EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2012/162/10

Pályázati felhívás – az Európai Beruházási Bank Intézete három új EIBURS-támogatási programot hirdet Tudásprograma keretében

HL C 162., 2012.6.8, p. 12–14 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

8.6.2012   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 162/12


Pályázati felhívás – az Európai Beruházási Bank Intézete három új EIBURS-támogatási programot hirdet Tudásprograma keretében

2012/C 162/10

Az Európai Beruházási Bank Intézete felsőoktatási intézményi kapcsolatait zömmel a három különböző programot felölelő „Tudásprograma” keretében hajtja végre, ezek:

az EIBURS, az EBB egyetemi kutatásokat támogató programa (EIB University Research Sponsorship Programme),

a STAREBEI (STAges de REcherche BEI), az EBB-támogatású közös egyetemi projekteken dolgozó fiatal kutatók finanszírozására létrehozott program, valamint

az EBB „Egyetemi Hálózatok” programja, amely az EBB csoport célkitűzéseinek támogatásában kiemelkedő jelentőségű sajátosságokkal rendelkező egyetemi hálózatok számára alapított együttműködési mechanizmus.

Az EIBURS keretében olyan egyetemi kutatóközpontok nyerhetnek támogatást, amelyek a bank számára fontos kutatási témákkal, területekkel foglalkoznak. Az EBB legfeljebb évi 100 000 EUR összegben három éven keresztül folyósítható pénzügyi támogatására azok az Európai Unióban, valamint a csatlakozó és csatlakozásra váró országokban működő egyetemi tanszékek, illetve egyetemekhez tartozó kutatóközpontok pályázhatnak, amelyek az EBB által megjelölt szakterületek elismert szakértői. A pályázati összeg a megjelölt területekkel kapcsolatos kutatási tevékenységek bővítésére fordítható. A sikeres pályázatok többféle teljesítési módra tehetnek javaslatot (kutatás, tanfolyam- és szemináriumszervezés, hálózatépítés, a kutatási eredmények közzététele és terjesztése stb.), amelyeket a bankkal kötendő megállapodás rögzít majd.

A 2012–2013 egyetemi tanévben három új kutatási terület támogatására van lehetőség az EIBURS-program keretében:

A pénzügyi megtérülésen kívüli hatások mérése

A pénzügyi világválság 2008. évi kirobbanása óta nyilvános fórumokon óriási figyelmet kapott a „hatásbefektetés”, amelynek központi kérdései: hogyan szolgálhatják a pénzügyi piacok jobban a társadalmi igényeket, hogyan hozhatnak létre fenntartható értéket. Míg azonban egyetértés mutatkozik abban, hogy a társadalmi hatásnak nagyobb szerepet kell kapnia a befektetési döntésekben, mindeddig vajmi csekély előrelépés történt a hatásbefektetés terjedelmének meghatározása, a koncepciók kidolgozása, illetve a társadalmi és környezeti hatások szempontjainak a befektetési folyamatba építése, valamint a hatásokkal kapcsolatos eredmények mérése terén.

A projekt célja különféle módszereket találni annak a társadalmi hatásnak a mérésére és kifejezésére, amelyet a társadalomtudatos vállalkozás, az fenntarthatóságra összpontosító üzleti modellek és a mikrofinanszírozás területén végzett valamely befektetési tevékenység kivált. A kutatás eredményeképpen javaslatot kell tenni olyan módszerekre, amelyekkel az elérni kívánt társadalmi és/vagy környezeti hatás beépíthető az irányelveket követő befektetők befektetési döntésekkel kapcsolatos felfogásába.

A kutatási munka körében tapasztalati tanulmányt is kell végezni arról, miként fogalmazzák meg a befektetési tevékenységeik kívánt hatásaival kapcsolatos célokat a hatásokra összpontosító, intézményi és nem intézményi hátterű befektetők, és melyik szakaszban történik e célok megfogalmazása. Elemezni kell továbbá azt a dinamikát is, amely az elérni kívánt hatásokból következik a befektetési döntés folyamatában, illetve a befektetés végrehajtását követő megfigyelés és kezelés során. Különös jelentősége van a társadalmi-környezeti hatás és a pénzügyi megtérülés közötti összefüggés dinamikájának, valamint annak, hogyan viszonyulnak a befektetett összeg kivonásával elért következmények a kiinduló befektetési döntés során követett hatásfeltevéshez.

Az ilyen tapasztalati elemzés alapján a tanulmánynak piaci bizonyítékot kell kidolgoznia a társadalmi-környezeti és a pénzügyi célok összeegyeztethetőségére, és leírást kell adnia arról, milyen körülmények között következik be ez a dinamika.

A pályázatban részletes leírást kell adni arról, hogy az egyetemi központ milyen kutatási módszertant javasol, amely az empirikus tanulmány mellett tanfolyamokat, szemináriumokat, konferenciákat, felméréseket és a projekttel összefüggő adatbázisok készítését is tartalmazhatja. A kutatási pályázatban bizonyítékkal kell alátámasztani, hogyan tudják átültetni az Európai Beruházási Bank csoportjában (kiváltképpen az Európai Beruházási Alapban) folyó operatív tevékenység gyakorlati vonatkozásait ebbe a szférába. Ennek a piaci szegmensnek a kialakulására tekintettel ösztönözni kívánjuk az egyetemek határokon átívelő együttműködését, amely az értékelés során előnyt jelenthet.

Pénzügyi műveltség

Az utóbbi idők gazdasági világválsága rávilágított a pénzügyi kultúra jelentőségére, vagyis azokra a képességekre, ismeretekre, amelyek lehetővé teszik, hogy a magánszemélyek a pénzügyek ismeretében, alapos tájékozódás után hatékony döntéseket hozzanak. A tények arra utalnak, hogy a hiányos pénzügyi műveltség is hozzájárulhatott a másodlagos jelzálogpiaci és azzal összefüggő egyéb válságokhoz. Ez lökést adott különféle európai országokban és másutt futó számos állami programnak.

Az EIBURS keretében támogatásban részesülő egyetemi kutatóközpontnak olyan kutatási programot kell összeállítania, amelynek középpontjában a jelenlegi kezdeményezések kritikai áttekintése áll, célja pedig a sikeresség és a legjobb gyakorlat tényezőinek meghatározása. Többféle módszerrel is felmérhető az ilyen kezdeményezések hatása: ökonometriai vizsgálattal vagy hatásértékelő keretek között. Ezen kívül az Európai Unió adott számú országára eltéréselemzést is vállaljon.

Regionális szempontból a pályázatokat elsősorban az OECD országaira kell összpontosítani, ám mégse korlátozódjanak csupán ezekre. Támogatjuk, hogy a pályázók más egyetemekkel és kutatóközpontokkal együttműködést alakítsanak ki a kutatás megvalósítására. A projekt keretében bármilyen további tevékenység végezhető, amelyre az egyetem kutatóközpontja a kutatás során a finanszírozóval karöltve készen áll, ezen belül:

Tanfolyamok, nyári egyetemek, konferenciák és szemináriumok szervezése

Adatbázisok létrehozása

Felmérések

Költség-haszon elemzés a kutatás-fejlesztési és innovációs ágazatban

A kutatás-fejlesztés és innováció (KFI) infrastruktúra költségeinek és hasznának mérése vagy értékelése közismerten nehéz. Ennek ellenére a globális irányelvi viták súlypontja egyre inkább az innovációra és a tudásalapú gazdaságra esik, mivel ezek a hosszú távon fenntartható növekedés motorjai. A társadalmi-gazdasági hatások tanulmányozására rengeteg módszer és mutató szolgál. A Bankban jelenleg alkalmazott módszer konzervatív, a Regionális Politikai Főigazgatóság „Útmutató befektetési projektek költség-haszon elemzéséhez” című kiadványának elveihez igazodik. Ez a dokumentum önmagában azonban nem ad kimerítő magyarázatot a KFI-ágazatra.

E hiányosság pótlása érdekében a JASPERS csapata megbízott egy tanácsadót azzal, hogy a cseh hatóságokkal együttműködve dolgozza ki a KFI infrastruktúrájára vonatkozó költség-haszon elemzési útmutatót. Az útmutató használata során szerzett többéves gyakorlati tapasztalat lehetővé tette, hogy kiváló adatbázist építsünk fel, áttekintsük az ágazat tendenciáit és átlássuk az aktuális útmutató értékét és korlátait.

Az útmutató belső vizsgálata folyamán még mélyebben megértettük az útmutatóval kapcsolatban érzékelhető és pénzre váltható megfelelő értékeket, ám azt is felfedeztük, mire van szükség az útmutató továbbfejlesztése érdekében.

Ugyanakkor a költség-haszon elemzés iránt az ágazatban mutatott világméretű érdeklődés robbanásszerűen megnőtt, ma lényegesen több tanulmány érhető el az ágazatban, mint az első útmutató kidolgozásának idején, s ezeket a nagyobb kutató intézetek vezetősége és a tárgyra szakosodott fórumok egyaránt követik (az utóbbira jó példa a FenRIAM (http://www.fenriam.eu/ vagy http://www.fenriam.eu/doc/FenRIAM%20full%20guide.pdf).

A projekt célja a jelenlegi belső vizsgálatra építve olyan modell kidolgozása, amely elméleti síkon hiteles, szilárd alapokon áll, mégis könnyen alkalmazható és elérhető. Ennek elérése érdekében a kutató csoportnak át kell majd tekintenie a szakterület pillanatnyilag legmagasabb színvonalú irodalmát, jellemzően az ilyen projektekből adódó különféle előnyök kapcsán értékelnie kell a tagállamok fizetési hajlandóságra készített modelljeit, meg kell értenie az esetleges hasznokkal összefüggő piaci értékeket, ha vannak, valamint meg kell értenie a KFI-infrastruktúra keretében finanszírozásra jelentkező projektek jellemző fajtáját. Mindez a megfelelő elméleti keretek között zajlik majd.

Megvalósítandó feladatok:

Az EIBURS keretében támogatásban részesülő egyetemi kutatóközpontnak olyan kutatási programot kell összeállítania, amelynek középpontjában a jelenleg alkalmazott módszerek áttekintése és az infrastrukturális befektetési igények előrejelzése áll annak érdekében hogy kidolgozza a Bank és mások (legjobb esetben a projektre pályázók) számára a költségek és a haszon előrejelzésének egységes módszertanát. Egy hároméves tanulmányról lévén szó, a pályázókat arra bátorítjuk, hogy az időközi adatok szolgáltatására tegyenek ütemezési javaslatot. A projekt keretében bármilyen további tevékenység végezhető, amelyre az egyetem központja a kutatás során a finanszírozóval karöltve készen áll, ezen belül:

Tanfolyamok, nyári egyetemek, konferenciák és szemináriumok szervezése

Adatbázisok létrehozása

Felmérések

Ez a projekt bármilyen nagyobb európai intézetben kidolgozott vagy frissített költség-haszon elemzési útmutató kiegészítéseként szolgálhat.

A pályázatokat angol vagy francia nyelven kell benyújtani, a pályázatok beterjesztésének határideje 2012. szeptember 14. A pályázati határidő után benyújtott pályázatokat nem vesszük figyelembe. A pályázatokat az alábbi címre kérjük küldeni:

 

Elektronikus formában:

universities@eib.org

valamint

 

kinyomtatva:

EIB Institute

98-100, boulevard Konrad Adenauer

2950 Luxembourg

LUXEMBOURG

Ms. Luísa FERREIRA, Koordinátor figyelmébe

Az EIBURS kiválasztási folyamatról és a többi programról, mechanizmusról részletes tájékoztatás az alábbi címen található: http://institute.eib.org/


Top