EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011PC0697

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (6) bekezdése alapján a GFCM (Földközi-tengeri Általános Halászati Bizottság) létrehozásáról szóló megállapodás hatálya alá tartozó területen folytatott halászattal kapcsolatos egyes rendelkezésekről szóló európai parlamenti és tanácsi rendelet elfogadására vonatkozóan első olvasatban elfogadott tanácsi álláspontról

/* COM/2011/0697 végleges - 2009/0129 (COD) */

52011DC0697

/* COM/2011/0697 végleges - 2009/0129 (COD) */ A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (6) bekezdése alapján a GFCM (Földközi-tengeri Általános Halászati Bizottság) létrehozásáról szóló megállapodás hatálya alá tartozó területen folytatott halászattal kapcsolatos egyes rendelkezésekről szóló európai parlamenti és tanácsi rendelet elfogadására vonatkozóan első olvasatban elfogadott tanácsi álláspontról


2009/0129 (COD)

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (6) bekezdése alapján

a GFCM (Földközi-tengeri Általános Halászati Bizottság) létrehozásáról szóló megállapodás hatálya alá tartozó területen folytatott halászattal kapcsolatos egyes rendelkezésekről szóló európai parlamenti és tanácsi rendelet elfogadására vonatkozóan első olvasatban elfogadott tanácsi álláspontról

1. ELőZMÉNYEK

A javaslat Parlament, illetve Tanács számára történő megküldésének időpontja: (COM(2009) 477 végleges dokumentum– 2009/0129 COD): | 2009. szeptember 16. |

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményének időpontja: | 2010. március 17. |

Az Európai Parlament álláspontjának időpontja (első olvasat): | 2011. március 8. |

A módosított javaslat továbbításának időpontja: | 2011. március 29. |

A Tanács álláspontja elfogadásának időpontja: | 2011. október 20. |

2. A BIZOTTSÁGI JAVASLAT CÉLJA

A javaslat célja Földközi-tengeri Általános Halászati Bizottság (GFCM) létrehozásáról szóló megállapodás keretében elfogadott ajánlások EU-jogba történő átültetése és az 1967/2006/EK rendelet módosítása. Ezek a nemzetközi állományvédelmi és -gazdálkodási intézkedések már hatályban vannak és kötelezőek az EU-ra és tagállamaira nézve. Az átültetés mindazonáltal szükséges ahhoz, hogy ezek a nemzetközi hatályú intézkedések uniós szinten alkalmazhatók legyenek a természetes és jogi személyekre, illetve hogy e tekintetben szavatolják a jogbiztonságot.

3. MEGJEGYZÉSEK A TANÁCS ÁLLÁSPONTJÁRÓL

3.1. Általános megjegyzések a Tanács álláspontjához

A Bizottság egyetért azzal, hogy az új GFCM-ajánlások átültetését rendes jogalkotási eljárás keretében kell lefolytatni. Mindazonáltal mindig is úgy vélte, hogy a Bizottságnak hatáskört kellene biztosítani arra, hogy legalább a meglévő intézkedések módosításáról szóló jogi aktusokat átültesse az uniós jogba. A Tanács álláspontja jelentősen eltér a Bizottság eredeti álláspontjától, még ha e kettő nem is feleltethető meg mindenben egymásnak. Annak érdekében, hogy a kötelező GFCM-intézkedések uniós jogba való átültetése ne szenvedjen további késedelmet – a második olvasattal összefüggő hosszadalmas eljárás ezt jelentené –, a Bizottság kész támogatni a Tanács álláspontját.

3.2. Az Európai Parlament első olvasatban elfogadott módosításai

- A következő parlamenti módosítások szerepelnek a Tanács első olvasatban elfogadott álláspontjában: 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20., 21., 22., 23., 24., 25., 27., 28., 29., 30., 31., 32., 33., 34., 35., 36., 37., 40., 45., 46., 50., 51. és 52.

- A következő parlamenti módosítások nem szerepelnek a Tanács első olvasatban elfogadott álláspontjában: a felhatalmazás kérdéséhez kapcsolódó 41., 42., 43. és 44. módosítás; a Fekete-tengeren tevékenységet folytató fenékvonóhálós hajók jegyzékének megküldésére vonatkozó első határidőt meghatározó 26. módosítás; a végrehajtási, illetve felhatalmazáson alapuló jogi aktusokra vonatkozó preambulumbekezdéseket érintő 47. és 13. módosítás; végrehajtási aktusokra vonatkozó 48. és 49. módosítás.

A közös álláspont előkészítésekor a Tanács átvett minden egyértelmű parlamenti módosítást, valamint további módosításokat is beépített a szövegbe azért, hogy az tükrözze a 2011. június 21-én megtartott háromoldalú egyeztetés eredményeit. Mindkét intézmény jogi szolgálatát és jogász-nyelvészeit megbízták azzal, hogy a szövegbe bevigyenek minden szükséges módosítást. Az ennek eredményeképpen megszületett dokumentum tehát tükrözi a Bizottság javaslatát, amelybe később bekerültek a jóváhagyott parlamenti módosítások, és amely tartalmazza a három intézmény által az érzékeny kérdésekről tartott egyeztetés eredményeit is.

3.3. A Tanács által bevezetett új rendelkezések és a Bizottság e tekintetben képviselt álláspontja

Az Elnökség kérésére a Bizottság kiválasztotta azokat a cikkeket, amelyek végrehajtási aktusok alapját képezhetik: a 9. cikk (tájékoztatás – jelentés a halászati tevékenységekről), a 12. cikk (4) és (6) bekezdése (halászati tilalmi időszakok), a 14. cikk (adatgyűjtés), a 15. cikk (3) bekezdése (legkisebb szembőség a Fekete-tengeren), a 23. cikk (együttműködés és tájékoztatás) és a 24. cikk (4) bekezdése (statisztikai mátrixok). A fenti cikkek listáját a Bizottság 2011. június 16-án juttatta el a tanácsi munkacsoportnak. A 2011. június 21-én megtartott harmadik, nem hivatalos háromoldalú egyeztetésen nem emeltek kifogást az említett listával kapcsolatban.

A Tanács jelenlegi álláspontja figyelembe vette a fentieket, és a Bizottságnak e tekintetben nincs kifogása.

Más, kisebb módosítások abból erednek, hogy a szöveget jogász-nyelvészek is átnézték: a szövegbe beépítették a Lisszaboni Szerződésből adódó változtatásokat, továbbá a szöveget hozzáigazították az új komitológiai (182/2011/EK) rendeleten és a felhatalmazáson alapuló jogi aktusokkal kapcsolatos kérdések egységes értelmezésén alapuló szokásos megfogalmazásokhoz. A preambulumbekezdéseket pedig hozzáigazították a javaslat operatív rendelkezéseinek végleges tartalmához.

A Bizottságnak nincs kifogása fenti változtatások ellen.

3.4. Az első olvasatbeli álláspont elfogadása során felmerült problémák és a Bizottság e tekintetben képviselt álláspontja

A Bizottság javaslatának előkészítése és előterjesztése még a Lisszaboni Szerződés hatálybalépése előtt történt. Ezért a komitológiával kapcsolatos rendelkezéseket hozzá kellet igazítani a Lisszaboni Szerződéshez oly módon, hogy az EUMSZ 290. és 291. cikkének megfelelően rendelkezni kellett a végrehajtási aktusokról és a felhatalmazáson alapuló jogi aktusokról. Ez hosszú vitákat váltott ki. A Bizottság e tekintetben mindig azt az álláspontot képviselte, hogy a Bizottságot indokolt felhatalmazáson alapuló hatáskörrel felruházni annak érdekében, hogy legalább a meglévő intézkedéseket érintő módosításokat átültesse az uniós jogba.

4. KÖVETKEZTETÉS

A rendelet mielőbbi elfogadása érdekében a Bizottság egyet tud érteni a Tanács álláspontjával, amely az Európai Parlamenttel folytatott egyeztetetések eredményeképpen született. Mindazonáltal a Bizottság aggályait fejezi ki amiatt, hogy a társjogalkotók által a Bizottságra ruházott túlságosan szűk hatáskör kedvezőtlenül befolyásolhatja az EU azon képességét, hogy kellő időben átültesse az uniós jogba a GFCM későbbi, a szervezet állományvédelmi és -gazdálkodási intézkedéseit felülvizsgáló vagy korszerűsítő intézkedéseit. Következésképpen a Bizottság a következő nyilatkozatot teszi:

A Bizottság aggályait fejezi ki amiatt, hogy a társjogalkotók által a Bizottságra ruházott túlságosan szűk hatáskör kedvezőtlenül befolyásolhatja az EU azon képességét, hogy kellő időben átültesse az uniós jogba a GFCM későbbi, a szervezet állományvédelmi és -gazdálkodási intézkedéseit felülvizsgáló vagy korszerűsítő intézkedéseit.

Tehát abban az esetben, ha a rendes jogalkotási eljárás útján történő átültetés időigénye ellehetetlenítené az Európai Unió nemzetközi kötelezettségeinek teljesítését, a Bizottság olyan javaslatokat terjeszthet elő a rendelet módosítására, amelyek növelik a felhatalmazáson alapuló jogi aktusok útján elfogadandó intézkedések számát.

Top