EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R0944

A Bizottság (EU) 2023/944 felhatalmazáson alapuló rendelete (2023. január 17.) az (EU) 2017/587 felhatalmazáson alapuló rendeletben meghatározott szabályozástechnikai standardoknak a tulajdonviszonyt megtestesítő eszközökkel folytatott ügyletekre alkalmazandó egyes átláthatósági követelmények tekintetében történő módosításáról és helyesbítéséről (EGT-vonatkozású szöveg)

C/2023/245

HL L 131., 2023.5.16, p. 1–16 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/944/oj

2023.5.16.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 131/1


A BIZOTTSÁG (EU) 2023/944 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2023. január 17.)

az (EU) 2017/587 felhatalmazáson alapuló rendeletben meghatározott szabályozástechnikai standardoknak a tulajdonviszonyt megtestesítő eszközökkel folytatott ügyletekre alkalmazandó egyes átláthatósági követelmények tekintetében történő módosításáról és helyesbítéséről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a pénzügyi eszközök piacairól és a 648/2012/EU rendelet módosításáról szóló, 2014. május 15-i 600/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 4. cikke (6) bekezdésének harmadik albekezdésére, 7. cikke (2) bekezdésének harmadik albekezdésére, 14. cikke (7) bekezdésének harmadik albekezdésére, 20. cikke (3) bekezdésének harmadik albekezdésére, 22. cikke (3) bekezdésének második albekezdésére és 23. cikke (3) bekezdésének harmadik albekezdésére,

mivel:

(1)

Figyelembe véve az (EU) 2017/587 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (2) alkalmazása során szerzett tapasztalatokat, az azon alapuló rendelkezések következetlen alkalmazását, hogy egy ügylet árképzőnek minősül-e vagy sem, valamint figyelembe véve a kereskedési gyakorlatokban a technológiai fejlődés és a piaci szereplők magatartásának olyan módosulásai miatt bekövetkezett változásokat, amelyek lehetővé teszik az információk rövidebb időn belüli közzétételét, módosítani kell az említett felhatalmazáson alapuló rendelet egyes rendelkezéseit.

(2)

A felügyelt szervezetek eltérően értelmezik a nem árképző ügyletek fogalmát, amely az előre letárgyalt ügyletekre vonatkozó mentesség, a részvénykereskedési kötelezettség, a kétoldalú ügyletekre vonatkozó kereskedés utáni átláthatósági követelmények alóli mentesség alkalmazása szempontjából releváns. Az eltérő értelmezés a kereskedés utáni átláthatósági információk közzététele során következetlenségekhez vezetett. Az átláthatóság, az adatminőség javítása és végső soron az adatösszesítés megkönnyítése érdekében egyszerűsíteni és pontosítani kell a tulajdonviszonyt megtestesítő eszközökkel folytatott ügyletekre alkalmazandó adatszolgáltatási rendszert. Az eltérő értelmezések elkerülése érdekében össze kell hangolni az (EU) 2017/587 felhatalmazáson alapuló rendeletben és az ügyletek illetékes hatóságoknak történő bejelentéséről szóló (EU) 2017/590 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletben (3) szereplő, nem árképző ügyletek fogalmán alapuló különböző rendelkezéseket. Az (EU) 2017/590 felhatalmazáson alapuló rendelet tartalmazza az összes olyan ügyletet, amelyet ki kell zárni az adatszolgáltatási követelmények hatálya alól, ezért az (EU) 2017/587 felhatalmazáson alapuló rendeletben külön meghatározott ügyleteket törölni kell.

(3)

A nem árképző ügyletek fogalmának az (EU) 2017/590 felhatalmazáson alapuló rendeletben szereplő fogalommeghatározással való összehangolása szükségtelenné teszi a „pozícióátvétel” vagy a „pozícióátadás” fogalmának meghatározását, mivel ezt csak az e fogalomhoz kapcsolódó rendelkezésekben használták. Továbbá az említett felhatalmazáson alapuló rendelet nem használja az „értékpapír-finanszírozási ügylet” fogalommeghatározását. Következésképpen ezeket a fogalommeghatározásokat törölni kell.

(4)

Noha az (EU) 2017/587 felhatalmazáson alapuló rendelet alkalmazásának köszönhetően javult a tulajdonviszonyt megtestesítő eszközök és a tulajdonviszonyt megtestesítő jellegű eszközök kereskedés előtti átláthatósága, azonban a tőzsdén kereskedett alapok (ETF) esetében a kereskedés előtti valós idejű átláthatóság szintje továbbra is alacsony. Ez abból ered, hogy – mind a kereskedések száma, mind a forgalmazott volumen tekintetében – jelentős az olyan ETF-ügyletek aránya, amelyek jelenleg mentességet élveznek, mindenekelőtt részesülnek a 600/2014/EU rendelet 4. cikke (1) bekezdésének c) pontjában előírt, a szokásost meghaladó nagyságrend miatti mentességben. Következésképpen az említett rendeletnek az ETF-piac átláthatóságának javítására irányuló célkitűzése nem teljesült teljes mértékben. A tőzsdén kereskedett alapok valós idejű kereskedés előtti átláthatóságának fokozása érdekében ezért növelni kell a tőzsdén kereskedett alapokra alkalmazandó, a szokásos piaci nagyságrendet meghaladó ügyletekre vonatkozó kereskedés előtti átláthatóságra előírt küszöbértéket. A küszöbérték megemelése biztosítani fogja, hogy az ETF-ügyletek nagyobb része tartozzon a kereskedés előtti valós idejű átláthatóságra vonatkozó követelmények hatálya alá, miközben megfelelő védelmet nyújt a nagy volumenű megbízások árhatásaival szemben.

(5)

Hasonlóképpen, változatlanul alacsony a tőzsdén kereskedett alapok kereskedés utáni átláthatóságának szintje is, mivel a tőzsdén kereskedett alapok ügyleteire nagyobb mértékben alkalmazható a halasztott közzététel, mint a részvények és egyéb tulajdonviszonyt megtestesítő eszközök esetében. Annak biztosítása érdekében, hogy az ETF-ügyletek nagyobb hányadára vonatkozzon a kereskedés utáni valós idejű átláthatóság követelménye, növelni kell azt a minimális ügyletméretet, amely alapján a tőzsdén kereskedett alapok jogosultak a 60 perces halasztásra. A küszöbérték e megemelése érvényesíti a valós idejű átláthatóság növelése és a nagy volumenű megbízások megjelenítésével járó esetleges negatív következményekkel szembeni kellő védelem biztosítása közötti megfelelő egyensúlyt.

(6)

A piaci szereplők eltérően értelmezik a hibrid kereskedési rendszerekre vonatkozó kereskedés előtti átláthatósági követelményeket, ami az ilyen rendszerek működtetői által publikált, kereskedés előtti átláthatósági közzétételek következetlenségéhez vezetett. A hibrid rendszerek két vagy több kereskedési rendszert ötvöznek. Biztosítandó, hogy a piaci szereplők – következetes módon – megfelelő kereskedés előtti átláthatósági információkat tegyenek közzé Unió-szerte, olyan kereskedés előtti átláthatósági követelményeket kell bevezetni a hibrid kereskedési rendszerekre vonatkozóan, amelyek összehangolják a kereskedés előtti átláthatósági követelményeket a hibrid rendszert alkotó egyedi rendszerekre vonatkozó előírásokkal.

(7)

A technológiai és piaci fejlemények – például a rövidebb késleltetési idejű rendszerek fokozott használata – lehetővé teszik a piaci szereplők számára, hogy korábbi időpontban nyújtsanak tájékoztatást az ügyletekről. Következésképpen szükségtelenül hosszú a kereskedés utáni információk közzétételének elhalasztására rendelkezésre álló időtartam, amely alapján a kevesebb mint 2 órával a kereskedési nap vége előtt végrehajtott ügyletek esetében a kereskedés utáni információkat legkésőbb a következő kereskedési napon déli 12 óráig kell közzétenni. A kereskedés utáni információk időben történő közzétételének biztosítása érdekében ezért ezt az időszakot le kell rövidíteni, és elő kell írni, hogy a szóban forgó időtartam vége legkésőbb a következő kereskedési napon (helyi idő szerint) délelőtt 9 óra.

(8)

A kereskedési helyszínek, a jóváhagyott közzétételi mechanizmusok (APA) és a befektetési vállalkozások nem értelmezik következetesen azokat a követelményeket, amelyek a kereskedés utáni átláthatósági információk nyilvánosságra hozatalára, valamint az Európai Értékpapírpiaci Hatóság (ESMA) és az illetékes hatóságok részére az átláthatósági számítások céljából benyújtott információkra vonatkoznak. Emiatt ezek az információk hiányosak, pontatlanok vagy következetlenek. Ez aláássa az említett információk használhatóságát, valamint a benyújtott adatokon alapuló átláthatósági számítások minőségét és pontosságát. A kereskedés utáni átláthatósági követelmények Unió-szerte történő következetes alkalmazásának előmozdítása érdekében ezért tovább kell pontosítani az adatkérések tartalmát, és mindenekelőtt azokat a részleteket, amelyeket a kereskedési helyszíneknek, az APA-knak és az összesítettadat-szolgáltatóknak közzé kell tenniük, amikor referenciaadatokat és mennyiségi adatokat szolgáltatnak az ESMA és az illetékes hatóságok felé.

(9)

Az (EU) 2017/587 felhatalmazáson alapuló rendeletet ennek megfelelően módosítani kell.

(10)

Annak érdekében, hogy a kereskedési helyszínek, az APA-k és a befektetési vállalkozások végrehajthassák a rendszereikben szükséges változtatásokat, az e rendelet által bevezetett egyes módosításokat 2024. január 1-jétől kell alkalmazni. A jogbiztonságnak és a jogfolytonosságnak a 2024. január 1. előtt végrehajtott, de az említett időpontot követően közzétett vagy módosított ügyletek tekintetében történő biztosítása érdekében ezekre az ügyletekre továbbra is az (EU) 2017/587 felhatalmazáson alapuló rendelet 2023. december 31-én alkalmazandó 2., 6. és 13. cikkét, valamint I. mellékletét kell alkalmazni.

(11)

E rendelet alapját az ESMA által a Bizottságnak benyújtott szabályozástechnikai standardtervezetek képezik.

(12)

Az ESMA nyilvános konzultációt folytatott az e rendelet alapját képező szabályozástechnikai standardtervezetekről, elemezte az esetlegesen kapcsolódó költségeket és hasznot, továbbá kikérte az 1095/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (4) 37. cikkével összhangban létrehozott Értékpapírpiaci Érdekképviseleti Csoport tanácsát,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az (EU) 2017/587 felhatalmazáson alapuló rendelet módosításai

Az (EU) 2017/587 felhatalmazáson alapuló rendelet a következőképpen módosul:

1.

Az 1. cikk 2. és 3. pontját el kell hagyni;

2.

A 2. cikk a következőképpen módosul:

a)

a d)–i) pontot el kell hagyni;

b)

a cikk a következő j) ponttal egészül ki:

„j)

az ügylet a 600/2014/EU rendelet 26. cikke alkalmazásában az (EU) 2017/590 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (*1) 2. cikkének (5) bekezdésével összhangban nem minősül ügyletnek.

(*1)  A Bizottság (EU) 2017/590 felhatalmazáson alapuló rendelete (2016. július 28.) a 600/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az ügyletek illetékes hatóságoknak történő bejelentésére vonatkozó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 87., 2017.3.31., 449. o.).”;"

3.

A 6. cikk a következőképpen módosul:

a)

a d)–i) pontot el kell hagyni;

b)

a szöveg a következő k) ponttal egészül ki:

„k)

az ügylet a 600/2014/EU rendelet 26. cikke alkalmazásában az (EU) 2017/590 felhatalmazáson alapuló rendelet 2. cikkének (5) bekezdésével összhangban nem minősül ügyletnek.”

4.

A 7. cikk (2) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„(2)   Egy tőzsdén kereskedett alapra vonatkozó megbízás akkor tekintendő a szokásos piaci nagyságrendet meghaladó megbízásnak, ha a megbízás összege legalább 3 000 000 EUR.”

5.

A 13. cikk b), c) és d) pontját el kell hagyni.

6.

A 15. cikk (3) bekezdésének b) pontja helyébe a következő szöveg lép:

„b)

az a) pont hatálya alá nem tartozó ügyletek esetében legkésőbb a likviditás szempontjából legrelevánsabb piac következő kereskedési napjának kezdetéig.”;

7.

A 17. cikk a következőképpen módosul:

a)

a (2) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„(2)   Az illetékes hatóságok, piaci szereplők, valamint befektetési vállalkozások – beleértve a kereskedési helyszínt üzemeltető befektetési vállalkozásokat – az e cikk (1) bekezdése szerint a 600/2014/EU rendelet 4. cikke (1) bekezdésének a) és c) pontja, valamint 14. cikkének (2) és (4) bekezdése alkalmazásában közzétett információkat az információ közzétételi éve áprilisának első hétfőjétől a következő év áprilisának első hétfőjét megelőző napig tartó időszakban használhatják.”

b)

a cikk a következő (6) és (7) bekezdéssel egészül ki:

„(6)   Amennyiben az ESMA vagy az illetékes hatóságok a 600/2014/EU rendelet 22. cikkével összhangban információt kérnek, a kereskedési helyszíneknek, az APA-knak és a CTP-knek e rendelet IV. mellékletével összhangban kell megadniuk ezeket az információkat.

(7)   Amennyiben a 7. cikk (1) és (2) bekezdésének, a 8. cikk (2) bekezdése a) pontjának, a 11. cikk (1) bekezdésének és a 15. cikk (1) bekezdésének alkalmazásában meghatározott kereskedési nagyságrendet monetáris értékkel fejezik ki, és a pénzügyi eszköz nem euróban denominált, a kereskedési nagyságrendet az Európai Központi Bank előző év december 31-i euróárfolyamának alkalmazásával kell átszámítani arra a pénznemre, amelyben a pénzügyi eszköz denominált.”

8.

Az I. melléklet e rendelet I. mellékletének megfelelően módosul.

9.

A II. melléklet e rendelet II. mellékletének megfelelően módosul.

10.

E rendelet III. melléklete a rendelet IV. mellékleteként kerül beillesztésre.

2. cikk

Az (EU) 2017/587 felhatalmazáson alapuló rendelet helyesbítései

Az (EU) 2017/587 felhatalmazáson alapuló rendelet a következőképpen kerül helyesbítésre:

1.

A 9. cikk b) pontja helyébe a következő szöveg lép:

„b)

a mechanizmus megfelel az (EU) 2017/571 felhatalmazáson alapuló rendelet 14. cikkében a jóváhagyott közzétételi mechanizmusokra (APA-k) vonatkozóan előírtakkal egyenértékű technikai mechanizmusoknak, amelyek megkönnyítik az adatoknak más forrásokból származó hasonló adatokkal való összevonását;”.

2.

A 18. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„18. cikk

Az illetékes hatóságokra való hivatkozás

(A 600/2014/EU rendelet 22. cikkének (1) bekezdése)

Egy adott pénzügyi eszköz tekintetében a számítások elvégzéséért és a 4., 7., 11. és 17. cikkben foglalt információk közzétételének biztosításáért felelős illetékes hatóság a 600/2014/EU rendelet 26. cikkében említett és az (EU) 2017/590 felhatalmazáson alapuló rendelet 16. cikkében meghatározott, a likviditás szempontjából legrelevánsabb piac illetékes hatósága.”

3. cikk

Átmeneti rendelkezés

Az (EU) 2017/587 felhatalmazáson alapuló rendelet 2023. december 31-én alkalmazandó 2., 6. és 13. cikke, valamint I. melléklete továbbra is alkalmazandó a 2024. január 1. előtt végrehajtott ügyletekre.

4. cikk

Hatálybalépés és alkalmazás

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Az 1. cikk (2), (3), (5) és (8) bekezdése 2024. január 1-jétől alkalmazandó.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2023. január 17-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)  HL L 173., 2014.6.12., 84. o.

(2)  A Bizottság (EU) 2017/587 felhatalmazáson alapuló rendelete (2016. július 14.) a pénzügyi eszközök piacairól szóló 600/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a részvényekkel, letéti jegyekkel, tőzsdén kereskedett alapokkal, certifikátokkal és más hasonló pénzügyi eszközökkel kapcsolatos, kereskedési helyszínekre és befektetési vállalkozásokra vonatkozó átláthatósági követelményeket és bizonyos részvények ügyleteinek kereskedési helyszínen vagy rendszeres internalizálónál való végrehajtására irányuló kötelezettséget meghatározó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 87., 2017.3.31., 387. o.).

(3)  A Bizottság (EU) 2017/590 felhatalmazáson alapuló rendelete (2016. július 28.) a 600/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az ügyletek illetékes hatóságoknak történő bejelentésére vonatkozó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 87., 2017.3.31., 449. o.).

(4)  Az Európai Parlament és a Tanács 1095/2010/EU rendelete (2010. november 24.) az európai felügyeleti hatóság (Európai Értékpapírpiaci Hatóság) létrehozásáról, a 716/2009/EK határozat módosításáról és a 2009/77/EK bizottsági határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 331., 2010.12.15., 84. o.).


I. MELLÉKLET

Az (EU) 2017/587 felhatalmazáson alapuló rendelet I. melléklete a következőképpen módosul:

1.

Az 1. táblázat helyébe a következő táblázat lép:

1. táblázat

A kereskedési rendszerek típusainak leírása és a 3. cikkel összhangban közzéteendő kapcsolódó információk

Sor

Kereskedési rendszer típusa

A kereskedési rendszer leírása

Közzéteendő információk

1.

Folyamatos aukciós ajánlati könyves kereskedési rendszer

A rendszer az ajánlati könyv és az emberi beavatkozás nélkül működtetett kereskedési algoritmus révén folyamatosan párosítja az eladási megbízásokat a vételi megbízásokkal, a legjobb rendelkezésre álló árfolyam alapján.

Minden egyes pénzügyi eszköz esetében a megbízások teljes száma és az azok által képviselt részvények, letéti jegyek, tőzsdén kereskedett alapok, certifikátok és egyéb hasonló pénzügyi eszközök az egyes árfolyamszinteken, legalább az öt legjobb vételi és eladási árfolyamszint esetében.

2.

Árjegyzésvezérelt kereskedési rendszer

A rendszerben az ügyleteket a résztvevők számára folyamatosan hozzáférhetővé tett kötelező érvényű jegyzések alapján kötik; a rendszerrel összhangban az árjegyzőnek olyan nagyságrendben kell ajánlatokat jegyeznie, amely megfelelő egyensúlyt biztosít a tagok és a résztvevők kereskedelmi nagyságrend iránti igénye és az árjegyző által viselt kockázat között.

A kereskedési rendszerben kereskedett részvények, letéti jegyek, tőzsdén kereskedett alapok, certifikátok és egyéb hasonló pénzügyi eszközök minden egyes árjegyzője által az eszközre kínált legjobb vételi és eladási árfolyam, valamint az ezen árfolyamokhoz kapcsolódó volumenek. E közzétett jegyzéseknek a pénzügyi eszközök vételére vagy eladására vonatkozó kötelező kötelezettségvállalásnak kell lenniük, valamint a pénzügyi eszközöknek azt az árfolyamát és volumenét kell megjeleníteniük, amelyek tekintetében a bejegyzett árjegyzőnek vételi vagy eladási szándéka van. Rendkívüli piaci körülmények között azonban korlátozott ideig indikatív vagy egyirányú (vételi vagy eladási) árajánlat is tehető.

3.

Időszakos aukciós kereskedési rendszer

A rendszer a megbízásokat az időszakos aukció és az emberi beavatkozás nélkül működtetett kereskedési algoritmus alapján párosítja.

A kereskedési rendszerben kereskedett részvények, letéti jegyek, tőzsdén kereskedett alapok, certifikátok és egyéb hasonló pénzügyi eszközök azon árfolyama, amelyen az aukciós kereskedési rendszer a leginkább megfelelne a kereskedési algoritmusnak, valamint az a kereskedési volumen, amelyet az adott rendszer résztvevői ezen az árfolyamon potenciálisan végrehajthatnának.

4.

Jegyzéskérési kereskedési rendszer

Olyan rendszer, amelyben a jegyzés(eke)t egy vagy több tag vagy résztvevő által benyújtott jegyzéskérésre válaszul biztosítják. A jegyzést kizárólag a kérést benyújtó tag vagy piaci résztvevő hajthatja végre. A kérést benyújtó tag vagy résztvevő a kérésére biztosított jegyzés(ek) elfogadásával hajthatja végre az ügyletet.

A bármely tag vagy résztvevő által biztosított olyan jegyzések és a kapcsolódó volumenek, amelyek elfogadásuk esetén a rendszer szabályai szerinti ügyletet eredményeznének. A jegyzéskérésre benyújtott összes jegyzés egyidejűleg közzétehető, legkésőbb akkor, amikor végrehajthatóvá válnak.

5.

Hibrid kereskedési rendszer

Olyan rendszer, amely az e táblázat 1–4. sorában feltüntetett két vagy több típushoz tartozik.

A különböző kereskedési rendszereket egyidejűleg ötvöző hibrid rendszerekre vonatkozó követelmények megfelelnek a hibrid rendszert alkotó kereskedési rendszerek egyes típusaira alkalmazandó, kereskedés előtti átláthatósági követelményeknek.

A kettő vagy több kereskedési rendszert egymást követően ötvöző hibrid rendszerekre vonatkozó követelmények megfelelnek az egy adott időpontban működtetett kereskedési rendszerre alkalmazandó, kereskedés előtti átláthatósági követelményeknek.

6.

Bármely más kereskedési rendszer

Az 1–5. sorban nem szereplő bármely más típusú kereskedési rendszer.

A kereskedési rendszerben kereskedett részvények, letéti jegyek, tőzsdén kereskedett alapok, certifikátok és egyéb hasonló pénzügyi eszközök tekintetében a megbízások vagy jegyzések és a kereskedési szándék szintjére vonatkozó megfelelő információk; főként az eszköz öt legjobb vételi és eladási árfolyamszintje és/vagy minden egyes árjegyző kétirányú (vételi és eladási) ajánlata, ha az árfeltárási mechanizmus lehetővé teszi.”

2.

A 3. és a 4. táblázat helyébe a következő táblázatok lépnek:

3. táblázat

A kereskedés utáni átláthatóság érdekében közzéteendő adatok jegyzéke

#

Mezőazonosító

Ismertetés és közzéteendő adatok

Végrehajtási/közzétevő helyszín típusa

Adatszolgáltatás formátuma (lásd a 2. táblázat meghatározásait)

1.

Kereskedés dátuma és időpontja

Az ügylet végrehajtásának dátuma és időpontja.

A kereskedési helyszínen végrehajtott ügyletek esetében a pontosságra vonatkozó követelményeket az (EU) 2017/574 felhatalmazáson alapuló rendelet 2. cikke határozza meg.

A kereskedési helyszínen kívül végrehajtott ügyletek esetében azt a dátumot és időpontot kell megadni, amikor a felek megállapodtak a következő adatmezők tartalmáról: mennyiség, árfolyam, pénznem (az (EU) 2017/590 felhatalmazáson alapuló rendelet I. melléklete 2. táblázatának 31., 34. és 44. mezőjében meghatározottaknak megfelelően), eszközazonosító kód, eszközkategória, valamint adott esetben az alapeszköz kódja. A kereskedési helyszínen kívül végrehajtott ügyletek esetében az időpontot legalább egy másodperc pontossággal kell megadni.

Ha az ügylet a végrehajtó vállalkozás által harmadik fél számára egy ügyfél nevében továbbított megbízás eredményeképpen jön létre, és amennyiben nem teljesülnek az (EU) 2017/590 felhatalmazáson alapuló rendelet 4. cikkében a továbbítás tekintetében előírt feltételek, a megbízás továbbításának időpontja helyett az ügylet dátumát és időpontját kell megadni.

Szabályozott piac (RM):

Multilaterális kereskedési rendszer (MTF)

Jóváhagyott közzétételi mechanizmus (APA)

Összesítettadat-szolgáltató (CTP)

{DATE_TIME_FORMAT}

2.

Eszközazonosító kód

A pénzügyi eszköz azonosításához használt kód.

RM, MTF, APA, CTP

{ISIN}

3.

Árfolyam

Az ügylet kereskedett árfolyama, adott esetben a jutalék és a felhalmozott kamat nélkül.

Ha az árfolyam megadása monetáris értékkel történik, azt a fő pénznemegységben kell megadni.

Ha az árfolyam jelenleg nem áll rendelkezésre, hanem függőben van (»PNDG«), vagy nem alkalmazható (»NOAP«), akkor a mezőt nem kell kitölteni.

RM, MTF, APA, CTP

{DECIMAL-18/13}, ha az árfolyam megadása monetáris értékkel történik, tulajdonviszonyt megtestesítő eszközök és tulajdonviszonyt megtestesítő jellegű pénzügyi eszközök esetében.

DECIMAL-11/10}, ha az árfolyam megadása százalékkal vagy hozammal történik, certifikátok és tulajdonviszonyt megtestesítő jellegű egyéb pénzügyi eszközök esetében.

4.

Hiányzó árfolyam

Ha az árfolyam jelenleg nem áll rendelkezésre, hanem függőben van, akkor a »PNDG« jelölést kell megadni.

Amennyiben nem alkalmazható árfolyam, a »NOAP« jelölést kell megadni.

RM, MTF, APA, CTP

»PNDG«, ha az árfolyam nem áll rendelkezésre.

»NOAP«, ha az árfolyam nem alkalmazható.

5.

Az árfolyam pénzneme

Az a pénznem, amelyben az árfolyamot kifejezik (akkor alkalmazandó, ha az árfolyamot monetáris értékkel adják meg).

RM, MTF APA, CTP

{CURRENCYCODE_3}

6.

Árjelzés

Azt jelöli, hogy az árfolyamot monetáris értékkel, százalékos arányként vagy hozammal fejezik-e ki.

RM, MTF APA, CTP

»MONE« – monetáris érték

tulajdonviszonyt megtestesítő eszközök és tulajdonviszonyt megtestesítő jellegű pénzügyi eszközök esetében

»PERC« – százalék

certifikátok és tulajdonviszonyt megtestesítő jellegű egyéb pénzügyi eszközök esetében

»YIEL« – hozam

certifikátok és tulajdonviszonyt megtestesítő jellegű egyéb pénzügyi eszközök esetében

»BAPO« – bázispont

certifikátok és tulajdonviszonyt megtestesítő jellegű egyéb pénzügyi eszközök esetében

7.

Mennyiség

A pénzügyi eszköz egységeinek száma.

A pénzügyi eszköz névértéke vagy monetáris értéke.

RM, MTF, APA, CTP

{DECIMAL-18/17} ha a mennyiség megadása az egységek számával történik.

{DECIMAL-18/5} ha a mennyiség megadása monetáris értékkel vagy névértékkel történik.

8.

Végrehajtás helyszíne

Az ügylet végrehajtására szolgáló helyszín azonosítása.

Az uniós kereskedési helyszínen végrehajtott ügylet esetében az ISO 10383 szabvány szerinti szegmensazonosító MIC-kódot kell használni. Amennyiben a szegmensazonosító MIC-kód nem áll rendelkezésre, a működtetőazonosító MIC-kódot kell feltüntetni.

A kereskedési helyszínen kereskedésre elfogadott vagy kereskedett pénzügyi eszközök esetében a »SINT« kódot kell használni, amennyiben az adott pénzügyi eszközre irányuló ügyletet rendszeres internalizáló útján hajtják végre.

A kereskedési helyszínen kereskedésre elfogadott vagy kereskedett pénzügyi eszközök esetében a »XOFF« MIC-kódot kell használni, amennyiben az adott pénzügyi eszközre irányuló ügyletet nem uniós kereskedési helyszínen vagy rendszeres internalizáló útján hajtják végre. Ha az ügyletet az Unión kívüli szervezett kereskedési platformon hajtják végre, akkor a »XOFF« MIC-kód mellett a »Végrehajtás harmadik országbeli kereskedési helyszíne« mezőt kell kitölteni.

RM, MTF, APA, CTP

{MIC} – uniós kereskedési helyszínek vagy

»SINT« – rendszeres internalizáló

»XOFF« — egyéb

9.

Végrehajtás harmadik országbeli kereskedési helyszíne

Az ügylet végrehajtására szolgáló, harmadik országbeli kereskedési helyszín azonosítása. Az ISO 10383 szabvány szerinti szegmensazonosító MIC-kódot kell használni. Amennyiben a szegmensazonosító MIC-kód nem áll rendelkezésre, a működtetőazonosító MIC-kódot kell feltüntetni.

Ha az ügyletet nem harmadik országbeli kereskedési helyszínen hajtják végre, a mezőt nem kell kitölteni.

APA, CTP

{MIC}

10.

Közzététel dátuma és időpontja

Az ügylet valamely kereskedési helyszín vagy APA általi közzétételének dátuma és időpontja.

A kereskedési helyszínen végrehajtott ügyletek esetében a pontosságnak meg kell felelnie az (EU) 2017/574 felhatalmazáson alapuló rendelet 2. cikkében foglalt követelményeknek.

A kereskedési helyszínen kívül végrehajtott ügyletek esetében a dátumot és az időpontot legalább egy másodperc pontossággal kell megadni.

RM, MTF, APA, CTP

{DATE_TIME_FORMAT}

11.

Közzétevő helyszín

Az ügyletet közzétevő kereskedési helyszín vagy APA azonosító kódja.

CTP

kereskedési helyszín: {MIC}

APA: az ISO 10383 szabvány szerinti szegmensazonosító MIC-kód (4 karakter), ha rendelkezésre áll. Egyéb esetben az ESMA weboldalán közzétett adatszolgáltatói jegyzékben szereplő 4 jegyű kód.

12.

Ügyletazonosító kód

Az (EU) 2017/580 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (1) 12. cikkének megfelelően a kereskedési helyszínek és az APA-k által az ügylethez rendelt és az adott kereskedés tekintetében a későbbiekben referenciaként használt alfanumerikus kód.

Az ügyletazonosító kódnak az egyes, ISO 10383 szabvány szerinti szegmensazonosító MIC-kódok és az egyes kereskedési napok tekintetében egyedinek, egységesnek és perzisztensnek kell lennie. Amennyiben egy kereskedési helyszín nem használ szegmensazonosító MIC-kódot, az ügyletazonosító kódnak egyedinek, egyértelműnek és perzisztensnek kell lennie az egyes működtetőazonosító MIC-kódok és kereskedési napok tekintetében.

Amennyiben egy APA nem használ szegmensazonosító MIC-kódot, az ügyletazonosító kódnak egyedinek, egyértelműnek és perzisztensnek kell lennie az APA azonosítására szolgáló 4 jegyű kód és a kereskedési nap tekintetében.

Az ügyletazonosító kód összetevői nem fedhetik fel azon ügylet feleinek személyazonosságát, amelyre a kódot alkalmazzák.

RM, MTF, APA, CTP

{ALPHANUM-52}


4. táblázat

A kereskedés utáni átláthatóság érdekében használandó jelzések jegyzéke

Jelzés

Jelzés megnevezése

Végrehajtási/közzétevő helyszín típusa

Leírás

»BENC«

Referenciaügylet jelzése

RM, MTF

APA

CTP

Minden olyan ügylet, amelyet egy adott referencia szerint számos időpont alapján számított árfolyam, pl. volumennel súlyozott átlagár vagy idővel súlyozott átlagár alapján hajtanak végre.

»NPFT«

Nem árképző ügylet jelzése

RM, MTF

CTP

Az (EU) 2017/590 felhatalmazáson alapuló rendelet 2. cikkének (5) bekezdésében meghatározott nem árképző ügyletek.

»PORT«

Portfólióügylet jelzése

RM, MTF

APA

CTP

Öt vagy több különböző pénzügyi eszközzel való kereskedés, amely esetében a kereskedés azonos időben és ugyanazon ügyfél által egy egységként, egy konkrét referenciaáron történik;

»CONT«

Függő ügylet jelzése

RM, MTF

APA

CTP

Egy származtatott ügylet vagy más pénzügyi eszköz vételétől, eladásától, kibocsátásától vagy visszaváltásától függő ügylet, amelynek valamennyi összetevőjét egy egységként kell teljesíteni.

»ACTX«

Megbízotti keresztügylet jelzése

APA

CTP

Azon ügyletek, amelyek esetében egy befektetési vállalkozás a vétel és az eladás keretében ügyfélmegbízásokat egyetlen ügyletként összevonva, azonos volumen és árfolyam mellett hajt végre.

»SDIV«

Speciális osztalékügylet jelzése

RM, MTF

APA

CTP

Azon ügyletek, amelyeket: az osztalékszelvény nélküli időszakban hajtanak végre, amikor az osztalék és egyéb jövedelem nem az eladónak, hanem a vevőnek jár; vagy abban az időszakban hajtanak végre, amikor az eszköz osztalékszelvénnyel forog, amikor az osztalék és egyéb jövedelem nem a vevőnek, hanem az eladónak jár.

»LRGS«

Halasztva közzétett LIS-ügylet jelzése

RM, MTF

APA

CTP

Szokásos piaci nagyságrendet meghaladó (LIS) ügyletek, amelyek esetében a 15. cikknek megfelelően engedélyezett a halasztott közzététel.

»RFPT«

Referenciaáras ügylet jelzése

RM, MTF

CTP

A 600/2014/EU rendelet 4. cikke (1) bekezdésének a) pontja szerinti rendszerekben végrehajtott ügyletek.

»NLIQ«

Likvid pénzügyi eszközök előre letárgyalt ügyletének jelzése

RM, MTF

CTP

A 600/2014/EU rendelet 4. cikke (1) bekezdése b) pontjának i. alpontja szerint végrehajtott ügyletek.

»OILQ«

Nem likvid pénzügyi eszközök előre letárgyalt ügylete jelzés

RM, MTF

CTP

A 600/2014/EU rendelet 4. cikke (1) bekezdése b) pontjának ii. alpontja szerint végrehajtott ügyletek.

»PRIC«

Az aktuális piaci ártól eltérő feltételek szerinti előre letárgyalt ügylet jelzése

RM, MTF

CTP

A 600/2014/EU rendelet 4. cikke (1) bekezdése b) pontjának iii. alpontja szerint és a 6. cikknek megfelelően végrehajtott ügyletek.

»ALGO«

Algoritmikus ügylet jelzése

RM, MTF

CTP

Befektetési vállalkozás által a 2014/65/EU irányelv 4. cikke (1) bekezdésének 39. pontjában meghatározott algoritmikus kereskedés keretében végrehajtott ügyletek.

»SIZE«

Szokásos piaci nagyságrendet meghaladó ügylet jelzése

APA

CTP

A 11. cikkben meghatározott szokásos piaci nagyságrendet meghaladó méretű megbízás alapján rendszeres internalizáló által végrehajtott ügyletek.

»ILQD«

Nem likvid eszközzel végrehajtott ügylet jelzése

APA

CTP

Rendszeres internalizáló által az (EU) 2017/567 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendele (2) 1–5. cikkének megfelelően meghatározott nem likvid eszközzel végrehajtott ügyletek.

»RPRI«

Árjavítással végrehajtott ügylet jelzése

APA

CTP

Rendszeres internalizáló által a 600/2014/EU rendelet 15. cikkének (2) bekezdése szerinti árjavítással végrehajtott ügyletek.

»CANC«

Törlés jelzése

RM, MTF

APA

CTP

Korábban közzétett ügylet törlése esetén kell feltüntetni.

»AMND«

Módosítás jelzése

RM, MTF

APA

CTP

Korábban közzétett ügylet módosítása esetén kell feltüntetni.

»DUPL«

Duplikált kereskedési jelentések jelzése

APA

Akkor kell feltüntetni, ha az ügyletet egynél több APA-nak jelentik az (EU) 2017/571 felhatalmazáson alapuló rendelet 16. cikkének (1) bekezdése szerint.«


(1)  A Bizottság (EU) 2017/580 felhatalmazáson alapuló rendelete (2016. június 24.) a 600/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a pénzügyi eszközökre vonatkozó megbízások lényeges adatainak megőrzésére vonatkozó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 87., 2017.3.31., 193. o.).

(2)  Bizottság (EU) 2017/567 felhatalmazáson alapuló rendelete (2016. május 18.) a 600/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek egyes fogalommeghatározások, az átláthatóság, a portfóliótömörítés, valamint a termékszintű beavatkozással és a pozíciómenedzsmenttel kapcsolatos felügyeleti intézkedések tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 87., 2017.3.31., 90. o.).”


II. MELLÉKLET

Az (EU) 2017/587 felhatalmazáson alapuló rendelet II. mellékletének 5. táblázata helyébe a következő táblázat lép:

5. táblázat

Halasztott közzétételi küszöbértékek és a késleltetés megengedett mértéke – tőzsdén kereskedett alapok

Az ügylet minimális nagyságrendje a megengedett késleltetéshez (EUR-ban)

Közzététel ideje az ügyletet követően

15 000 000

60 perc

50 000 000

A kereskedési nap vége”


III. MELLÉKLET

„IV. MELLÉKLET

A likviditás szempontjából legjelentősebb piac, az átlagos napi forgalom (ADT) és az átlagos ügyletérték (AVT) meghatározása céljából benyújtandó adatok

1. táblázat

A jelölések magyarázata

Jelölés

Adattípus

Meghatározás

{ALPHANUM-n}

Legfeljebb n számú alfanumerikus karakter

Szabadon kitölthető szövegmező

{ISIN}

12 alfanumerikus karakter

Az ISO 6166 szabványnak megfelelő ISIN-kód

{MIC}

4 alfanumerikus karakter

Az ISO 10383 szabványnak megfelelő piacazonosító

{DATEFORMAT}

Az ISO 8601 szabványnak megfelelő dátumformátum

A dátumokat a következő formátumban kell megadni: ÉÉÉÉ-HH-NN

{DECIMAL-n/m}

Összesen legfeljebb »n« számjegyből álló tizedes tört, amely legfeljebb »m« számú tizedesjegyet tartalmazhat

Numerikus mező pozitív és negatív értékek megadásához.

Tizedesjel: »,« (vessző);

a negatív számok előtt »–« (mínusz) jelet kell használni;

az értékeket kerekíteni kell, nem csonkítani

{INTEGER-n}

Legfeljebb »n« számjegyből álló egész szám

Numerikus mező pozitív és negatív egész számértékek megjelöléséhez.


2. táblázat

A likviditás szempontjából legjelentősebb piac, az átlagos napi forgalom (ADT) és az átlagos ügyletérték (AVT) meghatározása céljából megadandó részletek (a hatályos adatszolgáltatási útmutató alapján)

Mező száma

Mezőazonosító

Ismertetés és közzéteendő adatok

Végrehajtási/közzétevő helyszín típusa

Adatszolgáltatás formátuma (lásd az 1. táblázat meghatározásait)

1.

Eszközazonosító kód

A pénzügyi eszköz azonosításához használt kód

Szabályozott piac (RM):

Multilaterális kereskedési rendszer (MTF)

Jóváhagyott közzétételi mechanizmus (APA)

Összesítettadat-szolgáltató (CTP)

{ISIN}

2.

Végrehajtás dátuma

Az a nap, amikor a kereskedést végrehajtották.

RM, MTF, APA, CTP

{DATEFORMAT}

3.

Végrehajtás helyszíne

Az uniós kereskedési helyszín vagy rendszeres internalizáló szegmensazonosító MIC-kódja, egyébként a működtetőazonosító MIC-kód.

A »XOFF« MIC-kódot kell használni, amennyiben az ügyletet olyan befektetési vállalkozás hajtja végre, amely nem rendszeres internalizáló, és az ügyletet nem kereskedési helyszínen hajtják végre.

RM, MTF, APA, CTP

{MIC} – a kereskedési helyszín vagy a rendszeres internalizáló esetében, vagya {MIC}– »XOFF«

4.

Felfüggesztett eszköz jelzése

Azt jelzi, hogy az eszközt a végrehajtás napján az adott kereskedési helyszínen az egész kereskedési napra felfüggesztették-e.

Amennyiben az eszközt az egész kereskedési napra felfüggesztettek, az 5–10. mezőben nulla értéket kell megadni.

RM, MTF, CTP

»IGEN« – ha az eszközt az egész kereskedési napra felfüggesztették

vagy »NEM« – ha az eszközt nem függesztették fel az egész kereskedési napra

5.

Ügyletek teljes száma

A végrehajtás napján végrehajtott ügyletek száma összesen (*2)

RM, MTF, APA, CTP

{INTEGER-18}

6.

Teljes forgalom

A végrehajtás napi forgalom összesen, EUR-ban kifejezve (*1)  (*2).

RM, MTF, APA, CTP

{DECIMAL-18/5}

7.

A végrehajtott ügyletek, a 600/2014/EU rendelet 4. cikke (1) bekezdésének a), b) és c) pontja szerinti kereskedés előtti átláthatósági követelmények alóli mentesség hatálya alá tartozó ügyletek kivételével

A végrehajtott ügyletek teljes száma a végrehajtás napján, a 600/2014/EU rendelet 4. cikke (1) bekezdésének a), b) és c) pontja szerinti kereskedés előtti átláthatósági követelmények alóli mentesség hatálya alá tartozó, ugyanazon a napon végrehajtott ügyletek kivételével (*2).

RM, MTF, CTP

{INTEGER-18}

8.

A végrehajtott ügyletek teljes forgalma, a 600/2014/EU rendelet 4. cikke (1) bekezdésének a), b) és c) pontja szerinti kereskedés előtti átláthatósági követelmények alóli mentesség hatálya alá tartozó ügyletek kivételével.

A végrehajtás napi forgalom összesen, a 600/2014/EU rendelet 4. cikke (1) bekezdésének a), b) és c) pontja szerinti kereskedés előtti átláthatósági követelmények alóli mentesség hatálya alá tartozó, ugyanazon a napon végrehajtott ügyletek kivételével (*1)  (*2).

RM, MTF, CTP

{DECIMAL-18/5}

9.

Az ügyletek teljes száma a kereskedés utáni halasztott közzététel mellett végrehajtott LIS-ügyletek kivételével.

A végrehajtás napi ügyletek teljes száma a szokásost meghaladó nagyságrend miatti (kereskedés utáni) mentesség hatálya alá tartozó ügyletek kivételével (*2).

Részvények és letéti igazolások esetében az említett ügyletek azonosításához csak a kapcsolódó átlagos napi forgalom (ADT) sávjára vonatkozóan a II. melléklet 4. táblázatában megadott legmagasabb küszöbérték használható.

Certifikátok és egyéb hasonló pénzügyi eszközök esetében csak a II. melléklet 6. táblázatában megadott legmagasabb küszöbérték használható az említett ügyletek azonosítására.

Tőzsdén kereskedett alapok esetében csak a II. melléklet 5. táblázatában megadott legmagasabb küszöbérték használható az említett ügyletek azonosítására.

RM, MTF, APA, CTP

{INTEGER-18}

10.

A végrehajtott ügyletek teljes forgalma a kereskedés utáni halasztott közzététel mellett végrehajtott LIS-ügyletek kivételével.

A végrehajtás napi ügyletek teljes volumene a szokásost meghaladó nagyságrend miatti (kereskedés utáni) mentesség hatálya alá tartozó ügyletek kivételével (*1)  (*2).

Részvények és letéti igazolások esetében az említett ügyletek azonosításához csak a kapcsolódó átlagos napi forgalom (ADT) sávjára vonatkozóan a II. melléklet 4. táblázatában megadott legmagasabb küszöbérték használható.

Certifikátok és egyéb hasonló pénzügyi eszközök esetében csak a II. melléklet 6. táblázatában megadott legmagasabb küszöbérték használható az említett ügyletek azonosítására.

Tőzsdén kereskedett alapok esetében csak a II. melléklet 5. táblázatában megadott legmagasabb küszöbérték használható az említett ügyletek azonosítására.

RM, MTF, APA, CTP

{DECIMAL-18/5}


(*1)  A forgalom a vevők és az eladók között kicserélt eszközök számának és az adott ügyletben kicserélt eszköz egységárának a szorzata, EUR-ban kifejezve.

(*2)  A törölt ügyletek nem vehetők figyelembe az adatok megadása során.

Ebben a mezőben minden esetben nulla vagy annál nagyobb értéket kell feltüntetni, legfeljebb 18 numerikus karakterig, legfeljebb 5 tizedesjegy pontossággal.”


Top