Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32004R1244

    A Bizottság 1244/2004/EK rendelete (2004. július 6.) az 1255/1999/EK tanácsi rendelet végrehajtásának módosításáról, a közösségi támogatás odaítéléséről egyes sajtok magánraktározásához a 2004/2005. évi raktározási időszak alatt

    HL L 236., 2004.7.7, p. 5–9 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 11/12/2010

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2004/1244/oj

    7.7.2004   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 236/5


    A BIZOTTSÁG 1244/2004/EK RENDELETE

    (2004. július 6.)

    az 1255/1999/EK tanácsi rendelet végrehajtásának módosításáról, a közösségi támogatás odaítéléséről egyes sajtok magánraktározásához a 2004/2005. évi raktározási időszak alatt

    AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

    tekintettel az Európai Közösséget létrehozó Szerződésre,

    tekintettel a tej- és tejtermékpiac közösségi szervezéséről szóló, 1999. május 17-i 1255/1999/EK tanácsi rendeletre (1) és különösen annak (10) bekezdésére,

    mivel:

    (1)

    Az 1255/1999/EK rendelet 9. cikke szerint a magánraktározásra támogatás nyújtható legalább 6 hónapos érlelési időszakot igénylő érlelt sajtok, illetve juhtejből és/vagy kecsketejből készült sajtok esetén, amennyiben az árak és e sajtok raktárkészleteinek változása súlyos piaci egyenlőtlenséget mutat, és ezeket a szezonális raktározás megszüntetheti vagy csökkentheti.

    (2)

    Egyes érlelt sajtok, a pecorino romano, a kefalotyri és a kasseri sajtok termelésének időszaki jellegét növelheti a fogyasztás ellentétes időszakossága. Egyébként e sajtok termelésének szakaszossága fokozhatja az említett időszakos jelleg következményeit. Ezért az időszakos tárolás ellensúlyozhatja a nyári és téli termelési hónapok közötti mennyiségi különbséget.

    (3)

    Az új tagállamok számára is pontosítandó a támogatásban részesíthető sajtok típusa, maximális mennyisége, illetve a szerződés időtartama a piac valóságos szükségleteinek és az érintett sajtók eltarthatóságának függvényében. Pontosan meg kell határozni a támogatásban részesíthető írországi sajtokat, amelyek esetlegesen piaci egyensúlyzavarokhoz vezethetnek.

    (4)

    A pecorino romano sajt piaci helyzete, többletei, jelentős áresése indokolja a támogatásban részesíthető sajtok mennyiségének növelését a múltbelihez képest.

    (5)

    Meg kell határozni a raktározási szerződés tartalmát, illetve azokat az intézkedéseket, amelyek lehetővé teszik a szerződés alá tartozó sajtok azonosítását és ellenőrzését. A támogatás összegét a raktározási költségek szerint, illetve a támogatásban részesülő és egyéb sajtok között fenntartandó egyensúly függvényében kell meghatározni. Ennek megfelelően az állandó költségekhez nyújtott összeget csökkenteni kell, illetve a pénzügyi költségekhez nyújtandó összeget 2 %-os kamatláb alapján kell kiszámolni.

    (6)

    Célszerű pontosítani az adminisztráció és a könyvelés részletes feltételeit, illetve az ellenőrzés gyakoriságát és módját. E tekintetben megjegyzendő, hogy a tagállamok a szerződéskötő félre háríthatják az ellenőrzés költségeinek egy részét vagy teljes egészét.

    (7)

    A raktározáshoz nyújtandó támogatás végrehajtásának nyomon követése érdekében célszerű a támogatás tárgyát képező sajtok mennyiségéről rendszeres információt nyújtani a Bizottság részére.

    (8)

    A Tej- és Tejtermékpiaci Irányítóbizottság az elnöke által meghatározott határidőn belül nem nyilvánított véleményt,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    A rendelet tárgya

    A rendelet az 1255/1999/EK rendelet 9. cikkének megfelelően egyes sajtok magángazdasági raktározására vonatkozó közösségi támogatás (a következőkben: támogatás) odaítélésének módját határozza meg a 2004/2005. évi raktározási időszakra.

    2. cikk

    Meghatározások

    A rendeletben előforduló következő kifejezések jelentései:

    a)

    „raktározási egység”: olyan sajtmennyiség, amely legalább 2 tonna, ugyanolyan fajtájú, és amely ugyanabban a raktárban ugyanazon a napon került raktározásra;

    b)

    „szerződéses raktározási időszak kezdőnapja”: a beraktározási napot követő nap;

    c)

    „szerződéses raktározási időszak utolsó napja”: a raktárból való kiszállítást megelőző nap;

    d)

    „raktározási időszak”: az időszak, amelyben a sajt a magángazdasági raktárban tartható, amint azt a melléklet minden sajtra meghatározza.

    3. cikk

    Támogatásban részesíthető sajtok

    (1)   Támogatásban részesíthetők egyes érlelt sajtok, a pecorino romano sajtok, a kefalotyri és a kasseri sajtok a mellékletben szereplő feltételek szerint.

    (2)   A sajtokat a Közösség területén kell előállítani, illetve a következő feltételeknek kell megfelelniük:

    a)

    kitörölhetetlen jegyekkel fel kell vinni az előállító cég jelét, a gyártás napját és hónapját, ezek az adatok kód formájában is megjeleníthetők;

    b)

    minőségi vizsgálatnak kell megfelelniük, amely szerint a sajt minősége elegendő garanciát nyújt arra, hogy az érlelés után a mellékletben meghatározott valamely kategóriába besorolható lesz.

    4. cikk

    Raktározási szerződés

    (1)   A sajtok magángazdasági raktározásáról szóló szerződés szerződéskötő felei a tagállam beavatkozást végző azon szerve, amelynek területén a sajtok raktározása történik, illetve természetes vagy jogi személyek, a továbbiakban „szerződéskötő fél”.

    (2)   A raktározási szerződést írásos formában kell megkötni, szerződéskötési kérelem alapján.

    A kérelmet a beavatkozást végző szervhez kell intézni, maximum 30 nappal a beraktározást követően, s csak azokra a raktározási egységekre vonatkozhat, amelyek esetében a beraktározási műveletek már befejeződtek. A beavatkozást végző szerv regisztrálja a kérelem átvételének napját.

    Amennyiben a kérelem a szervhez a végső határidő után, de attól számítva tíz napon belül érkezik, a raktározási szerződés megköthető, de a támogatás összege 30 %-kal csökken.

    (3)   A raktározási szerződés – amely egy vagy több raktározási egységre köthető – kötelezően rendelkezik a következőkről:

    a)

    a szerződés alá tartozó sajtmennyiség;

    b)

    a szerződés teljesítésére vonatkozó határidők;

    c)

    a támogatás összege;

    d)

    a raktár azonosítói.

    (4)   A raktározási szerződést legkésőbb a kérelem regisztrálásától számított 30 napon belül meg kell kötni.

    (5)   Az ellenőrzést, különösképpen a 7. cikkben meghatározott intézkedéseket a beavatkozást végző szerv dokumentációban rögzíti. A raktározási szerződés a dokumentációra hivatkozik.

    5. cikk

    Beraktározás és a raktárból való kiszállítás

    (1)   A beraktározási és készletfelszabadítási műveletek időszakait a melléklet határozza meg.

    (2)   A készletfelszabadítás raktározási egységenként történik.

    (3)   Amennyiben a szerződéses raktározás első 60 napja alatt a sajt minőségromlása meghaladja a tárolásból fakadó rendes minőségromlást, a szerződéskötő fél raktározási egységenként egyszer kicserélheti a hibás mennyiséget a saját költségére.

    Amennyiben a hibára a raktározás alatti ellenőrzés folyamán vagy készletfelszabadításkor derül fény, az adott mennyiség támogatásban nem részesülhet. A támogatásban részesíthető maradék mennyiség két tonnánál kevesebb nem lehet.

    A (2) bekezdés a raktározási egység egy részének (1) bekezdésben megjelölt készletfelszabadítás időpontja előtti, vagy a 8. cikk (2) bekezdésében meghatározott minimális raktározási időszak lejárta előtti kiszállítása esetén alkalmazandó.

    (4)   A helyettesített mennyiségekre vonatkozó támogatás kiszámolásánál a (3) bekezdés első albekezdésében az első szerződéses raktározási nap a szerződéses raktározás kezdőnapjának felel meg.

    6. cikk

    Raktározási feltételek

    (1)   A tagállam meggyőződik arról, hogy a támogatás nyújtásának összes feltétele teljesült.

    (2)   A szerződéskötő fél vagy – a tagállam kérésére, illetve engedélyével – a raktár felelőse az ellenőrzést végző illetékes szerv részére olyan dokumentációt tart rendelkezésre, amelynek alapján meg lehet győződni arról, hogy a magánraktározásba helyezett termékek:

    a)

    kinek a tulajdonában voltak a beraktározáskor;

    b)

    a sajt eredetéről, előállításának időpontjáról;

    c)

    a beraktározás időpontjáról;

    d)

    a raktár címéről és a termékek beraktározott voltáról;

    e)

    a kiszállítás időpontjáról.

    (3)   A szerződéskötő fél vagy a raktár felelőse minden raktározási szerződésre vonatkozóan külön anyagnyilvántartást vezet a raktárban fellelhető mennyiségről, amely tartalmazza:

    a)

    a magánraktározásba helyezett raktározási egység azonosító számát;

    b)

    a beraktározás és a készletfelszabadítás időpontját;

    c)

    a sajtok számát és tömegét, raktározási egységenként föltüntetve;

    d)

    a termékek tárolási helyét a raktárban.

    (4)   A beraktározott termékek azonosítása legyen egyszerű, könnyen hozzáférhető és szerződéshez rendelhető. Speciális jelzést kell a raktározott sajtokra felhelyezni.

    7. cikk

    Ellenőrzés

    (1)   Beraktározásnál az illetékes szerv elvégzi az ellenőrzést, különösképpen arra nézve, hogy a beraktározott termék részesíthető-e támogatásban, illetve a termék szerződéses raktározás alatti helyettesíthetősége minden lehetőségének megelőzése érdekében.

    (2)   Az ellenőrző szerv a termék beraktározott voltáról szúrópróbaszerű ellenőrzést végez, mintavétellel. A minta legyen reprezentatív, feleljen meg legalább a támogatott teljes szerződéses mennyiség 10 %-ának.

    Az ellenőrzés a 6. cikk (3) bekezdésében jelzett nyilvántartás ellenőrzésén túl kiterjed a termékek fizikai azonosítására, tömegének és jellemzőinek ellenőrzésére. A fizikai ellenőrzésnek a minták legalább 5 %-ára ki kell terjednie.

    (3)   A szerződéses raktározási időszak lejártakor az illetékes szerv ellenőrzi a termék fellelhetőségét a raktárban. Ha a termék a szerződéses időszak lejárta után is a raktárban marad, az illetékes szerv az ellenőrzést a készletfelszabadításkor is megejtheti.

    Az első albekezdésben meghatározott ellenőrzés elvégzése érdekében a szerződéskötő fél köteles az illetékes szervet értesíteni a készletfelszabadításról legalább öt munkanappal a szerződéses raktározás lejárta, illetve a kiszállítási műveletek megkezdése előtt, amennyiben erre a raktározási időszak alatt vagy után kerül sor.

    A tagállam a második albekezdésben meghatározott öt munkanapnál rövidebb határidőt is elfogadhat.

    (4)   Az (1), (2) és (3) bekezdésnek megfelelő ellenőrzések alapján beszámolót kell készíteni, amelynek tartalmaznia kell:

    a)

    az ellenőrzés időpontját;

    b)

    időtartamát;

    c)

    az elvégzett műveleteket.

    A beszámolót aláírja a felelős ellenőrző, ellenjegyzi a szerződéskötő fél, adott esetben a raktár felelőse, és csatolni kell a támogatáskifizetési dokumentációhoz.

    (5)   Amennyiben a szabálytalanságok az ellenőrzés alá vont mennyiség 5 %-át vagy annál nagyobb mennyiséget érintenek, az ellenőrzést ki kell terjeszteni szélesebb mintára; e minta nagyságát az illetékes szerv határozza meg.

    Ezeket az eseteket a tagállamok négyhetes határidőn belül jelzik a Bizottságnak.

    (6)   A tagállamok rendelkezhetnek úgy, hogy az ellenőrzés költségét részben vagy egészben a szerződéskötő fél viselje.

    8. cikk

    Raktározási támogatás

    (1)   A támogatás összege a következőképpen határozandó meg:

    a)

    10 euró/tonna az állandó költségekre;

    b)

    0,25 euró/tonna szerződéses raktározási naponként a raktározási költségekre;

    c)

    pénzügyi költségekre szerződéses raktározási naponként:

    i.

    0,23 euró/tonna az érlelt sajtokra;

    ii.

    0,28 euró/tonna a pecorino romano sajtokra;

    iii.

    0,39 euró/tonna a kefalotyri és a kasseri sajtokra.

    (2)   Nem jár támogatás, ha a raktározási időszak kevesebb, mint 60 nap. A támogatás maximális összege nem haladhatja meg a 180 napos szerződéses raktározási időszaknak megfelelő összeget.

    Amennyiben a 7. cikk (3) bekezdése második vagy, adott esetben, harmadik albekezdésében meghatározott határidőt nem teljesíti a szerződéskötő fél, a támogatás összege 15 %-kal csökken, és csak arra az időszakra fizetendő, amelyre nézve a szerződéskötő fél bizonyítja, hogy a sajtok szerződéses raktározás alatt álltak, feltéve hogy a bizonyítást az illetékes szerv elfogadja.

    (3)   A támogatás a szerződéskötő fél kérelmére fizetendő, a szerződéses raktározási időszak után, 120 napos határidővel a kérelem átvételét követően, amennyiben a 7. cikk (3) bekezdésének ellenőrzéseit elvégezték és a fizetés feltételeit tiszteletben tartották.

    Ha azonban közigazgatási eljárás van folyamatban a jogosultságra vonatkozóan, a fizetésre csak a támogatásra való jogosultság elismerése után kerülhet sor.

    9. cikk

    Értesítések

    A tagállamok legkésőbb minden hó 10-én az előző hóra vonatkozólag közlik:

    a)

    a tárgyhónap kezdetekor szerződés hatálya alatt álló sajtmennyiséget:

    érlelt sajtok,

    pecorino romano,

    kefalotyri és kasseri;

    b)

    az a) pontban meghatározott felosztás szerinti sajtmennyiséget, amelyre a tárgyhónap során szerződést kötöttek;

    c)

    az a) pontban meghatározott felosztás szerinti sajtmennyiséget, amelyre a tárgyhónap során szerződéses időszak járt le;

    d)

    az a) pontban meghatározott felosztás szerinti sajtmennyiséget, amely a tárgyhónap végén szerződés hatálya alatt állt.

    10. cikk

    A rendelet hatálya

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában történő megjelenést követő napon lép hatályba.

    Ez a rendelet egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2004. július 6-án.

    a Bizottság részéről

    Franz FISCHLER

    a Bizottság tagja


    (1)  HL L 160., 1999.6.26., 48. o. A legutóbb a 186/2004/EK bizottsági rendelettel (HL L 29., 2004.2.3., 6. o.) módosított rendelet.


    MELLÉKLET

    Sajtósztályok

    Támogatásban részesíthető mennyiség

    A sajt kora legalább

    Beraktározási időszak

    Kiszállítási időszak

    Francia érlelt sajtok:

    „beaufort” vagy „comté” garantált eredet jelzéssel

    „emmental grand cru” piros jelzéssel

    „emmental” vagy „gruyère” A vagy B osztály

    16 000 t

    10 nap

    2004. július 8.– szeptember 30.

    2004. október 1.– 2005. március 31.

    Német érlelt sajtok:

     

    „Markenkäse” vagy „Klasse fein Emmentaler/Bergkäse”

    1 000 t

    10 nap

    2004. július 8.– szeptember 30.

    2004. október 1.– 2005. március 31.

    Ír érlelt sajtok:

     

    „Irish long keeping cheese. Emmental, special grade”

    900 t

    10 nap

    2004. július 8.– szeptember 30.

    2004. október 1.– 2005. március 31.

    Osztrák érlelt sajtok:

    „1.

    Güteklasse Emmentaler/Bergkäse/Alpkäse”

    1 700 t

    10 nap

    2004. július 8.– szeptember 30.

    2004. október 1.– 2005. március 31.

    Finn érlelt sajtok:

     

    „I luokka”

    1 700 t

    10 nap

    2004. július 8.– szeptember 30.

    2004. október 1.– 2005. március 31.

    Svéd érlelt sajtok:

     

    „Västerbotten/Prästost/Svecia/Grevé”

    1 700 t

    10 nap

    2004. július 8.– szeptember 30.

    2004. október 1.– 2005. március 31.

    Lengyel érlelt sajtok:

     

    „Podlaski/Piwny/Ementalski/Ser Corregio”

    3 000 t

    10 nap

    2004. július 8.– szeptember 30.

    2004. október 1.– 2005. március 31.

    Szlovén érlelt sajtok:

     

    „Ementalec/Zbrinc”

    200 t

    10 nap

    2004. július 8.– szeptember 30.

    2004. október 1.– 2005. március 31.

    Litván érlelt sajtok:

     

    „Goja/Džiugas”

    700 t

    10 nap

    2004. július 8.– szeptember 30.

    2004. október 1.– 2005. március 31.

    Lett érlelt sajtok:

     

    „Rigamond, Itālijas, Ementāles tipa un Ekstra klases siers”

    500 t

    10 nap

    2004. július 8.– szeptember 30.

    2004. október 1.– 2005. március 31.

    Magyar érlelt sajtok:

     

    „Hajdú”

    300 t

    10 nap

    2004. július 8.– szeptember 30.

    2004. október 1.– 2005. március 31.

    Pecorino Romano

    19 000 t

    90 nap és 2003. október 1. után előállított

    2004. július. 8.– december 31.

    2005. március 31. előtt

    Juh- vagy kecsketejből, illetve e kettő keverékéből készített Kefalotyri és Kasseri

    2 500 t

    90 nap és 2003. november 30. után előállított

    2004. július. 8.– november 30.

    2005. március 31. előtt


    Top