Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32006D0145

    2006/145/EK: A Tanács határozata ( 2006. február 20. ) a Horvátországgal létrehozott csatlakozási partnerség elveiről, prioritásairól és feltételeiről, és a 2004/648/EK határozat hatályon kívül helyezéséről

    HL L 55., 2006.2.25, p. 30–43 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
    HL L 270M., 2006.9.29, p. 268–281 (MT)

    A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (BG, RO)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 18/02/2008; hatályon kívül helyezte: 32008D0119

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2006/145(1)/oj

    25.2.2006   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 55/30


    A TANÁCS HATÁROZATA

    (2006. február 20.)

    a Horvátországgal létrehozott csatlakozási partnerség elveiről, prioritásairól és feltételeiről, és a 2004/648/EK határozat hatályon kívül helyezéséről

    (2006/145/EK)

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

    tekintettel a stabilizációs és társulási folyamat keretében európai partnerségek létrehozásáról szóló, 2004. március 22-i 533/2004/EK tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 1a. és 2. cikkére,

    tekintettel a Bizottság javaslatára,

    mivel:

    (1)

    Az Európai Tanács 2003. június 19–20-i thesszaloniki ülésén az európai perspektíva megvalósításának eszközeként jóváhagyta az európai partnerségek bevezetését a nyugat-balkáni országok számára a stabilizációs és társulási folyamat keretében.

    (2)

    Az 533/2004/EK rendelet előírja, hogy a Tanács határoz a csatlakozási partnerségekre irányadó elvekről, prioritásokról és feltételekről, valamint bármely későbbi kiigazításról.

    (3)

    A Tanács 2004. szeptember 13-án elfogadta a Horvátországgal kötött európai partnerséget (2).

    (4)

    2005. október 3-án a tagállamok megkezdték Horvátországgal annak Európai Unióhoz való csatlakozásáról szóló tárgyalásokat. A tárgyalások előrehaladása függ a Horvátország által a csatlakozási előkészületek terén elért haladástól, amelyet többek között a rendszeresen felülvizsgált partnerség végrehajtásához kell viszonyítani.

    (5)

    Ezért helyénvaló egy, a jelenlegi partnerséget naprakésszé tevő csatlakozási partnerség elfogadása annak érdekében, hogy – a Horvátországnak az Európai Unióba történő további integrációja terén elért haladásról szóló 2005-ös bizottsági jelentés megállapításai alapján – a további munkára vonatkozó, megújított prioritásokat meghatározzák.

    (6)

    Az 533/2004/EK rendelet megállapítja, hogy e csatlakozási partnerségek ellenőrzése a stabilizációs és társulási folyamat keretében kialakított mechanizmusok révén biztosítva lesz.

    (7)

    Az Európai Unióba történő további integráció előkészítése érdekében az elvárások szerint Horvátországnak egy ütemtervvel ellátott és egyedi intézkedéseket is tartalmazó tervet kell kidolgoznia e csatlakozási partnerség prioritásainak megvalósítása érdekében.

    (8)

    A 2004/648/EK határozatot ezért hatályon kívül kell helyezni,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    Az 533/2004/EK rendelet 1a. cikkével összhangban a Horvátországgal létrehozott csatlakozási partnerség elveit, prioritásait és feltételeit az e határozat elválaszthatatlan részét képező melléklet határozza meg.

    2. cikk

    A csatlakozási partnerség végrehajtását a stabilizációs és társulási folyamat keretében kialakított mechanizmusok – nevezetesen a Bizottság által az elért haladásról benyújtott éves jelentések – révén kell megvizsgálni.

    3. cikk

    A 2004/648/EK határozatot hatályon kívül kell helyezni.

    4. cikk

    Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

    Kelt Brüsszelben, 2006. február 20-án.

    a Tanács részéről

    az elnök

    J. PRÖLL


    (1)  HL L 86., 2004.3.24., 1. o. A 269/2006/EK rendelettel (HL L 47., 2006.2.17., 7. o.) módosított rendelet.

    (2)  A Horvátországgal létrehozott európai partnerség elveiről, prioritásairól és feltételeiről szóló, 2004. szeptember 13-i 2004/648/EK tanácsi határozat (HL L 297., 2004.9.22., 19. o.).


    MELLÉKLET

    HORVÁTORSZÁG: CSATLAKOZÁSI PARTNERSÉG 2005

    1.   BEVEZETÉS

    Az Európai Tanács thesszaloniki ülése az európai perspektíva megvalósításának eszközeként jóváhagyta az európai partnerségek bevezetését a nyugat-balkáni országok számára a stabilizációs és társulási folyamat keretében.

    A Horvátországgal létrehozott európai partnerséget a Tanács 2004. szeptember 13-án fogadta el. 2005. október 3-án a tagállamok megkezdték Horvátországgal annak Európai Unióhoz való csatlakozásáról szóló tárgyalásokat. Helyénvaló egy csatlakozási partnerség elfogadása, amely a korábbi európai partnerséget a Horvátország által elért haladásról szóló 2005-ös bizottsági jelentés megállapításai alapján naprakésszé teszi. Ez az új csatlakozási partnerség új cselekvési prioritásokat határoz meg. Ezeket az új cselekvési prioritásokat az ország sajátos igényeihez és felkészültségének szintjéhez kell igazítani, és szükség szerint naprakésszé kell tenni. A csatlakozási partnerség a Horvátországnak nyújtandó pénzügyi támogatásokhoz is iránymutatásul szolgál.

    Az elvárások szerint Horvátországnak egy ütemtervvel ellátott és különleges intézkedéseket is tartalmazó tervet kell kidolgoznia e csatlakozási partnerség prioritásainak kezelésére.

    2.   ELVEK

    A stabilizációs és társulási folyamat továbbra is a nyugat-balkáni országok európai felzárkózásának kerete marad egészen azok eljövendő csatlakozásáig.

    A Horvátországra vonatkozóan megállapított fő prioritások Horvátországnak a csatlakozási előkészületek folyamán tett előrehaladásához és különösen az Európai Tanács 1993. évi koppenhágai ülésén meghatározott kritériumoknak való megfelelési képességéhez, valamint a stabilizációs és társulási folyamathoz – különösen a Tanács 1997. április 29-i és 1999. június 21-i és 22-i következtetéseiben – megállapított feltételeknek, a 2000. november 24-i zágrábi csúcstalálkozó zárónyilatkozata tartalmának, a Thesszaloniki Cselekvési Programnak, valamint a Tanács által 2005. október 3-án elfogadott tárgyalási keret követelményeinek való megfeleléséhez kapcsolódnak.

    3.   PRIORITÁSOK

    Az ezen csatlakozási partnerségben felsorolt prioritások kiválasztási alapja az volt, hogy reálisan elvárható-e Horvátországtól azoknak az elkövetkezendő években történő teljesítése, vagy az azokkal kapcsolatos jelentős előrehaladás. Meg kell különböztetni a rövid távú prioritásokat, amelyek teljesítése egy-két éven belül, illetve a középtávú prioritásokat, amelyek teljesítése három-négy éven belül várható. A prioritások egyaránt érintik a jogszabályalkotásnak és -végrehajtásnak a területét. Tekintettel az acquis végrehajtása és érvényesítése által igényelt jelentős költségekre, valamint az egyes területeken érvényes uniós követelmények összetettségére, e partnerség a folyamat jelenlegi szintjén nem tartalmaz minden fontos feladatot. A jövőben megkötött partnerségek az ország által megvalósított haladással összhangban további prioritásokat fognak meghatározni.

    A legfontosabb rövid távú prioritások meghatározása és csoportosítása a 3.1. szakasz elején található. E prioritások sorrendje nem fontossági sorrendjüket tükrözi.

    3.1.   RÖVID TÁVÚ PRIORITÁSOK

    Legfontosabb prioritások

    Az igazságügyi reform megvalósítására az érdekelt testületekkel konzultálva átfogó stratégiát és cselekvési tervet kell végrehajtani, beleértve a szükséges új jogszabályok elfogadását.

    El kell fogadni a korrupció megelőzését és a korrupció elleni küzdelmet szolgáló nemzeti stratégiát, meg kell kezdeni annak végrehajtását, és biztosítani kell a végrehajtásban részt vevő illetékes minisztériumok és testületek közötti megkövetelt koordinációt – beleértve a Korrupció és a Szervezett Bűnözés Visszaszorításának Hivatala teljes munkába állítását is.

    Fel kell gyorsítani a nemzeti kisebbségekről szóló alkotmányos törvény végrehajtását. Különösen sürgős lépéseket kell tenni a kisebbségek arányos képviseletének biztosítására a helyi és regionális önkormányzatokban, a közigazgatásban és a bíróságokon, valamint a közintézményekben.

    Be kell fejezni a menekültek visszatelepülésének folyamatát, beleértve a korábbi bérlői/birtoklási jogosultságok birtokosai házainak ismételt birtokba bocsátását és újjáépítését, a lakásszolgáltatás nyújtását; valamint a menekültek visszatelepülési folyamata és a helyi integráció felgyorsítása céljából tovább kell erősíteni a regionális együttműködést, különösen a szarajevói nyilatkozat végrehajtásához való hozzájárulás révén.

    A polgárok közötti megbékélésre irányuló erőfeszítések folytatása régióban.

    Teljes körű együttműködést kell fenntartani a volt Jugoszláviával foglalkozó nemzetközi büntetőtörvényszékkel.

    Végleges megoldásokat kell kidolgozni a függőben levő kétoldalú kérdésekre, különösen a Szlovéniával, a Szerbiával és Montenegróval, valamint a Boszniával és Hercegovinával közös határok problémáinak rendezése ügyében.

    Biztosítani kell a stabilizációs és társulási megállapodásban (STM) tett valamennyi kötelezettségvállalás helyes végrehajtását olyan területeken, mint a versenypolitika, különösen az acélipar szerkezetátalakítási programjának elfogadásával és végrehajtásával, valamint ingatlanszerzés révén. Le kell zárni az STM-mel kapcsolatos ügyekről – például a cukorra vonatkozó vámkontingens bevezetéséről szóló jegyzőkönyvről, a bővítési jegyzőkönyvről és a mezőgazdasági és halászati termékekre vonatkozó további kereskedelmi engedményekről – folytatott, folyamatban levő és küszöbön álló tárgyalásokat, és biztosítani kell azok eredményeinek megfelelő végrehajtását.

    Politikai kritériumok

    Demokrácia és jogállamiság

    Lépéseket kell tenni egyértelmű és állandó választási jogszabályok elfogadására, amelyek olyan kérdéseket szabályoznak, mint például a választói névjegyzékek, az ország területén kívüli szavazás és a kampányok átlátható módon történő finanszírozása.

    Közigazgatás

    Teljeskörűen végre kell hajtani a közigazgatási rendszer reformját célzó, a felvételre, a szakmai előmenetelre és képzésre vonatkozó intézkedéseket, és a közszolgálatok elszámoltathatósága, hatékonysága, nyitottsága, átláthatósága, politikamentessége és magas szakmai színvonalának biztosítása érdekében javítani kell a humán erőforrás kezelését valamennyi közigazgatási szervben.

    Biztosítani kell az összes biztonsági szolgálat polgári ellenőrzése terén megállapított hiányosságok nyomon követését.

    Az igazságügyi rendszer

    További intézkedéseket kell tenni a bíróságok ügyhátralékának csökkentésére.

    Folytatni kell a bíróságok racionalizálását, beleértve korszerű információtechnológiai rendszerek fejlesztését.

    Olyan szakmai előmeneteli rendszert kell felállítani, amely nyitott, tisztességes és átlátható felvételi, értékelési és előmeneteli rendszert foglal magában, és megfelelő mértékű állami támogatás nyújtása révén javítja a bírói kar szakmai színvonalát és lehetővé teszi a bírák, az ügyészek és az igazgatási személyzet kiemelkedő színvonalú képzését.

    Intézkedéseket kell tenni a bírósági határozatok megfelelő és maradéktalan végrehajtása érdekében.

    Biztosítani kell az igazságszolgáltatáshoz és az ügyvédi segítséghez való hozzáférést, és ehhez megfelelő költségvetési forrásokat kell rendelkezésre bocsátani; elő kell segíteni az EU-jogszabályok terén történő képzést.

    Korrupcióellenes politika

    Folytatni kell a tisztviselők és választott képviselők számára bevezetett magatartási és etikai szabályzatok, valamint cselekvési tervek kidolgozását a vonatkozó bűnüldöző szervekben (határőrség, rendőrség, vámhatóság, bíróság) tapasztalható korrupció megelőzése érdekében.

    Intézkedéseket kell tenni annak érdekében, hogy a korrupció elleni küzdelmet elősegítő jogszabályi keretet összehangolják, egységes módon hajtsák végre és érvényesítsék, fokozottabb erőfeszítéseket kell tenni a – különösen a magas szintű – korrupció proaktív megelőzése, feltárása és eredményes üldözése érdekében.

    Konkrét lépéseket kell tenni a korrupció, mint súlyos bűncselekmény tudatosítása érdekében.

    Az emberi jogok és a kisebbségek védelme

    Az emberi jogok védelméről szóló európai egyezménnyel, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezményével, valamint az uniós tagállamok legjobb gyakorlatával összhangban elő kell segíteni a kisebbségek tiszteletben tartását és védelmét.

    Biztosítani kell az etnikai indíttatású bűncselekmények megfelelő kivizsgálását és üldözését.

    Folytatni kell a romák védelmét és integrálását célzó stratégia és cselekvési terv végrehajtását, valamint biztosítani kell a szükséges eszközök hozzáférhetőségét.

    Ki kell dolgozni egy átfogó megkülönböztetésmentességi stratégiát, és meg kell kezdeni annak végrehajtását.

    Felül kell vizsgálni a médiajogszabályokat az Európa Tanács, a Bizottság és az EBESZ képviselőiből álló közös szakértői küldöttség által 2004 februárjában kidolgozott ajánlásokkal összhangban. Az átlátható, kiszámítható és hatékony szabályzási keretek megalkotása érdekében különösen fontos az elektronikus médiumokról szóló törvény felülvizsgálata, továbbá biztosítani kell az elektronikus média felügyeletét ellátó tanács politikai függetlenségét. Biztosítani kell, hogy a Horvát Rádió és Televízió, valamint annak programtanácsa a horvát rádiózásról és televíziózásról szóló törvény felülvizsgálata során függetlenül és stabil szervezetként tevékenykedhessen. További lépéseket kell tenni a rágalmazásnak a bűncselekmények köréből való kivonása érdekében.

    Regionális kérdések és nemzetközi kötelezettségek

    Számottevően javítani kell a háborús bűncselekményekkel kapcsolatosan folytatott büntetőeljárásokat, különösen a szerbekkel szembeni etnikai előítéletek felszámolása és a büntetőjogi felelősségre vonatkozó egységes, a nemzeti származástól független szabályok alkalmazása révén.

    A menekültek visszatérésével kapcsolatban a lakóingatlanok helyreállítására vonatkozó, már benyújtott kérelmek feldolgozását késedelem nélkül be kell fejezni; 2005 végéig be kell fejezni minden olyan ház újjáépítését, amelyekre vonatkozóan jóváhagyó határozatot hoztak, és 2006 végéig minden olyan egyéb házat újjá kell építeni, amelyekre vonatkozóan várhatóan jóváhagyó határozat születik. Minden további késedelem nélkül be kell fejezni a házak újbóli birtokba vételét.

    Sürgősen meg kell kezdeni és végre kell hajtani az azon menekülteket érintő lakásszolgáltatási programot, akik a különleges állami gondoskodást igénylő területeken kívül vesztették el bérlői/birtoklási jogosultságaikat, illetve fel kell gyorsítani a különleges állami gondoskodást igénylő területekre visszatelepülő menekülteket érintő lakásszolgáltatási program végrehajtását. Megfelelő reklám-/tájékoztató kampányt kell biztosítani.

    A menekültek visszatelepülésével kapcsolatos kérdésekben biztosítani kell az összes illetékes hatóság közötti együttműködést és koordinációt országos és helyi szinten egyaránt.

    Megfelelő szociális és gazdasági feltételeket kell teremteni a visszatelepülő menekülők újraintegrálódásának és a befogadó közösségek általi elfogadásuk érdekében – többek között az érintett területeken megvalósított regionális fejlesztési programok által. Ismét lehetővé kell tenni az állampolgárság iránti kérelmek benyújtását, és újra kell vizsgálni minden, a korábbi határidő lejárta után benyújtott kérelmet.

    Teljeskörűen végre kell hajtani a szomszédos országokkal a kereskedelem, a szervezett bűnözés elleni küzdelem, a határellenőrzés, a visszafogadás, a határokon átnyúló, valamint az igazságügyi és rendőrségi – többek között a háborús bűnökkel kapcsolatos – együttműködés területeit érintő megállapodásokat, és meg kell kötni a még függőben levő megállapodásokat.

    Gazdasági kritériumok

    Körültekintő, a stabilitást célul kitűző makrogazdasági politikát kell végrehajtani, beleértve a piaci alapú monetáris eszközök fejlesztését a monetáris politika hatékonyságának növelése céljából.

    Állandó strukturális intézkedések alapján – különösen a támogatások és a szociális kiadások területén – meg kell erősíteni a költségvetési konszolidációt, és a költségvetési konszolidáció veszélyeztetése nélkül megoldást kell találni az úgynevezett „nyugdíjadósság” visszafizetésének kérdésére. Az egészségügyi ágazat átfogó reformját célzó további lépéseket kell kezdeményezni, e szektor pénzügyi helyzetének javítása érdekében.

    Folytatni kell az államháztartás szerkezeti reformját, különösen a kiadások kezelése tekintetében. Átlátható és hatékony adósságkezelési kapacitást kell teremteni.

    Fel kell gyorsítani a Privatizációs Alap portfóliójába került vállalatok privatizációját. Fel kell gyorsítani a vállalkozások szerkezetátalakítását és az állami tulajdonban álló nagyvállalatok privatizációját vagy felszámolását – különösen a mezőgazdaság, az acélipar és a hajóépítő ipar területén. További lépéseket kell tenni a közüzemi szolgáltatások (távközlés, energia, kőolaj stb.) szerkezetátalakítása és/vagy privatizációja terén. Javítani kell a privatizációs folyamat átláthatóságát.

    A piacra lépésre és piacról való távozásra vonatkozó szabályok egyszerűsítésével tovább kell javítani az üzleti környezetet. Különösen fel kell gyorsítani a bejegyeztetési eljárásokat és a csődeljárási szabályok végrehajtását, valamint kedvezőbb feltételeket kell teremteni a magánvállalkozások és a külföldi közvetlen befektetések fejlődéséhez, többek között a közigazgatás hatékonyságának javítása révén.

    Korszerű és hatékony telekkönyvi és földnyilvántartási rendszer bevezetése által fel kell gyorsítani a földreformot, különösen a mezőgazdasági hasznosítású földterületek nyilvántartásba vételét és privatizációját, annak érdekében, hogy megszűnjenek a földterületek és a lakóingatlanok piaca fejlődésének jelenlegi korlátjai.

    Fejleszteni kell a makrogazdasági statisztikákat.

    Képesség a tagsággal járó kötelezettségek vállalására

    Az áruk szabad mozgása

    Végre kell hajtani a meglévő jogszabályi és intézményi keretek szerkezetátalakítását annak biztosítása érdekében, hogy megvalósuljon a szabályzói, az akkreditációs, a szabványosítási és a terméktanúsítási funkciók közötti szükséges szétválasztás, és megteremtődjön a vívmányoknak megfelelő piacfelügyeleti struktúra. Fel kell gyorsítani az EU-előírások elfogadását. Folytatni kell a munkát a régi és az új megközelítés szerinti irányelvek átültetése terén.

    Meg kell kezdeni a nemzeti jogszabályok átvilágítását az EK-Szerződés 28., 29. és 30. cikkével való összeegyeztethetetlenségek megállapítása érdekében, terveket kell készíteni azok megszüntetésére és meg kell előzni újabb akadályok bevezetését.

    Letelepedési jog és a szolgáltatások nyújtásának szabadsága

    Meg kell kezdeni a szakmai képesítések kölcsönös elismeréséről szóló vívmányokkal való összehangolást, beleértve a szükséges adminisztratív kapacitás megteremtését.

    Meg kell kezdeni a nemzeti jogszabályok átvilágítását a letelepedési jogot és a szolgáltatások nyújtásának szabadságát korlátozó tényezők meghatározása érdekében, terveket kell készíteni azok megszüntetésére és meg kell akadályozni újabb akadályok bevezetését.

    Meg kell erősíteni a nemzeti szabályozó hatóságok kapacitását a távközlési és postai szolgáltatások területén és biztosítani kell azok függetlenségét.

    A tőke szabad mozgása

    Javítani kell a pénzmosás megakadályozását célzó jogszabályokat és biztosítani kell azok hatékony végrehajtását. Meg kell erősíteni a pénzügyi hírszerző egység adminisztratív kapacitását, és javítani kell annak együttműködését a pénzmosás elleni küzdelemben érintett egyéb intézményekkel.

    Megkülönböztetéstől mentes alapon racionalizálni kell az uniós polgárok ingatlanszerzésére vonatkozó eljárásokat, és számottevően csökkenteni kell a felhalmozódott kérelmek számát.

    Közbeszerzés

    Végre kell hajtani Horvátország közbeszerzési jogszabályainak és végrehajtási rendeleteinek összehangolását – többek között a közbeszerzési szerződések, a koncessziók és a felülvizsgálati eljárások terén.

    Meg kell erősíteni a közbeszerzési hivatal adminisztratív kapacitását annak érdekében, hogy végre tudja hajtani a közbeszerzési törvény által ráruházott feladatokat.

    Szellemi tulajdonjogok

    Javítani kell a szellemi, ipari és kereskedelmi tulajdonjogok érvényesítését, különösen az adminisztratív kapacitás – főként a bűnüldöző szervek és az igazságszolgáltatás – erősítése által.

    Verseny

    Folytatni kell az elsődleges és másodlagos jogszabályok összehangolását annak érdekében, hogy a versenykorlátozó magatartásokat és az állami támogatásokat valamennyi gazdasági ágazatra vonatkozó kötelező erejű határozatokkal lehessen eredményesen ellenőrizni, az állami támogatások tekintetében mind a támogatási rendszerekre, mind az egyéni támogatásokra vonatkozóan.

    Meg kell erősíteni az adminisztratív kapacitást és a Versenyhivatal függetlenségét az állami támogatások és a versenykorlátozó magatartások területén egyaránt. Biztosítani kell az igazságszolgáltatás fejlesztését és személyzetének továbbképzését versenyjogi kérdésekben.

    A versenykorlátozó magatartásokra vonatkozó jogszabályoknak jobban érvényt kell szerezni, különösen azáltal, hogy nagyobb hangsúlyt kap a verseny területén tapasztalható súlyos torzulások megelőzése, illetve bevezetésre kerül egy visszatartó hatású bírságolási rendszer. Meg kell erősíteni az állami támogatások végrehajtásának hiteles nyilvántartását, különösen az értesítésre vonatkozó kötelezettségek tiszteletben tartásának biztosítása, valamint a támogatási intézkedések proaktív értékelése révén.

    Biztosítani kell, hogy a meglévő támogatási rendszerek és a költségvetési jogszabályok összhangban legyenek a vívmányok állami támogatásokra vonatkozó rendelkezéseivel.

    Az acélipar és a hajóépítési ipar területén – többek között annak biztosítására, hogy valamennyi támogatás összhangban álljon a vívmányokkal – az EU-követelményekkel összhangban álló, életképes szerkezetátalakítási programokat kell elfogadni, és meg kell kezdeni azok végrehajtását.

    Amellett, hogy növelni kell a tudatosságot a verseny alapelveivel kapcsolatban, biztosítani kell az állami támogatások átláthatóságát egy olyan átfogó felmérés és jelentés elkészítése révén, amely valamennyi közigazgatási szinten számba veszi a hatályban levő támogatási intézkedéseket.

    Pénzügyi szolgáltatások

    Meg kell erősíteni a szabályozói és a közigazgatási kereteket a pénzügyi szolgáltatások felügyelete terén, különösen pedig elő kell készíteni az átmenetet a nem banki pénzügyi szolgáltatásokat felügyelő integrált hatóság tervezett felállítása irányába.

    Elő kell készíteni a hitelintézetekre és befektetési vállalkozásokra vonatkozó új, tőkekövetelmény-keret bevezetését.

    Információs társadalom és média

    Tovább kell erősíteni a nemzeti szabályozó hatóságok kapacitását a távközlés területén, és biztosítani kell függetlenségüket.

    Mezőgazdaság és vidékfejlesztés

    Létre kell hozni egy teljes mértékben működő SAPARD/IPARD hivatalt.

    Fel kell gyorsítani egy megfelelő földterület-azonosító, valamint szarvasmarha-azonosító és nyilvántartási rendszer bevezetését.

    Meg kell erősíteni a mezőgazdasági statisztikai adatoknak az EU szabályaival és módszereivel összehangolt módon történő gyűjtését és feldolgozását.

    Fejleszteni kell a vidékfejlesztési programok kidolgozásához, megtervezéséhez, megvalósításához, irányításához, figyelemmel kíséréséhez és értékeléséhez szükséges vidékfejlesztési stratégiát és politikai eszközöket.

    Élelmiszer-biztonság, állat- és növény-egészségügyi politika

    Folytatni kell az összehangolást az állategészségügy és növényegészségügy területén, a felügyeleti intézkedéseket tovább kell fejleszteni, valamint a mezőgazdasági és élelmiszer-ipari üzemeket az EU higiéniai és közegészségügyi szabályainak megfelelően korszerűsíteni kell.

    Átfogó stratégiát kell kidolgozni az élelmiszer-biztonság, valamint az állat- és növény-egészségügyi politikák terén. Meg kell erősíteni a szükséges közigazgatási szerkezeteket, és javítani kell azok összehangolását, a teljes élelmiszerláncban az élelmiszer-biztonság javításához szükséges átfogó megközelítés érdekében.

    Halászat

    Meg kell erősíteni a közigazgatási és különösen a felügyeleti struktúrák kiépítését a halászati politika végrehajtására.

    El kell kezdeni a halászhajók számítógépesített lajstromozásának megteremtését.

    A Horvátország által egyoldalúan védettnek nyilvánított „ökológiai és halászati zóna” vonatkozásában folytatni kell a 2004 júniusában kötött háromoldalú megállapodás végrehajtását.

    Közlekedési politika

    Folytatni kell az EU-előírások alkalmazását a közúti fuvarozás terén érvényes szociális és műszaki rendelkezések, valamint a tengeri szállítás terén érvényes biztonsági szabályok tekintetében.

    Meg kell erősíteni a vasúti ágazat adminisztratív kapacitását.

    A légi közlekedés területén biztosítani kell egy baleseteket kivizsgáló független szerv felállítását, és meg kell erősíteni a nemzeti szabályozó hatóságokat.

    Meg kell kötni a Közös Európai Légiforgalmi Térség (ECAA) létrehozásáról szóló megállapodást, amelynek jegyzőkönyve tartalmazza a légi közlekedéssel kapcsolatos uniós jogszabályok végrehajtására vonatkozó átmeneti intézkedéseket.

    Energia

    Folytatni kell a vívmányok végrehajtását a villamos energia és gáz területén.

    Biztosítani kell a nemzeti szabályozó hatóság működési kapacitását és független működését.

    Meg kell kezdeni az Energiaközösséget létrehozó szerződés keretében tett kötelezettségvállalások végrehajtását.

    Meg kell erősíteni az adminisztratív kapacitást, és javítani kell a vívmányokkal való összehangolást az energiahatékonyság, a megújítható energiaforrások, valamint az atomenergia terén, és biztosítani kell a nukleáris biztonság és a sugárvédelem magas szintjét.

    Adózás

    Fel kell gyorsítani az adózási jogszabályok összehangolását a közösségi vívmányokkal, és biztosítani kell azok hatékony érvényesítését, különös figyelemmel a HÉA-rendszer területi alkalmazásának a vámszabad területekre való kiterjesztésére és a hatályos nulla adókulcsú HÉA eltörlésére.

    A közvetlen adók terén el kell kezdeni azok összehangolását a közösségi vívmányokkal – beleértve a tagállamokkal való információcserére vonatkozó rendelkezéseket – az adókikerülés és az adókijátszás elleni intézkedések érvényesítésének megkönnyítése érdekében.

    Alkalmazni kell a társasági adózás területén érvényes magatartási szabályokban előírt alapelveket, és biztosítani kell, hogy az új adózási rendelkezések összhangban álljanak ezekkel az alapelvekkel.

    Jelentősen meg kell erősíteni az adó- és vámhatóságok hatásköreit, különösen a beszedési és ellenőrzési feladatkörökben; folytatni kell a munkát egy működőképes és megfelelő személyzettel rendelkező jövedéki adószolgálat felállításán; egyszerűsíteni kell az eljárásokat az adócsalások üldözésének hatékonysága érdekében.

    Folytatni kell a szükséges információtechnológiai rendszerek fejlesztését, amelyek lehetővé teszik az elektronikus adatok cseréjét az EU-val és a tagállamokkal.

    Statisztika

    Meg kell erősíteni a Horvát Statisztikai Hivatal adminisztratív kapacitását, reformot kell végrehajtani annak regionális kirendeltségeiben, és javítani kell az együttműködést a hivatalos statisztikák elkészítésében érintett egyéb felekkel.

    Fejleszteni kell az üzleti és a szociális statisztikákat.

    Szociálpolitika és foglalkoztatás

    Folytatni kell az összehangolást a vívmányokkal a munkajog, a foglalkozás-egészségügy és -biztonság, a nemek egyenlősége, valamint a hátrányos megkülönböztetéssel szembeni fellépés tekintetében.

    Erősíteni kell a vonatkozó közigazgatási és végrehajtási struktúrákat, valamint a minisztériumok közötti koordinációt.

    Vállalkozás és iparpolitika

    Tovább kell egyszerűsíteni és fel kell gyorsítani a cégbejegyzési eljárásokat; be kell vezetni az állam által a kis- és középvállalkozások részére nyújtott válogatott szolgáltatásokhoz való online hozzáférést; tovább kell fejleszteni a szabályozás hatásainak értékelését.

    Folytatni kell a Kisvállalkozások Európai Chartájában foglalt rendelkezések végrehajtását.

    Regionális politika és a strukturális eszközök összehangolása

    Ki kell dolgozni a regionális fejlesztés területén megvalósuló, egységes és átfogó stratégiát.

    Ki kell választani a strukturális eszközök érvényesítését végző legfontosabb irányító hatóságokat és meg kell erősíteni kapacitásukat.

    Igazságügy, szabadság és biztonság

    Meg kell erősíteni a határellenőrzést, különösen a tengeri határok felügyeletének megerősítésével; végre kell hajtani az integrált határ-ellenőrzési stratégiát (többek között a visszafogadás tekintetében); növelni kell a műszaki berendezésekbe és infrastruktúrába történő befektetéseket; további személyzetet kell toborozni, és számukra megfelelő szakmai képzést kell biztosítani.

    Fejleszteni kell a hamis vagy hamisított dokumentumokat feltáró eszközöket, és megfelelő szakmai képzést kell nyújtani a diplomáciai kiküldetésekben és a konzuli hivatalokban dolgozó személyzet számára.

    Folytatni kell a menedékjoggal kapcsolatos jogszabályoknak a vívmányokkal való összehangolását. A menedékkérők számára állandó nemzeti fogadóközpontot kell létrehozni.

    Javítani kell a jogérvényesítő és az igazságügyi szervek közötti együttműködést, különösen a gazdasági bűncselekményekkel, a szervezett bűnözéssel, a csalásokkal, a pénzmosással és a korrupcióval kapcsolatosan; fokozni kell a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelmet, meg kell erősíteni a kábítószer-fogyasztás megelőzésére és a kábítószer iránti kereslet csökkentésére irányuló fellépést, biztosítani kell az emberkereskedelem és a transznacionális embercsempészet elleni küzdelmet szolgáló hatékony intézkedéseket, különösen a megelőzésre, valamint az áldozatok védelmére és társadalmi újrabeilleszkedésére fordított kellő figyelem révén. A jogérvényesítő szervek munkatársai számára biztosítani kell a szükséges szakmai képzést.

    Fokozni kell a terrorizmussal kapcsolatos nemzetközi együttműködést, és teljeskörűen végre kell hajtani a vonatkozó nemzetközi egyezményeket; javítani kell az együttműködést és az információcserét a rendőrség és a titkosszolgálatok között az államon belül és más államokkal egyaránt; meg kell erősíteni a terrorcselekmények finanszírozásának és előkészítésének megelőzését.

    Környezetvédelem

    Folytatni kell a horizontális jogszabályrendszer kidolgozását, beleértve a környezetvédelmi hatásvizsgálatot és a nyilvánosság részvételét is.

    Pontosítani kell a felelősségi köröket, meg kell erősíteni a közigazgatási és működési kapacitásokat országos és regionális szinteken a tervezés elősegítése céljából, beleértve a pénzügyi stratégiák elkészítését.

    Tovább kell erősíteni az országos és regionális hatáskörű vizsgálati felügyeleti szervek kapacitását, és lehetővé kell tenni számukra a környezetvédelmi jogszabályok eredményes érvényesítését.

    Sürgősen el kell fogadni egy nemzeti hulladékgazdálkodási tervet, és meg kell kezdeni annak végrehajtását.

    Vámunió

    Folytatni kell a vámhivatalok közigazgatási és működési kapacitásának megerősítését, különös tekintettel a preferenciális származási szabályok ellenőrzésére, és fel kell gyorsítani a jogszabályok összehangolását a vívmányokkal. Teljes mértékben működőképessé kell tenni a Vámügyi Képzési Központot.

    Folytatni kell a szükséges információtechnológiai rendszerek fejlesztését, amelyek lehetővé teszik az elektronikus adatok cseréjét az EU-val és a tagállamokkal.

    A vámhivatalok részére etikai szabályzatot kell kidolgozni és alkalmazni.

    Külkapcsolatok

    Folytatni kell a kereskedelem liberalizációját célzó politikát az STM, a WTO keretében tett kötelezettségvállalások és a kétoldalú szabadkereskedelmi megállapodások végrehajtásával. Dolgozni kell a Délkelet-Európára vonatkozó majdani regionális szabadkereskedelmi megállapodás érdekében.

    Biztosítani kell, hogy a kereskedelmi védintézkedések összhangban legyenek az STM-mel és a WTO-kötelezettségekkel.

    Le kell zárni a cukorra vonatkozó vámkontingenst az STM-be beemelő jegyzőkönyvről szóló tárgyalásokat, és teljes mértékben végre kell hajtani e jegyzőkönyv rendelkezéseit annak érdekében, hogy a horvát cukorágazat felkészüljön azokra a kiigazításokra, amelyek szükségesek a reális és gazdaságilag fenntartható környezetben való működéshez. A jegyzőkönyvről folytatott tárgyalások eredményei nem érintik a csatlakozási tárgyalások eredményét.

    Pénzügyi ellenőrzés

    Az államháztartás belső pénzügyi ellenőrzésére összefüggő jogszabályi keretet kell elfogadni a stratégiai dokumentum alapján.

    Folytatni kell az államháztartás belső pénzügyi ellenőrzési feladatkörök megteremtését és érvényesítését megfelelő személyzet, képzés és felszerelések biztosításával.

    Hatékony eljárásokat kell kidolgozni a Közösségek pénzügyi érdekeit sértő szabálytalanságok és csalásgyanús esetek felderítéséhez, kezeléséhez, valamint a Bizottság erről való tájékoztatásához és meg kell teremteni ezen érdekek hatékony és egyenlő védelméhez és az Európai Csalás Elleni Hivatallal folytatott együttműködéshez szükséges közigazgatási struktúrákat.

    3.2.   KÖZÉPTÁVÚ PRIORITÁSOK

    Politikai kritériumok

    Demokrácia és jogállamiság

    Közigazgatás

    Folytatni kell a közösségi vívmányokkal közvetlen kapcsolatban álló intézmények kiépítését, és be kell vezetni a közigazgatás hatékonyságának általános javítását célzó reformokat.

    Az igazságügyi rendszer

    Folytatni kell az igazságügyi reform végrehajtását (többek között a képzés tekintetében), és további intézkedéseket kell tenni a bíróságok ügyhátralékának csökkentésére.

    Folytatni kell a bírósági szervezet racionalizálását, beleértve korszerű információtechnológiai rendszerek fejlesztését.

    Biztosítani kell a bírósági határozatok rendszeres és hatékony végrehajtását.

    Korrupcióellenes politika

    Elő kell mozdítani a korrupció elleni további küzdelmet, és a vonatkozó jogszabályok végrehajtását. Különösen fontos korrupcióellenes szakértői csoportok létrehozása az érintett szakszolgálatokon belül, és azok számára megfelelő képzés nyújtása és megfelelő erőforrások biztosítása.

    A megfelelő jogalkotási és közigazgatási intézkedések létrehozásával gondoskodni kell a nemzetközi jogi eszközök által megállapított előírásoknak való megfelelésről.

    Az emberi jogok és a kisebbségek védelme

    Biztosítani kell a nemzeti kisebbségekről szóló alkotmányos törvény teljes körű végrehajtását, különösen a kisebbségek arányos képviseletének tekintetében.

    Folytatni kell az átfogó megkülönböztetésmentességet célzó stratégia végrehajtását.

    Folytatni kell a romák helyzetének javítását a megfelelő stratégia megerősített végrehajtásával, beleértve a szükséges pénzügyi támogatások nyújtását mind országos, mind regionális szinteken, a foglalkoztatási lehetőségek serkentése céljából a hátrányos megkülönböztetés elleni intézkedéseket, az oktatás hozzáférhetővé tételének és a lakhatás feltételeinek javítását.

    Folytatni kell a megfelelő szociális és gazdasági feltételek megteremtését a visszatelepülő menekültek reintegrációja és a befogadó közösségek általi fogadtatásának megkönnyítése érdekében.

    Regionális kérdések és nemzetközi kötelezettségek

    Biztosítani kell a jelenleg függőben levő kétoldalú kérdésekről szóló végleges megállapodások zökkenőmentes végrehajtását, különösen közös határok problémáival kapcsolatos kérdésekben.

    Folytatni kell a meglévő kétoldalú megállapodások végrehajtását.

    Gazdasági kritériumok

    Érvényesíteni kell a fenntartható középtávú költségvetési keretet a GDP arányához viszonyított állami kiadások, általános költségvetési hiányok és adósságok folyamatos csökkentésével. Az állami kiadások rendszerében forrásokat kell felszabadítani, elsőbbséget biztosítva a közösségi vívmányokkal kapcsolatos kiadásoknak. Végre kell hajtani az egészségügyi és nyugdíjellátó rendszerek átfogó reformját. Folyamatosan csökkenteni kell a nagy és veszteségképző vállalkozások részére nyújtott támogatásokat.

    A privatizációs alap kezelésében levő vállalatokból az állam kisebbségi és többségi részvényeinek értékesítését be kell fejezni.

    Tovább kell javítani a magánvállalkozások és a külföldi közvetlen befektetések fejlődésének feltételeit.

    Jelentős előrelépést kell tenni a nagyvállalatok pénzügyi fegyelmének megerősítése terén, különösen az acéliparban és a hajógyártásban, valamint a vasúti ágazatban.

    Be kell fejezni a földreform végrehajtását, különös tekintettel a mezőgazdasági földterületek nyilvántartásba vételére és privatizációjára.

    Folytatni kell a munkaerőpiac és az oktatás reformját, a munkaerő részvétele és a foglalkoztatottsági arány növelése tekintetében.

    Képesség a tagsággal járó kötelezettségek vállalására

    Az áruk szabad mozgása

    Számottevő haladást kell megvalósítani a régi megközelítés szerinti (például a gyógyszerészipar és a vegyipar területére vonatkozó) és az új megközelítés szerinti irányelvek átültetése, valamint az európai szabványügyi hivatalokhoz (CEN, Cenelec és ETSI) való csatlakozás követelményeinek teljesítése terén.

    A munkavállalók szabad mozgása

    Fel kell számolni mindenfajta hátrányos megkülönböztetést az EU migráns munkavállalóival és az EU polgáraival szemben.

    A szociális biztonsági rendszerek összehangolása céljából meg kell erősíteni a közigazgatási szerkezetet.

    A letelepedési jog és a szolgáltatások nyújtásának szabadsága

    Fel kell számolni az EU tagállamaiból származó természetes vagy jogi személyek által a határokon keresztül nyújtott szolgáltatásokra vonatkozó, még hatályos korlátozásokat.

    Jelentős előrelépéseket kell megvalósítani a szakmai képesítések és oklevelek kölcsönös elismerése és a vívmányok közötti összehangolás terén, beleértve a képzéssel kapcsolatos rendelkezéseket is, és tovább kell fejleszteni a szükséges közigazgatási szerkezetet.

    A tőke szabad mozgása

    Jelentős előrelépéseket kell megvalósítani a tőke szabad mozgására vonatkozó, utolsó akadályok felszámolása terén, különösen az ingatlanszerzés tekintetében, az STM szerinti kötelezettségekkel összhangban.

    Be kell fejezni a pénzmosás megakadályozására alkalmas hatékony rendszer létrehozását, különösen azáltal, hogy az ügynökségek megkezdik teljes körű működésüket, rendelkeznek a szükséges anyagi forrással, és jól működik a köztük és belföldi, illetve külföldi testvérintézményeikkel fenntartott koordináció.

    Közbeszerzés

    Meg kell valósítani a minden szükséges közigazgatási struktúrával és operatív eszközzel ellátott közbeszerzési rendszert, és jelentős előrelépést kell tenni a vívmányokkal való összehangolás terén, ügyelve arra, hogy a közbeszerzési szabályokat valamennyi ajánlatkérő intézmény és jogi személy minden szinten eredményesen foganatosítsa. Támogatni kell a közbeszerzési eljárásokban az elektronikus eszközök használatát.

    Szellemi tulajdonjog

    Be kell fejezni a szellemi és ipari tulajdonjog terén zajló összehangolást, és meg kell erősíteni a szerzői jogi kalózkodás és hamisítás elleni küzdelmet.

    Tovább kell erősíteni a szellemi tulajdonjog érvényesítését, és csökkenteni a szerzői jogi kalózkodás és a hamisítás arányát.

    Verseny

    Tovább kell erősíteni a versenykorlátozó magatartások és az állami támogatások terén illetékes hatóságot, és létre kell hozni egy hiteles jogszabály-alkalmazási nyilvántartást. Jelentős mértékben növelni kell az állami támogatások átláthatóságát.

    A közigazgatás és az igazságszolgáltatás minden szintjén képzéseket kell szervezni a versenyjogról és a versenypolitikáról.

    Pénzügyi szolgáltatások

    Be kell fejezni az EU prudenciális követelményeivel való összehangolást, és tovább kell erősíteni az ellenőrzési gyakorlatokat.

    Be kell fejezni a hitelintézetekre és befektetési vállalkozásokra vonatkozó új tőkekövetelmény-keret bevezetését.

    Információs társadalom és média

    El kell fogadni a szükséges elsődleges és másodlagos jogszabályokat a szabályozói keretek végleges létrehozásához, és minden területen be kell vezetni a gazdasági versenyt.

    Mezőgazdaság és vidékfejlesztés

    Meg kell erősíteni a piac- és vidékfejlesztési politikák végrehajtásához szükséges közigazgatási szerkezetet és kapacitást.

    Az EU-előírásokkal összhangban szőlő-nyilvántartási rendszert kell létrehozni.

    Folytatni kell az előkészületeket – az EU-követelményekkel és a nemzetközi ellenőrzési előírásokkal összhangban – a mezőgazdasági alapok kezeléséért és ellenőrzéséért felelős hatékony és eredményes kifizető testületek létrehozására.

    Élelmiszer-biztonság, állat- és növény-egészségügyi politika

    Jelentősen javítani kell az élelmiszerekre vonatkozó jogszabályok vívmányokkal való összehangolását, és erősíteni kell a szükséges végrehajtási szervezeteket.

    Jelentős előrelépést kell megvalósítani az állat-egészségügyi és növény-egészségügyi ágazatoknak az uniós vívmányokkal való összehangolása terén, beleértve az állatazonosító rendszert, az állati hulladékok kezelését, a mezőgazdasági és élelmiszer-ipari üzemek korszerűsítését, az állati betegségek kezelésének a szabályozásával kapcsolatos programokat, a növényvédelmet, valamint a vetőmagok és a növényi szaporítóanyagok minőségét. Jelentős mértékben fejleszteni kell a felügyeleti struktúrákat.

    Halászat

    Jelentősen javítani kell a közigazgatási szerkezeteket és berendezéseket a közösségi halászati politika hatékony végrehajtásának biztosítása céljából, beleértve az erőforrás-gazdálkodást, a halászati tevékenységek felügyeletét és ellenőrzését, a piacpolitikát, a strukturális programokat és a flottakapacitás kezelési tervét a rendelkezésre álló halmennyiségnek megfelelően.

    Be kell fejezni a halászhajók számítógépesített lajstromozásának és a hajók műholdas nyomonkövetési rendszerének megteremtését.

    Közlekedési politika

    Folytatni kell a közúti fuvarozás teljes összehangolását a vívmányokkal.

    El kell fogadni a vasúti fuvarozásra vonatkozó végrehajtási jogszabályokat (különösen az együttműködtethetőségi előírások és a kapacitások független elosztásával kapcsolatos rendelkezéseket).

    Folytatni kell a belvízi fuvarozás összehangolását a vívmányokkal, különösen a hajózás és a Folyami Információs Rendszer biztonsága tekintetében.

    Folytatni kell az összehangolást a tengeri fuvarozás terén, és biztosítani kell a megfelelő, lobogó szerinti államként történő ellenőrzéseket.

    Teljes összehangoltságot kell elérni a vívmányok és a légi közlekedés terén.

    Folytatni kell a délkelet-európai regionális közlekedési törzshálózat fejlesztéséről szóló egyetértési megállapodás végrehajtását.

    Energia

    Folytatni kell az adminisztratív kapacitás megerősítését, valamint a vívmányokkal való összehangolást az energiahatékonyság, a megújuló energiaforrások, a belső energiapiac (villamos energia és gáz) és az atomenergia területén.

    Biztosítani kell, hogy az olajkészletek garantálják az ellátás megfelelő biztonságát.

    Kellő mértékben foglalkozni kell a radioaktív hulladék kezelésének kérdésével.

    Adózás

    Számottevő előrelépést kell megvalósítani az adózási vívmányokkal való összehangolás tekintetében a HÉA, a jövedéki adó és a közvetlen adók területén – beleértve a vállalkozások adózására vonatkozó magatartási kódexet is.

    Folytatni kell az adóigazgatás – beleértve az információtechnológia területét is – megerősítését, és biztosítani kell annak helyes működését az EU-előírások elérése és az informatikai rendszerek közötti kölcsönös átjárhatóság érdekében. Etikai szabályzatot kell kidolgozni és alkalmazni.

    Kereskedelmi és monetáris politika

    Javítani kell a monetáris politikákat a piacorientált monetáris eszközök használatának és hatékonyságának a bővítése céljából.

    Statisztika

    Folytatni kell a makrogazdasági, üzleti és szociális statisztikák kidolgozását.

    Szociálpolitika és foglalkoztatás

    Folytatni kell a vívmányokkal való összehangolást, és meg kell erősíteni a vonatkozó közigazgatási és végrehajtási struktúrákat – köztük a munkavédelmi felügyelőségeket.

    Támogatni kell a szociális partnerek kapacitásfejlesztő törekvéseit, különösen az autonóm, kétoldalú szociális párbeszéd révén.

    Minden érintett félre kiterjedő, átfogó foglalkoztatási stratégiát kell kidolgozni és végrehajtani, valamennyi jelentős szereplő bevonásával az Európai Foglalkoztatási Stratégiában való későbbi részvétel érdekében. Biztosítani kell a megfelelő elemzési, végrehajtási és felmérési kapacitást.

    Ki kell dolgozni és végre kell hajtani a társadalmi integráció nemzeti stratégiáját, beleértve az adatgyűjtést, az uniós gyakorlattal összhangban, valamint a társadalmi integrációról szóló európai stratégiában való majdani részvétel érdekében.

    Meg kell határozni a humán erőforrások terén jelentkező szükségleteket az Európai Szociális Alapban való részvétel előkészítéséhez.

    Vállalkozás és iparpolitika

    Aktualizálni kell, és jobban kell koordinálni a kis- és középvállalkozásoknak szánt pénzügyi eszközök terén érvényes stratégiát oly módon, hogy a kormány a közvetlen kölcsönnyújtásról áttérhessen a támogatás kockázatmentesebb formáira.

    Regionális politika és a strukturális eszközök összehangolása

    Biztosítani kell a hatáskörök egyértelmű megosztását és meg kell erősíteni az együttműködést a minisztériumok közötti szinten, valamint a nemzeti és regionális hatóságok szintjén egyaránt.

    Folytatni kell a kijelölt irányító és kifizető hatóságok, beleértve a helyi hatóságok kapacitásainak erősítését.

    Javítani kell a regionális fejlesztési tervek kidolgozását és végrehajtását.

    Ki kell építeni a megfelelő monitoring- és értékelési rendszereket, és javítani kell a pénzgazdálkodási és pénzügyi ellenőrzési eljárásokat.

    Be kell vezetni a megfelelő regionális statisztikákat.

    Igazságügy, szabadság és biztonság

    A nemzeti jogszabályokat össze kell hangolni az EU-szabályokkal és a legjobb gyakorlatokkal, és tovább kell erősíteni a határellenőrzéseket; fejleszteni kell a nemzeti adatbázisokat és nyilvántartásokat, és biztosítani kell az illetékes szolgálatok közötti együttműködést.

    Az Eurodachoz való csatlakozás előkészítésének jegyében fejleszteni kell a menedékkérők személyes adatainak (ujjlenyomatok) ellenőrzésére szolgáló nemzeti adatbázist.

    Fokozni kell a menekültek integrálását célzó erőfeszítéseket.

    Tovább kell javítani a rendőrségi berendezéseket és infrastruktúrát, beleértve egy számítógépes nyomozási rendszer létrehozását is. Meg kell erősíteni a rendőrség és egyéb jogérvényesítő szervek közötti együttműködést; meg kell erősíteni a kábítószer-kereskedelem, a szervezett bűnözés, a gazdasági bűncselekmények (beleértve a pénzmosást és a pénzhamisítást is), a csalás és a korrupció elleni küzdelmet; javítani kell a vonatkozó nemzeti jogszabályok összehangolását a vívmányokkal ezeken a területeken.

    Elő kell készíteni a büntető- és polgári ügyekben folytatott igazságügyi együttműködés különböző jogi eszközeinek alkalmazását, a bíróságok közötti kapcsolatokról és egyéb vonatkozó kérdésekről szóló megfelelő képzés nyújtásával.

    Tudomány és kutatás

    Meg kell kezdeni az integrált kutatási politika megtervezését és alkalmazását.

    Oktatás és kultúra

    Fokozni kell az erőfeszítéseket egy korszerű szakoktatási és szakképzési rendszer létrehozására, és a bolognai kritériumoknak a felsőfokú oktatásban való megvalósítására.

    Környezetvédelem

    Biztosítani kell a környezetvédelmi követelményeknek az egyéb ágazati politikák meghatározásába és végrehajtásába való integrációját. Az összehangolás becsült költségei alapján környezetvédelmi befektetési stratégiát kell kidolgozni. Folytatni kell a horizontális jogszabályrendszer kidolgozását.

    Folytatni kell a vívmányok átültetését, különös tekintettel a hulladékgazdálkodásra, a víz- és levegőminőségre, a természetvédelemre, valamint az integrált szennyezésmegelőzésre és -ellenőrzésre. Növelni kell a környezetvédelmi infrastruktúrába való befektetések mértékét, különös tekintettel a szennyvízgyűjtésre és -kezelésre, az ivóvízellátásra és a hulladékgazdálkodásra.

    Ratifikálni kell a Kiotói Jegyzőkönyvet és az ENSZ éghajlatváltozásról szóló keretegyezményét.

    Fogyasztó- és egészségvédelem

    Be kell fejezni az összehangolást a vívmányokkal a biztonsági intézkedések tekintetében, és meg kell erősíteni a hatékony piacfelügyelet megvalósításához szükséges adminisztratív kapacitásokat.

    Folytatni kell az összehangolást a vívmányokkal a biztonsággal nem kapcsolatos intézkedések területén.

    Vámunió

    A vámhivatalok közigazgatási és működési kapacitását meg kell erősíteni és össze kell vonni. A személyzet tagjainak képzését ki kell terjeszteni az uniós információtechnológiai eszközök fokozott használatára, és folytatni kell az EU rendszereivel való összekapcsolhatóság biztosítását. Fokozni kell az ellenőrzéseket, a kockázatértékelés és a szelektivitás alkalmazását.

    Jelentős előrelépést kell megvalósítani a vívmányokkal való összehangolás területén – különösen a vámszabad területek, a tranzit területek, a vámkontingensek és az árucikkek importjának és exportjának felügyelete terén.

    Pénzügyi ellenőrzés

    Fejleszteni kell az államháztartás belső pénzügyi ellenőrzési rendszerének kapacitását és összehangolását, ideértve a decentralizált irányítás elszámoltathatóságát, egy funkcionálisan független belső ellenőrzést, valamint a központi koordinációt és a harmonizációt.

    Meg kell reformálni és meg kell erősíteni a külső ellenőrzések végzésére vonatkozó feladatkört a nemzetközi és a legjobb európai uniós gyakorlattal összhangban.

    4.   PROGRAMOZÁS

    A stabilizációs és társulási folyamat keretében a nyugat-balkáni országoknak nyújtott közösségi támogatást a meglévő pénzügyi eszközök keretében biztosítják, különösen az Albániának, Bosznia és Hercegovinának, Horvátországnak, a Jugoszláv Szövetségi Köztársaságnak és Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaságnak nyújtandó támogatásról szóló, 2000. december 5-i 2666/2000/EK tanácsi rendelet (CARDS-rendelet) (1) valamint a PHARE (2), SAPARD (3) és ISPA (4) előcsatlakozási eszközök által. Ennek megfelelően e határozatnak nincs pénzügyi vonatkozása. Horvátország részesedhet a több országra irányuló és a horizontális programok finanszírozásából.

    5.   FELTÉTELRENDSZER

    A stabilizációs és társulási folyamat részeként a nyugat-balkáni országok számára nyújtandó közösségi támogatás a koppenhágai kritériumoknak való megfelelésben – különösen az e csatlakozási partnerség sajátos prioritásainak való megfelelésben – elért további előrelépés függvénye. Ezen általános feltételek tiszteletben tartásának elmulasztása esetén a Tanács a 2666/2000/EK rendelet 5. cikke alapján megteheti a megfelelő intézkedéseket. A közösségi támogatásra a Tanács 1997. április 29-i és 1999. június 21–22-i következtetéseiben meghatározott feltételek is vonatkoznak, különösen a kedvezményezettek arra vonatkozó kötelezettségvállalását illetően, hogy demokratikus, gazdasági és intézményi reformokat hajtanak végre.

    A projekteknek a három előcsatlakozási eszközön – PHARE, ISPA, SAPARD – keresztül nyújtott közösségi pénzügyi támogatás annak további függvénye, hogy Horvátország teljesíti-e az STM keretében tett kötelezettségvállalásait, tesz-e további előrelépéseket a koppenhágai kritériumok és különösen e csatlakozási partnerség sajátos prioritásainak teljesítése felé.

    Ezen általános feltételek tiszteletben tartásának elmulasztása esetén a Tanács az előcsatlakozási stratégia keretében a csatlakozni szándékozó országoknak nyújtandó támogatásról és különösen a csatlakozási partnerségek létrehozásáról szóló, 1998. március 16-i 622/98/EK rendelet (5) 4. cikke alapján határozatot hozhat a pénzügyi támogatás felfüggesztéséről.

    6.   MONITORING

    A csatlakozási partnerség végrehajtásának vizsgálata a stabilizációs és társulási folyamat keretében kialakított mechanizmusok – különösen a Bizottság által évente elkészített, az elért haladásról szóló jelentések – révén biztosított.


    (1)  HL L 306., 2000.12.7., 1. o. A legutóbb a 2112/2005/EK rendelettel (HL L 344., 2005.12.27., 23. o.) módosított rendelet.

    (2)  A Tanács 3906/89/EGK rendelete (HL L 375., 1989.12.23., 11. o.). A legutóbb a 2257/2004/EK rendelettel (HL L 389., 2004.12.30., 1. o.) módosított rendelet.

    (3)  A Tanács 1268/1999/EK rendelete (HL L 161., 1999.6.26., 87. o.). A legutóbb a 2112/2005/EK rendelettel módosított rendelet.

    (4)  A Tanács 1267/1999/EK rendelete (HL L 161., 1999.6.26., 73. o.). A legutóbb a 2112/2005/EK rendelettel módosított rendelet.

    (5)  HL L 85., 1998.3.20., 1. o.


    Top