EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012R0630

A Bizottság 630/2012/EU rendelete ( 2012. július 12. ) a 692/2008/EK rendelet hidrogénnel és hidrogén és földgáz keverékével üzemelő gépjárműveknek a kibocsátásra vonatkozó típus-jóváhagyási követelményei, valamint a villamos erőátviteli rendszerrel rendelkező járművekre vonatkozó egyedi információknak az EK-típusjóváhagyáshoz beadandó adatközlő lapon való feltüntetése tekintetében történő módosításáról EGT-vonatkozású szöveg

HL L 182., 2012.7.13, p. 14–26 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2021; közvetve hatályon kívül helyezte: 32017R1151

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2012/630/oj

13.7.2012   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 182/14


A BIZOTTSÁG 630/2012/EU RENDELETE

(2012. július 12.)

a 692/2008/EK rendelet hidrogénnel és hidrogén és földgáz keverékével üzemelő gépjárműveknek a kibocsátásra vonatkozó típus-jóváhagyási követelményei, valamint a villamos erőátviteli rendszerrel rendelkező járművekre vonatkozó egyedi információknak az EK-típusjóváhagyáshoz beadandó adatközlő lapon való feltüntetése tekintetében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a könnyű személygépjárművek és haszongépjárművek (Euro 5 és Euro 6) kibocsátás tekintetében történő típusjóváhagyásáról és a járműjavítási és -karbantartási információk elérhetőségéről szóló, 2007. június 20-i 715/2007/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 5. cikke (3) bekezdésének a), f) és i) pontjára,

mivel:

(1)

„A Bizottság Közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak és az Európai Gazdasági es Szociális Bizottságnak – Európai stratégia a tiszta és energiatakarékos járművekről” című közleményében (2) a Bizottság megállapítja, hogy sok olyan technológia (villamos, hidrogén, biogáz és folyékony bioüzemanyagok) létezhet, amelyek valószínűleg jelentősen hozzájárulnak az Európa 2020 stratégia kiemelt céljainak eléréséhez, nevezetesen a tudáson és innováción alapuló gazdaság kialakításához (intelligens növekedés), és az erőforrásokat hatékonyabban felhasználó, környezetbarátabb és versenyképesebb gazdaság előmozdításához (fenntartható növekedés).

(2)

Rövid és középtávon valószínűleg továbbra is a belső égésű motorok maradnak a legelterjedtebbek a közúti járművekben, ezért a belső égésű motorokra alapuló erőátvitelről más fajtájú, villamos alapú (akkumulátor, üzemanyagcella) erőátvitelre való gördülékeny átmenetet megkönnyítheti a belső égésű motorok olyan fejlesztése, hogy képesek legyenek tiszta üzemanyagokkal, mint például hidrogénnel (H2) vagy hidrogén/földgáz keverékekkel (H2NG) működni.

(3)

Tekintve az erőátviteli technológia jövőjét övező bizonytalanságokat és annak valószínűségét, hogy az új technológiák egyre nagyobb részt hasítanak ki maguknak a piacból, az európai típus-jóváhagyási szabályozást hozzá kell igazítani ezekhez a technológiákhoz.

(4)

A könnyű személygépjárművek és haszongépjárművek (Euro 5 és Euro 6) kibocsátás tekintetében történő típusjóváhagyásáról és a járműjavítási és -karbantartási információk elérhetőségéről szóló 715/2007/EK európai parlamenti és tanács rendelet módosításáról és végrehajtásáról szóló, 2008. július 18-i 692/2008/EK bizottsági rendeletben (3) a H2 és a H2NG jelenleg nem szerepel a figyelembe vett üzemanyagtípusok között. Indokolt ezért az említett rendeletben meghatározott típus-jóváhagyási eljárást kiterjeszteni ezekre az üzemanyagokra is.

(5)

A hidrogénüzemű gépjárművek típusjóváhagyásáról és a 2007/46/EK irányelv módosításáról szóló, 2009. január 14-i 79/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (4) a hidrogénhajtás tekintetében biztonsági előírásokat határoz meg a gépjárművek típusjóváhagyásához. Gondoskodni kell a környezet védelméről is, mivel a belső égésű motorokban üzemanyagként használt hidrogénből származó nitrogén-oxid-kibocsátások hatással vannak a környezetre.

(6)

A H2NG keverékekből származóan bizonyos mennyiségű káros anyagok jutnak a levegőbe, főként szénhidrogének, szén-monoxid, nitrogén-oxidok és szilárd részecskék; ezeket a kibocsátásokat kezelni kell.

(7)

A kibocsátásmérések eredményeinek meghatározásához használt különféle képleteket és paramétereket hozzá kell igazítani a H2 és a H2NG belső égésű motorokban való használatának eseteihez, mivel ezek a képletek és paraméterek nagymértékben függnek a használt üzemanyag típusától és jellemzőitől.

(8)

A gyártó által a nemzeti jóváhagyó hatóságnak beadandó dokumentumokat aktualizálni kell, hogy tartalmazzák a H2-re, a H2NG-re és az elektromos járművekre vonatkozó információkat.

(9)

A 692/2008/EK rendeletet ezért a fentieknek megfelelően módosítani kell.

(10)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a „Műszaki Bizottság – Gépjárművek” bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A 692/2008/EK rendelet a következőképpen módosul:

1.

A 2. cikk a következőképpen módosul:

(a)

A 16. pont helyébe a következő szöveg lép:

„16.   „hibridhajtású elektromos jármű (HEV)”: olyan jármű, amely a mechanikus hajtáshoz a járműben lévő mindkét következő tárolt energiaforrásból kap energiát (ideértve azokat a járműveket is, amelyek fogyó üzemanyagból csak arra vesznek fel energiát, hogy feltöltsék a villamos energiát tároló eszközt):

a)fogyó üzemanyag,b)akkumulátor, kondenzátor, lendkerék/generátor vagy villamos energiát tároló más eszköz;

(b)

A szöveg a következő pontokkal egészül ki:

„33.   „villamos erőátviteli rendszer”: olyan rendszer, amely egy vagy több energiatároló eszközből, egy vagy több áramkondicionáló eszközből és egy vagy több olyan villamos gépből áll, amely a tárolt energiát a jármű hajtása céljából a jármű kerekeire juttatott mechanikus energiává alakítja át;

34.   „tisztán elektromos meghajtású jármű”: olyan jármű, amely csak villamos erőátviteli rendszerrel rendelkezik;

35.   „rugalmas üzemanyag-felhasználású H2NG-üzemű jármű”: olyan rugalmas üzemanyag-felhasználású jármű, amely képes hidrogén és földgáz/biometán különböző keverékeivel működni;

36.   „hidrogéncellás jármű”: olyan jármű, amely a jármű hajtásához hidrogénből származó kémiai energiát villamos energiává átalakító üzemanyagcellából kapja az energiát.”

2.

A mellékletek e rendelet mellékletének megfelelően módosulnak.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2012. július 12-én.

a Bizottság részéről

az elnök

José Manuel BARROSO


(1)  HL L 171., 2007.6.29., 1. o.

(2)  COM(2010) 186 végleges

(3)  HL L 199., 2008.7.28., 1. o.

(4)  HL L 35., 2009.2.4., 32. o.


MELLÉKLET

A 692/2008/EK rendelet mellékletei a következőképpen módosulnak:

1.

Az I. melléklet a következőképpen módosul:

a)

Az 1.1. pont helyébe a következő szöveg lép:

1.1.   Kiegészítő előírások egyfajta üzemanyaggal működő gázüzemű járművekre, kétfajta üzemanyaggal működő gázüzemű járművekre és rugalmas üzemanyag-felhasználású H2NG-üzemű járművekre”

b)

Az 1.1.1.1. pont helyébe a következő szöveg lép:

„1.1.1.1.

A járműcsalád olyan PB-üzemű, földgáz/biometán-üzemű, H2NG-üzemű járműtípusok csoportját jelenti, amelyeket egy alapjármű határoz meg.”;

c)

Az 1.1.2. pont helyébe a következő szöveg lép:

1.1.2.   PB-üzemű, földgáz/biometán-üzemű, H2NG-üzemű járművek esetében EK-típusjóváhagyás az alábbi követelmények teljesítése esetén adható:”;

d)

Az 1.1.2.1. pont a következő bekezdéssel egészül ki:

„Rugalmas üzemanyag-felhasználású H2NG-üzemű járművek esetében az összetétel 0 % hidrogéntől a gyártó által a keverékben lévő hidrogén részarányára meghatározott felső határértékig terjedhet. Igazolni kell, hogy az alapjármű a gyártó által megadott összetétel-tartományon belül képes bármilyen összetételű üzemanyaggal működni. Azt is igazolni kell, hogy a jármű képes működni a kereskedelemben kapható tetszőleges összetételű földgáz/biometán üzemanyagokkal, függetlenül a keverékben lévő hidrogén részarányától.”;

e)

Az 1.1.2.2., 1.1.2.3. és 1.1.2.4. pont helyébe a következő szöveg lép:

„1.1.2.2.

PB-üzemű, földgáz/biometán-üzemű járművek esetében az alapjárművet az 1. típusú méréssel kell vizsgálni a IX. mellékletben előírt két szélsőértékű referencia-üzemanyaggal. Földgáz/biometán esetében, ha az egyik üzemanyagról a másikra való átváltás a gyakorlatban kapcsoló segítségével történik, ezt a kapcsolót nem szabad használni a típus-jóváhagyási vizsgálat alatt.

Rugalmas üzemanyag-felhasználású H2NG-üzemű járművek esetében az alapjárművet az 1. típusú méréssel kell vizsgálni a következő összetételű üzemanyagokkal:

100 % H tartományú gáz,

100 % L tartományú gáz,

A H tartományú gáz és a gyártó által előírt felső határértéknek megfelelő részarányú hidrogént tartalmazó gáz keveréke,

Az L tartományú gáz és a gyártó által előírt felső határértéknek megfelelő részarányú hidrogént tartalmazó gáz keveréke.

1.1.2.3.

A járművet megfelelőnek kell tekinteni, ha a mérések alatt az 1.1.2.2. pontban leírt üzemanyagokkal megfelel a kibocsátási határértékeknek.

1.1.2.4.

PB- vagy földgáz/biometán-üzemű járművek esetében meg kell határozni az egyes káros anyagokra a mért kibocsátások „r” viszonyszámát az alábbiak szerint:

Üzemanyag típusa

Referencia-üzemanyagok

Az „r” kiszámítása

PB

A üzemanyag

Formula

B üzemanyag

Földgáz/biometán

G20 üzemanyag

Formula

G25 üzemanyag

f)

A szöveg a következő 1.1.2.5. ponttal egészül ki:

„1.1.2.5.

Rugalmas üzemanyag-felhasználású H2NG-járművek esetében az egyes káros anyagokra a mért kibocsátások két viszonyszámát („r1 ” és „r2 ”) kell meghatározni az alábbiak szerint:

Üzemanyag típusa

Referencia-üzemanyagok

Az „r” kiszámítása

Földgáz/biometán

G20 üzemanyag

Formula

G25 üzemanyag

H2NG

Hidrogén és a gyártó által előírt felső határértéknek megfelelő részarányú hidrogént tartalmazó G20 üzemanyag keveréke

Formula

Hidrogén és a gyártó által előírt felső határértéknek megfelelő részarányú hidrogént tartalmazó G25 üzemanyag keveréke

g)

Az 1.1.3. pontban az első bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„Egy járműcsalád tagjaként egyfajta üzemanyagot használó gázüzemű jármű, illetve kétfajta üzemanyagot használó, gázüzemmódban PB-vel vagy földgáz/biometán keverékkel működő jármű típusjóváhagyásához 1. típusú mérést kell végezni az egyik referencia-üzemanyaggal. Ez bármelyik referencia-üzemanyag lehet. A jármű megfelelőnek tekinthető, ha teljesíti az alábbi követelményeket:”;

h)

A szöveg a következő 1.1.4. ponttal egészül ki:

1.1.4.   Egy járműcsalád tagjaként rugalmas üzemanyag-felhasználású H2NG-jármű típusjóváhagyásához két 1. típusú mérést kell elvégezni, ez egyiket vagy 100 %-os G20 vagy 100 %-os G25 üzemanyaggal, a másodikat pedig olyan keverékkel, amely hidrogénből és az első méréshez használt földgáz/biometán üzemanyagból áll, ez utóbbiban a hidrogén részaránya a gyártó által meghatározott felső határérték.

Az első bekezdés szerint vizsgált jármű megfelelőnek tekinthető, ha az 1.1.3. pont a), e), és g) alpontjaiban előírt követelményeken túl teljesíti az alábbi követelményeket is:

a)

ha a földgáz/biometán üzemanyag a G20 referencia-üzemanyag, akkor a mért kibocsátásokat mindegyik káros anyagnál meg kell szorozni az 1.1.2.5. pont szerint kiszámított megfelelő „r” tényezővel (r1 az első mérésnél, r2 a második mérésnél), ha ez a tényező > 1; ha a vonatkozó tényező < 1, akkor korrekció nem szükséges;

b)

ha a földgáz/biometán üzemanyag a G25 referencia-üzemanyag, akkor a mért kibocsátásokat mindegyik káros anyagnál el kell osztani az 1.1.2.5. pont szerint kiszámított megfelelő „r” tényezővel (r1 az első mérésnél, r2 a második mérésnél), ha ez a tényező < 1; ha a vonatkozó tényező > 1, akkor korrekció nem szükséges;

c)

a gyártó kérésére az 1. típusú mérést a referencia-üzemanyagoknak az 1.1.2.5. pont szerinti négy lehetséges kombinációjával is el kell végezni, hogy ne legyen szükség korrekcióra;

d)

ha a méréseket ugyanazon a motoron megismétlik, akkor a G20 vagy a H2G20 referencia-üzemanyaggal, illetve a G25 vagy a H2G25 referencia-üzemanyaggal (a hidrogén részaránya a gyártó által előírt felső határérték) kapott eredményeket először átlagolni kell; az „r1 ” és „r2 ” tényezőt ezután ezekből az átlagolt értékekből kell kiszámítani.”;

i)

Az I.2.4. ábra helyébe a következő ábra lép:

I.2.4.   ábra

A típusjóváhagyásokhoz és kiterjesztésekhez szükséges mérések

Jármű-kategória

Szikragyújtású motorral felszerelt járművek, ideértve a hibrid járműveket is

Kompressziós gyújtású motorral felszerelt járművek, ideértve a hibrid járműveket is

Tisztán elektromos jármű

Hidrogéncellás járművek

Egyfajta üzemanyag

Kétfajta üzemanyag (1)

Rugalmas üzemanyag-felhasználás (1)

Rugalmas üzemanyag-felhasználás

Egyfajta üzemanyag

Referencia-üzemanyag

Benzin (E5)

PB

Földgáz/biometán

Hidrogén

Benzin (E5)

Benzin (E5)

Benzin (E5)

Benzin (E5)

Földgáz/biometán

Dízel (B5)

Dízel (B5)

PB

Földgáz/biometán

Hidrogén

Etanol (E85)

H2NG

Biodízel

Gáznemű káros anyagok

(1. típusú mérés)

Igen

Igen

Igen

Igen (4)

Igen

(mindkét üzemanyag)

Igen

(mindkét üzemanyag)

Igen

(mindkét üzemanyag) (4)

Igen

(mindkét üzemanyag)

Igen

(mindkét üzemanyag)

Igen (csak B5) (2)

Igen

Részecskék tömege és száma

(1. típusú mérés)

Igen

Igen

(csak benzin)

Igen

(csak benzin)

Igen

(csak benzin)

Igen

(mindkét üzemanyag)

Igen (csak B5) (2)

Igen

Üresjárati kibocsátások

(2. típusú mérés)

Igen

Igen

Igen

Igen

(mindkét üzemanyag)

Igen

(mindkét üzemanyag)

Igen

(csak benzin)

Igen

(mindkét üzemanyag)

Igen

(csak földgáz/biometán)

Forgattyúházból származó kibocsátások

(3. típusú mérés)

Igen

Igen

Igen

Igen

(csak benzin)

Igen

(csak benzin)

Igen

(csak benzin)

Igen

(csak benzin)

Igen

(csak földgáz/biometán)

Párolgási kibocsátások

(4. típusú mérés)

Igen

Igen

(csak benzin)

Igen

(csak benzin)

Igen

(csak benzin)

Igen

(csak benzin)

Tartósság

(5. típusú mérés)

Igen

Igen

Igen

Igen

Igen

(csak benzin)

Igen

(csak benzin)

Igen

(csak benzin)

Igen

(csak benzin)

Igen

(csak földgáz/biometán)

Igen (csak B5) (2)

Igen

Kibocsátások kis hőmérsékleten

(6. típusú mérés)

Igen

Igen

(csak benzin)

Igen

(csak benzin)

Igen

(csak benzin)

Igen (3)

(mindkét üzemanyag)

Használatban lévő járművek megfelelősége

Igen

Igen

Igen

Igen

Igen

(mindkét üzemanyag)

Igen

(mindkét üzemanyag)

Igen

(mindkét üzemanyag)

Igen

(mindkét üzemanyag)

Igen

(mindkét üzemanyag)

Igen (csak B5) (2)

Igen

Fedélzeti diagnosztika

Igen

Igen

Igen

Igen

Igen

Igen

Igen

Igen

Igen

Igen

Igen

CO2-kibocsátás, üzemanyagfogyasztás, áramfogyasztás és elektromos hatósugár

Igen

Igen

Igen

Igen

Igen

(mindkét üzemanyag)

Igen

(mindkét üzemanyag)

Igen

(mindkét üzemanyag)

Igen

(mindkét üzemanyag)

Igen

(mindkét üzemanyag)

Igen (csak B5) (2)

Igen

Igen

Igen

Füstopacitás

Igen (csak B5) (2)

Igen

j)

A 4.9. pont helyébe a következő szöveg lép:

„4.9.   PB-üzemű, földgázüzemű, vagy H2NG-üzemű jármű megfelelőségének ellenőrzése”;

k)

A 4.9.1. pont helyébe a következő szöveg lép:

4.9.1.   A gyártás megfelelőségére vonatkozó méréseket el lehet végezni kereskedelemben kapható olyan üzemanyaggal, amelynek PB-gáz esetében a C3/C4 aránya a referencia-üzemanyagok aránya közé esik, illetve amelynek földgáz vagy H2NG esetében a Wobbe-indexe a két szélső értékű referencia-üzemanyag Wobbe-indexe között van. Ilyenkor a jóváhagyó hatósághoz üzemanyag-elemzést kell beadni.”;

l)

A 3. függelék a következőképpen módosul:

i.

A 3.2.2. pont a helyébe a következő szöveg lép:

„3.2.2.   Üzemanyag”;

ii.

A szöveg a következő 3.2.2.1. ponttal egészül ki:

„3.2.2.1.   Könnyű járművek: dízel/benzin/PB-gáz/földgáz vagy biometán/etanol (E85)/biodízel/hidrogén/H2NG (5)  (6)

iii.

A szöveg a következő 3.2.18–3.2.19.4.3. pontokkal egészül ki:

„3.2.18.   Üzemanyag-adagoló rendszer, hidrogén: van/nincs (7)

3.2.18.1.   EK-típusjóváhagyási szám a 79/2009/EK rendelet szerint: …

3.2.18.2.   Elektronikus motorvezérlő a hidrogénadagoló rendszerhez

3.2.18.2.1.   Gyártmány(ok): …

3.2.18.2.2.   Típus(ok): …

3.2.18.2.3.   Kibocsátással kapcsolatos beállítási lehetőségek: …

3.2.18.3.   További dokumentáció:

3.2.18.3.1.   A katalizátorvédelem leírása a benzinüzemről hidrogénüzemre és vissza történő átkapcsolás során: …

3.2.18.3.2.   A rendszer elrendezési rajza (villamos csatlakozások, vákuumcsatlakozások, kiegyenlítő tömlők stb.): …

3.2.18.3.3.   A jel rajza: …

3.2.19.   Üzemanyag-adagoló rendszer, H2NG van/nincs (7)

3.2.19.1.   A hidrogén százalékos részaránya az üzemanyagban (a gyártó által előírt felső határérték):

3.2.19.2.   EK-típusjóváhagyási szám az ENSZ-EGB 110. sz. előírása szerint (8)

3.2.19.3.   Elektronikus motorvezérlő a H2NG-adagoló rendszerhez

3.2.19.3.1.   Gyártmány(ok): …

3.2.19.3.2.   Típus(ok): …

3.2.19.3.3.   Kibocsátással kapcsolatos beállítási lehetőségek: …

3.2.19.4.   További dokumentáció:

3.2.19.4.1.   A katalizátorvédelem leírása a benzinüzemről H2NG-üzemre és vissza történő átkapcsolás során: …

3.2.19.4.2.   A rendszer elrendezési rajza (villamos csatlakozások, vákuumcsatlakozások, kiegyenlítő tömlők stb.): …

3.2.19.4.3.   A jel rajza: …;

iv.

A szöveg a következő 3.3–3.3.2.4. pontokkal egészül ki:

„3.3.   Villamos motor

3.3.1.   Típus (tekercselés, gerjesztés): …

3.3.1.1.   Legnagyobb óránkénti leadott teljesítmény: … kW

3.3.1.2.   Üzemi feszültség: … V

3.3.2.   Akkumulátor

3.3.2.1.   Cellák száma: …

3.3.2.2.   Tömeg: … kg

3.3.2.3.   Kapacitás: … Ah (amperóra)

3.3.2.4.   Elhelyezés: …”;

v.

A 3. függelék 3.4.8. pontja helyébe a következő szöveg lép:

3.4.8.   A jármű hatósugara elektromos hajtás esetén: … … km (az ENSZ-EGB 101. sz. előírásának 9. melléklete szerint) (9)

vi.

A 3.5.2.1–3.5.2.3. pontok helyébe a következő szöveg lép:

3.5.2.1.   Üzemanyag-fogyasztás (városi közlekedés) … l/100 km vagy m3/100 km vagy kg/100 km (10)

3.5.2.2.   Üzemanyag-fogyasztás (lakott területen kívüli közlekedés) … l/100 km vagy m3/100 km vagy kg/100 km (10)

3.5.2.3.   Üzemanyag-fogyasztás (vegyes) … l/100 km vagy m3/100 km vagy kg/100 km (10);

vii.

A szöveg a következő 3.5.3–3.5.4.3. pontokkal egészül ki:

3.5.3.   Áramfogyasztás tisztán elektromos járműveknél … Wh/km

3.5.4.   Áramfogyasztás külső töltésű hibrid elektromos járműveknél

3.5.4.1.   Áramfogyasztás (A. feltétel, vegyes): … Wh/km

3.5.4.2.   Áramfogyasztás (A. feltétel, vegyes): … Wh/km

3.5.4.3.   Áramfogyasztás (súlyozott vegyes): … Wh/km”;

2.

A III. melléklet a következőképpen módosul:

a)

A 3.3. pont helyébe a következő szöveg lép:

3.3.   A 4.3.1.1. szakaszban említett kipufogógázok úgy értendők, hogy a metán, a víz és a hidrogén is közéjük tartozik:

„… (HFID). Hitelesítése szénatom-egyenértékben (C1) kifejezett propángázzal történik.

Metánelemzés (CH4):

A gázelemző készüléknek lángionizációs detektoros vagy metánkiválasztóval felszerelt lángionizációs detektoros gázkromatográfnak kell lennie, szénatom-egyenértékben (C1) kifejezett metángázzal kalibrálva.

Vízelemzés (H2O):

Az elemző készüléknek abszorpciós típusú, nem diszperzív infravörös (NDIR) készüléknek kell lennie. Az NDIR-készüléket vízgőzzel vagy propilénnel (C3H6) kell kalibrálni. Vízgőzzel történő kalibrálás esetén biztosítani kell, hogy a kalibrálás során ne csapódjon le víz a csövekben és a csatlakozókban. Propilénnel történő kalibrálás esetén a készülék gyártójának információkat kell adnia a propilénkoncentráció és a vízgőzkoncentráció közötti átszámításhoz. Az átszámítási értékeket a készülék gyártójának rendszeresen, évente legalább egyszer ellenőriznie kell

Hidrogénelemzés (H2):

A készüléknek hidrogénnel kalibrált, szektorteres tömegspektrométernek kell lennie.

Nitrogén-oxid (NOx) …””;

b)

A szöveg a következő 3.3.a. ponttal egészül ki:

3.3.a.   A 4.5.1. szakaszban említett tiszta gázok úgy értendők, hogy a propilén is közéjük tartozik:

„...propán: (legalább 99,5 %-os tisztaság).

propilén: (legalább 99,5 %-os tisztaság). ”;”

c)

A 3.4. pont a következő szöveggel egészül ki:

„H2NG esetében Formula g/l

A

=

a földgáz/biometán mennyisége a H2NG keverékben, térfogatszázalék”;

d)

A 3.8. pont helyébe a következő szöveg lép:

3.8.   A 4. melléklet 8. függeléke 1.3. szakaszának második bekezdése a következőképpen értendő:

„… A hígítási tényezőt az alábbiak szerint kell kiszámítani:

 

Mindegyik referencia-üzemanyagra, kivéve a hidrogént:

Formula

 

CxHyOz összetételű üzemanyagra az általános képlet a következő:

Formula

 

Kifejezetten a H2NG esetében a képlet a következő:

Formula

 

A hígítási tényezőt hidrogén esetében a következőképpen kell kiszámítani:

Formula

 

A IX. mellékletben szereplő referencia-üzemanyagoknál az X értékei a következők:

Üzemanyag

X

Benzin (E5)

13,4

Dízel (B5)

13,5

PB

11,9

Földgáz/biometán

9,5

Etanol (E85)

12,5

Etanol (E75)

12,7

Hidrogén

35,03

Ezekben az egyenletekben:

CCO2

=

a mintavevő zsákban lévő hígított kipufogógázban a CO2 koncentrációja, térfogatszázalék

CHC

=

a mintavevő zsákban lévő hígított kipufogógázban a szénhidrogének koncentrációja, ppm, szénegyenérték

CCO

=

a mintavevő zsákban lévő hígított kipufogógázban a CO koncentrációja, ppm

CH2O

=

a mintavevő zsákban lévő hígított kipufogógázban a H2O koncentrációja, térfogatszázalék

CH2O-DA

=

a H2O koncentrációja a hígító levegőben, térfogatszázalék

CH2

=

a mintavevő zsákban lévő hígított kipufogógázban a hidrogén koncentrációja, ppm

A

=

a földgáz/biometán mennyisége a H2NG keverékben, térfogatszázalék.”;”

3.

A IV. melléklet 1. függelékében a 2.2. pont első albekezdése a következő szöveggel egészül ki:

„—

H2NG esetében:

Formula

A

=

a földgáz/biometán mennyisége a H2NG keverékben, térfogatszázalék.”;

4.

A IX. melléklet A. fejezetének 1. alfejezete a következő szöveggel egészül ki:

„Típus: Hidrogén belső égésű motorokhoz

Jellemzők

Mértékegység

Határérték

Mérési módszer

alsó

felső

A hidrogén tisztasága

mól%

98

100

ISO 14687-1

Összes szénhidrogén

μmól/mól

0

100

ISO 14687-1

Víz (11)

μmól/mól

0

 (12)

ISO 14687-1

Oxigén

μmól/mól

0

 (12)

ISO 14687-1

Argon

μmól/mól

0

 (12)

ISO 14687-1

Nitrogén

μmól/mól

0

 (12)

ISO 14687-1

CO

μmól/mól

0

1

ISO 14687-1

Kén

μmól/mól

0

2

ISO 14687-1

Maradó részecskék (13)

 

 

 

ISO 14687-1

Típus: Hidrogén üzemanyagcellás járművekhez

Jellemzők

Mértékegység

Határérték

Mérési módszer

alsó

felső

Hidrogén üzemanyag (14)

mól%

99,99

100

ISO 14687-2

Összes gáz (15)

μmól/mól

0

100

 

Összes szénhidrogén

μmól/mól

0

2

ISO 14687-2

Víz

μmól/mól

0

5

ISO 14687-2

Oxigén

μmól/mól

0

5

ISO 14687-2

Hélium (He), nitrogén (N2), argon (Ar)

μmól/mól

0

100

ISO 14687-2

CO2

μmól/mól

0

2

ISO 14687-2

CO

μmól/mól

0

0,2

ISO 14687-2

Összes kénvegyület

μmól/mól

0

0,004

ISO 14687-2

Formaldehid (HCHO)

μmól/mól

0

0,01

ISO 14687-2

Hangyasav (HCOOH)

μmól/mól

0

0,2

ISO 14687-2

Ammónia (NH3)

μmól/mól

0

0,1

ISO 14687-2

Összes halogénezett vegyület

μmól/mól

0

0,05

ISO 14687-2

Részecskeméret

μm

0

10

ISO 14687-2

Részecskekoncentráció

μg/l

0

1

ISO 14687-2

Típus: H2NG

A H2NG keveréket alkotó hidrogén és földgáz/biometán üzemanyagoknak külön-külön is meg kell felelniük az e mellékletben felsorolt, vonatkozó jellemzőknek.”;

5.

A XII. melléklet a következőképpen módosul:

a)

A cím helyébe a következő szöveg lép:

„A CO2-KIBOCSÁTÁS, AZ ÜZEMANYAG-FOGYASZTÁS, AZ ÁRAMFOGYASZTÁS ÉS AZ ELEKTROMOS HATÓSUGÁR MEGHATÁROZÁSA”

b)

A bevezetés helyébe a következő szöveg lép:

„Ez a melléklet a CO2-kibocsátás, az üzemanyag-fogyasztás, az áramfogyasztás és az elektromos hatósugár mérésére vonatkozó előírásokat állapítja meg.”

c)

A 3.1. pont helyébe a következő szöveg lép:

3.1.   A CO2-kibocsátás, az üzemanyag-fogyasztás, az áramfogyasztás és az elektromos hatósugár mérésére vonatkozó műszaki előírások és specifikációk ugyanazok, mint az ENSZ-EGB 101. sz. előírásának 6–10. mellékletében szereplő előírások és specifikációk, az alábbiakban leírt kivételekkel”;

d)

Az 1.4.3. pont bevezető mondata helyébe a következő szöveg lép:

1.4.3.   A liter/100 km (benzin, PB-gáz, etanol (E85) vagy dízel esetében), a m3/100 km (földgáz/biometán és H2NG esetében), vagy a kg/100 km (hidrogén esetében) mértékegységben kifejezett üzemanyag-fogyasztást az alábbi képletekkel kell kiszámítani:”;

e)

A szöveg a következő f) és g) pontokkal egészül ki:

„f)

a H2NG-üzemű, szikragyújtású motorral felszerelt járművekre:

Formula

g)

a hidrogéngázzal üzemelő járművekre:

Formula

A típusjóváhagyó hatósággal kötött előzetes megállapodás alapján és az akár gáznemű, akár folyékony hidrogénnel üzemelő járművek esetében a gyártó a fenti módszer helyett választhatja vagy az alábbi képletet:

FC = 0,1 · (0,1119 · H 2 O + H 2)

vagy pedig egy megfelelő szabvány (például SAE J2572) szerinti módszert is.”;

f)

A második bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„Ezekben a képletekben:

FC= az üzemanyag-fogyasztás liter/100 km (benzin, etanol, PB-gáz, dízel vagy biodízel esetében), m3/100 km (földgáz és H2NG esetében) vagy kg/100 km (hidrogén esetében) mértékegységben

HC= a mért szénhidrogén-kibocsátás, g/km

CO= a mért szén-monoxid-kibocsátás, g/km

CO2= a mért szén-dioxid-kibocsátás, g/km

H2O= a mért H2O-kibocsátás, g/km

H2= a mért H2-kibocsátás, g/km

A= a földgáz/biometán mennyisége a H2NG keverékben, térfogatszázalék

D= a méréshez használt üzemanyag sűrűsége

Gáznemű üzemanyag esetében a 15 °C hőmérsékleten mért sűrűséget jelenti.

d= a vizsgált jármű által az 1. típusú mérés során elméletileg megtett távolság, km

p1 = a gáznemű üzemanyag tartályában a működési ciklus előtt mért nyomás, Pa

p2 = a gáznemű üzemanyag tartályában a működési ciklus után mért nyomás, Pa

T1 = a gáznemű üzemanyag tartályában a működési ciklus előtt mért hőmérséklet, K

T2 = a gáznemű üzemanyag tartályában a működési ciklus után mért hőmérséklet, K

Z1 = a gáznemű üzemanyag kompresszibilitási tényezője p1 nyomáson és T1 hőmérsékleten

Z2 = a gáznemű üzemanyag kompresszibilitási tényezője p2 nyomáson és T2 hőmérsékleten

V= a gáznemű üzemanyag tartályának beltérfogata, m3

A kompresszibilitási tényezőt az alábbi táblázatból kell meghatározni:

T(k)

p(bar)\

33

53

73

93

113

133

153

173

193

213

233

248

263

278

293

308

323

338

353

5

0,8589

0,9651

0,9888

0,9970

1,0004

1,0019

1,0026

1,0029

1,0030

1,0028

1,0035

1,0034

1,0033

1,0032

1,0031

1,0030

1,0029

1,0028

1,0027

100

1,0508

0,9221

0,9911

1,0422

1,0659

1,0757

1,0788

1,0785

1,0765

1,0705

1,0712

1,0687

1,0663

1,0640

1,0617

1,0595

1,0574

1,0554

1,0535

200

1,8854

1,4158

1,2779

1,2334

1,2131

1,1990

1,1868

1,1757

1,1653

1,1468

1,1475

1,1413

1,1355

1,1300

1,1249

1,1201

1,1156

1,1113

1,1073

300

2,6477

1,8906

1,6038

1,4696

1,3951

1,3471

1,3123

1,2851

1,2628

1,2276

1,2282

1,2173

1,2073

1,1982

1,1897

1,1819

1,1747

1,1680

1,1617

400

3,3652

2,3384

1,9225

1,7107

1,5860

1,5039

1,4453

1,4006

1,3651

1,3111

1,3118

1,2956

1,2811

1,2679

1,2558

1,2448

1,2347

1,2253

1,2166

500

4,0509

2,7646

2,2292

1,9472

1,7764

1,6623

1,5804

1,5183

1,4693

1,3962

1,3968

1,3752

1,3559

1,3385

1,3227

1,3083

1,2952

1,2830

1,2718

600

4,7119

3,1739

2,5247

2,1771

1,9633

1,8190

1,7150

1,6361

1,5739

1,4817

1,4823

1,4552

1,4311

1,4094

1,3899

1,3721

1,3559

1,3410

1,3272

700

5,3519

3,5697

2,8104

2,4003

2,1458

1,9730

1,8479

1,7528

1,6779

1,5669

1,5675

1,5350

1,5062

1,4803

1,4570

1,4358

1,4165

1,3988

1,3826

800

5,9730

3,9541

3,0877

2,6172

2,3239

2,1238

1,9785

1,8679

1,7807

1,6515

1,6521

1,6143

1,5808

1,5508

1,5237

1,4992

1,4769

1,4565

1,4377

900

6,5759

4,3287

3,3577

2,8286

2,4978

2,2714

2,1067

1,9811

1,8820

1,7352

1,7358

1,6929

1,6548

1,6207

1,5900

1,5623

1,5370

1,5138

1,4926

Ha a keresett p és T érték nem szerepel a táblázatban, akkor azt lineáris interpolációval kell meghatározni a táblázatban szereplő, a keresett kompresszibilitási tényezővel szomszédos értékekből.”.


(1)  Egy kétfajta üzemanyaggal működő és egy rugalmas üzemanyag-felhasználású jármű kombinációja esetén mindkét mérést el kell végezni.

(2)  Ez a rendelkezés ideiglenes, a biodízelre vonatkozó további követelményekre a későbbiekben készül javaslat.

(3)  A csak benzinnel történő mérés a 715/2007/EK rendelet 10. cikkének (6) bekezdésében megállapított időpontokig végezhető. Ezen időpontok után a vizsgálatot mindkét üzemanyaggal el kell végezni. A méréshez a IX. melléklet B. részében meghatározott E75 referencia-üzemanyagot kell használni.

(4)  Amikor a jármű hidrogénnel működik, csak az NOx-kibocsátást kell meghatározni.”;

(5)  A nem kívánt rész törlendő (előfordulhat, hogy nincs törlendő rész, ha több kategória is érvényes egyszerre).

(6)  A járművek akár benzinnel, akár gáznemű üzemanyaggal működhetnek, de ha a benzinüzemű rendszer kizárólag vészhelyzetek esetére vagy indításra szolgál, és a benzintartály befogadóképessége legfeljebb 15 liter, akkor a vizsgálat szempontjából a járművet úgy kell tekinteni, mintha gázüzemű lenne.”;

(7)  A nem kívánt rész törlendő (előfordulhat, hogy nincs törlendő rész, ha több kategória is érvényes egyszerre).

(8)  HL L 72., 2008.3.14., 113. o.;”

(9)  HL L 158., 2007.6.19., 34. o.”

(10)  A nem kívánt rész törlendő (előfordulhat, hogy nincs törlendő rész, ha több kategória is érvényes egyszerre).”

(11)  Nem kondenzálódó.

(12)  Víz, oxigén, nitrogén és argon együtt: 1 900 μmól/mól.

(13)  A hidrogén nem tartalmazhat port, homokot, szennyeződést, kátrányt, olajat vagy más anyagokat olyan mennyiségben, hogy azok a töltés alatt álló jármű (motor) töltőkészülékének sérülését okozhatnák.

(14)  A hidrogén üzemanyag mutatóját úgy kell meghatározni, hogy a táblázatban felsorolt, hidrogéntől különböző gáznemű összetevők mólszázalékban megadott összmennyiségét (Összes gáz) kivonjuk 100 mólszázalékból. Ez kevesebb, mint a táblázatban szereplő, hidrogéntől különböző összetevők legnagyobb megengedett határértékeinek összege.

(15)  Az „összes gáz” mennyisége a táblázatban felsorolt, hidrogéntől különböző összetevők – kivéve a részecskéket – mennyiségeinek összege.


Top