Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015TA1209(11)

    Jelentés a Kkv-ügyi Végrehajtó Ügynökség 2014-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról az Ügynökség válaszával együtt

    HL C 409., 2015.12.9, p. 90–101 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    9.12.2015   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 409/90


    JELENTÉS

    a Kkv-ügyi Végrehajtó Ügynökség 2014-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról az Ügynökség válaszával együtt

    (2015/C 409/11)

    BEVEZETÉS

    1.

    A brüsszeli székhelyű Kkv-ügyi Végrehajtó Ügynökséget (a továbbiakban: az Ügynökség, más néven EASME) a 2014. január 1-jétől2024. december 31-ig tartó időszakra a 2007/372/EK határozatot (1) hatályon kívül helyező 2013/771/EU bizottsági végrehajtási határozat (2) hozta létre. Az EASME a Versenyképességi és Innovációs Végrehajtó Hivatal helyébe lép, és annak jogutódjaként működik. Az Ügynökség jelentősen kibővült feladatkörébe tartozik, hogy a Bizottság hét főigazgatóságával szoros együttműködésben irányítsa a kutatásra és innovációra, a kkv-k versenyképességére, a környezetvédelemre és éghajlat-politikára, a tengerügyre és halászatra, valamint – az eddigi gyakorlatot folytatva – a 2007–2013-as versenyképességi és innovációs program egyes részeire vonatkozó uniós intézkedéseket.

    A MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZATOT ALÁTÁMASZTÓ INFORMÁCIÓK

    2.

    A Számvevőszék ellenőrzési módszere analitikus ellenőrzési eljárásokat, tranzakciók közvetlen tesztelését, valamint az Ügynökség felügyeleti és kontrollrendszereiben alkalmazott fő kontrollmechanizmusok értékelését foglalja magában. Mindez adott esetben kiegészül más ellenőrök munkájából származó bizonyítékokkal, valamint a vezetői teljességi nyilatkozatok elemzésével.

    MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

    3.

    Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 287. cikke alapján a Számvevőszék ellenőrizte a következőket:

    a)

    az Ügynökség éves beszámolója, amely a 2014. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó pénzügyi kimutatásokból (3) és a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből (4) áll; és

    b)

    a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége.

    A vezetés felelőssége

    4.

    A vezetés felelőssége az Ügynökség éves beszámolójának elkészítése és valós bemutatása, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége (5):

    a)

    Az Ügynökség éves beszámolója tekintetében a vezetés felelősségi körébe tartozik: az – akár csalásból, akár tévedésből eredő lényeges hibáktól mentes – pénzügyi kimutatások elkészítését és valós bemutatását lehetővé tévő belső kontrollrendszer kialakítása, megvalósítása és fenntartása; a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok (6) alapján megfelelő számviteli politika megválasztása és alkalmazása; és a körülményeknek megfelelően ésszerű számviteli becslések készítése. Az igazgató hagyja jóvá az Ügynökség éves beszámolóját azután, hogy a számvitelért felelős tisztviselő az összes rendelkezésre álló információ alapján egy olyan kísérő nyilatkozattal egyetemben elkészítette azt, amelyben a tisztviselő többek között kijelenti, hogy ésszerű bizonyossággal rendelkezik afelől, hogy a beszámoló minden lényeges szempontból valós és hű képet ad az Ügynökség pénzügyi helyzetéről.

    b)

    A vezetés felelőssége a mögöttes tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége, illetve a gondos pénzgazdálkodás elveinek követése tekintetében abban áll, hogy ki kell alakítania, meg kell valósítania és fenn kell tartania egy olyan eredményes és hatékony belső kontrollrendszert, amely megfelelő felügyelettel és alkalmas intézkedésekkel képes megakadályozni a szabálytalanságokat és csalásokat, illetve szükség esetén jogi eljárásokkal képes visszaszerezni a tévesen kifizetett vagy felhasznált pénzösszegeket.

    Az ellenőr felelőssége

    5.

    A Számvevőszék feladata, hogy ellenőrzése alapján megbízhatósági nyilatkozatot készítsen az Európai Parlament és a Tanács számára (7) az éves beszámoló megbízhatóságára és a mögöttes tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan. A Számvevőszék az IFAC nemzetközi ellenőrzési standardjai és etikai kódexe, valamint a legfőbb ellenőrző intézményeknek az INTOSAI által elfogadott nemzetközi standardjai szerint végzi ellenőrzését. Ezek a standardok megkövetelik, hogy a Számvevőszék az ellenőrzést úgy tervezze meg és végezze el, hogy ésszerű bizonyosságot szerezhessen arról, hogy az Ügynökség éves beszámolója nem tartalmaz lényeges hibákat és az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek.

    6.

    Az ellenőrzés olyan eljárásokat foglal magában, amelyek révén ellenőrzési bizonyíték szerezhető a beszámolóban szereplő összegekről és információkról, valamint a mögöttes tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. Az eljárások kiválasztása az ellenőrnek egy arra irányuló kockázatelemzés alapján kialakított szakmai megítélésétől függ, hogy milyen valószínűséggel fordulhat elő – akár csalás, akár tévedés okozta – lényeges hiba a beszámolóban, illetve az Európai Unió jogi keretei által meghatározott követelményektől való lényeges eltérés az annak alapjául szolgáló tranzakciókban. Az említett kockázatértékeléskor az ellenőr mérlegeli a szervezetnek a beszámoló elkészítése és valós bemutatása szempontjából releváns belső kontrollmechanizmusait, valamint a mögöttes tranzakciók jogszerűségének és szabályszerűségének biztosítása céljából alkalmazott felügyeleti és kontrollrendszereit, és a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárásokat alakít ki. Az ellenőrzés része továbbá az alkalmazott számviteli politika megfelelőségének, a számviteli becslések ésszerűségének és a beszámoló általános bemutatásának értékelése.

    7.

    A Számvevőszék úgy véli, hogy az összegyűjtött ellenőrzési bizonyítékok elégségesek és megfelelőek megbízhatósági nyilatkozata megalapozásához.

    Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

    8.

    A Számvevőszék véleménye szerint az Ügynökség éves beszámolója minden lényeges szempontból híven és pénzügyi szabályzata előírásainak, valamint a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályoknak megfelelően tükrözi a 2014. december 31-i pénzügyi helyzetet, a tárgyévi gazdasági események eredményét és a pénzforgalmat.

    Vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről

    9.

    A Számvevőszék véleménye szerint a 2014. december 31-én véget ért évre vonatkozó éves beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

    10.

    A Számvevőszék véleményei függetlenek az alábbi megjegyzésektől.

    MEGJEGYZÉSEK A KÖLTSÉGVETÉSI GAZDÁLKODÁSRÓL

    11.

    A 2013-ról átvitt költségvetési előirányzatok 2014-es törlési aránya (2 60  209 euro, vagyis az átvitelek 20 %-a [2013-ban: 19 %]) azt mutatja, hogy 2013 végén az előző évhez hasonlóan túlbecsülték a költségvetési igényeket.

    12.

    Noha az Ügynökség eredeti költségvetését 2014 szeptemberében módosították, 3 millió euróval csökkentve azt, az Ügynökség e csökkentett költségvetési előirányzatoknak csak 91 %-át kötötte le. Ezt az alacsony felhasználási arányt főként az azzal kapcsolatos szervezeti és működési feladatok magyarázzák, hogy az Ügynökségnek kibővült feladatköre részeként a Bizottsággal szoros együttműködésben további programokat kellett végrehajtania. Mindazonáltal az, hogy a költségvetésnek csak egy részét használták fel, arra mutat, hogy javítani kell az Ügynökség költségvetésének tervezésén.

    13.

    Ezt tükrözi a 2015-re átvitt lekötött előirányzatok magas és növekvő szintje, 3,8 millió eurós összeggel, azaz 17 %-kal (2013: 1,3 millió euro, azaz 8 %), elsősorban a III. cím (Programtámogatási kiadások) kapcsán: 2,6 millió euro, vagyis 72 % (2013: 0,6 millió euro, azaz 35 %), ami ellentmond az évenkéntiség költségvetési elvének.

    AZ ELŐZŐ ÉVI MEGJEGYZÉSEK HASZNOSULÁSA

    14.

    Az I. melléklet áttekintést ad az előző év számvevőszéki megjegyzései nyomán tett helyesbítő intézkedésekről.

    A jelentést 2015. szeptember 8-i luxembourgi ülésén fogadta el a Milan Martin CVIKL számvevőszéki tag elnökölte IV. Kamara.

    a Számvevőszék nevében

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

    elnök


    (1)  HL L 140., 2007.6.1., 52. o.

    (2)  HL L 341., 2013.12.18., 73. o.

    (3)  Ezek a következőkből állnak: mérleg, eredménykimutatás, pénzforgalmi kimutatás, a nettó eszközállomány változásainak kimutatása, a számviteli politika meghatározó alapelveinek összefoglalása és további magyarázatok.

    (4)  Ezek a költségvetési eredménykimutatásból és a költségvetési eredménykimutatás mellékletéből állnak.

    (5)  Az Európai Parlament és a Tanács 966/2012/EU, Euratom rendeletének (HL L 298., 2012.10.26., 1. o.) 62. és 68. cikke az 53. és 58. cikkével együtt.

    (6)  A Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok a Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége (IFAC) által kibocsátott Nemzetközi Költségvetési Számviteli Standardokra (IPSAS), illetve adott esetben a Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) által kibocsátott Nemzetközi Számviteli Standardokra (IAS)/Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokra (IFRS) támaszkodnak.

    (7)  A 966/2012/EU, Euratom rendelet 162. cikke.


    I. MELLÉKLET

    Az előző évi megjegyzések hasznosulása

    Év

    A Számvevőszék megjegyzése

    A helyesbítő intézkedés állapota

    (végrehajtva/folyamatban/végrehajtandó/n.a.)

    2013

    Bár a 2013-ra vonatkozó költségvetés-felhasználási arányok kielégítőek voltak, a 2012-ről átvitt előirányzatok 2013-ban történő törlésének mértéke (2 15  000 euro, azaz az átvitelek 19 %-a) hiányosságokat jelez az Ügynökség költségvetés-tervezésében, és ellentmond az évenkéntiség költségvetési alapelvének. Ezek a törlések döntő részben a rutinszerű igazgatási kiadásokra vonatkozó ideiglenes kötelezettségvállalásokkal kapcsolatosak.

    végrehajtandó


    II. MELLÉKLET

    Kkv-ügyi Végrehajtó Ügynökség (Brüsszel)

    Hatáskör és tevékenységek

    Az Európai Unió működéséről szóló szerződésből (EUMSZ) eredő uniós hatáskör

    1.

    Az Unió környezetpolitikája hozzájárul a környezet minőségének megőrzéséhez, védelméhez és javításához; az emberi egészség védelméhez; a természeti erőforrások körültekintő és ésszerű hasznosításához; a regionális vagy világméretű környezeti problémák leküzdésére, és különösen az éghajlatváltozás elleni küzdelemre irányuló intézkedések ösztönzéséhez, nemzetközi szinten.

    (az EUMSZ 191. cikke)

    2.

    Az uniós iparpolitika biztosítja az uniós ipar versenyképességéhez szükséges feltételek meglétét, azáltal, hogy felgyorsítja az ipar alkalmazkodását a strukturális változásokhoz; ösztönzi egy olyan környezet kialakítását, amely kedvez a kezdeményezéseknek, a vállalkozások fejlődésének és a vállalkozások közötti együttműködésnek, és elősegíti az innovációs, kutatási és technológiafejlesztési politikákban rejlő ipari lehetőségek jobb kihasználását. A tagállamok – a Bizottsággal kapcsolatot tartva – konzultálnak egymással, és amennyiben szükséges, összehangolják tevékenységüket. A Bizottság megtehet minden hasznos kezdeményezést az összehangolás előmozdítására, különös tekintettel az iránymutatások és mutatók megállapítására, a bevált gyakorlatok cseréjének megszervezésére, valamint az időszakonkénti felülvizsgálat és kiértékelés szükséges elemeinek kialakítására irányuló kezdeményezésekre. Az Európai Parlamentet teljes körűen tájékoztatni kell.

    (az EUMSZ 173. cikke)

    3.

    Az uniós energiapolitika céljai az energiapiac működésének biztosítása, az energiaellátás biztonságának garantálása az Unión belül, az energiahatékonyság és az energiatakarékosság, valamint az új és megújuló energiaforrások kifejlesztésének előmozdítása; és az energiahálózatok összekapcsolásának előmozdítása.

    (az EUMSZ 194. cikkének (1) bekezdése)

    4.

    Az Unió célja az, hogy egy európai kutatási térség létrehozásával, amelyen belül a kutatók, a tudományos ismeretek és a technológiák szabadon áramlanak, erősítse tudományos és technológiai alapjait, továbbá ösztönözze versenyképességének fejlődését – ideértve az Unió iparát is. […] E célból az Unió ösztönzi a vállalkozásokat – a kkv-ket is beleértve –, valamint a kutatási központokat és egyetemeket a magas színvonalú kutatási és technológiafejlesztési tevékenységeik terén; támogatja azokat az együttműködésüket célzó erőfeszítéseiket, amelyek célja elsősorban az, hogy a kutatók a határokon átívelő módon szabadon együttműködhessenek egymással, és hogy a vállalkozások képesek legyenek teljes mértékben kihasználni a belső piac lehetőségeit, különösen [...] a közös szabványok meghatározása és az együttműködés jogi és adóügyi akadályainak felszámolása útján. […]

    E célkitűzések megvalósítása érdekében az Unió a tagállamokban végzett tevékenységeket kiegészítő alábbi tevékenységeket folytatja: a) kutatási, technológiafejlesztési és demonstrációs programok végrehajtása a vállalkozásokkal, kutatási központokkal és egyetemekkel való és az azok közötti együttműködés előmozdításával; b) a harmadik országokkal és nemzetközi szervezetekkel történő együttműködés előmozdítása az uniós kutatás, technológiai fejlesztés és demonstráció területén; c) az uniós kutatási, technológiafejlesztési és demonstrációs tevékenységek eredményeinek terjesztése és hasznosítása; d) az uniós kutatók képzésének és mobilitásának ösztönzése.

    (az EUMSZ 179. és 180. cikke)

    5.

    A […] közös halászati politika célkitűzéseinek megvalósításához szükséges egyéb rendelkezéseket a Gazdasági és Szociális Bizottsággal folytatott konzultációt követően rendes jogalkotási eljárás keretében az Európai Parlament és a Tanács állapítja meg.

    (az EUMSZ 43. cikkének (2) bekezdése).

    Az Ügynökség hatásköre

    (a Bizottság 2013/771/EU végrehajtási határozata szerint)

    Célok

    Az Ügynökség felelős a kkv-k támogatására, az energiaügyre, a környezetvédelemre, a tengerügyre és halászatra, a vállalkozásra és innovációra (többek közt az ökoinnovációra) vonatkozó uniós intézkedések irányításáért. Az Ügynökség a következő uniós programok egyes részeinek végrehajtásáért felelős:

    a)

    a vállalkozások versenyképességét és a kis- és középvállalkozásokat segítő program (COSME) 2014–2020;

    b)

    a környezetvédelmi és éghajlat-politikai program (LIFE) 2014–2020;

    c)

    az Európai Tengerügyi és Halászati Alap (ETHA), beleértve az integrált tengerpolitikát (IMP) és az ellenőrzési és tudományos tanácsadási intézkedéseket;

    d)

    a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogram (2014–2020) „Ipari vezető szerep” című II. része és „Társadalmi kihívások” című III. része.

    Az Ügynökség ezenkívül felelős a CIP keretébe tartozó következő programok fennmaradó intézkedéseinek végrehajtásáért: az Intelligens Energia Európa (IEE II); b) az „ökoinnovációs kezdeményezés”; c) az „Enterprise Europe Network”; d) az „Európa Önökért” vállalkozási portál; e) az „Európai IPR Helpdesk”; f) az „IPorta-projekt”.

    Az Ügynökség arra törekszik, hogy „magas színvonalú támogatást nyújtson a kedvezményezetteknek az uniós politika megvalósításához. Az Európai Bizottság végrehajtó ügynökségeként a COSME, a LIFE, a »Horizont 2020« és az ETHA jelentős részeit irányítjuk. Biztosítjuk, hogy az e programok által finanszírozott intézkedések eredménnyel járnak és értékes hozzájárulást nyújtanak a Bizottság számára szakpolitikai feladatai végrehajtásához”.

    Feladatok

    Az Ügynökség a fent említett uniós programok egyes részeinek végrehajtásához kapcsolódó következő feladatokért felelős:

    a)

    a Bizottság által elfogadott megfelelő munkaprogramok alapján irányítja a programvégrehajtás egyes szakaszait vagy minden szakaszát, valamint konkrét projektek egyes szakaszait vagy minden szakaszát a teljes projektciklus során, amennyiben a Bizottság erre felhatalmazta az Ügynökséget a felhatalmazó jogi aktussal;

    b)

    a Bizottságtól a felhatalmazó jogi aktusban kapott felhatalmazásnak megfelelő körben elfogadja a bevételekkel és a kiadásokkal kapcsolatos, a költségvetés végrehajtását szolgáló aktusokat és elvégzi a program irányításához szükséges valamennyi műveletet;

    c)

    a Bizottságtól a felhatalmazó jogi aktusban kapott felhatalmazásnak megfelelő körben támogatást nyújt a programvégrehajtáshoz.

    Irányítás

    Irányító bizottság

    Az Európai Bizottság által kinevezett öt tag és három megfigyelő alkotja. Elfogadja az Ügynökség éves munkatervét a Bizottság jóváhagyását követően. Ezenkívül elfogadja az Ügynökség igazgatási költségvetését és éves tevékenységi jelentését.

    Igazgató

    Az Európai Bizottság nevezi ki.

    Külső ellenőrzés

    Európai Számvevőszék.

    A zárszámadás elfogadásáért felelős hatóság

    Az Európai Parlament, a Tanács ajánlása alapján.

    Az Ügynökség rendelkezésére bocsátott erőforrások 2014-ben (2013)

    Költségvetés

    Operatív költségvetés

    A tervezett összeget, 1  056,5 (1) (242,9) millió eurót (ebből 100 % az Unió általános költségvetéséből származik) kötelezettségvállalásba vették és a költségvetési hatóság által megszavazott előirányzatokból 123,11 (2) (213,9) millió eurót (98,98 %) kifizettek. Az operatív költségvetést az EASME a Bizottság felügyelete alatt hajtja végre:

    a COSME program részére 95,0 millió euro,

    a „Horizont 2020” részére 695,7 millió euro,

    az ETHA program részére 34,6 millió euro,

    a LIFE program részére 229,9 millió euro,

    az IEE program részére 1,3(91,9) millió euro,

    az EIP program ökoinnovációs céljaira 0 (33,1) millió euro,

    az EIP hálózatok részére 0 (51,2) millió euro,

    a Marco Polo program részére 0 (66,8) millió euro.

    Igazgatási költségvetés

    Az igazgatási költségvetés 24,5(16,4) millió eurót tesz ki (100 %-ban uniós hozzájárulás), az EASME ezzel önállóan rendelkezik.

    Létszám 2014. december 31-én

    Teljes létszám: 308 tervezett álláshely, ebből betöltött: 283 (163 tervezett álláshely, 161 betöltött).

    Ideiglenes alkalmazotti álláshelyek száma 77, ebből betöltött 61 (37 tervezett álláshely, 35 betöltött).

    Szerződéses alkalmazottak: 231 tervezett álláshely, ebből betöltött: 222 (126 tervezett álláshely, 126 betöltött).

    Termékek és szolgáltatások 2014-ben

    2014 volt az első olyan év, amelyet az Ügynökség új, a korábbitól nagyban különböző feladatköre jellemez. Az új portfólió a megörökölt EIP és IEE programokon kívül tartalmazza az új „Horizont 2020”, COSME, LIFE és ETHA programokat is. Az EASME felelős a kkv-k támogatására, az energiaügyre, a környezetvédelemre, a tengerügyre és halászatra, a vállalkozásra és innovációra (többek közt az ökoinnovációra) vonatkozó uniós intézkedések irányításáért a következő uniós programok keretében.

    Új programok

    a vállalkozások versenyképességét és a kis- és középvállalkozásokat segítő program (COSME)

    a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogram a következő területeken: energia, környezetvédelem és erőforrások

    a környezetvédelmi és éghajlat-politikai program (LIFE)

    az Európai Tengerügyi és Halászati Alap (ETHA)

    Megörökölt programok

    A versenyképességi és innovációs keretprogram következő részei: Intelligens Energia Európa (IEE) és ökoinnovációs programok.

    COSME – a vállalkozások versenyképességét és a kis- és középvállalkozásokat (kkv-ket) segítő program az uniós vállalkozások versenyképességének és fenntarthatóságának megerősítéséhez kapcsolódik, célja a vállalkozói kultúra ösztönzése, valamint a kkv-k létrehozásának és növekedésének elősegítése.

    Alaptevékenységek

    A COSME egyike a 2014-ben az EASME-ra bízott új programoknak.

    A COSME tevékenységének középpontjában kommunikációs és tájékoztatási tevékenységek állnak. Egy példa: az EASME a torinói Kereskedelmi Kamarával (hálózati partnerével) együttműködve, több mint 700 résztvevővel éves konferenciát szervezett, s az ennek során lebonyolított 2  000 informális és formális üzleti találkozó 192 potenciális üzleti lehetőséget eredményezett.

    „Horizont 2020” – az EU kutatási és innovációs finanszírozási programja, amelynek célja, hogy fellendítse a gazdaságot, valamint a jövőre nézve biztosítsa a tudományos és technológiai alapokat és serkentőleg hason az ipar versenyképességére, így járulva hozzá az intelligensebb, fenntarthatóbb és befogadóbb társadalomhoz. A program azzal kecsegtet, hogy nagy ötleteket a laboratóriumból a piacra segítve több áttöréshez, felfedezéshez és világelső fejlesztéshez járul hozzá.

    Innováció a kkv-kben

    Alaptevékenységek

    2014-ben az EASME négy pályázati felhívást tett közzé a „Horizont 2020 – Innováció” keretében „Innováció a kis- és középvállalkozásokban” címmel, két másikat pedig „Az on-line együttműködés teljes potenciáljának kihasználása” és a „Klaszterek által segített projektek az új ipari értéklánc számára” címmel, 2015. márciusi és áprilisi határidővel.

    Kkv-eszköz

    Alaptevékenységek

    Az újonnan indított kkv-eszköz nagy sikert aratott: a folyamatosan nyitott pályázati felhívásra az Ügynökséghez a négy határidőig több mint 8  000 pályázat érkezett be. A kiválasztott üzleti ötletek új termékeket, eljárásokat és szolgáltatásokat kívánnak bevezetni.

    A program keretében a kedvezményezettek felkészítésben részesülhetnek. Sor került az alapvető felkészítési célok meghatározására és módszertani kezdőcsomagok készítésére. A kiemeltügyfél-kapcsolati menedzserek segítik a kkv-eszköz kedvezményezettjeit a felkészítési prioritásaik meghatározásában, és egy vagy több felkészítőt javasolnak számukra. Az év végéig 39 kkv határozta meg az igényeit és választotta ki felkészítőit, az Ügynökség pedig 21 felkészítővel kötött szerződést.

    Az Ügynökség hozzájárul a 3. társadalmi kihívás („Biztos, tiszta és hatékony energia”) keretében „a megbízható, megfizethető, a nyilvánosság által elfogadott, a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőség csökkentésére irányuló, fenntartható és versenyképes energiarendszerre való áttérés, figyelembe véve a fokozódó erőforráshiányt, a növekvő energiaigényt és az éghajlatváltozást” c. célhoz.

    Alaptevékenységek

    A három téma közül kettő az energiahatékony épületekre vonatkozó szerződéses köz-magán partnerséggel volt kapcsolatos, a harmadik pedig a fenntartható feldolgozóipari (SPIRE) köz-magán partnerséggel. Az Ügynökséghez 63 pályázat érkezett be, ezek közül 19 lett támogatásra ajánlva.

    Mind a kutatási és innovációtámogató intézkedések, mind a koordinációs és támogatási intézkedések terén 15 témát nyitottak meg. Az Ügynökséghez 393 pályázat érkezett be, ezek közül 45 lett kiválasztva.

    Az első energiahatékonysági felhívás eredményeiből kitűnik, hogy az energiahatékonyság területén végzett innováció támogatása, a kutatástól a piaci értékesítésig, ígéretes.

    Októberben az Ügynökség bemutatta a köz-magán partnerség finanszírozásával kapcsolatos témáit a Bizottság Kutatási és Innovációs Főigazgatósága (DG RTD) által szervezett köz-magán partnerségi információs napon.

    Decemberben Brüsszelben az EASME nagyszabású, több mint 550 résztvevős információs napon mutatta be a 2015-ös „Horizont 2020” energiahatékonysági felhívást.

    Az Ügynökség munkatársai részt vettek az energiahatékony épületek és a SPIRE szerződéses köz-magán partnerség jövőbeni prioritásairól szóló, az Európai Bizottság és az ágazati szereplők közötti találkozókon is.

    Az Ügynökség hozzájárul a Kutatási és Innovációs Főigazgatóság (DG RTD) és a Belső Piaci, Ipar-, Vállalkozás- és Kkv-politikai Főigazgatóság (DG GROW) közös konkrét célkitűzéseihez, amelyek a következők: az erőforrás- és vízhatékony és az éghajlatváltozásra rugalmasan reagáló gazdaság és társadalom létrehozása, a természeti erőforrások és az ökoszisztémák védelmének és az ezekkel való fenntartható gazdálkodásnak a megvalósítása, valamint a nyersanyagok fenntartható biztosítása és használata, amely a bolygónk adta természeti erőforrások és ökoszisztémák fenntarthatóságának határain belül képes kielégíteni a világ egyre növekvő népességének igényeit, mindez az 5. társadalmi kihívás („Az éghajlatváltozás elleni küzdelem, környezet, erőforrás-hatékonyság és nyersanyagok”) keretében.

    Alaptevékenységek

    2014-ben az Ügynökség volt felelős az 5. társadalmi kihívás keretében kiírt „Horizont 2020” pályázatok lebonyolításáért, kivéve a nagy politikai jelentőségű, illetve a más szervek által lebonyolított pályázatokat.

    Az Ügynökség kezelt több felhívást, illetve részt vett azokban, pl. az energiahatékonyságra, a katasztrófákkal szembeni ellenálló-képességre és a kék növekedésre vonatkozó felhívásokban.

    Novemberben az Ügynökség információs napot tartott a „Horizont 2020” keretében az éghajlatváltozás elleni küzdelem, a környezet, az erőforrás-hatékonyság és a nyersanyagok terén kiírt 2015-ös felhívások témájában. A rendezvény célja az volt, hogy bemutassa a 2015-ös felhívásokat a potenciális pályázóknak és útmutatást nyújtson nekik a felkészülésre és a pályázatok benyújtására nézve.

    Az Ügynökség irányítja a környezetvédelmi és éghajlat-politikai programot (LIFE), amely uniós és nemzetközi szintű környezetvédelmi, illetve az éghajlatváltozás elleni fellépéssel kapcsolatos konkrét célok eléréséhez nyújt támogatást.

    Alaptevékenységek

    Az Ügynökség kezelte a Környezetvédelmi (DG ENV) és az Éghajlatpolitikai Főigazgatóság (DG CLIMA) által meghirdetett, a LIFE területén tevékeny civil szervezetek működési támogatására vonatkozó, összesen 9 millió eurós költségvetésű pályázati felhívást. Erre az Ügynökséghez 66 pályázat érkezett be.

    A kapacitásépítést célzó projektekre vonatkozó pályázati felhívás 2015 szeptemberében záruló nyílt pályázat, amelynek keretében 15 tagállam részesülhet támogatásban.

    Az Ügynökség több mint 250, különböző tengely alá tartozó pályázatot értékelt, köztük éghajlat-politikaiakat (190 pályázat) és civil szervezetek működési támogatására vonatkozóakat (66 pályázat).

    Az Ügynökség tevékenyen részt vett a nemzeti kapcsolattartó pontok számára rendezett LIFE információs napon, és megrendezett két információs napot a civil szervezeteknek nyújtott működési támogatás témájában.

    Az Ügynökség hajtotta végre az Európai Tengerügyi és Halászati Alap (ETHA) tevékenységeinek egyes részeit is, amely alap célja, hogy elősegítse a halászat és az akvakultúra versenyképességét, környezeti szempontú fenntarthatóságát, gazdasági életképességét és társadalmi felelősségvállalását és fellendítse az uniós integrált tengerpolitika (IMP) kialakítását és végrehajtását.

    Alaptevékenységek

    Az Európai Tengerügyi és Halászati Alap (ETHA) tevékenységei egyes részeinek végrehajtásával 2014 októberében bízták meg az Ügynökséget. A Tengerügyi és Halászati Főigazgatóság (DG MARE) 19 ETHA-intézkedéssel bízta meg az EASME-t.

    Az első ETHA-intézkedést ténylegesen decemberben ruházták át az Ügynökségre. Az Ügynökség a MARE Főigazgatósággal karöltve elkészítette négy ajánlati felhívás és egy pályázati felhívás értékelését.

    Intelligens Energia – Európa (IEE)

    Alaptevékenységek

    Az Intelligens Energia – Európa (IEE) program támogatja az Európai Unió energiapolitikáját és azt az ambiciózus, „20-20-20-as” célrendszert, amelynek értelmében 2020-ig 20 %-kal csökkenne az üvegházhatást okozó gázok kibocsátása, a teljes fogyasztás 20 %-ára nőne a megújuló energiaforrások részaránya és 20 %-kal csökkenne az energiafogyasztás.

    2014-ben az Ügynökség által kezelt IEE-költségvetés teljes mértékben végrehajtásra került (67 millió euro). Az IEE-projektjelentések kiértékeléséhez és a kedvezményezettek kifizetéséhez szükséges átlagos idő rövidebb volt a szerződésben kötelezően előírtnál.

    Az Intelligens Energia – Európa Program kézzelfogható előnyökkel járt az Unió energiapolitikája számára. Az IEE program hatáselemzése kimutatta, hogy az IEE-projekteket 2007 óta a média révén 40 millió ember ismerte meg szerte az Unióban, azok keretében 7 millió polgár éves villamosenergia-fogyasztásának megfelelő megújuló energia szállítására került sor, több mint 2 millió háztartás éves villamosenergia-felhasználásának megfelelő primerenergiát takarítottak meg, és közel 3 milliárd eurót sikerült mozgósítani a fenntartható energiába való beruházások céljára.

    Az Ügynökség különböző rendezvényeken ismertette a program eredményeit. 2014 júniusában például az Ügynökség az Energiaügyi Főigazgatósággal (DG ENER) karöltve ismét megszervezte a fenntartható energia európai hetét (EUSEW), az Unió energetikai és éghajlat-politikai céljainak elérésében elkötelezett hatóságok, energiaügynökségek, magáncégek, civil szervezetek és iparági szövetségek számára rendezett legfontosabb uniós eseményt. A hét keretében sor került díjátadó ünnepségre, magas szintű politikai konferenciára, mindösszesen 600 eseményre, melyeken Unió- és világszerte számos országból kb. 1 00  000 fő vett részt.

    Számos eseményre – különösen a nyílt napokon – a ManagEnergy kezdeményezés keretében került sor. Ezenkívül az Ügynökség munkatársai több mint 100 projekttalálkozón vettek részt.

    Ökoinnováció

    Alaptevékenységek

    A vállalkozási és innovációs keretprogram (EIP) egyik fő célja az ökoinnováció támogatása Az ökoinnovációs projektek középpontjában a tisztább termelés, a környezetgazdálkodás, valamint olyan új termékek és szolgáltatások állnak, amelyek révén a fenntartható fejlődés üzleti valósággá válik.

    Az Ügynökség 2014-ben az alábbi területekre összpontosított:

    A 2013-as ökoinnovációs pályázati felhívások lebonyolításának lezárása: 461 pályázat érkezett be. A kiértékelést követően 59 pályázatot választottak ki finanszírozásra. A rendelkezésre álló költségvetésből kiindulva 42 támogatási megállapodás aláírására került sor.

    A felügyelő főigazgatóságokkal és más érdekeltekkel egész évben folyamatos volt a kommunikáció. Sor került néhány olyan találkozóra is, ahol az Ügynökség tevékenyen részt vett a program eredményeinek bemutatásában. Az Egyesült Királyságban sor került egy pénzügyi találkozóra ökoinnovációs partnerekkel; a Zöld Hét folyamán bemutattuk az NCP, a FICOB és az EcoProFabrics projektet, Spanyolországban pedig az „Ökoinnováció az uniós forrásokban” témát.

    A Ügynökség által társfinanszírozott projektek nemzetközi elismerésben és díjakban részesültek. A PHOBIOR projekt koordinátora elnyerte az Energy Globe Award díjat, a LASERMARK és az EcoBionet projektet a valenciai regionális kormány 2013 legjobb európai környezetvédelmi projektjének választotta, míg a Genius projekt koordinátora (a Directa Plus nevű kkv) a tiszta technológiákat alkalmazó 10 legjobb olasz kkv egyikeként rákerült az „Italy Cleantech 10” listára.

    Mindent összevetve a megörökölt CIP ökoinnovációs program továbbra is teljes gőzzel, nagy sikerrel működik. A 2013-as felhíváshoz kapcsolódó projektek mindegyikénél már megtörtént a szerződés aláírása, és legtöbbjük már megkezdődött. A folyamatban lévő projektek értékelése a kitűzött célok szerint zajlott, és a 2014-es év a költségvetés 100 %-os felhasználásával zárult.


    (1)  Ez a számadat minden költségvetési tételt felölel.

    (2)  Ez a számadat minden költségvetési tételt felölel.

    Forrás: Az Ügynökségtől származó melléklet.


    AZ ÜGYNÖKSÉG VÁLASZA

    11.

    Az Ügynökség minden év végén felülvizsgálja összes kötelezettségvállalását. 2014 különleges év volt, hiszen ez volt az EASME új megbízatásának első éve. Ez az átmeneti év sok változást hozott magával, így például egy új működési struktúrát, számos szervezeti változást, új programokat és az ügynökségi alkalmazottak számának jelentős növekedését. Az Ügynökség számos új feladatot kapott, ami a költségvetésben is tükröződik. Ezeknek a költségvetési előirányzatoknak egy részét törölték, mert az esedékes kifizetések a vártnál alacsonyabbak voltak.

    A helyzet orvoslása érdekében az EASME egy pontosabb költségvetés-tervezés és -nyomon követés bevezetésén dolgozik.


    Top