EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022D1223

A Tanács (EU) 2022/1223 határozata (2022. július 12.) a 10. és 11. Európai Fejlesztési Alap keretén belüli projektekből visszavont pénzeszközöknek az afrikai, karibi és csendes-óceáni államokban (AKCS-államokban) Oroszország Ukrajna elleni agresszív háborújának következtében kialakult élelmezésbiztonsági válság és gazdasági sokk kezelésére irányuló intézkedések finanszírozásának céljára történő kiosztásáról

ST/10762/2022/INIT

HL L 188., 2022.7.15, p. 147–149 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2022/1223/oj

2022.7.15.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 188/147


A TANÁCS (EU) 2022/1223 HATÁROZATA

(2022. július 12.)

a 10. és 11. Európai Fejlesztési Alap keretén belüli projektekből visszavont pénzeszközöknek az afrikai, karibi és csendes-óceáni államokban (AKCS-államokban) Oroszország Ukrajna elleni agresszív háborújának következtében kialakult élelmezésbiztonsági válság és gazdasági sokk kezelésére irányuló intézkedések finanszírozásának céljára történő kiosztásáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a tagállamok kormányainak a Tanács keretében ülésező képviselői között az AKCS–EK partnerségi megállapodással összhangban a 2008–2013 közötti időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret értelmében nyújtandó közösségi támogatás finanszírozásáról és az EK-Szerződés negyedik részének hatálya alá tartozó tengerentúli országok és területek számára nyújtandó pénzügyi támogatás elosztásáról szóló belső megállapodásra (1) (a továbbiakban: a 10. EFA-ra vonatkozó belső megállapodás) és különösen annak 1. cikke (5) bekezdésére,

tekintettel az Európai Unió tagállamai kormányainak a Tanács keretében ülésező képviselői között az AKCS–EU partnerségi megállapodással összhangban a 2014–2020 közötti időtartamra szóló többéves pénzügyi keret értelmében nyújtandó európai uniós támogatás finanszírozásáról, valamint az Európai Unió működéséről szóló szerződés negyedik részének hatálya alá tartozó tengerentúli országok és területek számára nyújtandó pénzügyi támogatás elosztásáról szóló belső megállapodásra (2) (a továbbiakban: a 11. EFA-ra vonatkozó belső megállapodás) és különösen annak 1. cikke (4) és (5) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)

Oroszország Ukrajna elleni agresszív háborúja következtében a világ élelmezésbiztonsági helyzete gyorsan romlik, és sok érintett ország a legkevésbé fejlett vagy az alacsony jövedelmű, élelmiszerhiánnyal küzdő országok közé tartozik.

(2)

Az (EU) 2021/947 európai parlamenti és tanácsi rendelet által létrehozott Szomszédsági, Fejlesztési és Nemzetközi Együttműködési Eszköz – Globális Európa (3) földrajzi pillérének keretében 3 milliárd EUR már előirányzásra került. Ebből az összegből 2,3 milliárd EUR-t különítettek el az afrikai, karibi és csendes-óceáni (AKCS) országokban a 2021 és 2024 közötti mezőgazdasági, táplálkozási, vízellátási és higiéniai intézkedések finanszírozására. Tekintettel a szükségletek mértékére és a várható következményekre, további eszközöket kell mozgósítani a leginkább érintett partnerországok támogatására.

(3)

Az Unió csaknem teljesen végrehajtotta a humanitárius segítségnyújtásra szánt eredeti költségvetést, amelyet az Oroszország Ukrajna elleni agresszív háborújának kezdete előtt azonosított, AKCS-országokbeli élelmezésbiztonsági és kapcsolódó szükségletek fedezésére fordítanak. Tekintettel az AKCS-országok rendkívül súlyos élelmezésbiztonsági helyzetére, az említett pénzeszközöket megfelelő forrásokkal kell kiegészíteni, hogy reagálni lehessen a humanitárius szükségletek további súlyosbodására, és a válsághelyzettől a stabil fejlesztési feltételek visszaállásáig biztosítani lehessen az együttműködés folyamatosságát.

(4)

Az Európai Tanács a 2022. március 24–25-i következtetéseiben felkérte a Bizottságot, hogy kezelje kiemelten a globális élelmezésbiztonsággal és az élelmiszerek globális megfizethetőségével kapcsolatos munkát, különösen Ukrajnában, valamint a legkiszolgáltatottabb és e tekintetben leginkább kitett harmadik országokban az élelmezésbiztonság és mezőgazdaság támogatása révén.

(5)

Az Európai Tanács a 2022. május 30–31-i következtetéseiben felkérte a Bizottságot, hogy tárja fel annak lehetőségét, hogy az Európai Fejlesztési Alapból (EFA) származó tartalékok mozgósításra kerüljenek a leginkább érintett partnerországok támogatása érdekében.

(6)

A Tanács a 2022. június 20-i következtetéseiben támogatta az „Európa együtt” megközelítés keretében az élelmiszer-ellátás globális szintű bizonytalanságára adandó válaszintézkedéseket, és felkérte a Bizottságot, az Európai Külügyi Szolgálatot (EKSZ) és a tagállamokat, hogy a pénzügyi támogatásukat elsősorban a következőkre fordítsák: a globális élelmezésbiztonság, így például az azonnali humanitárius szükségletek kezelése – szükség esetén az élelmiszer-importáló országok részére biztosított pénzügyi és technikai segítségnyújtást is beleértve –, a közép- és hosszú távú fenntartható élelmiszerrendszerek, valamint a reziliencia erősítését célzó helyi termelés fokozása, továbbá tárják fel az összes rendelkezésre álló finanszírozási forrást, többek között mozgósítsák az EFA-ból származó tartalékokat.

(7)

A Tanács hangsúlyozta továbbá annak fontosságát, hogy az Unió a hatékony multilateralizmuson alapuló gyors és átfogó válaszintézkedések révén határozott szolidaritást tanúsítson, egyrészről építve „Az élelmezésbiztonság biztosítása és az élelmiszerrendszerek rezilienciájának megerősítése” című, 2022. március 23-i bizottsági közleményre, valamint az élelmezési és mezőgazdasági rezilienciára irányuló kezdeményezés (FARM) három pillérére – kereskedelem, szolidaritás és termelés –, ahogyan azt az Európai Tanács üdvözölte, másrészről teljes mértékben összehangolva az Egyesült Nemzetek Szervezete globális válságreagálási csoportjával és más vonatkozó nemzetközi kezdeményezésekkel, mindenekelőtt a G7-ek által kezdeményezett, az élelmezésbiztonsággal foglalkozó globális szövetséggel.

(8)

mivel e források komoly hatást fejtenek ki a különböző AKCS országokban, a 10. és 11. EFA keretén belüli projektekből visszavont pénzeszközök kivételes mozgósítása lehetővé teheti az Unió és tagállamai számára, hogy fokozzák a válsághelyzetre való reagálásukat, különös figyelmet fordítva a leginkább sérülékeny helyzetű és a válságnak leginkább kitett AKCS országokra.

(9)

Az említett pénzeszközöknek olyan intézkedések finanszírozására kell szolgálniuk, amelyek célja az élelmiszer-termelésnek és az élelmiszerrendszerek rezilienciájának a támogatása, humanitárius segítségnyújtás, valamint makrogazdasági támogatás nyújtása a makrogazdasági stabilitás biztosítása, a költségvetési mozgástér bővítésének elősegítése és a nemzetközi tartalékok növelése érdekében, különösen multilaterális testületeken keresztül. A pénzeszközöknek magukban kell foglalniuk a 11. EFA-ra vonatkozó belső megállapodás 6. cikkében említett támogatási kiadásokat is.

(10)

A Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának az Európai Unióból és az Európai Atomenergia-közösségből történő kilépéséről szóló megállapodás (4) 153. cikke értelmében az említett pénzeszközöknek az Egyesült Királyságra eső részét nem használják fel újra.

(11)

mivel a 11. EFA-ra vonatkozó belső megállapodás 14. cikkének (3) bekezdése előírja, hogy e megállapodás annyi ideig marad hatályban, ami az AKCS–EU partnerségi megállapodás értelmében finanszírozott valamennyi művelet teljes mértékű végrehajtásához szükséges, ez úgy értelmezendő, hogy magában foglalja a 10. és 11. EFA-ból visszavont pénzeszközöknek az AKCS országokban Oroszország Ukrajna elleni agresszív háborújának következtében kialakult élelmezésbiztonsági válság és gazdasági sokk kezelésére irányuló intézkedések finanszírozásának céljára történő jelenlegi kivételes mozgósítását is.

(12)

A pénzeszközöket a 11. EFA-ra vonatkozó szabályokkal és eljárásokkal összhangban kell felhasználni, az (EU) 2015/322 (5) és a (EU) 2018/1877 (6) tanácsi rendeletben foglaltak szerint.

(13)

A 10. EFA azon újból felhasznált pénzeszközei, amelyeket a 11. EFA-ra vonatkozó belső megállapodás 1. cikke (3) bekezdésének megfelelően nem kötöttek le korábban vagy az említett megállapodás 1. cikke (4) bekezdésének megfelelően visszavontak, a 10. EFA forrásai maradnak a 10. EFA-ra vonatkozó belső megállapodás 1. cikke (2) bekezdése a) pontjának megfelelően.

(14)

A 11. EFA azon újból felhasznált pénzeszközei, amelyeket az (EU) 2018/1877 rendelet 24. cikke (5) bekezdésének megfelelően nem kötöttek le korábban vagy visszavontak, a 11. EFA forrásai maradnak a 11. EFA-ra vonatkozó belső megállapodás 1. cikke (2) bekezdése a) pontjának megfelelően,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

(1)   A 10. és 11. EFA keretén belüli projektekből visszavont pénzeszközökből legfeljebb 600 000 000 EUR összeget kivételes jelleggel az AKCS-államokban Oroszország Ukrajna elleni agresszív háborújának következtében kialakult élelmezésbiztonsági válság és gazdasági sokk kezelésére irányuló intézkedések finanszírozásának céljára kell kiosztani.

(2)   Az (1) bekezdésben említett pénzeszközöknek olyan intézkedéseket kellene finanszírozniuk, amelyek célja támogatás nyújtása a következők szerint:

legfeljebb 350 000 000 EUR élelmiszer-termelés és az élelmiszerrendszerek rezilienciája céljára,

legfeljebb 150 000 000 EUR humanitárius segítségnyújtás céljára, valamint

legfeljebb 100 000 000 EUR makrogazdasági támogatás céljára.

(3)   Az (1) bekezdésben említett összegből legfeljebb 488 000 000 EUR összeget a 10. EFA-ból, legfeljebb 112 000 000 EUR összeget pedig a 11. EFA-ból kell kiosztani. Ezekből a pénzeszközökből legfeljebb 18 000 000 EUR összeget a Bizottságnál felmerült támogatási kiadások fedezésére kell elkülöníteni.

(4)   Az (1) bekezdésben említett pénzeszközöket a 11. EFA-ra vonatkozó szabályokkal és eljárásokkal összhangban pénzügyi kötelezettségvállalásokra kell felhasználni, az (EU) 2015/322 és a (EU) 2018/1877 rendeletben foglaltak szerint.

2. cikk

Ez a határozat az elfogadását követő napon lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2022. július 12-én.

a Tanács részéről

az elnök

Z. STANJURA


(1)  HL L 247., 2006.9.9., 32. o.

(2)  HL L 210., 2013.8.6., 1. o.

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/947 rendelete (2021. június 9.) a Szomszédsági, Fejlesztési és Nemzetközi Együttműködési Eszköz (Globális Európa) létrehozásáról, a 466/2014/EU európai parlamenti és tanácsi határozat módosításáról és hatályon kívül helyezéséről, valamint az (EU) 2017/1601 európai parlamenti és tanácsi rendelet és a 480/2009/EK, Euratom tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 209., 2021.6.14., 1. o.).

(4)  HL L 29., 2020.1.31., 7. o.

(5)  A Tanács (EU) 2015/322 rendelete (2015. március 2.) a 11. Európai Fejlesztési Alap végrehajtásáról (HL L 58., 2015.3.3., 1. o.).

(6)  A Tanács (EU) 2018/1877 rendelete (2018. november 26.) a 11. Európai Fejlesztési Alapra alkalmazandó pénzügyi szabályzatról és az (EU) 2015/323 rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 307., 2018.12.3., 1. o.).


Top