Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Intermodális fuvarozás: az uniós országok közötti kombinált árufuvarozás

Intermodális fuvarozás: az uniós országok közötti kombinált árufuvarozás

 

ÖSSZEFOGLALÓ A KÖVETKEZŐ DOKUMENTUMRÓL:

92/106/EGK irányelv az uniós országok közötti kombinált árufuvarozás egyes típusaira vonatkozó közös szabályokról

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

  • Az irányelv célja, hogy előmozdítsa az intermodális fuvarozási* műveleteket a bizonyos kritériumoknak megfelelő nemzetközi (vagyis az ún. kombinált fuvarozási) műveletek támogatásával azáltal, hogy:
    • védintézkedések hoz a kombinált fuvarozásra vonatkozóan a nemzeti korlátozások (engedélyezési rendszerek, vámok és kvóták) ellen;
    • tisztázza, hogy a közúti kabotázzsal * kapcsolatos korlátozások nem alkalmazandók a kombinált fuvarozás közúti szakaszaira;
    • lehetővé teszi, hogy a kombinált fuvarozás közúti szakaszain használt járművek nehezebb és nagyobb rakományokat vigyenek;
    • adókedvezmények révén pénzügyi támogatást nyújt, és kiterjeszti a saját számlás fuvarozás meghatározását a kombinált szállítási műveletek esetében.

FŐBB PONTOK

Az irányelv hatálya

Az irányelv az uniós országok közötti olyan kombinált árufuvarozásra vonatkozik, amelynek során:

  • a jármű vagy pótkocsi az út első vagy utolsó szakaszán közutat használ; és
  • a másik szakaszon vasúti, belvízi vagy tengeri szolgáltatásokat vesz igénybe, amennyiben ez a szakasz légvonalban meghaladja a 100 km-t; és
  • az út első vagy utolsó közúti fuvarozási szakasza:
    • az áru berakodási pontja és a legközelebbi megfelelő vasúti berakodóállomás között van (az első szakasz esetében), illetve a legközelebbi megfelelő vasúti kirakodóállomás és az áru kirakodási helye között van (az utolsó szakasz esetében); vagy
    • légvonalban egy legfeljebb 150 km sugarú körön belül van a be- vagy kirakodás helye szerinti belvízi vagy tengeri kikötőtől.

A 96/53/EK irányelv (lásd az összefoglalót) meghatározza a teherautók nemzetközi forgalomban megengedett legnagyobb méreteit és össztömegét.

Fuvarokmány

A kombinált fuvarozás esetén bemutatandó fuvarokmánynak a következőket is kell tartalmaznia:

  • a vasúti szakaszhoz kapcsolódó vasúti be- és kirakodási állomások; és
  • a belvízi szakaszhoz kapcsolódó belvízi be- és kirakodási kikötők vagy az út tengeri szakaszához kapcsolódó tengeri be- és kirakodási kikötők.

Határokon átnyúló fuvarozás

  • Valamennyi uniós székhellyel rendelkező fuvarozó, amennyiben megfelel a szakma gyakorlására és az uniós országok közötti árufuvarozási piachoz való hozzáférésre vonatkozó feltételeknek, jogosult kombinált fuvarozási művelet keretében az ilyen művelet szerves részét képező, határátlépést tartalmazó vagy nem tartalmazó kezdeti és/vagy befejező közúti fuvarszakaszokat teljesíteni.
  • Az irányelv konkrét szabályokat állapít meg azon kombinált fuvarozási műveletekre vonatkozóan, amelyek során a feladó/átvevő fél saját számlára végzi az első/utolsó közúti fuvarszakaszt. Bizonyos feltételek mellett ilyenkor az átvevő/feladó fél is végezhet fuvarozási műveletet saját számlára.

Az 1072/2009/EK rendelet – közúti kabotázst végző nem honos fuvarozókat célzó – közös uniós szabályokat állapít meg az uniós árufuvarozási piachoz való hozzáférésre vonatkozóan (lásd az összefoglalót).

Az uniós országok kötelezettségei

Az uniós országok kötelesek intézkedéseket hozni annak érdekében, hogy a kombinált fuvarozásban részt vevő közúti járművekre kiszabott gépjárműadókat csökkentsék vagy visszatérítsék.

Felülvizsgálat

Az Európai Bizottság kétévente köteles jelentést készíteni a Tanács számára a kombinált fuvarozás fejlődéséről.

MIKORTÓL HATÁLYOS EZ AZ IRÁNYELV?

Az irányelv 1992. december 15. óta hatályos, az uniós országoknak pedig 1993. június 30-ig kellett a saját jogrendjükbe átültetniük.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Intermodális fuvarozás: olyan árufuvarozás, melynek során a közúti szállítás mellett vasúti, belvízi vagy tengeri szolgáltatásokat vesznek igénybe.
Kabotázs: amikor egy uniós országban bejegyzett fuvarozó egy másik uniós országban végez nemzeti fuvarozást.

FŐ DOKUMENTUM

A Tanács 92/106/EGK irányelve (1992. december 7.) a tagállamok közötti kombinált árufuvarozás egyes típusaira vonatkozó közös szabályok megállapításáról (HL L 368., 1992.12.17., 38–42. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács 1072/2009/EK rendelete (2009. október 21.) a nemzetközi közúti árufuvarozási piachoz való hozzáférés közös szabályairól (HL L 300., 2009.11.14., 72–87. o.)

Az 1072/2009/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

A Tanács 96/53/EK irányelve (1996. július 25.) a Közösségen belül közlekedő egyes közúti járművek nemzeti és a nemzetközi forgalomban megengedett legnagyobb méreteinek, valamint a nemzetközi forgalomban megengedett legnagyobb össztömegének megállapításáról (HL L 235., 1996.9.17., 59–75. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 07.07.2020

Top