EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015DC0692

Ajánlás A TANÁCS AJÁNLÁSA az euróövezet gazdaságpolitikájáról

COM/2015/0692 final

Brüsszel, 2015.11.26.

COM(2015) 692 final

Ajánlás

A TANÁCS AJÁNLÁSA

az euróövezet gazdaságpolitikájáról

{SWD(2015) 700 final}


Ajánlás

A TANÁCS AJÁNLÁSA

az euróövezet gazdaságpolitikájáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 121. cikke (2) bekezdésével együttesen értelmezett 136. cikkére,

tekintettel a költségvetési egyenleg felügyeletének megerősítéséről és a gazdaságpolitikák felügyeletéről és összehangolásáról szóló, 1997. július 7-i 1466/97/EK tanácsi rendeletre 1 és különösen annak 5. cikke (2) bekezdésére,

tekintettel a makrogazdasági egyensúlyhiányok megelőzéséről és kiigazításáról szóló, 2011. november 16-i 1176/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre 2 és különösen annak 6. cikke (1) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság ajánlására,

tekintettel az Európai Tanács következtetéseire,

tekintettel a Gazdasági és Pénzügyi Bizottság véleményére,

tekintettel a Gazdaságpolitikai Bizottság véleményére,

mivel:

(1)Az euróövezetben továbbra is mérsékelt ütemű a gazdasági élénkülés 3 . Az euróövezet növekedésének fenntartása és erősítése folyamatos politikai erőfeszítést igényel a köz- és magánszektorbeli kiegyensúlyozott kiigazítás elősegítése, a gazdaság alkalmazkodóképességének javítása és a gazdaság közép- és hosszú távú növekedési potenciáljának növelése érdekében. A növekedés ütemét akadályozza a közelmúltbeli gazdasági és pénzügyi válság hagyatéka, többek között a folyamatban lévő külső egyensúly-helyreállítás, a magas állam- és magánadósság, a magas munkanélküliség, valamint a tartós strukturális merevségek a nemzeti munkaerő- és termékpiacokon. A beruházások gyengék maradnak egyrészt ezen tényezők, másrészt más szűk keresztmetszetek, például a kedvezőtlen üzleti környezet, a nem hatékony közigazgatás, valamint a finanszírozáshoz való hozzáférés elé gördülő akadályok miatt.

(2)A 2016. évi éves növekedési jelentésben valamennyi uniós tagállam számára megfogalmazott szakpolitikai prioritásokkal összhangban meg kell erősíteni az olyan ambiciózus strukturális reformok végrehajtását, amelyek fokozzák a termelékenységet és a növekedési potenciált 4 . A strukturális reformok, ha a tagállamok közösen hajtják végre őket, a kereskedelmi és pénzügyi csatornákon keresztül megjelenő pozitív tovagyűrűző hatások révén az euróövezet egésze számára előnyöket nyújtanak. A munkaerőpiacok ellenálló képességének javítására irányuló reformok terén elért némi haladás ellenére az euróövezetben továbbra is jelentős eltérések mutatkoznak, különösen a tartós és az ifjúsági munkanélküliségi ráta tekintetében. Azok a tagállamok, amelyek a válságot megelőzően a hajtották végre az átfogó munkaerő-piaci és szociális védelmi reformjaikat, a gazdasági visszaesés során jobban tudták támogatni a foglalkoztatást és megőrizni a méltányosságot. Az ilyen reformok rugalmas és kiszámítható szerződéses megállapodásokat, átfogó, egész életen át tartó tanulási stratégiákat, hatékony aktív munkaerő-piaci politikákat, valamint modern szociális védelmi rendszert foglalnak magukban. A munkát terhelő adóék csökkentése – különösen a kis jövedelmű munkavállalók esetében – és a méltányos adórendszer javíthatja az eredményeket.

(3)A reformok megfelelő kidolgozása és gyors végrehajtása segíthet az euróövezetben meglévő egyensúlyhiányok leküzdésében és az újak kialakulásának megelőzésében. Az eurócsoport tematikus párbeszédei – amelyek kiemelt figyelmet fordítanak a referenciaértékeken alapuló teljesítményértékelésre, a bevált gyakorlatokra és az egymásra gyakorolt nyomásra – hozzájárulhatnak a legjobb teljesítményhez való konvergencia elősegítéséhez. Az eurócsoportnak tehát még inkább erősítenie kell az azokon a területeken zajló reformokra irányuló tematikus párbeszédeket, amelyek létfontosságúak a GMU működéséhez, és rendszeresen nyomon kell követnie az euróövezeti tagállamok reformjainak végrehajtását és a makrogazdasági egyensúlyhiány kezelésére szolgáló eljárás keretében történő egyensúlyhiány-kiigazítások terén tett előrelépést.

(4)A költségvetési politikák alapvető közös érdeket jelentenek a gazdasági és monetáris unió tekintetében. Azon tagállami költségvetési politikák, amelyek tiszteletben tartják a közös költségvetési szabályokat, nélkülözhetetlenek az adósság fenntarthatóságához és annak lehetővé tételéhez, hogy a fiskális stabilizátorok működhessenek és tompíthassák az országspecifikus sokkokat. Ezen felül az euróövezeti tagállamok közötti átgyűrűző hatások fényében elengedhetetlen a megfelelő költségvetési irányvonal elérése az euróövezet egészének szintjén, valamint a prociklikus költségvetési politikák elkerülése. Mindez megkívánja a költségvetési politikák euróövezeten belüli koordinációjának megerősítését a Stabilitási és Növekedési Paktum teljes mértékű tiszteletben tartása mellett. Ezzel összefüggésben az általános makrogazdasági feltételek és a növekedést visszavető kockázatok fényében az euróövezet várható 2016. évi, nagy vonalakban semleges összesített költségvetési irányvonala megfelelőnek tűnik. 2017 vonatkozásában a fokozatosan záródó kibocsátási résre vonatkozó előrejelzésre alapozva a költségvetési politikáknak ki kell egyensúlyozniuk a prociklikusság elkerülésének szükségességét és az államadósság csökkentését a költségvetési tartalékok helyreállítása érdekében. Ennek türköződnie kell a 2016 tavaszára elkészítendő aktualizált stabilitási programokban, figyelembe véve a legutóbbi gazdasági és költségvetési fejleményeket. A költségvetési stratégiák összetétele még nem segíti elő kellőképpen a növekedést. Az euróövezeti tagállamoknak szóló, 2015 nyarán tett ajánlásokkal 5 összhangban a tagállamoknak tematikus megbeszéléseket kell tartaniuk az államháztartások minőségének és fenntarthatóságának javításáról.

(5)A bankuniót teljes mértékben meg kell valósítani. Először, a bankok helyreállításáról és szanálásáról szóló irányelvet 2015. november 30-ig teljes mértékben át kell ültetni; ez a 28 tagállam mindegyikének kötelessége. Másodszor, a bankszanálás tekintetében késedelem nélkül meg kell hozni a megfelelő áthidaló finanszírozási intézkedéseket annak érdekében, hogy az Egységes Szanálási Alap 2016. január 1-jétől képes legyen kielégíteni bármely lehetséges finanszírozási igényt. Ezen felül az átmeneti időszak során a lehető leghamarabb megállapodásra kell jutni az Egységes Szanálási Alap költségvetési szempontból semleges védőhálójáról. Végezetül, a bankunió továbbfejlesztésének részeként a Bizottság 2015. november 24-én javasolta az euróövezeti tagállamok számára létrehozandó európai betétbiztosítási rendszer kialakítását 6 .

(6)Az euróövezetben a pénzügyi piaci feltételek a laza monetáris politikai irányvonal fényében továbbra is általában kedvezőek. A még mindig gyenge alapvető gazdasági tényezők és a magas eladósodottság a magánszektorban azonban továbbra is érezteti hatását a banki kölcsönzés és ezért a gazdasági növekedés vonatkozásában. A bankok mérlegére továbbra is nyomás nehezedik a nagy számú nemteljesítő hitelek miatt, ami hátráltatja a hitelezési tevékenységet. A fizetésképtelenségre vonatkozó eltérő és néha nem megfelelő szabályozás az EU-ban hozzájárul a magánszektor adósságállománya csökkentésének késleltetéséhez, visszatartva a beruházásokat.

(7)A gazdasági és monetáris unió felépítésének megerősítésében nemrég elért eredmények ellenére a munkát folytatni kell a GMU megvalósítása érdekében. Az öt elnök 2015 júniusi jelentése mutatja az utat a GMU legkésőbb 2025-ig történő megvalósításához 7 . 2015. október 21-én az Európai Bizottság elfogadta a jelentést nyomon követő első javaslatcsomagot 8 . Az euróövezet tagállamainak közösen kell szerepet vállalniuk és kellő időben előrelépniük azon rövid és közép távú kezdeményezések végrehajtása terén, amelyek a gazdasági és monetáris unió megvalósítására irányulnak. Az euróövezeten belüli konvergencia további elősegítése céljából a javaslatok olyan intézkedéseket tartalmaznak, amelyek az európai szemeszter euróövezeti dimenziójának megerősítésére irányulnak, többek között az euróövezeti ajánlás korábbi közzététele révén, azzal a céllal, hogy a folyamat elején azonosíthatók legyenek a közös kihívások és tájékoztatást nyújtson az euróövezeti tagállamoknak szóló – az európai szemeszter során későbbiekben elfogadandó – országspecifikus ajánlások kialakításával kapcsolatban.

AJÁNLJA, hogy az euróövezeti tagállamok a 2016–2017. közötti időszakban – egyénileg és kollektíven – tegyenek intézkedéseket az eurócsoporton belül a következők érdekében:

1.Olyan politikák megvalósítása, amelyek támogatják a fellendülést, elősegítik a konvergenciát, a makrogazdasági egyensúlyhiányok kiigazítását, valamint javítják az alkalmazkodóképességet. Ennek érdekében a tagállamoknak – különösképpen azoknak, amelyekben nagy a magánszektor adósságállománya és a külső adósság – olyan reformokat kell végrehajtaniuk, amelyek növelik a termelékenységet, támogatják a munkahelyteremtést, fokozzák a versenyképességet és javítják az üzleti környezetet. A nagy folyófizetésimérleg-többlettel rendelkező tagállamoknak prioritási intézkedéseket kell végrehajtaniuk, amelyek segítenek a többletmegtakarításokat átcsatornázni a belföldi gazdaságba, fellendítve ezzel a belföldi beruházásokat.

2.Olyan reformok végrehajtása, amelyek ötvözik i. a munkaerő-piaci átmenetet elősegítő és a kétszintű munkaerőpiac kialakulását elkerülő, rugalmas és megbízható szerződéses megállapodásokat; ii. az átfogó, egész életen át tartó tanulási stratégiákat; iii. a munkanélküliek munkaerőpiacra való újbóli belépését célzó hatékony szakpolitikákat; iv. a korszerű szociális védelmi rendszereket, amelyek támogatják a rászorulókat és ösztönzik a munkaerő-piaci integrációt, valamint v. a nyitott és versenyképes termék- és szolgáltatási piacokat. A munkát terhelő adóék költségvetési szempontból semlegesen történő csökkentése – különösen az alacsony keresetűek esetében – a munkahelyteremtés érdekében.

3.A tervezett, nagy vonalakban semleges költségvetési irányvonal fenntartása 2016-ban. 2017. tekintetében az államadósság csökkentését a költségvetési tartalékok helyreállítása érdekében a prociklikusság elkerülésével, a Stabilitási és Növekedési Paktum teljes mértékű tiszteletben tartása mellett. Az egyes tagállamok költségvetési kiigazításai közötti differenciálás, figyelembe véve egyedi helyzetüket a Stabilitási és Növekedési Paktum szerint rájuk vonatkozó követelmények és a saját stabilizációs igényeik szempontjából, valamint az euróövezeti országokat érintő átgyűrűző hatásokat. Ennek érdekében az euróövezet költségvetési irányvonalát a stabilitási programok és a költségvetésiterv-javaslatok kidolgozása és előterjesztése előtt időben meg kell vitatni.

4.A bankok nemteljesítő hitelei fokozatos leépítésének elősegítése, valamint a vállalkozásokra és háztartásokra vonatkozó fizetésképtelenségi eljárások javítása. Azon tagállamok esetében, ahol nagy a magánszektor adósságállománya, a hitelállomány rendezett leépítésének elősegítése, ideértve az magánszektor fenntarthatatlan adósságának szanálását is.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

(1) HL L 209., 1997.8.2., 1. o.
(2) HL L 306., 2011.11.23., 25. o.
(3) A Bizottság 2015. évi őszi gazdasági előrejelzése
(4) 2016. évi éves növekedési jelentés
(5) HL C 272., 2015.8.18., 98. o
(6) COM(2015) 586 final, 2015.11.24.
(7) Az európai gazdasági és monetáris unió megvalósítása; a jelentést Jean-Claude Juncker készítette, akivel ebben szorosan együttműködött Donald Tusk, Jeroen Dijsselbloem, Mario Draghi és Martin Schulz
(8) http://ec.europa.eu/priorities/economic-monetary-union/docs/single-market-strategy/communication-emu-steps_en.pdf
Top