EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021R1399

A Bizottság (EU) 2021/1399 rendelete (2021. augusztus 24.) az 1881/2006/EK rendeletnek a bizonyos élelmiszerekben előforduló anyarozs-szkleróciumok és anyarozs-alkaloidok felső határértékei tekintetében történő módosításáról (EGT-vonatkozású szöveg)

C/2021/6122

HL L 301., 2021.8.25, p. 1–5 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 24/05/2023; közvetve hatályon kívül helyezte: 32023R0915

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2021/1399/oj

2021.8.25.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 301/1


A BIZOTTSÁG (EU) 2021/1399 RENDELETE

(2021. augusztus 24.)

az 1881/2006/EK rendeletnek a bizonyos élelmiszerekben előforduló anyarozs-szkleróciumok és anyarozs-alkaloidok felső határértékei tekintetében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az élelmiszerekben előforduló szennyező anyagok ellenőrzésére vonatkozó közösségi eljárások megállapításáról szóló, 1993. február 8-i 315/93/EGK tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 2. cikke (3) bekezdésére,

mivel:

(1)

Az 1881/2006/EK bizottsági rendelet (2) felső határértékeket állapít meg az élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagokra, többek között az anyarozs-szkleróciumokra és az anyarozs-alkaloidokra vonatkozóan.

(2)

Az „ergot” (anyarozs) vagy „anyarozs-szkleróciumok” kifejezés a Claviceps fajták gombaszerkezeteire utal, amelyek a gabona-, illetve fűfélék kalászán a magok helyét foglalják el hosszú, elszíneződött szkleróciumok formájában. Ezek a szkleróciumok különböző alkaloidosztályokat tartalmaznak.

(3)

2012. június 28-án az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (a továbbiakban: Hatóság) véleményt fogadott el az élelmiszerekben és takarmányokban előforduló anyarozs-alkaloidokról (3). A Hatóság a főbb Claviceps purpurea anyarozs-alkaloidokra alapozta kockázatértékelését, nevezetesen az ergometrinre, az ergotaminra, az ergozinra, az ergokrisztinre, az ergokriptinre, az ergokorninra, valamint a megfelelő -inin epimerekre. 1 μg/testtömeg kg mértékű csoportos akut referenciadózist, valamint 0,6 μg/testtömeg kg mértékű csoportos tolerálható napi bevitelt állapított meg. Arra a következtetésre jutott, hogy bár a rendelkezésre álló adatok nem utaltak arra, hogy a népesség bármely alcsoportja tekintetében aggodalomra lenne ok, az étrendi expozícióra vonatkozó becslések korlátozott számú élelmiszercsoportra vonatkoznak, és nem lehet kizárni más élelmiszerek esetleges ismeretlen mértékű hozzájárulását.

(4)

2017. július 6-án a Hatóság tudományos jelentést tett közzé az emberek és állatok étrendi eredetű, anyarozs-alkaloidoknak való expozíciójáról (4). Egyes népességcsoportok esetében az anyarozs-alkaloidok tekintetében az expozíciós becslések a tolerálható napi bevitelhez közeli expozíciót jeleznek. A legmagasabb expozíciós becslések szerint a krónikus étrendi expozícióhoz elsősorban a kenyér és a zsemlefélék különböző típusai járultak hozzá, különösen azok, amelyek kizárólag rozsból készültek. A legmagasabb akut expozíciós becslés az akut referenciadózishoz közeli akut expozíciót jelzi.

(5)

A Hatóság megvizsgálta az anyarozs-szkleróciumok és az anyarozs-alkaloidok jelenléte közötti kapcsolatot is. Magasabb szinteken statisztikailag szignifikáns lineáris összefüggés figyelhető meg a szklerócium-tartalom és az anyarozs-alkaloidok szintje között. Ez az összefüggés azonban nem mindig mutatható ki alacsonyabb szinteken, ami azt jelzi, hogy a szklerócium hiánya nem zárja ki az anyarozs-alkaloidok jelenlétét. Ennek egyik oka az, hogy a gabonafélék kezelésekor a szklerócium összetörik, és a belőle keletkező anyarozspor ezután a gabonaszemekhez adszorbeálódik.

(6)

Ezért helyénvaló csökkenteni az anyarozs-szkleróciumok tekintetében meghatározott felső határértéket, és felső határértékeket kell megállapítani az anyarozs-alkaloidokra vonatkozóan az ilyen alkaloidokat jelentős mennyiségben tartalmazó, és az emberi expozícióhoz jelentősen hozzájáruló élelmiszerek, valamint a veszélyeztetett népességcsoportok expozíciója szempontjából releváns élelmiszerek tekintetében.

(7)

A helyes mezőgazdasági gyakorlatok, valamint a válogatási és tisztítási technikák alkalmazásával a legtöbb gabonaféle esetében már biztosítható az anyarozs-szklerócium alacsonyabb szintje. Következésképpen a gabonafélékre vonatkozó jelenlegi felső határértéket csökkenteni kell. E tekintetben, az alkalmazásukkal kapcsolatos problémák kiküszöbölése érdekében, helyénvaló azt is pontosítani, hogy mely szakaszban kell alkalmazni a feldolgozatlan gabonafélékben előforduló anyarozs-szkleróciumokra vonatkozó felső határértékeket.

(8)

Az őrlési termékeket illetően helyénvaló a gabonafajoktól függően különböző felső határértékeket megállapítani az anyarozs-alkaloidokra vonatkozóan. Mivel a rozs az anyarozs-szkleróciummal való szennyeződés nagyobb kockázatával járó gabonafaj, esetében nehezebb elérni az anyarozs-alkaloidok alacsonyabb szintjét, ezért a rozs őrléséből származó termékekre külön felső határértéket kell megállapítani, míg az egyéb gabonafélékből őrléséből származó termékekre alacsonyabb szintet kell megállapítani. Az egyéb gabonafélék őrlési termékei tekintetében azonban a termékek hamutartalmától függően különböző felső határértékeket kell megállapítani annak figyelembevétele érdekében, hogy a több korpát tartalmazó termékek (magasabb hamutartalom) természetes módon magasabb anyarozs-alkaloid-szinttel rendelkeznek, mivel az anyarozs szklerócium porát a korpa adszorbeálja.

(9)

Továbbá, mivel egyes őrlési termékek esetében várhatóan egyre alacsonyabb szintű szennyezettséget lehet majd elérni, helyénvaló úgy rendelkezni, hogy ezekre a termékekre középtávon szigorúbb felső határértékeket kell alkalmazni. Annak érdekében, hogy a Bizottság nyomon követhesse az e szigorúbb felső határértékek felé történő előrehaladást, és értékelhesse a mezőgazdasági gyakorlatokban, valamint az éghajlati és környezeti tényezőkben bekövetkező változásokból eredő lehetséges változásokat, elő kell írni a tagállamok és az érdekelt felek számára, hogy bocsássák rendelkezésre a szükséges adatokat és információkat.

(10)

A nedves őrlési eljárás melléktermékeként keletkező búzasikérről bebizonyosodott, hogy a helyes gyakorlatok alkalmazása ellenére magasabb arányban tartalmaz anyarozs-alkaloidokat, mivel a gyártási folyamat következményeként az anyarozs-alkaloidok koncentrálódnak. Ezért magasabb felső határértéket kell megállapítani az anyarozs-alkaloidok búzasikérben való előfordulására.

(11)

A 396/2005/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (5) I. mellékletének módosítása miatt módosítani kell az 1881/2006/EK bizottsági rendelet mellékletének megfelelő lábjegyzetét.

(12)

Annak érdekében, hogy a gazdasági szereplők felkészülhessenek az e rendelettel bevezetett új szabályok alkalmazására, helyénvaló észszerű időt biztosítani a felső határértékek alkalmazásáig, és átmeneti időszakot biztosítani az e rendelet alkalmazásának kezdőnapja előtt jogszerűen forgalomba hozott élelmiszerek tekintetében. A rozs tekintetében azonban még nem lehet észszerűen számítani az anyarozs-szkleróciummal való szennyezettség elérhető szintjének csökkentésére, ezért helyénvaló hosszabb időt hagyni a helyes mezőgazdasági gyakorlatok szigorúbb alkalmazásának lehetővé tételére, valamint a jobb válogatási és tisztítási technikák alkalmazására.

(13)

Az 1881/2006/EK rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(14)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottságának véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az 1881/2006/EK rendelet a következőképpen módosul:

1.

A 9. cikk (4) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„(4)   A tagállamok és az érdekelt felek 2023. január 1-jéig közlik a Bizottsággal a rozs és a rozs őrléséből származó termékek anyarozs-szkleróciumokkal és anyarozs-alkaloidokkal, valamint az árpa, a búza, a tönköly és a zab őrléséből származó termékek anyarozs-alkaloidokkal való szennyeződésének megakadályozása tekintetében lefolytatott vizsgálataik eredményeit, valamint az e célt szolgáló megelőző intézkedések alkalmazásában tett lépéseket.

A tagállamok és az érdekelt felek rendszeresen jelentést nyújtanak be az EFSA-adatbázisba az anyarozs-szkleróciumoknak és anyarozs-alkaloidoknak a rozsban és a rozs őrléséből származó termékekben, valamint az anyarozs-alkaloidoknak az árpa, a búza, a tönköly és a zab őrléséből származó termékekben való előfordulásáról.”

2.

A melléklet az e rendelet mellékletében foglaltaknak megfelelően módosul.

2. cikk

A mellékletben felsorolt, 2022. január 1-je előtt jogszerűen forgalomba hozott élelmiszerek minőségmegőrzési vagy fogyaszthatósági idejükig forgalomban maradhatnak.

3. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2022. január 1-jétől kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2021. augusztus 24-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)  HL L 37., 1993.2.13., 1. o.

(2)  A Bizottság 1881/2006/EK rendelete (2006. december 19.) az élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagok felső határértékeinek meghatározásáról (HL L 364., 2006.12.20., 5. o.).

(3)  Tudományos szakvélemény az élelmiszerekben és takarmányokban előforduló anyarozs-alkaloidokról. EFSA Journal 2012;10(7):2798. (158 o.) doi:10.2903/j.efsa.2012.2798.

(4)  Arcella, D., Gomez Ruiz, J-A., Innocenti, ML and Roldán, R., 2017. Scientific report on human and animal dietary exposure to ergot alkaloids. (Tudományos jelentés az emberek és állatok étrendi eredetű, anyarozs-alkaloidoknak való expozíciójáról.) EFSA Journal 2017;15(7):4902, 53 o. https://doi.org/10.2903/j.efsa.2020.6109.

(5)  Az Európai Parlament és a Tanács 396/2005/EK rendelete (2005. február 23.) a növényi és állati eredetű élelmiszerekben és takarmányokban, illetve azok felületén található megengedett növényvédőszer-maradékok határértékéről, valamint a 91/414/EGK tanácsi irányelv módosításáról (HL L 70., 2005.3.16., 1. o.).


MELLÉKLET

Az 1881/2006/EK rendelet melléklete a következőképpen módosul:

1.

A 2. szakaszban a „2.9 Anyarozs-szkleróciumok és anyarozs-alkaloidok” bejegyzés helyébe a következő szöveg lép:

Élelmiszerek (1)

Felső határérték

„2.9.

Anyarozs-szkleróciumok és anyarozs-alkaloidok

 

2.9.1.

Anyarozs-szkleróciumok

 

2.9.1.1.

Feldolgozatlan gabonafélék(18) a kukorica,

a rozs és a rizs kivételével

0,2 g/kg

2.9.1.2.

Feldolgozatlan rozs(18)

0,5 g/kg 2024.6.30.-ig

0,2 g/kg 2024.7.1.-jétől

2.9.2.

Anyarozs-alkaloidok  (*1)

 

2.9.2.1.

Árpa, búza, tönköly és zab őrléséből származó termékek

(900 mg/100 g-nál kisebb hamutartalommal)

100 μg/kg

50 μg/kg 2024.7.1.-jétől

2.9.2.2.

Árpa, búza, tönköly és zab őrléséből származó termékek

(legalább 900 mg/100 g hamutartalommal)

A végső fogyasztók számára forgalomba hozott árpa, búza, tönkölybúza és zab gabonamagvak

150 μg/kg

2.9.2.3.

Rozs őrléséből származó termékek

A végső fogyasztó számára forgalomba hozott rozs

500 μg/kg 2024.6.30.-ig

250 μg/kg 2024.7.1.-jétől

2.9.2.4.

Búzasikér

400 μg/kg

2.9.2.5.

Csecsemőknek és kisgyermekeknek szánt feldolgozott gabonaalapú élelmiszer (3) (29)

20 μg/kg

2.

Az 1. lábjegyzet helyébe a következő szöveg lép:

„(1)

A gyümölcsök, zöldségek és gabonafélék tekintetében hivatkozás történik a növényi és állati eredetű élelmiszerekben és takarmányokban, illetve azok felületén található megengedett növényvédőszer-maradékok határértékéről, valamint a 91/414/EGK tanácsi irányelv módosításáról szóló, 2005. február 23-i 396/2005/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (HL L 70., 2005.3.16., 1. o.) I. mellékletében meghatározott vonatkozó kategóriában felsorolt élelmiszerekre. Ez többek között azt jelenti, hogy a hajdina (Fagopyrum spp.) a »gabonafélék«, a hajdinából készült termékek pedig a »gabonakészítmények« közé tartoznak. A gyümölcsökre vonatkozó határértékek nem vonatkoznak a fán termő héjas gyümölcsökre.”

3.

A 18. lábjegyzet helyébe a következő szöveg lép:

„(18)

A felső határérték az első szintű feldolgozás előtt forgalomba hozott feldolgozatlan gabonafélékre vonatkozik. Az integrált termelési és feldolgozási rendszerek esetében a felső határérték a termelési láncban az első szintű feldolgozás előtti szintre vonatozik. Integrált termelési és feldolgozási rendszerek alatt olyan rendszereket kell érteni, ahol minden beérkező tétel tisztítása, válogatása és feldolgozása ugyanazon létesítményben történik.

A szárítás és tisztítás, beleértve a válogatást (adott esetben a szín szerinti válogatást) és a hántolást, nem minősül »első szintű feldolgozásnak«, amennyiben az egész gabonamag sértetlen marad.

Hántolás alatt a gabonafélék erőteljes kefélése és/vagy koptatása értendő, amelyhez poreltávolítás társul (pl. elszívás).

Amennyiben a hántolást úgy végzik, hogy anyarozs-szkleróciumok is jelen vannak, a gabonaféléket a hántolást megelőzően tisztításnak kell alávetni.”


(*1)  Az anyarozs-alkaloidok felső határértéke a következő 12 anyarozs-alkaloid összegének lefelé kerekített értéke: ergokornin/ergokorninin ergokrisztin/ergokrisztinin; ergokriptin/ergokriptinin (α- és β-forma); ergometrin/ergometrinin; ergozin/ergozinin; ergotamin/ergotaminin. A lefelé kerekített összegben az egyes nem számszerűsített epimerek hozzájárulása nulla.”


Top