Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018TA0912(01)

    Az Európai Számvevőszék éves beszámolója a 2017. évi pénzügyi évről

    HL C 323., 2018.9.12, p. 2–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    12.9.2018   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 323/2


    AZ EURÓPAI SZÁMVEVŐSZÉK ÉVES BESZÁMOLÓJA A 2017. ÉVI PÉNZÜGYI ÉVRŐL

    (2018/C 323/02)

    TARTALOMJEGYZÉK

    A beszámoló hitelesítése 3
    Ellenőrzési jelentés 4
    Pénzügyi kimutatások és kiegészítő mellékletek 7
    Mérleg 7
    Eredménykimutatás 8
    Pénzforgalmi kimutatás 9
    Kimutatás a nettó eszközállomány változásairól 9
    Számviteli politika és megjegyzések a pénzügyi kimutatásokhoz 10

    1.

    Általános információk 10

    2.

    Jogszabályi háttér és számviteli szabályok 10

    3.

    Megjegyzések a mérleghez 12

    4.

    Megjegyzések az eredménykimutatáshoz 15

    5.

    Egyéb jelentős közzétételek 15
    Költségvetési információk a 2017. évi pénzügyi évről 17

    A

    A költségvetési eredmény számítása 17

    B

    A gazdasági eredmény és a költségvetési eredmény egyeztetése 18
    Független megbízhatósági jelentés 19

    A BESZÁMOLÓ HITELESÍTÉSE

    Az Európai Számvevőszék 2017. évi éves beszámolójának hitelesítése

    Az Európai Számvevőszék 2017. évi éves beszámolója az Európai Unió általános költségvetésére alkalmazandó költségvetési rendelet IX. címének, a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályoknak, és az általam elfogadott számviteli elveknek és módszereknek megfelelően készült.

    Tudatában vagyok a költségvetési rendelet 68. cikke szerinti, az Európai Számvevőszék éves beszámolójának elkészítésére és közzétételére vonatkozó felelősségemnek.

    Az engedélyezésre jogosult tisztviselő valamennyi olyan adatot rendelkezésemre bocsátott – és igazolta azok megbízhatóságát –, amelyek az Európai Számvevőszék eszközeit és forrásait, valamint költségvetésének végrehajtását bemutató beszámoló összeállításához szükségesek.

    Kijelentem, hogy ezen adatok, valamint a beszámoló ellenjegyzéséhez általam szükségesnek ítélt ellenőrzések alapján észszerű bizonyossággal rendelkezem arról, hogy a beszámoló minden lényeges szempontból híven tükrözi az Európai Számvevőszék pénzügyi helyzetét, működésének eredményét és pénzforgalmát.

    Luxembourg, 2018. május 17.

    Pilar CALVO FUENTES

    az Európai Számvevőszék számvitelért felelős tisztviselője


    ELLENŐRZÉSI JELENTÉS

    Az Európai Számvevőszék vezetőinek

    Véleményünk

    Véleményünk szerint a mellékelt pénzügyi kimutatások az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról és az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló többször módosított 2012. október 25-i 966/2012/EU, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelettel (1) (költségvetési rendelet) és a költségvetési rendelet alkalmazási szabályairól szóló többször módosított 1268/2012/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelettel (2) összhangban valós és hű képet ad az Európai Számvevőszék (a továbbiakban: az intézmény) 2017. december 31-én fennálló pénzügyi helyzetéről, valamint az ezen fordulónappal végződő év működési eredményéről, pénzforgalmáról és a nettó eszközállomány változásairól.

    Az alábbiak ellenőrzése történt meg:

    Az intézmény pénzügyi kimutatásai a következők:

    a 2017. december 31-i fordulónapra elkészített mérleg;

    az ezen időponttal végződő évre vonatkozó eredménykimutatás;

    az ezen időponttal végződő évre vonatkozó pénzforgalmi kimutatás;

    a nettó eszközállomány változásai a lezárt évre vonatkozóan;

    a pénzügyi kimutatásokhoz fűzött kiegészítő magyarázatok, amelyek a számviteli politika meghatározó alapelveinek összefoglalását is tartalmazzák.

    A vélemény alapja

    Az ellenőrzést a könyvvizsgálói szakmáról szóló 2016. július 23-i törvénynek és a Commission de Surveillance du Secteur Financier (a pénzügyi ágazat felügyelőbizottsága, CSSF) által Luxemburgra vonatkozóan elfogadott nemzetközi könyvvizsgálati standardoknak megfelelően hajtottuk végre. Az említett törvény és standardok szerinti felelősségi körünket jelentésünk „A hites könyvvizsgáló felelőssége a pénzügyi kimutatások ellenőrzésnek vonatkozásában” című fejezete írja le részletesebben.

    Meggyőződésünk, hogy a megszerzett könyvvizsgálati bizonyíték elégséges és megfelelő alapot nyújt véleményünk megadásához.

    A Nemzetközi Számviteli Etikai Standard Testület által kiadott és a CSSF által Luxemburgra vonatkozóan elfogadott hivatalos könyvvizsgálók etikai kódexének (IESBA-kódex) és a pénzügyi kimutatásokkal kapcsolatban végzett ellenőrzési munkánkra vonatkozó etikai előírásoknak megfelelően függetlenek vagyunk az ellenőrzött intézménytől, és ezekkel az etikai előírásokkal összhangban egyéb etikai felelősségünket is teljesítettük.

    Egyéb információk

    Az egyéb információkért a vezetőség felel. Az egyéb információk a 18. oldalon található „Költségvetési információk a 2017. évi pénzügyi évről” fejezet táblázatait jelenti, de nem tartalmazza a pénzügyi kimutatásokat és az azokra vonatkozó ellenőrzési jelentésünket.

    A pénzügyi kimutatásokról szóló véleményünk nem vonatkozik az egyéb információkra, ezekre vonatkozóan nem fogalmazunk meg bizonyossági következtetést.

    A pénzügyi kimutatásokra irányuló ellenőrzésünkkel összefüggésben feladatunk a fent említett egyéb információk elolvasása is, és eközben annak a megállapítása, hogy az egyéb információk lényeges eltérést mutatnak-e a pénzügyi kimutatásokhoz vagy az ellenőrzés során szerzett ismereteinkhez képest, illetve egyéb módon úgy tűnik-e, hogy lényeges hibát tartalmaznak. Ha az általunk végzett munka alapján megállapítjuk, hogy az egyéb információk lényeges hibás állítást tartalmaznak, arról kötelesek vagyunk beszámolni. E tekintetben jelen esetben nincs jelentésbe foglalható információ.

    A vezetőség és az irányítással megbízott személyek felelőssége a pénzügyi kimutatásokra vonatkozóan

    A pénzügyi kimutatásoknak az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról és a 2012. október 26-i 1605/2012/EK, Euratom tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló többször módosított 2012. október 25-i 966/2012/EU, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelettel (3) (a továbbiakban: a költségvetési rendelet) és a költségvetési rendelet alkalmazási szabályairól szóló többször módosított 1268/2012/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelettel (4) összhangban történő elkészítése és valós bemutatása, valamint az akár csalásból, akár tévedésből eredő lényeges hibától mentes pénzügyi kimutatások elkészítéséhez a vezetőség által szükségesnek ítélt belső kontrollmechanizmusok kialakítása a vezetőség felelőssége.

    A pénzügyi kimutatások elkészítésekor a vezetőség felelőssége annak felmérése, hogy az intézmény képes-e tevékenységének folytatására, adott esetben a tevékenység folytatását érintő ügyek közzététele, valamint az, hogy a beszámolót a tevékenység folytatásának feltételezésével készítse el, kivéve, ha a vezetőségnek szándékában áll megszüntetni az intézményt vagy beszüntetni a működését, vagy amikor nem áll előtte ezen kívül más reális lehetőség.

    Az irányítással megbízott személyek felelőssége az intézmény pénzügyi beszámolási folyamatának felügyelete.

    A hites könyvvizsgáló felelőssége a pénzügyi kimutatások ellenőrzésének vonatkozásában

    Ellenőrzésünk célja az volt, hogy észszerű bizonyosságot szerezzünk arról, hogy a pénzügyi kimutatások egésze nem tartalmaz – akár csalásból, akár tévedésből eredő – lényeges hibákat, valamint hogy a véleményünket tartalmazó ellenőrzési jelentést adjunk ki. Az észszerű bizonyosság a bizonyosság magas szintjének felel meg ugyan, de nem garancia arra, hogy a 2016. július 23-i törvénnyel és a CSSF által Luxemburgra vonatkozóan elfogadott ISA-standardokkal összhangban végzett ellenőrzések minden esetben képesek észlelni az esetleges lényeges hibákat. Ezek a hibák eredhetnek csalásból vagy tévedésből, és akkor tekintendők lényegesnek, ha észszerűen feltételezhető, hogy külön-külön vagy együttesen befolyásolják a felhasználóknak az itt szereplő pénzügyi kimutatások alapján hozott gazdasági döntéseit.

    Az ellenőrzés részeként, a 2016. július 23-i törvény és a CSSF által Luxemburgra vonatkozóan elfogadott ISA-standardok alapján, szakmai megítélésünk szerint és szakmai szkepticizmussal járunk el az ellenőrzés egésze során. Ezenkívül:

    Azonosítjuk és elemezzük annak kockázatát, hogy milyen valószínűséggel fordulhat elő – akár csalás, akár tévedés okozta – lényeges hiba a pénzügyi kimutatásokban, továbbá az említett kockázatokra reagáló ellenőrzési eljárásokat tervezünk és végzünk el, és a véleményünk megadásához elégséges és megfelelő alapot nyújtó ellenőrzési bizonyítékot szerzünk. Annak a kockázata, hogy egy csalásból eredő lényeges hibára nem derül fény, nagyobb annak a kockázatánál, hogy a hibából eredő lényeges hibás állításra nem derül fény, mivel a csalás magában foglalhatja az összejátszást, a hamisítást, a szándékos mulasztást, a hamis nyilatkozattételt, illetve a belső kontroll felülbírálását.

    Megismerjük az ellenőrzés szempontjából releváns belső kontrollokat: ezzel célunk a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárások megtervezése, nem pedig az intézmény belső kontrolljának eredményességével kapcsolatos vélemény kialakítása.

    Felmérjük, hogy az alkalmazott számviteli politikák megfelelőek-e és a vezetőség számviteli becslései, illetve az általa közölt adatok észszerűek-e.

    Megállapítjuk, hogy megfelelő-e a vezetőség részéről a tevékenység folytatásának feltételezése, valamint hogy a kapott bizonyítékok alapján olyan lényeges bizonytalanság áll-e fenn egyes eseményekkel vagy körülményekkel kapcsolatban, amely súlyos kétségeket ébreszt azt illetően, hogy az intézmény képes-e tevékenységének folytatására. Ha lényeges bizonytalanság fennállását állapítjuk meg, akkor ellenőrzési jelentésünkben fel kell hívnunk a figyelmet a pénzügyi kimutatásokban szereplő, ezzel kapcsolatosan közölt adatokra, vagy amennyiben a közölt adatok nem megfelelőek, módosítanunk kell véleményünket. Következtetéseink az ellenőrzési jelentésünk elkészültének napjáig kapott ellenőrzési bizonyítékokon alapulnak. A jövőben bekövetkező események, illetve körülmények következtében azonban az intézmény felhagyhat tevékenysége folytatásával.

    Értékeljük a pénzügyi kimutatások általános bemutatását, felépítését és tartalmát, beleértve a közölt adatokat, valamint azt is, hogy a pénzügyi kimutatások úgy mutatják-e be az alapul szolgáló tranzakciókat és eseményeket, ahogy az a valós bemutatáshoz szükséges.

    Az irányítással megbízott személyekkel közöljük többek között az ellenőrzés tervezett hatókörét, ütemezését és a jelentősebb ellenőrzési megállapításokat, beleértve az ellenőrzésünk során a belső kontrollrendszerben megállapított jelentős hiányosságokat is.

    Luxembourg, 2018. május 17.

    PricewaterhouseCoopers, Société coopérative

    képviseletében

    Rima ADAS


    (1)  HL L 298., 2012.10.26., 1. o.

    (2)  HL L 362., 2012.12.31., 1. o.

    (3)  HL L 298., 2012.10.26., 1. o.

    (4)  HL L 362., 2012.12.31., 1. o.


    PÉNZÜGYI KIMUTATÁSOK ÉS KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLETEK (1)

    Mérleg

    (euró)

     

    Megjegyzés

    2017. december 31.

    2016. december 31.

    Befektetett eszközök

     

     

     

    Immateriális javak

    3.1.

    1 977 442

    3 530 432

    Ingatlanok, gépek és berendezések

    3.2.

    74 664 292

    78 146 338

    Követelések

     

     

     

    76 641 734

    81 676 770

    Forgóeszközök

     

     

     

    Követelések

    3.3.

    655 198

    691 455

    Pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek

    3.4.

    7 110 125

    8 356 341

     

     

    7 765 323

    9 047 796

    Eszközök összesen

     

    84 407 057

    90 724 566

    Rövid lejáratú kötelezettségek

     

     

     

    Céltartalékok

     

    Kötelezettségek

    3.5.

    6 042 069

    5 354 888

     

     

    6 042 069

    5 354 888

    Kötelezettségek összesen

     

    6 042 069

    5 354 888

    Nettó eszközállomány

     

    78 364 988

    85 369 678

    Halmozott többlet/hiány

     

    85 369 678

    88 953 458

    A tárgyév gazdasági eredménye

     

    (7 004 690 )

    (3 583 780 )

    Nettó eszközállomány

     

    78 364 988

    85 369 678

    Eredménykimutatás

    (euró)

     

    Megjegyzés

    2017

    2016

    A Bizottságtól egyéb intézményeknek átutalt pénzeszközök

    4.1.

    115 900 000

    116 700 000

    Igazgatási tevékenységek bevételei

    4.2.

    20 918 724

    20 234 812

    Egyéb működési bevételek

    4.3.

    10 460

    49 328

    Összes működési bevétel

    4.4.

    136 829 184

    136 984 140

    Személyzeti ráfordítások

    4.5.

    (115 939 175 )

    (112 410 058 )

    Eszközökhöz kapcsolódó kiadások

    4.6.

    (7 512 025 )

    (7 764 105 )

    Egyéb igazgatási kiadások

    4.7.

    (20 366 931 )

    (20 351 775 )

    Működési kiadások

    4.8.

    (7 168 )

    (25 270 )

    Összes működési kiadás

     

    (143 825 299 )

    (140 551 208 )

    A működési tevékenységekből származó többlet/(hiány)

     

    (6 996 115 )

    (3 567 068 )

    Pénzügyi műveletek ráfordításai

    4.9.

    (8 575 )

    (16 712 )

    A nem működési tevékenységekből származó többlet/(hiány)

     

    (8 575 )

    (16 712 )

    A tárgyév gazdasági eredménye

     

    (7 004 690 )

    (3 583 780 )

    Pénzforgalmi kimutatás

    (euró)

     

    2017

    2016

    A tárgyév gazdasági eredménye

    (7 004 690 )

    (3 583 780 )

    Működési tevékenységek – Kiigazítások

     

     

    Értékcsökkenési leírás

    1 566 045

    1 600 449

    Értékcsökkenés

    5 927 200

    6 146 461

    Céltartalékok növekedése/(csökkenése)

    (50 000 )

    Követelések (növekedése)/csökkenése

    36 257

    (87 142 )

    Kötelezettségek növekedése/(csökkenése)

    687 182

    (1 627 120 )

    Működési tevékenységből származó nettó pénzforgalom

    1 211 994

    2 398 868

    Befektetési műveletekből származó pénzforgalom

     

     

    Ingatlanok, gépek és berendezések, valamint immateriális javak beszerzése (-)

    (2 476 990 )

    (1 274 770 )

    Ingatlanok, gépek és berendezések, valamint immateriális javak hasznosításából származó bevételek (+)

    18 780

    17 195

    Befektetési műveletekből származó nettó pénzforgalom

    (2 458 210 )

    (1 257 575 )

    Munkavállalói juttatások növekedése/(csökkenése)

    Pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek nettó növekedése/(csökkenése)

    (1 246 216 )

    1 141 293

    Pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek az év kezdetén

    8 356 341

    7 215 048

    Pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek az év végén

    7 110 125

    8 356 341

    Kimutatás a nettó eszközállomány változásairól

    (euró)

    Nettó eszközállomány

    Halmozott többlet/(hiány)

    A tárgyév gazdasági eredménye

    Összesen

    Egyenleg 2016.12.31-én

    88 953 458

    (3 583 780 )

    85 369 678

    A megelőző évi gazdasági eredmény allokációja

    (3 583 780 )

    3 583 780

    A tárgyév gazdasági eredménye

    (7 004 690 )

    (7 004 690 )

    Egyenleg 2017.12.31-én

    85 369 678

    (7 004 690 )

    78 364 988

    Számviteli politika és megjegyzések a pénzügyi kimutatásokhoz

    1.    Általános információk

    Az Európai Számvevőszéket (a továbbiakban: a Számvevőszék) az 1975. július 22-i Brüsszeli Szerződés hozta létre. Működését 1977 októberében kezdte meg, luxembourgi székhellyel.

    Az Európai Számvevőszék küldetése

    Az Európai Számvevőszék küldetése, hogy elősegítse az Unió pénzgazdálkodásának javítását, az elszámoltathatóság és átláthatóság növelését, és az uniós polgárok pénzügyi érdekeinek független őreként tevékenykedjék. A Számvevőszék feladata az Unió független ellenőreként annak ellenőrzése, hogy az uniós pénzeszközökkel helyesen számoltak-e el, illetve a szabályoknak és jogi előírásoknak megfelelően, valamint az értékarányosságot szem előtt tartva szedték-e be és költötték-e el azokat.

    A Számvevőszék ellenőrzi, hogy az Európai Unió költségvetését helyesen hajtották-e végre, és hogy az uniós pénzeszközöket jogszerűen, illetve a gondos pénzgazdálkodás elveinek megfelelően szedték-e be és használták-e fel.

    A Számvevőszék mint az Unió pénzügyeit ellenőrző uniós intézmény elkötelezett amellett, hogy a közpénzellenőrzés és közigazgatás terén a fejlődés élvonalában, hatékony szervezetként működjék.

    A Számvevőszéknél a pénzügyi év január 1-jétől december 31-ig tart.

    2.    Jogszabályi háttér és számviteli szabályok

    2.1.   A közzététel alapja

    A Számvevőszék pénzügyi kimutatásainak elkészítése az Európai Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról és az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2012. október 25-i 966/2012/EU, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) (a továbbiakban: a költségvetési rendelet) és a költségvetési rendelet alkalmazási szabályairól szóló többször módosított 2012. október 29-i 1268/2012/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (2) rendelkezései szerint történik.

    2.2.   Számviteli alapelvek

    A pénzügyi beszámoló elkészítése a nemzetközi költségvetési számviteli standardokon (IPSAS) alapuló eredményszemléletű számviteli szabályok alapján történik. Ezeket az uniós számviteli szabályokat a többi intézménnyel folytatott konzultációt követően a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője fogadja el.

    A pénzügyi beszámoló elkészítésekor követendő számviteli alapelvek az 1. sz. uniós számviteli szabályban („Pénzügyi beszámoló”) kerültek meghatározásra és megegyeznek az IPSAS 1 standardban bemutatottakkal, amelyek a következők: valós bemutatás, eredményszemlélet, folyamatosság, a bemutatás következetessége, összesítés, beszámítás és összehasonlító információk. A költségvetési rendelet 144. cikke szerint a pénzügyi jelentéstétel minőségi jellemzői a relevancia, a megbízhatóság, az összehasonlíthatóság és az érthetőség.

    Az IPSAS-szal és az általánosan elfogadott számviteli elvekkel összhangban a pénzügyi kimutatások szükségszerűen magukban foglalnak olyan becsléseken és feltételezéseken alapuló összegeket, amelyeket a vezetés a rendelkezésre álló legmegbízhatóbb információk alapján állít fel.

    2.3.   Alkalmazott pénznem és átváltási árfolyamok

    A pénzügyi kimutatások euróban készülnek, miután az euro az Unió funkcionális és beszámolókészítési pénzneme.

    Az idegen pénznemben lebonyolított tranzakciókat a tranzakció napján érvényes árfolyamon számítjuk át euróra.

    Az idegen pénznemben elszámolt tranzakciókból és az idegen pénznemben nyilvántartott pénzügyi eszközök és források év végi átváltásából származó árfolyamnyereségek és -veszteségek az eredménykimutatásban jelennek meg.

    Az idegen pénznemben nyilvántartott pénzügyi eszközök és források év végi egyenlegének euróra való átváltása a december 31-i árfolyam alapján történik.

    2.4.   Immateriális javak

    A vásárolt számítógépes szoftverlicenceket a halmozott értékcsökkenéssel és az értékvesztéssel csökkentett eredeti bekerülési értéken mutatjuk ki. Az eszközök amortizációja négy év alatt, lineárisan történik. A saját előállítású immateriális javak aktiválására akkor kerül sor, amikor az uniós számviteli szabályok vonatkozó kritériumai teljesülnek. Az aktiválható költségek az eszköz fejlesztéséhez, gyártásához, elkészítéséhez és a számvevőszéki vezetés igényeit figyelembe vevő üzembe helyezéséhez szükséges közvetlen költségeket foglalják magukba. A kutatási tevékenységekhez kapcsolódó költségeket, a nem aktivált fejlesztési költségeket és a karbantartási költségeket kiadásként számolják el felmerülésükkor.

    2.5.   Ingatlanok, gépek és berendezések

    Valamennyi ingatlan, gép és berendezés kimutatása az értékcsökkenéssel és értékvesztéssel csökkentett eredeti bekerülési értéken történik. Az eredeti bekerülési érték az eszköz beszerzéséhez vagy befejezéséhez közvetlenül hozzárendelhető kiadásokat foglalja magában.

    A később felmerülő költségek az eszköz könyv szerinti értékében, vagy adott esetben külön eszközként kerülnek aktiválásra, de csak akkor, ha az eszközzel kapcsolatos jövőbeli gazdasági előnyöket vagy szolgáltatáspotenciált valószínűsíthetően a Számvevőszék élvezi, és az eszköz költségét megbízhatóan lehet mérni. A javítási és karbantartási költségek az eredménykimutatásban kerülnek elszámolásra abban a költségvetési időszakban, amelyben felmerültek. Mivel a Számvevőszék nem vesz fel hitelt az ingatlanok, gépek és berendezések beszerzéséhez, az ilyen beszerzésekhez kapcsolódóan nem merül fel hitelfelvételi költség.

    Az értékcsökkenés tárgyát képező eszközöknél minden esetben sor kerül az értékvesztés szükségességének vizsgálatára, ha bizonyos események vagy a körülmények változásai azt jelzik, hogy a könyv szerinti érték esetleg már nem térül meg. Az értékvesztés miatti veszteség az az összeg, amennyivel az eszköz könyv szerinti értéke magasabb, mint annak megtérülő értéke.

    A földterületekre és a műalkotásokra nem számolnak el értékcsökkenési leírást, mivel határozatlan élettartammal rendelkezőknek tekintendők. A befejezetlen beruházásokra nem számolnak el értékcsökkenési leírást, mivel ezek az eszközök még nem felhasználhatók. A többi eszköz értékcsökkenési leírása a becsült hasznos élettartam során lineáris módszerrel történik, a következők szerint:

    Épületek

    4 %

    Berendezések, gépek és szerszámok

    12,5  %–25 %

    Bútorzat és járműpark

    10 %–25 %

    Számítógépes hardver

    25 %

    Egyéb szerelvények és berendezések

    12,5  %–25 %

    2.6.   Céltartalékok

    Céltartalékok kimutatására akkor kerül sor, ha múltbeli események eredményeként a Számvevőszéknek meglévő jogi vagy vélelmezett kötelme állt fenn harmadik felekkel szemben, és nagy a valószínűsége, hogy a kötelem kiegyenlítéséhez forráskiáramlásra lesz szükség, amelynek összegét megbízhatóan becsülni lehet. A jövőbeli működési veszteségekre nem képeznek céltartalékot. A céltartalék összege a meglévő kötelem kiegyenlítéséhez szükséges várható kiadások beszámolókészítési időpontban tett legjobb becslésével egyenlő.

    2.7.   A kiadások kimutatása

    Az uniós számviteli szabályok szerint a gazdasági eseményeket és tranzakciókat abban az időszakban jelenítik meg a pénzügyi kimutatásokban, amelyhez kapcsolódnak. A számviteli időszak végén a passzív időbeli elhatárolásokat az adott időszakban esedékes átutalási kötelezettség becsült összege alapján jelenítik meg. A passzív időbeli elhatárolások kiszámítását a számvitelért felelős tisztviselő részletes működési és gyakorlati iránymutatásainak megfelelően végzik el, amelyek célja annak biztosítása, hogy a pénzügyi kimutatások valós és megbízható képet nyújtsanak.

    2.8.   Függő kötelezettségek:

    A függő kötelezettség olyan lehetséges kötelem, amely múltbeli eseményekből származik, és amelynek létezését csak egy vagy több, nem teljesen az Unió ellenőrzése alatt álló, bizonytalan jövőbeli esemény bekövetkezése vagy be nem következése fogja megerősíteni; vagy olyan meglévő kötelem, amely múltbeli eseményekből származik, de nem mutatták ki, mert nem valószínű, hogy a kötelem kiegyenlítése gazdasági hasznot megtestesítő erőforrások vagy szolgáltatási potenciál kiáramlását fogja igényelni, vagy az a ritka eset áll fenn, hogy a kötelem összege nem mérhető megfelelő megbízhatósággal.

    3.    Megjegyzések a mérleghez

    BEFEKTETETT ESZKÖZÖK

    3.1.   Immateriális javak

    A 2017-es év során az immateriális javakban a következő változások következtek be:

    (euró)

    Bruttó könyv szerinti érték 2016.12.31-én

    7 777 459

    Beszerzés

    13 055

    Értékesítés

    Eszközkategóriák közötti átvitel

    Egyéb változások

    Bruttó könyv szerinti érték 2017.12.31-én

    7 790 514

    Halmozott értékcsökkenés 2016.12.31-én

    (4 247 027 )

    Tárgyévi értékcsökkenés

    (1 566 045 )

    Értékcsökkenés visszaírása

    Értékesítés

    Eszközkategóriák közötti átvitel

    Halmozott értékcsökkenés 2017.12.31-én

    (5 813 072 )

    Nettó könyv szerinti érték 2017.12.31-én

    1 977 442

    Nettó könyv szerinti érték 2016.12.31-én

    3 530 432

    2017-ben nem merültek fel kutatási tevékenységekhez kapcsolódó költségek.

    3.2.   Ingatlanok, gépek és berendezések

    A 2017-es év során az ingatlanok, gépek és berendezések eszközcsoportban a következő változások következtek be:

    (euró)

     

    Telkek és épületek

    Gépek és berendezések

    Bútorzat és jármű

    Számítógépes hardver

    Egyéb szerelvények és berendezések

    Kialakítás alatt álló telkek és épületek

    Kialakítás alatt álló tárgyi eszközök

    Összesen

    Bruttó könyv szerinti érték 2016.12.31-én

    125 179 306

    939 260

    5 222 855

    4 421 414

    2 262 957

    9 000

    138 034 792

    Beszerzés

    4 392

    154 788

    168 683

    619 164

    30 729

    1 480 179

    6 000

    2 463 935

    Értékesítés

    (12 972 )

    (92 257 )

    (674 347 )

    (33 397 )

    (812 973 )

    Eszközkategóriák közötti átvitel

    Egyéb változások

    Bruttó könyv szerinti érték 2017.12.31-én

    125 183 698

    1 081 076

    5 299 281

    4 366 231

    2 260 289

    1 480 179

    15 000

    139 685 754

    Halmozott értékcsökkenés 2016.12.31-én

    (51 061 631 )

    (754 282 )

    (2 904 255 )

    (3 402 841 )

    (1 765 444 )

    (59 888 453 )

    Tárgyévi értékcsökkenés

    (4 609 285 )

    (80 599 )

    (474 560 )

    (546 806 )

    (215 950 )

    (5 927 200 )

    Értékcsökkenés visszaírása

    12 971

    84 959

    664 725

    31 536

    794 191

    Értékesítés

    Eszközkategóriák közötti átvitel

    Halmozott értékcsökkenés 2017.12.31-én

    (55 670 916 )

    (821 910 )

    (3 293 856 )

    (3 284 922 )

    (1 949 858 )

    (65 021 462 )

    Nettó könyv szerinti érték 2017.12.31-én

    69 512 782

    259 166

    2 005 425

    1 081 309

    310 431

    1 480 179

    15 000

    74 664 292

    Nettó könyv szerinti érték 2016.12.31-én

    74 117 675

    184 978

    2 318 600

    1 018 573

    497 513

    9 000

    78 146 339

    FORGÓESZKÖZÖK

    3.3.   Követelések

    (euró)

     

    2017. december 31.

    2016. december 31.

    Folyó követelések

    (5 770 )

    (4 123 )

    Egyéb követelések, elsősorban bér- és kiküldetési előlegfizetésből adódóan

    82 724

    134 738

    Aktív időbeli elhatárolások ingatlanbérlésre és informatikai szerződésekre

    578 244

    551 166

    Uniós szervezetekkel szemben fennálló követelések

    9 674

    Összesen

    655 198

    691 455

    3.4.   Pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek

    (euró)

     

    2017. december 31.

    2016. december 31.

    Házipénztár

    1 122

    1 000

    Banki folyószámla

    206 765

    1 447 332

    Vagyonkezelői számla

    6 902 238

    6 908 009

    Összesen

    7 110 125

    8 356 341

    2010. január 27-én az Európai Számvevőszék vagyonkezelői számlát nyitott a luxemburgi Banque et Caisse d’Épargne de l’État banknál. E vagyonkezelői számla révén az Európai Számvevőszék kezelni tudta a K3 épület építési projektje kapcsán a költségvetési hatóság által rendelkezésére bocsátott költségvetést (lásd: 5.3. megjegyzés). 2014. március 14-én a Számvevőszék felkérte az Európai Parlamentet és a Tanácsot, hogy engedélyezze a K3 projekt költségvetéséből fennmaradt becsült összeg (7 millió euro) felhasználását a Számvevőszék K2 épületének szükséges, illetve kötelező műszaki korszerűsítésére. Ezt a javaslatot az Európai Parlament és a Tanács 2014. április 1-jén jóváhagyta. 2015. március 23-án a Számvevőszék bejelentette az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak, hogy a K3 projekt költségvetéséből végül fennmaradó becsült összeg 9,4 millió euro, és mivel a K2 korszerűsítésének becsült költsége 7 millió euro volt, 2015. május 12-én a Számvevőszék 2,4 millió eurót visszafizetett az uniós költségvetésbe. A 2017-ben teljesített kifizetés összesen 5 756,78 euro volt. A Számvevőszék várakozásai szerint a munkálatok végrehajtására a 2019–2020-as időszakban kerül sor.

    RÖVID LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉGEK

    3.5.   Kötelezettségek

    (euró)

     

    2017. december 31.

    2016. december 31.

    Folyó kötelezettségek

    65 297

    88 815

    Bérrel és a személyzettel kapcsolatos egyéb kötelezettségek

    (18 589 )

    (14 199 )

    Elhatárolt kiadások

    5 866 734

    5 148 263

    Uniós szervezetekkel szemben fennálló követelések

    128 627

    132 009

    Összesen

    6 042 069

    5 354 888

    4.    Megjegyzések az eredménykimutatáshoz

    4.1.

    „A Bizottságtól egyéb intézményeknek átutalt pénzeszközök”: ide a Bizottság terhére történő havi pénzlehívások tartoznak, amelyeket a Számvevőszék a bankszámlája feltöltése érdekében eszközöl.

    4.2.

    „Igazgatási tevékenységekből származó egyéb bevételek”: ez a címsor túlnyomórészt a számvevőszéki tagok és alkalmazottak illetményéből adó és társadalombiztosítási hozzájárulás címén levont összegeket tartalmazza.

    4.3.

    Az „Egyéb működési bevételek” többek között árfolyamnyereségből származnak.

    4.4.

    A visszterhes és nem visszterhes tranzakciókból származó bevételek az alábbiak:

    (euró)

     

    2017

    2016

    Visszterhes ügyletekből származó bevételek

    27 791

    59 002

    Nem visszterhes ügyletekből származó bevételek

    136 801 393

    136 925 138

    Összes bevétel

    136 829 184

    136 984 140

    4.5.

    A „Személyzeti ráfordítások” a tagok, a személyzeti szabályzat hatálya alá tartozó állomány, a szerződéses és az ideiglenes alkalmazottak illetményét tartalmazza.

    4.6.

    Az „Eszközökhöz kapcsolódó kiadások” a tárgyi eszközök és az immateriális javak értékcsökkenéséből/amortizációjából tevődnek össze.

    4.7.

    Az „Egyéb igazgatási kiadások” közé tartozó tételek közül a következők a legjelentősebbek:

    Informatika és távközlés

    Kiküldetési költségek

    Takarítás és biztonsági szolgálat.

    4.8.

    A „Működési költségek” többek között az árfolyamveszteségből adódnak.

    4.9.

    A „Pénzügyi kiadások” a Számvevőszék folyószámlája és vagyonkezelői számlája után fizetett banki díjak.

    5.    Egyéb jelentős közzétételek

    5.1.   Függő követelések

    Az alábbi banki garanciákat beszállítók adták a szerződéses kötelezettségeknek megfelelően:

    (euró)

     

    2017. december 31.

    2016. december 31.

    Épület felújítása

    230 264

    251 139

    A K3 épület projektirányítása

    10 339

    10 339

    Biztosítótársaság

    1 361

    1 361

    Távközlés

    20 000

    20 000

    EMAS (*1) módszertani támogatás

    4 680

    Összesen

    261 964

    287 519

    5.2.   Kötelezettségvállalások jövőbeli finanszírozásra

    (euró)

     

    2017. december 31.

    2016. december 31.

    Épületek tartós bérlete

    475 000

    875 000

    Informatikai és egyéb berendezések, valamint autók operatív lízingje

    1 760 453

    2 156 313

    Részösszeg

    2 235 453

    3 031 313

    A még fel nem használt előirányzatokra vállalt kötelezettségek (RAL), a 2017-es időbeli elhatárolások levonása után

    5 959 568

    8 166 271

    Összesen

    8 195 021

    11 197 584

    A RAL (Restant à liquider – „kifizetésre vár”) a költségvetési számvitel azon eleme, mely a fennálló kötelezettségvállalások értékét jelenti. Tehát a kötelezettségvállalások és a kifizetések közötti különbözetről van szó, mely abból adódik, hogy időbeli eltolódás van a kötelezettségvállalás keletkezése és az abból eredő kifizetés folyósítása között.

    5.3.   A Számvevőszék építési projektjei

    A Számvevőszék 1988-ban költözött be központi épületébe (a K1 épületbe), amelyet az alatta fekvő telekkel együtt már 1990-ben megvásárolt. 1999-ben a Számvevőszék keretmegállapodást kötött Luxemburg állammal, amelynek értelmében 1 euro összegért cserébe (egyszer megújítható) 49 éves használati jogot szerzett egy második telekre, hogy azon újabb épületet (a K2 épületet) emelhessen. A további bővítés, a K3 épület esetében azonban a projekt végrehajtásának eltérő feltételei miatt a két félnek, Luxemburg államnak és a Számvevőszéknek új keretszerződést kellett kötnie 2008. február 22-én.

    A fent említett két bővítményhez (K2 és K3) kapcsolódó két telket az állam jelképes összegért, 1 euróért eladta a Számvevőszéknek.

    Ha a Számvevőszék valaha is megfontolás tárgyává teszi, hogy bármelyik épületet az Unió szervein vagy intézményein kívüli harmadik félre ruházza át, a telek tulajdonjoga 1 euro jelképes áron visszaszáll Luxemburg államra, amelynek ezenkívül opciós joga is van az épület független szakértő által meghatározott áron történő megvételére. Amennyiben Luxemburg állam nem él ezzel az opcióval, telekhasználati jogot fog biztosítani az épület megvásárlóinak.

    5.4.   Függő kötelezettségek

    Nincsenek függő kötelezettségek.


    (1)  A magyarázó megjegyzések a pénzügyi kimutatások szerves részét képezik.

    (1)  HL L 298., 2012.10.26., 1. o.

    (2)  HL L 362., 2012.12.31., 1. o.

    (*1)  EMAS „környezetvédelmi vezetési és hitelesítési rendszer”


    KÖLTSÉGVETÉSI INFORMÁCIÓK A 2017. ÉVI PÉNZÜGYI ÉVRŐL

    A.   A költségvetési eredmény számítása

    A tárgyév költségvetési eredményét a költségvetés-végrehajtás számadatai alapján számítják ki.

    (euró)

    A 2017. évi előirányzatokból folyósított kifizetések

    (130 130 938 )

    Átvitt kifizetési előirányzatokból kifizetett összegek

    (8 010 322 )

    Címzett bevételekkel kapcsolatos előirányzatok terhére folyósított kifizetések

    (84 539 )

    A tárgyévi visszafizetési felszólításokból 2017-ben befolyt összeg

    20 937 154

    2016 előtt kibocsátott költségvetési visszafizetési felszólításokból 2017-ben befolyt összeg

    11 581

    Korábbi évek visszafizetési felszólításaival kapcsolatos kiigazítás

    2018-ra áthozott kifizetési előirányzatok

    (8 071 426 )

    A korábbi évekről áthozott előirányzat

    9 134 560

    December 31-én rendelkezésre álló, címzett bevételekből származó előirányzatok előző évi áthozatalával kapcsolatos kiigazítás

    129 040

    Költségvetési eredmény

    (116 084 890 )

    B.   A gazdasági eredmény és a költségvetési eredmény egyeztetése

    (euró)

    A tárgyév gazdasági eredménye

    (7 004 690 )

    A gazdasági eredményben igen, de a költségvetési eredményben nem szereplő tételekkel kapcsolatos kiig.

    (99 619 839 )

     

    Az előző év végi és a tárgyév végi időbeli elhatárolások közötti különbség

    (213 369 )

     

    A bizottsági átvezetési számláról származó, a gazdasági eredménykimutatáshoz könyvelt összeg

    (115 900 000 )

     

    Az év végén kifizetetlen, de a kiadásokhoz könyvelt számlák (6. osztály)

    819 508

     

    Tárgyi eszközök és immateriális javak értékcsökkenése

    7 694 587

     

    Céltartalékok

     

    Értékvesztés

    (352)

     

    2017-ben kibocsátott, a 7. osztályba tartozó visszafizetési felszólítások kapcsán még be nem szedett összegek

    (629)

     

    Átvitt kifizetési előirányzatokból kifizetett összegek

    8 010 322

     

    Egyéb

    (25 220 )

     

    Árfolyam-különbözetek

    (4 686 )

    A költségvetési eredményben igen, de a gazdasági eredményben nem szereplő tételekkel kapcsolatos kiig.

    (9 460 361 )

     

    (A tárgyév során kifizetett) eszközbeszerzések

    (2 653 795 )

     

    A 2017 előtt kibocsátott költségvetési visszafizetési felszólításokból a tárgyévben befolyt összeg

    11 581

     

    2018-ra áthozott kifizetési előirányzatok

    (8 071 426 )

     

    Az előző évről áthozott, fel nem használt kifizetési előirányzatok törlése

    1 124 238

     

    December 31-én rendelkezésre álló, címzett bevételekből származó előirányzatok előző évi áthozatalával kapcsolatos kiigazítás

    129 041

     

    Nyugdíjkifizetések (ezek költségvetési kifizetések, de a céltartalékok terhére vannak elkönyvelve)

     

    Egyéb

    Költségvetési eredmény

    (116 084 890 )


    FÜGGETLEN MEGBÍZHATÓSÁGI JELENTÉS

    Az Európai Számvevőszék vezetőinek

    Megvizsgáltuk, hogy az Európai Számvevőszék (a továbbiakban: a Számvevőszék) számára az Európai Bizottság által biztosított pénzügyi forrásokat a szándékolt céloknak megfelelően használták-e fel, illetve hogy az engedélyezésre jogosult tisztviselők által bevezetett kontrolleljárások biztosítják-e a szükséges garanciákat ahhoz, hogy a pénzügyi műveletek megfeleljenek a 2017. január 1-től2017. december 31-ig tartó időszakban rendelkezésre álló és felhasznált pénzügyi forrásokra vonatkozóan alkalmazandó szabályoknak és rendeleteknek.

    A könyvvitel és a nyilvántartások vezetése, valamint a megfelelő kontrollmechanizmusok kialakítása és fenntartása a Számvevőszék vezetőinek felelőssége. A mi felelősségünk az, hogy vizsgálatunk alapján kifejtsük véleményünket.

    Vizsgálatunkat úgy hajtottuk végre, hogy megfeleljen a bizonyosságot nyújtó megbízásokra vonatkozó ISAE 3000 nemzetközi standardnak („Múltbeli időszakra vonatkozó pénzügyi információk könyvvizsgálatán vagy átvilágításán kívüli, bizonyosságot nyújtó szolgáltatások”), annak a Commission de Surveillance du Secteur Financier (a pénzügyi ágazat felügyelőbizottsága) által elfogadott formájában. Ez a standard megköveteli, hogy a vizsgálatot úgy tervezzük meg és végezzük el, hogy az kellő bizonyossággal feltárja, ha a források rendeltetésellenes felhasználása lényegesen befolyásolja a Számvevőszék könyvelését. Munkánk során teszteléssel és mintavételes vizsgálattal elsősorban az arra irányuló bizonyítékokat vizsgáltuk, hogy:

    a Számvevőszék számára biztosított erőforrásokat a szándékolt céloknak megfelelően használták-e fel;

    a bevezetett kontrolleljárások biztosítják-e a szükséges garanciákat ahhoz, hogy a pénzügyi műveletek megfeleljenek a vonatkozó szabályoknak és rendeleteknek.

    A vizsgálathoz a következő szabályokat és rendeleteket használtuk kritériumokként:

    az Európai Parlament és a Tanács 2012. október 25-i 966/2012/EU, Euratom rendelete az Unió általános költségvetésére (a továbbiakban: a költségvetés) alkalmazandó pénzügyi szabályokról és az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (a továbbiakban: a költségvetési rendelet);

    a Bizottság 2012. október 29-i 1268/2012/EU felhatalmazáson alapuló rendelete az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról szóló 966/2012/EU, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelet alkalmazási szabályairól (a továbbiakban: a végrehajtási szabályok);

    az Európai Számvevőszék 2016. június 2-i 38-2016 sz. határozata a Számvevőszék eljárási szabályzatának végrehajtására vonatkozó szabályok megállapításáról, különösen annak a legutóbb a Számvevőszék 2017. szeptember 14-i ülésén módosított 16. és 42. cikke;

    az Európai Számvevőszék 2017. december 14-i ülésén elfogadott 58-2017. sz. határozatával módosított 2016. szeptember 14-i 54-2016 sz. határozata a költségvetésének végrehajtására vonatkozó belső szabályokról. Ezek a rendelkezések a Szerződések értelmében vagy az azok alapján létrejött megállapodások értelmében kialakított, a költségvetés végrehajtásához kapcsolódó működési folyamatra vonatkozó eljárások részét képezik.

    Különösen az alábbi belső szabályokat alkalmaztuk kritériumokként:

    7.1. cikk – Aláírások – „A bevételek megállapításához és beszedéséhez, valamint az összegek lekötéséhez és a kifizetésekhez kapcsolódó tevékenységek megtervezésében, ellenőrzésében és nyilvántartásában részt vevő összes érintettnek dátumozott aláírással kell tanúsítania a folyamatban való részvételét”;

    8. cikk – Építési projektek – „Az elnök tájékoztatja az Európai Parlamentet és a Tanácsot a Számvevőszék költségvetésére várhatóan jelentős pénzügyi kihatással lévő ingatlanprojektekről. Mielőtt a Számvevőszék jóváhagyna bármilyen építési projektre vonatkozó szerződéses kötelezettségvállalást, a felelős szervezeti egységnek egy indokoló dokumentum benyújtásával kell igazolnia, hogy a projekt összeegyeztethető a pénzügyi kerettel”;

    11.2. cikk – „Aláírás előtt a banki átutalási megbízás aláírására jogosult személyek ellenőrzik, hogy a banki átutalási megbízás adatai megfelelnek-e a fizetési megbízáson találhatókkal”;

    16.2. cikk – „Az átutalási megbízáshoz csatolni kell a 16.2. cikkben szereplő információkat”;

    17.4. cikk – „Az engedélyezésre jogosult tisztviselők felelősek annak biztosításáért, hogy az év végén csak azok az összegek kerüljenek átvitelre, amelyek esetében erre jogi kötelezettség áll fenn”;

    19.1. cikk – Vagyonleltár – „A tárgyi eszközök leltárnyilvántartását egy valamennyi engedélyezésre jogosult tisztviselő által hozzáférhető közös adatbázisban kell tárolni a főtitkár által elfogadott eljárásokkal összhangban és a számvitelért felelős tisztviselővel folytatott konzultációt követően”;

    21.1. cikk – Minimálisan alkalmazandó vezetési és belsőkontroll-eljárások – „A vezetési és belsőkontroll-eljárásokat az engedélyezésre jogosult tisztviselők készítik el a Számvevőszék által elfogadott minimális belsőkontroll-standardokkal összhangban”.

    Meggyőződésünk, hogy az elvégzett vizsgálat megfelelő alapot nyújt véleményünk megfogalmazásához.

    Az e jelentésben leírt ellenőrzési tevékenységeink elvégzése alapján semmi olyasmi nem jutott tudomásunkra, ami miatt – minden lényeges szempontot és a fent leírt kritériumokat figyelembe véve – azt kellene feltételeznünk, hogy:

    a Számvevőszék számára biztosított erőforrásokat nem rendeltetésszerűen használták fel;

    az alkalmazott kontrolleljárások nem biztosítják a szükséges garanciákat ahhoz, hogy a pénzügyi műveletek megfeleljenek a vonatkozó szabályoknak és rendeleteknek.

    Jelentésünk kizárólag az első bekezdésben meghatározott célt és az Önök tájékoztatását szolgálja, az nem használható fel semmilyen más célra, és nem adható át harmadik félnek, kivéve az Európai Unió Hivatalos Lapjában való közzététel céljából.

    Luxembourg, 2018. május 17.

    PricewaterhouseCoopers, Société coopérative

    képviseletében

    Rima ADAS


    Top