzeti hadsereg, valamint elszámoltatható rendőri és biztonsági erők.
  • Stabil Szíria – stabil politikai rendszer és erős gazdaság, amely megfelelő oktatást és egészségügyi ellátást nyújt lakossága számára, továbbá vonzó a külföldi befektetések előtt, jó kapcsolatokat tart fenn valamennyi szomszédjával, és konstruktív partnerként vesz részt a nemzetközi közösségben.

Azt reméljük, hogy ezeknek a céloknak az elérése a menekültek és a belső menekültek biztonságos, méltóságteljes és önkéntes visszatéréséhez vezet.

Célkitűzések

A közlemény értékeli a szíriai háború által az EU alapvető érdekeinek, illetve regionális és globális stratégiájának okozott kockázatokat és veszélyeket. Erre válaszolva megad egy listát az uniós célkitűzésekről, ideértve a következőket:

  • a háború lezárása az ENSZ szíriai különmegbízottjának, valamint a fő nemzetközi és regionális szereplők támogatásával a konfliktusban érintett felek által megtárgyalt politikai átmeneten keresztül;
  • érdemi és inkluzív átmenet előmozdítása Szíriában, a politikai ellenzék megerősítésének támogatásán keresztül, az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2254. sz. határozatával és a genfi nyilatkozattal összhangban;
  • a demokrácia, az emberi jogok és a véleménynyilvánítás szabadsága előmozdítása a szíriai civil társadalmi szervezetek megerősítése révén;
  • nemzeti megbékélési folyamat előmozdítása, béketeremtő erőfeszítések alapján és az erőszakos szélsőségesség és szektarianizmus ellen fellépve, ideértve az átmeneti igazságszolgáltatás olyan megközelítését, amelynek magában kell foglalnia a háborús bűncselekményekre vonatkozó elszámoltathatóságot;
  • emberéletek megmentése, azáltal, hogy foglalkozunk a leginkább kiszolgáltatott helyzetben lévő szíriaiak humanitárius szükségleteinek időben, hatékonyan, eredményesen és bizonyos elvek mentén történő kezelésével;
  • a szíriai lakosság, valamint az intézmények és a szíriai társadalom ellenálló képességének támogatása.

Intézkedések

E célkitűzések megvalósítása érdekében a közlemény megállapít egy sor olyan intézkedést, amelyeket a regionális partnerekkel és a nemzetközi szervezetekkel szoros koordinációban kell végrehajtani. Ide tartoznak többek között a következők:

  • egy, az ENSZ-szel összehangolt kezdeményezés a politikai párbeszéd létrehozása, amelyben a régió kulcsfontosságú szereplői meghatározzák a szíriai rendezés közös nevezőjét, valamint a megbékélés és az újjáépítés feltételeit;
  • az EU szíriai békefolyamatot támogató kezdeményezése konkrét platformot alakít ki a békefolyamat és a tűzszünet támogatására, az ellenzéki pártok megerősítésére és a civil társadalommal folytatott párbeszédhez való hozzájárulásra;
  • ösztönzi az ellenzéki csoportok és a szíriai érdekelt felek – így a civil társadalmi szervezetek, a vallási és törzsi vezetők, az üzleti világ és a női szervezetek – közötti párbeszédet annak céljából, hogy nézeteiket politikai platformmá szervezzék;
  • segíti a szíriai társadalom különböző elemeit a békés egymás mellett élés és a közösség rugalmasságának előmozdításában, ami előfeltétele a jövőbeli demokratikus Szíria felépítésének.

Az újjáépítés és az átmenet korai tervezése

Mivel készen kell állnunk, hogy amint a politikai átállás megkezdődött, gyorsan és hatékonyan cselekedjünk, a közlemény a következő lépéseket határozza meg:

  • tervezés a megegyezés utáni időszakra – ami magában foglalja a további részvételt és az ENSZ intézményközi munkacsoportja által vezetett, a megegyezést követő időszakra tervezéshez való hozzájárulást;
  • az EU szerepe Szíria újjáépítésében – ezek tartalmazhatják a szankciók feloldását, az együttműködés folytatását és a finanszírozás mobilizálását.

HÁTTÉR

FŐ DOKUMENTUM

Közös közlemény az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak – A Szíriára vonatkozó uniós stratégia elemei (JOIN(2017) 11 final, 2017.3.14.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Tanács uniós stratégiát fogadott el Szíriára vonatkozóan (sajtóközlemény), 2017. április 3.

Közös közlemény az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak – Az Európai Unió Szíriára és Irakra, valamint a Dáis jelentette veszélyre vonatkozó regionális stratégiájának elemei (JOIN(2015) 2 final, 2015.2.6.)

Közös közlemény az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: A szíriai válság átfogó uniós megközelítése felé (JOIN(2013) 22 final, 2013.6.24.)

utolsó frissítés 07.12.2017

Top