EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C:2013:309E:FULL

Az Európai Unió Hivatalos Lapja, CE 309, 2013. október 24.


Display all documents published in this Official Journal
 

ISSN 1977-0979

doi:10.3000/19770979.CE2013.309.hun

Az Európai Unió

Hivatalos Lapja

C 309E

European flag  

Magyar nyelvű kiadás

Tájékoztatások és közlemények

56. évfolyam
2013. október 24.


Közleményszám

Tartalom

Oldal

 

III   Előkészítő jogi aktusok

 

TANÁCS

2013/C 309E/01

A Tanács 8/2013/EU álláspontja első olvasatban a Kirgiz Köztársaságnak nyújtandó makroszintű pénzügyi támogatásról szóló európai parlamenti és tanácsi határozat elfogadására tekintettel
A Tanács által 2013. szeptember 23-án elfogadva

1

HU

 


III Előkészítő jogi aktusok

TANÁCS

24.10.2013   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

CE 309/1


A TANÁCS 8/2013/EU ÁLLÁSPONTJA ELSŐ OLVASATBAN

a Kirgiz Köztársaságnak nyújtandó makroszintű pénzügyi támogatásról szóló európai parlamenti és tanácsi határozat elfogadására tekintettel

A Tanács által 2013. szeptember 23-án elfogadva

2013/C 309 E/01

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 209. cikkére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

rendes jogalkotási eljárás keretében (1),

mivel:

(1)

Az Unió és a Kirgiz Köztársaság közötti együttműködés alapját az egyrészről az Európai Közösségek és tagállamaik, másrészről a Kirgiz Köztársaság közötti partnerségi és együttműködési megállapodás (2) (PEM) képezi, amely 1999-ben lépett hatályba. Az Unió az általános preferenciarendszernek megfelelő bánásmódot biztosít a Kirgiz Köztársaság számára.

(2)

A kirgiz gazdaságot 2009-ben a nemzetközi pénzügyi válság, majd 2010. júniusában etnikai zavargások sújtották. Ezen események akadályozták a gazdaság működését, és azt eredményezték, hogy az államnak jelentős összegeket kellett az újjáépítésre és a társadalmi segítségnyújtásra fordítania, ami számottevő külső és költségvetési finanszírozási rést teremtett.

(3)

A 2010 július 27-én Biskekben tartott magas szintű adományozói konferencián a nemzetközi közösség 1,1 milliárd USD összegű válsághelyzeti támogatást ígért a Kirgiz Köztársaság gazdasági helyreállításának elősegítése érdekében. A konferencián az Unió bejelentette, hogy kész 117,9 millió EUR összegig terjedő pénzügyi támogatást nyújtani.

(4)

A Tanács a Külügyek Tanácsa formáció keretében ülésezve, a Kirgiz Köztársaságról szóló, 2010. július 26-i következtetéseiben üdvözölte az új kirgiz kormánynak a demokratikus intézményi keret létrehozására irányuló erőfeszítéseit, és felkérte a Bizottságot, hogy továbbra is nyújtson támogatást, többek között új támogatási programok formájában a Kirgiz Köztársaság hatóságai számára reformprogramjaik végrehajtásához, továbbá járuljon hozzá az ország fenntartható gazdasági és társadalmi fejlődéséhez.

(5)

A Kirgiz Köztársaság kialakulóban lévő parlamentáris demokráciájának nyújtott uniós politikai és gazdasági támogatás politikai üzenetet hordozna, miszerint az Unió határozottan támogatja a közép-ázsiai demokratikus reformokat; ez összhangban van a Közép-Ázsiára vonatkozó (2007–2013-as) stratégiában meghatározott, a régióval kapcsolatos uniós szakpolitikával és a Közép-Ázsiáról szóló, 2012. június 25-i tanácsi következtetésekkel.

(6)

Az Európai Parlament és a Tanács együttes nyilatkozatával összhangban – amelyet a Grúziának nyújtandó további makroszintű pénzügyi támogatásról szóló határozattal (3) egy időben fogadtak el – az uniós makroszintű pénzügyi támogatásnak feltétel nélküli és célhoz nem kötött fizetésimérleg-támogatás formájában nyújtott rendkívüli pénzügyi eszköznek kell lennie, amelynek célja a kedvezményezett fenntartható külső pénzügyi helyzetének helyreállítása és egy olyan szakpolitikai program végrehajtásának támogatása, amely olyan erőteljes kiigazítási és strukturális reformintézkedéseket tartalmaz, amelyek javítják a fizetési mérleget, különösen a programidőszakon belül, és megerősítik az Unióval kötött vonatkozó megállapodások és programok végrehajtását.

(7)

A Nemzetközi Valutalap (IMF) pénzügyi támogatást nyújt a Kirgiz Köztársaság gazdaságának kiigazításához és a reformok végrehajtásához. 2011 júniusában a kirgiz hatóságok és az IMF megállapodást kötöttek egy, az országnak három évre nyújtandó, nem elővigyázatossági jellegű kibővített hitelkeretről (a továbbiakban: az IMF-program) 66,6 millió különleges lehívási jog (SDR) értékben. Az IMF 2013. júniusban jóváhagyta e program negyedik felülvizsgálatát. Az IMF-program célkitűzései összhangban vannak az uniós makroszintű pénzügyi támogatás céljával, vagyis azzal, hogy enyhítse a fizetési mérlegben rövid távon fennálló nehézségeket, valamint hogy támogassa az uniós makroszintű pénzügyi támogatás céljának megfelelő, erőteljes kiigazítási intézkedések végrehajtását.

(8)

Az Unió a 2011–2013-as időszakra a Fejlesztési Együttműködési Eszköz keretében összesen 33 millió EUR ágazati költségvetési támogatást is nyújt a Kirgiz Köztársaságnak, hogy előmozdítsa a szociális védelem, az oktatás és az államháztartás irányítása terén végrehajtandó reformokat.

(9)

A Kirgiz Köztársaság 2010-ben a romló gazdasági helyzet és kilátások fényében makroszintű pénzügyi támogatást kért az Uniótól.

(10)

Tekintettel a Kirgiz Köztársaságnak az Unió szempontjából betöltött stratégiai szerepére, valamint a régió stabilitásában játszott döntő szerepére, kivételesen úgy tekintendő, hogy a Kirgiz Köztársaság uniós makroszintű pénzügyi támogatásra jogosult.

(11)

Tekintettel arra, hogy a Kirgiz Köztársaság az általa végrehajtott erőteljes gazdasági stabilizációs és reformprogramok ellenére az IMF és más multilaterális intézmények által biztosított forrásokat beszámítva is jelentős külső finanszírozási réssel rendelkezik, a Kirgiz Köztársaságnak nyújtandó uniós makroszintű pénzügyi támogatás (a továbbiakban: az uniós makroszintű pénzügyi támogatás) a jelenlegi kivételes körülmények között megfelelő válasznak tekinthető a Kirgiz Köztársaság azon kérésére, hogy az IMF-program mellett az Unió is támogassa a gazdasági stabilizációt.

(12)

Indokolt, hogy az uniós makroszintű pénzügyi támogatás célja a Kirgiz Köztársaság fenntartható külső finanszírozási helyzetének visszaállítása, és ezáltal gazdasági és társadalmi fejlődésének támogatása legyen.

(13)

Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás összegét a Kirgiz Köztársaság fennálló külső finanszírozási igényének teljes körű számszerű értékelése alapján kell meghatározni, figyelembe véve az ország saját forrásokból történő finanszírozási képességét, és különösen a rendelkezésére álló nemzetközi tartalékokat. Az uniós makroszintű pénzügyi támogatásnak ki kell egészítenie az IMF és a Világbank programjait és forrásait. A támogatás összegének meghatározása figyelembe veszi a multilaterális támogatóktól várható pénzügyi hozzájárulást, az Unió és a más támogatók közti méltányos tehermegosztás biztosításának szükségességét, az Unió egyéb külső finanszírozási eszközeinek a Kirgiz Köztársaságban már előzetesen megtörtént alkalmazását és a teljes uniós szerepvállalás hozzáadott értékét is.

(14)

Tekintettel a Kirgiz Köztársaság fennálló külső finanszírozási igényére, az egy főre eső jövedelem és a szegénységi mutatók alapján mért gazdasági fejlettségi szintjére, a saját forrásokból történő finanszírozási képességére és különösen a rendelkezésére álló nemzetközi tartalékokra, valamint az adósságállomány fenntarthatóságának elemzése alapján megállapított visszafizetési képességre, a támogatás egy részét vissza nem térítendő támogatás formájában kell nyújtani.

(15)

A Bizottságnak biztosítania kell, hogy az uniós makroszintű pénzügyi támogatás jogi szempontból és tartalmilag összhangban álljon a külső fellépés és az egyéb vonatkozó uniós politikák különféle területein kitűzött alapelvekkel, célokkal és meghozott intézkedésekkel.

(16)

Az uniós makroszintű pénzügyi támogatásnak elő kell segítenie a Kirgiz Köztársasággal szembeni uniós külpolitikát. A makroszintű pénzügyi támogatási műveletek során a Bizottság szolgálatainak és az Európai Külügyi Szolgálatnak mindvégig szorosan együtt kell működniük annak érdekében, hogy koordinálják az Unió külpolitikáját, és biztosítsák annak következetességét.

(17)

Az uniós makroszintű pénzügyi támogatásnak hozzá kell járulnia az Unióval közösen vallott értékekkel, többek között a demokráciával, a jogállamisággal, a felelősségteljes kormányzással, az emberi jogok tiszteletben tartásával, a fenntartható fejlődéssel és a szegénység visszaszorításával, valamint a nyitott, szabályokon alapuló és tisztességes kereskedelemmel összefüggésben a Kirgiz Köztársaság által tett kötelezettségvállalásokhoz.

(18)

Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás nyújtásának előfeltétele, hogy a Kirgiz Köztársaság tiszteletben tartsa a demokratikus mechanizmusokat, többek között a többpárti parlamentáris rendszert és a jogállamiságot, valamint garantálja az emberi jogok tiszteletben tartását. Ezenfelül az uniós makroszintű pénzügyi támogatás konkrét célkitűzéseinek fokozniuk kell az államháztartás-irányítási rendszerek hatékonyságát, átláthatóságát és elszámoltathatóságát a Kirgiz Köztársaságban. A Bizottságnak rendszeresen ellenőriznie kell az előfeltételek megvalósulását és a célkitűzések teljesítését is.

(19)

Az Unió uniós makroszintű pénzügyi támogatáshoz kapcsolódó pénzügyi érdekeinek hatékony védelme céljából a Kirgiz Köztársaságnak megfelelő intézkedéseket kell hoznia a támogatással kapcsolatos csalás, korrupció és bármely egyéb szabálytalanság megelőzése és az ellenük való küzdelem vonatkozásában. Ezen túlmenően rendelkezni kell a Bizottság által végzendő ellenőrzésekről és a Számvevőszék által végzendő auditokról.

(20)

Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás rendelkezésre bocsátása az Európai Parlament és a Tanács hatáskörének sérelme nélkül történik.

(21)

A vissza nem térítendő támogatások formájában nyújtott makroszintű pénzügyi támogatás összegeinek és a hitelek formájában nyújtott makroszintű pénzügyi támogatás összegeinek összhangban kell lenniük a többéves pénzügyi keretben megállapított költségvetési előirányzatokkal.

(22)

Az uniós makroszintű pénzügyi támogatást a Bizottságnak kell kezelnie. Annak biztosítására, hogy az Európai Parlament és a Tanács nyomon követhesse e határozat végrehajtását, a Bizottságnak rendszeresen tájékoztatnia kell őket a támogatással kapcsolatos fejleményekről, és rendelkezésükre kell bocsátania a vonatkozó dokumentumokat.

(23)

Ezen határozat végrehajtása egységes feltételeinek biztosítása érdekében a Bizottságra végrehajtási hatásköröket kell ruházni. Ezeket a 182/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek (4) megfelelően kell gyakorolni.

(24)

Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás egyetértési megállapodásban megállapított gazdaságpolitikai feltételektől függően adható meg. A végrehajtás egységes feltételeinek biztosítása és a hatékonyság érdekében a Bizottságot fel kell hatalmazni arra, hogy e feltételeket a 182/2011/EU rendelettel összhangban a tagállamok képviselőiből álló bizottság felügyelete alatt tárgyalja meg a kirgiz hatóságokkal. Az említett rendelet értelmében általában véve tanácsadó bizottsági eljárást kell alkalmazni a rendeletben meghatározottaktól eltérő esetekben. Figyelembe véve a 90 millió EUR összeghatárnál nagyobb mértékű támogatás potenciálisan jelentős hatásait, az említett értékhatár feletti műveletekre helyénvaló a vizsgálóbizottsági eljárást alkalmazni. Figyelemmel a Kirgiz Köztársaságnak nyújtandó uniós makroszintű pénzügyi támogatás összegére, a tanácsadó bizottsági eljárást kell alkalmazni az egyetértési megállapodás elfogadására, valamint a támogatás csökkentésére, felfüggesztésére és megszüntetésére.

(25)

Az IMF szerint a Kirgiz Köztársaság a „feltörekvő, illetve fejlődő gazdaságok” kategóriájába tartozik; a Világbank szerint a Kirgiz Köztársaság az alacsony jövedelmű gazdaságok és az Nemzetközi Fejlesztési Társuláshoz tartozó országok csoportjának tagja; az UN-OHRLLS (5) szerint a Kirgiz Köztársaság a kontinentális elszigeteltségben lévő fejlődő országok kategóriájába tartozik; az OECD Fejlesztési Támogatási Bizottság szerint a Kirgiz Köztársaság az egyéb alacsony jövedelmű országok jegyzékén szerepel. Ennélfogva a Kirgiz Köztársaság az EUMSZ 208. cikke értelmében fejlődő országnak tekintendő, ami indokolja az EUMSZ 209. cikkének e határozat jogalapjául vételét,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

(1)   Az Unió 30 millió EUR összegig terjedő makroszintű pénzügyi támogatást (a továbbiakban: az uniós makroszintű pénzügyi támogatás) nyújt a Kirgiz Köztársaságnak a Kirgiz Köztársaság gazdasági stabilizációjának támogatása és az IMF érvényben lévő programjában meghatározott, a fizetési mérleghez kapcsolódó finanszírozási szükségletek fedezése céljából. Ebből a maximális összegből legfeljebb 15 millió EUR hitel formájában, és legfeljebb 15 millió EUR vissza nem térítendő támogatás formájában nyújtandó. Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás rendelkezésre bocsátásának feltétele az adott évi uniós költségvetésnek a az Európai Parlament és a Tanács általi jóváhagyása.

(2)   Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás hitelelemének finanszírozása céljából a Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy az az Unió nevében hitelt vegyen fel a tőkepiacokon vagy pénzügyi intézményektől, és a pénzt továbbkölcsönözze a Kirgiz Köztársaságnak. A hitelek maximális futamideje 15 év.

(3)   Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás rendelkezésre bocsátását a Bizottság o az IMF és a Kirgiz Köztársaság között létrejött megállapodásokkal és megegyezésekkel, valamint a PEM-ben, továbbá a Közép-Ázsiára vonatkozó (2007–2013-as) uniós stratégiában meghatározott gazdasági reformok alapelveivel és céljaival összeegyeztethető módon irányítja. A Bizottság rendszeresen tájékoztatja az Európai Parlamentet és a Tanácsot az uniós makroszintű pénzügyi támogatással kapcsolatos fejleményekről, ideértve annak folyósításait is, valamint kellő időben ezen intézmények rendelkezésére bocsátja a vonatkozó dokumentumokat.

(4)   Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás a 3. cikk (1) bekezdésében említett egyetértési megállapodás hatálybalépését követő első naptól számított két évig áll rendelkezésre.

(5)   Abban az esetben, ha a Kirgiz Köztársaság finanszírozási igénye az uniós makroszintű pénzügyi támogatás folyósításának időszakában jelentősen csökken a kezdeti előrejelzésekhez képest, a Bizottság a 7. cikk (2) bekezdésében említett tanácsadó bizottsági eljárás keretében csökkenti, felfüggeszti vagy megszünteti a támogatást.

2. cikk

Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás nyújtásának előfeltétele, hogy a Kirgiz Köztársaság tiszteletben tartsa a demokratikus mechanizmusokat, többek között a többpárti parlamentáris rendszert és a jogállamiságot, valamint garantálja az emberi jogok tiszteletben tartását. A Bizottság az uniós makroszintű pénzügyi támogatás teljes életciklusa alatt nyomon követi ezen előfeltétel teljesülését. E cikket a 2010/427/EU tanácsi határozattal (6) összhangban kell alkalmazni.

3. cikk

(1)   A Bizottság az e határozat 7. cikkének (2) bekezdésében megállapított tanácsadó bizottsági eljárásnak megfelelően megállapodik a kirgiz hatóságokkal az uniós makroszintű pénzügyi támogatáshoz kapcsolódó, a strukturális reformokra és a rendezett államháztartásra összpontosító, pontosan meghatározott gazdaságpolitikai és pénzügyi feltételekről, amelyeket az e feltételek teljesítésére vonatkozó időkeretet is tartalmazó egyetértési megállapodásba kell foglalni (a továbbiakban: az egyetértési megállapodás). Az egyetértési megállapodásban meghatározott gazdaságpolitikai és pénzügyi feltételeknek összhangban kell lenniük az 1. cikk (3) bekezdésében említett megállapodásokkal és egyetértési megállapodásokkal, köztük a Kirgiz Köztársaság által az IMF támogatásával végrehajtott makrogazdasági kiigazítási és strukturálisreform-programokkal.

(2)   Az említett feltételek különösen az uniós makroszintű pénzügyi támogatás hatékonyságának, átláthatóságának és elszámoltathatóságának fokozására irányulnak, ideértve a Kirgiz Köztársaság államháztartás-irányítási rendszereit is. A szakpolitikai intézkedések kidolgozásakor megfelelő mértékben figyelembe kell venni a kölcsönös piacnyitás, a szabályokon alapuló méltányos kereskedelem fejlesztése, valamint az Unió külpolitikájával összefüggő más prioritások terén elért előrelépést is. Az említett célkitűzések megvalósításában elért előrelépéseket a Bizottság rendszeresen nyomon követi.

(3)   Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás részletes pénzügyi feltételeit a Bizottság és a kirgiz hatóságok között megkötendő, vissza nem térítendő támogatásról szóló megállapodásban, illetve hitelmegállapodásban kell meghatározni.

(4)   Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás végrehajtása során a Bizottság felügyeli a Kirgiz Köztársaságnak a támogatás tekintetében alkalmazandó pénzügyi megállapodásainak, igazgatási eljárásainak, külső és belső ellenőrzési mechanizmusainak megbízhatóságát, valamint a jóváhagyott időkeretnek a Kirgiz Köztársaság általi betartását.

(5)   A Bizottság rendszeres időközönként meggyőződik arról, hogy teljesülnek-e a 4. cikk (3) bekezdésében előírt feltételek, ideértve azt is, hogy a Kirgiz Köztársaság gazdaságpolitikája összhangban van-e az európai uniós makroszintű pénzügyi támogatás célkitűzéseivel. Ennek során a Bizottság szorosan együttműködik az IMF-fel és a Világbankkal, és szükség esetén az Európai Parlamenttel és a Tanáccsal.

4. cikk

(1)   A (3) bekezdésben meghatározott feltételekre figyelemmel az uniós makroszintű pénzügyi támogatást a Bizottság vissza nem térítendő támogatást és hitelt is tartalmazó két részletben bocsátja rendelkezésre. Az egyes részletek nagyságát az egyetértési megállapodásban határozzák meg.

(2)   A hitel formájában nyújtott uniós makroszintű pénzügyi támogatás összegeire szükség esetén a 2009/480/EK, Euratom tanácsi rendelettel (7) összhangban tartalékot kell képezni.

(3)   A Bizottság az összes alábbi feltétel teljesítésétől függően dönt a részletek folyósításáról:

a)

a 2. cikkben foglalt előfeltétel;

b)

a nem elővigyázatossági jellegű IMF-hitelkeret által támogatott, erőteljes kiigazítási és strukturális reformintézkedéseket tartalmazó szakpolitikai program végrehajtása terén elért tartósan kielégítő eredmény; valamint

c)

az egyetértési megállapodásban szereplő gazdaságpolitikai feltételek megadott időkereten belüli teljesítése.

A második részlet kifizetésére legkorábban három hónappal az első részlet rendelkezésre bocsátása után kerülhet sor.

(4)   A (3) bekezdésben említett feltételek nem teljesülése esetén a Bizottság átmenetileg felfüggeszti vagy megszünteti az uniós makroszintű pénzügyi támogatás folyósítását. Ilyen esetben tájékoztatja az Európai Parlamentet és a Tanácsot a felfüggesztés vagy megszüntetés okairól.

(5)   Az uniós makroszintű pénzügyi támogatást a Kirgiz Köztársaság Nemzeti Bankjának kell kifizetni. Az egyetértési megállapodásban meghatározandó előírásoktól függően, ideértve a fennmaradó költségvetési finanszírozási igény megerősítését is, az uniós pénzeszközöket a Kirgiz Köztársaság Államkincstára mint végső kedvezményezett számára is át lehet utalni.

5. cikk

(1)   Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás hiteleleméhez kapcsolódó hitelfelvételi és -nyújtási műveleteket euróban, egyazon értéknap alkalmazásával kell végrehajtani, és az Unió ennek során nem lehet érintett a futamidők átalakításában, árfolyam- vagy kamatkockázatokban vagy más kereskedelmi kockázatban..

(2)   Ha a körülmények megengedik és amennyiben a Kirgiz Köztársaság kéri, a Bizottság megteheti a szükséges lépéseket annak biztosítására, hogy a hitelfeltételek tartalmazzanak előtörlesztési rendelkezést, és hogy ehhez a hitelfelvételi műveletek feltételei közé felvett megfelelő rendelkezés kapcsolódjon.

(3)   Amennyiben a körülmények lehetővé teszik a hitel kamatlábának csökkentését, és a Kirgiz Köztársaság kérelmezi, a Bizottság dönthet úgy, hogy részben vagy egészben refinanszírozza eredeti kölcsöneit, vagy átalakíthatja a vonatkozó pénzügyi feltételeket. A refinanszírozási vagy átalakítási műveleteket az (1) és a (4) bekezdésben megállapított feltételekkel összhangban kell elvégezni, és azok nem eredményezhetik az adott hitel futamidejének meghosszabbítását vagy a refinanszírozás vagy az átalakítás napján fennálló tőkeösszeg növekedését.

(4)   Az e határozat szerinti hitelfelvételi és -nyújtási műveletekhez kapcsolódó, az Unió részéről felmerülő költségeket a Kirgiz Köztársaság viseli.

(5)   A Bizottság tájékoztatja az Európai Parlamentet és a Tanácsot a (2) és (3) bekezdésben említett műveletek alakulásáról.

6. cikk

(1)   Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás végrehajtása a 966/2012/EU, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelettel (8) és a Bizottság 1268/2012/EU felhatalmazáson alapuló rendeletével (9) összhangban történik.

(2)   Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás végrehajtása közvetlen irányítással történik.

(3)   A kirgiz hatóságokkal kötendő egyetértési megállapodásnak, hitelmegállapodásnak és vissza nem térítendő támogatásról szóló megállapodásnak rendelkeznie kell az alábbiakról:

a)

annak biztosítása, hogy a Kirgiz Köztársaság rendszeresen ellenőrizze az uniós költségvetésből nyújtott finanszírozás megfelelő felhasználását, megtegye a megfelelő intézkedéseket a szabálytalanságok és a csalások elkerüléséhez, és szükség esetén jogi lépéseket tegyen az e rendelet alapján nyújtott, jogellenesen felhasznált pénzeszközök visszafizettetése érdekében;

b)

az Unió pénzügyi érdekei védelmének biztosítása, különösen az uniós makroszintű pénzügyi támogatást érintő csalás, korrupció és egyéb szabálytalanságok megelőzését és az ellenük való küzdelmet illetően meghozandó egyedi intézkedések előírása, összhangban a 2988/95/EK, Euratom tanácsi rendelettel (10), a 2185/96/EK, Euratom tanácsi rendelettel (11), valamint a 883/2013/EK, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelettel (12);

c)

a Bizottságnak – az Európai Csalás Elleni Hivatalt is beleértve – vagy képviselőinek kifejezett felhatalmazása ellenőrzések, ezen belül helyszíni ellenőrzések és vizsgálatok lefolytatására;

d)

a Bizottság és a Számvevőszék kifejezett felhatalmazása arra, hogy az uniós makroszintű pénzügyi támogatás rendelkezésre állásának időtartama alatt és azt követően is ellenőrzéseket hajtsanak végre, ideértve dokumentumok ellenőrzését és helyszíni ellenőrzéseket, például működési értékeléseket;

e)

annak biztosítása, hogy amennyiben megállapításra kerül, hogy a Kirgiz Köztársaság a makroszintű pénzügyi támogatás kezelésével kapcsolatban csalást vagy korrupciós cselekményt követ el, illetve olyan más jogellenes tevékenységet folytat, amely sérti az Unió pénzügyi érdekeit, az Uniónak jogában álljon a vissza nem térítendő támogatás teljes visszafizettetése és/vagy a hitel lejárat előtti visszafizettetése.

(4)   Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás végrehajtása során a Bizottság – működési értékelés révén – felügyeli a Kirgiz Köztársaság által alkalmazandó, a támogatás szempontjából releváns pénzügyi szabályok, igazgatási eljárások, valamint külső és belső ellenőrzési mechanizmusok megbízhatóságát.

7. cikk

(1)   A Bizottság munkáját egy bizottság segíti. Ez a bizottság a 182/2011/EU rendelet értelmében vett bizottságnak minősül.

(2)   Az e bekezdésre történő hivatkozáskor a 182/2011/EU rendelet 4. cikkét kell alkalmazni..

8. cikk

(1)   A Bizottság minden év június 30-ig benyújtja az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak az e határozat előző évi végrehajtásáról, illetve a végrehajtás értékeléséről szóló jelentést. A jelentésben:

a)

megvizsgálja az uniós makroszintű pénzügyi támogatás végrehajtása terén elért eredményeket;

b)

értékeli a Kirgiz Köztársaság gazdasági helyzetét és kilátásait, valamint a 3. cikk (1) bekezdésében említett szakpolitikai intézkedések végrehajtása terén elért előrelépést;

c)

megvilágítja az egyetértési megállapodásban meghatározott gazdaságpolitikai feltételek, a Kirgiz Köztársaság aktuális gazdasági és költségvetési eredményei, valamint a Bizottságnak az uniós makroszintű pénzügyi támogatás részleteinek felszabadítására vonatkozó határozatai közötti összefüggést.

(2)   Az 1. cikk (4) bekezdésében említett rendelkezésre állási időszak lejárta után legkésőbb két évvel a Bizottság utólagos értékelő jelentést nyújt be az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak, értékelve a lezárt makroszintű pénzügyi támogatási műveletek eredményeit és hatékonyságát, valamint azt, hogy ezek milyen mértékben járultak hozzá a támogatás céljainak megvalósításához.

9. cikk

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

Kelt …

az Európai Parlament részéről

az elnök

a Tanács részéről

az elnök


(1)  Az Európai Parlament 2012. december 11-i álláspontja és a Tanács 2013. szeptember 23-i álláspontja első olvasatban (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé). Az Európai Parlament … álláspontja.

(2)  HL L 196., 1999.7.28., 48. o., magyar nyelvű különkiadás, 11. fejezet, 58. kötet, 103. o.

(3)  A Hivatalos Lapban még nem tették közzé.

(4)  Az Európai Parlament és a Tanács 2011. február 16-i 182/2011/EU rendelete a Bizottság végrehajtási hatásköreinek gyakorlására vonatkozó tagállami ellenőrzési mechanizmusok szabályainak és általános elveinek megállapításáról (HL L 55., 2011.2.28., 13. o.).

(5)  A legkevésbé fejlett országok, a tengeri kikötőkkel nem rendelkező fejlődő országok és a kis fejlődő szigetállamok főképviselőjének (ENSZ) hivatala.

(6)  A Tanács 2010. július 26-i 2010/427/EU határozata az Európai Külügyi Szolgálat szervezetének és működésének megállapításáról (HL L 201., 2010.8.3., 30. o.).

(7)  A Tanács 2009. május 25-i 2009/480/EK, Euratom rendelete a külső fellépésekre vonatkozó garanciaalap létrehozásáról (HL L 145., 2009.6.10., 10. o.).

(8)  Az Európai Parlament és a Tanács 2012. október 25-i 966/2012/EU, Euratom rendelete az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról és a 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 298., 2012.10.26., 1. o.)

(9)  A Bizottság 2012. október 29-i 1268/2012/EU felhatalmazáson alapuló rendelete az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról szóló 966/2012/EU, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelet alkalmazási szabályairól (HL L 362., 2012.12.31., 1. o.).

(10)  A Tanács 1995. december 18-i 2988/95/EK, Euratom rendelete az Európai Közösségek pénzügyi érdekeinek védelméről (HL L 312., 1995.12.23., 1. o., magyar nyelvű különkiadás, 1. fejezet, 1. kötet, 340. o.).

(11)  A Tanács 1996. november 11-i 2185/96/EK, Euratom rendelete az Európai Közösségek pénzügyi érdekeinek a csalással és egyéb szabálytalanságokkal szembeni védelmében a Bizottság által végzett helyszíni ellenőrzésekről és vizsgálatokról (HL L 292., 1996.11.15., 2. o., magyar nyelvű különkiadás, 9. fejezet, 1. kötet, 303. o.).

(12)  Az Európai Parlament és a Tanács 883/2013/EU, Euratom rendelete (2013. szeptember 11.) az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) által lefolytatott vizsgálatokról, valamint az 1073/1999/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet és az 1074/1999/Euratom tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 248., 2013.9.18., 1. o.).


A TANÁCS INDOKOLÁSA

I.   BEVEZETÉS

1.

A Bizottság 2011. december 21-én továbbította a Tanácsnak a Kirgiz Köztársaságnak nyújtandó makroszintű pénzügyi támogatásról szóló európai parlamenti és tanácsi határozatra irányuló javaslatot (5075/12).

2.

Az Európai Parlament a 2012. december 11-i plenáris ülésén fogadta el az első olvasatban kialakított álláspontját (17476/12). Az Európai Parlament egy módosítást fogadott el.

3.

A Tanács a 294. cikk (5) bekezdésével összhangban 2013. szeptember 23-án fogadta el az első olvasatbeli álláspontját.

4.

A Tanács az első olvasatbeli álláspontját az Európai Parlament, a Bizottság és a Tanács közötti informális egyeztetés eredményeképpen alakította ki, melyre az együttdöntési eljárás gyakorlati vonatkozásairól szóló közös nyilatkozatban előírtaknak megfelelően került sor (1).

II.   CÉL

5.

A kirgiz gazdaságot 2009-ben a nemzetközi pénzügyi válság, majd 2010 júniusában etnikai zavargások sújtották. Ezek az események akadályozták a gazdaság működését, és azt eredményezték, hogy az államnak jelentős összegeket kellett az újjáépítésre és a társadalmi segítségnyújtásra fordítania, ami számottevő külső és költségvetési finanszírozási hiányt teremtett.

6.

Ezekre a politikai eseményekre és gazdasági vonatkozásaikra válaszul a nemzetközi közösség 2010. július 27-én Biskekben megszervezte a Kirgiz Köztársaság magas szintű adományozói konferenciáját. Ezen a konferencián az adományozók kötelezettséget vállaltak arra, hogy 2011 végéig válsághelyzeti támogatásként 1,1 milliárd USD-t nyújtanak. A legfontosabb adományozók között volt az EU, amely egy sor kritikus terület támogatására 117,9 millió EUR összegű segítségnyújtás mellett kötelezte el magát.

7.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) 2010-ben kiegészítette a Kirgiz Köztársaságnak nyújtott segítséget egy három hónapos gyorshitel-konstrukcióval. 2011 júniusában az IMF megállapodott a Kirgiz Köztársaság hatóságaival egy 106 millió USD összegű következő intézkedésről egy átfogó, 2011 közepétől 2014 közepéig tartó gazdasági kiigazítási és reformprogram támogatására. 2010-ben a Kirgiz Köztársaság elnöke és pénzügyminisztere hivatalosan kérte az EU-tól az ország makroszintű pénzügyi támogatását (MFA) az IMF-től származó támogatás kiegészítéseként.

8.

Tekintettel arra, hogy a Kirgiz Köztársaság fizetési mérlegében az általa végrehajtott erőteljes gazdasági stabilizációs és reformprogramok ellenére az IMF és más multilaterális intézmények által biztosított forrásokat beszámítva is jelentős külső finanszírozási hiány mutatkozik, a Kirgiz Köztársaságnak nyújtandó uniós makroszintű pénzügyi támogatás a jelenlegi kivételes körülmények között megfelelő válasznak tekinthető a Kirgiz Köztársaság azon kérésére, hogy az IMF-program mellett az Unió is támogassa a gazdasági stabilizációt.

III.   A TANÁCS ELSŐ OLVASATBAN ELFOGADOTT ÁLLÁSPONTJÁNAK ELEMZÉSE

Általános információk

9.

Az Európai Parlament és a Tanács 2013. július 9-én elfogadta a Grúziának nyújtandó további makroszintű pénzügyi támogatásról szóló 778/2013/EU határozatot (2).

10.

Az említett határozattal egy időben elfogadott közös nyilatkozatban az Európai Parlament és a Tanács:

egyetértett abban, hogy a Grúziának nyújtandó további makroszintű pénzügyi támogatásról szóló határozat elfogadását a harmadik országoknak nyújtott makroszintű pénzügyi támogatásról szóló határozatok hatékony és eredményes végrehajtását biztosító keret iránti igény szélesebb összefüggésében kell vizsgálni;

egyetértett abban, hogy a makroszintű pénzügyi támogatási műveletekről szóló határozatok elfogadásának az alábbi – az uniós makroszintű pénzügyi támogatás arra jogosult harmadik országok és területek számára történő nyújtására vonatkozó – megfontolásokon és alapelveken kell nyugodniuk, a jogalkotási kezdeményezési jog és az említett megfontolásokat és alapelveket formálisan megfogalmazó jövőbeni eszköz jogi formájának sérelme nélkül;

kötelezettséget vállalt arra, hogy az uniós makroszintű pénzügyi támogatás nyújtásáról szóló jövőbeni egyedi határozatok meghozatalakor teljes mértékben tiszteletben tartja az említett megfontolásokat és alapelveket.

11.

Ennek megfelelően a Kirgiz Köztársaságnak nyújtandó makroszintű pénzügyi támogatásról szóló határozattervezet módosításra került annak érdekében, hogy teljes mértékben tükrözze a közös nyilatkozatban megfogalmazott megfontolásokat és alapelveket.

Kulcsfontosságú kérdések

Területi hatály

12.

A Kirgiz Köztársaság nem tagjelölt és nem is potenciális tagjelölt ország, valamint nem az európai szomszédságpolitika hatálya alá tartozó ország vagy terület. A (10) preambulumbekezdés azonban kihangsúlyozza, hogy tekintettel a Kirgiz Köztársaságnak az Unió szempontjából betöltött stratégiai jelentőségére, valamint a régió stabilitásában játszott döntő szerepére, kivételesen úgy tekintendő, hogy a Kirgiz Köztársaság uniós makroszintű pénzügyi támogatásra jogosult.

A segítségnyújtás összege és formája

13.

A Tanács első olvasatban kialakított álláspontjának (13) és (14) preambulumbekezdése és 1. cikke foglalkozik a tervezett segítségnyújtás összegének és formájának meghatározásával (hitelek és vissza nem térítendő támogatás). A Bizottság által javasolt összegek változatlanul hagyása mellett (legfeljebb 15 millió EUR hitelek, és legfeljebb 15 millió EUR vissza nem térítendő támogatás formájában) a Tanács álláspontjában rögzíti a segítségnyújtás összegének meghatározásához alkalmazandó kritériumokat, valamint rögzíti, hogy a segítségnyújtás hitelek és vissza nem térítendő támogatás formájában nyújtandó. Az 1. cikk tartalmaz egy olyan kitételt, melynek értelmében a Bizottságnak – a tanácsadó bizottsági eljárásnak megfelelően – csökkentenie kell, fel kell függesztenie vagy meg kell szüntetnie a támogatást abban az esetben, ha a Kirgiz Köztársaság finanszírozási igénye az uniós makroszintű pénzügyi támogatás folyósításának időszakában jelentősen csökken a kezdeti előrejelzésekhez képest.

Feltételrendszer

14.

A (18) preambulumbekezdés és a 2. cikk a segítségnyújtás előfeltételét akként rögzítik, hogy a Kirgiz Köztársaság tiszteletben tartja a demokratikus mechanizmusokat, többek között a többpárti parlamentáris rendszert és a jogállamiságot, valamint garantálja az emberi jogok tiszteletben tartását. A 2. cikk előírja a Bizottság számára, hogy az uniós makroszintű pénzügyi támogatás teljes életciklusa alatt kövesse nyomon ezen előfeltétel teljesülését.

15.

A 3. cikk tartalmazza a segítségnyújtásra alkalmazandó feltételeket, melyeket egy egyetértési megállapodásban kell rögzíteni.

16.

A 4. cikk előírja a Bizottság azon kötelezettségét, hogy a vonatkozó feltételek nemteljesülése esetén átmenetileg függessze fel vagy szüntesse meg a támogatás folyósítását.

Bizottság

17.

A 3. cikkben említett egyetértési megállapodás elfogadásában, valamint az 1. cikkben említett támogatás csökkentésére, felfüggesztésére vagy megszüntetésére irányuló határozat meghozatalában a Bizottság munkáját egy bizottság segíti ((23) és (24) preambulumbekezdés, 7. cikk). A Bizottságnak a tanácsadó bizottsági eljárásnak megfelelően kell eljárnia. Az alkalmazandó eljárással a (24) preambulumbekezdés foglalkozik.

Jelentéstétel

18.

A 8. cikk rögzíti a Bizottságra vonatkozó, az Európai Parlament és a Tanács felé teljesítendő jelentéstételi követelményeket.

IV.   ÖSSZEGZÉS

19.

A Tanács első olvasatban elfogadott álláspontja tükrözi a Tanács és az Európai Parlament közötti tárgyalások során – a Bizottság segítségével – kialakított kompromisszumot.

A Coreper 2013. július 18-án, a Tanács pedig 2013. július 27-én jutott politikai megállapodásra ezzel a kompromisszummal kapcsolatban. A Nemzetközi Kereskedelmi Bizottság elnöke levélben jelezte a Coreper elnökének, hogy ha a Tanács abban a formában továbbítja az álláspontját, ahogyan az a bizottság levelének mellékletében szerepel, akkor ajánlani fogja a Parlament plenáris ülésének, hogy második olvasatban – a két intézmény jogász-nyelvészei által végzendő ellenőrzést követően – módosítás nélkül fogadja el a tanácsi álláspontot (12285/13).


(1)  HL C 145., 2007.6.30., 5. o.

(2)  HL L 218., 2013.8.14., 15. o.


Top