EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011AE0538

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – Javaslat tanácsi irányelvre a 2000/75/EK irányelvnek a kéknyelv-betegség elleni vakcinálás tekintetében történő módosításáról (COM(2010) 666 végleges – 2010/0326 (COD))

HL C 132., 2011.5.3, p. 92–93 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

3.5.2011   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 132/92


Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – Javaslat tanácsi irányelvre a 2000/75/EK irányelvnek a kéknyelv-betegség elleni vakcinálás tekintetében történő módosításáról

(COM(2010) 666 végleges – 2010/0326 (COD))

2011/C 132/18

Előadó: Ludvík JÍROVEC

2011. január 26-án az Európai Unió Tanácsa úgy határozott, hogy az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 43. cikkének (2) bekezdése alapján kikéri az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményét a következő tárgyban:

Javaslat tanácsi irányelvre a 2000/75/EK irányelvnek a kéknyelv-betegség elleni vakcinálás tekintetében történő módosításáról

COM(2010) 666 végleges – 2010/0326 (COD).

A bizottsági munka előkészítésével megbízott „Mezőgazdaság, vidékfejlesztés és környezetvédelem” szekció 2011. február 28-án elfogadta véleményét.

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság 2011. március 15–16-án tartott, 470. plenáris ülésén (a március 15-i ülésnapon) 185 szavazattal 2 ellenében, 12 tartózkodás mellett elfogadta az alábbi véleményt.

1.   Következtetések és ajánlások

1.1   Az EGSZB azt ajánlja, hogy ugyanebben az értelemben módosítsák az Európai Bizottság 2007. október 26-i, a kéknyelv-betegségre fogékony fajokhoz tartozó egyes állatok szállításának ellenőrzése, megfigyelése, felügyelete és korlátozása tekintetében a 2000/75/EK tanácsi irányelv végrehajtási szabályairól szóló 1266/2007/EK rendeletét is.

1.2   Az EGSZB emlékeztet arra a helyzetre, amely akkor állt fenn, amikor abbahagyták a száj- és körömfájás, illetve a sertésinfluenza elleni vakcinálásokat, amikor is a legfőbb érv emellett az volt, hogy az esetleges gócpontok megszüntetésének költségei alacsonyabbak lennének a vakcinálás költségeinél.

1.3   Az EGSZB hasznosnak tartja kiemelni azt a lehetőséget, hogy az ezzel kapcsolatos döntést az Unió egyes tagállamaira kell hagyni, mivel a mérsékelt éghajlatú országokban más a járványügyi helyzet, mint a mediterrán országokban, és a kéknyelv-betegség típusai is eltérnek. Azok a tagállamok, amelyek úgy döntenek, hogy nem vakcinálnak, jobban képesek a betegség felismerésére. Ez nem nélkülöz minden kockázatot, hiszen így új ázsiai törzseket kevésbé könnyen lehet majd felismerni.

1.4   Az EGSZB úgy véli, hogy a vizsgált irányelv módosítása megfelelően figyelembe veszi a legutóbbi technológiai fejleményeket a vakcinák előállítása területén. Ez utóbbiakat az állatok szállítására vonatkozó korlátozások által érintett területeken kívül is alkalmazni lehet. Ez az irányelv módosítására irányuló javaslat kifejezetten szavatolja, hogy a tagállamokra nem hárul további adminisztratív teher, hacsak nem az, amely egy esetleges vakcinálási program végrehajtásával kapcsolatos tájékoztatásra vonatkozik. A vizsgált javaslat nem számol jelentősebb társadalmi hatással. Az EGSZB teljes mértékben támogatja ezt a célkitűzést, és ennek a garanciának az alapján kedvezően fogadja a vizsgált javaslatot.

2.   Bevezetés és az európai bizottsági dokumentum lényegi tartalma

2.1   A vizsgált tanácsi irányelvjavaslat módosítani kívánja a vakcinálásra vonatkozó rendelkezéseket, amelyeket eddig a 2000/75/EK irányelv szabályozott, annak érdekében, hogy azok rugalmasabbá váljanak, figyelembe véve, hogy ma már rendelkezésre állnak inaktivált vakcinák, és azok az állatok szállítására vonatkozó korlátozások által érintett területeken kívül is eredményesek lehetnek.

2.2   Az Európai Bizottság úgy ítéli meg, hogy a vakcinák kifejlesztése terén bekövetkezett technológiai eredmények figyelembevétele céljából módosítani kell a vonatkozó jogszabályokat. A javasolt módosító határozat lehetővé teszi, hogy olyan stratégiát válasszunk a kéknyelv-betegség leküzdésére, amely az Európai Unió indokolatlan beavatkozása nélkül figyelembe veszi a tagállamok sajátos helyzetét.

2.3   Ma már általánosan elfogadott tény, hogy a kéknyelv-betegség leküzdésére és a klinikai stádium megelőzésére az inaktivált vakcinákkal történő vakcinálás jelenti a legelőnyösebb megoldást. E vakcinák alkalmazásával nincs szükség arra, hogy a megelőző vakcinálást az állatok szállítására vonatkozó korlátozások által érintett területeken kívül korlátozni kelljen.

3.   Észrevételek

3.1   Az elmúlt három évben a kéknyelv-betegség ellen inaktivált vakcinákat fejlesztettek ki, amelyek a korlátozás alá vont körzeteken kívül is biztonsággal alkalmazhatók. A tagállamok ebből következően a betegség megelőzésére és leküzdésére irányuló saját nemzeti stratégiát dolgozhatnak ki az Európai Unió indokolatlan beavatkozása nélkül.

3.2   A betegség leküzdésére rendelkezésre álló lehetőségek bővítésével a javaslat várhatóan hozzájárul a kéknyelv-betegség miatt kialakuló kedvezőtlen gazdasági és társadalmi hatások enyhítéséhez. Nehéz azonban pontosan számszerűsíteni ennek a javaslatnak az előnyeit, mivel azok az Európában többé már nem egzotikusnak számító betegség előre nem látható alakulásától függnek majd.

3.3   A vizsgált javaslat nem jár következményekkel a betegséggel szembeni, már létező védekezési intézkedésekre. Nem jár tehát közvetlen hatással az egyes állatbetegségek felszámolására, az azok elleni védekezésre és folyamatos ellenőrzésükre irányuló éves és többéves uniós programokra sem.

3.4   Azáltal, hogy az Európai Unió teljes területén engedélyezi a vakcinálást, a vizsgált javaslat valószínűleg csökkenteni fogja a kéknyelv-betegség által okozott közvetlen és közvetett veszteségeket, illetve ebből következően enyhíteni fogja a betegség gazdasági hatásait.

3.5   A vizsgált javaslat szélesebb körű vakcinálást fog lehetővé tenni, és növeli a kéknyelv-betegség elleni inaktivált vakcinát előállító gyógyszergyártók potenciális piaci lehetőségeit.

Kelt Brüsszelben, 2011. március 15-én.

az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság elnöke

Staffan NILSSON


Top