EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2007/143/07

Pályázati felhívás – DG EAC 26/07 – Az európai technológiai intézetek közötti együttműködésre irányuló kísérleti projektek

HL C 143., 2007.6.28, p. 9–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

28.6.2007   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 143/9


PÁLYÁZATI FELHÍVÁS – DG EAC 26/07

Az európai technológiai intézetek közötti együttműködésre irányuló kísérleti projektek

(2007/C 143/07)

1.   Bevezetés/Háttér

Európában az úgynevezett tudásháromszög – oktatás, kutatás és innováció – területén működő szereplők közötti együttműködés számos módon valósul meg. Ezek az együttműködések általában hálózat formájában jönnek létre, amelyben a partnerek információkat osztanak meg egymással, és egyenlő súllyal vesznek részt tevékenységeik koordinálásában. Ezek a tevékenységek hozzájárultak ahhoz, hogy olyan háttér jöjjön létre, amely megkönnyíti az európai technológiai szervezetek és intézmények (például egyetemek, kutatóközpontok, vállalkozások, innovációval foglalkozó közszervek) együttműködését, Európa azonban továbbra sem jár élen abban, hogy a kutatási-fejlesztési eredményeket üzleti lehetőségként kamatoztassa. Ennek következtében egyre nagyobb igény mutatkozik arra, hogy ezeket az együttműködéseket még jobban elmélyítsék, például közös irányítási szerkezet létrehozásával vagy a források hatékonyabb megosztásával. Ezek a partnerségek emellett egyre inkább a tudás és technológia átadására irányuló tevékenységekre koncentrálnak, hogy maximalizálják azok társadalmi és gazdasági hatásait és az innovációt elősegítő kapacitásukat. Ebben az összefüggésben az Európai Parlament költségvetési tételt hozott létre (15 02 29 jogcímcsoport) „az európai technológiai intézetek közötti együttműködésre irányuló” kísérleti projekt számára (1). Ennek alapján e pályázati felhívás célja, hogy a tudásháromszög integrációjának elmélyítésével megoldást találjon az európai technológiaátadási kapacitás növelése iránti igényre.

Ezt elsősorban kísérleti hálózatok létrehozásával kívánják elérni, melyeken keresztül megtervezik, végrehajtják és tesztelik a technológiai innováció és a technológiaátadás területén működő szereplők (például egyetemek, kutatószervezetek, kis-, közép- és nagyvállalkozások, innovációs központok stb.) integrált partnersége új modelljeit. Az így keletkezett tudás és tapasztalat célja nem csupán az, hogy segítse e hálózatokat integrációjuk elmélyítésében, hanem bevált gyakorlatok nyújtása, valamint támogatás biztosítása mind a tudásháromszögben működő, már létező hálózatok, mind az integráció elősegítésére új eszközök és kezdeményezések kidolgozásával foglalkozó politikai döntéshozók számára.

2.   Célkitűzések és leírás

E kísérleti projektek stratégiai célkitűzése új együttműködési modellek kidolgozása, végrehajtása és tesztelése az integrált partnerségeket kialakítani szándékozó tudásháromszög keretén belül. A végső cél a tudásmegosztás és technológiaátadás elősegítése a stratégiai interdiszciplináris területeken az európai hálózatok arra irányuló kapacitásának kiépítésével, hogy együttműködésüket a partnerség új, integráltabb formájává alakítsák. Az elérni kívánt eredmények közé tartoznak az integrált partnerségek irányításának olyan új modelljei, melyek megszüntetik a tudásháromszög fő szereplői együttműködésének akadályait, egyes meghatározott lényegi összetevők végrehajtása és tesztelése, valamint a projektek eredményeinek terjesztésére és további kiaknázására szolgáló ajánlások és bevált gyakorlatok kialakítása. A javasolt partnerségek mindegyikének foglalkoznia kell a fent említett célokkal, külön koncentrálva egy adott interdiszciplináris területre, amelyet esettanulmányként lehet majd felhasználni az eredmények alkalmazhatóságának vizsgálatához. A javaslatokban a pályázóknak indokolniuk kell az adott stratégiai terület kiválasztását, tekintettel annak gazdasági és társadalmi hatására.

3.   Támogathatósági feltételek

Az alábbi feltételeknek megfelelő pályázatokat behatóan értékelik.

3.1.   Támogatható létesítmények/szervezetek/kedvezményezett-típusok

A pályázatokat a legalább (a koordinátort is beleértve) hat független jogalanyból álló partnerség koordinátorának kell benyújtania; a jogalanyok mindegyikénél követelmény, hogy székhelye az Európai Unió valamelyik – a partnereitől különböző – tagállamában legyen.

A támogatható szervezetek közé a következők tartoznak: egyetemek, kutatóközpontok, tudásátadással foglalkozó hivatalok és képzési központok, melyek szakértőként működnek a technológiaátadással vagy innovációmenedzsmenttel kapcsolatos kérdésekben, inkubációs központok, tudományos parkok és hasonló létesítmények, nagy-, illetve kisvállalkozások, valamint a technológia- és tudásátadásban érintett más érdekelt felek, beleértve a regionális fejlesztési ügynökségeket és hasonló szervezeteket.

Egy szervezet akkor részesülhet támogatásban, ha a következő feltételeknek eleget tesz:

valamennyi pályázó jogi formával és jogi személyiséggel rendelkező független közjogi testület vagy magánszervezet,

természetes személyek (vagyis magánszemélyek) nem pályázhatnak,

a pályázó szervezetek a pályázat benyújtásának időpontjához viszonyítva legalább két éve jogszerűen működnek,

a pályázóknak bejegyzett székhellyel rendelkezniük az EU 27 tagállamának valamelyikében.

A partnerségeknek a következő feltételeket kell teljesíteniük:

a szervezetek és szakértelem mind a köz-, mind a magánszektor részéről kiegyensúlyozott arányban van jelen a kutatási, oktatási és innovációs kérdések kezeléséhez az érintett interdiszciplináris területen,

tapasztalattal és megfelelő alappal rendelkeznek az interdiszciplináris területen megvalósuló, társadalmi és gazdasági hatású együttműködéshez,

a javasolt interdiszciplináris területen a tudásháromszög különféle elemei között erős kapcsolatot tudnak felmutatni,

visszakövethető hálózatépítő tevékenységgel rendelkeznek, mivel részt vettek olyan európai szintű hálózatokban, mint a kiválósági hálózatok, az európai technológiai platformok vagy más uniós finanszírozású együttműködési programok. Ebben a tekintetben követelmény, hogy a partnerséget alkotó szervezetek legalább fele részt vegyen, vagy részt vett olyan kutatással, oktatással vagy innovációval foglalkozó európai szintű hálózatokban, melyek partnerei legalább hat különböző tagállamból származnak. Ezek a hálózatok – akkor is, ha ideiglenesek – hivatalosan jöttek létre (pl. szerződéssel vagy konzorciumi megállapodással), és közös tevékenységeket terveznek,

rendelkeznek mind horizontális hatáskörrel – az innovációmenedzsment, vállalkozás, regionális vagy virtuális csoportosulások, illetve a tudásmenedzsment terén –, mind pedig vertikálissal az eredményeknek egy adott interdiszciplináris területen való alkalmazása tekintetében,

olyan irányítási struktúrát javasolnak, amellyel összehangolható és integrálható a partnerek tevékenysége,

olyan tevékenységeket javasolnak, melyekkel tanulmányozhatók a partnerségek integrálására irányuló új modellek és vizsgálható az eredmények megvalósíthatósága, valamint maximalizálható az eredmények más hálózatoknak történő továbbítása,

bizonyítottan van kapacitásuk arra, hogy a helyi/regionális innovációs tevékenységekben való részvételük alapján az európai szintű vetülettel helyi és regionális hatást érhessenek el,

tartozik hozzájuk legalább egy, innovációval és tudásátadással foglalkozó közszervezet.

3.2.   Támogatható országok

Kizárólag az Európai Unió valamely tagállamában székhellyel rendelkező jogalanyok pályázata támogatható.

4.   Odaítélési szempontok

A támogatható pályázatok/projektek értékelése a következő kritériumok alapján történik (az egyes kritériumok súlyozása zárójelben feltüntetve):

Tartalom (30 %)

A javaslat minősége célkitűzések, relevancia, tevékenységek és elérni kívánt eredmények tekintetében.

Partnerség (30 %)

A partnerek tudományos, oktatási és innovációs kompetenciájának minősége a javasolt interdiszciplináris területen és az innovációmenedzsment területén.

A résztvevők hálózatépítő tevékenységének minősége és kiterjedtsége.

A partnerségek minősége európai szintű hatás, technológia- és tudásátadási kapacitás, valamint az elmélyült, fenntartható és hosszan tartó integráció melletti elkötelezettség tekintetében.

Irányítás (20 %)

Megfelelő irányítási struktúra.

Megfelelő források a javasolt tevékenységek sikeres végrehajtásához.

A közösségi finanszírozást kiegészítő (elsősorban a magánszektorból származó) források vonzásának és mobilizálásának képessége mind a projekt kezdetén, mind annak időtartama során.

Hatás (20 %)

Az eredmények és a terjesztő tevékenységek európai szintű hatása.

Kapacitás az eredmények más kezdeményezéseken keresztüli végrehajtására és megfelelő kilépési stratégia.

5.   Költségvetés

A projektek társfinanszírozására előirányzott teljes költségvetés 5 millió EUR. A Bizottság által nyújtott pénzügyi támogatás nem haladhatja meg a teljes támogatható költségek 75 %-át. Az egyes támogatások összege 0,5 és 1,5 millió EUR között lesz. A legnagyobb odaítélhető támogatási összeg 1,5 millió EUR.

Mivel a költségvetés 5 millió EUR, várhatóan három-öt partnerség részesülhet finanszírozásban.

6.   Ütemezés

A pályázatoknak legkésőbb 2007. augusztus 15-ig be kell érkezniük a Bizottsághoz.

A tevékenységeket 2007. december 30-a előtt meg kell kezdeni, és 2009. december 31-e előtt be kell fejezni. A projektek maximális időtartama 24 hónap. Nem fogadható el olyan pályázat, amelyben a projekt tevékenységének időtartama meghaladja a pályázati felhívásban meghatározott időtartamot. A támogathatósági időszak a maximális időtartamon túl nem hosszabbítható meg. A szándék szerint a pályázókat legkésőbb 2007 októberében tájékoztatják a kiválasztási folyamat eredményéről.

A kedvezményezettek a tervek szerint 2007 novemberében kapják meg a megállapodásokat aláírásra. A költségek támogathatóságának időszaka azon a napon kezdődik, amelyen a szerződést utoljára aláíró fél aláírta a szerződést. Ha a kedvezményezett igazolni tudja, hogy a tevékenységet már a megállapodás aláírása előtt meg kell kezdeni, a megállapodás aláírása előtt is engedélyezhetők kiadások. A támogathatósági időszak semmilyen körülmények között nem kezdődhet meg a támogatási kérelem benyújtásának időpontja előtt.

7.   További információ

A pályázati felhívás teljes szövege és a pályázati űrlapok az alábbi weboldalról tölthetők le:

http://ec.europa.eu/dgs/education_culture/calls/grants_en.html

A pályázatoknak meg kell felelniük a felhívás teljes szövegében meghatározott követelményeknek, és a megadott űrlapon kell azokat benyújtani.


(1)  Kísérleti projekt az Európai Közösségek általános költségvetésére alkalmazandó költségvetési rendeletről szóló, 2002. június 25-i 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet 49. cikke (2) bekezdésének meghatározása szerint (HL L 248., 2002.9.16., 1. o.).


Top