Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32003D0766

A Bizottság határozata (2003. október 24.) a Diabrotica virgifera Le Conte Közösségen belüli elterjedése elleni szükséghelyzeti intézkedésekről (az értesítés a C(2003) 3880. számú dokumentummal történt)

HL L 275., 2003.10.25, p. 49–50 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 06/02/2014; hatályon kívül helyezte: 32014D0062

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2003/766/oj

32003D0766



Hivatalos Lap L 275 , 25/10/2003 o. 0049 - 0050


A Bizottság határozata

(2003. október 24.)

a Diabrotica virgifera Le Conte Közösségen belüli elterjedése elleni szükséghelyzeti intézkedésekről

(az értesítés a C(2003) 3880. számú dokumentummal történt)

(2003/766/EK)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a legutóbb a 2003/47/EK bizottsági irányelvvel [1] módosított, a növényeket vagy növényi termékeket károsító szervezeteknek a Közösségbe történő behurcolása és a Közösségen belüli elterjedése elleni védekezési intézkedésekről szóló, 2000. május 8-i 2000/29/EK tanácsi irányelvre [2], és különösen annak 16. cikke (3) bekezdése harmadik mondatára,

mivel:

(1) Franciaország és Ausztria 2002-ben tájékoztatta a többi tagállamot és a Bizottságot arról, hogy területükön először tört ki a Diabrotica virgifera Le Conte (a továbbiakban: a szervezet) járvány, valamint az ellenőrzésére hozott védekezési intézkedésekről.

(2) 2002-ben megfigyelést végeztek Olaszországnak a szervezet által már megfertőzött területein, különös tekintettel a monokultúrás kukoricatermesztő területekre és a szervezet lehetséges behurcolási pontjaira, mint például a repülőterek és a vámraktárak. Úgy tűnik, hogy a Veneto régióban alkalmazott felszámolási intézkedések hatékonynak bizonyultak a szervezet megfékezésére, és a szervezet populációjának szintje csökkent; Lombardiában és Piemonte-ban a szervezet számos kifejlett egyedét fogták el különböző tartományokban, miközben Friuli-Venezia Giulia régióban első alkalommal észlelték járvány kitörését.

(3) A szervezet Közösségen belüli megtelepedésének lehetőségéről szóló friss közösségi kutatási tanulmány kimutatta, hogy a megtelepedés fő tényezői – mint a szövettáplálkozási és az éghajlati feltételek – jelen vannak a Közösségben.

(4) Továbbá ebből a tanulmányból nyilvánvalóvá vált, hogy a szervezet és annak káros hatásai a lehetséges gazdasági veszteség, a rovarölő szerekre való hagyatkozás esetleges megnövekedése, valamint azon kihívás miatt, hogy a kukorica helyére alternatív növényt találjanak a vetésforgóba, jelentős növény-egészségügyi problémát okozhatnak a közösségi kukoricatermesztésben.

(5) A 2000/29/EK irányelv mindössze a szervezet Közösségbe történő behurcolását és a Közösségen belüli elterjesztését tiltja meg. Nem áll azonban rendelkezésre közösségi intézkedés arra az esetre, amikor a tagállamok új kitöréseket jegyeznek fel a szervezettől mentes területeken, vagy amikor a szervezetet a populáció kezdeti fejlődési szakaszában észlelik. Következésképp ilyen intézkedéseket kell meghatározni a szervezet belátható időn belüli felszámolása céljából.

(6) A fenti intézkedéseknek tartalmazniuk kell a szervezet tagállamokban való jelenlétének általános felmérését.

(7) Az intézkedéseket a szervezet Közösségen belüli elterjedésének, a kijelölt övezetek határai megállapításának, a gazdanövények, a talaj és a gépek mozgásának, valamint a kijelölt övezetekben alkalmazott vetésforgónak a szabályozására kell alkalmazni.

(8) Ezen intézkedések eredményeit megfelelő folyamatosan értékelni, és a fenti értékelés eredményeinek figyelembevételével további lehetséges intézkedéseket mérlegelni.

(9) Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak a Növényegészségügyi Állandó Bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A tagállamok biztosítják, hogy a Diabrotica virgifera Le Conte (a továbbiakban: a károsító) feltételezett előfordulását vagy megerősített jelenlétét a 2000/29/EK irányelv szerint bejelentik saját felelős hivatalos szerveiknek.

2. cikk

(1) A tagállamok minden évben hivatalos felmérést végeznek a szervezet jelenlétére vonatkozóan azokon a területükön lévő tájakon, ahol kukoricát termesztenek.

(2) A 2000/29/EK irányelv 16. cikke (1) bekezdésének sérelme nélkül az (1) bekezdésben előírt felmérések eredményeiről minden év december 31-ig értesítik a Bizottságot és a többi tagállamot.

3. cikk

(1) Amennyiben a 2. cikkben említett felmérések eredményei megerősítik a szervezet jelenlétét egy olyan területen, amelyről korábban úgy tudták, hogy mentes a szervezettől, a tagállamok kijelölt övezeteket határoznak meg, amelyek a következő részekből állnak:

a) egy legalább 1 km sugarú központi övezetből, amely azt a szántóföldet veszi körül, ahol a szervezetet elfogták, és

b) a központi övezetet körülvevő, legalább 5 km sugarú biztonsági övezetből.

Ezen kívül a biztonsági és a központi övezet körül meghatározhatnak egy pufferzónát.

(2) Az (1) bekezdésben említett övezetek határainak pontos megállapítását megbízható tudományos alapelvekre, a szervezet élettanára, a fertőzés szintjére, valamint az érintett tagállamban a szervezet gazdanövényének sajátos termesztési rendszerére kell alapozni.

(3) Amennyiben a szervezet jelenlétét megerősítik egy olyan ponton, amely eltér a központi övezetben található szervezet elfogásának pontjától, a kijelölt övezet határainak megállapítását ennek megfelelően meg kell változtatni.

(4) Amennyiben a szervezet elfogását az utolsó elfogás évétől számított két év alatt nem mutatják ki, a kijelölt övezet megszűnik, és a 4. cikkben említett további felszámolási intézkedések nem szükségesek.

(5) A tagállamok megfelelő méretarányú térképek benyújtásával tájékoztatják a többi tagállamot és a Bizottságot az (1) bekezdésben említett övezetek területeiről.

4. cikk

(1) A tagállamok a kijelölt övezetek minden egyes részében megfelelő szexferomon-csapdák használatával figyelik meg a szervezet jelenlétét, amelyeket négyzetrácsszerűen kell elrendezni, és rendszeresen ellenőrizni kell. A felhasznált csapdák típusa és száma, valamint a csapdázási módszer megválasztásakor figyelembe kell venni a helyi körülményeket, és a kijelölt övezet jellemzőit.

(2) Az (1) bekezdés rendelkezésein felül a tagállamok biztosítják, hogy a központi övezetben:

a) a Zea mays L. zöld növényeit, illetve zöld részeit nem mozgatják ezen övezeten kívülre a szervezet előfordulási évének azon időpontjai között, amelyet a szervezet élettana, a szervezet elfogásának szintje, valamint a vonatkozó tagállamban fennálló éghajlati feltételek alapján állapítottak meg annak biztosítására, hogy a szervezet ne terjedjen el;

b) a kukoricaföldek talaját nem mozgatják a központi övezeten belülről a központi övezeten kívülre;

c) nem takarítanak be kukoricát a szervezet előfordulási évének azon időpontjai között, amelyet a szervezet élettana, a szervezet elfogásának szintje, valamint a vonatkozó tagállamban fennálló éghajlati feltételek alapján állapítottak meg annak biztosítására, hogy a szervezet ne terjedjen el;

d) a kukoricaföldeken olyan vetésforgót alkalmaznak, amelynek révén a teljes központi övezetben bármely három egymást követő éven belül csak egyszer termesztenek kukoricát, illetve a szervezetnek a központi övezet területén belül történt elfogása után két évig nem termesztenek kukoricát;

e) a kukoricaföldek károsító elleni megfelelő kezelését a peterakási időszak végéig elvégzik a szervezet megjelenésének évében és a rákövetkező évben;

f) a kukoricaföldeken használt mezőgazdasági gépeket az övezet elhagyása előtt megtisztítják az összes földtől és törmeléktől;

g) az árvakelésű kukoricanövényeket eltávolítják azokból a szántóföldekből, ahová nem kukoricát vetettek.

(3) Az (1) bekezdés rendelkezésein felül a tagállamok biztosítják, hogy a biztonsági övezetben legalább:

a) olyan vetésforgót alkalmaznak, amelynek révén bármely két egymást követő évben csak egyszer termesztenek kukoricát; vagy

b) elvégzik a kukoricaföldek károsító elleni megfelelő kezelését a szervezet megjelenésének évében és a rákövetkező évben;

(4) Az (1) bekezdés rendelkezésein felül a tagállamok megállapíthatják, hogy a pufferzónában olyan vetésforgót alkalmaznak, amelynek révén bármely két egymást követő évben csak egyszer termesztenek kukoricát.

5. cikk

A tagállamok a Bizottságot és a többi tagállamot minden év december 31-ig ellátják a következő adatokra vonatkozó információkkal:

- a 3. cikk (5) bekezdésében említett övezetek területe;

- a 4. cikk (2) bekezdésének a) és c) pontjában említett időszak és annak indoklása,

- a 4. cikk (2) bekezdésének e) pontjában és a 4. cikk (3) bekezdésének b) pontjában említett elvégzett kezelések.

6. cikk

A tagállamok legkésőbb 2003. december 1-jéig kiigazítják a szervezet elterjedésének megakadályozása céljából hozott intézkedéseiket oly módon, hogy azok megfeleljenek e határozatnak, és a kiigazított intézkedésekről haladéktalanul tájékoztatják a Bizottságot.

7. cikk

A Bizottság e határozat működését 2005. február 28-ig és minden következő évben február 28-ig felülvizsgálja.

8. cikk

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2003. október 24-én.

a Bizottság részéről

David Byrne

a Bizottság tagja

[1] HL L 138., 2003.6.5., 47. o.

[2] HL L 169., 2000.7.10., 1. o.

--------------------------------------------------

Top