Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007AE1253

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – Tárgy: Javaslat európai parlamenti és tanácsi irányelvre az egyes hormon- vagy tireosztatikus hatású anyagoknak és a ß-agonistáknak az állattenyésztésben történő felhasználására vonatkozó tilalomról szóló 96/22/EK tanácsi irányelv módosításáról COM(2007) 292 final – 2007/0102 (COD)

HL C 10., 2008.1.15, p. 57–58 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.1.2008   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 10/57


Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – Tárgy: Javaslat európai parlamenti és tanácsi irányelvre az egyes hormon- vagy tireosztatikus hatású anyagoknak és a ß-agonistáknak az állattenyésztésben történő felhasználására vonatkozó tilalomról szóló 96/22/EK tanácsi irányelv módosításáról

COM(2007) 292 final – 2007/0102 (COD)

(2008/C 10/15)

2007. július 2-án a Tanács úgy határozott, hogy az Európai Közösséget létrehozó szerződés 152. cikke (4) bekezdésének b) pontja alapján kikéri az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményét a fenti tárgyban.

A bizottsági munka előkészítésével megbízott „Mezőgazdaság, vidékfejlesztés és környezetvédelem” szekció 2007. szeptember 6-án elfogadta véleményét. (Előadó: Ludvík JÍROVEC.)

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság a 2007. szeptember 26–27-én tartott 438. plenáris ülésén (a szeptember 26-i ülésnapon) 152 szavazattal 1 ellenében, 3 tartózkodás mellett elfogadta az alábbi véleményt.

1.   Következtetések

1.1

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság tudomásul veszi az Európai Bizottság által javasolt intézkedéseket.

1.2

Az EGSZB helyesli az állampolgárokra, valamint az állatoknak szánt gyógyszeripari termékeket értékesítő cégekre vonatkozó jogszabályok egyszerűsítését és pontosítását.

1.3

A vizsgált irányelvjavaslat tiszteletben tartja az arányosság elvét, mivel csak korlátozott mértékű, a legfrissebb tudományos adatokon és szakértői véleményeken alapuló változásokat irányoz elő.

1.4

A javasolt irányelv alkalmazandó az élelmiszertermelő állatok harmadik országokból történő behozatalára is.

1.5

Az irányelvjavaslat nem ütközik a WTO keretében vállalt kötelezettségekkel.

1.6

Az ösztradiol-17β és észterszerű származékai jövőbeli hiányának nem lesz jelentős hatása a tenyésztőkre és az állatjólétre.

1.7

Nem szükséges korlátokat megszabni a maradványanyagok maximális mennyiségére vonatkozóan.

1.8

A kis- és középméretű vállalkozásokra gyakorolt hatás is elhanyagolható lesz.

2.   A javaslat célja

2.1

A vizsgált javaslat módosítani kívánja a 2003/74/EK irányelvvel módosított 1996. április 29-i 96/22/EK irányelvet. Az irányelvjavaslat megtiltja egyes anyagok forgalmazását olyan állatoknak történő beadás céljából, amelyek húsát vagy termékeit emberi fogyasztásra, a 4. cikk 2. pontjában meghatározottaktól eltérő célra szánják.

Tiltott anyagok jegyzéke:

A. jegyzék:

tireosztatikus anyagok,

sztilbének, sztilbénszármazékok, azok sói és észterei,

ösztradiol-17β és észterszerű származékai.

B. jegyzék:

β-agonisták.

2.2

A módosítási javaslatok a következők:

a)

a kedvtelésből tartott állatok kivonása a jogszabály hatásköréből,

b)

az ösztradiol-17β felhasználásának teljes betiltása az élelmiszertermelő állatok esetében.

2.3

Az Európai Bizottság javasolja, hogy csak néhány változtatást vezessenek be annak érdekében, hogy elkerülhető legyen a kedvtelésből tartott állatok további szenvedése a megfelelő kezelés hiánya miatt, és hogy figyelembe vegyék az ösztradiol-17β-val kapcsolatos tudományos és szakvéleményeket (1).

3.   Általános háttér

3.1

A 96/22/EK tanácsi irányelv 2. cikkének a) pontja tiltja a II. mellékletben felsorolt anyagok forgalomba hozatalát állatoknak (azaz valamennyi állatfajnak) történő beadás céljából.

3.2

Az tireosztatikus hatású termékek árainak összehasonlítása azt mutatja, hogy élelmiszertermelő állatok részére történő felhasználásuk gazdaságilag kedvezőtlen.

3.3

Az illegális felhasználás inkább az anyagok illegális előállításával vagy behozatalával áll összefüggésben. Sztilbének, sztilbénszármazékok, azok sói és észterei illegális felhasználására az elmúlt öt év folyamán nem volt példa.

3.4

Az említett irányelv értelmében nem lehet forgalomba hozatali engedélyt kiadni olyan termékekre, amelyek kedvtelésből tartott állatokban előforduló pajzsmirigy-túlműködést kezelő anyagokat tartalmaznak.

3.5

1981-ben (a 81/602/EGK irányelvvel) az EU betiltotta a tenyésztett állatok növekedésére hormonális hatást gyakorló anyagok, többek között az ösztradiol-17β használatát.

3.6

Bár a 96/22/EK irányelv eredetileg be kívánta tiltani az ösztradiol-17β és észterszerű származékainak valamennyi felhasználását, végül csupán csökkentették azoknak a feltételeknek a számát, amelyek mellett növekedésserkentéstől eltérő céllal az ösztradiol-17β-t be lehet adni. Ez a termék egyértelműen rákkeltő, ugyanis elősegíti a daganatok kialakulását és növekedését.

3.7

Az Európai Tanácsnak és a Parlamentnek 2005. október 11-én bemutatott jelentés megállapítja, hogy mivel a rendelkezésre álló alternatívák (főleg a prosztaglandinok) használata már elterjedt, meg lehet szüntetni a fent említett terméknek az élelmiszertermelő állatok számára történő felhasználását.

3.8

A pajzsmirigy-túlműködésben szenvedő, kedvtelésből tartott állatok számára gyakran hiányzik a megfelelő kezelés.

4.   Megjegyzések

4.1

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság tudomásul veszi az Európai Bizottság által javasolt intézkedéseket.

4.2

Az ösztradiol-17β-val kapcsolatban javasolt módosítások a 2003/74/EK irányelv 11a. cikke által előírt tevékenységek közvetlen következményének tekinthetők.

4.3

A javasolt változtatások rendkívül csekélyek, és szükség van rájuk annak érdekében, hogy elkerülhető legyen a kedvtelésből tartott állatoknak a megfelelő kezelés hiányából adódó további szenvedése.

4.4

A vizsgált javaslat az állattulajdonosokat, a praktizáló állatorvosokat, az állatgyógyászati ágazatot és a tagállamok engedélyező hatóságait érinti.

4.5

Ez a javaslat hozzá fog járulni az emberi egészség nagyfokú védelméhez.

4.6

Az új engedélyek kiadásakor azonban tekintettel kell lenni az esetleges visszaélésekre is, és ezért vissza kell utasítani azokat a termékeket, amelyek esetében valószínűsíthető ennek gyanúja.

Kelt Brüsszelben, 2007. szeptember 26-án.

az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság

elnöke

Dimitris DIMITRIADIS


(1)  „Prevention and Control of Animal Diseases” (Állatbetegségek megelőzése és járványvédelem),

http://ec.europa.eu/food/animal/resources/publications_en.htm.


Top