Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021R2082

    A Bizottság (EU) 2021/2082 végrehajtási rendelete (2021. november 26-) a 376/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a közös európai kockázatbesorolási rendszer tekintetében történő végrehajtására vonatkozó szabályok megállapításáról (EGT-vonatkozású szöveg)

    C/2021/8476

    HL L 426., 2021.11.29, p. 32–40 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 29/11/2021

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2021/2082/oj

    2021.11.29.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 426/32


    A BIZOTTSÁG (EU) 2021/2082 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

    (2021. november 26-)

    a 376/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a közös európai kockázatbesorolási rendszer tekintetében történő végrehajtására vonatkozó szabályok megállapításáról

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel a polgári légi közlekedési események jelentéséről, elemzéséről és nyomon követéséről, valamint a 996/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról és a 2003/42/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv, valamint az 1321/2007/EK bizottsági rendelet és az 1330/2007/EK bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2014. április 3-i 376/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 7. cikke (7) bekezdésére,

    mivel:

    (1)

    A 376/2014/EU rendelettel összhangban a tagállamoknak és az Európai Unió Repülésbiztonsági Ügynökségének (a továbbiakban: Ügynökség) mechanizmust kell létrehozniuk a légi közlekedési események adatainak független gyűjtésére, értékelésére, feldolgozására, elemzésére és tárolására. A tagállamok illetékes hatóságainak az események adatai alapján eseményjelentéseket kell készíteniük, és azokat egy nemzeti adatbázisban kell tárolniuk. Az Ügynökségre ugyanilyen követelmény vonatkozik, tehát az események adatai alapján eseményjelentéseket kell készítenie, és azokat egy adatbázisban kell tárolnia.

    (2)

    A 376/2014/EU rendelet 9. cikkének (1) bekezdésével összhangban a tagállamok és az Ügynökség úgy működnek közre az információcserében, hogy az eseményjelentéseket tároló saját adatbázisaikban tárolt biztonsági vonatkozású információkhoz az európai központi adattáron keresztül hozzáférést biztosítanak.

    (3)

    A 376/2014/EU rendelet értelmében az eseményjelentéseknek tartalmazniuk kell a tagállamok illetékes hatóságai vagy az Ügynökség által felülvizsgálandó biztonsági kockázati besorolást, és a jelentéseket továbbítani kell az európai központi adattárnak. Annak biztosítása érdekében, hogy az európai központi adattárban szereplő összes eseménybejelentés minősítése harmonizált módon történjen, a tagállamok illetékes hatóságainak és az Ügynökségnek biztosítaniuk kell, hogy a jelentésekben szereplő minősítés az (EU) 2020/2034 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletben (2) meghatározott közös európai kockázatbesorolási rendszerrel (ERCS) összhangban kerüljön meghatározásra.

    (4)

    Az ERCS összehangolt és következetes végrehajtása érdekében szabályokat kell megállapítani az ERCS-nek az Ügynökség és a tagállamok általi végrehajtására vonatkozóan.

    (5)

    Amennyiben az eseményekről szóló jelentések az ERCS-től eltérő módszerek alkalmazásával meghatározott kockázati besorolást tartalmaznak, a tagállamok illetékes hatóságainak vagy az Ügynökségnek az érintett esemény kockázatát az (EU) 2020/2034 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletben meghatározott ERCS-nek megfelelően kell besorolnia.

    (6)

    Azokban az esetekben, amikor a tagállamok illetékes hatóságai vagy az Ügynökség úgy döntenek, hogy az (5) preambulumbekezdésben említett kockázati besorolások ERCS-besorolássá történő átalakítására konvertálási eljárást alkalmaznak, és amikor ezek a módszerek a 4x4-es ARMS-ERC mátrix vagy az RAT szerinti „teljes ATM”, a tagállamok illetékes hatóságainak vagy az Ügynökségnek az e rendeletben előírt automatikus konvertálási eljárást kell alkalmazniuk.

    (7)

    Amennyiben a mellékletben meghatározott automatikus konvertálási eljárás nem alkalmazható, a tagállamok illetékes hatóságai és az Ügynökség számára lehetővé kell tenni, hogy egyéb konvertálási eljárást alkalmazzanak, feltéve, hogy így egyenértékű ERCS-besorolás nyerhető.

    (8)

    Az ERCS hatékony alkalmazásának biztosításához folyamatos nyomon követésre és fejlesztésre van szükség. Részletes szabályokat kell megállapítani az ilyen nyomon követésre és fejlesztésre vonatkozóan, az Ügynökségnek pedig segítenie kell a Bizottságot a felülvizsgálatban és a nyomon követésben. Ezért a tagállamoknak rendszeresen és az előírt határidőkön belül jelentést kell tenniük az Ügynökségnek és a Bizottságnak az ERCS alkalmazásáról és annak értékeléséről.

    (9)

    A tagállamok illetékes hatóságainak és az Ügynökségnek fel kell készülniük az ERCS alkalmazására, különösen belső folyamataik kiigazítása és esetlegesen további források elkülönítése révén. A 376/2014/EU rendelet 24. cikkének (3) bekezdése azonban úgy rendelkezik, hogy az említett rendeletnek az ERCS tagállamok és az Ügynökség számára történő használatát előíró 7. cikkének (2) bekezdése akkor alkalmazandó, amikor az ERCS-t meghatározó és kidolgozó, felhatalmazáson alapuló jogi aktusok és végrehajtási jogi aktusok hatályba lépnek. Az ERCS-t meghatározó (EU) 2020/2034 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 2020. december 31-én már hatályba lépett. Ezért az ERCS használatára vonatkozó kötelezettség alkalmazhatósága nem halasztható e rendelet hatálybalépésének időpontján túlra. Ezenkívül az Ügynökség által az (EU) 2018/1139 európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) 72. cikkének (7) bekezdésével összhangban közzétett éves repülésbiztonsági beszámoló céljából elengedhetetlen, hogy az európai központi adattárba egy éves időszakon belül feltöltött eseményjelentések harmonizált módon legyenek besorolva. Az eseményeknek az ERCS-sel összhangban történő besorolására vonatkozó kötelezettséget e rendelet hatálybalépésének időpontjától kell alkalmazni. Ezért ennek a rendeletnek 2023. január 1-jén kell hatályba lépnie.

    (10)

    Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az (EU) 2018/1139 rendelet 127. cikkével létrehozott bizottság véleményével,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    Tárgy

    Ez a rendelet az (EU) 2020/2034 felhatalmazáson alapuló rendeletben meghatározott közös európai kockázatbesorolási rendszer (a továbbiakban: ERCS) végrehajtására vonatkozó szabályokat állapítja meg.

    2. cikk

    Fogalommeghatározások

    E rendelet alkalmazásában az (EU) 2020/2034 felhatalmazáson alapuló rendelet 2. cikkében megállapított fogalommeghatározások alkalmazandók.

    Emellett a következő fogalommeghatározásokat kell alkalmazni:

    1.

    „ARMS-ERC szerinti módszer”: a légi közlekedési kockázatkezelési megoldásokkal (ARMS) foglalkozó ágazati munkacsoport által a működési kockázatok értékelésére kidolgozott módszertan;

    2.

    „ATM”: az 549/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (4) 2. cikkének 10. pontja szerinti légiforgalmi szolgáltatások;

    3.

    „»légi ATM« súlyossági besorolás”: az RAT szerinti módszer azon része, amely az esemény légi műveletekkel kapcsolatos teljesítményét értékeli;

    4.

    „»földi ATM« súlyossági besorolás”: az RAT szerinti módszer azon része, amely az ATM-rendszer teljesítményét (eljárások, berendezések és személyi feltételek) értékeli;

    5.

    „»teljes ATM« súlyossági besorolás”: a „földi ATM” súlyossági besorolás és a „légi ATM” súlyossági besorolás összevonása egyetlen besorolásban;

    6.

    „RAT szerinti módszer”: az Eurocontrol által kidolgozott kockázatelemzési eszköz (RAT) módszertana, amely az ATM területén a biztonsággal kapcsolatos események osztályozására szolgál;

    7.

    „Eurocontrol”: az Európai Szervezet a Légi Közlekedés Biztonságáért, amelyet a légi közlekedés biztonságával kapcsolatos együttműködésre vonatkozó 1960. december 13-i nemzetközi egyezménnyel (5) hoztak létre.

    3. cikk

    A biztonsági kockázati besorolás felülvizsgálata, módosítása és jóváhagyása

    (1)   A tagállam illetékes hatósága vagy az Ügynökség az (EU) 2020/2034 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletben meghatározott ERCS-nek megfelelően felülvizsgálja és szükség esetén módosítja és jóváhagyja az érintett esemény eseményjelentésében szereplő biztonsági kockázati besorolást.

    (2)   Az (1) bekezdés sérelme nélkül, a tagállam illetékes hatósága vagy az Ügynökség a mellékletben meghatározott automatikus konvertálási eljárást alkalmazza a 4x4-es ARMS-ERC mátrix vagy az RAT „teljes ATM” módszerrel meghatározott biztonsági kockázati besorolás konvertálásakor. Az egyéb módszerekkel meghatározott biztonsági kockázati besorolások esetében a tagállam illetékes hatósága vagy az Ügynökség alkalmazhatja a melléklet 2. pontjában meghatározott manuális konvertálási eljárást vagy adott esetben egyéb konvertálási eljárást, feltéve, hogy így egyenértékű ERCS-besorolás nyerhető.

    4. cikk

    Az ERCS nyomon követése és fejlesztése

    (1)   2026. március 31-én, majd azt követően ötévente minden tagállam jelentést nyújt be a Bizottságnak és az Ügynökségnek az ERCS alkalmazásáról.

    (2)   Az Ügynökség felülvizsgálja a tagállamoktól az e cikk (1) bekezdésével összhangban kapott információkat, valamint az ERCS végrehajtásával kapcsolatban esetlegesen kapott egyéb információkat. Az Ügynökség által végzett felülvizsgálat figyelembe veheti a 376/2014/EU rendelet 14. cikkének (2) bekezdésében említett légiközlekedés-biztonsági elemzői hálózat és – amennyiben az Ügynökség felállított ilyeneket – a releváns szakértői csoportok szakértelmét.

    5. cikk

    A más kockázatbesorolási rendszerekkel való összhang nyomon követése

    (1)   Az Ügynökség rendszeresen felülvizsgálja a mellékletben meghatározott konvertálási eljárásokat annak biztosítására, hogy azok relevanciája folyamatos legyen. A felülvizsgálat figyelembe veheti a légiközlekedés-biztonsági elemzői hálózat és – amennyiben az Ügynökség felállított ilyeneket – a releváns szakértői csoportok szakértelmét.

    (2)   A tagállamok adott esetben értesítik a Bizottságot és az Ügynökséget az e rendelet mellékletének 2. pontjában meghatározott manuális konvertálási eljárás és az e rendelet 3. cikkének (2) bekezdésében említett egyéb konvertálási eljárások alkalmazásáról.

    6. cikk

    Hatálybalépés

    Ez a rendelet 2023. január 1-jén lép hatályba.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2021. november 26-án.

    a Bizottság részéről

    az elnök

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  HL L 122., 2014.4.24., 18. o.

    (2)  A Bizottság (EU) 2020/2034 felhatalmazáson alapuló rendelete (2020. október 6.) a 376/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a közös európai kockázatbesorolási rendszer tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 416., 2020.12.11., 1. o.).

    (3)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1139 rendelete (2018. július 4.) a polgári légi közlekedés területén alkalmazandó közös szabályokról és az Európai Unió Repülésbiztonsági Ügynökségének létrehozásáról és a 2111/2005/EK, az 1008/2008/EK, a 996/2010/EU, a 376/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet és a 2014/30/EU és a 2014/53/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv módosításáról, valamint az 552/2004/EK és a 216/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet és a 3922/91/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 212., 2018.8.22., 1. o.).

    (4)  Az Európai Parlament és a Tanács 549/2004/EK rendelete (2004. március 10.) az egységes európai égbolt létrehozására vonatkozó keret megállapításáról (keretrendelet) (HL L 96., 2004.3.31., 1. o.).

    (5)  Az 1981. február 12-i jegyzőkönyvvel módosított és az 1997. június 27-i jegyzőkönyvvel felülvizsgált egyezmény.


    MELLÉKLET

    A kockázatelemzési eszköz (RAT) és a légi közlekedési kockázatkezelési megoldások (ARMS) szerinti eseménykockázati besorolásnak (ERC) az európai kockázatbesorolási rendszer (ERCS) szerinti besorolásra történő konvertálásához használt eljárások

    Ez a melléklet meghatározza az RAT és az ARMS ERC szerinti besorolásnak az (EU) 2020/2034 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet mellékletének 2. lépésében meghatározott ERCS-besorolásra (1) történő konvertálásához alkalmazandó eljárásokat.

    Az alábbi konvertálási eljárások automatikusan vagy manuálisan konvertálják az RAT és/vagy ARMS-ERC szerinti besorolással egyenértékű ERCS-besorolást e rendelet 3. cikkével összhangban.

    1.   Automatikus konvertálás

    A kötelező konvertálási eljárás a következő két munkafolyamatból áll:

    1. munkafolyamat – az ERCS szerinti súlyossági besorolás automatikus konvertálása,

    2. munkafolyamat – az ERCS szerinti valószínűségi besorolás automatikus konvertálása.

    Az eljárásokról az 1. ábra nyújt áttekintést. A folyamat kezdőpontja a „Benyújtott eseményjelentés” mező, végpontja pedig az „Egyenértékű ERCS-besorolás” mező. Az 1. ábrán látható szaggatott vonal azt jelzi, hogy minden eljárás végeredményéhez csak egyetlen forrás szükséges.

    Image 1
    1. ábra Konvertálási eljárások

    1.1.    1. MUNKAFOLYAMAT – ERCS szerinti súlyossági besorolás

    a.   Az „eseménykategóriával” és a „tömegkategóriával” kapcsolatos információk

    Ha az eseményjelentés tartalmaz információkat az esemény „eseménykategóriájára” és a „tömegkategóriára” vonatkozóan, akkor ezek „a baleset lehetséges kimenetelének súlyossága” ERCS-besorolásra konvertálhatók. A következő lépés az 1. ábra „b” pontja.

    Ha az eseményjelentés nem tartalmaz információkat az „eseménykategóriáról” és/vagy a „tömegkategóriáról”, nem lehetséges automatikus konvertálás. Az e melléklet 2. pontjában leírt manuális konvertálás alkalmazása esetén a következő lépés az 1. és az 5. ábra „D” pontja.

    b.   Az „eseménykategória” és az ERCS szerinti fő kockázati terület (Key Risk Area, KRA) közötti konvertálás

    Ha az eseményjelentés „eseménykategóriája” közvetlenül megfeleltethető az (EU) 2020/2034 felhatalmazáson alapuló rendelet mellékletének 1.2. pontjában meghatározott fő kockázati területek egyikének, akkor a következő lépés az 1. ábra „c” pontja.

    Ha az eseményjelentés „eseménykategóriája” eltér a fő kockázati területektől, nincs automatikus konvertálás. Az e melléklet 2. pontjában leírt manuális konvertálás alkalmazása esetén a következő lépés az 1. és az 5. ábra „D” pontja.

    c.   „A baleset lehetséges kimenetelének súlyossága” ERCS-besorolás – automatikus konvertálás

    Ha az eseményjelentés tartalmaz információkat az „eseménykategóriára” és a „tömegkategóriára” vonatkozóan, akkor a súlyossági besorolás konvertálása „a baleset lehetséges kimenetelének súlyossága” ERCS-besorolásra automatikusan történik. Az eredményből („k” pont) adódik az első karakter, amely az esemény súlyosságának kiszámításával kapott alfabetikus értéknek felel meg (A-tól X-ig terjedő súlyossági besorolás).

    1.2.    2. MUNKAFOLYAMAT – ERCS szerinti valószínűségi besorolás

    e.   Az RAT alkalmazásával készült besorolást tartalmazó eseményjelentés

    Ha az eseményjelentés az RAT szerinti módszer (2) alkalmazásával készült besorolást tartalmaz:

    Az RAT szerinti „teljes ATM” súlyossági besorolást tartalmazó eseményjelentések automatikusan hozzárendelhetők az ERCS valószínűségi oszlopaihoz (lásd a 2. ábra „g” lépését).

    Azokat az eseményjelentéseket, amelyek az RAT szerinti „földi ATM” súlyossági (3) besorolást tartalmazzák csupán, manuálisan kell konvertálni ahhoz, hogy létrejöhessen az ERCS valószínűségi besorolás. Az e melléklet 2. pontjában leírt manuális konvertálás alkalmazása esetén a következő lépés az 5. ábra „L” pontja.

    Az „ATM-specifikus eseményként” minősített eseményekre vonatkozó jelentések esetében az RAT és az ERCS szerinti besorolások közötti konvertálás nem lehetséges.

    f.   Az RAT szerinti „teljes ATM” súlyossági besorolás

    Ha az eseményjelentés tartalmazza a „teljes ATM” súlyossági besorolást, a következő lépés az 1. ábra „g” pontja.

    g.   Az RAT szerinti „teljes ATM” értékből konvertált „a baleset lehetséges kimenetelének valószínűsége” ERCS-oszlop (csak az A, B, C, E értékekre vonatkozik)

    A „teljes ATM” súlyossági besorolást (A, B, C, E) tartalmazó eseményjelentések esetében a következőképpen történik automatikus konvertálás az ERCS valószínűségi kategóriákra:

    Image 2
    2. ábra Az RAT szerinti teljes ATM súlyossági besorolás konvertálása az ERCS valószínűségi besorolásra

    h.   Az ARMS-ERC szerinti módszer alkalmazásával osztályozott eseményjelentések

    Az ARMS-ERC szerinti módszer alkalmazásával készült besorolást tartalmazó eseményjelentések esetében a következő lépés az 1. ábra „i” pontja.

    Az ARMS-ERC szerinti módszer alkalmazásával készült besorolást nem tartalmazó eseményjelentések esetében a következő lépés az 5. ábra „M” pontja.

    i.   Standard 4x4-es ARMS-ERC mátrix

    Ha az eseményjelentés a besorolásra a 3. ábrán bemutatott 4x4-es ARMS-ERC mátrixot alkalmazza, akkor a következő lépés az 1. ábra „j” pontja.

    Image 3
    3. ábra Standard 4x4-es ARMS-ERC mátrix

    j.   „A baleset lehetséges kimenetelének valószínűsége” ERCS-besorolás – automatikus konvertálás

    Ha az eseményjelentés tartalmaz ARMS szerinti akadályhatékonysági értékelést, akkor „a baleset lehetséges kimenetelének valószínűsége” ERCS-besorolás meghatározásához a következő, ERCS-mátrixra történő automatikus konverziót kell alkalmazni:

    Image 4
    4. ábra Az ARMS-ERC konvertálása ERCS valószínűségi kategóriákra

    k.   Egyenértékű ERCS-besorolás

    „A baleset lehetséges kimenetelének súlyossága” és „a baleset lehetséges kimenetelének valószínűsége” ERCS-besorolásokat az ERCS-mátrix egyesíti annak érdekében, hogy létrejöjjön az (EU) 2020/2034 felhatalmazáson alapuló rendelet mellékletének 2. lépésében meghatározott egyenértékű ERCS-besorolás.

    2.   Manuális konvertálás

    A manuális konvertálás a következő két munkafolyamatból áll:

    1. munkafolyamat – az ERCS szerinti súlyossági besorolás manuális konvertálása;

    2. munkafolyamat – az ERCS szerinti valószínűségi besorolás manuális konvertálása.

    Image 5
    5. ábra Manuális konvertálás

    2.1.    1. MUNKAFOLYAMAT

    D.   „A baleset lehetséges kimenetelének súlyossága” ERCS-besorolás – manuális konvertálás

    Ha az eseményjelentés nem tartalmaz az „eseménykategóriára” és/vagy a „tömegkategóriára” vonatkozó információkat, akkor az (EU) 2020/2034 felhatalmazáson alapuló rendelet mellékletében meghatározott ERCS-módszert kell alkalmazni a „baleset lehetséges kimenetelének” vagy a fő kockázati területnek a meghatározására. A végeredményből („k” pont) adódik az első karakter, amely az esemény súlyosságának kiszámításával kapott alfabetikus értéknek felel meg (A-tól X-ig terjedő súlyossági besorolás).

    2.2.    2. MUNKAFOLYAMAT

    L.   „A baleset lehetséges kimenetelének valószínűsége” ERCS-oszlop – manuális eljárás

    A „teljes ATM” súlyossági besorolást nem tartalmazó eseményjelentések esetében nem történik automatikus konvertálás „A baleset lehetséges kimenetelének valószínűsége” ERCS-besorolásra.

    A „földi ATM” súlyossági besorolás azonban részleges konvertálást tehet lehetővé a „földi ATM” akadályértékelés és az (EU) 2020/2034 felhatalmazáson alapuló rendelet mellékletének 2.1.3. pontjában meghatározott ERCS-akadályértékelési eljárás megfeleltetése révén.

    M.   „A baleset lehetséges kimenetelének valószínűsége” ERCS-besorolás – manuális konvertálás

    Ha az eseményjelentések nem alkalmaznak 4x4-es ARMS-ERC mátrixot az esemény besorolására, akkor „a baleset lehetséges kimenetelének valószínűsége” ERCS-besorolás meghatározásához az ARMS-ERC szerinti akadályhatékonysági értékelést konvertálni kell az (EU) 2020/2034 felhatalmazáson alapuló rendelet mellékletének 2.1.3. pontjában meghatározott ERCS-akadályértékelésre.

    k.   Egyenértékű ERCS-besorolás

    „A baleset lehetséges kimenetelének súlyossága” és „a baleset lehetséges kimenetelének valószínűsége” ERCS-besorolásokat az ERCS-mátrix egyesíti annak érdekében, hogy létrejöjjön az (EU) 2020/2034 felhatalmazáson alapuló rendelet mellékletének 2. lépésében meghatározott egyenértékű ERCS-besorolás.


    (1)  Az ERCS-besorolás egy két karakterből álló érték, amelynek első tagja az esemény súlyosságának kiszámításával kapott alfabetikus értéknek (A-tól X-ig terjedő súlyossági besorolás), a második tagja pedig az esemény megfelelő értékének kiszámításával kapott számértéknek (valószínűség) felel meg.

    (2)  Az RAT szerinti módszer a légiforgalmi szolgáltatással kapcsolatos eseményeket osztályozza. Nem kategorizálja a baleseteket, csak azt méri fel, hogy az adott ATM-esemény mennyire járt közel egy balesethez. Az RAT szerinti módszer több fő elemből áll („földi ATM” és „légi ATM”), melyek részeit alkotják az RAT szerinti végső „teljes ATM” súlyossági besorolásnak. A „teljes ATM” súlyossági besoroláshoz rendelkezésre kell állnia mind a „földi ATM”, mind a „légi ATM” súlyossági besorolásnak.

    (3)  Az RAT szerinti módszer esetében a „súlyosság” azt fejezi ki, hogy a tényleges esemény mennyire volt kockázatos más eseményekhez képest. Az RAT szerinti módszer a védelmek/akadályok értékelése révén határozza meg a „súlyosság” fogalmát.


    Top