Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014D0806

    2014/806/EU: A Bizottság végrehajtási határozata ( 2014. november 18. ) a 443/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet alapján a Webasto akkumulátortöltő napelemtetőnek a személygépkocsik szén-dioxid-kibocsátásának csökkentésére szolgáló innovatív technológiaként való jóváhagyásáról EGT-vonatkozású szöveg

    HL L 332., 2014.11.19, p. 34–40 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2020; hatályon kívül helyezte: 32020D1806

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2014/806/oj

    2014.11.19.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 332/34


    A BIZOTTSÁG VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

    (2014. november 18.)

    a 443/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet alapján a Webasto akkumulátortöltő napelemtetőnek a személygépkocsik szén-dioxid-kibocsátásának csökkentésére szolgáló innovatív technológiaként való jóváhagyásáról

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    (2014/806/EU)

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel a könnyű haszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátásának csökkentésére irányuló közösségi integrált megközelítés keretében az új személygépkocsikra vonatkozó kibocsátási követelmények meghatározásáról szóló, 2009. április 23-i 443/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 12. cikke (4) bekezdésére,

    mivel:

    (1)

    A gyártó Webasto Roof & Components SE (a továbbiakban: kérelmező) 2014. március 5-én kérelmet nyújtott be a Webasto akkumulátortöltő napelemtető innovatív technológiaként való jóváhagyására. A kérelem hiánytalannak bizonyult, így a hivatalos kézhezvételt követő naptól, vagyis 2014. március 6-tól számítandó a határidő, amelyen belül a Bizottságnak el kell bírálnia.

    (2)

    A kérelmet a Bizottság a 443/2009/EK rendelet 12. cikkével, a 725/2011/EU bizottsági végrehajtási rendelettel (2), valamint az innovatív technológiák jóváhagyásának a 443/2009/EK rendelet alapján történő kérelmezésére vonatkozó műszaki iránymutatással (3) (a továbbiakban: műszaki iránymutatás) összhangban értékelte.

    (3)

    A kérelem a Webasto akkumulátortöltő napelemtetőre vonatkozik. A napelemtető egy, a jármű tetején elhelyezett fotovoltaikus panelből áll. A fotovoltaikus panel a környezeti energiát villamos energiává alakítja, amely egyenáram-átalakító segítségével egy, a járműben található akkumulátorba kerül. A Bizottság megállapítása szerint a kérelemben benyújtott információk igazolják, hogy teljesülnek a 443/2009/EK rendelet 12. cikkében, valamint a 725/2011/EU végrehajtási rendelet 2. és 4. cikkében foglalt feltételek és kritériumok.

    (4)

    A kérelmező bemutatta, hogy a kérelemben leírt típusú akkumulátortöltő napelemtető-rendszert a referenciaévnek tekintett 2009-ben nyilvántartásba vett új személygépkocsik legfeljebb 3 %-ában alkalmazták.

    (5)

    Annak meghatározásához, hogy járművekbe beépítve ez az innovatív technológia a szén-dioxid-kibocsátás mekkora csökkentését teszi lehetővé, meg kell határozni a viszonyítási alapul vett járművet, amellyel az innovatív technológiával felszerelt jármű hatékonysága a 725/2011/EU végrehajtási rendelet 5. és 8. cikke szerint összevethető. A Bizottság szerint a viszonyítási alapul vett járműnek egy olyan járműváltozatnak kell lennie, amely – a napelemtetőt és adott esetben a kiegészítő akkumulátort, valamint a napenergia villamos energiává alakításához és tárolásához kifejezetten szükséges tovább berendezéseket kivéve – minden vonatkozásában azonos az ökoinnováció tárgyát képező járművel. Az új, napelemtető-panelt is tartalmazó járműváltozathoz olyan viszonyítási alapul vett jármű szükséges, amelyben nincs bekötve a napelemtető-panel, és figyelembe kell venni a napelemtető beépítéséből következő tömegváltozást.

    (6)

    A szén-dioxid-kibocsátás csökkenésének méréséhez a kérelmező biztosított egy módszertant, amely az akkumulátortöltő napelemtető tekintetében a műszaki iránymutatáson alapuló képleteket tartalmaz. A Bizottság szerint azt is be kellene mutatni, hogy közlekedési funkciói tekintetében milyen mértékben javult a jármű teljes energiafogyasztása ahhoz képest, amennyi energiát a vezető vagy az utasok kényelmének fokozására szolgáló készülékek működése fogyaszt.

    (7)

    Az energiamegtakarítás meghatározásánál figyelembe kell venni a járműben található egyetlen akkumulátor tárolási kapacitását, illetve a kizárólag a napelemtető által termelt villamos energia tárolására szolgáló kiegészítő akkumulátor meglétét is.

    (8)

    A Bizottság megállapítja, hogy a vizsgálati módszer a 725/2011/EU végrehajtási rendelet 6. cikkének megfelelően ellenőrizhető, megismételhető és összehasonlítható eredményeket ad, és megvalósítható módon, szilárd statisztikai szignifikanciával tudja bizonyítani a vizsgált innovatív technológia szén-dioxid-kibocsátáscsökkentési előnyeit.

    (9)

    Az előzőek alapján a Bizottság megállapítása szerint a kérelmező kielégítően bizonyította, hogy az innovatív technológia legalább 1 g/km-rel csökkentette a szén-dioxid-kibocsátást.

    (10)

    Mivel a 715/2007/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletben (4), valamint a 692/2008/EK bizottsági rendeletben (5) említett szén-dioxid-kibocsátásra vonatkozó típusjóváhagyás nem veszi figyelembe a napelemtető meglétét és az ezzel a technológiával termelt többletenergiát, a Bizottság meggyőződött arról, hogy a szabványosított tesztciklus nem terjed ki az akkumulátortöltő Webasto napelemtetőre. A Bizottság megállapítja, hogy az ellenőrzési jelentést a TÜV SÜD Czech s.r.o., egy független és tanúsított szervezet készítette el, és a jelentés megerősíti a kérelemben szereplő megállapításokat.

    (11)

    Mindezek alapján a Bizottságnak nincs ellenvetése a szóban forgó innovatív technológia jóváhagyásával szemben.

    (12)

    A 2007/46/EK irányelv I., VIII. és IX. melléklete szerinti típus-jóváhagyási okmányokban feltüntetendő általános ökoinnovációs kód meghatározása céljából meg kell állapítani az e végrehajtási határozattal jóváhagyott innovatív technológia egyedi kódját,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    (1)   A Bizottság a 443/2009/EK rendelet 12. cikke értelmében vett innovatív technológiaként jóváhagyja az M1 kategóriájú járművekbe szánt, akkumulátortöltő Webasto napelemtetőt.

    (2)   Az (1) bekezdésben említett, akkumulátortöltő Webasto napelemtető alkalmazásából eredő szén-dioxid-kibocsátáscsökkenést a mellékletben foglalt módszerrel kell megállapítani.

    (3)   Az ezzel a végrehajtási határozattal jóváhagyott innovatív technológia típus-jóváhagyási okmányokban való feltüntetésére használandó egyedi ökoinnováció kód: „7”.

    2. cikk

    Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

    Kelt Brüsszelben, 2014. november 18-án.

    a Bizottság részéről

    az elnök

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  HL L 140., 2009.6.5., 1. o.

    (2)  A Bizottság 2011. július 25-i 725/2011/EU végrehajtási rendelete a 443/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet alapján a személygépkocsik szén-dioxid-kibocsátásának csökkentésére szolgáló innovatív technológiák jóváhagyási és minősítési eljárásának megállapításáról (HL L 194., 2011.7.26., 19. o.).

    (3)  http://ec.europa.eu/clima/policies/transport/vehicles/cars/docs/guidelines_en.pdf (2013. februári változat)

    (4)  Az Európai Parlament és a Tanács 2007. június 20-i 715/2007/EK rendelete a könnyű személygépjárművek és haszongépjárművek (Euro 5 és Euro 6) kibocsátás tekintetében történő típusjóváhagyásáról és a járműjavítási és -karbantartási információk elérhetőségéről (HL L 171., 2007.6.29., 1. o.).

    (5)  A Bizottság 2008. július 18-i 692/2008/EK rendelete a könnyű személygépjárművek és haszongépjárművek (Euro 5 és Euro 6) kibocsátás tekintetében történő típusjóváhagyásáról és a járműjavítási és -karbantartási információk elérhetőségéről szóló 715/2007/EK európai parlamenti és tanács rendelet módosításáról és végrehajtásáról (HL L 199., 2008.7.28., 1. o.).


    MELLÉKLET

    A WEBASTO AKKUMULÁTORTÖLTŐ NAPELEMTETŐ HASZNÁLATÁBÓL EREDŐ SZÉN-DIOXID-KIBOCSÁTÁS-CSÖKKENÉS MEGHATÁROZÁSÁNAK MÓDSZERTANA

    1.   Bevezetés

    Az M1 kategóriájú járművekbe beépített Webasto napelemtető használatának tulajdonítható CO2-kibocsátás-csökkenés meghatározására alkalmazandó vizsgálati eljárást és vizsgálati feltételeket a 2. és a 3. pont tartalmazza.

    2.   A vizsgálati eljárás

    A fotovoltaikus panel csúcsteljesítményét (PP, peak power output) minden járműváltozat esetében kísérleti úton kell meghatározni. A méréseket az IEC 61215:2005 nemzetközi szabványban (1) meghatározott vizsgálati módszer szerint kell elvégezni.

    Teljes, leszerelt fotovoltaikus panelt kell használni. A panel négy sarkának hozzá kell érnie a vízszintes mérőpanelhez.

    A méréseket legalább ötször kell elvégezni.

    A Φ hosszanti dőlésszöget és a teljes tárolási kapacitást (vagy az ebből adódó napenergia-korrekciós együtthatót – solar correction coefficient, SCC) a jármű gyártójának kell megadnia.

    A gépkocsitető lehetséges hosszanti dőlésszögét később matematikailag egy koszinuszfüggvény alkalmazásával kell korrigálni.

    3.   Képletek

    1.

    A csúcsteljesítmény számtani középértékétől való szórást az 1. képlettel kell kiszámítani.

    1. képlet:

    Formula

    Ahol:

    Formula

    :

    A csúcsteljesítmény [Wp] számtani középértékétől való szórás

    PPi

    :

    A csúcsteljesítmény [Wp] mért értéke

    Formula

    :

    A csúcsteljesítmény [Wp] számtani középértéke

    n

    :

    A mérések száma

    A villamosenergia-többlet a rendelkezésre álló beépített tárolási kapacitástól függ, amit ellenőrizni kell. Ha a fotovoltaikus panel kapacitása 0,666 Ah/Watt csúcsteljesítménynél alacsonyabb, akkor a teljesen feltöltött akkumulátorok miatt a napos és derült nyári napokon tapasztalható napsugárzás nem használható ki teljes mértékben. Ebben az esetben a 2. pontban említett napenergia-korrekciós együtthatót kell alkalmazni, hogy a bejövő napenergia hasznosítható részét megkapjuk.

    2.

    A CO2-megtakarítási potenciál kiszámításához a következő inputadatokat kell felhasználni:

    a műszaki iránymutatás (2) 5.7.1. fejezetében meghatározott P SR közepes napsugárzás, vagyis 120 W/m2,

    a műszaki iránymutatás 5.4.2. fejezetében meghatározott UF IR kihasználtsági tényező/árnyékoltsági hatás, vagyis 0,51,

    a műszaki iránymutatás 5.1.3. fejezetében meghatározott ηSS napenergiarendszer-hatékonyság, vagyis 0,76,

    a műszaki iránymutatás 5.7.2. fejezetében és 1. táblázatában meghatározott SCC napenergia-korrekciós együttható;

    1. táblázat

    Teljes rendelkezésre álló tárolási kapacitás (12 V)/fotovoltaikus csúcsteljesítmény [Ah/Wp] (3)

    0,10

    0,20

    0,30

    0,40

    0,50

    0,60

    > 0,666

    Napenergia-korrekciós együttható (SCC)

    0,481

    0,656

    0,784

    0,873

    0,934

    0,977

    1

    a műszaki iránymutatás 5.1.1. fejezetében és 2. táblázatában meghatározott tényleges energiafogyasztás V Pe – P benzin- és V Pe – D dízelüzemű járműveknél.

    2. táblázat

    Motortípus

    Tényleges energiafogyasztás, VPe [l/kWh]

    Benzin (VPe – P)

    0,264

    Dízelolaj (VPe – D)

    0,22

    a műszaki iránymutatás 5.1.2. fejezetében meghatározott ηΑ, generátor-hatékonyság, vagyis 0,67;

    A CF átváltási tényezőknél a 3. táblázatban szereplő adatokat kell használni:

    3. táblázat

    Üzemanyag típusa

    Átváltási tényező (l/100 km) → (g CO2/km) [100 g/l]

    Benzin (CFP)

    23,3 (= 2 330  g CO2/l)

    Dízelolaj (CFD)

    26,4 (= 2 640  g CO2/l)

    A közepes évi futásteljesítménynél a 4. táblázatban szereplő adatokat kell használni [km/év]:

    4. táblázat

    Üzemanyag típusa

    Évi közepes futásteljesítmény [km/év]

    Benzin (MP)

    12 700

    Dízelolaj (MD)

    17 000

    Ezen inputadatok felhasználásával a benzinüzemű jármű CO2-megtakarítása a 2. képlettel számítható ki.

    A viszonyítási alapul vett jármű és az ökoinnovációs jármű közötti, a napelemtető és – adott esetben – a további akkumulátor beszereléséből adódó tömegkülönbséget a tömegkorrekciós együttható (4) alkalmazásával kell figyelembe venni. A viszonyítási alapul vett járműnek egy olyan járműváltozatnak kell lennie, amely – a napelemtetőt és adott esetben a kiegészítő akkumulátort, valamint a napenergia villamos energiává alakításához és tárolásához kifejezetten szükséges tovább berendezéseket kivéve – minden vonatkozásában azonos az ökoinnováció tárgyát képező járművel.

    Az új, napelemtető-panelt is tartalmazó járműváltozathoz a viszonyítási alapul vett járművet a következőképpen kell meghatározni: az a jármű, amelyben nincs bekötve a napelemtető-panel, és figyelembe van véve a napelemtető beépítéséből következő tömegváltozás. Ha a napelemtető-panel üvegből készült, akkor korrigálni kell a tömeget, vagyis hozzá kell számítani 3,4 kg-ot. Ha a napelemtető-panel kis tömegű szintetikus anyagból készült, akkor nem kell korrigálni a tömeget. A tömegváltozással kapcsolatban a gyártónak ellenőrzött dokumentumokat kell átadnia a típusjóváhagyó hatóság számára.

    2. képlet:

    Formula

    Ahol:

    CCO 2

    :

    CO2-megtakarítás [g CO2/km];

    PSR

    :

    Közepes napsugárzás [W/m2];

    UFIR

    :

    Kihasználtsági tényező/árnyékoltsági hatás [-];

    ηSS

    :

    A napenergia-rendszer hatékonysága [-];

    PP

    :

    Csúcsteljesítmény [Wp];

    SCC

    :

    Napenergia-korrekciós együttható [-];

    VPe – P

    :

    Benzinüzemű járművek tényleges energiafogyasztása [l/kWh]

    ηA

    :

    A generátor hatékonysága [-];

    CFP

    :

    Benzinüzemű járművek átváltási tényezője [100 g/l];

    MP

    :

    Benzinüzemű járművek évi közepes futásteljesítménye [km/év]

    Φ

    :

    A fotovoltaikus panel hosszanti dőlésszöge [°]

    ΔCO2mP

    :

    A napelemtető és adott esetben a kiegészítő akkumulátor, valamint a napenergia villamos energiává alakításához és tárolásához kifejezetten szükséges tovább berendezések beépítéséből adódó tömegváltozás miatti CO2-korrekciós együttható benzinüzemű járműveknél [g CO2/km]

    A dízelüzemű járművek CO2-megtakarítása a 3. képlettel számítható ki.

    A viszonyítási alapul vett jármű és az ökoinnovációs jármű közötti, a napelemtető és – adott esetben – a további akkumulátor beszereléséből adódó tömegkülönbséget a tömegkorrekciós együttható (4) alkalmazásával kell figyelembe venni. A viszonyítási alapul vett járműnek egy olyan járműváltozatnak kell lennie, amely – a napelemtetőt és adott esetben a kiegészítő akkumulátort, valamint a napenergia villamos energiává alakításához és tárolásához kifejezetten szükséges tovább berendezéseket kivéve – minden vonatkozásában azonos az ökoinnováció tárgyát képező járművel.

    Az új, napelemtető-panelt is tartalmazó járműváltozathoz a viszonyítási alapul vett járművet a következőképpen kell meghatározni: az a jármű, amelyben nincs bekötve a napelemtető-panel, és figyelembe van véve a napelemtető beépítéséből következő tömegváltozás. Ha a napelemtető-panel üvegből készült, akkor korrigálni kell a tömeget, vagyis hozzá kell számítani 3,4 kg-ot. Ha a napelemtető-panel kis tömegű szintetikus anyagból készült, akkor nem kell korrigálni a tömeget. A tömegváltozással kapcsolatban a gyártónak ellenőrzött dokumentumokat kell átadnia a típusjóváhagyó hatóság számára.

    3. képlet:

    Formula

    Ahol:

    VPe – D

    :

    Dízelüzemű járművek tényleges energiafogyasztása [l/kWh]

    CFD

    :

    Dízelüzemű járművek átváltási tényezője [100 g/l];

    MD

    :

    Dízelüzemű járművek évi közepes futásteljesítménye [km/év]

    ΔCO2mD

    :

    A napelemtető és adott esetben a kiegészítő akkumulátor, valamint a napenergia villamos energiává alakításához és tárolásához kifejezetten szükséges tovább berendezések beépítéséből adódó tömegváltozás miatti CO2-korrekciós együttható dízelüzemű járműveknél [g CO2/km]

    A tömegváltozás miatti CO2-korrekciós együtthatót a 4. és 5. képlettel kell kiszámítani.

    4. képlet:

    Formula

    benzinüzemű járműhöz

    És

    5. képlet:

    Formula

    dízelüzemű járműhöz

    Ahol:

    Δm

    :

    A napelemtető és adott esetben a kiegészítő akkumulátor, valamint a napenergia villamos energiává alakításához és tárolásához kifejezetten szükséges további berendezések beépítéséből adódó tömegváltozás (pl. 5 kg).

    3.

    A CO2-megtakarítás hibahatárát a 6. képlettel kell kiszámítani:

    6. képlet:

    Image 1

    Ahol:

    Formula

    :

    A teljes CO2-megtakarítás hibahatára [g CO2/km];

    Image 2

    :

    Az I. vizsgálat során mért -hez kapcsolódó CO2-megtakarítás érzékenysége;

    n

    :

    Mérések száma

    A benzinüzemű járművek CO2-megtakarításánál tapasztalható hibahatár kiszámításához a 6. képlet eredményeit az alábbi 7. képlet szerint kell a 2. képletben alkalmazni.

    7. képlet:

    Formula

    A benzinüzemű járművek CO2-megtakarításánál tapasztalható hibahatár kiszámításához a 6. képlet eredményeit a 3. képletben kell alkalmazni, ami az alábbi 8. képletet adja. Ez a dízelüzemű járművek CO2-megtakarításánál tapasztalható hibahatár.

    8. képlet:

    Formula

    4.

    Annak bemutatására, hogy az érték statisztikailag szignifikáns módon túllépi az 1 g CO2/km küszöbértéket, a 9. képletet kell alkalmazni:

    9. képlet:

    Formula

    Ahol:

    MT

    :

    Legkisebb küszöbérték [g CO2/km], vagyis 1 g CO2/km

    CCO 2

    :

    Teljes CO2-megtakarítás [g CO2/km]

    Formula

    :

    A teljes CO2 megtakarítás hibahatára [g CO2/km]

    Ha a 9. képlettel kiszámított CO2-kibocsátási megtakarítás a 725/2011/EU végrehajtási rendelet 9. cikkének (1) bekezdésében meghatározott küszöbérték alatt van, akkor a rendelet 11. cikke (2) bekezdésének második albekezdését kell alkalmazni


    (1)  IEC 61215. Földfelszíni alkalmazású, kristályos szilícium fotovillamos (PV) modulok. A szerkezeti felépítés minősítése és típusjóváhagyás. Hivatkozási szám: IEC 61215:2005(E).

    (2)  Az innovatív technológiák jóváhagyásának a 443/2009/EK rendelet alapján történő kérelmezésére vonatkozó műszaki iránymutatás (2013. februári változat).

    (3)  A teljes tárolási kapacitás tartalmazza az indítóakkumulátor 10 Ah-s (12 V) közepes hasznos tárolási kapacitását. Minden érték a következőkre vonatkozik: 120 W/m2 évi közepes napsugárzás, 0,49 árnyékoltsági arány, és napi 1 óra gépjárművezetési idő 750 W villamosenergia-szükséglettel.

    (4)  A Közös Kutatóközpont referenciatanulmányának 5.1. szakasza http://europa.eu/!qN68wc


    Top