EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document E2007C0119

Az EFTA Felügyeleti Hatóság ajánlása 119/07/COL ( 2007. április 16. ) az élelmiszerekben található dioxinok, dioxinjellegű PCB-k és nem-dioxinjellegű PCB-k háttérszintjeinek ellenőrzéséről

HL L 275., 2008.10.16, p. 65–72 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2007/119/oj

16.10.2008   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 275/65


AZ EFTA FELÜGYELETI HATÓSÁG AJÁNLÁSA

119/07/COL

(2007. április 16.)

az élelmiszerekben található dioxinok, dioxinjellegű PCB-k és nem-dioxinjellegű PCB-k háttérszintjeinek ellenőrzéséről

AZ EFTA FELÜGYELETI HATÓSÁG,

TEKINTETTEL az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásra (a továbbiakban: EGT-megállapodás) és különösen annak 109. cikkére és 1. jegyzőkönyvére,

TEKINTETTEL az EFTA-államok közötti, Felügyeleti Hatóság és Bíróság létrehozásáról szóló megállapodásra és különösen annak 5. cikke (2) bekezdésének b) pontjára, valamint 1. jegyzőkönyvére,

TEKINTETTEL az EGT-megállapodás II. melléklete XII. fejezetének 54zn. pontjában említett jogi aktusra,

A Bizottság 2001. március 8-i 466/2001/EK rendelete az élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagok legmagasabb értékének meghatározásáról  (1),

amelyet az EGT-megállapodás 1. jegyzőkönyve módosított és az EGT-megállapodáshoz igazított,

TEKINTETTEL az EGT-megállapodás II. melléklete XII. fejezetének 54zzc. pontjában említett jogi aktusra,

A Bizottság 2002. július 26-i 2002/69/EK irányelve az élelmiszerek dioxintartalmának hatósági ellenőrzésére és a dioxinszerű PCB-k meghatározására szolgáló mintavételi és vizsgálati módszerek megállapításáról  (2),

amelyet az EGT-megállapodás 1. jegyzőkönyve módosított és az EGT-megállapodáshoz igazított,

TEKINTETTEL az EFTA Felügyeleti Hatóság 2007. február 27-i 37/07/COL határozatára, amely szerint a testület illetékes tagja köteles az ajánlást elfogadni, amennyiben az ajánlástervezet összhangban van az EFTA Élelmiszerügyi Bizottság (EFC) véleményével,

MIVEL a 466/2001/EK bizottsági rendelet meghatározza az élelmiszerekben előforduló dioxinok, valamint a dioxinok és a dioxinjellegű poliklórozott bifenilek (PCB-k) összegének megengedett legmagasabb értékeit.

MIVEL az egész Európai Gazdasági Térségben az élelmiszerek lehető legszélesebb körében a dioxinok, furánok és dioxinjellegű PCB-k előfordulásáról megbízható adatokat kell gyűjteni annak érdekében, hogy világos képet lehessen alkotni az élelmiszerekben található anyagok háttérben való előfordulásának időbeli tendenciáiról.

MIVEL a takarmányokban és élelmiszerekben jelen lévő dioxinok, furánok és PCB-k csökkentéséről szóló, 2006. május 11-i 144/06/COL EFTA felügyeleti hatósági ajánlás azt javasolja, hogy a tagállamok az élelmiszerekben található dioxinok, dioxinjellegű PCB-k és – lehetőség szerint – a nem-dioxinjellegű PCB-k előfordulását a 2004/705/EK bizottsági ajánlásnak megfelelően szúrópróbaszerűen ellenőrizzék (3).

MIVEL a 2004/705/EK ajánlás javaslatot tesz a tagállamoknak a különböző élelmiszerkategóriákban évente elemzésre kerülő minták minimális gyakoriságáról és az eredmények jelentésének formájáról az élelmiszerekben található dioxinok, furánok és dioxinjellegű PCB-k háttérben való előfordulásának ellenőrzésére.

MIVEL – figyelembe véve az eddigi tapasztalatokat és azt, hogy az élelmiszerekben található dioxinok, dioxinjellegű és nem-dioxinjellegű PCB-k előfordulásának ellenőrzésében részt vesznek az EGT-EFTA államok is – a 2004/705/EK ajánlásban meghatározott jelenlegi ellenőrzési programot módosítani kell.

MIVEL fontos az ezen ajánlás alapján összegyűjtött adatok rendszeres bejelentése az EFTA Felügyeleti Hatóságnak, és az, hogy az EFTA Felügyeleti Hatóság a Felügyeleti és Bírósági Megállapodás 1. jegyzőkönyve 2. cikkének (1) bekezdése szerint ezeket az információkat továbbítsa az Európai Bizottságnak, amely biztosítja ezen adatoknak az adatbázisba való bekerülését. Az előző években a 2002/69/EK bizottsági irányelvben meghatározott követelményeknek megfelelő vizsgálati módszerrel begyűjtött adatokat szintén rendelkezésre kell bocsátani.

MIVEL a jelen ajánlásban biztosított intézkedések összhangban vannak az EFTA Felügyeleti Hatóságot támogató EFTA Élelmiszer Bizottság véleményével,

A KÖVETKEZŐT AJÁNLJA AZ EFTA-ÁLLAMOKNAK:

1.

A 2007. évtől kezdve 2008. december 31-ig hajtsák végre az élelmiszerekben található dioxinok, furánok és dioxinjellegű poliklórozott bifenilek (PCB-k) háttérben való előfordulásának ellenőrzését az útmutatásként az I. mellékletben előírt, évente elemzésre kerülő minták javasolt minimális gyakorisága szerint.

2.

Lehetőség szerint az ugyanezen mintákban található, nem-dioxinjellegű PCB-ken is hajtsák végre a vizsgálatot.

3.

Az ellenőrzési adatokat a II. mellékletben előírt információkkal együtt és az ott előírt formában rendszeresen bocsássák az EFTA Felügyeleti Hatóság rendelkezésére az adatbázis összeállítása céljából. A 2002/69/EK bizottsági irányelv által meghatározott követelményeknek megfelelő vizsgálati módszerrel az előző években begyűjtött adatokat és a háttérszinteket szintén rendelkezésre kell bocsátani.

4.

Az EFTA Felügyeleti Hatóság 2006. május 11-i 144/06/COL ajánlásában szereplő, a 2004/705/EK ajánlásra való hivatkozást az ezen ajánlásra való hivatkozásként kell tekinteni.

Kelt Brüsszelben, 2007. április 16-án.

az EFTA Felügyeleti Hatóság részéről

Kristján Andri STEFÁNSSON

testületi tag

Niels FENGER

Igazgató


(1)  HL L 77., 2001.3.16., 1. o.

(2)  HL L 209., 2002.8.6., 5. o.

(3)  HL L 321., 2004.10.22., 45. o.


I. MELLÉKLET

Táblázat:

Az évente megvizsgálandó élelmiszerminták javasolt minimális számának áttekintése. A minták megoszlása minden országban a termelésen alapul. Különös hangsúlyt fektettünk azokra az élelmiszerekre, amelyek esetében a dioxinok, furánok és dioxinszerű PCB-k háttérszintjében nagy ingadozás várható. Ez különösen a halak esetében jellemző.


Termék, beleértve a származtatott terméket is

Akvakultúra

(*)

Kifogott vadon élő halak

(**)

Hús

(***)

Tej

(****)

Tojás

(*****)

Egyéb

(******)

Összesen

Minták száma

 

 

 

 

 

 

 

Norvégia

 

 

 

 

 

 

 

Izland

 

 

 

 

 

 

 

Magyarázat a táblázathoz

A táblázatban feltüntetett számadatok minimumértékek. Felkérjük az EGT-EFTA államokat, hogy vegyenek több mintát.

(*)   Akvakultúra: Az akvakultúrából vett minták halfajok közötti megoszlását a termelés arányai határozzák meg.

(**)   Kifogott vadon élő halak: A kifogott vadon élő halakból vett minták halfajok közötti megoszlását a fogás arányai határozzák meg. Különös figyelmet igényel a kifogott vadon élő angolna.

(***)   Hús: A szarvasmarhából, sertésből, baromfiból és juhból származó húsból és húskészítményekből vett mintákon kívül jelentős számú mintavétel szükséges lóhúsból, rénszarvashúsból, kecskehúsból, nyúlhúsból, szarvas-, őz-, valamint vadhúsból.

(****)   Tej: A tejminták nagy hányadát termelői tejből (főleg tehéntejből) kell venni. Célszerű a tehéntejen kívül más tejből vagy tejtermékből is mintát venni (kecsketej stb.).

(*****)   Tojás: Kiemelt figyelmet igényel a szabad tartásból származó tyúktojás, de kacsa-, liba- és fürjtojásból is mintát kell venni.

(******)   Egyéb: Ebben a kategóriában kiemelt figyelmet igényelnek a következők:

étrend-kiegészítők (különös tekintettel azokra, amelyek tengeri élőlényekből származó olajat tartalmaznak),

csecsemők és kisgyermekek számára készült élelmiszerek,

élelmiszerek olyan régiókból, ahol a termelési feltételek megváltozása (pl. éghajlati változás által előidézett árvíz) hatással lehet a régióban termelt élelmiszerek dioxin- és dioxinszerű PCB-koncentrációjára.


II. MELLÉKLET

A.   Értelmező megjegyzések az élelmiszerekben található dioxinok, furánok, dioxinjellegű és egyéb PCB-k vizsgálati eredményeihez használandó nyomtatványhoz

1.   Általános információk a vizsgált mintákról

A minta kódja: a minta azonosító kódja.

Ország: annak a tagállamnak a neve, ahol az ellenőrzést végrehajtották.

Év: az ellenőrzés végrehajtásának éve.

Termék: a vizsgált élelmiszer – a lehető legpontosabban jellemezze az élelmiszert.

A forgalmazás helye: az a hely, ahol a terméket (mintát) begyűjtötték.

Szövet: a termék vizsgált része.

Az eredmények bemutatása: Az eredményeket olyan formában kell megadni, amilyenben a határértéket megállapították. A nem-dioxinszerű PCB-k esetén is ajánlatos a szinteket ennek alapján megadni.

A mintavétel típusa: véletlenszerű mintavétel – a célirányos mintavételből származó vizsgálati eredmények is jelenthetők, de egyértelműen fel kell tüntetni, hogy a mintavétel célirányos volt, és nem feltétlenül a normális háttérszinteket tükrözi.

Részminták száma: ha a vizsgált minta összesített minta, fel kell tüntetni a részminták számát (egyedek száma). Ha a vizsgálati eredmény egyetlen mintán alapul, 1-es számot kell feltüntetni. Az összesített minta részmintáinak száma változhat, ezért azt minden egyes minta esetében fel kell tüntetni.

A termelés módszere: hagyományos/biotermelés (a lehető legrészletesebben).

Terület: amennyiben indokolt, fel kell tüntetni azt a körzetet vagy régiót, ahol a mintavétel történt, és lehetőség szerint azt is meg kell jelölni, hogy vidéki, városi területről, ipari körzetről, kikötőről, nyílt tengerről stb. van-e szó. Pl. Brüsszel – városi terület, Földközi-tenger – nyílt tenger. Különösen fontos a terület egyértelmű feltüntetése abban az esetben, ha a mintát árvízzel sújtott területről származó élelmiszerből vették.

Zsírtartalom (%): a minta százalékban kifejezett zsírtartalma.

Nedvességtartalom (%): a minta százalékban kifejezett nedvességtartalma (ha adott).

2.   Általános információk az alkalmazott vizsgálati módszerről

Vizsgálati módszer: fel kell tüntetni az alkalmazott módszert.

Akkreditációs státus: fel kell tüntetni, hogy a vizsgálati módszer akkreditált-e.

Bizonytalanság: a vizsgálati módszerrel járó döntési határérték vagy a százalékban kifejezett kiterjesztett mérési bizonytalanság.

Lipidkivonási módszer: fel kell tüntetni a minta zsírtartalmának meghatározásához alkalmazott lipidkivonási módszert.

3.   Vizsgálati eredmények

Dioxinok, furánok, dioxinjellegű PCB-k: minden rokonvegyület eredményeit ppt-ben – pikogramm/gramm (pg/g) kell jelenteni.

Nem-dioxinjellegű PCB-k: minden rokonvegyület eredményeit ppb-ben – nanogramm/gramm vagy mikrogramm/kilogramm (ng/g vagy μg/kg) kell jelenteni.

LOQ: A legkisebb mérhető szint pg/g-ban (dioxinok, furánok és dioxinjellegű PCB-k esetében) vagy μg/kg-ng/g-ban (nem-dioxinjellegű PCB-k esetében).

A meghatározott, de az LOQ (a legkisebb mérhető szint) alatti rokonvegyületek esetében a mezőt < LOQ formában kell megadni (az LOQ-t értékként feltüntetve).

A PCB-6-on és a dioxinjellegű PCB-ken túlmenően vizsgált PCB rokonvegyületek esetében a PCB rokonvegyület számát fel kell tüntetni a nyomtatványon, pl. 31, 99, 110 stb. Ha a minta a kijelölt soroknál több PCB rokonvegyület vizsgálaton alapul, írjon be új sorokat a nyomtatvány aljára.

4.   Általános magyarázat a táblázathoz

A visszanyerési korrekció jelentése

A visszanyerés megadása nem kötelező, ha az egyes rokonvegyületek visszanyerései 60–120 % közé esnek. Ha egyes rokonvegyületek visszanyerése ezen a tartományon kívül esik, akkor a visszanyerést kötelező megadni.

Jelentéstétel a LOQ-ról

Az LOQ megadása nem kötelező, de az eredmények oszlopában a mennyiségileg nem meghatározott rokonvegyületeket < LOQ formában kell megadni (az LOQ-t valódi számadatként feltüntetve).

Az egyes rokonvegyületekre vonatkozó TEQ-érték jelentése

Az egyes rokonvegyületek TEQ-értékét feltüntető oszlop nem kötelező.


III. MELLÉKLET

B.   Élelmiszerekben található dioxinok, furánok, dioxinszerű PCB-k és egyéb PCB-k rokonvegyületenkénti analitikai eredményei megadásának formátuma

Image

Image

Image


Top