EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R2105

A Bizottság (EU) 2022/2105 végrehajtási rendelete (2022. július 29.) az olívaolajra vonatkozó forgalmazási előírások megfelelőségi ellenőrzésére és az olívaolaj jellemzőinek elemzési módszereire vonatkozó szabályok megállapításáról

C/2022/4800

HL L 284., 2022.11.4, p. 23–48 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 04/11/2022

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2022/2105/oj

2022.11.4.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 284/23


A BIZOTTSÁG (EU) 2022/2105 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2022. július 29.)

az olívaolajra vonatkozó forgalmazási előírások megfelelőségi ellenőrzésére és az olívaolaj jellemzőinek elemzési módszereire vonatkozó szabályok megállapításáról

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról és a 922/72/EGK 234/79/EGK, az 1037/2001/EK és az 1234/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 17-i 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 90a. cikke (6) bekezdésének b) és c) pontjára, valamint 91. cikke b), d) és g) pontjára,

mivel:

(1)

Az 1308/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezte és felváltotta az 1234/2007/EK tanácsi rendeletet (2). Az 1308/2013/EU rendelet megállapítja az olívaolajra vonatkozó forgalmazási előírásokkal kapcsolatos szabályokat, és felhatalmazza a Bizottságot arra, hogy e tekintetben felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat és végrehajtási jogi aktusokat fogadjon el. Annak érdekében, hogy az olívaolaj-piac zökkenőmentesen működjön az új jogi keretben, bizonyos szabályokat ilyen jogi aktusok útján kell elfogadni.

(2)

Az olívaolajra vonatkozó uniós forgalmazási előírások és megfelelőségi ellenőrzések végrehajtása kapcsán az elmúlt tíz év során szerzett tapasztalatok azt mutatják, hogy a szabályozási keret egyszerűsítésre és pontosításra szorul. A párhuzamosságok és az esetleges következetlenségek elkerülése érdekében felül kell vizsgálni a hasonló és egymást kiegészítő követelményeket.

(3)

A tagállamoknak megfelelőségi ellenőrzéseket kell végezniük, hogy meggyőződjenek arról, hogy az 1308/2013/EU rendelet VIII. mellékletének VII. részében említett termékek megfelelnek-e az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az olívaolajra vonatkozó forgalmazási előírások tekintetében történő kiegészítéséről, valamint az (EU) 2022/2104 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletben (3) megállapított szabályoknak, különös tekintettel arra, hogy a címke megfelel-e a tárolóedény tartalmának. A valamennyi tagállamra vonatkozó ellenőrzési minimumkövetelmények bevezetése nyomán várhatóan hatékonyabb lesz a csalás elleni fellépés is. Bár maguk a tagállamok tudják a legjobban meghatározni és eldönteni, hogy mely hatóságok felelősségi körébe utalják e rendelet alkalmazását, tájékoztatniuk kell a Bizottságot az ilyen illetékes hatóságok kijelöléséről, így biztosítva a megfelelő kommunikációt a többi tagállam illetékes hatóságaival és a Bizottsággal.

(4)

Annak biztosítása érdekében, hogy e rendelet végrehajtására egységes feltételek vonatkozzanak, indokolt előírni a tagállamok számára, hogy éves jelentést nyújtsanak be a Bizottságnak, amelynek tartalmaznia kell az előző évben elvégzett megfelelőségi ellenőrzésekre vonatkozó információkat. Annak érdekében, hogy könnyebb legyen az összehasonlítható adatok gyűjtése és továbbítása, majd az ilyen adatok alapján az uniós szintű statisztikák összeállítása és az Unió-szerte végzett megfelelőségi ellenőrzésekről szóló bizottsági jelentések elkészítése, egységes formanyomtatvány-mintát kell biztosítani az éves jelentésekhez.

(5)

Annak érdekében, hogy meggyőződhessenek arról, hogy az olívaolaj megfelel-e az (EU) 2022/2104 felhatalmazáson alapuló rendeletben megállapított szabályoknak, továbbá a lehető legmagasabb szintű fogyasztóvédelem érdekében az illetékes hatóságoknak kockázatelemzés alapján kell a megfelelőségi ellenőrzéseket végezniük.

(6)

mivel az olívaolaj előállításáért vagy első forgalomba hozataláért felelős piaci szereplőket a letelepedésük szerinti tagállamban kell ellenőrizni, létre kell hozni a Bizottság és az olaj előállításának és forgalmazásának helye szerinti tagállamok közötti közigazgatási együttműködési eljárást.

(7)

Az ellenőrzések keretében a tagállamoknak meg kell határozniuk, hogy a címkén feltüntetett különböző kifejezések használatát mely bizonyítékokkal kell alátámasztani. Ezeknek a bizonyítékoknak magukban kell foglalniuk a megállapított tényeket, az elemzések eredményeit vagy a megbízható nyilvántartásokat, valamint az adminisztratív vagy számviteli információkat.

(8)

A tagállamok számára lehetővé kell tenni a területükön található csomagolóüzemek jóváhagyását annak érdekében, hogy az (EU) 2022/2104 felhatalmazáson alapuló rendelettel összhangban megkönnyítsék annak ellenőrzését, hogy a termék megfelel-e a címkén kötelezően és fakultatívan feltüntetendő adatoknak.

(9)

Az olívaolaj különböző típusainak jellemzőit Unió-szerte egységesen kell meghatározni. E célból az uniós jogszabályoknak meg kell határozniuk, hogy mely kémiai elemzési és érzékszervi értékelési módszerek alkalmazandók. Mivel az Unió a Nemzetközi Olívatanács (IOC) tagja, a megfelelőségi ellenőrzések elvégzése során az IOC által megállapított módszereket kell alkalmazni.

(10)

A megfelelőségi ellenőrzések céljából történő mintavétel egységességének biztosítása érdekében meg kell határozni az olívaolaj mintavételi módszerét. Annak biztosítására, hogy az elemzések megfelelő körülmények között történjenek, és figyelembe véve a régiók közötti távolságokat, különböző határidőket kell megállapítani a minták mintavételt követő laboratóriumba küldése tekintetében.

(11)

A tagállamoknak ellenőrizniük kell, hogy az Unióban forgalomba hozott olívaolaj megfelel-e az (EU) 2022/2104 felhatalmazáson alapuló rendeletben meghatározott jellemzőknek. Az olajok osztályozása tekintetében a vizsgálati eredményeket össze kell hasonlítani az említett rendeletben meghatározott határértékekkel, amelyek figyelembe veszik az alkalmazott analitikai módszerek ismételhetőségét és reprodukálhatóságát.

(12)

Az IOC szűz olívaolajok érzékszervi jellemzőinek értékelésére szolgáló módszere magában foglalja válogatott és szakképzett kóstolóbizottságok felállítását. A végrehajtás egységességének biztosítása érdekében minimumkövetelményeket kell meghatározni a kóstolóbizottságok jóváhagyására vonatkozóan. Tekintettel arra, hogy néhány tagállam esetében nehézségekbe ütközik a kóstolóbizottságok felállítása, engedélyezni kell más tagállamokban működő kóstolóbizottságok igénybevételét.

(13)

Az IOC szűz olívaolajok érzékszervi jellemzőinek értékelésére szolgáló módszere csak akkor alkalmazható, ha rendelkezésre áll egy eljárás a bejelentett kategória és a kóstolóbizottság által kijelölt kategória közötti eltérések kezelésére.

(14)

Annak biztosítására, hogy az olajpogácsa és más maradék behozatalára alkalmazott illetékrendszer megfelelően működjön, egységes módszert kell megállapítani a szóban forgó termékek olajtartalmának meghatározására.

(15)

A tagállamoknak szankciókat kell megállapítaniuk az olyan esetekre, amikor az olívaolajra vonatkozó forgalmazási előírásokkal kapcsolatban nemzeti szinten azonosítják a megfelelés hiányát. E szankcióknak hatékonynak, arányosnak és visszatartó erejűnek kell lenniük.

(16)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a mezőgazdasági piacok közös szervezésével foglalkozó bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Hatály

Ez a rendelet szabályokat állapít meg a következők tekintetében:

a)

az (EU) 2022/2104 felhatalmazáson alapuló rendelet 2. cikkében említett olívaolajokra vonatkozó forgalmazási előírásoknak való megfelelés ellenőrzése és a szóban forgó előírások piaci szereplők általi végrehajtása;

b)

az illetékes hatóságok közötti együttműködés és segítségnyújtás az a) pontban említett megfelelőségi ellenőrzések tekintetében;

c)

az olívaolajat előállító vagy olívaolajjal rendelkező gazdasági szereplők által vezetendő nyilvántartások és a csomagolóüzemek jóváhagyása;

d)

az olívaolaj jellemzőinek meghatározására szolgáló analitikai módszerek.

2. cikk

A tagállamok megfelelőségi ellenőrzésekre vonatkozó kötelezettségei

(1)   Az (EU) 2022/2104 felhatalmazáson alapuló rendeletben megállapított forgalmazási előírások végrehajtásának ellenőrzése céljából a tagállamok a 3. cikkben említett kockázatelemzés alapján megfelelőségi ellenőrzéseket végeznek az olívaolajon.

(2)   A tagállamok ellenőrzik, hogy az üzemeltetők teljesítik-e az 5. cikk (1) bekezdése szerinti kötelezettségeiket.

(3)   Az (EU) 2017/1183 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelettel (4) összhangban minden tagállam értesíti a Bizottságot az e rendelet szerinti megfelelőségi ellenőrzések elvégzésére illetékes hatóság vagy hatóságok nevéről és címéről. A Bizottság tájékoztatja a többi tagállamot és kérésre bármely érdekelt felet az említett illetékes hatóságokról. A változásokról a tagállamok haladéktalanul tájékoztatják a Bizottságot.

3. cikk

A megfelelőségi ellenőrzések és a kockázatelemzés gyakorisága

(1)   E cikk alkalmazásában a „forgalmazott olívaolaj” a valamely tagállamban forgalmazott és az adott tagállamból exportált olívaolaj teljes mennyisége.

(2)   A tagállamok a területükön forgalmazott olívaolaj tekintetében ezer tonnánként évente legalább egy megfelelőségi ellenőrzést végeznek.

(3)   A tagállamok gondoskodnak arról, hogy a megfelelőségi ellenőrzések szelektív módon, kockázatelemzésre alapozva és megfelelő gyakorisággal történjenek annak ellenőrzésére, hogy a forgalmazott olívaolaj megfelel-e a bejelentett kategóriának.

(4)   A kockázatelemzési szempontok különösen az alábbiak:

a)

az olívaolaj kategóriája (EU) 2022/2104 felhatalmazáson alapuló rendelet 2. cikkének megfelelően, az előállítás időszaka, az olaj más növényi olajokkal összevetett ára, a keverési és csomagolási eljárások, a tárolási létesítmények és körülmények, a származási ország, a célország, a szállítási eszközök vagy a tétel volumene;

b)

a gazdasági szereplők értékesítési láncban elfoglalt helye, az általuk forgalmazott volumen és érték, az általuk forgalmazott olajkategóriák skálája, az olyan elvégzett munkatípusok, mint a kinyerés, tárolás, finomítás, keverés, csomagolás vagy kiskereskedelmi értékesítés;

c)

korábbi ellenőrzések eredményei, beleértve a feltárt hiányosságok számát és típusát, a forgalmazott olívaolajok általános minőségét és a használt technikai eszközök teljesítményét;

d)

a gazdasági szereplők által használt, a forgalmazási előírásoknak való megfeleléssel kapcsolatos minőségbiztosítási rendszereknek vagy önellenőrzési rendszereknek a megbízhatósága;

e)

A megfelelőségi ellenőrzés végrehajtásának helyszíne, különösen, ha az Unióba való első belépési pontról, az Unióból való utolsó kilépési pontról vagy az olajok előállításának, csomagolásának, berakodásának vagy a végső fogyasztó számára történő értékesítésének helyéről van szó;

f)

minden egyéb információ, amely a megfelelés hiányának kockázatára utalhat.

(5)   A tagállamok előre meghatározzák a következőket:

a)

a tételek megfelelésének hiányára vonatkozó kockázatelemzés szempontjai;

b)

az egyes kockázati kategóriák kockázatelemzése alapján azon gazdasági szereplők vagy tételek és mennyiségek minimális száma, amelyeknél megfelelőségi ellenőrzést kell végezni.

(6)   Ha az ellenőrzések jelentős szabálytalanságokat tárnak fel, a tagállamok növelik a forgalmazás szakaszára, az olajkategóriára, a származásra vagy egyéb szempontokra vonatkozó ellenőrzések gyakoriságát.

4. cikk

A tagállamok közötti együttműködés a megfelelőségi ellenőrzések terén

(1)   Ha szabálytalanságot tárnak fel, és a címkén feltüntetett gazdasági szereplő egy másik tagállamban telepedett le, az érintett tagállam az (EU) 2019/1715 bizottsági végrehajtási rendeletnek (5) megfelelően ellenőrzés iránti kérelmet nyújt be a címkén feltüntetett gazdasági szereplő letelepedési helye szerinti tagállamhoz.

(2)   Az (EU) 2019/1715 végrehajtási rendelet 16. cikkében meghatározott követelményeken túlmenően az e cikk (1) bekezdésében említett kérelemhez csatolni kell az ellenőrzéshez szükséges valamennyi információt, különösen a következőket:

a)

a szóban forgó olívaolaj mintavételének vagy vásárlásának az időpontja;

b)

annak a gazdasági szereplőnek a neve, illetve cégneve és címe, ahol a mintavétel történt, vagy ahol az érintett olívaolajat vásárolták;

c)

az érintett gyártási tételek száma;

d)

az összes, az érintett olívaolaj csomagolásán lévő címke másolata;

e)

az analízis vagy más független szakértői vélemények eredménye, amely megadja az alkalmazott módszereket és az érintett laboratórium vagy szakértő nevét és címét is;

f)

adott esetben az értékesítési egység nyilatkozata alapján a szóban forgó olívaolaj szállítójának neve.

(3)   Az (EU) 2019/1715 végrehajtási rendelet 22. cikkében meghatározott követelményeken túlmenően az a tagállam, amelyhez a kérelmet intézik, legkésőbb a kérelem hónapját követő hónap vége előtt mintavételt végez, és ellenőrzi az érintett címkézésen szereplő megjelöléseket. A megkeresésre az annak időpontjától számított 3 hónapon belül válaszolni kell.

5. cikk

A gazdasági szereplők kötelezettségei

(1)   A megfelelőségi ellenőrzések céljából az olajkinyeréstől a palackozási szakaszig tartó folyamatban érintett piaci szereplők az általuk tárolt minden egyes olívaolaj-kategóriára vonatkozóan nyilvántartást vezetnek a belépő és a kilépő tételekről.

(2)   A címkén feltüntetett gazdasági szereplő letelepedési helye szerinti tagállam kérésére a gazdasági szereplőnek dokumentációt kell benyújtania az (EU) 2022/2104 felhatalmazáson alapuló rendelet 6., 8. és 10. cikkében említett követelmények teljesítésére vonatkozóan, az alábbi elemek közül egy vagy több alapján:

a)

tényszerű adatok és tudományosan megállapított tények;

b)

a reprezentatív mintákon végrehajtott vizsgálatok eredményei vagy azok automatikus nyilvántartása;

c)

az uniós és a nemzeti szabályoknak megfelelően nyilvántartott adminisztratív vagy számviteli információk.

6. cikk

Csomagolóüzemek fakultatív jóváhagyása nemzeti szinten

(1)   A tagállamoknak lehetőségük van a területükön található csomagolóüzemek jóváhagyására.

(2)   Ha élni kívánnak az (1) bekezdés biztosította lehetőséggel, a tagállamok jóváhagyják és alfanumerikus azonosítóval látják el azokat a csomagolóüzemeket, amelyek ezt kérik, és amelyek megfelelnek az alábbi feltételeknek:

a)

csomagolólétesítményekkel rendelkeznek;

b)

vállalják, hogy gyűjtik és megőrzik az 5. cikkben említett dokumentációt;

c)

olyan tárolási rendszerrel rendelkeznek, amely lehetővé teszi azon olívaolajok származásának ellenőrzését, amelyek esetében az (EU) 2022/2104 felhatalmazáson alapuló rendelet 8. cikkének (1) bekezdése értelmében kötelező a származási hely feltüntetése.

(3)   Ha élni kívánnak az (1) bekezdés biztosította lehetőséggel, a tagállamok az (EU) 2015/1535 európai parlamenti és tanácsi irányelvvel (6) összhangban értesítik a Bizottságot a vonatkozó rendelkezésekről.

7. cikk

Az olívaolajok jellemzőinek meghatározására szolgáló analitikai módszerek

Az olívaolajoknak az (EU) 2022/2104 felhatalmazáson alapuló rendelet I. mellékletében rögzített jellemzőit az e rendelet I. mellékletében előírt elemzési módszereknek megfelelően kell meghatározni.

8. cikk

Mintavétel a megfelelőségi ellenőrzésekhez

(1)   A megfelelőségi ellenőrzésekhez szükséges mintavételt a vizsgálati minták előkészítéséről szóló EN ISO 661 nemzetközi szabványnak és a mintavételről szóló EN ISO 5555 szabványnak megfelelően kell végezni. A csomagolt olívaolaj gyártási tételei esetében azonban a mintavételt a II. melléklettel összhangban kell elvégezni. Az ömlesztett olajok esetében, amelyekre nem alkalmazható az EN ISO 5555 szabvány szerinti mintavétel, a mintavétel a tagállam illetékes hatósága által adott utasítások szerint történik.

(2)   Az EN ISO 5555 szabvány és az EN ISO 661 szabvány 6. fejezetének sérelme nélkül a levett mintákat a lehető leggyorsabban sötét helyen, hőhatástól távol kell elhelyezni, és legkésőbb a mintavételt követő ötödik munkanapig be kell küldeni laboratóriumi elemzésre; eltérő esetben úgy kell tárolni a mintákat, hogy azok a laboratóriumba küldésük előtt a szállítás vagy a tárolás során ne sérüljenek vagy károsodjanak.

9. cikk

Az olívaolajok jellemzőinek ellenőrzése

(1)   A tagállamok ellenőrzik, hogy az olívaolajok megfelelnek-e az olívaolajoknak az (EU) 2022/2104 felhatalmazáson alapuló rendelet I. mellékletében meghatározott jellemzőinek:

a)

bármely sorrendben; vagy

b)

az e rendelet III. mellékletében szereplő folyamatábra szerinti sorrendet követve mindaddig, amíg a folyamatábrán szereplő valamely döntés meg nem születik.

(2)   Az (1) bekezdésben említett ellenőrzések céljából a savtartalom, a peroxidszám, a K232, a K268 vagy a K270, a ΔΚ, a zsírsav-etilészterek értéke, a viasztartalom, valamint az érzékszervi jellemzők meghatározására szolgáló elemzéseket, illetve adott esetben – ha a nemzeti törvények előírják – a másodvizsgálatokat csomagolt olívaolaj esetében a minőségmegőrzési idő lejárta előtt kell elvégezni. Az ömlesztett olajok mintavételezése esetében az említett elemzéseket legkésőbb a mintavételt követő hat hónapon belül kell elvégezni.

(3)   Az olívaolajoknak az (EU) 2022/2104 felhatalmazáson alapuló rendelet I. mellékletében meghatározott egyéb jellemzőinek ellenőrzése nem kötött határidőhöz.

(4)   Csomagolt olívaolaj esetében –, kivéve, ha a mintavétel kevesebb mint két hónappal a minőségmegőrzési idő lejárta előtt történik – amennyiben az elemzések eredményei nem felelnek meg a bejelentett kategóriájú olívaolaj jellemzőinek, a mintát szolgáltató gazdasági szereplőt legkésőbb egy hónappal minőségmegőrzési idő lejárta előtt értesíteni kell.

(5)   Az olívaolaj jellemzőinek az e rendelet I. mellékletében meghatározott módszerekkel történő meghatározása céljából az elemzések eredményeit közvetlenül össze kell hasonlítani az (EU) 2022/2104 felhatalmazáson alapuló rendelet I. mellékletében meghatározott határértékekkel, amelyek figyelembe veszik az alkalmazott analitikai módszerek megismételhetőségét és reprodukálhatóságát.

(6)   E cikk szabályait minden egyes, a II. melléklettel összhangban vett elsődleges mintára alkalmazni kell.

10. cikk

Kóstolóbizottságok

(1)   A megfelelőségi ellenőrzések céljából a tagállamok által a területükön jóváhagyott kóstolóbizottságok értékelik a szűz olívaolajoknak az (EU) 2022/2104 felhatalmazáson alapuló rendelet I. mellékletében meghatározott érzékszervi jellemzőit, és beszámolnak ezekről a jellemzőkről és a kategóriáról.

(2)   A kóstolóbizottságok jóváhagyásának feltételeit a tagállamok határozzák meg, és biztosítják, hogy:

a)

teljesüljenek az I. melléklet 5. pontjában említett, a szűz olívaolaj érzékszervi jellemzőinek meghatározására szolgáló módszer követelményei;

b)

a kóstolóbizottság vezetője a tagállam által e célból elismert képzésben részesüljön;

c)

a jóváhagyás meghosszabbítása attól függjön, hogy a kóstolóbizottság milyen teljesítményt nyújt a tagállam által végzett éves felülvizsgálata során.

(3)   A tagállamok az (EU) 2017/1183 felhatalmazáson alapuló rendeletnek megfelelően értesítik a Bizottságot a területükön jóváhagyott kóstolóbizottságok jegyzékéről, és haladéktalanul tájékoztatják a Bizottságot a jegyzék bármilyen változásáról.

(4)   Ha egy tagállam területén egyetlen kóstolóbizottság sem felel meg a (2) bekezdésben említett jóváhagyási feltételeknek, a tagállam egy másik tagállamban jóváhagyott kóstolóbizottságot kér fel.

11. cikk

Az olívaolajok érzékszervi jellemzőinek ellenőrzése

(1)   A szűz olívaolajoknak az (EU) 2022/2104 felhatalmazáson alapuló rendelet I. mellékletében meghatározott érzékszervi jellemzőit a bejelentett kategóriának megfelelőnek kell tekinteni, ha a tagállam által jóváhagyott kóstolóbizottság megerősíti a kategóriát.

(2)   Ha a kóstolóbizottság az érzékszervi jellemzők tekintetében nem erősíti meg a bejelentett kategóriát, az ellenőrzés alá vont gazdasági szereplő kérésére az illetékes hatóságoknak haladéktalanul két másodértékelést kell végezniük más jóváhagyott kóstolóbizottságok bevonásával. A kóstolóbizottságok közül legalább az egyiket az a tagállam hagyja jóvá, amelyben az olívaolajat előállították. Az érintett jellemzők akkor tekintendők a bejelentett jellemzőknek megfelelőnek, ha mindkét másodértékelés megerősíti a bejelentett kategóriát. Ha nem ez a helyzet, a másodértékelések során megállapított hibák típusától függetlenül a bejelentett kategóriát a jellemzőknek nem megfelelőnek kell nyilvánítani, és a másodértékelések költségei az ellenőrzés alá vont gazdasági szereplőt terhelik.

(3)   Ha az olajat az Unión kívül állítják elő, a két másodelemzést a megfelelés hiányát eredetileg megállapító kóstolóbizottságtól eltérő két kóstolóbizottsággal kell elvégezni.

(4)   A másodértékelések során a kóstolóbizottságok két külön kóstolás alkalmával értékelik az olívaolajat. A másodértékelés alá vont olívaolaj két kóstolásán kapott eredményeknek statisztikailag homogénnek kell lenniük. Ellenkező esetben a minta vizsgálatát még kétszer el kell végezni. A másodértékelés alá vont olívaolaj érzékszervi jellemzőinek bejelentett értékeit az e jellemzőkre a két statisztikailag homogén kóstolás során kapott értékek átlagaként kell kiszámítani.

12. cikk

Az olajpogácsa és a más maradék olajtartalma

(1)   Az olívaolaj kinyerésekor keletkező olajpogácsa és más maradék (KN-kód: 2306 90 11 és 2306 90 19) olajtartalmának meghatározása a IV. mellékletben szabályozott módszerrel történik.

(2)   Az (1) bekezdésben említett olajtartalmat az olaj súlyának a szárazanyag súly százalékos arányában fejezik ki.

13. cikk

Szankciók

(1)   Ha megállapítást nyer, hogy az (EU) 2022/2104 felhatalmazáson alapuló rendeletben meghatározott forgalmazási előírásokat nem tartják be, a tagállamok hatékony, arányos és visszatartó erejű szankciókat alkalmaznak, amelyeket a feltárt szabálytalanság súlyosságának figyelembevételével kell meghatározni.

(2)   A tagállamok az (EU) 2017/1183 felhatalmazáson alapuló rendelettel összhangban minden év május 31-ig értesítik a Bizottságot az e célból hozott intézkedésekről, és haladéktalanul értesítik a Bizottságot ezen intézkedések bármilyen módosításáról.

14. cikk

Jelentéstétel

A tagállamok az (EU) 2017/1183 felhatalmazáson alapuló rendelettel összhangban minden év május 31-ig jelentést nyújtanak be a Bizottsághoz az e rendeletnek az előző naptári év során történő végrehajtásáról. A jelentésnek mindenképpen tartalmaznia kell az olívaolajokon végzett megfelelőségi ellenőrzések eredményeit, az e rendelet V. mellékletben szereplő formanyomtatvány szerint.

15. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2022. július 29-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)  HL L 347., 2013.12.20., 671. o.

(2)  A Tanács 1234/2007/EK rendelete (2007. október 22.) a mezőgazdasági piacok közös szervezésének létrehozásáról, valamint egyes mezőgazdasági termékekre vonatkozó egyedi rendelkezésekről („az egységes közös piacszervezésről szóló rendelet”) (HL L 299., 2007.11.16., 1. o.).

(3)  A Bizottság (EU) 2022/2104 felhatalmazáson alapuló rendelete (2022. július 29.) a 2568/91/EGK bizottsági rendelet és a 29/2012/EU bizottsági végrehajtási rendelet hatályon kívül helyezéséről (lásd e Hivatalos Lap 1. oldalát).

(4)  A Bizottság (EU) 2017/1183 felhatalmazáson alapuló rendelete (2017. április 20.) az 1307/2013/EU és az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az információk és dokumentumok Bizottsághoz való eljuttatása tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 171., 2017.7.4., 100. o.).

(5)  A Bizottság (EU) 2019/1715 végrehajtási rendelete (2019. szeptember 30.) a hatósági ellenőrzések információkezelési rendszerének és a rendszer elemeinek működésére vonatkozó szabályok megállapításáról (a hatósági ellenőrzések információkezelési rendszeréről szóló rendelet) (HL L 261., 2019.10.14., 37. o.).

(6)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/1535 irányelve (2015. szeptember 9.) a műszaki szabályokkal és az információs társadalom szolgáltatásaira vonatkozó szabályokkal kapcsolatos információszolgáltatási eljárás megállapításáról (HL L 241., 2015.9.17., 1. o.).


I. MELLÉKLET

Az olívaolajok jellemzőinek meghatározására szolgáló analitikai módszerek

 

Az olívaolajok jellemzői

Alkalmazandó IOC-módszer

1.

Savtartalom

COI/T.20/Doc. No 34 (A szabad zsírsavak meghatározása hideg injektálásos módszerrel)

2.

Peroxidszám

COI/T.20/Doc. No 35 (A peroxidszám meghatározása)

3.

2-gliceril-monopalmitát

COI/T.20/Doc. No 23 (A 2-gliceril-monopalmitát százalékos arányának meghatározása)

4.

K232, K268 vagy K270, ΔΚ

COI/T.20/Doc. No 19 (Spektrofotometriás vizsgálat ultraibolya fényben)

5.

Érzékszervi jellemzők

COI/T.20/Doc. No 15 (Az olívaolaj érzékszervi vizsgálata – a szűz olívaolaj organoleptikus értékelésére szolgáló módszer) – a 4.4. és a 10.4. pont kivételével

6.

Zsírsavösszetétel, beleértve a transz-izomereket is

COI/T.20/Doc. No 33 (Zsírsav-metilészterek meghatározása gázkromatográfiával)

7.

Zsírsav-etil-észterek, viaszok

COI/T.20/Doc. No 28 (A viasz-, valamint a zsírsav-metilészter- és a zsírsav-etilészter-tartalom meghatározása kapilláris gázkromatográfiával)

8.

Összes szterin, szterinösszetétel, eritrodiol, uvaol és alifás alkoholok

COI/T.20/Doc. No 26. (A szterinek, triterpén-dialkoholok és alifás alkoholok összetételének és tartalmának meghatározása kapilláris gázkromatográfiával)

9.

Sztigmasztadiének

COI/T-20/Doc. No 11 (A növényi olajok sztigmasztadién-tartalmának meghatározása)

10.

ΔΕCN42

COI/T.20/Doc. No 20 (Az ECN-42-es triacil-glicerinek tényleges és elméleti mennyisége közötti különbség meghatározása)


II. MELLÉKLET

CSOMAGOKBAN SZÁLLÍTOTT OLÍVAOLAJBÓL TÖRTÉNŐ MINTAVÉTEL

Ez a mintavételi módszer a csomagolt olívaolaj gyártási tételekre alkalmazandó. A mintavételi módszer annak függvényében változik, hogy a csomag meghaladja-e az 5 litert, vagy sem.

E melléklet alkalmazásában:

a)

„csomag”: az a tárolóedény, amely közvetlenül érintkezik az olívaolajjal;

b)

„gyártási tétel”: olyan csomagkészlet, amelyet olyan körülmények között állítottak elő, dolgoztak fel és csomagoltak, hogy az egyes csomagokban található olívaolaj az összes analitikai jellemző tekintetében homogénnek mondható. Az egyes gyártási tételek azonosítását a 2011/91/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek (1) megfelelően kell elvégezni;

c)

„egyedi minta”: egy legfeljebb 5 literes csomagban található vagy 5 liternél nagyobb csomagból kinyert olívaolaj mennyisége, amennyiben a csomagokat a gyártási tételből véletlenszerűen választják ki.

1.   AZ ELSŐDLEGES MINTA TARTALMA

1.1.   Elsődleges minták a legfeljebb 5 literes csomagok esetében

A legfeljebb 5 literes csomagok esetében az elsődleges mintát az 1. táblázat szerint kell összeállítani.

1. táblázat

Az elsődleges minta minimális méretét a következők szerint kell megállapítani:

Amennyiben a csomagolás űrtartalma

Az elsődleges minta az alábbi számú közvetlen csomagból származó olívaolajat tartalmaz

a)

legalább 750 ml

a)

1 csomag;

b)

kevesebb mint 750 ml

b)

a legalább 750 ml össztérfogatú csomagok minimális száma

A különböző értékelések és elemzések elvégzése előtt az elsődleges minta tartalmát homogenizálni kell.

1.2.   Elsődleges minták az 5 litert meghaladó csomagok esetében

Az 5 litert meghaladó csomagok esetében az elsődleges mintát a 2. táblázatban meghatározott minimális számú csomagból kinyert összes egyedi mintából kell összeállítani. A csomagokat véletlenszerűen kell kiválasztani a gyártási tételből. Összeállítását követően az elsődleges mintának elegendő mennyiségűnek kell lennie ahhoz, hogy fel lehessen osztani több mintavételi elemre.

2. táblázat

A véletlenszerűen kiválasztandó csomagok minimális száma

A gyártási tételt alkotó csomagok száma

A kiválasztandó csomagok minimális száma

max. 10

1

11 és 150 között

2

151 és 500 között

3

501 és 1 500 között

4

1 501 és 2 500 között

5

> 2 500 csomag: 1 000 csomagonként

1 további csomag

Az egyes csomagok tartalmának homogenizálása után az egyedi mintát ki kell nyerni, majd a keverés általi homogenizáláshoz egy közös tárolóedénybe kell önteni úgy, hogy a lehető leginkább védve legyen a levegőtől.

Az elsődleges minta tartalmát egy sorozat legkevesebb 1 liter űrtartalmú csomagba kell önteni, ezek mindegyike az elsődleges minta egy-egy egységét képezi. Minden egyes csomagegységet úgy kell feltölteni, hogy a tetején a lehető legkisebb legyen a levegőréteg, majd megfelelően le kell zárni és biztosítani, hogy a termék manipulációbiztos legyen. Ezeket a csomagegységet a megfelelő azonosítás érdekében fel kell címkézni.

2.   AZ ELSŐDLEGES MINTÁK SZÁMÁNAK NÖVELÉSE

2.1.

Az elsődleges minták száma a tagállamok egyedi igényeinek megfelelően növelhető (például ha az érzékszervi vizsgálatot nem ugyanaz a laboratórium végzi, mint a kémiai vizsgálatot, másodelemzést stb.).

2.2.

Az illetékes hatóság a következő táblázatnak megfelelően növelheti az elsődleges minták számát:

3. táblázat

Az elsődleges minták számát a gyártási tétel mérete határozza meg

Gyártási tétel mérete (literben)

Elsődleges minták száma

Kevesebb mint 7 500

2

7 500 – kevesebb mint 25 000

3

25 000 – kevesebb mint 75 000

4

75 000 – kevesebb mint 125 000

5

Legalább 125 000

6  + 1  minden további 50 000  liter után

2.3.

Minden egyes elsődleges mintát az 1.1. és az 1.2. pontban ismertetett eljárásoknak megfelelően kell vételezni.

2.4.

Az egyedi mintákat alkotó csomagok véletlenszerű kiválasztásakor két elsődleges minta esetében egymás melletti csomagokat kell kiválasztani. Minden egyes véletlenszerűen kiválasztott csomag elhelyezését fel kell jegyezni, és egyértelmű azonosítóval kell ellátni.

3.   ELEMZÉSEK ÉS EREDMÉNYEK

3.1.

Ha az elsődleges minta elemzésének minden eredménye megfelel az olívaolaj bejelentett kategóriája szerinti jellemzőknek, az egész gyártási tételt megfelelőnek kell nyilvánítani.

3.2.

Ha az elemzések eredményeinek egyike legalább egy elsődleges minta esetében nem felel meg az olívaolaj bejelentett kategóriája szerinti jellemzőknek, a teljes mintázott gyártási tételt nem megfelelőnek kell nyilvánítani.

(1)  Az Európai Parlament és a Tanács 2011/91/EU irányelve (2011. december 13.) azon árutételt azonosító jelzésekről és jelölésekről, amelyekhez az adott élelmiszer tartozik (HL L 334., 2011.12.16., 1. o.).


III. MELLÉKLET

FOLYAMATÁBRA ANNAK ELLENŐRZÉSÉRE, HOGY AZ OLÍVAOLAJ-MINTA MEGFELEL-E A BEJELENTETT KATEGÓRIÁNAK

Áttekintő táblázat

Image 1

1. táblázat

Extraszűz olívaolaj – Minőségi kritériumok

Image 2

2. táblázat

Szűz olívaolaj – Minőségi kritériumok

Image 3

3. táblázat

Extraszűz olívaolaj és szűz olívaolaj – Tisztasági kritériumok

Image 4

4. táblázat

Lampante olívaolaj – Tisztasági kritériumok

Image 5

5. táblázat

Finomított olívaolaj – Minőségi kritériumok

Image 6

6. táblázat

Olívaolaj (finomított olívaolajból és szűz olívaolajból) – Minőségi kritériumok

Image 7

7. táblázat

Finomított olívaolaj, valamint finomított olívaolajból és szűz olívaolajból álló olívaolaj – Tisztasági kritériumok

Image 8

8. táblázat

Nyers olívapogácsa-olaj – Tisztasági kritériumok

Image 9

9. táblázat

Finomított olívapogácsa-olaj – Minőségi kritériumok

Image 10

10. táblázat

Olívapogácsa-olaj – Minőségi kritériumok

Image 11

11. táblázat

Finomított olívapogácsa-olaj és olívapogácsa-olaj – Tisztasági kritériumok

Image 12


IV. MELLÉKLET

Az olajpogácsa és a maradék olajtartalmának mérésére szolgáló módszer

1.   ANYAGOK

1.1.   Berendezés

megfelelő extrakciós berendezés, 200–250 ml térfogatú gömbölyű fenekű lombikkal felszerelve,

elektromos fűtésű fürdő (például homokfürdő, vízfürdő) vagy főzőlap,

analitikai mérleg,

maximum 80 °C-ig szabályozható kemence,

103 ± 2 °C pontossággal szabályozható termosztáttal felszerelt elektromos fűtésű kemence, amely levegőárammal átjárható vagy csökkentett nyomáson üzemeltethető,

mechanikai őrlő, amely könnyen tisztítható és lehetővé teszi az olívamaradék hőmérséklet-emelkedés nélküli, illetve nedvességtartalmuk, illóanyag-tartalmuk vagy a hexánnal kivonható anyagtartalmuk érzékelhető változása nélküli zúzását,

extraháló hüvely és pamutvatta vagy szűrőpapír, amelyekről a hexánnal kivonható anyagokat előzőleg már eltávolították,

exszikkátor;

1 mm átmérőjű nyílásokkal rendelkező szita,

előzőleg kiszárított apró habkődarabok.

1.2.   Reagens

Műszaki fokozatú közönséges hexán, amely elpárolgását követően kevesebb mint 0,002 g/100 ml maradékot hagy.

2.   ELJÁRÁS

2.1.   A vizsgálati minta előkészítése

A minta megőrlésére szükség esetén használja az előzőleg megfelelően megtisztított mechanikus őrlőt, hogy olyan méretű részecskéket kapjon, amelyek maradék nélkül átjutnak a szitán.

Az őrlő tisztítására használja fel a minta megközelítőleg huszadrészét, ezt az őrleményt öntse ki, őrölje meg a fennmaradó mennyiséget, keverje össze óvatosan, majd késedelem nélkül elemezze.

2.2.   Vizsgált mennyiség

Közvetlenül az őrlés befejezését követően a vizsgálathoz mérjen meg a mintából megközelítőleg 10 g mennyiséget 0,01 g pontossággal.

2.3.   Az extraháló hüvely előkészítése

Tegye a vizsgált mennyiséget a hüvelybe és pamutvattával dugózza le. Amennyiben szűrőpapírt használ, csomagolja bele a vizsgált mennyiséget.

2.4.   Előszárítás

Amennyiben az olívamaradék nagyon nedves (azaz a nedvességtartalma és az illóanyagtartalma meghaladja a 10 %-ot), helyezze a betöltött hüvelyt (vagy szűrőpapírt) megfelelő időre egy legfeljebb 80 °C hőmérsékletre felfűtött kemencébe és végezzen előzetes szárítást, hogy a nedvességtartalmat és az illóanyag-tartalmat 10 % alá csökkentse.

2.5.   A gömbölyű fenekű lombik előkészítése

Mérje meg a korábban egy 103 ± 2 °C hőmérsékletű kemencében kiszárított és exszikkátorban legalább 1 órán keresztül hűtött, 1–2 darab habkövet tartalmazó lombikot 1 mg pontossággal.

2.6.   Első extrahálás

Helyezze be a vizsgált mennyiséget tartalmazó hüvelyt (vagy szűrőpapírt) az extraháló berendezésbe. Öntse a lombikba a szükséges mennyiségű hexánt. Illessze a lombikot az extraháló berendezésbe, és helyezze ezt az összeállítást az elektromos fűtésű fürdőre. Állítsa be úgy a fűtési sebességet, hogy a visszaáramlás sebessége másodpercenként legalább 3 csepp legyen (mérsékelt, nem heves forrás). Négyórás extrahálást követően hagyja lehűlni. Vegye ki a hüvelyt az extraháló berendezésből és helyezze levegőáramba, hogy kihajtsa a beleivódott oldószert.

2.7.   Második extrahálás

Öntse a hüvely tartalmát a mikroőrlőbe és őrölje meg a lehető legfinomabbra. Öntse vissza a megőrölt keveréket veszteség nélkül a hüvelybe és helyezze vissza az extraháló berendezésbe.

Ugyanannak a kezdeti kivonatot tartalmazó gömbölyű fenekű lombiknak a segítségével folytassa az extrahálást további két órán keresztül.

Az extrakciós lombikban így kapott oldatnak tisztának kell lennie. Amennyiben mégse, szűrje át szűrőpapíron, és mossa át néhányszor az eredeti lombikot és a szűrőpapírt hexánnal. A szűrletet és a mosáshoz használt hexánt gyűjtse egy másik gömbölyű fenekű lombikba, amelyet előzőleg kiszárított és 1 mg pontossággal megmért.

2.8.   Az oldószer eltávolítása és a kivonat mérése

Az oldószer nagyobbik részét desztillálással távolítsa el elektromos fűtésű fürdőn. Az oldószer többi részét a lombik 103 ± 2 °C hőmérsékletű kemencében történő 20 perces hevítésével távolítsa el. Az oldószer eltávolítását rendszeres légbefúvással vagy lehetőleg inertgáz-befúvással, illetve a nyomás csökkentésével segítse.

Hagyja a lombikot az exszikkátorban legalább egy órán keresztül lehűlni, majd mérje meg 1 mg pontossággal.

Melegítse ismét 10 percen keresztül a fenti módszerrel és hűtse le az exszikkátorban, majd mérje meg újra.

A két mérés közötti különbség nem haladhatja meg a 10 mg-ot. Amennyiben meghaladja, végezzen 10 perces melegítéseket és hűtéseket mindaddig, amíg az eltérés 10 mg vagy kevesebb. Jegyezze fel a lombik utoljára mért tömegét.

Végezzen ismételt meghatározást a vizsgálati mintán.

3.   MÉRÉSI EREDMÉNYEK

3.1.   A számítás módszere és képlete

a)

A kivonat a kapott termék tömegszázalékában kifejezve:

Formula

ahol:

S

=

a kivonat a kapott termék tömegszázalékában kifejezve,

m0

=

a vizsgált mennyiség tömege, grammban kifejezve,

m1

=

a kivonat tömege a szárítást követően, grammban kifejezve.

Amennyiben a megismételhetőség feltétele teljesül, a két mérés számtani középértékét tekintse eredménynek.

Az eredményeket egy tizedesjegy pontossággal adja meg.

b)

A kivonat olajtartalma szárazanyagtartalomban kifejezve, a következő képlet segítségével:

Formula

ahol:

S

=

a kivonat a kapott termék tömegszázalékában kifejezve (lásd az a) pontot),

U

=

annak nedvesség- és illóanyag-tartalma.

3.2.   Ismételhetőség

Az azonos elemző által egyidejűleg vagy gyors egymásutánban végzett két meghatározás során nyert értékek közötti különbség nem haladhatja meg a 0,2 g hexán kivonat/100 g mintaértéket.

Amennyiben ez a feltétel nem teljesül, ismételje meg az elemzést két újabb vizsgálati anyagon. Amennyiben a különbség ebben az esetben is meghaladja a 0,2 g-ot, akkor a négy meghatározás számtani középértékét tekintse eredménynek.


V. MELLÉKLET

Űrlap a 14. cikkben említett megfelelőségi ellenőrzések eredmények bejelentéséhez, az (EU) 2017/1183 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletnek megfelelően

 

Címkézés

Kémiai paraméterek

Érzékszervi jellemzők  (4)

Végkövetkeztetések

Minta

Kategória

Származási ország

Az ellenőrzés helyszíne  (1)

Hivatalos név

Származási hely

Tárolási feltételek

Hibás információ

Olvashatóság

M/NM  (3)

Határértékeken kívül eső paraméterek

I/N

Ha igen, melyek ezek?  (2)

M/NM  (3)

Hibamedián

Gyümölcsösségi medián

M/NM  (3)

Szükséges intézkedés

Szankció

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


(1)  Belső piac (sajtoló, palackozók, kiskereskedelmi fázis), export, import.

(2)  Az (EU) 2022/2104 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet I. mellékletben felsorolt olívaolaj-jellemzők mindegyikéhez tartozik egy kód.

(3)  Megfelelő/nem megfelelő.

(4)  Csak az 1308/2013/EU rendelet VII. melléklete VIII. részének 1. pontja szerinti szűz olívaolajok esetében kötelező.


Top